12, Tel. kom.: (+48)

RZECZOZNAWCA TECHNICZNY. MGR INŻ. ŁUKASZ GŁUSZKOWSKI Adres: 51-215 Wrocław, ul. Zatorska 67B/12, e-mail: [email protected] Tel. kom.: (+48) 888 202 76...
Author: Piotr Cichoń
23 downloads 0 Views 1MB Size
RZECZOZNAWCA TECHNICZNY. MGR INŻ. ŁUKASZ GŁUSZKOWSKI Adres: 51-215 Wrocław, ul. Zatorska 67B/12, e-mail: [email protected] Tel. kom.: (+48) 888 202 768

Wrocław, 21.07.2017 r. Zleceniodawca:

GETIN LEASING S.A. 2 Spółka Komandytowo Akcyjna ul. Gwiaździsta 66 53-413 Wrocław NIP: 527-269-65-21

OPINIA TECHNICZNA Oszacowanie wartości rynkowej kotła grzewczego Sokół SEG Bio-50/FL310Z (produkcji Metal-Fach)

TEMAT:

Zlecenie z dnia: 19.07.2017 r.

Opracował:

Mgr inż. Łukasz Głuszkowski Rzeczoznawca w zakresie: - maszynoznawstwo, - pojazdy samochodowe i ciągniki, - wycena maszyn, urządzeń i pojazdów OPINIE, WYCENY, EKSPERTYZY, OPERATY, ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW TECHNICZNYCH

1. Podstawa formalna Podstawą formalną wyceny jest zlecenie otrzymane od GETIN Leasing SA.2 Spółka Komandytowo Akcyjna, ul. Gwiaździsta 66,53-413 Wrocław z dnia 19.07.2017 r.

2. Podstawa merytoryczna       

Wizja lokalna, Informacje internetowe i katalogowe, Cenniki branżowe, Informacje uzyskane od firmy Getin Leasing, Standardy Rzeczoznawców Majątkowych SIMP, Kompendium rzeczoznawcy EXPERT SIMP – Wiesław Cetera, Włodzimierz Merc, Własne materiały rzeczoznawcy.

3. Przedmiot oszacowania Przedmiotem oszacowania jest kocioł grzewczy Sokół SEG Bio-50/FL310Z z zasobnikiem po prawej stronie. Numer umowy leasingu: 0953552/2015/OPER/JASC. Szczegółowe dane ruchomości zestawiono w punkcie 9 niniejszej opinii.

4. Cel wyceny Celem wyceny jest oszacowanie wartości rynkowej ruchomości, wyszczególnionej w punkcie 3, w celu zbycia przedmiotu na wolnym rynku przy pomocy portalu aukcyjnego.

5. Data opracowania Data opracowania wyceny : 21.07.2017 r.

6. Zakres opracowania     

Wizja lokalna, Identyfikacja ruchomości, Opis i ocena stanu technicznego, Wycena wartości rynkowej, Wykonanie dokumentacji fotograficznej.

7. Wizja lokalna Wizji lokalnej, a także ustaleń szczegółowych dotyczących wycenianej ruchomości dokonano w miejscu jej składowania, tj. w magazynie firmy Getin Leasing : 55-080 Pietrzykowice, ul. Fabryczna 24. Oględziny przeprowadzono w dniu 19.07.2017 r. Wizja

2

lokalna została dokonana przez autora opracowania. W oględzinach i wszelkich ustaleniach szczegółowych dotyczących wycenianej ruchomości uczestniczyła pani Patrycja Szpruch – pracownik firmy Getin Leasing.

8. Nomenklatura Wartość rynkowa – to racjonalnie określona ilość środków pieniężnych, którą chętny kupujący będzie skłonny zaoferować chętnemu sprzedającemu w zamian za przedmiot transakcji, przy założeniu równości stron i ich niezależności, bez istnienia żadnego przymusu wpływającego na decyzję o zakupie i sprzedaży, przy pełnej znajomości przedmiotu i okoliczności transakcji, w określonym, danym czasie. Zakłada się odpowiednio długi czas wyeksponowania przedmiotu sprzedaży na wolnym rynku, tzn. m.in. na rynku o nieograniczonym dostępie chętnych do kupna i sprzedaży. Cena/wartość ofertowa ruchomości – to kwota, jaką sprzedający chciałby uzyskać za oferowany towar (podana w prasie specjalistycznej, w ogłoszeniach, Internecie) Cena/wartość transakcyjna (sprzedaży) ruchomości – to kwota jaką sprzedający uzyska za oferowany towar w wyniku sprzedaży (najczęściej niższa niż cena ofertowa) Utrata wartości – jest to zmniejszenie (ubytek) wartości z wszelkich przyczyn, dających się zakwalifikować do przyczyn : fizycznych, funkcjonalnych (wewnętrznych), ekonomicznych (zewnętrznych); Utrata wartości z przyczyn fizycznych – to ubytek wartości lub użyteczności, którego przyczyną są zjawiska fizyczne związane z tarciem i zużyciem, a także upływem czasu i kompletnością. Wielkość zużycia fizycznego determinuje stan techniczny maszyny lub urządzenia. Utrata wartości z przyczyn funkcjonalnych – to ubytek wartości, którego przyczyna tkliwe właściwościach środka technicznego (brak przydatności do działania, niedostateczna wydajność, zbytnia energochłonność, zbyt niska sprawność, itp.). Utrata wartości z przyczyn ekonomicznych – to ubytek wartości wywołany czynnikami zewnętrznymi w stosunku do środka technicznego, wynikłymi z relacji do środowiska działania maszyn (uwarunkowania ekonomiczne, prawne, społeczne, ekologiczne). Stan techniczny ruchomości – charakteryzuje zdolność ruchomości do wykonywania zadań operacyjnych. Grupy jakości ruchomości (stopień zużycia z przyczyn fizycznych) : 1. NOWY (0 - 5%) – ruchomość właśnie oddana do eksploatacji, kompletna, czasem bez podstaw do naliczania ubytku wartości z przyczyn fizycznych; 2. W BARDZO DOBRYM STANIE (5 – 15%) – ruchomość w stanie niewiele gorszym od nowego, w pełni zdatna do wykorzystania i niewykazująca w sposób jawny potrzeby naprawy 3. W DOBRYM STANIE (16 - 35%) – ruchomość po pewnych naprawach w przeszłości, wykazująca już skutki upływu czasu i zużycia; mogą być wymagane naprawy o mniejszym zakresie, 4. W STANIE ZADAWALAJĄCYM (36 – 60%) – ruchomość, która wykazuje konieczność naprawy głównej lub wymiany elementów w celu kontynuacji działania; 5. W STANIE NIEDOSTATECZNYM (61 – 85%) – ruchomość nie może być wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem bez naprawy głównej w rozszerzonym zakresie, z wymianą podstawowych zespołów i elementów; 6. POZOSTAŁOŚCI LUB ZŁOM (86-100%) – ruchomość nie nadaje się do użytkowania z powodu niecelowości naprawy; należy oszacować wartość pozostałości lub uzyskanego złomu.

3

9. Opis, podstawowe dane identyfikacyjne oraz ogólna ocena stanu technicznego ruchomości Kocioł grzewczy SOKÓŁ SEG BIO-50/FL310Z Kocioł stalowy grzewczy SOKÓŁ serii Classic SEG BIO jest urządzeniem niskotemperaturowym z automatycznym podajnikiem paliwa (usytuowany po prawej stronie kotła) oraz palnikiem rynnowym. Przeznaczony jest do systemów wodnych centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych, gospodarstwach wiejskich oraz pomieszczeniach gospodarczych i punktach handlowych. Paliwo: pellet oraz ziarna zbóż (spalanie na palniku rynnowym) - drewno opałowe i węgiel sortymentu orzech (spalanie na demontowalnym ruszcie stalowym). Korpus wodny w kształcie prostopadłościanu wykonany jest ze stali kotłowej o grubości 5 mm (dla elementów posiadających kontakt z gazami spalinowymi) oraz 4 mm (dla pozostałych elementów). Kocioł przeznaczony jest wyłącznie do pracy w instalacjach wodnych C.O. systemu otwartego z obiegiem grawitacyjnym lub wymuszonym, posiadającym zabezpieczenia zgodne z wymaganiami. Kocioł wyposażony jest w sterownik - układ elektroniczny do sterowania pracą kotła na paliwo stałe z palnikiem rynnowym. Regulator posiada trzy tryby pracy. W każdym z nich użytkownik ma możliwość edycji parametrów odpowiedzialnych za proces spalania. Program sterownika został zaplanowany tak, by nawet niedoświadczona osoba mogła w sposób łatwy i intuicyjny dostosować pracę kotła do swoich potrzeb.

              

Producent : Metal-Fach Typ pieca: GB-503ZP Nr fabryczny: 20272 Rok produkcji: 2015 Moc nominalna (cieplna)/sprawność : 50kW/90% Powierzchnia grzewcza: 5,4m2 Klasa kotła : III Dopuszczające ciśnienie : 1,5 bar Temp. Max. wody : 95 o C Pojemność wodna : 120 l Pobór mocy: 1000W Waga: 745kg Wysokość: 1484 mm Szerokość: 1405 mm Przekrój czopucha: 220 mm STAN TECHNICZNY: Kocioł grzewczy nosi ślady normalnej eksploatacji, zabrudzony pyłem węglowym. Brak widocznych uszkodzeń mechanicznych. Kocioł wyposażony w sterownik pompy CO. wraz

4

z okablowaniem, oraz wyprowadzone przewody z czujnikiem. Kocioł wyposażony w panel sterowania z wyświetlaczem. Stan techniczny kotła oceniono na: bardzo dobry. Nie przeprowadzono próby działania pieca ze względu na brak warunków technicznych w miejscu oględzin. Kocioł po zainstalowaniu w nowym układzie CO, wymaga przeprowadzenia konserwacji i przeglądu przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.

10. Metoda wyceny Przedmiotową ruchomość wyceniono stosując podejście porównawcze, ponieważ istnieje dla niej rozwinięty rynek wtórny. Istota tej metody polega na porównaniu wycenianego środka technicznego o znanych cechach kolejno ze środkiem podobnym, który był przedmiotem transakcji lub oferty. Analizowane ceny transakcyjne ( kupnosprzedaż) i ceny ofertowe takiej ruchomości jak wyceniana o podobnych cechach, stanie i wyposażeniu zaczerpnięto z informacji otrzymanych od firm zajmujących się ich obrotem wtórnym, katalogów, cenników, oraz ze stron internetowych.

10.1. Wartość rynkowa ruchomości Wartość rynkowa ruchomości będącej przedmiotem niniejszej opinii, wynosi:

Wr = 7 000 zł netto Słownie: siedem tysięcy 0/100 złotych netto.

11. Źródła informacji 

    

Informacje otrzymane od właściciela wycenianego środka technicznego, dotyczące przebiegu eksploatacji jak m.in.: intensywność i warunki pracy, częstotliwość wykonywanych przeglądów technicznych. Ustalenia szczegółowe dot. wycenianej ruchomości dokonane w trakcie wizji lokalnej w miejscu jego postoju. Ceny transakcyjne podobnych ruchomości na rynku wtórnym; „Metody wyceny maszyn i urządzeń” – Jerzy Napiórkowski, Ryszard Źróbek; Standardy Rzeczoznawców Majątkowych SIMP; Materiały własne rzeczoznawcy.

12. Klauzule i zastrzeżenia 1) Niniejsze opracowanie wykonano dla celu i przeznaczenia opisanych powyżej w punkcie 4 niniejszego opracowania i nie może być ono wykorzystane do innych celów bez zgody jego autora. 2) Autor opracowania nie bierze na siebie odpowiedzialności za wady ukryte, których nie ustalono podczas oględzin.

5

3) Rzeczoznawca nie badał stanu prawnego ruchomości w szczególności czy stanowią one przedmiot zastawu. 4) Oszacowana w niniejszym opracowaniu wartość przedmiotów wyceny jest opinią rzeczoznawcy powziętą na podstawie zebranych materiałów w procedurze szacowania. Wartość ta nie może przesądzać o wysokości udzielanego kredytu lub wartości umowy leasingowej. 5) Niniejsze opracowanie nie jest ekspertyzą stanu technicznego przedmiotowych ruchomości i za taką nie może być uznawane. 6) Wycena niniejsza jest ważna w okresie 3 miesięcy od daty opracowania. Po tym terminie aktualizacji wartości może dokonać wyłącznie Autor opracowania.

13. Załączniki - dokumentacja fotograficzna wycenianej ruchomości (ilość fotografii : 6). Na tym opinię zakończono.

Opinię opracował: mgr inż. Łukasz Głuszkowski

6

Załącznik – dokumentacja fotograficzna.

Fot. 1 Kocioł grzewczy Sokół

Fot. 2 Tabliczka znamionowa

7

Fot. 3 Sterownik pompy

Fot.4 Podłączenie wodne i okablowanie

Fot.5 Wnętrze kotła

8

Fot. 6 Zasobnik kotła

9