ETHK-20 MEYVE SEBZE KURUTUCU ISI POMPASI PLC KULLANIM KLAVUZU

ETHK-20 MEYVE SEBZE KURUTUCU ISI POMPASI PLC KULLANIM KLAVUZU 1. Manuel Mod Şekil I Manuel Mod geçmek için Manuel Moda Geç butonuna dokununuz. Kar...
Author: Pinar Koçak
0 downloads 0 Views 2MB Size
ETHK-20 MEYVE SEBZE KURUTUCU ISI POMPASI PLC KULLANIM KLAVUZU

1. Manuel Mod

Şekil I

Manuel Mod geçmek için Manuel Moda Geç butonuna dokununuz. Karşımıza gelen ekranda ki fonksiyonları değiştirmek için altında bulunan kutucuklara değerleri girmemiz gerekmektedir. Manuel Modda çalışırken seçilen özellikler kaydedilmez. Kaydedilmesi istenirse reçete bölümünde işlem yapılması gerekmektedir.

1.1.Isıtma: Isıtmada sadece start sıcaklık derecesi ve çalışma süresi ayarlanır. Maksimum 65 C kadar değer girilebilir. 1.2.Temiz Hava: Temiz havada Start Sıcaklık / Süre butonunda dışarıdan alacağı temiz hava süresi girilmektedir. Stop Sıcaklık / Süre butonunda da kapalı kalma süresini belirler. Örnek verilecek olursa Şekil I de 1 dakika (1M) temiz hava alacak ve 15 dakika (15M) temiz hava almayacak şekilde ayarlanmıştır. 1.3.Nem: Nem alma fonksiyonu oransal ve süreli olarak iki şekilde gerçekleşmektedir. 1.3.1.Oransal: Start Sıcaklık / Süre kutucuğuna yüzde olarak nem oranını girilir. Stop Sıcaklık / Süre kutucuğuna da yüzdelik oran girilir. Örneğin; Şekil I de ki gibi içerideki nem oranını %50 çıktığında nem alma fonksiyonu aktifleşir, içeride ki nem oranı %20 ye düştüğünde nem alma pasif moduna girer.

1.3.2.Süreli: Start Sıcaklık / Süre kutucuğuna dakika olarak nem oranını girilir. Stop Sıcaklık / Süre kutucuğuna da değer dakika olarak girilir. Örneğin; Şekil I de ki gibi cihaz içerideki nemi 1 dakika (1M) nem alma fonksiyonunu aktifleştirir. 10 dakika (10M) nem alma fonksiyonu pasifleştirir.

Soğutma: Soğutmada sadece start sıcaklık derecesi ve çalışma süresi ayarlanır. Soğutma modunda belirlenen parametre gelene kadar soğutma sistemini çalıştırır. İç Fan Kademe: Bu özellikte ise 3 aşamadan oluşur. Fanın hızını arttırmak veya azaltmak için istediğimiz butona dokunmamız yeterli olur.

Bu işlemleri aktifleştirdikten sonra geri butonuna dokunarak kurutucu ısı pompasının devreye girmesi için çalıştır butonuna dokunarak start verilir.

Reçete Mod

Şekil II

Reçete Modu seçmek için Şekil II de bulunan reçetelerden herhangi birine dokunuruz. Seçtiğimiz reçetede açılan parametre sayfasında gerekli parametreleri girerek reçetemizi oluştururuz.

Şekil III

Şekil III te görüldüğü gibi reçete modunda Reçete 1 seçilmiştir. Bu reçete modunda birçok parametre bulunmaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse; Nem Oransal: Bu özellikte içerideki nem oranının yüzdesel olarak değerleri girilerek parametre oluşturulur. Şekil III te ki örnekte Nem Start kutucuğuna yazılan değer; içerideki nem oranının %25 olduğunda özelliği aktifleştirir. Nem Stop kutucuğuna yazılan değer; içerideki nem oranının %15 e düştüğünde özelliği pasifleştirir. Nem Süreli: Bu özellikte içerideki nem oranı değeri süre olarak girilmelidir. Şekil III te ki örnekte Süre Start kutucuğuna yazılan değer 1 dakika (1M) olarak verilmiştir. Süre Stop kutucuğuna yazılan değer 3 dakika (3M) olarak girilmiştir. Yani cihaz 1 dakika nem alacak 3 dakika nem almayacak şeklinde ayarlanmıştır. Sıcaklık: Bu özellikte istenilen sıcaklık değeri derece kutucuğuna girilir. Ön Isıtma Süreli: Bu özellikte derece kısmına yazılan değer ile Süre Start kısmına yazılan değer birlikte çalışır. Örneğin; Şekil III te 50 C de 1 dakika (1M) boyunca ön ısıtma yapacaktır. Temiz Hava Süreli: Bu özellikte Süre Start ve Süre Stop kutucuklarına dakika olarak değerler girilir. Şekil III te ki örnekte Süre Start kutusuna 1 dakika (1M), Süre Stop kutusuna 10 dakika (10M) girilmiştir. Yani kurutma makinasının 1 dakika temiz hava alma modu aktif iken 10 dakika temiz hava alma modu pasif modda olacaktır. Fan Hızı Kademe: Bu özellikte ise 3 aşamadan oluşur. Fanın hızını arttırmak veya azaltmak için istediğimiz butona dokunmamız yeterli olur. Çalışma Süresi: Burada kurutma makinasının ne kadar çalışmak istediğini saat olarak girilmesi gerekmektedir. Reçete Aktif butonuna basıldığında girilen parametre değerlerinde reçetimiz oluşturularak aktif moda geçer.

Şekil IV

Şekil IV te ki gibi reçete seçimini yapabilir ve aktif moda geçirebiliriz. Toplamda 10 adet reçete bulunup hangi reçete seçilirse Şekil IV de gösterildiği gibi Aktif Reçete karşısında gözükmektedir. Son olarak Çalıştır butonuna basarak kurutucu ısı pompasını devreye sokabiliriz.

Şekil V

Kurutucu ısı pompası çalışır durumda iken göreceğimiz ekran Şekil V te ki gibidir. Aktif olarak çalışan fonksiyonlar yeşil renkte gösterilirken pasif olan fonksiyonlar kırmızı renkte gösterilir.

Aktif Reçete kısmında seçilen reçetenin ismi yazmaktadır. Kalan süre dakika olarak gösterilirken ayarlanan süre saat olarak gösterilir. Nem ve ısıtma göstergesinin altında bulunan ilk kutularda ki sayısal değerler kurutma makinasının iç ortamında ki set değerleridir. İkinci kutulardaki sayısal değerler ise ayarlanan set değerleridir. Stop butonuna basıldığında kurutucu ısı pompası durdurulur.

Arıza Kodları 1. Termik Koruma Hatası

2. Yüksek Basınç Hatası

3. Alçak Basınç Hatası

4. Dış Ortam Sıcaklık Sensörü Hata

5. Evaparator Sıcaklık Hatası

6. Evaparator Sıcaklık Sensörü Hatası

7. Faz Bağlantıları Hatalı

8. Gaz Çıkış Sıcaklığı Çok Fazla Hatası

9. Gaz Çıkış Sıcaklık Sensörü Hatası

10. 10. İç Ortam Isı ve Nem Sensörü Hatası

11.

Kondanser Sıcaklık Sensörü Hatası