KULLANIM KILAVUZU

www.turans.net www.seascootertr.com KULLANIM KILAVUZU TANITIM Firmamızın ürünü olan Seascooter’ı seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Yeni dizaynı ve...
Author: Emel Güler
5 downloads 0 Views 1021KB Size
www.turans.net

www.seascootertr.com

KULLANIM KILAVUZU

TANITIM Firmamızın ürünü olan Seascooter’ı seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Yeni dizaynı ve geliştirilmiş 2inci nesil modeli sizlere suda çift hız seçeneği sunmaktadır. 6.0 km/s hızı ve 60 dakikaya varan şarj dayanıklılığı sunan Seascooter, 30 metreye dalışa kadar dayanmaktadır. Seascooter ürününün bir çok özelliği bulunmakta olup, kullanmadan önce lütfen aşağıdaki teknik bilgileri ve direktifleri inceleyiniz.

PARÇA ŞEMASI 1) Mandal 2) Burun Konisi 3) İç Koni 4) Hava Boşaltma Tapası 5) Tetikleyici çubuk 6) Kulp (El ile Tutma yeri) 7) Püskürtücü Başlık 8) Pervane 9) Koruyucu Izgaralar

10) Batarya Muhafazası 11) Ana Anahtar 12) Batarya Kabloları 13) Batarya 14) Havalandırma Deliği 15) Yüzdürme kutusu 16) Silikon Yüzük 17) Pompa 18) Yağlayıcı

UYARILAR      

Kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Bakım haricinde ızgaraları asla çıkarmayın. Pervane içine veya çevresine vücudunuzun hiçbir yerini sokmaya çalışmayın. Ürünü kullanırkenDökümlü pervaneye sıkışabilecek giyisiler ve teçhizat kesinlikle giymeyin. Çevrenizde uzun saçlı kişiler yüzerken ürün kullanımına dikkat ediniz. Uzun saçlı kişiler SeaScooter’ını kullanırken, saçlarını sıkıca bağlamalı yada yüzme şapkası kullanmalı. SeaScooter’ı kullanmadan önce kullanım alanının müsait olduğuna dikkat edin, kullanmadan önce alanda tekneler, yüzücüler olmadığına emin olun. SeaScooter’ı kullanmadan önce şarj edin. Kıyıya veya yüzeye dönmek için yeterli şarjının kaldığına emin olun. SeaScooter’ını kullanırken her zaman can yeleği (Hükümetin yetkili kurumlarından onaylı) kullanın. Ürünü kullanmadan önce uygun su seviyesinin olduğundan, gelgit değişikliklerinden, tehlikeli akıntılardan, hava değişikliklerinden ve güçlü rüzgarlardan haberdar olun. Mutlaka hava durumunu takip edin. İyi

       

tanımadığınız alanlarda ürünü kullanmayın. Ürünü kullanmadan önce alkol, uyuşturucu zihin açıcı gibi şeyler kesinlikle kullanmayın. Ürünü kullanmadığınız zamanlarda güneş ışığından KESİNLİKLE UZAK TUTUNUZ. ISI PİLLERİ ÖLDÜRÜR. SCUBA Kullanılırken dalışlar ve çıkışlar yönetmeliğe göre tanınan biçimde yapılmalıdır. SeaScooter’ı sadece SCUBA nitelikli dalıcılar tarafından kullanılmalıdır. 16 yaşın altındaki çocuklar SeaScooter’ını ebeveyn denetimi altında çalıştırmalıdır. SeaScooter’ının kapağını kesinlikle suda açmayınız! Kullanılmadığında, Ana anahtarı daima kapalı konuma getirin. SeaScooter’ını tavsiye edilen azami 30m derinliğin altındaki alanlarda kullanmayın.

KULLANIMA BAŞLAYIN SeaScooter’ı aldığınızda, batarya bağlı değildir. Bağlantılarını bataryayı şarj ettikten sonra kendiniz yapmalısınız. Batarya kullanımı, şarj etme ve bağlantı için 9’uncu sayfadaki talimatları uygulayınız.

A.Yüzerken yada şnorkel ile kullanım Yüzerken yada dalış yaparken, SeaScooter’ı kendiliğinden su üzerinde duracaktır, SeaScooter’ın su üzerinde durması için Yüzdürme kutusunun15 cihazın içinde olduğundan ve içinin boş olduğundan emin olunuz. Yüzerken veya dalış yaparken SeaScooter’ını kullanmak için aşağıdaki talimatları izleyin. 1. Bataryanızı şarj edin – 9’uncu sayfadaki direktifleri uygulayın (Şarjı bitirdikten sonra, bataryı yerine yerleştirin ve Hava Boşaltma Tapası4 nın kapalı olduğundan emin olun.). 2. SeaScooter’ını kulplardan tutup suya koyduktan sonra, dış burun konisi, Püskürtücü başlık su ile dolacaktır. 3. Çalıştırmaya hazır olduğunuzda Ana anahtarı11 açık konuma getiriniz. Bkn. Şekil. 2. 4. Pervane8yi çalıştırmak için bir yada iki Tetikleyici çubuğu5 çekip, tutun. 5. Pervane8yi durdurmak için, Tetikleyici cubuğu5 hafifçe bırakın. 6. Ana anahtar11'ı suyun dışına çıkarken daima kapatın. 7. SeaScooter’ını kullanırken doğru duruş, maksimum hıza ulaşmak için önemlidir. (bakınız şekil. 3. SeaScooter'ının doğru kullanım pozisyonu.)

Şnorkel ile kullanırken güvenli bir şekilde yüzeye geri dönebilmeniz için normalden daha

derine dalmayınız.

B.Hız değiştirme ve kullanımı. SeaScooter’ı iki kademeli hıza sahiptir. Normal hız için sadece sağ Tetikleyici çubuğu çekin. Daha yüksek hız için, her iki Tetikleyici çubuğu birlikte çekin.

C.Dalış için SEASCOOTER kullanma - yüzdürme ayarlama. SeaScooter’ı 30m'ye kadar dalış yapmak için kullanılabilir, ancak nötr yüzdürme (dalış) için ayarlanması gerekmektedir. SeaScooter’ı, serbest bırakıldığında yada elden yanlışlıkla kaçırılması durumunda batmaması için normal kullanımlarda asla nötr yüzdürme(dalış) için ayarlanmamalıdır. Yüzdürme için ayar yapmak için bu talimatları izleyin 1. Ana anahtar11’ın kapalı olduğundan emin olun. 2.SeaScooter’ı sudan çıkarın, Mandal1lara yarım tur attırın, yarım tur attırdıktan sonra Mandal1larını (bakınız şekil.4.) ve Yüzdürme kutusunu15 çıkarın. 3.Yüzdürme kutusunu15 Kapağından açın ve ağırlık yapması için, içine ufak taş yada kum doldurun. (bakınız şekil.5). 4. Yüzdürme kutusunu15, Burun Konisi2 ve Mandal1ları yerlerine yerleştirdikten sonra SeaScooter’ı dalışa hazırdır. SeaScooter’ının Yüzdürme kutusunu15nun içi boşken SeaScooter su üzerinde kalacaktır. 5. SeaScooter’ı su üzerinde kullanmak istiyorsanız(Dalış yapmamak için), koyduğunuz taş yada kumu Yüzdürme kutusun15dan çıkarın. Eğer SeaScooter’ın dalış için tekrar ayarlanmasını istiyorsanız 3’üncü adımı tekrarlayınız. DİKKAT Eğer SeaScooter’ı yüzerken yada şnorkel ile kullanmak istiyorsanız, Yüzdürme kutusun15un içini boşaltınız.

BATARYA KULLANIMI   

Batarya muhafazası, potansiyel olarak patlayıcı gazların dağılmasına izin vermek için şarj işlemi sırasında daima havalandırılmalıdır. Akü kablolarını sökmeden/takmadan önce, oluşabilecek gazların dağılması için daima iki dakika bekleyiniz. DAİMA, Şarj cihazı jakını öncelikle şarj soketine takın ve ardından şebekeye takın. Şarj işlemi tamamlandığında, şarj cihazını önce şebekeden, daha sonra şarj soketinden çıkarın. DAİMA Şarj cihazının prize takılmadan önce kuru olduğundan emin olun. Şarj ederken bataryayı ASLA kapalı bir kaba yerleştirmeyin. Aküyü asla su yakınında şarj etmeyin.

  

Pil durumundan şüpheniz varsa, pil şarj aletindeki gösterge tam şarj gösterilene kadar şarj edin. Bataryayı DAİMA, Çocukların erişemeyeceği iyi havalandırılan bir yerde şarj edin. Ünitenin şarj edilmesi veya bataryanın değiştirilmesi sırasında, Burun Konisi2 açılmadan önce cihazın iyice kurutulduğundan EMİN OLUN.

A.Bataryayı şarj etme Bataryayı şarj etmek için aşağıdaki talimatları izleyiniz. 1. Daima Ana Anahtar11ın kapalı olduğundan emin olun (bakınız şekil.2.) 2. SeaScooter’ını sudan çıkarıp kuru olan bir alana yerleştirildiğinden emin olun . 3. Mandal1lara yarım tur attırın ve (şekil.4. te gösterildiği gibi) Burun Konisi2nden çıkarın. 4. Dış ve iç Burun Konisi2ni ve Yüzdürme kutusu15nu çıkartın. 5. Havalandırma tıpasını gevşeterek, Havalandırma deliğini açın. 6. İç Koni3yi çıkartın. Bunu yapmak için, silikon halkayı besleyin (el kitabında gösterilen şekilde) ve iç Konisi'ndeki mandal deliklerinden kancaları çevirerek batarya yuvasını açın. (see fig. 6). Pompayı havalandırma deliğine monte edin ve iç koni dışa patlayana kadar içeri hava basın. İçeri bastığınız hava koninin açılmasını sağlayacaktır. 7. Açtıktan sonra hiçbir işlem yapmadan gazın dağılmasına iki dakika izin verin. 8. Batarya kablosunu, Kablonun ağızında bulunan kilitleme klipsine basarak, merkezden gelen kablodan ayırın (SeaScooter'ınızı satın aldığınızda kablo bağlantılı olmayacaktır.) (Şekil.7. de gösterildiği gibi) 9. Batarya kablosunu şarj kablosuna bağlayınız. 10. Şarj cihazını prize takın. Burun Konisini yerinden oynatmayın. 11. Şarj işlemi, tamamen boşalmış bir pil için 4 ila 6 saat sürecektir. Pil şarj edilirken şarj cihazı üzerindeki LED açık kalır, batarya şarj edildikten sonra LED uyarı amaçlı yanıp söner. 12. LED yanıp sönmeye başladıktan sonra, Adaptörü şebekeden çıkarın. 13. 14. 15. 16. O halkasının yerine doğru takılmış olduğundan emin olun. (bakınız şekil 9) 17. Hava Boşaltma Tapası(4) ile havalandırma deliğini sıkıca kapatın. 18. Yüzdürme kutusu(15)nu yerine yerleştirin. 19. Dış Burun Konisi yuvalara denk gelecek şekilde oturtulduktan sonra anahtarın doğru hizalandığından emin olun. Sonrasında yapacağınız işlem mandalları yerine oturtup yarım daire çevirmek ve koniyi ana cihaza sağlam bir şekilde sabitlemek (bakınız şekil 11.).

Not: Batarya ünitenin dışında şarj edilmeli, Şarj cihazına bağlanmanız yeterlidir, ünite şarj olduktan sonra, önce adaptörü sonra bataryayı çıkartınız.

B.Boş bataryayı şarj edilmiş batarya ile değiştirmek. 1. Sea scooter’ı açmak için, Sayfa 10’daki talimatları 1’den 6’ya kadar uygulayınız. 2. Şekil 7’de gösterilen kılips basarak pili prizden çekin. 3. Boş bataryayı çıkartın. 4. Dolu bataryayı doğru bir şekilde koniye oturttuktan sonra ana üniteden gelen kabloyu batarya kablosuna monte edin. Pil kabloları 12.şekilde gösterildiği gibi takılmalıdır. 5. 12’nci sayfadaki talimatları 14’ten 19’a kadar uygulayın ve SeaScooter’ını gösterildiği şekilde kapatın.

C.Batarya satınalma Ek yada uzun vadeli bataryalar ek olarak satın alınabilir. Ürünü satın almak için SeaScootertr ekibi ile yada satıcınız ile görüşünüz.

D.Bakım ve Onarım Batarya bakım  

Batarya kullanımdan sonra mümkün olduğunca erken şarja takılmalıdır. SeaScooter’ını uzun süre kullanılmayacak ise saklamadan önce şarj edilmeli ve her 3 ayda bir 6-8 saat olmak koşuluyla şarj edilmelidir.

    

Şarj aletini sadece SeaScooter’ı için kullanınız. Bataryayı şarj ederken asla kapalı kutu içine koymayınız. Batarya yada batarya kablosunu asla kısadevre yapmayınız. Bataryayı radyotör yada ateş gibi sıcak yerlerden uzak tutunuz. Üniteyi uzun süre kullanmayacağınız zamanlarda, önce bataryayı üniteden ayırınız sonrasında ise güneş ışığı almayan soğuk ve rutubetsiz bir alanda muhafaza ediniz. Depolama için ortam sıcaklığı -20 ° C ila 40 ° C arası (-4.0 ila 104 ° F).KULLANIM SONRASI BAKIM  

Sea scooter’ı kullandıktan sonra, temiz su ile durulayıp iyice kurumasını bekleyiniz. Uzun süre kullanılmayacak ise ayda bir temizliği hafif nemli bez ile yapılmalı ve kuruduğundan emin olunmalı.Sea scooter için deterjan ve benzeri kimyasal ürünler kullanmayınız, kullanmanı gereken tek temizlik malzemesi hafif nemli bez olmalı. Batarya yuvası herdaim kuru tutulmalıdır. Su girmesi durumunda kurutulmalı, ve kurutulmadan ünite çalıştırılmamalıdır. Batarya yuvasının ıslanması durumunda, sayfa 22’deki 22, Su kaçması prosedürlerini takip ediniz. Sea Scooter’ı uzun süre kullanmayacağınız zamanlarda, iç Koni3 içindeki Hava Boşaltma Tapasını4 çıkartınız. Püskürtücü başlığın deformasyonunu önlemek için Sea Scooter’I daima dik olarak

   

saklayınız.

SORUN GİDERME Birimlerin çalışmama durumu Her iki tetikleyici de basıldığında motor çalışmazsa, öncelikle emin olmanız gerekenler: 1. Pil doğru bağlanmış olmalı 2. Pil tam şarjlı olmalı (Bkz. Sayfa 10, pili şarj etme) 3. Ana şalter "Açık" konumunda olmalı (Bkz. Şekil 2,sayfa 6) 4. Pil bölmesinde su olmamalı (bkz. Sayfa 22, Su kaçması)

A.Engellenen Pervane Pervane engelleyen bir durum olması durumunda, Ön ızgarayı çıkararak engelleri temizleyiniz. Temizliğin Mümkün olmadığı durumlarda pervaneyi çıkarabilirsiniz. Pervaneyi çıkarmanız için önce ön koruyucuyu çıkartınız. 1. Sea Scooter’ını sudan çıkarın. 2. Ana şalterin Kapalı konumda olduğundan emin olun. 3. Izgara pinlerini çıkarmak için, 13.Şekilde görüldüğü gibi bir tornavida yerleştirin. 4. 14.Resimde gösterildiği gibi ızgarayı çıkartın. 5. Engeli temizleyin veya kaldırın. 6. Izgarayı tekrar monte edin ve klipsleri takın.

B.Engel kaldırmak için arka ızgarayı ve Pervaneyi çıkarın 1. Sea Scooter’ı sudan çıkarın. 2. Pili çıkarın. 3. Altı adet arka ızgara vidasını şekil 15'de gösterildiği gibi sökünüz. 4. Pervane tutarken, bir M6 soketi kullanın Somunu Pervane şaftından çıkarın (Bkz. Şekil 16). 5. Pervaneyi milin dışına kaydırın, pin ve pulları Kaybetmemeye özen gösteriniz. 6. Blokajı Pervaneden çıkarın. 7. Ürünün pimini (çıkarılmışsa) değiştirin, bkz. Şekil. 17, Pervaneyi, bulana kadar yavaşça çevirin Pimleyin ve Pervaneyi tamamen itin. 8. Pul ve somunu yerine takın ve sıkın Bu işlemi yaparken Pervaneyi tuttuğundan emin olun Ve sıkıca sabitleyin. (Bkz. Şekil 18). 9. Izgarayı yerine yerleştirin. 10. Bataryayı yerine yerleştirin.

C.Contalardaki Kum ve Çakıl Kum ya da kum kumaş contasının düşmanıdır. Doğru bakım ve temizlik önemlidir. Contalardan kum veya çakıl çıkarmak için, contaları taze suda durulayın ve taze yağlayıcı uygulayın. Pil Muhafazası içinde kum veya çakıltaşı varsa, hafifçe fırçalayın. Fırçalama işlemi yapılırken cihaza

zarar vermemeye özen gösteriniz.

D.Sea Scooter Güç Kesintisi Sea Scooter, duvar, kaya veya başka bir taşınmaz nesneye çarptığında elektronik devresini korumak için gücü kesen bir emniyet mekanizmasına sahiptir. Gücün kesilmesi durumunda bir süre bekleyip cihazı tekrardan çalıştırmanız gerekmektedir.

E.Su Kaçması Contanın civarında kum veya çakıl olmadığından ve etrafının temiz olduğundan emin olun. Batarya cihaza oturduktan sonra tıpayı kapattığınızdan emin olun. Hasar alan cihazlar kontrolden geçirildikten sonra kullanılmalıdır. Pil bölgesine su girdiği taktirde sistem işleyişini otomatik olarak durduracaktır. Cihaza su kaçtığı durumlarda lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Üniteyi sudan çıkartın 2. Batarya muhafazasını çıkartın eğer, muhafaza kabının içinde Tuzlu su bulunuyorsa, temiz su ile yıkayıp kurumasını bekleyin. 3. Pil yuvasını ve pili iyice kurulayın ve yeniden monte edin. Üç adımı izledikten sonar cihazınız kullanıma hazır.

Turans | ithalat ihracat ve danışmanlık şirketi www.turans.net SeaScooter tr www.seascootertr.com