e-imzatr Kurulum Klavuzu

e-imzaTR Kurulum Klavuzu Sürüm 0.0.1 1 İçindekiler      İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Java yükleme Akis Kurulum Kart Okuyucu Sürücü Ku...
Author: Temel Yağmur
5 downloads 0 Views 1MB Size
e-imzaTR Kurulum Klavuzu

Sürüm 0.0.1

1

İçindekiler     

İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Java yükleme Akis Kurulum Kart Okuyucu Sürücü Kurulum Kullanıcı Doğrulama

2

İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Bu başlıkta bilgisayarımızın mevcut işletim sisteminin türünü öğreneceğiz. Daha sonraki yapacağımız kurulumlar için işletim sistemimizin tür bilgisi (32 bit -64 bit) gerekli olacaktır. Not: Şu anda en güncel versiyon olması nedeniyle Windows 8 işletim sistemi örnek olarak kullanılmıştır. Diğer sürümler içinde izlenecek yok aynıdır. 1-İlk olarak masaüstünde bulunan “Bilgisayarım” öğesine fare yardımı ile sağ tıklayalım.

2- Açılan menüde “Özellikler” seçeneğini tıklayarak devam edelim.

3

3-Açılan ekranda “Sistem Türü” olarak belirtilen alanda işletim sisteminizin türünü (32 Bit mi? 64 Bit mi?) görebilirsiniz.

4

Java Yükleme Bir önceki başlıkta işletim sistemi tür bilgisini almıştık. Şimdi bu türe uygun java versiyonunu makinamıza kurmamız gerekiyor. Bunun için; 1-İlk olarak tarayıcımızdan http://www.java.com./tr/download/manual.jsp adresine ulaşıyoruz. 2- Karşımıza gelen ekranda bize uygun olan sürümü tıklıyoruz.

3- Seçimimizi yaptıktan sonra ilgili yükleme dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz. 5

4- Yukarıda görüldüğü gibi bilgisayarımıza indirdiğimiz yükleme dosyasının bulunduğu dizine gidiyoruz. Resimde gösterilen yöntemden başka yollarla da yapabilirsiniz. Görüldüğü gibi yandaki küçük ok butonuna basarak “klasörde göster” i seçiyoruz.

5- Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yükleme dosyamızı seçiyor ve çift tıklıyoruz.

6

6- Karşımıza yukarıdaki gibi bir yükleme ekranı geliyor. “Install” butonuna basarak devam ediyoruz ve yüklemeyi bekliyoruz.

7

7- Yukarıdaki ekran geldiğinde “Close” butonu ile işlemi tamamlıyoruz.

8

Akis (Akıllı Kart İşletim Sistemi) Kurulum Bu bölümde akis kurulumunu adım adım gerçekleştireceğiz. 1-İlk olarak bize uygun olan akis sürücüsüne ulaşmamız gerekmekte. Bunun için tarayıcımıza www.e-imzatr.com adresini girerek web sayfamızı açıyoruz.

2- Gelen ekranda, üst menüde “Destek” linkine geliyoruz. Fareyi alana getirdiğimiz zaman alt tarafa doğru bir menü açılacaktır.

3- Açılan menüden “Sürücüler” seçeneğini seçiyoruz ve ilgili sayfaya yönlendirme işlemimiz gerçekleşiyor.

9

4- Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. Burada ilgili alanlarda bizim için uygun olan seçimleri yapmamız gerekiyor.

5- İşletim sistemimizi ve versiyonunu seçtikten sonra dikkat etmemiz gereken “Tipi Seçiniz” alanı en başta belirlediğimiz işletim sistemi türü ile aynı olmalıdır. Tüm seçimleri yapıp sorgula butonuna basıyoruz ve seçimlerimiz sonucunda uygun olan sürücüler aşağıdaki resimde görüldüğü gibi karşımıza geliyor. Akıllı kart sürücüsü yanında kırmızı renkte yazılan indir butonları ile indirme işlemini başlatıyoruz.

10

6- Yukarıda gördüğümüz gibi indirme işlemlerinin tamamlanmasını bekliyoruz.

7- Daha sonra indirdiğimiz yükleme dosyalarının bulunduğu dizine gidiyoruz.

8- Sıkıştırılmış formatta indirilen yükleme dosyalarını Winrar,Winzip vs… programlar ile dizine çıkartıyoruz.

11

9- Yukarıda gördüğümüz gibi dizine çıkarttığımız dosyaya girerek kurulum dosyasını çift tıklıyoruz ve kuruluma başlıyoruz.

10- Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. “İleri” diyerek devam ediyoruz.

12

11- Karşımıza yukarıdaki ekran geliyor. Ekranda bulunan sözleşmeyi okuyup kabul ettiğinize dair alanı işaretleyip “İleri” diyerek devam ediyoruz.

13

12- Karşımıza gelen ekranda kullanıcı adı ve kuruluş alanları dolu gelmekte ve herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek olmamaktadır. Karışıklık olmaması adına biz bu alanları temizledik. Yine “İleri” diyerek devam ediyoruz.

14

13- Karşımıza kurulum türünü seçmemiz için bir ekran geliyor. Hatasız bir yükleme için “Tam” yazan seçeneği işaretleyip “İleri” diyoruz.

15

14- Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. Burada, Java yüklemesi ile ilgili bize bir uyarıda bulunuyor. Biz zaten ilk başta Java kurulumunu yaptığımız için bunu göz ardı ediyoruz. “Yükle” diyerek işlemi başlatıyoruz.

16

15- Yukarıda gördüğümüz gibi yükleme işlemlerini bekliyoruz.

17

16- Yükleme tamamlandığında karşımıza yukarıdaki ekran geliyor. “Son” butonuna basarak kurulum işlemini tamamlıyoruz.

18

Akıllı Kart Okuyucu Sürücü Kurulum Bu bölümde akıllı kart okuyucu sürücü kurulumunu adım adım gerçekleştireceğiz. 1-İlk olarak bize uygun olan akıllı kart okuyucu sürücüsüne ulaşmamız gerekmekte. Bunun için tarayıcımıza www.e-imzatr.com adresini girerek web sayfamızı açıyoruz.

2- Gelen ekranda, üst menüde “Destek” linkine geliyoruz. Fareyi alana getirdiğimiz zaman alt tarafa doğru bir menü açılacaktır.

3- Açılan menüden “Sürücüler” seçeneğini seçiyoruz ve ilgili sayfaya yönlendirme işlemimiz gerçekleşiyor.

19

4- Karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. Burada ilgili alanlarda bizim için uygun olan seçimleri yapmamız gerekiyor.

5- İşletim sistemimizi ve versiyonunu seçtikten sonra dikkat etmemiz gereken “Tipi Seçiniz” alanı en başta belirlediğimiz işletim sistemi türü ile aynı olmalıdır. Tüm seçimleri yapıp sorgula butonuna basıyoruz ve seçimlerimiz sonucunda uygun olan sürücüler aşağıdaki resimde görüldüğü gibi karşımıza geliyor. Kart okuyucu sürücüsünün yanında kırmızı renkte yazılan indir butonları ile indirme işlemini başlatıyoruz.

20

6- Yukarıda gördüğümüz gibi indirme işlemlerinin tamamlanmasını bekliyoruz.

7- Daha sonra indirdiğimiz yükleme dosyalarının bulunduğu dizine gidiyoruz.

21

8- Sıkıştırılmış formatta indirdiğimiz dosyaları Winzip,Winrar vs… programlar ile bulunduğumuz dizine çıkartıyoruz.

22

9- Çıkardığımız dosyaya girerek yukarıda gördüğümüz gibi yükleme dosyamıza (Setup.exe) çift tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

23

10- Karşımıza kurulum dili seçmek için bir ekran geliyor. “Turkish” diyerek OK butonuna basıyoruz ve devam ediyoruz.

24

11- Karşımıza yukarıda bulunan yapılacak yüklemeleri listeleyen bir ekran geliyor. İleri diyerek devam ediyoruz.

25

12- Yukarıdaki ekran geliyor ve sürücünün yükleneceği dosya yolunu gösteriyor. Burada dilerseniz yükleme yolunu değiştirebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için yükleme yolunu değiştirmeden ileri diyerek devam ediyoruz.

26

13- Geçtiğimiz ekranlarda bir düzenleme yapmayacak isek “Yükle” diyerek işlemi başlatıyoruz.

27

14- Yukarıda gördüğümüz gibi mevcut işlemlerin bitmesini bekliyoruz.

28

15- Yükleme bittikten sonra karşımıza gelen ekrandan “Son” butonunu tıklayarak kurulumumu tamamlıyoruz.

29

Kullanıcı Doğrulama *** İnternet Explorer 6.0 ve üzeri sürüm kullanmanız gerekmektedir. Bu bölümde doğrulama işlemini adım adım gerçekleştireceğiz. 1- İlk olarak doğrulama işlemini gerçekleştireceğimiz ekrana ulaşmak için tarayıcımıza https://bireysel.e-imzatr.com/nbsifreli.go adresini yazıyoruz.

2- Yukarıda gördüğümüz ekran geliyor ve form da bizden istenilen bilgileri ilgili alanlara giriyoruz. Güvenlik sözcüğü başvuru esnasında oluşturduğunuz “webparola” nızdır. Eğer 30

hatırlamıyorsanız güvenlik sözcüğümü unuttum butonuna tıklayarak öğrenebilirsiniz. Biz şimdi alanları doldurup “Giriş” diyerek devam ediyoruz.

3- Yukarıda gördüğümüz ekranda telefon numarası size ait ise Onay butonuna basarak devam ediyoruz.

4- Telefonunuza gelen Onay Kodu’ nu ilgili alana girerek Gönder butonu ile devam ediyoruz.

31

5- Açılan menüde “Kilit Çözme” seçimini yaparak devam ediyoruz.

6- Tarayıcı bize yukarıda ki gibi bir mesaj verecektir. Tamam diyerek devam ediyoruz.

32

7- Karşımıza yukarıdaki gibi bir uyarı gelecek. Java yazılımını çalıştırmak istiyor musunuz ? Sol alt bölümdeki alanı işaretleyerek “Run” butonuna basıyor ve devam ediyoruz.

33

8- Yeni Pin Üret butonuna basarak yeni pin belirliyoruz. Daha sonra Akis yazılımından pin değişikliği yapabilirsiniz.

34