ZoomText Ek Kullanma Klavuzu

ZoomText 10.1 ® Ek Kullanma Klavuzu Telif Hakkı ZoomText Büyüteç Telif Hakkı © 2014, Algorithmic Implementations, Inc. aittir. ZoomText Büyüteç/Oku...
1 downloads 0 Views 749KB Size
ZoomText 10.1 ®

Ek Kullanma Klavuzu

Telif Hakkı ZoomText Büyüteç Telif Hakkı © 2014, Algorithmic Implementations, Inc. aittir. ZoomText Büyüteç/Okuyucu Telif Hakkı © 2014, Algorithmic Implementations, Inc. aittir. Windows 8.x uyumlu ZoomText Kullanma Klavuzu Telif Hakkı © 2014, Algorithmic Implementations, Inc. aittir. İzinsiz kopyalama, çoğaltma satma veya bayilik gibi durumlarda uluslar arası telif hakları geçerli olacaktır. Bu yayının hiçbir bölümü çoğaltılamaz, iletilemez, bir geri alma sisteminde saklanamaz veya Algorithmic Implementations, Inc ‘nin yazılı izni olmadan herhangi bir yolla bir şekilde başka bir dile tercüme edilemez, Inc (dba Ai Squared).

Marka Tescili ZoomText ve xFont Algorithmic Implementations, Inc. ‘e kayıtlıdır ZoomText Magnifier, ZoomText Magnifier/Reader and ZoomText ImageReader Algorithmic Implementations, Inc. Marka temsilcisidir TruVoice ScanSoft, Inc.’in Marka tescilcisidir NeoSpeech NeoSpeech, Inc.’in marka tescilcisidir Microsoft, Windows and Windows 8.x Microsoft Şirketine kayıtlıdır.

Üçüncü basım: Ağustos 2014 Ai Squared, P.O. Box 669, Manchester Center, VT 05255

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu Bu ZoomText 10 programına ek kullanma klavuzu, ZoomText 10.1 (Yazılım versiyonu 10.1) yeni özelliklerini ve değişiklerinizi içerir. Önemli! ZoomText 10.1 programını yüklemeden önce kullanma klavuzunuzu okuyun ve donanım yazılım gereksinimlerini karşılayın.

2

Yeni ZoomTexti 10.1 neler var ZoomText 10.1 aşağıdaki yenilikleri içermektedir. 

Windows 8.x Desteği ZoomText 10.1 işletim sistemi ve arayüzü ile uyumlu okuma ve büyütme özelliğine sahiptir. Windows 8.x işletim sisteminde ister eski ister yeni uygulamalar çalışıyor olsun ZoomText en iyi ve net büyütmeyi sağlar. ZoomText “xFont” büyütme özelliğine sahip olan en net büyütme programıdır.  Microsoft Ofis 2013 Desteği ZoomText Windows 8.x için Microfost Ofis 2013 içindeki Word, Excel ve Outlook programlarını desteklemektedir.  Internet Explorer 10 ve 11 Desteği Internet Explorer desteği ile ZoomText ile internet tarayıcınızda hızlı bir şekilde gezinebilirsiniz. Arama, yönlendirme, okuma işlemlerini, ZoomText’in web tarayıcısı ve okuma araçları ile sevdiğiniz sitelerde yapabilirsiniz.  Video ve Oyun Desteği Yeni nesil büyütme özelliği ile DirectX desteği, size bütün uzantılardaki video ve oyunları ZoomText ile çalıştırabilme olanağı sunar.  Dokunmatik Ekran Cihaz Desteği ZoomText, Windows 8.x dokunmatik ekranın içerdiği, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü monitörler üzerinde de kullanılabilir. ZoomText dokunmanızı takip eder, tüm uygulamalarınız yolu boyunca sürükleyin ve dokunun. Ve ZoomText’in dokunmatik simge ve hareketlerini kullanarak bütün uygulamalara erişebilirsiniz.

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu3

 İlave büyütme seviyeleri Kullanıcılar daha yüksek büyütme seviyesini desteklemesine ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaca yönelik zoomtext büyütme seviyeleri artık 42x, 48x, 54x ve 60x ‘tir. 1 ile 5 kat arasında da daha kesirli seviyeler ekledik.  Geliştirilmiş Gezinme ve Program Ekosu ZoomText, uygulama menüleri, diyaloglar ve diğer kontrol noktalarına giderken daha doğru, tam gezinme ve okuma olanağını sunar.  Düzgün Kenarlı Fare İşaretleyicileri Bütün büyütme seviyelerinde, ZoomText görünümü ve kullanımı daha hoş olan düzgün kenarlarıyla fare işaretleyicilerini görüntüler.  Renk Geliştirme Geçiş Efektleri ZoomText’in yeni geçiş efektleri ile kolayca renk seçenekleri arasında gezinebilirsiniz.

4

ZoomText 10.1 içeriğinde olmayanlar ZoomText’in 10 özelliği geçiçi olarak ZoomText 10.1 için erişilebilir değil. Bu özellikler en kısa sürece güncellenerek eklenebilecektir. •

Ekran DondurmaÇift monitor desteğiMetin bulucu

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu5

Sistem Gereksinimleri Donanım ve Yazılım gereksinimleri aşağıdaki gibidir: 

Windows 7, 8 veya 8.xİşlemci: 2 GHz tek çekirdek 1 GHz çift çekirdekHafıza (RAM): 2 GB oArttırılabilir: 4 GB veya üstü

DirectX 9.1 veya muadili grafik kartı için destek o

Arttırılabilir: DirectX 10 veya üstü

o

Arttırılabilir: 256 MB video hafızası desteğiHard disk alanı: İngilizce için 100 MB, Diğer diller için 350 MB5 noktalı çoklu dokunma ekranı desteğiSes kartı (Büyütücü/Okuyucu için)USB 2.0 (eklenecek ZoomText Kamera desteği için)

6

Başlangıç Bu bölüm ZoomText’i yükleme, başlatma, kaldırma işlemlerini sunar.

ZoomText Yükleme  Yüklemek için 1.

Anti-virüs programlarını çalışmasını durdurun ve tüm diğer çalışan programları kapatın.

2.

CD-ROM içine ZoomText 10.1 CD’sini takın. ZoomText cd’si otomatik olarak açılacaktır.

3.

Ekrandaki yönergeleri takip edin ve yüklemeyi tamamlayın.

 Yükleme otomatik olarak başlamazsa 1.

Çalıştır diyalog kutusunu açmak için Windows+R tuşuna basın.

2.

CD-ROM sürücünüzü çalıştırın.

3.

Programı Yükle’yi seçin ve Aç’a basın.

4.

Çalıştır diyalog kutusunda Tamam’a basın.

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu7

ZoomText 10.1 başlat  Windows 8.x ZoomText'i başlatmak için Aşağıdakilerden birini yapın: 

Başlat ekranında ZoomText 10.1 ‘e basın.Windows Masaüstünde ZoomText 10.1 simgesini tıklayın.Başlat ekranında arama kutusunu seçin. Arama paneli çıkacaktır. Bu panele ZoomText yazın karşınıza bulunmuş öğeler çıkacaktır. ZoomText 10.1 öğesini seçin.

 Windows 7 ZoomText'i başlatmak için Aşağıdakilerden birini yapın: 

Windows masaüstünde, ZoomText 10.1 program simgesini seçin.Windows Başla menüsünde, Programlar  ZoomText 10.1  ZoomText 10.1 seçin.

Not:

ZoomText Windows başladığında yapılandırmaları otomatik olarak yükleyebilir. Bu seçenek kurulum gerçekleştirilirken etkinleştirilebilir yada ZoomText Seçenekleri diyalog kutusundan ayarlanabilir. Ayrıntılı bilgi için bkz, Bölüm 5 Program Seçenekleri.

8

ZoomText’i Kaldırma  Windows 8.x ZoomText'ten yüklemek için Aşağıdakilerden birini yapın: 

Başlangıç ekranında, ZoomText 10.1 üzerinde sağa basın. Uygulamadaki işlevler görüntülenecektir, kaldır işlevini seçin.Başlangıç ekranında, “ZoomText Kaldır” yazın. Size bir liste gösterilecek, ZoomText 10.1 kaldır öğesini seçin.

 Windows 7 ZoomText'ten yüklemek için  Windows Başlat menüsünden, Programlar  ZoomText 10.1  Diğer ZoomText 10.1'i Kaldır.

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu9

Dokunmatik Ekran Desteği ZoomText 10.1, Windows 8.x dokunmatik ekran özellikli tabletler, laptoplar, masaüstü monitörler üzerinde kullanılabilir. Bu, ZoomText’in, dokunmatik ekranı kullanarak yapacağınız ayarları ve uygulamaları desteklediği anlamına gelir. ZoomText klavye ve fare kullanımına engel olmayacak şekilde bu araç özelliğine sahiptir. ZoomText’in kullanıcı arayüzüne (araçlar, menüler ve diyaloglar) aynı standart araçlarla erişilebilir. Windows 8.x işletim sisteminin dokunmatik ekran işlevlerini öğrenmek için Windows 8.x Yardım sistemini veya kullanma klavuzunu, veya Microsoft Windows internet sitesini kullanabilirsiniz. Not:

En azından aynı anda five dokunmayı destekleyen bir Windows 8.x cihazına sahip olmanız gerekmektedir. Bu cihazlar Windows 8.x logosuyla “Windows için dizayn edilmiştir” olarak görüntüleyecektir.

10

Dokunmatik ekranda büyüteci kullanma Windows 8.x dokunmatik ekranda büyüteci kullandığınız zaman bir kaç önemli teknik durum söz konusudur: 

Birçok uygulama yakınlaştırma ve gezinme özelliğine sahiptir. Bir ekran büyüteci, yakınlaştırma ve uygulama ile beraber çalışırsa yönünü şaşırabileceği bir yakınlaştırma ve gezdirmeyi ikinci bir katman olarak alacaktır. Ekran kaymasını önlemek için sadece bir katmanı kullanmanızı öneririz.Harici bir dokunmatik ekran cihazı kullanma, ekran klavyesi kullanımını gerektirir. Ekran büyütecini kullandığınızda , ekran klavyesi tamamen görünmeyecektir, bu yüzden bütün tuşlara erişmek için büyütülmüş ekranı kaydırmak zorunda kalırsınız. Bu sizin yazma hızınızı verimliliğinizi düşürecektir. Bu yüzden harici bir klavye ile bu işlemleri yaparken kullanmanızı tavsiye ederiz.

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu11

ZoomText Dokunmatik Simge ZoomText 10.1 özel olarak dokunmatik simge ile ZoomText özelliklerini dokunmatik araçlarını kullanmanıza olanak sağlar. Bu özellik, büyütülmüş ekranın kaydırma çubuğu ile yakınlaştırma ve uzaklaştırmayı da içerir ve ZoomText’in Uygulama okuyucusu ve okumayı seslendir araçlarını kullanır. ZoomText yüklendiği zaman ekranın bir köşesinde ZoomText dokunmatik simge belirecektir. Bu kayan simge, yakınlaştırma ve uzaklaştırma veya büyütülmüş ekranda kaydırma yapınca değişmeden görünür. Ekranın köşeleri boyunca birkaç noktaya simgeyi sürükleyebilirsiniz. Siz simgeyi nerede daha rahat görmek isterseniz oraya yerleştirebilirsiniz.

12

ZoomText Dokunmatik simge iki işlem moduna sahiptir. Windows Dokunmatik Mod ve ZoomText Dokunmatik Mod. Windows Dokunmatik Mod Sistemde ZoomText çalışmazken ekranda açık olan uygulamalar ve Windows üzerindeki bütün dokunmatik araçlardır. Bu moda, masaüstü veya uygulamaların dokunmatik araçlar(ZoomText aracı dahil) kullanarak çalıştırılmalarını isterseniz, ihtiyaç duyarsınız. Windows dokunmatik Modundayken, aşağıda bir grup Windows 8 başlat döşeme ekranı ile bir parmak ile dokunma simgesi belirir.

ZoomText Dokunmatik Mod Bütün dokunmatik araçların ZoomText’e geçtiği moddur. Bu moda, araçlar ( örneğin yakınlaştırma uzaklaştırma veya büyütülmüş ekran zemini) tarafından desteklenen ZoomText özelliklerine erişmek için, kullanabilirsiniz. Windows dokunmatik Modundayken, aşağıda bir ZoomText logosu ile bir parmak ile dokunma simgesi belirir.

Bu simge tıklanmaya engellendiğinde, ZoomText dokunmatik mod aktif demektir.

ZoomText 10.1 Ek Kullanma KlavuzuZoomText dokunmatik Mod simgesi ile Windows 8 başlat ekranı

13

14

ZoomText Dokunmatik simgeyi Çalıştırma ve Etkinleştirme Bu seçenekte ZoomText dokunmatik simgeyi çalıştırmayı ve etkinleştirmeyi göreceksiniz.  Dokunmatik simgeyi etkinleştirme ve devre dışı bırakma 

Ayarlar menüsünden, Dokunmatik Ekran Desteğini  Dokunmatik simgesini etkinleştir (veya Dokunmatik simgesini devre dışı) seç. Etkinleştirdiğiniz zaman ekranın köşesinde dokunmatik simge görünür. Devre dışı bıraktğınızda simge kaybolur. Not: ZoomText devre dışı bırakıldığı zaman da simge kaybolur.

 Dokunmatik ekranın boyutunu ayarlama 

Ayarlar menüsünden, Dokunmatik ekran desteğini  Dokunmatik Simge Boyutu  {Boyut} seç. Dokunmatik simge seçtiğiniz boyuta ayarlanır.

 Dokunmatik simge için renk şeması seçme 

Ayarlar menüsünden, Dokunmatik ekran desteğini  Dokunmatik simge rengi  {renk} seç. Seçtiğiniz renge dokunmatik simge bürünecektir.

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu15

 Ekranın etrafında dokunmatik simgeyi hareket ettirme 

Simge üzerinde bir parmağınızı basılı tutun ve isteğiniz ekran köşesine doğru kaydırın. Parmağınızı simge üzerinden kaldırdığınızda , simge otomatik olarak bıraktğınız noktada kalacaktır.

 Windows Dokunmatik Mod ve ZoomText Dokunmatik Mod arasında geçiş yapmak 

Simge üzerine bir parmağınızla iki defa tıklayın. Windows Dokunmatik Moddayken simge Windows 8.x başlangıç ekranının zeminindeki grupta olur. ZoomText Dokunmatik Moddayken simge ZoomText logosu gibi görünür.

Ipucu! Dokunmatik simgenin üzerinde bir parmağınızı tutarak dokunmatik modlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Simgenin üzerinden parmağınızı çektiğinizde önceki dokunmatik mod otomatik olarak aktif olacaktır.

16

Dokunmatik araç ile ZoomText özelliklerine erişmek Bu bölümde ZoomText dokunmatik simgeye erişme araçları ve ZoomText özelliklerinin işlem tuşlarının nasıl kullanıldığını göreceksiniz.  ZoomText arayüz kullancısını gösterme 

Dört parmakla iki kez vurgu(tıklama).

 Büyütme seviyesini ayarlama (yakınlaştır ve uzaklaştır) 

Çift tık ve 3 parmakla basılı tut sonra yakınlaştırmak için parmakları birbirine uzak sürükle, uzaklaştırmak için parmakları birbirine yakın sürükle.

 Büyütülmüş ekranı gezinme 

Üç parmakla ekranın etrafında hareket ettirmek için sürükle.

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu17

 Bir büyük ekranının yerini ve boyutunu ayarlama 1.

Büyüteç araç çubuğu üzerinde, Tip  Ayar seç. Ayarlama aracı çalışır ve boyutlandırıcılar büyütme penceresi çerçevesinde ortaya çıkar.

2.

Pencereyi yeniden boyutlandırmak için , bir parmağınızı boyutun ucuna basılı tutun ve kendi istediğiniz boyuta gelene kadar sürükleyin.

3.

Pencereyi hareket ettirmek için , büyük pencere üzerinde parmağınızı basılı tutun ve sürükleyin.

4.

Ayar menüsünden çıkmak için , üç parmağınız ile çift tıklayın.

 Görüntü modunu kullanma 1.

Üç parmağınız ile çift tıklayın. Büyüteç kısa bir süreliğine kapanır ve tekrar görünür.

2.

Görüntü portunu hareket ettirmek için, bir parmağınızı görüntü moduna basılı tutun ve istediğiniz yere sürükleyin.

3.

Görüntü modundan çıkmak için ve yeni görüntü portu yerine hareket etmek için , bir parmağınızla çift tıklayın.

4.

Görüntü modundan çıkmak için ve önceki görüntü portu alanına gitmek için , üç parmağınızla çift tıklayın.

18  Konuştur aracını kullanma 1.

Okuyucu üzerinde, konuşturu seçin. Konuştur aracı aktifleşir.

2.

Tek kelimeleri konuşturmak için, kelimenin üzerine tıklayın.

3.

Bir blok kelimesi konuşturmak için, bir parmağınızla okumasını istediğiniz kelimeler üzerinde sürükleme yapın. Sürüklemeyi bıraktığınızda bütün işaretlenmiş kelimeler sesli okunacaktır.

4.

Konuşturma aracından çıkmak için üç parmağınızla çift tıklayın.

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu19

 Uygulama okuyucuyu kullanma 1.

Okumak istediğiniz sayfayı açın.

2.

Aşağıdaki iki metodla uygulama okuyucuyu kullanmayı başlatın. o

Herhangi bir kelimeyi okumayı başlat: Bir parmağınızla okumaya başlamasını istediğiniz kelimeyi çift tıklayın.

o

İmleç aktif ise, metin imlecinin yerinden okumayı başlatma: İki parmağınızla çift tıklama. Uygulama okumaya başlar.

3.

Okumayı başlatmak veya durdurmak için veya kelime, paragraf, satır, cümle olarak yönlendir/oku işlevi için uygulama okuyucunun okuma aracı kullanılır.

4.

Uygulama okuyucudan çıkmak için , üç parmakla çift tıklayın. Uygulama okuyucudan çıktığınızda, otomatik olarak işaretlenmiş olan son kelime konumunda imleciniz durur.

20

Uygulama okuyucu - jestleri okuma Komutlar

Araçlar

Okuma Geçişi (Oynat/Durdur)

2 parmak bir tık

Yeni konumdan oku

1 parmak bir tık

Sonraki kelimeyi söyle

1 parmak sağa yürüt

Önceki kelimeyi söyle

1 parmak sola yürüt

O anki kelimeyi söyle

1 parmak çift tık kelimeyi söyler. Aynı kelime üzerinde bu işlemi iki saniye veya daha az tutarak aşağıdaki işlemler arasında geçiş yapabilirsiniz. söyle/hecele/sıkı hecele. Seçtikten sonra parmağınızı kaldırın.

Yukarı kelimeyi söyle

1 parmak aşağı yürüt

Aşağı kelimeyi söyle

1 parmak yukarı yürüt

Sonraki cümleyi söyle

2 parmak sağa yürüt

Önceki cümleyi söyle

2 parmak sola yürüt

Sonraki paragrafı söyle

2 parmak aşağı yürüt

Önceki paragrafı söyle

2 parmak yukarı yürüt

Dokümanın sonu

4 parmak aşağı yürüt

Dokümanın başı

4 parmak yukarı yürüt

ZoomText 10.1 Ek Kullanma Klavuzu21

Geçiş Etkileri Geçiş işlemleri, ZoomText’in ekranı geliştirilmiş şemalar arasında geçişlerde düzgün görsel geçişler sağlar. Renk şemaları arasında geçişlerde net görüntüler içerir.  Geçiş etkileri etkinleştir ve devre dışı bırak 1.

Ayarlar mensüsünde , Kullanıcı arayüzü... seçin.

2.

Ekran büyütmeler için değişimleri etkinleştir etkin kutucuğunun isteğinize göre işaretli olup olmadığından emin olun.

3.

Tamam tuşuna basın.

Phone:

(802) 362-3612

Fax:

(802) 362-1670

Email: Mail:

[email protected] [email protected] P.O. Box 669 Manchester Center, VT 05255 USA

www.aisquared.com