ECK EUREKA tel fax

ECK EUREKA tel. 81 748 94 34 [email protected] fax 81 464 34 24 www.eckeureka.pl „Podstawy teoretyczne i rozwiązania praktyczne - Indywidualny Plan ...
5 downloads 1 Views 497KB Size
ECK EUREKA tel. 81 748 94 34 [email protected]

fax 81 464 34 24 www.eckeureka.pl

„Podstawy teoretyczne i rozwiązania praktyczne - Indywidualny Plan Działania realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy”

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W SZKOLENIU? Niniejsze szkolenie ujmuje rozwiązania jakie może przyjąć w swojej pracy doradca klienta w tworzeniu z klientem Indywidualnego Planu Działania, w aspekcie ostatnich zmian w nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz pojawienia się nowych aktów wykonawczych powiązanych z IPD. Ustawodawca zwraca uwagę na konieczność dostosowania IPD do profilu pomocy, jaki ustalony zostanie dla danego klienta. Należy zaznaczyć, iż obowiązujące przepisy nakładają obowiązek przygotowania IPD z każdym klientem w okresie do 60 dni od dnia ustalenia profilu pomocy. Obowiązek przygotowania IPD z klientem mają doradcy klienta, którzy poza dotychczasowymi zadaniami, realizują też dodatkowe, wynikające z pełnienia nowej funkcji. Program szkolenia obejmuje kwestię IPD w zapisach ustawy o promocji (…) jak też zagadnienia powiązane z aktami wykonawczymi, w szczególności rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy, rozporządzenia w sprawie profilowania. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na strukturę IPD w kontekście różnych profili pomocy.

„Podstawy teoretyczne i rozwiązania praktyczne Indywidualny Plan Działania realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy”

Adresaci usługi szkoleniowej

Szkolenie dedykowane jest pracownikom CAZ, którym przypisana zostanie funkcja doradcy klienta oraz wszyscy zainteresowani niniejszą problematyką

Cele i efekty kształcenia Celem szkolenia jest nabycie przez uczestników wiedzy i umiejętności z zakresu przygotowania z klientem indywidualnym indywidualnego planu działania. Po przeprowadzonych zajęciach uczestnik szkolenia będzie posiadał następujące: wiadomości: • podstawy prawne przygotowywania IPD przez doradcę klienta, • elementy IPD wymieniane przez ustawodawcę, • zasady tworzenia i realizacji IPD jako formy aktywizacji • praca z klientem indywidualnym w aspekcie realizacji IPD, • działania w zakresie monitorowania IPD. umiejętności: • rozróżnianie zasad tworzenia IPD, • stosowanie określonych metod pracy z klientem indywidualnym w tworzeniu IPD, • opracowywanie IPD adekwatnego do profilu pomocy, • identyfikowanie zasad monitorowania IPD.

Program szkolenia (plan nauczania)

Lp.

1.

2.

Nazwa zajęć (zagadnienia ogólne)

Wymiar godzin

Treści nauczania (zagadnienia szczegółowe)

Podstawy prawne tworzenia Indywidualnego Planu Działania w nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

1

• Zasady tworzenia i realizacji IPD jako formy aktywizacji, w powiązaniu z nowymi przepisami w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, • konsekwencje ustawowe w sytuacji nie podjęcia bądź przerwania IPD.

Indywidualny Plan Działania w powiązaniu

2

• Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia

„Podstawy teoretyczne i rozwiązania praktyczne Indywidualny Plan Działania realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy”

z aktami wykonawczymi • •

3.

4.

5.

Specyfika pracy z klientem bezrobotnym w procesie ustalania i realizacji IPD

Planowanie procesu aktywizacji klienta indywidualnego Monitorowanie IPD – działania doradcy klienta

• 2 •

2

1

• • • • • •

usług rynku pracy – aspekt IPD, rozporządzenie w sprawie profilowania – aspekt IPD. Charakterystyka klientów indywidualnych, bariery utrudniające klientom bezrobotnym wejście na otwarty rynek pracy, metodyka pracy z klientem w kontekście profili pomocy, dobór usług i instrumentów do sytuacji w jakiej pozostaje klient. Diagnoza sytuacji zawodowej klienta, analiza zebranych danych o kliencie, określanie problemu w oparciu o posiadane dane, ustalanie ścieżki aktywizacji. Pojecie i cel monitorowania w zakresie IPD, modyfikacja a monitorowanie IPD.

BIBLIOGRAFIA – literatura i akty prawne 1. A. Bańka, „Bezrobocie – podręcznik pomocy psychologicznej”, Wydawnictwo PrintB, Poznań 1992r. 2. A. Bańka, „Zawodoznawstwo, doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy”, Poznań 1995r.. 3. Pielok C, Woynarowska-Janiszewska A., Łukaszewska A., Indywidualny Plan Działania, Podręcznik metodyczny, Zeszyt Informacyjno-Metodyczny Doradcy Zawodowego nr 48, Warszawa 2010 r. 4. Pielok C., Programy pobudzania aktywności zawodowej i kształtowania aktywnych postaw – dobre praktyki, w: Doradca zawodowy, kwartalnik nr 4(13)/2010. 5. Pielok C., Metody i techniki pracy w grupowym poradnictwie zawodowym, w: Doradca zawodowy, kwartalnik nr 4(13)/2010. 6. Wiktorska-Święcicka A., Wyprowadzić na prostą, Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2008 r. 7. Z. Wołk, Osoba długotrwale bezrobotna jako klient oporujący, MPiPS Departament Rynku Pracy, Zeszyt Informacyjno-Metodyczny Doradcy Zawodowego nr 43, Warszawa 2009. 8. WUP Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Aktywny na rynku pracy, Poradnik dla poszukujących pracy, Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. 9. Dowgiałło K. (koordynator Projektu), Aktywizacja kobiet powracających na rynek pracy po okresie wychowywania dzieci, skrypt dla doradców zawodowych, Kujawsko-Pomorska Fundacja Gospodarcza Pro Europa, Wydawca MARTYN, Toruń 2007 r. 10. Ustawa z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. z dnia 13 czerwca 2013 roku, poz. 674). 11. Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014, poz. 598).

„Podstawy teoretyczne i rozwiązania praktyczne Indywidualny Plan Działania realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy”

12. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. z 14 maja 2014, poz. 667). 13. Rozporządzenie w sprawie profilowania (Dz. U. z 19 maja 2014, poz. 631).

Nazwa kształcenia i forma zajęć: kurs Zajęcia będą łączyły część teoretyczną z praktyczną poprzez zastosowanie zróżnicowanych form zajęć, jak mini wykład multimedialny, ćwiczenia, case study, dyskusja, burza mózgów oraz możliwość konsultacji z trenerem w formie sesji pytań i odpowiedzi bądź rozmów indywidualnych.

Sposób sprawdzenia efektów szkolenia poszkoleniowa ankieta ewaluacyjna

Prowadzący zajęcia: Jolanta Kulińska Posiada wykształcenie wyższe magisterskie pedagogiczne, studia podyplomowe z zakresu doradztwa zawodowego, uprawnienia trenerskie - certyfikat Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Nr certyfikatu WJ-5114/164/3/2009), ukończona „Szkoła trenerów” we Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz „Szkoła trenerów” Instytutu Polityki Społecznej przy Uniwersytecie Warszawskim. Trener rekomendowany przez MPiPS – wpis w bazie kadry trenerskiej przygotowanej do prowadzenia zajęć w ramach szkoleń modułowych dla pracowników instytucji rynku pracy. Trener uprawniony do prowadzenia szkoleń blended learning (2011). Trener przeszkolony w zakresie prowadzenia szkoleń z zakresu nowego modelu diagnozowania zapotrzebowania na kwalifikacje (zaświadczenie rekomendowane przez MPiPS – 2012). Uprawnienia do prowadzenia szkoleń dla pracowników PSZ w zakresie metod i narzędzi badania efektywności aktywnej polityki rynku pracy w ramach projektu „Analiza procesów zachodzących na polskim rynku pracy i w obszarze integracji społecznej w kontekście prowadzonej polityki gospodarczej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (rekomendacja MPiPS – 2013).

Potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu: zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN

Termin szkolenia: 14 kwietnia 2015 roku Czas trwania i sposób organizacji: 8 godzin lekcyjnych, 1 dzień szkoleniowy 14.04.2015 08:00 – 08:30 Kawa powitalna 08:30 – 10:00 Sesja szkoleniowa I 10:00 – 10:15 Serwis kawowy 10:15 – 11:45 Sesja szkoleniowa II 11:45 – 12:00 Serwis kawowy 12:00 – 13:30 Sesja szkoleniowa III

„Podstawy teoretyczne i rozwiązania praktyczne Indywidualny Plan Działania realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy”

13:30 – 14:30 14:30 – 16:00 16:10

Obiad Sesja szkoleniowa IV Zakończenie szkolenia

Miejsce szkolenia: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Rzemieślnik, Brok, ul. Brzostowa 28

Inwestycja w szkolenie: 420,00 zł netto za osobę* *Cena netto = cena brutto przy założeniu, że koszt szkolenia jest w co najmniej70% finansowany ze środków publicznych. W innym przypadku do ceny netto należy doliczyć 23% podatku VAT Inwestycja w szkolenie obejmuje:

Przeprowadzenie szkolenia Autorskie materiały szkoleniowe trenera Zaświadczenie Obiad Serwis kawowy Ubezpieczenie NNW Obsługa organizacyjna szkolenia Na Państwa życzenie usługa szkoleniowa może obejmować również inne, związane ze szkoleniem usługi: dodatkowy nocleg przed szkoleniem i inne. Usługi te stanowią integralną część usługi szkoleniowej, a ich koszty powiększają należność za usługę szkoleniową. Aby skorzystać z opcji dodatkowych prosimy o zaznaczenie Państwa wyboru na formularzu zgłoszenia lub kontakt z osobą wskazaną w ofercie.

Termin zgłoszeń: do 06 marca 2015 Osoby, które zostaną zakwalifikowane do udziału w szkoleniu otrzymają potwierdzenie. Jeżeli macie Państwo szczególne życzenia, co do oznaczenia materiałów szkoleniowych i certyfikatów ukończenia szkolenia (np. realizowanego w ramach projektów EFS) prosimy o zgłoszenie tego faktu osobie do kontaktu. Prosimy również o informację o osobach, które preferują kuchnię wegetariańską.

Osoba do kontaktu: Dorota Janik, tel. 81 748 94 34, w.20; [email protected] ECK Eureka Sp. z o.o. S.K.A., ul. Wojciechowska 9A, jest zarejestrowana przez Sąd Rejestrowy: Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000485770 oraz posiada nadane numery identyfikacyjne NIP 7123282442 oraz REGON 061621312. Wszystkie formy kształcenia realizowane przez ECK EUREKA realizowane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 186 z późn. zm.). GRUPA ECK EUREKA realizuje usługi zgodnie z KODEKSEM DOBRYCH PRAKTYK oraz STANDARDEM USŁUGI SZKOLENIOWEJ PIFS. Wysoka jakość naszych usług naszej grupy została potwierdzona przez niezależnych ekspertów. Zostaliśmy uhonorowani tytułem JAKOŚĆ ROKU 2011, JAKOŚC ROKU – USŁUGA ROKU 2012 ORAZ JAKOŚĆ ROKU SREBRO za prowadzoną politykę projakościową. W konkursie Business Excellence otrzymaliśmy tytuł PRZYJAZNY PRACODWCA. Szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: www.eckeureka.pl.