ECK EUREKA tel fax

ECK EUREKA tel. 81 748 94 34 [email protected] fax 81 464 34 24 www.eckeureka.pl „Petycje obowiązujące od września 2015 r. oraz profesjonalne załatw...
Author: Karol Głowacki
15 downloads 0 Views 736KB Size
ECK EUREKA tel. 81 748 94 34 [email protected]

fax 81 464 34 24 www.eckeureka.pl

„Petycje obowiązujące od września 2015 r. oraz profesjonalne załatwianie skarg i wniosków w urzędzie pracy”

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W SZKOLENIU? Od 6 września 2015 r. obok skarg i wniosków uregulowanych w Kodeksie postępowania administracyjnego obowiązkowe będzie również rozpatrywanie petycji na podstawie ustawy o petycjach. Przepisy ustawy już dziś budzą wiele wątpliwości, z którymi urzędnicy niebawem zetkną się w praktyce. Szkolenie kompleksowo wprowadza w problematykę petycji, wskazując nowe zadania organów i szczegóły proceduralne pozwalające uniknąć pomyłek i błędów przy rozpatrywaniu petycji. Szkolenie porusza również problematykę skarg i wniosków, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji wynikających z odrębnego uregulowania petycji. Stosowanie procedury administracyjnej, także w sprawach skarg i wniosków, często rodzi wiele problemów, o czym świadczy m.in. obszerne orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco śledzić zmiany przepisów i wyjaśniać wątpliwości dotyczące ich stosowania. Prezentowane szkolenie jest odpowiedzią na stale rosnące potrzeby w zakresie sprawnego poruszania się w przepisach proceduralnych dotyczących rozpatrywania skarg i wniosków stosowanych przez administrację publiczną, w tym służby zatrudnienia.

„Petycje obowiązujące od września 2015 r. oraz profesjonalne załatwianie skarg i wniosków w urzędzie pracy” Adresaci usługi szkoleniowej Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które chcą poznać zasady rozpatrywania petycji oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków.

Cele i efekty kształcenia Celem kształcenia jest omówienie zasad rozpatrywania petycji zgodnie z ustawą o petycjach, która wejdzie w życie 6 września 2015 r. oraz rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, a także omówienie praktycznych problemów związanych z postępowaniem w sprawach skarg i wniosków na podstawie aktualnego orzecznictwa. Po przeprowadzonych zajęciach uczestnik szkolenia będzie posiadał następujące: wiadomości:  aktualnych przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego i przepisach pozakodeksowych dotyczących rozpatrywania skarg i wniosków,  o znaczeniu nowelizacji przepisów proceduralnych dla bieżącej działalności urzędowej w publicznych służbach zatrudnienia w sprawach skarg, wniosków i petycji,  o szczegółowej procedurze rozpatrywania petycji zgodnie z ustawą o petycjach, która wejdzie w życie 6 września 2015 r.,  o aktualnym orzecznictwie dotyczącym rozpatrywania skarg i wniosków. umiejętności:  prawidłowego prowadzenia postępowań w sprawach skarg, wniosków i petycji;  rozróżniania spraw, w których stosuje się wyłącznie przepisy dotyczące rozpatrywania skarg i wniosków lub rozpatrywania petycji od spraw, w których konieczne jest zastosowanie również innych przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego;  poprawnej interpretacji przepisów proceduralnych dotyczących skarg, wniosków i petycji stosowanych w publicznych służbach zatrudnienia.

Program szkolenia (plan nauczania)

Lp.

1.

Nazwa zajęć (zagadnienia ogólne)

Prawo składania petycji i sposób ich rozpatrywania.

Wymiar godzin

6

Treści nauczania (zagadnienia szczegółowe)  Definicja petycji. Jak odróżnić petycje od skarg i wniosków?  Podmioty uprawnione do wnoszenia petycji. Sposoby wnoszenia petycji.  Do kogo mogą być wnoszone petycje? Jakie są obowiązki organów?  Rola strony internetowej urzędu w procedurze rozpatrywania petycji.

„Petycje obowiązujące od września 2015 r. oraz profesjonalne załatwianie skarg i wniosków w urzędzie pracy”

 Tryb postępowania z petycjami.  Terminy podejmowania czynności. Pozostawienie petycji bez rozpatrzenia. Petycja wielokrotna. Zawiadomienie o sposobie załatwienia petycji.  Związek z postępowaniem skargowym. Kontrola i weryfikacja postępowania w sprawie rozpatrywania petycji.  Zakres stosowania do petycji przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

2.

3.

Zagadnienia ogólne dotyczące rozpatrywania skarg i wniosków.

Skargi i wnioski oraz sposób ich rozpatrywania.

2

 Podstawy prawne składania skarg i wniosków.  Zasady ogólne w postępowaniu  w przedmiocie skarg i wniosków.  Charakter i zakres postępowania.  Związki z ogólnym postępowaniem administracyjnym.

6

 Przedmiot skargi i wniosku.  Podmioty uprawnione do składania skarg i wniosków.  Organy właściwe w sprawach skarg i wniosków, ze szczególnym uwzględnieniem publicznych służb zatrudnienia.  Procedura rozpatrywania skarg i wniosków.  Forma skarg i wniosków;  Czynności organu niewłaściwego;  Terminy.  Udział prasy i organizacji społecznych.  Nadzór i okresowa kontrola załatwiania skarg i wniosków.  Orzecznictwo NSA i WSA – m.in. na temat dopuszczalności drogi sądowej, stosowania przepisów Kpa spoza działu VIII, środków zaskarżenia, bezczynności  Zmiany przepisów KPA w zakresie  skarg i wniosków.

„Petycje obowiązujące od września 2015 r. oraz profesjonalne załatwianie skarg i wniosków w urzędzie pracy”

Nazwa kształcenia i forma zajęć: kurs Zajęcia będą łączyły część teoretyczną z praktyczną, m.in. poprzez zastosowanie zróżnicowanych form pracy: wykład multimedialny, analiza przypadków, ćwiczenie, case study, prezentacja multimedialna, dyskusja.

Sposób sprawdzenia efektów szkolenia poszkoleniowa ankieta ewaluacyjna

Prowadzący zajęcia: Robert Mierzejewski Wizytówka trenera: Radca prawny. Urzędnik służby cywilnej. Trener z zakresu postępowania administracyjnego i języka urzędowego. Od 11 lat związany z obsługą prawną terenowych organów administracji rządowej. Od 6 lat z powodzeniem prowadzi szkolenia otwarte i zamknięte dla urzędników administracji rządowej i samorządowej oraz instytucji publicznych. Autor szkoleń m.in. dla Urzędu Miasta Biała Podlaska, Urzędu Miasta Siedlce, Starostwa Powiatowego w Łęcznej, Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Starostwa Powiatowego w Lubartowie, Powiatowego Urzędu Pracy w Lubartowie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, Agencji Rynku Rolnego w Lublinie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Urzędu Miasta w Janowie Lubelskim, Urzędu Miasta w Szczebrzeszynie, Urzędu Miasta w Tyszowcach, Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej, Biura Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Katowicach, instytucji sektora pomocy społecznej, jednostek wojskowych i innych. W szkoleniach skupia się na praktycznych aspektach prezentowanych zagadnień, elastycznie dostosowując omawianą problematykę do potrzeb i oczekiwań zarówno zaawansowanych, jak i początkujących uczestników.

Termin szkolenia: 15-16 czerwca 2015 roku Czas trwania i sposób organizacji: 14 godzin lekcyjnych, 2 dni szkoleniowe Plan zajęć 15.06.2015 16.06.2015

Rozpoczęcie zajęć 10:00 08:00

Zakończenie zajęć 17:30 14:00

Miejsce szkolenia: Lublin, Hotel/Centrum Konferencyjne o standardzie 3*** Inwestycja w szkolenie: 1 190,00 zł netto za osobę* *Cena netto = cena brutto przy założeniu, że koszt szkolenia jest w co najmniej 70% finansowany ze środków publicznych. W innym przypadku do ceny netto należy doliczyć 23% podatku VAT

„Petycje obowiązujące od września 2015 r. oraz profesjonalne załatwianie skarg i wniosków w urzędzie pracy”

Inwestycja w szkolenie obejmuje:

       

Przeprowadzenie szkolenia Autorskie materiały szkoleniowe trenera Zaświadczenie Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych Wyżywienie całodzienne Serwis kawowy Ubezpieczenie NNW Obsługa organizacyjna szkolenia

Na Państwa życzenie usługa szkoleniowa może obejmować również inne, związane ze szkoleniem usługi: dodatkowy nocleg przed szkoleniem, zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym i inne. Usługi te stanowią integralną część usługi szkoleniowej, a ich koszty powiększają należność za usługę szkoleniową. Aby skorzystać z opcji dodatkowych prosimy o zaznaczenie Państwa wyboru na formularzu zgłoszenia lub kontakt z osobą wskazaną w ofercie.

Termin zgłoszeń: do 05 czerwca 2015 Osoby, które zostaną zakwalifikowane do udziału w szkoleniu otrzymają potwierdzenie. Jeżeli macie Państwo szczególne życzenia, co do oznaczenia materiałów szkoleniowych i certyfikatów ukończenia szkolenia (np. realizowanego w ramach projektów EFS) prosimy o zgłoszenie tego faktu osobie do kontaktu. Prosimy również o informację o osobach, które preferują kuchnię wegetariańską.

Osoba do kontaktu: Dorota Janik, tel. 81 748 94 34, w.20; [email protected] ECK Eureka Sp. z o.o. S.K.A., ul. Wojciechowska 9A, jest zarejestrowana przez Sąd Rejestrowy: Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000485770 oraz posiada nadane numery identyfikacyjne NIP 7123282442 oraz REGON 061621312. Wszystkie formy kształcenia realizowane przez ECK EUREKA realizowane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 186 z późn. zm.). GRUPA ECK EUREKA realizuje usługi zgodnie z KODEKSEM DOBRYCH PRAKTYK oraz STANDARDEM USŁUGI SZKOLENIOWEJ PIFS. Wysoka jakość naszych usług została potwierdzona przez niezależnych ekspertów. Zostaliśmy uhonorowani tytułem JAKOŚĆ ROKU 2011, JAKOŚĆ ROKU 2012, JAKOŚĆ ROKU – USŁUGA ROKU 2013 ORAZ JAKOŚĆ ROKU ZŁOTO za prowadzoną politykę projakościową. W konkursie Business Excellence otrzymaliśmy tytuł PRZYJAZNY PRACODWCA. Szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.eckeureka.pl.