INSTRUKCJA OBSŁUGI ODTWARZACZA DYSKOWEGO HDX-SSD WERSJA POLSKA

INSTRUKCJA OBSŁUGI ODTWARZACZA DYSKOWEGO HDX-SSD WERSJA POLSKA Sp is t r e śc i C o nte nts Spis treści b 1 Odtwarzacz dyskowy HDX-SSD - wstęp 1 ...
0 downloads 0 Views 1MB Size
INSTRUKCJA OBSŁUGI ODTWARZACZA DYSKOWEGO HDX-SSD WERSJA POLSKA

Sp is t r e śc i C o nte nts Spis treści b 1 Odtwarzacz dyskowy HDX-SSD - wstęp

1

1.1 Interfejsy użytkownika HDX-SSD

2

1.2 Odtwarzacz HDX-SSD – opcje interfejsów

3

2 Uruchamianie

4

2.1 Podłączenie do Internetu/sieci

4

2.2 Zasilacz zewnętrzny

4

2.3 Połączenia audio

4

2.4 Włączanie

5

2.5 Ustawienia ekranu zewnętrznego

5

2.6 Pierwsze uruchomienie

5

2.7 Uaktualnienie oprogramowania

5

2.8 Wyłączanie

5

2.9 Backup danych

5

3 Podłączanie

6

3.1 HDX-SSD – panel tylny

6

3.2 HDX-SSD – Podłączenia

6

3.3 HDX-SSD podłączony do zasilacza XPS

7

4 Interfejs na panelu przednim

8

4.1 Menu główne

8

4.2 Menu przeglądania muzyki (Browse)

9

4.3 Menu wyszukiwanie muzyki (Find)

10

4.4 Menu radia internetowego

10

4.5 Okienko Bieżąca playlista

11

4.6 Playlisty

12

4.7 Menu szybkiego odtwarzania

13

4.8 Menu systemowe

13

4.9 Pilot zdalnego sterowania

18

5 Odtwarzanie

19

5.1 Odtwarzanie lokalne

19

5.2 Odtwarzanie w sieci NaimNet

19

5.3 Odtwarzanie w sieci UPnP™

19

6 Ripowanie

20

6.1 Proces ripowania

20

6.2 Prawa autorskie

20

7 Pamięć zewnętrzna

21

7.1 Nośniki pamięci USB

21

7.2 Zasoby sieciowe

21

7.3 Magazyny muzyczne

21

7.4 Dodawanie magazynu muzycznego

22

8 Struktura menu

24

10 Terminologia

25

10 Dane techniczne odtwarzacza HDX-SSD

27

11 Notatki użytkownika

27

12 Informacje handlowe

28

12.1 Umowa licencyjna użytkownika DigiFi

28

12.2 Technologia StreamNet

28

12.3 Technologia Adobe Flash

28

O d t wa r z a c z dy sk o wy HDX-SSD - wst ęp 1 Odt w ar zacz d yskowy H D X -SSD - ws tęp Odtwarzacz dyskowy Naim HDX-SSD całkowicie odmieni sposób, w jaki korzystasz i słuchasz swej kolekcji płyt. Chociaż HDX-SSD wygląda jak odtwarzacz CD i może odtwarzać płyty CD w sposób konwencjonalny, został jednak zaprojektowany z myślą o zupełnie innym sposobie użytkowania. • Zamiast jedynie odtwarzać włożoną do szuflady płytę CD, HDX-SSD automatycznie odczytuje i zapisuje dane z płyty, by odtworzyć je w dowolnie wybranym momencie. Pliki przechowywane w sieci mogą być plikami zripowanymi z CD, plikami pobranymi z innych lokalizacji oraz plikami audio utworzonymi na inne sposoby. • HDX-SSD może przechowywać dane w zarówno w formacie FLAC jak i WAV, a jednocześnie tworzyć kopie o niższej rozdzielczości w formacie MP3, stosowane tam, gdzie korzystniejsze są pliki o mniejszym rozmiarze. Może także przechowywać oraz odtwarzać pliki audio kopiowane ze źródeł zewnętrznych w różnorodnych formatach i o różnej rozdzielczości (w tym również wysokiej). • HDX-SSD może pracować jako serwer UPnP™ wysyłając pliki audio do dowolnego urządzenia kompatybilnego z UPnP™ i podłączonego do tej samej sieci lokalnej. • Oprócz konwencjonalnych wyjść analogowych i cyfrowych, HDX-SSD może wysyłać do sześciu strumieni typu NaimNet/StreamNet przez lokalną sieć domową do wykorzystania w systemie multiroom. • Podczas pierwszego odczytu danych z płyty CD odtwarzacz HDX-SSD automatycznie łączy się z internetowa muzyczną bazą danych i pobiera informacje dotyczące danej płyty. Mogą one zawierać tytuł, utwory, wykonawcę, kompozytora, gatunek oraz liczne dane dodatkowe. Te z kolei mogą być wykorzystane przez HDX-SSD, aby wybrać lub wyszukać materiały do stworzenia osobistych playlist. Pobrany zostanie także projekt okładki danej płyty a następnie wyświetlony przez interfejs użytkownika. Grafika jest pobierana i przechowywana w rozdzielczości do 1280x1280 pikseli i może być wykorzystani na urządzaniach takich jak iPad i n-Serve, które są w stanie wyświetlać pliki w wysokiej rozdzielczości. • HDX-SSD może być użytkowany jako konwencjonalny odtwarzacz CD. Płytę włożoną do szuflady można natychmiast odtwarzać – sygnał audio dostępny jest na wyjściach analogowych i cyfrowych. • HDX-SSD odtwarza programy radia internetowego pobierając listę dostępnych stacji z internetowego serwera radiowego vTuner.com. Istnieje możliwość zaprogramowania do 40 stacji iRadio. Stacje iRadio mogą być odtwarzane zarówno przez wyjście analogowe jak i cyfrowe. Tryb obsługi i działania odtwarzacza HDX-SSD zależeć będzie od systemu, z którym zostanie on zintegrowany. Różne „interfejsy użytkownika” przedstawiono w Sekcji 1.1, natomiast interfejs na ekranie dotykowym na panelu przednim opisano szczegółowo w sekcji 4. Jeśli odtwarzacz HDX-SSD jest twoim pierwszym urządzeniem sieciowym, warto zapoznać się ze słowniczkiem w Sekcji 9 przed przystąpieniem do instalacji i użytkowania urządzenia.

1

O d t wa r z a c z dy sk o wy HDX-SSD - wst ęp 1. 1 Interfejsy użytko wnika H D X - SSD

1.1.4 Przeglądarka internetowa Jeśli odtwarzacz HDX-SSD jest zainstalowany w sieci lokalnej, zarówno interfejs na ekranie zewnętrznym jak i na panelu przednim mogą być wyświetlone na dowolnej wyszukiwarce internetowej obsługującej Flash.

W odróżnieniu od konwencjonalnego elementu systemu hi-fi, odtwarzacz HDX-SSD może być obsługiwany na wiele sposobów za pomocą różnych interfejsów użytkownika. Wybór interfejsu używanego do jego obsługi zależeć będzie od typu systemu, w którym odtwarzacz zostanie zainstalowany, i od dostępnego sprzętu dodatkowego. Opis poszczególnych interfejsów zawarty jest w poniższych podpunktach i zebrany w tabeli.

Aby uzyskać dostęp do interfejsu zewnętrznego, należy otworzyć przeglądarkę i wpisać unikalną „nazwę” posiadanego odtwarzacza HDX-SSD w pole adresu przeglądarki. Nazwą są ostatnie cztery litery adres MAC (bez dwukropka) wydrukowane na tylnym panelu poprzedzone literami „NSHDX”. Typowa „nazwa” wygląda następująco: NSHDX4567.

1.1.1 Interfejs na panelu przednim Najwygodniej jest obsługiwać odtwarzacz HDX-SSD poprzez interfejs na panelu przednim, używając znajdującego się tam ekranu dotykowego bądź też pilota zdalnego sterowania.

W celu uzyskania dostępu do interfejsu na panelu przednim należy wpisać nazwę odtwarzacza a po niej dodać: /index.html?movie=fp.swf W podanym przykładzie byłoby to: NSHDX89B5/index.html?movie=fp.swf

Uwaga: Interfejs na panelu przednim może być także skonfigurowany tak, by obsługiwać dowolne urządzenie typu StreamNet podłączone do sieci lokalnej.

Uwaga:W zależności od typu przeglądarki może zaistnieć potrzeba wpisania „http://” bezpośrednio przed nazwą HDX-SSD.

1.1.2 Interfejs na wyświetlaczu zewnętrznym Odtwarzacz HDX-SSD może być obsługiwany za pomocą Interfejsu na wyświetlaczu zewnętrznym, korzystając z dołączonego pilota (lub klawiatury i myszki) oraz dodatkowego ekranu zewnętrznego. Wyświetlaczem tym może być monitor lub odbiornik TV wyposażony w wejście kompozytowe, S-video lub VGA.

1.1.5 Aplikacja Desktop Client Jeśli HDX-SSD jest zainstalowany w sieci lokalnej, do której podłączony jest komputer z systemem operacyjnym Windows XP, Vista lub Windows 7, urządzenie może być obsługiwane poprzez interfejs Client Desktop. Aplikacja Client Desktop zapewnia pełną funkcjonalność obsługi urządzenia jak i możliwość wyszukiwania. Instrukcja obsługi tej aplikacji dostępna jest oddzielnie i może być pobrana ze strony Naim Audio: www.naimaudio.com

Ten typ interfejsu jest bardzo podobny do interfejsu na panelu przednim i w podobny sposób zapewnia dostęp do funkcji obsługi i ustawień odtwarzacza HDX-SSD.

1.1.3 Interfejs na ekranie dotykowym NaimNet/ StreamNet

1.1.6 n-Serve dla Mac OS X

Jeśli odtwarzacz HDX-SSD zainstalowany jest w sieci lokalnej typu NaimNet, strumienie sieciowe audio można obsługiwać przy pomocy interfejsu NaimNet/StreamNet. Dostępny jest on poprzez zgodne z tym systemem ekrany dotykowe lub przeglądarki internetowe. Interfejs ten może także obsługiwać dowolne urządzenia zgodne ze standardem StreamNet.

Jeśli odtwarzacz HDX-SSD jest zainstalowany w sieci lokalnej, do której podłączony jest komputer z systemem operacyjnym Mac OS X Version 10.7 lub wyższej, odtwarzacz może być obsługiwany za pomocą aplikacji n-Serve OS X dostępnej w Mac App Store. n-Serve dla OS X zapewnia pełną funkcjonalność obsługi urządzenia jak i możliwość wyszukiwania.

Uwaga: Niniejsza instrukcja nie opisuje interfejsu NaimNet/ StreamNet.

1.1.7 n-Serve dla urządzeń iPad, iPhone i iPod touch Aplikacja n-Serve iOS dostępna w iTunes App Store umożliwia bezprzewodową obsługę odtwarzacza HDX-SSD za pomocą ekranów dotykowych iPhona, iPada oraz iPod toucha.

2

O d t wa r z a c z dy sk o wy HDX-SSD - wst ęp 1.2 Odtwarzacz HDX-SSD – opcje interfejsów Interfejs

Obsługa

Wyświetlacz

Uwagi

Wyświetlacz na Ekran dotykowy. Ekran na panelu przednim. Umożliwia obsługę wyjść lokalnych w konfigurapanelu przednim Pilot. cjach bez dostępu do sieci oraz strumieni sieciowych w instalacjach sieciowych. Wyświetlacz zewnętrzny

Pilot. TV lub monitor z wejściem Obsługuje tylko wyjścia lokalne. Klawiatura/myszka. VGA, S-video lub kompozyt. Ekran dotyk. USB/VGA. Ekran dotykowy USB/VGA.

Przeglądarka Przeglądarka internetowa z obsługą Flash. internetowa

Duplikuje funkcje interfejsu z panelu przedniego i wyświetlacza zewn. Wymagane połączenie sieciowe. Obsługuje tylko wyjścia lokalne.

Client desktop Komputer z Windows XP, Vista lub Windows 7.

Umożliwia zarządzanie muzyczną bazą danych i obsługę zaawansowanych ustawień HDX-SSD. Obsługuje również wyjścia lokalne. Wymagane połączenie sieciowe.

n-Serve dla OS X Komputer z Mac OS X, wersja 10.7 lub wyższa.

Umożliwia zarządzanie muzyczną bazą danych i obsługę zaawansowanych ustawień HDX-SSD. Obsługuje tylko główne wyjście lokalne. Wymagane połączenie sieciowe.

iPhone, iPad lub iPod touch n-Serve dla iOS

Obługuje tylko wyjścia lokalne. Wymagane bezprzewodowe połączenie sieciowe.

NaimNet/StreamNet Ekran dotykowy zgodny z StreamNet.

Obsługuje tylko strumienie sieciowe. Nie obsługuje wyjść lokalnych. Wymagane połączenie sieciowe.

Uwaga: Do szczegółowego wyszukiwanie informacji o płytach CD wymagane jest podłączenie do Internetu. Bez takiego podłączenie dostępne są jedynie ograniczone informacje z lokalnej bazy danych.

3

I nsta la c j a – ur uc ha mi ani e 2 Ur u ch amiani e Odtwarzacz HDX-SSD jest odtwarzaczem dyskowym z funkcją ripowania płyt CD oraz serwerem. Jako że nie posiada wbudowanej pamięci dyskowej, zanim będzie można z niego korzystać wymaga podłączenia do skonfigurowanej sieciowej pamięci masowej (NAS). Konfiguracja dysku typu NAS opisana jest w sekcji 7. HDX-SSD musi być podłączony do sieci komputerowej, aby rozprowadzać sygnał audio po domu lub też po to, by korzystać z alternatywnych interfejsów użytkownika. Musi także być podłączony do Internetu, aby pobrać dane dotyczące płyty i jej okładki. Ważne jest, aby sieć lokalna działała w chwili podłączenia i uruchomienia odtwarzacza HDX-SSD. Odtwarzacz powinien być ustawiony poziomo na odpowiednim stoliku przeznaczonym do tego celu. Nie należy stawiać odtwarzacza HDX-SSD na innym elemencie zestawu audio. Odtwarzacz powinien zostać ustawiony w miejscu do tego przeznaczonym jeszcze przed podłączeniem okablowania oraz jego włączeniem. Wzmacniacze audio podłączone lokalnie (bezpośrednio) nie powinny być włączone przed włączeniem odtwarzacza HDX-SSD. Włącznik główny odtwarzacza umieszczony jest na tylnym panelu. Aby rozpocząć instalację odtwarzacza, należy najpierw zlokalizować na tylnym panelu port sieci, wyjścia audio oraz gniazdo zasilania i podłączyć do nich odpowiednie kable.

2 . 2 Z a s i l a cz z ew n ęt r z n y

2. 1 P odłącze nie do I nte rne tu/sie c i Odtwarzacz HDX-SSD wymaga do działania podłączenia dysku sieciowego oraz stałego łącza internetowego do wykorzystania jego pełnych możliwości. Podłączenie do Internetu powinno być poprzez łącze sieciowe i router/ modem z wbudowanym firewallem.

Można dokonać apgrejdu odtwarzacza HDX-SSD poprzez użycie zewnętrznego zasilacza Naim XPS lub CD555PS do zasilania sekcji analogowej. W przypadku użycia zasilacza zewnętrznego, po usunięciu za­­­ ślepki na gnieździe zasilającym na panelu tylnym zasilacz podłączamy za pomocą kabla SXPS Burndy. Zob. diagram 3.3.

Połączenie sieciowe umożliwia również komunikowanie się odtwarzacza HDX-SSD z innymi urządzeniami sieciowymi, korzystanie z systemu NaimNet/StreamNet oraz zapewnia dostęp do alternatywnych interfejsów użytkownika.

DO PODŁĄCZENIA ZASILACZA XPS LUB 555PS MOŻE BYĆ UŻYTY TYLKO KABEL SXPS BURNDY. Zarówno HDX-SSD jak i zasilacz zewnętrzny powinny być wyłączone w czasie usuwania zaślepki oraz podłączania kabla Burndy. Następnie należy najpierw włączyć zasilacz a dopiero potem odtwarzacz HDX-SSD.

HDX-SSD jest fabrycznie skonfigurowany w taki sposób, by podłączyć się automatycznie do sieci lokalnej bez potrzeby konfigurowania połączenia sieciowego przez użytkownika (domyślnie używa DHCP). Jednak w przypadku, gdy odtwarzacz był wcześniej używany, jego konfiguracja sieciowa mogła ulec zmianie uniemożliwiając mu automatyczne podłączenie się do sieci W takim przypadku należy skontaktować się ze sprzedawcą lub bezpośrednio z Naim Audio.

2 . 3 P oł ą cz en i a a u d i o Należy podłączyć wyjście analogowe DIN (wyjście 1), RCA (wyjście 2) lub też wyjście cyfrowe do właściwych wejść w systemie audio. Jeżeli używa się wyjść analogowych, należy zastosować interkonekt Hi-Line firmy Naim w celu uzyskania najlepszego rezultatu.

2.1.1 Urządzenia sieciowe Zaleca się podłączenie do sieci lokalnej za pomocą kabla. Zapewnia ono najbardziej stabilną i bezpieczną pracę odtwarzacza.

Uwaga: Przełącznik wyjść na panelu tylnym powinien być ustawiony zgodnie z użytymi wyjściami analogowymi.

2.3.1 Uziemienie sygnału

Konfiguracja z wykorzystaniem sieci energetycznej umożliwia proste i wygodne podłączenie do sieci lokalnej. Jednakże w zależności od typu instalacji elektrycznej użytkownika, przesyłanie strumieni sieciowych poprzez sieć energetyczną może mieć negatywny wpływ na jakość dźwięku systemu audio W razie pogorszenia się jakości dźwięku należy zainstalować oddzielną sieć lokalną.

Ustaw przełącznik Signal Ground (uziemienie sygnału) na panelu tylnym (zob. punkt 3.2.14) w położeniu Chassis, chyba że HDX-SSD jest podłączony do systemu Hi-Fi, w którym jeden z elementów jest już uziemiony, lub słyszalne jest „buczenie” sieci w głośnikach. W razie potrzeby skontaktuj się ze sprzedawcą lub z Naim Audio. Uwaga: Wszystkie odtwarzacze CD firmy Naim są uziemione, a więc przełącznik uziemienia HDX-SSD powinien być ustawiony w położeniu „floating” (odłączony), jeśli odtwarzacz CD Naim jest podłączony do systemu audio. Uwaga: „Podłączony” w tym kontekście oznacza użycie interkonektu analogowego wyposażonego w przewód uziemiający.

4

I nsta la c j a – ur uc ha mi ani e 2. 4 Włączanie

Aby zripować płytę CD, należy umieścić ją w kieszeni odtwarzacza. Proces ripowania rozpocznie się automatycznie. Po jego ukończeniu HDX-SSD automatycznie wysunie płytę. Zob. dodatkowe informacje na temat ripowania płyt CD w sekcji 6.

Jeśli odtwarzacz HDX-SSD ma pracować w sieci, należy przed jego włączeniem upewnić się, że jest podłączony do działającego łącza internetowego, oraz że wszystkie urządzania sieciowe są właściwie podłączone i skonfigurowane.

Ripować można jedynie własne płyty CD. Ripowanie płyt pożyczonych może naruszać prawa autorskie.

Włącz odtwarzacz włącznikiem głównym na tylnym panelu. Uwaga: Jeśli odtwarzacz HDX-SSD ma być uruchamiany ze stanu uśpienia, należy go wyłączyć i włączyć ponownie za pomocą włącznika głównego. Zob. dodatkowe informacje na temat trybu uśpienia w sekcji 2.8.

Uwaga: Odtwarzacz HDX-SSD posiada wbudowaną niewielką muzyczną bazę danych, jednak aby rozpoznać płytę CD i pobrać dane na jej temat podczas ripowania, odtwarzacz musi być podłączony do działającego łącza internetowego.

Z około minutowym opóźnieniem włączy się Home menu (menu główne) interfejsu użytkownika na ekranie dotykowym na panelu przednim (i na innych podłączonych ekranach). Poruszanie się po interfejsie i wybór ustawień następuje poprzez ekran dotykowy lub klawisze nawigacyj-

2 . 7 Ua k t u a l n i en i e op r og r a m ow a n i a Co jakiś czas wydawane będzie uaktualnienie oprogramowania odtwarzacza HDX-SSD na płytach CD. Można je zainstalować w prosty sposób przez włożenie CD do kieszeni odtwarzacza. Proces instalacji rozpocznie się automatycznie. W jego trakcie płyta zostanie wysunięta a odtwarzacz zresetowany. Wyświetlacz na panelu przednim może w tym czasie chwilowo zgasnąć. Proces zakończy się, gdy na wyświetlaczu ponownie pojawi się Menu główne.

ne (3456) oraz klawisze ok, home i back na pilocie. Uwaga: W szczególnych przypadkach pilot może spowodować zakłócenia w pracy innych urządzeń sterowanych zdalnie. Będzie się to objawiać tym, że za jego pomocą będziemy wpływać na ich działanie, lub też inny pilot będzie włączał przypadkowe funkcje w odtwarzaczu HDX-SSD. W takim przypadku można zmienić zestaw komend pilota HDX-SSD. W tym celu należy skierować pilot w kierunku odtwarzacza, nacisnąć i przytrzymać przyciski „input” oraz „page down”, a w tym czasie nacisnąć dodatkowo przycisk 2 lub 3. Naciśnięcie przycisku 1 powoduje powrót do ustawień pierwotnych.

Uwaga: Należy dokładnie przestrzegać instrukcji dołączonych do płyty CD z uaktualnieniem. Nie wolno wyłączać odtwarzacza za pomocy wyłącznika głównego na panelu tylnym lub też poprzez wyciągniecie wtyczki zasilającej w trakcie instalacji uaktualnienia.

2 . 8 W y ł ą cz a n i e

2. 5 Ustawienia e kranu ze wnę trzne g o

Wyłączanie odtwarzacza HDX-SSD za pomocą wyłącznika na panelu tylnym nie jest na ogół konieczne za wyjątkiem sytuacji, gdy chcemy go odłączyć z zestawu audio. Można go przełączyć w tryb uśpienia za pomocą przycisku „shutdown” na pilocie lub przyciskając przez sekundę przycisk „shutdown” na panelu przednim. Przejście w stan uśpienia może trwać około minuty – w tym czasie przycisk będzie migotał. Przycisk pozostanie podświetlony, gdy HDX-SSD znajdzie się w stanie uśpienia. Należy poczekać, aż przycisk przestanie migać przed wyłączeniem odtwarzacza za pomocą wyłącznika głównego na panelu tylnym.

Przy korzystaniu z wyświetlacza zewnętrznego może zaistnieć potrzeba zmiany ustawień odtwarzacza HDX-SSD. W Menu systemowym w ustawieniach „System Settings” należy wybrać i zapisać wybrany „External Display Theme”, „External Display Aspect Ratio”, „External Display Mode” oraz „TV System”. Początkowo zaleca się wyłączenie wygaszacza ekranu (Screen Saver) dostępnego na pierwszej stronie System Setup. Uwaga: Ustawienia „External Display Mode” konfigurują ekran zewnętrzny do współpracy zarówno z ekranem dotykowym jak i pilotem. W trybie ekranu dotykowego po prawej stronie ekranu wyświe-

Nigdy nie należy wyłączać odtwarzacza za pomocą wyłącznika na panelu tylnym lub przez wyciągniecie wtyczki zasilającej, jeśli nie jest on w trybie uśpienia.

tlane są cztery przyciski, które odpowiadają przyciskom „home”, „browse”, „find” oraz „back” znajdującym się na pilocie. Przyciski ekranowe dostępne są jedynie z poziomu ekranu dotykowego, nie

Aby włączyć odtwarzacz HDX-SSD ze stanu uśpienia, należy wyłączyć i ponownie włączyć wyłącznik główny.

są więc pokazywane w trybie pilota. Uwaga: Po zaznajomieniu się z interfejsem i jego funkcjami można przywrócić wygaszacz ekranu.

2 . 9 B a ck u p d a n y ch Odtwarzacz HDX-SSD nie posiada dysku do tworzenia kopii zapasowych, zalecana jest więc ochrona zapisanej muzyki poprzez regularne tworzenie backupu na dyskach sieciowej pamięci masowej (NAS).

2. 6 P ierwsze u ruc ho mie nie Przed pierwszą próbą ripowania płyty CD należy się upewnić, że wymagana sieciowa pamięć masowa (NAS) jest właściwie skonfigurowana, podłączona do sieci i włączona. Sekcja 7 niniejszej instrukcji obsługi zawiera opis używania i konfiguracji pamięci zewnętrznej.

Procedura regularnego backupu na dyski sieciowe może być ustawiona poprzez Menu systemowe w odtwarzaczu. Jest to opisane w sekcji 4.8.4. 5

I nsta la c j a – p o dł ą c z ani e 3 Podł ączan i e Odtwarzacz HDX-SSD posiada wiele gniazd na tylnym panelu. Są one przedstawione na następnych diagramach i omówione w kolejnych podpunktach. Numery gniazd i łączy na diagramie panelu tylnego odpowiadają numeracji podpunktów w sekcji 3.2.

3. 1 HD X-S S D – pane l tylny włącznik główny

3.2.2

port myszki

port 3.2.4 szeregowy

port klawiagniazdo tury 3.2.1 zasilające Interfejs 3.2.3 z bezpiecznikiem VGA

łącze sieci LAN 3.2.6

porty USB 3.2.5

wyjście ana­ 3.2.10 3.2.8 logowe RCA gniazdo zasilacza gniazdo (wyjście 2) zewnętrznego zdalnego 3.2.13 (z zaślepką) sterowania

gniazda S-video i kompozytowe 3.2.7

3. 2 HD X-S S D – P o dłąc ze nia

wyjścia cyfrowe koaksjalne i optyczne 3.2.9

3.2.12 wyjście analogowe DIN (wyjście 1)

wybór wyjścia 3.2.11 uziemienie 3.2.14 sygnału

3.2.9 Wyjścia cyfrowe audio koaksjalne i optyczne Źródło sygnału cyfrowego S/PDIF do podłączenia do urządzeń audio. Wyjścia TosLink i BNC dublują wyjścia analogowe.

3.2.1 Port klawiatury Służy do opcjonalnego podłączenia klawiatury PS2 w celu sterowania odtwarzaczem HDX-SSD w połączeniu z ekranem zewnętrznym.

3.2.10 Gniazdo zasilacza zewnętrznego

3.2.2 Port myszki

Umożliwia apgrejd odtwarzacza HDX-SSD przez podłączenie zewnętrznego zasilacza XPS lub 555PS. Przed podłączeniem należy usunąć z gniazda zaślepkę. Zob. diagram 3.3.

Służy do opcjonalnego podłączenia klawiatury PS2 w celu sterowania odtwarzaczem HDX-SSD w połączeniu z ekranem zewnętrznym.

DO PODŁĄCZENIA ZASILACZA XPS LUB 555PS MOŻE BYĆ UŻYTY TYLKO KABEL SXPS BURNDY.

3.2.3 Interfejs VGA Służy do opcjonalnego podłączenia ekranu w formacie VGA, służącego do wyświetlania zewnętrznego interfejsu HDX-SSD.

Uwaga:Zarówno odtwarzacz HDX-SSD jak i zasilacz zewnętrzny muszą być wyłączone w czasie usuwania zaślepki i podłączania kabla zasilającego.

3.2.4 Port szeregowy

3.2.11 Przełącznik wyjść

Używany jest do integracji odtwarzacza HDX-SSD ze środowiskiem sterowanym protokołem RS232.

Służy do wyboru wyjścia 1 (DIN), wyjścia 2 (phono) albo obydwu wyjść.

3.2.5 Porty USB

3.2.12 Wyjście analogowe DIN (wyjście 1)

Służą do podłączenia urządzeń sterujących albo nośników pamięci USB. Nośniki pamięci USB mogą być udostępnione poprzez sieć.

Wyjście analogowe do podłączenia HDX-SSD do lokalnego systemu audio. Używane do podłączenia do systemu audio firmy Naim.

3.2.6 Łącze sieci LAN

3.2.13 Wyjście analogowe RCA (wyjście 2)

Służy do podłączenia routera sieciowego. Odtwarzacz HDX-SSD wymaga działającego łącza internetowego.

Wyjście analogowe do podłączenia HDX-SSD do lokalnego systemu audio. Przy podłączaniu do systemu audio firmy Naim zaleca się używanie wyjścia DIN.

3.2.7 Gniazda S-video i kompozytowe Do podłączenie kablem S-video lub kompozytowym ekranu (telewizora) do wyświetlania zewnętrznego interfejsu HDX-SSD.

3.2.14 Uziemienie sygnału Służy do opcjonalnego odłączenia przewodu uziemiającego od chassis odtwarzacza. Wybierz pozycję chassis za wyjątkiem przypadku, gdy HDX-SSD jest podłączony do systemu hi-fi zawierającego inne uziemione urządzenie lub gdy słychać „buczenie” sieci w głośnikach.

3.2.8 Gniazdo IR Służy do opcjonalnego podłączenia sygnału sterującego RC5 do sterowania odtwarzaczem HDX-SSD za pomocą wzmacniaka IR. 6

I nsta la c j a – p o dł ą c z ani e 3. 3 HD X-S S D po dłąc zo ny do zasila cz a X P S

Oznaczenie kierunku kabla

włącznik główny

gniazdo zasilające z bezpiecznikiem

gniazdo zasilające z bezpiecznikiem

ODTWARZACZ HDX-SSD WYMAGA CIĄGŁEGO PODŁĄCZENIA DO SIECI ZASILAJĄCEJ – ZARÓWNO W KONFIGURACJI Z ZASILACZEM ZEWNĘTRZNYM, JAK I BEZ NIEGO.

DO PODŁĄCZENIA ZASILACZA XPS LUB 555PS MOŻE BYĆ UŻYTY TYLKO KABEL SXPS BURNDY.

7

Kabel SXPS Burndy

O bsł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m 4 In t er fejs n a p a nel u prze d ni m Jak wspomniano już w sekcji 1.1, odtwarzacz HDX-SSD może być obsługiwany za pomocą kilku różnych interfejsów. Ta sekcja opisuje interfejs znajdujący się na ekranie na panelu przednim. Jest to interfejs graficzny funkcjonujący w oparciu o nawigację przez poszczególne strony i wybieranie odpowiednich ikon na ekranie dotykowym. Niniejsza sekcja koncentruje się na korzystaniu z interfejsu za pomocą ekranu dotykowego, chociaż można też używać dołączonego pilota zdalnego sterowania. Pilot może być także używany do obsługi przedwzmacniaczy, wzmacniaczy zintegrowanych oraz odtwarzaczy CD firmy Naim. Poniższe podpunkty i załączone grafiki opisują dostęp do najczęściej używanych funkcji odtwarzacza HDX-SSD za pomocą interfejsu na panelu przednim. Dostęp do innych funkcji jest możliwy w oparciu o te same zasady dotyczące nawigacji po interfejsie i wyboru odpowiednich opcji. Diagram pokazujący główne poziomy interfejsu można znaleźć w sekcji 8. Pilot oraz jego funkcje opisane są w sekcji 4.10.

4. 1 Menu główne

Browse Music (przeglądanie muzyki): Zapewnia dostęp do biblioteki muzycznej przechowywanej na HDX-SSD i dowolnych podłączonych nośnikach pamięci USB lub dyskach sieciowych. Zob. sekcja 4.2.

Home menu (menu główne) na panelu przednim HDX-SSD, przedstawione poniżej, jest punktem startowym, z którego można się dostać do wszystkich innych menu interfejsu. Wybór opcji następuje poprzez jej dotknięcie na ekranie. Dotknięcie przycisku back ( ) powoduje powrót do poprzedniego menu.

Find Music (wyszukiwanie muzyki): Zapewnia dostęp do funkcji wyszukiwania, umożliwiającej odnalezienie materiału przechowywanego na podłączonych nośnikach pamięci USB lub dyskach sieciowych. Zob. sekcja 4.3.

Ikony umieszczone pionowo po prawej stronie ekranu zapewniają szybki dostęp do menu głównego ( ), przeglądania (browse) ( ) i wyszukiwania (find) ( ), oraz przycisku

Internet Radio: Zapewnia dostęp do funkcji radia internetowego, pozwalając na wyszukiwanie i wybór stacji radiowych oraz ich zapisywanie i późniejsze odtwarzanie. Dostępne są także szczegóły dostępu do portalu internetowego vTuner.com. Zob. sekcja 4.4.

Home Menu Now Playing

Current Playlist

Browse Music

Playlists

Find Music

Quick Play

Internet Radio

System

Current Playlist (bieżąca playlista): Wyświetla szczegóły utworów w bieżącej playliście z możliwością jej wyczyszczenia, usunięcia utworów lub zapisania jej pod inną nazwą. Jeżeli nie dokonano wyboru żadnej playlisty użytkownika, wyświetlane będą utwory z bieżąco odtwarzanej płyty wraz z możliwością ich „usunięcia” i zapisania zmienionej wersji płyty jako nowej playlisty. Zob. sekcja 4.5. Playlisty: Wyświetla okno pokazujące wszystkie zapisane playlisty wraz z możliwością ich odtwarzania, edycji lub kasowania. Zob. sekcja 4.6.

back ( ). Ikony te znajdują się zawsze w tym miejscu, niezależnie od wyświetlanego bieżącego menu.

Quick Play (szybkie odtwarzanie): Udostępnia menu umożliwiające opcje szybkiego odtwarzania. Zob. sekcja 4.7.

Wybranie którejś z dostępnych opcji w menu głównym umożliwia dostęp do następujących okien i funkcji.

System Setup (ustawienia systemowe): Zapewnia dostęp do funkcji ustawień systemowych i informacji o HDX-SSD. Zob. sekcja 4.8.

Now Playing (teraz odtwarza): Wyświetla bieżąco odtwarzany utwór, związane z nim informacje i grafikę. Dotknięcie okna „Now Playing” spowoduje otwarcie się tymczasowego okienka z przyciskami play/pause ( / ), step backwards (wstecz) ( ), step forwards (naprzód) ( ), shuffle (odtwarzanie losowe) ( ) i repeat (powtórz) ( ). Uwaga: Jeżeli żaden utwór nie jest odtwarzany, okienko Now Playing będzie puste.

8

O bsł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m 4. 2 Menu przeglądania muzyki (Brow s e)

Udostępnia funkcje odtwarzania, dodawania utworów do playlist oraz albumów (dla danego wykonawcy).

Wybór opcji Browse Music z menu głównego otwiera poniższe menu przeglądania, umożliwiające dostęp do biblioteki utworów przechowywanych na dowolnym nośniku pamięci podłączonym do otwarzacza HDX-SSD.

Music Location (lokalizacja muzyki): Otwiera powyższe menu ukazujące dostępne dla odtwarzacza HDX-SSD lokalizacje muzyki. Wybierając jedną z nich ograniczamy przeglądanie (lub wyszukiwanie) do tej lokalizacji. Uwaga: Jeżeli do odtwarzacza HDX-SSD nie jest podłączony żaden zewnętrzny nośnik (USB lub sieciowy), okno to nie będzie się wyświetlać. Interfejs pozostanie w menu CD Collection (kolekcja CD). All Music (cała muzyka) – muzyka przechowywana na wszystkich podłączonych nośnikach pamięci. CD Collection (kolekcja CD) – muzyka przechowywana na zasobach sieciowych przemianowanych na Music Stores (magazyny muzyczne). Zob. sekcja 4.8.3, 4.8.4 oraz 7 w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat zasobów sieciowych i magazynów muzycznych. USB Music – muzyka przechowywana na podłączonych do odtwarzacza urządzeniach USB (np. na pendrajwie) Network Music – muzyka przechowywana na urządzeniach podłączonych do sieci (dysk sieciowy lub udostępniony folder na komputerze).

Albums: Wyświetla alfabetyczny spis materiału posegregowanego według albumów. Menu to udostępnia funkcje odtwarzania (Play), dodawania utworów do playlist (Add to..), wyboru utworów (Tracks), informacji (Info) oraz podglądu (View).

Uwaga:Zasoby sieciowe przemianowane na magazyny muzyczne nie będą wyświetlane w menu Network Music.

Artists: Wyświetla alfabetyczny spis materiału posegregowanego według artystów. Udostępnia funkcje odtwarzania, dodawania utworów do playlist oraz informacji.

Wybranie przycisku play z jakiegokolwiek poziomu menu przeglądania wyczyści bieżącą playlistę, spowoduje odtwarzanie wybranego utworu i wyświetlenie poniższego okna Now Playing pokazującego odtwarzany utwór, artystę, tytuł albumu i dostępną grafikę Dotknięcie ekranu wyświetli tymczasowe okienko z przyciskami play/pause ( / ), step backwards (wstecz) ( ), step forwards (naprzód) ( ), shuffle (odtwarzanie losowe) ( ) i repeat (powtórz) ( ).

Uwaga: Ikona po lewej stronie nazwy albumu sygnalizuje lokalizację pliku – USB ( ) lub sieć ( ). Genres (gatunki): Wyświetla alfabetyczny spis gatunków przypisanych albumom. Udostępnia funkcje odtwarzania, dodawania utworów do playlist oraz albumów (dla danego gatunku). Composers (kompozytorzy): Wyświetla alfabetyczny spis materiału posegregowanego według kompozytorów. Udostępnia funkcje odtwarzania, dodawania utworów do playlist oraz albumów (dla danego kompozytora). Conductors (dyrygenci): Wyświetla alfabetyczny spis materiału posegregowanego według dyrygentów. Udostępnia funkcje odtwarzania, dodawania utworów do playlist oraz albumów (dla danego dyrygenta). Performers (wykonawcy): Wyświetla alfabetyczny spis materiału posegregowanego według wykonawców.

Uwaga: Podwójne wybranie w dowolnym momencie przycisku Home na pilocie wyświetli okienko Now Playing.

9

O bsł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m 4. 3 Menu wyszukiwanie muzyki (F i n d )

4 . 4 M en u r a d i a i n t er n et ow eg o

Wybór opcji Find Music z menu głównego otwiera poniższe menu z funkcjami wyszukiwania pomagającymi znaleźć muzykę przechowywaną lokalnie oraz na dowolnym dostępnym urządzeniu sieciowym bądź USB.

Wybór opcji Internet Radio z menu głównego otworzy poniższe menu z funkcjami przeglądanie internetowych stacji radiowych i podcastów z możliwością ich zapisania na listę i późniejszego odtwarzania. Dostępne są także szczegóły dostępu do portalu internetowego firmy Naim vTuner.com z jeszcze większą ilością stacji iRadio.

Internet Radio Browse Presets vTuner Account

Tracks (utwory): Wyświetla poniższe menu, umożliwiające alfanumeryczne wyszukiwanie utworów. Wpisz tytuł utworu. Użyj przycisku Search, aby zacząć wyszukiwanie.

Browse (przeglądanie): Wyświetla menu z funkcjami przeglądania internetowych stacji radiowych i podcastów oraz ich wyboru według lokalizacji, gatunku i popularności. Dostępne są też opcje przeglądania nowych stacji, stacji rekomendowanych przez Naim i dodatkowych stacji z vTuner.com.

Internet Radio

1 of 11

Added Stations Naim’s Choice Location Genre Podcasts By Location

Uwaga: Dla wprowadzenia tekstu można również użyć przycisków numerycznych na pilocie w podobny sposób, jak przy pisaniu SMS na telefonach komórkowych.

Select

Albums: Wyświetla poniższe menu, umożliwiające alfanumeryczne wyszukiwanie albumów. Wpisz tytuł płyty i użyj przycisku Search, aby zacząć wyszukiwanie.

Queue

Store

Aby odtworzyć stację wybierz jedną z opcji menu przeglądania, aby wyświetlić listę dostępnych stacji. Z wyświetlonej listy wybierz stację, która będzie odtwarzana przez wyjścia lokalne HDX-SSD. Widoczne poniżej okno z listą stacji daje również opcję zachowania wybranych stacji w pamięci.

Artists: Wyświetla poniższe menu, umożliwiające alfanumeryczne wyszukiwanie artystów. Wpisz nazwisko i użyj przycisku Search, aby zacząć wyszukiwanie.

Internet Radio > Naim’s Choice

People (ludzie): Wyświetla poniższe menu, umożliwiające alfanumeryczne wyszukiwanie ludzi (wykonawców, dyrygentów itp.). Wpisz nazwisko i użyj przycisku Search, aby zacząć wyszukiwanie.

Radio Paradise 320k Radio Paradise 192k

Most Played (najczęściej odtwarzane): Wyświetla listę najczęściej odtwarzanych albumów wraz z przyciskami Play, Add (dodaj wybrany album do playlisty), Tracks (utwory) oraz Info.

Radio Paradise 128k AVRO Klassiek Folk Radio UK Frukie

Last Played (ostatnio odtwarzane): Wyświetla listę ostatnio odtwarzanych albumów wraz z przyciskami Play, Add, Tracks oraz Info.

Select

Newest (najnowsze): Wyświetla listę ostatnio najnowszych (ostatnio zripowanych) albumów wraz z przyciskami Play, Add, Tracks oraz Info. 10

Store

1 of 11

O bsł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m 4 . 5 O k i en k o B i eż ą ca p l a y l i s t a

Jeśli na liście stacji znajdują się podcasty, dostępna jest także opcja ich wyboru i utworzenia z nich playlisty.

The Dave Gorman Podcast

Wybór opcji Current Playlist z menu głównego otwiera poniższe okienko, wyświetlające wszystkie utwory na bieżącej playliście. Utwory są wyświetlone w kolejności, w jakiej zostały dodane do playlisty. Jeżeli został dodany cały album, utwory będą odtwarzane w takiej kolejności, w jakiej występują na albumie. Jeżeli utwory zostały dodane oddzielnie albo przez utworzenie losowej playlisty, pojawią się w kolejności dodawania, bez względu na ich kolejność na albumie, z którego pochodzą. Bieżąco odtwarzany utwór jest zaznaczony symbolem .

1 of 11

Dave Gorman Midwee Podcast - 8 June Dave Gorman Midwee Podcast - 1 June Dave Gorman Midwee Podcast - 25 Ma Dave Gorman Midwee Podcast – 18 Ma Dave Gorman Midwee Podcast – 11 Ma Select

Queue

Store

Presets (Stacje): Wyświetla listę zapisanych stacji lub podcastów, jak poniżej. Dostępne są opcje usuwania lub zmiany nazwy poszczególnych pozycji oraz ich kolejności na liście.

Internet Radio Preset

1 of 4

Folk Radio UK Frukie Radio Paradise 320k Uwaga: Podwójne wybranie w dowolnym momencie przycisku Home na pilocie wyświetli okienko Now Playing.

4 Ever Floyd Deep Vibed Radio

Select

Up

Down

Delete

Rename

vTuner Account (konto vTuner): Wyświetla URL i login do vTuner.com, internetowego portalu radiowego firmy Naim.

Customise your vTuner experience by visiting: http://myradio.naimaudio.com Login using MAC: xxxxxxxxxxxx

XXXXXXXXXXXX

Uwaga: Wyświetlony adres MAC (Media Access Control) jest unikalny dla każdego odtwarzacza HDX-SSD. Zalogowanie się na portalu vTuner poprzez http://myradio.naimaudio.com i wpisanie adresu MAC odtwarzacza HDX-SSD umożliwia utworzenie własnego konta vTuner. Pozwala ono wybrać i dodać internetowe stacje radiowe niedostępne na standardowych listach vTuner. Stacje dodane do konta vTuner mogą być następnie pobrane na odtwarzacz HDX-SSD.

11

O bsł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m 4. 6 P laylisty

Wybierz opcję New Playlist (nowa playlista), a następnie zatwierdź przyciskiem OK. Otworzy się poniższe okno umożliwiające nadanie nazwy nowej playliście.

Playlista jest listą utworów zebranych razem i zapisanych pod wspólną nazwą, np. „ulubione” lub „utwory na party”. Playlisty tworzy się przez wyszukanie a następnie dodanie pozycji do nowej albo już istniejącej playlisty. Pozycją może być pojedynczy utwór, cały album, cały gatunek a także dowolna grupa pozycji będących wynikiem wyszukiwania.

4.6.1 Tworzenie, nadawanie nazwy i zapisywanie playlist Poniższa procedura obejmuje utworzenie nowej playlisty poprzez wybór pozycji z menu przeglądania (Browse). Można jednak dodawać pozycje i tworzyć lub powiększać playlisty z dowolnego menu, które zawiera przycisk Add to... (dodaj). Wybór opcji Albums, Artists lub Genres z menu przeglądania wyświetla poniższe menu z listą wszystkich dostępnych pozycji w wybranej kategorii.

Nadaj nazwę nowej playliście wprowadzając tekst w podobny sposób jak SMS na telefonie komórkowym i dotknij przycisku Save. Spowoduje to zapisanie playlisty i powrót do poprzedniej strony interfejsu. Wybór dodatkowej pozycji i dotknięcie przycisku Add ponownie otworzy okno wyboru playlisty, gdzie można wybrać nowo zapisaną playlistę i potwierdzić dodanie do niej zaznaczonej pozycji.

4.6.2 Wybieranie i zarządzanie playlistami Wybór opcji Playlists z menu głównego wyświetla listę poprzednio zapisanych playlist wraz z opcjami Play (odtwarzaj), Add to... (dodaj wybraną playlistę do bieżącej, poprzednio zapisanej albo nowej playlisty), Tracks (utwory wchodzące w skład wybranej playlisty), Edit (zmień kolejność utworów lub usuń utwory) oraz Delete (usuń całą playlistę).

Aby utworzyć playlistę, wybierz pierwszą żądaną pozycję (w powyższym przykładzie H2C), a następnie przyciśnij przycisk Add to... (dodaj). Wybranie przycisku Add to... otworzy poniższe okno wyboru playlisty.

12

O b s ł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m 4. 7 Menu szyb kie go o dtwarzania

4.8.1 Monitor ripowania Wybór opcji Ripping Monitor otwiera poniższe okno wyświetlające stan procesu ripowania odtwarzacza HDX-SSD. Ripowanie można zatrzymać wybierając opcję abort lub naciskając przycisk open na panelu przednim albo na pilocie.

Wybór opcji Quick Play z menu głównego otwiera poniższe menu, umożliwiające dostęp do pięciu opcji odtwarzania.

Play Popular (odtwarzaj popularne): Odtwarza w sposób losowy automatycznie generowaną playlistę z najczęściej odtwarzanymi utworami.

4.8.2 Urządzenia USB Wybór opcji USB Devices wyświetla listę bieżąco lub poprzednio podłączonych urządzeń USB i ich status połączenia. Można bezpiecznie odłączyć podłączone urządzenia, a urządzenia odłączone mogą być usunięte z listy.

Play Recent (odtwarzaj ostatnie): Odtwarza w sposób losowy automatycznie generowaną playlistę z ostatnio odtwarzanymi utworami.

4.8.3 Zasoby sieciowe

Play Newest (odtwarzaj najnowsze): Odtwarza w sposób losowy automatycznie generowaną playlistę z ostatnio zripowanymi utworami.

Pliki muzyczne przechowywane na podłączonych urządzeniach sieciowych (dysku sieciowym albo udostępnionym fol­ derze na komputerze) określa się nazwą zasobów sieciowych.

Play Random (odtwarzaj losowo): Odtwarza w sposób losowy wszystkie utwory dostępne na odtwarzaczu HDX-SSD. Random Playlist (losowa playlista): Wyświetla kolejne menu, na którym można wybrać gatunki (genres), artystów (artists) i tytuły albumów (albums). Spośród tych opcji utworzona zostanie następnie losowa playlista.

4. 8 Menu syst e mo we Wybór opcji System z menu głównego otwiera poniższe menu systemowe, umożliwiające konfigurację różnych opcji instalacji i zarządzania odtwarzaczem HDX-SSD.

Wybór opcji Network Shares otwiera menu zasobów sieciowych i daje dostęp do funkcji Manage Shares (zarządzaj zasobami), Refresh All Shares (odśwież wszystkie zasoby) i Add New Share (dodaj nowe zasoby). Manage Shares: Wyświetla listę bieżąco lub poprzednio podłączonych dysków sieciowych i ich status połączenia. Czerwone, pomarańczowe i zielone wskaźniki pokazują stan poszczególnych zasobów sieciowych: czerwony oznacza niedostępny, pomarańczowy skanowanie, a zielony sygnalizuje dostępny. Z poziomu listy można zasoby sieciowe włączyć (enabled), wyłączyć (disabled) lub usunąć z listy (removed). Można wyświetlić ich status a także zmienić hasło (Settings). Uwaga: Zasoby sieciowe są automatycznie włączone tylko wtedy, gdy ich nazwa zawiera słowa “music”, “MP3” lub “Content” (treść). 13

O bsł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m Zasoby sieciowe mogą mieć postać sieciowej pamięci masowej (NAS) lub udostępnionych folderów na komputerze podłączonym do sieci. Odtwarzacz HDX-SSD automatycznie rozpozna zasoby sieciowe i, jeśli są one włączone, umożliwi przeglądanie i odtwarzanie przechowywanych na nich plików audio.

pokazują status poszczególnych magazynów muzycznych: czerwony oznacza niedostępny, pomarańczowy skanowanie, a zielony sygnalizuje dostępny. Magazynom muzycznym można nadać wyższy lub niższy priorytet lub usunąć je z listy poprzez przyciski Down (w dół), Up (w górę) i Remove (usuń). Można wyświetlić ich status a także zmienić zmienić ustawienia hasła i blokady (Settings).

Refresh All Shares: Odświeża status wszystkich zasobów sieciowych. W przypadku dużej ich ilości, operacja ta może potrwać dość długo.

Nowo zripowane pliki z płyty CD będą zapisane w magazynie muzycznym oznaczonym nr 1 na liście. Jeśli jest on pełny bądź niedostępny, pliki zostaną zapisane w następnym dostępnym magazynie z wystarczającą ilością wolnego miejsca.

Add New Share: Umożliwia ręczne dodawanie zasobów sieciowych. Zwykle odtwarzacz potrafi je rozpoznać automatycznie, jeśli jednak dane urządzenie sieciowe nie pojawia się na liście Manage Shares (zarządzanie zasobami), można skorzystać z funkcji Add New Share.

Uwaga: Nigdy nie należy dodawać ani usuwać plików w magazynach muzycznych poprzez alternatywny system operacyjny na komputerze.

Uwaga: Pliki audio przechowywane na zasobach sieciowych i chronione poprzez system Digital Rights Management (DRM), ograniczający możliwość ich odtwarzania do określonego urządzenia, mogą nie być odtwarzane przez odtwarzacz HDX-SSD.

Add New Store:Uruchamia proces tworzenia, nadania nazwy i wyboru hasła dla nowego magazynu muzycznego. Magazyny muzyczne mogą być utworzone tylko z istniejących pustych zasobów sieciowych.

Uwaga: Zasoby sieciowe mogą być przemianowane na „Music Stores” (magazyny muzyczne), gdzie przechowywane są pliki zripowane z płyt CD. Po przemianowaniu na magazyn muzyczny nie będą już dłużej widoczne na liście zasobów sieciowych, ale pojawią się na liście magazynów muzycznych. Pliki audio utworzone inaczej niż przez serwer NaimNet albo proces ripowania nie będą dostępne dla odtwarzacza HDX-SSD. Więcej informacji na ten temat znajduje się w następnym podpunkcie, Music Stores (magazyny muzyczne).

Uwaga: Poszczególne magazyny muzyczne mogą być zablokowane przed zapisem zripowanych plików. Jeśli główny magazyn muzyczne jest zablokowany, do zapisania nowo zripowanych plików zostanie automatycznie użyty następny w kolejności magazyn. View Backup: Pokazuje informacje o bieżącej aktywnej lokalizacji backupu. Oferuje także opcję usunięcia lokalizacji backupu. Uwaga: Natychmiast po dodaniu lokalizacji backupu automatycznie uruchamia się domyślny harmonogram codziennych backupów. Może on być zmodyfikowany tylko poprzez aplikację Naim Desktop Client PC oraz aplikację n-Serve OS X.

4.8.4 Magazyny muzyczne (Music Stores) Magazyny muzyczne oznaczają miejsce przechowywania plików zripowanych z płyt CD i obejmują odpowiednio przemianowane zasoby sieciowe. Wybór opcji Music Stores otwiera menu magazynów muzycznych obejmujące Manage Stores (zarządzaj), Add New Store (dodaj nowy), View Backup (wyświetl backup), Add Backup (dodaj), Storage Format (format plików), MP3 Library (bilioteka) i Encoding Queue (pliki do enkodowania).

Add Backup:Umożliwia oznaczenie jednego z pustych zasobów sieciowych jako lokalizacji backupu. Uwaga: Tylko puste zasoby sieciowe mogą być oznaczone jako lokalizacja backupu. Storage Format: Umożliwia wybór formatu plików WAV lub FLAC dla istniejących i nowo zripowanych płyt CD. HDX-SSD domyślnie ripuje CD w formacie WAV. Alternatywnie można wybrać format FLAC, który zapewnia mniejszy rozmiar plików, ale może subiektywnie obniżyć jakość dźwięku.

Music Stores Manage Stores

Storage Format

Add New Store

MP3 Library

View Backups

Encoding Queue

Wybór alternatywnego formatu zapoczątkuje proces konwersji istniejących plików we wszystkich magazynach muzycznych odtwarzacza HDX-SSD na nowy format. Nawet przy stosunkowo niewielkiej ilości zripowanych płyt CD konwersja może trwać długo. Nie ma ona jednak żadnego wpływu na jakość odtwarzania odtwarzacza HDX-SSD i może zostać wstrzymana w dowolnym momencie bez żadnych skutków negatywnych.

Add Backup

Manage Stores: Wyświetla listę bieżąco lub poprzednio podłączonych magazynów muzycznych i ich status podłączenia. Czerwone, pomarańczowe i zielone wskaźniki

Uwaga: Pliki mogą być konwertowane pojedynczo za pomocą aplikacji DTC lub n-Serve dla systemu OS X.

14

O b s ł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m MP3 Library: Umożliwia tworzenie kopii zripowanych plików audio w formacie MP3. Pliki MP3 można wykorzystywać tam, gdzie ważny jest ich mniejszy rozmiar, np. w przenośnych odtwarzaczach audio. Istnieje możliwość wyboru jednej z czterech opcji konwersji do MP3, każda przeznaczona do innego sprzętu audio: 320kb dla systemów hi-fi, 224kb dla osobistych odtwarzaczy audio, 160kb dla telewizorów i 128kb dla telefonów komórkowych. Rozmiar plików MP3 zmniejsza się z malejącą przepływnością, ale wraz z nią obniża się też jakość dźwięku. Pliki MP3 są przechowywane w folderach LQ znajdujących się w każdym magazynie muzycznym HDX-SSD.

 aimNet Switch: Wybierz w celu uaktywnienia systemu N NaimNet, jeśli jest on podłączony do odtwarzacza HDX-SSD. Jeśli system NaimNet jest dostępny, po prawej stronie ekranu pojawi się przycisk NaimNet. Screensaver : Wybierz w celu uaktywnienia wygaszacza ekranu na panelu przednim i ekranie zewnętrznym oraz ustawienia czasu, po jakim wygaszacz się włącza. Front Display Backlight: Ustawia czas, po jakim automatycznie wyłącza się podświetlenie wyświetlacza na panelu przednim. External Display Theme: Umożliwia zmianę wyglądu ekranu zewnętrznego. Dostępne są opcje Black (czarna) i Silver (srebrna).

Encoding Queue: Wyświetla listę plików do enkodowania, wraz z bieżącym statusem konwersji do MP3, FLAC oraz WAV. Z tego poziomu można też anulować konwersję plików.

External Display Aspect: Umożliwia wybór proporcji obrazu dla ekranu zewnętrznego.

4.8.5 Ustawienia systemowe

External Display Mode: Umożliwia wybór typu interfejsu dla ekranu zewnętrznego: dotykowy (Touchscreen) lub zdalny (Remote). W trybie dotykowym interfejs wyświetla przyciski odpowiadające przyciskom home, browse, find oraz back na pilocie.

Wybór opcji System Settings z menu głównego daje dostęp do ustawień i funkcji systemowych odtwarzacza HDX-SSD. Aby zmienić któryś z parametrów, wybierz go i dotknij przycisk change, albo dotknij podwójnie wybrany parametr. Po zakończeniu konfiguracji ustawień systemowych można zapisać zmiany dotykając przycisku save.

TV System: Umożliwia wybór systemu telewizyjnego PAL lub NTSC dla wyświetlacza zewnętrznego. Scroll Drag Mode:Umożliwia wybór trybu Page (strona) i Initial letter (litera początkowa) dla funkcji przewijania ekranu. Po wyborze trybu Initial Letter, przewijanie ekranu jest sygnalizowane poprzez literę początkową wyświetlaną na jego szczycie. W trybie Page przewijanie ekranu jest sygnalizowane poprzez numery stron wyświetlane na szczycie ekranu. Screen Lock: Umożliwia blokadę menu ustawień ekranu odtwarzacza HDX-SSD i zabezpieczenie go hasłem. Calibrate Screen: Umożliwia kalibrację wyświetlacza dotykowego na panelu przednim oraz dowolnego dotykowego ekranu zewnętrznego podłączonego przez port USB. Dotknij opcji Calibrate Screen i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Language (język): Ekran na panelu przednim odtwarzacza HDX-SSD, ekran zewnętrzny i interfejsy sieciowe mogą być wyświetlane w wielu różnych językach. Opcja Language umożliwia zmianę języka interfejsu.

Uwaga: Wyświetlacz dotykowy na panelu przednim odtwarzacza jest fabrycznie skalibrowany i powinien być powtórnie kalibrowany tylko w przypadku podejrzenia niedokładności jego działania.

Display Settings (opcje wyświetlacza): Umożliwia dostęp do wielu opcji konfiguracyjnych interfejsu na wyświetlaczu na panelu przednim i dowolnych ekranach zewnętrznych.

Date and Time: Umożliwia ustawienie wewnętrznego zegara i kalendarza odtwarzacza HDX-SSD. Clean Display: Wyłącza wyświetlacz dotykowy odtwarzacza na okres 30 sekund, aby umożliwić jego wyczyszczenie.



Rip or Play Mode: Wybór opcji Rip or Play Mode wyświetla menu dające możliwość wyboru domyślnego trybu odtwarzania płyt CD przez odtwarzacz HDX-SSD zamiast ich ripowania. Aby odtworzyć CD w trybie Play Mode, otwórz szufladę i umieść na niej płytę CD. Płyta zostanie automatycznie odtworzona. Menu Current Playlist wyświetli listę utworów na płycie, tak jakby to była playlista. Użyj przycisków nawigacyjnych na pilocie albo w okienku Now Playing dla wyboru funkcji play ( ), pause ( ), stop ( ), step forward ( ) lub step backwards ( ).

15

O bsł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m 4.8.6 Zarządzanie muzyką

Uwaga: Można wyświetlać operacje backupu i dodawać lokalizacje backupu poprzez menu magazynów muzycznych.

Wybór opcji Manage Music otwiera menu zarządzania muzyką, oferujące funkcje Edit Genres (edytuj gatunki), Assign Genres (przypisz gatunki), Rename Music (zmień nazwę), Delete Music (usuń), Move Music (przenieś), Backup Music i wyświetl zawartość kosza (Recycle Bin).

Recycle Bin: Wyświetla listę usuniętych elementów i umożliwia ich przywrócenie albo zupełne wykasowanie.

4.8.7 Ustawienia UPnP™ Odtwarzacz HDX-SSD funkcjonuje jako serwer muzyczny UPnP™ umożliwiający dostęp do plików muzycznych dowolnemu urządzeniu odtwarzającemu podłączonemu do sieci i zgodnemu z UPnP™. Wybór opcji UPnP™ Settings z menu systemowego otwiera menu ustawień UPnP™ umożliwiające ich właściwą konfigurację.

Manage Music Menu Edit Genres Assign Genres Rename Music

Move Music Backup Music Recycle Bin

Delete Music

Edit Genres: Umożliwia dodawanie, usuwanie i zmianę nazwy gatunków muzycznych wyświetlanych przez odtwarzacz HDX-SSD. Assign Genres: Uruchamia funkcję przypisania plikom muzycznym gatunków muzycznych. Pliki mogą być wyświetlone według albumów, artystów lub ostatnio zripowanych płyt (Recently Ripped), wybrane pojedynczo lub zbiorowo, i mieć przypisany gatunek. Można również wyświetlać i zmieniać bieżąco przypisane gatunki przez wybór opcji View Genres (wyświetl gatunki).

Server Name: Wybierz opcję Server Name, aby określić nazwę serwera UPnP™ odtwarzacza HDX-SSD, widzianą przez urządzenia odtwarzające zgodne z UPnP™. Nazwę można zmienić wybierając pole nazwy, co otworzy okienko tekstowe. Jeśli nazwa serwera HDX-SSD została zmieniona, podłączone urządzenia odtwarzające zgodne z UPnP™ będą musiały być zrestartowane.

Rename Music: Umożliwia zmianę nazwy albumów, artystów i utworów. Wybór opcji Albums wyświetla listę albumów z opcją zmiany nazwy wybranego albumu, znajdujących się na nim utworów oraz artysty Wybór opcji Artisits wyświetla listę albumów posegregowanych według artystów.

Device Views: Wybierz opcję Device Views, aby określić sposób dostępu przez urządzenie odtwarzające zgodne z UPnP™ (wyświetlanie i przeglądanie) do plików muzycznych dostępnych dla odtwarzacza HDX-SSD. Opcja All Music umożliwia wyświetlanie i przeglądanie wszystkich plików dostępnych dla odtwarzacza. Opcja CD Collection umożliwia wyświetlanie i przeglądanie tylko zripowanych płyt CD przechowywanych w magazynach muzycznych odtwarzacza HDX-SSD. Opcja Browse by Device umożliwia wyświetlanie i przeglądanie plików przechowywanych oddzielnie na poszczególnych urządzeniach podłączonych do odtwarzacza HDX-SSD.

Delete Music: Umożliwia usuwanie albumów. Wybór opcji Albums wyświetla ich listę z opcją usunięcia wybranego albumu. Wybór opcji Artisits wyświetla listę albumów posegregowanych według artystów. Uwaga: Usuwanie elementów przenosi je do kosza (Recy­cle Bin), skąd mogą być usunięte na stałe lub przywrócone. Move Music: Daje dostęp do funkcji umożliwiającej przenoszenie plików muzycznych pomiędzy magazynami muzycznymi. Wybierz opcję Move Monitor w celu wyświetlenia bieżących operacji przenoszenia plików lub Move History, aby wyświetlić poprzednie operacje.

Uwaga: Niezaznaczenie żadnej z opcji Device View uniemożliwi dostęp do jakichkolwiek plików muzycznych dla odtwarzania w standardzie UPnP™.

Uwaga: Przenoszenie dużej liczby plików może trwać znaczny czas.

Music Views: Wybierz Music Views, aby określić zakres informacji wyświetlanych przez urządzenie odtwarzające zgodne z UPnP™ dla każdego z plików muzycznych dostępnych z odtwarzacz HDX-SSD. Można indywidualnie albo grupowo wybrać takie kategorie, jak albumy, artyści, playlisty, gatunki, utwory, kompozytorzy, dyrygenci, wykonawcy oraz najnowsze płyty CD.

Uwaga: Nigdy nie należy dodawać ani usuwać plików w magazynach muzycznych poprzez alternatywny system operacyjny na komputerze. Backup Music: Umożliwia monitorowanie backupów i ich historii.

16

O bsł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m A-Z Index Options: Wybór opcji A-Z Index Options umożliwia alfabetyczny podział kolekcji muzycznych na segmenty, przy wyświetlaniu przez urządzenie zgodne z UPnP™ Najpierw wybierz opcję Show Index, aby włączyć wyświetlanie z podziałem na segmenty, a potem wybierz wybraną opcję segmentacji. Liczba w prawej kolumnie odpowiada ilości elementów w kolekcji muzycznej, powyżej której zadziała wybrana segmentacja alfabetyczna. Liczba ta może być wybrana dla każdej z opcji segmentacji. Language (język): Wybierz opcję Language, aby wybrać język wyświetlania na urządzeniu odtwarzającym zgodnym z UPnP™, gdy uzyskuje dostęp do odtwarzacza HDX-SSD. Kompatybilność: Wybierz opcję Compatibility, aby określić format strumienia audio (Stream Format), który odtwarzacz HDX-SSD wysyła do urządzenia odtwarzającego zgodnego z UPnP™ i aby włączyć (on) lub wyłączyć (off) przesyłanie do niego grafiki z okładkami płyt CD. Dostępne formaty strumienia audio to Native, 44,1kHz WAV, WAV Decode and 24bit / 96kHz Max: Native: Wysyła pliki audio w niezmienionym formacie. 44,1kHz WAV: Konwertuje wysyłane pliki do formatu zgodnego z CD. WAV Decode: Konwertuje pliki do formatu WAV zachowując ich natywną częstotliwość próbkowania i długość słowa. 24bit / 96kHz Max: Konwertuje pliki o bardzo wysokiej częstotliwości próbkowania (powyżej 96kHz) na 96kHz, aby zapewnić możliwość ich odtwarzania z jak najwyższą jakością na sprzęcie odtwarzającym obsługującym maksymalnie pliki 96kHz. Uwaga: Format natywny (native) zapewnia najwyższą potencjalnie jakość dźwięku. Wybór odpowiedniej opcji jest uzależniony od posiadanych urządzeń odtwarzających. Zaleca się ustawienie początkowo opcji „Native” i upewnienie się, czy posiadane urządzenia odtwarzają poprawnie wszystkie przechowywane pliki audio. W przypadku niemożności odtwarzania plików, następną zalecaną opcją jest „WAV Decode”. Jeśli niektóre pliki nadal nie będą poprawnie odtwarzane, wybierz „24bit / 96kHz Max” lub w ostateczności „44,1kHz WAV”. Reset to Defaults: Wybierz opcję Reset to Defaults, aby przywrócić ustawienia domyślne HDX UPnP™.

4.8.8 Status systemu Wybór opcji System Status wyświetla bieżący status systemu i wybrane opcje konfiguracji.

17

O bsł u g a – inter f ej s na panel u przed ni m 4. 9 P ilot zdaln e go ste ro wania

Info ( ): Wyświetla informację o aktualnie wybranej opcji.

Nawigacja i wybór opcji na interfejsie na panelu przednim są możliwe za pomocą siedmiu głównych przycisków na pilocie: Navi-

Page: Wybiera następną (6) lub poprzednią (5) stronę menu interfejsu.

gation (3456), ok, back i home. Nazwy tych przycisków są wyróżnione w odnośnikach diagramu.

 Navigation:  Poruszanie się po menu i wybór (3456) ikon.

Shutdown: Przełącza w tryb uśpienia. Upewnij się, czy pilot jest ustawiony we właściwym trybie (hdd dla HDX-SSD). Mode: Przełącza pilota w tryb obsługi przedwzmacniacza/wzmacniacza zintegrowanego (pre), odtwarzacza CD (cd) lub odtwarzacza dyskowego (hdd).

 ok:

Potwierdzenie wyboru ikony.

 Back:

Powrót do poprzedniej strony interfejsu.

 Home:

Wybiera menu główne.

Browse: Wybiera menu przeglądania.

Numeric: Przełącza pomiędzy wprowadzaniem cyfr i liter przy wybieraniu utworów lub wyszukiwaniu. Delete (del): Umożliwia skasowanie ostatnio wprowadzonych cyfr lub liter. Shift ( ): Przełącza w tryb wpisywania wielkim literami.

System:

Wybiera menu systemowe.

Find:

Wybiera menu wyszukiwania.

Album:

Wybiera menu przeglądania muzyki według albumów.

Artist:

Wybiera menu przeglądania muzyki według artystów.

Genre:

Wybiera menu przeglądania muzyki według gatunków.

Playlist:

Wybiera menu playlisty.

Previous ( ): Powrót do początku utworu.

Output (out): Wybiera rodzaj wyjścia w odpowiednio wyposażonych produktach (nie dotyczy HDX-SSD).

Next ( ):

Przeskok do kolejnego utworu.

Stop ( ):

Przerywa odtwarzanie.

Play ( ):

Rozpoczyna odtwarzanie.

Rewind ( ): Szybkie przewijanie do tyłu.

Volume: Zwiększanie (5) i zmniejszanie (6) głośności w przedwzmacniaczu lub procesorze AV. Przyciski te działają niezależnie od wybranego trybu pilota.

Forward ( ): Szybko przewijanie do przodu. Repeat (

): Powtarza bieżącą playlistę.

Pause ( ): Zatrzymuje odtwarzanie.

Mute: Wycisza wyjście audio w przedwzmacniaczu lub procesorze AV. Przycisk ten działa niezależnie od wybranego trybu pilota.

Shuffle (

): Losowa kolejność odtwarzania.

Input: Wybiera wejścia audio w odpowiednio wyposażonych produktach (nie dotyczy HDX-SSD).

18

Open:

Wysuwa szufladę na płyty CD.

O bsł u g a – o dtwa r z a n i e 5 Odt w ar zani e Odtwarzacz HDX-SSD może jednocześnie odtwarzać lokalnie i wysyłać kilka strumieni sieciowych audio. Wybór odpowiednich wyjść odtwarzacza jest uzależniony od systemu, w którym będzie używany Poniższe podpunkty opisują różne możliwości odtwarzania w zależności od konfiguracji.

5 . 2 O d t w a r z a n i e w s i eci N a i m N et

5. 1 O dtwarzanie lo kalne

Odtwarzacz HDX-SSD jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami współpracującymi z NaimNet/StreamNet. Oprócz zdalnego sterowania urządzeniami poprzez sieć, NaimNet umożliwia wysłanie z odtwarzacza HDX-SSD sześciu niezależnych strumieni audio, które mogą być odtwarzane przez sprzęt zgodny z NaimNet.

Odtwarzacz HDX-SSD jest wyposażony w następujące wyjścia lokalne: • Pojedyncze wyjście analogowe z przełącznikiem pomiędzy gniazdem DIN i RCA. • Pojedyncze wyjście sygnału cyfrowego S/PDIF z możliwością wyboru gniazda koaksjalnego 75Ω BNC i optycznego TosLink. Wyjście cyfrowe dubluje wyjście analogowe.

Interfejs użytkownika na urządzeniach NaimNet/StreamNet zapewni funkcjonalność zbliżoną do tej dostarczanej lokalnie poprzez odtwarzacz HDX-SSD.

Wyjścia audio odtwarzacza HDX-SSD przeznaczone są do podłączenia do systemu hi-fi usytuowanego w pobliżu odtwarzacza.

Uwaga: Radio internetowe odtwarzacza HDX-SSD nie jest dostępne w odtwarzaniu sieciowym.

Wybór odtwarzania lokalnego może być dokonany za pomocą interfejsu lokalnego lub interfejsu na przeglądarce internetowej.

5 . 3 O d t w a r z a n i e w s i eci UP n P ™ • Odtwarzacz HDX-SSD może pracować jako serwer UPnP™ wysyłając pliki audio do dowolnego urządzenia kompatybilnego z UPnP™ i podłączonego do tej samej sieci. Liczba równocześnie odtwarzanych strumieni UPnP™ będzie uzależniona przede wszystkim od możliwości sprzętowych urządzeń sieciowych.

Oprócz zripowanych albumów CD , odtwarzacz HDX-SSD może również odtwarzać pliki audio w formatach MP3 (DRM-free), AAC, WMA, FLAC, WAV, Apple Lossless, Ogg i AIFF przechowywane na zewnętrznych nośnikach pamięci. Z lokalnych wyjść analogowych i cyfrowych odtwarzacza można także korzystać do słuchania radia internetowego.

Dostępny interfejs użytkownika będzie określony poprzez sprzęt odtwarzający UPnP™. Istnieje jednak możliwość skonfigurowania odtwarzacza HDX-SSD w taki sposób, aby informacja o pliku muzycznym była wysyłana w preferowany sposób do sprzętu UPnP™. Zob. sekcja 4.8.7.

Uwaga: Nośniki pamięci podłączone do portu USB muszą być sformatowane w systemie FAT, FAT32 lub NTFS. Formatowanie Apple Macintosh nie jest obsługiwane. Uwaga: Inne formaty plików do odtwarzania mogą być dodawane wraz z nowymi wersjami oprogramowania. W celu uzyskania dalszych informacji należy skontaktować się ze sprzedawcą lub dystrybutorem firmy Naim.

19

O bsł u g a – r ip o wa nie 6 Ripow an ie Potencjał odtwarzacza HDX-SSD będzie wykorzystany w pełni jedynie wtedy, gdy zgromadzi on znaczną bibliotekę plików muzycznych. Typowa płyta CD zawiera około 600 MB danych, zatem każda sieciowa pamięć masowa o pojemności 1TB pozwala na przechowanie około 1500 płyt CD. Ripowanie typowej płyty CD zajmuje do 10 minut dzięki zaawansowanym algorytmom obsługi danych, które zapewniają uzyskanie identycznej kopii („bit perfect”) , o ile płyta CD nie jest mocno uszkodzona.

6 . 2 P r a w a a u t or s k i e

6. 1 P roces rip o wania

Muzyka na płycie CD, a także samo nagranie CD podlegają przepisom o ochronie praw autorskich, które pozwalają właścicielowi płyty wykonanie jej kopii (ripowanie jest w rzeczywistości kopiowaniem płyty) jedynie do osobistego użytku. Ripowanie płyty, której nie jest się właścicielem, może być naruszeniem praw autorskich.

Proces ripowania płyt CD jest prosty. Zaleca się, aby w jego trakcie odtwarzacz HDX-SSD był podłączony do działającego stabilnie łącza internetowego. Uwaga: Połączenie internetowe jest niezbędne do tego, by odtwarzacz HDX-SSD mógł zidentyfikować płytę i pobrać dane na temat artysty, tytułu, utworów i okładki. Jeśli w trakcie ripowania odtwarzacz nie będzie w stanie połączyć się z internetem, wtedy sprawdzi wstępnie niewielką wbudowaną bazę danych płyt CD. Jeśli płyty nie ma w tej bazie danych, zapisane zostaną tylko pliki audio oraz kod identyfikacyjny. Dane o płycie można później wprowadzić ręcznie lub połączyć się ponownie z bazami danych AMG lub FreeDB poprzez aplikację Desktop Client, kiedy będzie możliwe połączenie z internetem.

Uwaga: Przepisy o prawie autorskim w odniesieniu do płyt CD mogą być różne w różnych krajach.

Uwaga: Należy kliknąć prawym klawiszem myszy na tytule płyty w aplikacji Desktop Client, aby zacząć wyszukiwanie w internetowej bazie danych. Aby zripować płytę CD, należy nacisnąć przycisk open na panelu przednim lub pilocie i włożyć płytę do szuflady. Ponowne przyciśnięcie przycisku open spowoduje zamknięcie szuflady. Ripowanie rozpocznie się automatycznie i zajmie około ośmiu minut. Uwaga: Zanim przystąpi się do ripowania, warto sprawdzić, czy powierzchnia płyty CD jest czysta. Uwaga: Ripowanie można przerwać w dowolnym momencie poprzez przyciśnięcie przycisku „open” na panelu przednim lub wybierając opcję „Abort” z menu Ripping Monitor na wyświetlaczu. Po zripowaniu płyty oraz pobraniu dodatkowych danych odtwarzacz HDX-SSD automatycznie wysunie płytę. Odtwarzacz jest w tym momencie gotowy do ripowania następnej płyty. Menu Ripping Monitor wyświetla informacje o postępie procesu. Płyta będzie dostępna w bibliotece muzycznej odtwarzacza HDX-SSD po upływie około minuty od jej poprawnego zripowania. Będzie ją wtedy można odtwarzać zarówno lokalnie, jak też poprzez sieć NaimNet.

20

O bsł u g a – p a m ięć z e wnęt rzna 7 Pamięć zewnę trzna Odtwarzacz HDX-SSD oprócz plików zripowanych i przechowywanych dyskach sieciowych może też odtwarzać pliki zgromadzone na różnych nośnikach pamięci o mniejszej pojemności, podłączonych poprzez jeden z portów USB.

7. 1 Nośniki pa mię c i U SB

odwołać się do instrukcji obsługi systemu operacyjnego komputera, na którym przechowywane są foldery z muzyką.

Lokalnie podłączonym nośnikiem pamięci najczęściej będzie pendrajw podłączony do jednego z portów USB odtwarzacza.

• Pliki audio muszą być w formacie AAC, FLAC, MP3, WAV, Apple Lossless, Ogg, AIFF lub WMA (max. 24 bity, 192kHz).

Uwaga: Od ilości danych na podłączonym nośniku zależeć będzie czas zużyty przez odtwarzacz HDX-SSD do jego skanowania po pierwszym podłączeniu, zanim będzie można przeglądać zawartą na nim muzykę.

• Pliki audio nie mogą posiadać zabezpieczenia DRM. Zasoby sieciowe mogą być przeglądane z poziomu menu zasobów sieciowych na interfejsie na panelu przednim. Zob. sekcja 4.8.3.

Uwaga: Urządzenia podłączone lokalnie są skanowane za każdym razem, gdy uruchamiamy odtwarzacz.

7 . 3 M a g a z y n y m u z y cz n e

Utwory znalezione przez odtwarzacz HDX-SSD na lokalnie podłączonych nośnikach będą dostępne w bazie danych tylko wtedy, gdy są one wpięte do odtwarzacza i włączone.

Zasoby sieciowe mogą być przemianowane na Magazyny muzyczne odtwarzacza HDX-SSD, czyli lokalizacje, w których przechowywane są pliki zripowane z płyt CD. Co najmniej jeden z zasobów sieciowych musi zostać przemianowany na magazyn muzyczny podczas początkowej instalacji odtwarzacza.

Uwaga: Podłączenie lokalne przeznaczone jest jedynie do niewielkich kolekcji muzycznych na tymczasowo podłączanych pendrajwach. Nośniki o dużej pojemności powinny być zawsze podłączane przez łącze sieciowe. Aby odtwarzacz HDX-SSD miał dostęp do muzyki przechowywanej na USB, musi być spełnione kilka warunków:

Przemianowanie kolejnych zasobów sieciowych na magazyny muzyczne może być celowe, gdy pierwszy magazyn zapełni się lub gdy zewnętrzne nośniki zripowanych plików zapewniają wygodniejszy dostęp lub zwiększone bezpieczeństwo danych.

• Pliki audio muszą być w formacie AAC, FLAC, MP3 lub WAV (max. 24 bity, 192kHz). • Pliki audio nie mogą posiadać zabezpieczenia DRM.

Uwaga: Zwiększone bezpieczeństwo danych jest możliwe tylko w przypadku, gdy zasoby sieciowe są przechowywane na urządzeniu RAID.

7. 2 Zasoby sie c io we Aby uzyskać dostęp do materiałów przechowywanych w zasobach sieciowych, odtwarzacz HDX-SSD musi ustalić ich adresy sieciowe i zbudować bazę danych zawierającą lokalizację i szczegółowe dane dostępnych plików audio.

Uwaga: Zasoby sieciowe, które zostaną przemianowane na magazyny muzyczne, nie pojawiają się dłużej na liście zasobów sieciowych odtwarzacza.

HDX-SSD automatycznie skanuje sieć podczas pierwszego uruchamienia a następnie robi to okresowe w celu znalezienia nowych zasobów i ewentualnych zmian w dostępnych plikach audio. Może upłynąć sporo czasu, zanim jednak zmiany w zasobach będą widoczne w bazie danych odtwarzacza.

Odtwarzacz HDX-SSD wykorzystuje magazyny muzyczne jako lokalizacje do ripowania zgodnie z ich priorytetem. Płyty CD będą ripowane automatycznie do magazynu muzycznego o najwyższym priorytecie, a po jego zapełnieniu do magazynu o następnym kolejnym priorytecie. Zasoby sieciowe mogą być przemianowane na Magazyny muzyczne za pomocą funkcji Add New Store w menu magazynów muzycznych. Więcej informacji o Magazynach muzycznych znajduje się w następnej sekcji i w sekcji 4.8.4.

Uwaga: Skanowanie sieci przebiega z szybkością kilkuset plików na minutę, chociaż uzależnione to jest od szybkości nośnika. Pliki znalezione przez odtwarzacz HDX-SSD w zasobach sieciowych zostaną dołączone do jego bazy danych i będą dostępne do czasu wykrycia jakichkolwiek zmian, niezależnie od włączania lub wyłączania odtwarzacza.

Ważne: Nigdy nie należy dodawać ani usuwać plików w magazynach muzycznych poprzez alternatywny system operacyjny na komputerze. Uwaga: Nie należy tego robić, ponieważ Magazyny muzyczne zawierają nie tylko pliki zripowane z płyt CD, ale też powiązaną bazę danych oraz pliki zawierające metadane. Zewnętrzne operacje na Magazynie muzycznym najczęściej powodują zniszczenie bazy danych lub metadanych.

Aby odtwarzacz HDX-SSD miał dostęp do plików audio w zasobach sieciowych do odtwarzania lokalnego lub sieciowego, musi być spełnione kilka warunków: • Foldery zawierające pliki audio muszą być „udostępnione”. W celu udostępnienia folderów należy

21

O bsł u g a – p a m ięć z e wnęt rzna 7. 4 D odawan ie magazynu muzyc z n eg o

Krok 2: Wybierz jeden z Zasobów sieciowych a następnie wybierz Next.

Poniższy tekst oraz ilustracje opisują proces dodawania zasobów sieciowych (Network Share), przemianowywania ich na magazyn muzyczny (Music Store) oraz ustawiania ich jako główny Magazyn muzyczny, w którym przechowywane będą zripowane pliki. Przed rozpoczęciem procesu należy upewnić się, że nowe urządzenie (lub udostępniony folder na działającym już urządzeniu sieciowym) jest włączone, podłączone do sieci oraz właściwie skonfigurowane do udostępniania danych. Przydatne może również być nadanie urządzeniu odpowiedniej nazwy. Na poniższych ilustracjach zasoby sieciowe (Network Share) nazywają się Muzyka Sieciowa (Network Music).

Krok 3: Jeżeli wybrane zasoby sieciowe zabezpieczone są hasłem, należy wprowadzić potrzebne informacje we właściwe pola. Wybór danego pola powoduje pojawienie się okienka do wprowadzania tekstu. Wybierz Next po wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła. Uwaga: Jeżeli zasoby sieciowe nie są zabezpieczone, pole nazwy użytkownika i hasła należy pozostawić puste.

Ważne jest, aby zasoby sieciowe, które będą przemianowane na magazyn muzyczny, nie zawierały żadnych plików. Uwaga: Nadanie nazwy zasobom sieciowym musi być wykonane z poziomu systemu operacyjnego podłączonego komputera. Zasoby sieciowe są automatycznie włączone tylko wtedy, gdy ich nazwa zawiera słowa “music”, “MP3” lub “Content” (treść).

Krok 4: Jeżeli nowy magazyn muzyczny ma być główną lokalizacją, w której będą przechowywane nowo zripowane płyty CD, należy wybrać opcję Yes w okienku Step 4. To zakończy proces dodawania magazynu muzycznego i sprawi, że pliki z następnych zripowanych płyt CD będą przechowywane w nowym magazynie muzycznym.

Odtwarzacz HDX-SSD automatycznie znajdzie właściwie skonfigurowane zasoby sieciowe i wyświetli je w oknie Manage Network Shares dostępnym poprzez menu główne > System Setup > Network Shares. Jeżeli nowe zasoby jeszcze się nie pojawiły, należy wybrać opcję Refresh (odśwież). Pliki audio przechowywane w przykładowej Muzyce Sieciowej będą teraz dostępne dla przeglądania i odtwarzania przez HDX-SSD. Wybierz menu główne > Browse > Music Locations > All Music lub Network Music. Aby przemianować zasoby sieciowe na magazyn muzyczny, należy wykonać następujące czynności: Uwaga: Tylko włączone zasoby sieciowe mogą być przemianowane na magazyny muzyczne. Krok 1: Wybierz Music Stores z menu System Setup a następnie Add New Store. Wybranie Next w kolejnym oknie otworzy listę menu pokazującą wszystkie dostępne zasoby sieciowe, które mogą być przemianowane na magazyny muzyczne. 22

O bsł u g a – p a m ięć z e wnęt rzna Jeżeli nie chcemy, aby nowy magazyn muzyczny był główną lokalizacją, należy wybrać opcję No. Otrzyma on wówczas najniższy priorytet na liście magazynów muzycznych, ale będzie można mu nadać w razie potrzeby wyższy priorytet poprzez menu zarządzania magazynami muzycznymi (Manage Music Stores).

Aby obniżyć priorytet magazynu muzycznego, należy zaznaczyć dany magazyn a następnie wybrać opcję Down. Aby podnieść priorytet magazynu muzycznego, należy go zaznaczyć a następnie wybrać opcję Up.

23

Str u k t u r a m enu o dtwarzacza HDX-SSD 8 St r u k t u r a me nu Poniższy diagram ilustruje główne poziomy interfejsu na panelu przednim oraz strukturę menu. Home (menu główne) Now Playing

Browse Music (przeglądaj)

Find Music (wyszukaj)

Internet Radio

Current Playlist Playlists

Quick Play (szybkie odtwarzanie)

Informacja o odtwarzanym utworze wraz z towarzyszącą grafiką oraz przyciski kontroli odtwarzania. Albums (Albumy) Artists (Artyści) Genres (Gatunki) Composers (Kompozytorzy) Conductors (Dyrygenci) Performers (Wykonawcy) Music Location (Lokalizacja muzyki) (All Music (Cała muzyka), CD Collection (Kolekcja CD), USB Music (Muzyka na USB), Network Music (Muzyka w sieci) Tracks (Utwory) Albums (Albumy) Artists (Artyści) People (Ludzie) Most Played (Najczęściej odtwarzane) Last Played (Ostatnio odtwarzane) Newest (Najnowsze) Browse (Przeglądaj) Presets (Zapisane stacje) vTuner Account (Konto vTuner) Wyświetla listę odtwarzanych utworów. Wyświetla listę poprzednio zapisanych playlist . Play Popular (Odtwarzaj popularne) Play Recent (Odtwarzaj ostatnie) Play Newest (Odtwarzaj najnowsze) Play Random (Odtwarzaj losowo) Random Playlist (Losowa playlista) Ripping Monitor (Monitor ripowania) USB Devices (Urządzenia USB) Network Shares (Zasoby sieciowe) (Manages Shares (Zarządzaj zasobami), Refresh All Shares (Odśwież wszystkie zasoby), Add New Share (Dodaj nowe zasoby)) Music Stores (Magazyny muzyczne) (Manage Stores (Zarządzaj magazynami), Add New Store (Dodaj nowy magazyn), View Backup (Zobacz backup), Add Backup (Dodaj backup), Storage Format (Format przechowywania), MP3 Library (Biblioteka MP3), Encoding Queue (Pliki do enkodowania))

System

System Settings (Ustawienia systemowe) (Language (Język), Display Settings (Ustawienia wyświetlania), Calibrate Screen (Kalibruj ekran), Date and Time, (Data i czas) Clean Display (Wyczyść wyświetlacz), Rip or Play Mode (Tryb domyślny ripowania albo odtwarzania) Manage Music (Zarządzaj muzyką) (Edit Genres (Edytuj gatunki), Assign Genres (Przypisz gatunki), Rename Music (Zmień nazwę muzyki), Delete Music (Usuń muzykę), Move Music (Przenieś muzykę), Backup Music (Zrób backup muzyki), Recycle Bin (Kosz)) UPnP™ Settings (ustawienia UPnP™) (Server Name (Nazwa serwera), Device Views (Widok urządzeń), Music Views (Widok muzyki), A-Z Index Options (Opcje indeksu A-Z), Language (Język), Compatibility (Kompatybilność), Reset to Defaults (Przywróć domyślne)) System Status (Status systemu) 24

Dodatek – terminologia odtwarzaczy dyskowych 10 Terminologia

Firmware (oprogramowanie): Oznacza oprogramowanie wbudowane w urządzenie elektroniczne, zapewniające podstawowe procedury jego obsługi, wraz z interfejsem.

Poniżej znajduje się słowniczek terminologii dotyczącej odtwarzaczy dyskowych oraz zagadnień sieciowych, który ma pomóc w jak najlepszym korzystaniu z niniejszej instrukcji obsługi i ułatwić instalację i użytkowanie odtwarzacza.

FLAC: FLAC (Free Lossless Audio Codec) jest jednym z bezstratnych formatów kompresji dla plików audio. Nie usuwa żadnych danych z plików, co ma miejsce w przypadku formatów stratnych, takich jak MP3. Podstawową zaletą formatu FLAC jest zmniejszenie objętości pliku do 50%, chociaż może on subiektywnie obniżyć jakość dźwięku.

AAC: AAC (Advanced Audio Coding) jest jednym ze stratnych formatów kompresji wykorzystywanym w cyfrowym audio. Według założeń miał on pozwolić na lepszą jakość dźwięku niż MP3 przy równorzędnych poziomach kompresji. Najbardziej znanym zastosowaniem AAC jest używanie go jako formatu domyślnego audio przez urządzenia firmy Apple: iPhone, iPod oraz aplikacji iTunes, a także jako formatu audio w sklepie iTunes. Format AAC jest też używany przez firmy Sony i Nintendo. Pliki AAC można czasem poznać po rozszerzeniu .m4a albo .mp4.

Flash: Adobe Flash jest aplikacją oraz technologią tworzenia animacji na stronach internetowych. Zwykle jest ona wbudowana w przeglądarki internetowe. FreeDB: FreeDB jest dodatkową bazą danych, z której korzysta HDX-SSD, by pobrać dane o nowej płycie CD włożonej do szuflady.

Adres IP: Adres IP jest indywidualnym numerem nadawanym urządzeniu podłączonemu do sieci TCP/IP. Składa się on z czterech grup numerów od 0 do 255, oddzielonych kropkami. 192.168.0.8 jest przykładem typowego adresu IP.

Interfejs użytkownika (IU): Różne interfejsy użytkownika są dostępne w trakcie użytkowania odtwarzacza HDX-SSD w zależności od modelu i trybu użytkowania. Zob. sekcja 1.2.

AMG: All Music Guide jest główna bazą danych, z której korzysta odtwarzacz HDX-SSD, gdy do jego szuflady zostanie włożona nowa płyta CD. Z bazą danych AMG można także łączyć się ręcznie przez stronę www.allmusic.com

Internet: Internet jest ogólnoświatową siecią serwerów i komputerów komunikujących się głównie za pomocą protokołu TCP/IP. Chociaż Internet umożliwia dostęp do wielu usług, większość ludzi używa go do komunikacji i WWW.

Uwaga: Informacje dostępne na AMG mogą czasem być niedokładne bądź niepełne. Można jednak proponować własne poprawki na stronie www.allmusic.com

Internet szerokopasmowy: Jest to ogólny termin na oznaczenie stałego łącza internetowego, które umożliwia pobieranie danych z prędkością ponad 256kb/sek.

Apple Lossless: Apple Lossless jest bezstratnym formatem kompresji w audio cyfrowym. Zapewnia kompresję danych na poziomie 40% – 60% bez żadnej straty informacji audio.

Klient: Klient jest programem komputerowym, który łączy się przez sieć z usługą na innym komputerze, zwaną serwerem - np. aplikacja HDX-SSD Desktop Client.

Bit Perfect: Termin ten odnosi się do ripowania danych cyfrowych z CD bez żadnych błędów. Jeśli zripowany plik jest „bit perfect”, oznacza to, że jest dokładną kopią, co do pojedynczego bitu, danych na płycie CD.

Lokalny: W niniejszej instrukcji słowem lokalny oznaczone są połączenia nie-sieciowe. Na przykład, system hi-fi (wzmacniacz i kolumny) podłączony do wyjść audio odtwarzacza HDX-SSD lub ekran dotykowy podłączony do portu USB jest lokalny. System hi-fi bądź ekran dotykowy podłączone przez sieć NaimNet nie są lokalne.

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol): Każde urządzenie podłączone do sieci za pomocą protokołu TCP/IP ma własny Adres IP, który go identyfikuje wobec wszystkich innych urządzeń w sieci. DHCP jest zbiorem zasad, które umożliwiają automatyczne przypisywanie adresów poszczególnym urządzeniom podłączanym (lub włączanym, jeśli są już podłączone) do sieci. Odtwarzacz HDX-SSD domyślnie używa protokołu DHCP.

Magazyn muzyczny (Music Store): Magazyn muzyczny jest lokalizacją, w której odtwarzacz HDX-SSD przechowuje pliki zripowane z płyt CD. Modem: Modem jest urządzeniem sieciowym będącym formą mostu pomiędzy siecią lokalną a internetem – zwykle wykorzystującym łącze szerokopasmowe na linii telefonicznej.

Digital Rights Management (DRM): DRM odnosi się do systemu zabezpieczeń, polegającemu na dodaniu do pliku informacji, która ogranicza możliwość jego kopiowania i odtwarzania. Przykładem mogą być pliki pobrane ze sklepu Apple iTunes.

MP3: MP3 był oryginalnym algorytmem kompresji danych audio, który umożliwił przesyłanie plików audio przez Internet, a także ich odtwarzanie na urządzeniach przenośnych o ograniczonych zasobach pamięci.

Firewall (zapora sieciowa): Jest jednym ze sposobów zabezpieczanie sieci poprzez monitorowanie ruchu sieciowego zgodnie z regułami bezpieczeństwa ustawionymi na zaporze.

25

Dodatek – terminologia odtwarzaczy dyskowych Naim Extended Music Database: Dzięki korzystaniu przez odtwarzacz HDX-SSD z bazy danych AMG, potrafi on pobrać znacznie więcej informacji o płytach CD niż konkurencyjne produkty. Oznacza to, że wyszukiwanie poszczególnych informacji może być bardziej intuicyjne i wydajne.

Sieciowa pamięć masowa (NAS): Termin ten odnosi się do urządzeń umożliwiających podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej. Sieć: Sieć w terminologii przyjętej w niniejszej instrukcji obsługi rozumiana jest jako grupa wzajemnie połączonych i komunikujących się ze sobą serwerów, komputerów i urządzeń peryferyjnych, które potrafią automatycznie współdzielić i kontrolować duże ilości danych z wysoką prędkością.

NaimNet: Urządzenia audio obsługujące sieć NaimNet są produkowane w Wlk. Brytanii przez firmę Naim Audio. Podobnie jak blisko z nimi związane urządzenia firmy Naim nieobsługujące sieci, reprezentują one szczytowe osiągnięcia w reprodukcji muzyki.

S/PDIF: S/PDIF (Sony/Philips Digital Interconnect Format) jest cyfrowym interfejsem audio, często stosowanym w cyfrowych urządzeniach audio.

Pendrajw: Niewielkie, przenośne urządzenie zawierające pamięć typu flash, łączące się przez port USB i używane jako dodatkowa pamięć przenośna.

SSD: SSD (Solid State Drive) jest urządzeniem pamięci masowej zbudowanym w oparciu o pamięć flash.

Playlista: Playlista jest szczególną grupą utworów zebranych razem dla określonego celu, np. „ulubione” lub „utwory na party”. Zwykła lista utworów w kolejce do odtwarzania (np. utwory z danego albumu) może także być rozumiana jako playlista.

StreamNet: StreamNet jest prawnie zastrzeżoną technologią sieciową, która umożliwa synchroniczny przesył bardzo wysokiej jakości strumieni audio i wideo przez sieci oparte o protokół TCP/IP. Odtwarzacz HDX-SSD i wszystkie urządzenia zgodne z NaimNet są kompatybilne ze StreamNet.

Przeglądarka: Przeglądarka jest aplikacją na komputery PC, za pomocą której można otwierać i wyświetlać strony internetowe. Przykładami mogą być Internet Explorer firmy Microsoft oraz Safari na Mac OS X. Oprócz udostępniania danych muzycznych w sieci lokalnej, odtwarzacz HDX-SSD generuje również strony internetowe, dostępne przez przeglądarkę.

Strona internetowa: Strona internetowa jest dokumentem HTML generowanym przez urządzenie sieciowe, przekazującym informacje dotyczące statusu rządzenia i mogącym służyć do jego sterowania za pomocą klawiatury i myszki. TCP/IP: TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) jest podstawowym protokołem komunikacyjnym wykorzystywanym przez Internet i wiele innych typów połączeń sieciowych.

RAID (Redundant Array of Independent Disks): Macierz dyskowa RAID polega na łączeniu dysków twardych tak, by były widziane jak jeden element. Dane przechowywane w macierzy RAID są rozdzielane oraz replikowane pomiędzy poszczególne dyski, co poprawia niezawodność, a także w niektórych przypadkach podnosi prędkość odczytu i zapisu.

UPnP™: UPnP™ (Universal Plug and Play) jest standardem sieciowym umożliwiającym zgodnym z nim urządzeniom łączyć się automatycznie i upraszczającym tworzenie sieci domowych.

Ripowanie: Ripowanie jest nieformalnym terminem oznaczającym zgrywanie plików audio z płyt CD i ich przechowywanie. Wyjątkowość odtwarzacza HDX-SSD polego na wielokrotnym ripowaniu plików audio dla zminimalizowania błędów. Ripowanie płyt CD wiąże się z kwestiami praw autorskich, które należy wziąć pod uwagę.

USB: USB (Universal Serial Bus) jest sprzętowym portem komunikacyjnym, opracowanym z myślą o ułatwieniu podłączania komputerowych urządzeń peryferyjnych. WAV: WAV (Waveform Audio Format) jest formatem plików dźwiękowych stworzonym przez Microsoft oraz IBM, używanym do przechowywania i transferu audio na komputerach PC. WAV jest formatem „bezstratnym”.

Router: Router jest tym elementem osprzętu, który kontroluje ruch w sieci. Wiele modeli routerów przeznaczonych do użytku domowego posiada wbudowany modem szerokopasmowy umożliwiający podłączenie do Internetu, a także nadajnik WiFi, który umożliwia bezprzewodowe podłączenie urządzeń sieciowych.

WMA: WMA (Windows Media Audio) jest technologią kompresji plików dźwiękowych opracowaną przez Microsoft. Nazwa może odnosić się do formatu plików audio jak i samej technologii.

Serwer: Serwer jest ogólnym terminem opisującym element osprzętu, który przechowuje i udostępnia dane w sieci.

Zasoby sieciowe (Network Share): Zasoby sieciowe stanowią podłączone w sieci lokalnej lokalizacje, z których odtwarzacz HDX-SSD może odtwarzać pliki. Zasoby sieciowe mogą mieć postać sieciowej pamięci masowej NAS (zob. wyżej) lub udostępnionego folderu na komputerze.

Shuffle (odtwarzanie losowe): Shuffle (losowo) jest terminem używanym na określenie losowego odtwarzania utworów.

26

D ane t ec hnic z ne i not at ki użyt kowni ka 1 0 Dan e t echni c zne o d twa rzacza HD X- SSD Wyjście liniowe:

DIN oraz RCA, 2,1V @ 1kHz

Impedancja wyjściowa:

22Ω (max)

Pasmo częstotliwości:

10Hz – 20 kHz +0,1/-0,5dB

THD+N: