SZTUKA RYSOWANIA

100

W

szystkie wspania∏e kompozycje cz´Êciowo zawdzi´czajà swój efekt kolorom. Mo˝e Ci si´ wydawaç, ˝e aby uzyskaç fantastyczny rysunek, wystarczy „trzymaç si´ linii”. Nie jest to jednak wcale takie proste. Na kolejnych stronach znajdziesz szereg wskazówek na temat sensownego stosowania koloru oraz cenne rady, które u∏atwià Ci podj´cie odpowiednich decyzji przed postawieniem pierwszej kolorowej kropki na rysunku. No dobrze, wiem, co chcesz powiedzieç: „Daj spokój, wiem jak wyglàda czerwony, niebieski i ˝ó∏ty. Nie musisz mi tego t∏umaczyç”. Byç mo˝e tak jest, ale pami´taj, gdy nie masz pomys∏u, si´gnij zawsze do podstaw. Mo˝esz wtedy dowiedzieç si´ czegoÊ nowego! Nigdy nie zapominaj, ˝e kolory tworzà okreÊlonà atmosfer´. Zastanów si´ wi´c, jaki nastrój ma panowaç na Twoim rysunku, zanim zaczniesz u˝ywaç jakiegoÊ koloru tylko dlatego, ˝e go lubisz. Nie t´dy droga.

101

SZTUKA RYSOWANIA

KOLORY

Kolor

KOLOROWANIE

Oto kilka przydatnych terminów, z którymi nale˝y si´ zapoznaç:

Barwa Czysty kolor; kolor bez domieszek (czerwony, ˝ó∏ty, niebieski i tak dalej).

IntensywnoÊç Termin ten odnosi si´ do jaskrawoÊci koloru. Aby zmniejszyç intensywnoÊç koloru (z∏amaç go), nale˝y dodaç do niego niewielkà iloÊç barwy dope∏niajàcej. Na przyk∏ad, aby z∏amaç czerwieƒ, nale˝y dodaç do niej nieco zieleni. W przypadku zmieszania jednakowej iloÊci czerwieni i zieleni otrzymujemy kolor bràzowy, a nie z∏amanà czerwieƒ.

Nat´˝enie Termin ten odnosi si´ do stopnia rozjaÊnienia lub Êciemnienia koloru. Na przyk∏ad aby rozjaÊniç kolor, nale˝y dodaç do niego troch´ bieli.

Kolory podstawowe Sà to: czerwony, ˝ó∏ty i niebieski. Z tych trzech kolorów zbudowane sà wszystkie pozosta∏e. Na przyk∏ad zmieszanie czerwonego i ˝ó∏tego daje kolor pochodny pomaraƒczowy. Mieszajàc czerwony i niebieski otrzymujemy fiolet. Mieszajàc niebieski i ˝ó∏ty otrzymujemy zielony. Idàc tym tropem, mo˝na tworzyç jeszcze inne kolory, takie jak turkusowy (niebieski z zielonym) lub purpurowy (czerwony z fioletowym).

Kolory pochodne Sà to na przyk∏ad: pomaraƒczowy, fioletowy i zielony. Kolory te powstajà z mieszania kolorów podstawowych opisanych powy˝ej.

102

Charaktery kolorów Oto podstawowe charaktery kolorów: Kolory ciep∏e (czerwony, pomaraƒczowy) – sugerujà ciep∏o, energi´, pasj´ itp. Kolory zimne (niebieski, zielony) – sugerujà zimno, spokój, odpr´˝enie itp. Kolory jasne (z dodatkiem bieli) – lekkoÊç, swobod´, powietrze, p∏ywanie itp. Kolory ciemne (z dodatkiem czerni) – przygn´bienie, zamkni´cie itp. Kolory ˝ywe (jaskrawe) – podniecenie, witalnoÊç, si∏´ itp.

˚Ó¸TY POMARA¡CZOWY RÓ˚OWY CZERWONY ˚Ó¸TOBRÑZOWY

KOLOROWANIE

Zanim przejdziemy do w∏aÊciwych porad na temat kolorowania, dobrze jest zadaç sobie pewne pytanie. Czy zdarzy∏o Ci si´ popatrzeç na swój rysunek i stwierdziç: „nie mog´ przestaç si´ patrzeç na to czy na tamto, ale nie wiem dlaczego”? Przyczyna tkwi prawdopodobnie w kolorze. Popatrz na zamieszczonà ni˝ej list´. Widaç na niej, które kolory mogà robiç najwi´ksze wra˝enie na rysunku – od najbardziej do najmniej przyciàgajàcych uwag´ widza.

KOLORY

JASNOZIELONY ZIELONY JASNONIEBIESKI NIEBIESKI PURPUROWY FIOLETOWY Zanim wi´c zaczniesz szaleç z kolorami, dobrze si´ zastanów – ma∏a ˝ó∏ta czapka na g∏owie Twojego bohatera mo˝e du˝o bardziej przykuwaç uwag´, ni˝ byÊ sobie ˝yczy∏. Post´puj ostro˝nie!!!

103

KOLOROWANIE

CIENIE, CIENIOWANIE I MALOWANIE TUSZEM

SZTUKA RYSOWANIA

104

Cieƒ i cieniowanie

Cieniowanie mo˝e na poczàtku sprawiaç troch´ k∏opotów, ale nie jest a˝ tak trudne, jak si´ wydaje. Jedna strona bry∏y jest zawsze jaÊniejsza od pozosta∏ych. Wszystko, co musisz wiedzieç, to to, ˝e miejsca, na które nie pada Êwiat∏o, sà ciemniejsze. Wyobraê sobie êród∏o Êwiat∏a i oÊwietlony przez nie obiekt – na którà stron´ b´dzie padaç Êwiat∏o? Jak d∏ugà drog´ musi przebyç? Ca∏y czas

musisz zdawaç sobie spraw´ z tego, gdzie le˝y êród∏o Êwiat∏a. JeÊli znajduje si´ ono wysoko nad obiektem, cieƒ powinien byç krótki, a jeÊli nisko, cieƒ ma byç d∏u˝szy. Warto równie˝ pami´taç o kszta∏cie oÊwietlonego obiektu. Ka˝dy kszta∏t rzuca inny cieƒ. Cieƒ trójkàta jest zaostrzony na koƒcu, cieƒ kuli owalny, cieƒ walca ma kszta∏t prostokàtny, a cieƒ kwadratu przypomina liter´ „L”.

Malowanie tuszem

kontrolowania gruboÊci i ciàg∏oÊci kreÊlonej linii. Rysowanie eleganckich, czystych linii wydaje si´ bardzo ∏atwe, tymczasem jest to umiej´tnoÊç, której opanowanie zajmuje du˝o czasu. Potrzebne sà dwie rzeczy: pewna r´ka i odpowiedni nacisk. Osoby poczàtkujàce, które uczà si´ rysowaç, pope∏niajà cz´sto ten b∏àd, ˝e poruszajà tylko samym nadgarstkiem. Aby uzyskaç eleganckà lini´, trzeba u˝yç ca∏ej r´ki. Poruszanie ca∏à r´kà zwi´ksza kontrol´ nad procesem rysowania i pozwala uzyskiwaç proste, zdecydowane linie.

Nie jest to na pewno ∏atwe (przez jakiÊ czas b´dzie bola∏a Ci´ r´ka), ale mimo wszystko musisz to opanowaç. Dobrym çwiczeniem jest u˝ywanie ca∏ej r´ki do rysowania poziomych i pionowych linii wzd∏u˝ brzegów kartki umiarkowanej wielkoÊci. Wkrótce zauwa˝ysz, ˝e w ten sposób ∏atwiej b´dzie Ci rysowaç wyraêne, proste linie. O gruboÊci linii decydujà dwa czynniki: kàt i nacisk. Kàt nachylenia o∏ówka lub pióra wzgl´dem powierzchni papieru jest proporcjonalny do gruboÊci linii. Tak wi´c zmieniajàc ten kàt mo˝na

Malowanie tuszem jest zdecydowanie najtrudniejszà umiej´tnoÊcià, jakà musi opanowaç mangista. Mimo tego, ˝e pióro jest bardzo podobne do o∏ówka, pos∏ugiwanie si´ piórem wymaga du˝o wi´cej precyzji i cierpliwoÊci. Poniewa˝ jednak regu∏y dotyczàce rysowania o∏ówkiem obowiàzujà równie˝ przy malowaniu tuszem, zaczniemy od omówienia podstawowych zasad rysowania linii. Podstawowym warunkiem dobrego rysowania jest umiej´tnoÊç

pociàgni´ty tuszem. Znam dwie podstawowe metody nanoszenia tuszu. Pierwsza z nich to metoda cyfrowa, czyli nanoszenie tuszu za pomocà komputera.

KOLOROWANIE

Druga metoda jest r´czna, z u˝yciem piór. Jest to bardziej tradycyjny i wcià˝ najpopularniejszy sposób malowania tuszem. Najlepiej malowaç tuszem u˝ywajàc odpowiedniego przyrzàdu. Jest to zwykle obsadka ze stalówkà. Stalówki majà ró˝ne rozmiary i kszta∏ty i wszystkie muszà byç zanurzane w tuszu. Efekty malowania tuszem bywajà niezrównane, jeÊli jednak przera˝a Ci´ myÊl

o stalówce i butelce tuszu, nie przejmuj si´. Na rynku jest dost´pnych wiele doskona∏ych flamastrów, które pozwalajà uzyskaç Êwietne rezultaty. Sà ró˝nej wielkoÊci, rysujà pi´kne, czyste linie i nie robià kleksów. Ca∏kiem przyzwoity zestaw mo˝na dostaç za cen´ poni˝ej 50 z∏otych! JeÊli rysujesz lewà r´kà, uwa˝aj, bo mo˝esz rozmazaç Êwie˝o narysowanà lini´. Bez wzgl´du na rodzaj u˝ywanego pióra musisz najpierw przygotowaç szkic o∏ówkiem. Majàc gotowy szkic, mo˝esz pociàgnàç go od razu tuszem, a nast´pnie mi´kkà gumkà usunàç Êlady o∏ówka. Mo˝esz te˝ skorzystaç z podÊwietlanego pulpitu i wczeÊniej przekalkowaç rysunek na nowà kartk´ papieru. Ten drugi sposób jest szczególnie wygodny dla osób poczàtkujàcych, gdy˝ pozwala im zachowaç w stanie nieuszkodzonym orygina∏ rysunku.

CIENIE, CIENIOWANIE I MALOWANIE TUSZEM

∏atwo jà zmieniç. Gdy u˝ywamy d∏ugopisu lub stalówki, kàt bliski 90 stopniom zapewnia lini´ najgrubszà. Zazwyczaj dotyczy to równie˝ o∏ówka, ale poniewa˝ jego koƒcówka t´pi si´ doÊç szybko, o∏ówek trzeba obracaç, aby zachowaç t´ samà gruboÊç linii. Si∏a nacisku ma znaczenie przy rysowaniu piórem lub o∏ówkiem, natomiast nie ma go przy rysowaniu d∏ugopisem lub jest ono niewielkie. Umiej´tnoÊç jej kontrolowania zdobywa si´ po wielu çwiczeniach. W zasadzie uzyskanie eleganckich linii piórem i o∏ówkiem wymaga niewielkiego nacisku. Nadmierny nie tylko powoduje powstawanie grubych, niewyraênych linii, ale tak˝e niszczy koƒcówk´. Spróbuj wykonywaç szybsze, l˝ejsze pociàgni´cia. Rysunek mangi nie jest naprawd´ ukoƒczony, dopóki nie zostanie

Szybkie malowanie tuszem mo˝e prowadziç do powstania b∏´dów, dlatego nie nale˝y si´ Êpieszyç.

105

SZTUKA RYSOWANIA

106

C

o to jest grafika komputerowa? Grafika komputerowa (ang. Computer Graphics, w skrócie CG), a tak˝e „obrazy generowane komputerowo” (ang. Computer Generated Imagery, w skrócie CGI) to dwa u˝ywane zamiennie terminy na oznaczenie wszelkiej dzia∏alnoÊci graficznej wykonywanej z u˝yciem komputera. Przyk∏adem grafiki komputerowej sà zarówno proste rysunki zrobione z zastosowaniem programu Windows Paint, jak i wyszukane zdj´cia przetworzone w programie PhotoShop firmy Adobe. Nie jest to rozdzia∏ w stylu „wszystko, co musisz wiedzieç o grafice komputerowej” – na to potrzebna by∏aby ca∏a ksià˝ka! Omówi´ jednak kilka spraw, poczynajàc od skanowania i czyszczenia a˝ po kolorowanie, aby przekazaç najbardziej podstawowe informacje o wykorzystaniu komputera do rysowania. Po co grafika komputerowa? A zdarzy∏o Ci si´ us∏yszeç kiedyÊ, ˝e „wszystko b´dzie skomputeryzowane”? I tak jest cz´Êciowo w tym przypadku, a w dodatku ma to swoje uzasadnienie. Komputery majà tyle mo˝liwoÊci! Z up∏ywem lat sta∏y si´ narz´dziami o bardzo szerokim zastosowaniu. Na poczàtku grafika komputerowa by∏a bardzo uproszczona i wyglàda∏a sztucznie. Oprogramowanie graficzne by∏o tworzone na wewn´trzne potrzeby firm i by∏o trudne do zrozumienia i wykorzystania. DziÊ jednak komputery i ich u˝ytkownicy sà w stanie tworzyç obrazy, które wyglàdajà równie dobrze, jak tradycyjne dzie∏a, a czasem nawet lepiej. Dodaj do tego uniwersalnoÊç i funkcjonalnoÊç komputerów, a otrzymasz ca∏kiem solidny argument przemawiajàcy za pos∏ugiwaniem si´ grafikà komputerowà.

107