SZTUKA ULICZNA W WILNIE

Na pierwszy rzut oka może się wydać, że dzieł sztuki ulicznej w Wilnie nie jest zbyt dużo. Jednak, jeżeli Państwo wiecie, gdzie należy ich szukać, znajdziecie prace Millo, Os Gemeos, Mobstr oraz innych znanych na całym świecie artystów. Jeden z rysunków znajdujących się w Wilnie, ukazał się nawet na największych portalach światowych.

Część dzieł sztuki ulicznej w stolicy wyróżnia się wyrafinowanymi szczegółami oraz grą linii i geometrycznych form. Inne mają szczególne powiązanie z budynkiem bądź miejscem, gdzie zostały narysowane. Ta mapa pomoże Państwu odnaleźć najlepsze prace litewskich i zagranicznych artystów ulicznych w Wilnie. Wszystkie one są rozmieszczone wokół centrum miasta i łatwo można do nich dotrzeć na piechotę.

1. ERNEST ZACHAREVIČ Most Liubartasa

Według greckiej mitologii, tytanowi Atlasowi zostało powierzone dźwiganie na swoich barkach niebiańskiego sklepienia. W architekturze Atlas stanowi kolumnę w postaci mężczyzny. Artysta Ernest Zacharevič umieścił dwóch Atlasów w Wilnie – trzymają oni zachodni koniec mostu Liubartasa.

2. ARYZ

ul. Dainavos 5 Dzieło hiszpańskiego artysty Aryza znalazło się w mieście dzięki „Vilnius Street Art”. Przedsięwzięcie to ściągnęło do Wilna wielu znanych na całym świecie artystów. Aryz jest znany ze swoich dokładnie splanowanych dzieł. Na danym rysunku od zaraz uwagę przyciągają konie, jednak po zbliżeniu się do niego można zauważyć wiele interesujących szczegółów.

3. M-CITY

ul. V. Mykolaičio-Putino 5 Polski grafik Mariusz Waras jest znany w świecie sztuki ulicznej pod pseudonimem M-City. Zachowując charakterystyczny sobie styl industrialny na Pałacu Związków Zawodowych w Wilnie stworzył czarno-białą pracę, gdzie gra z formą i głębokością.

4. PAULĖ BOCULLAITĖ

Gedimino pr. 29A

Litwinka Paulė Bocullaitė narysowała Frydę wprost naprzeciwko rzeźby Žemaitė. Według artystki, gdyby te dwie kobiety kiedykolwiek miały się spotkać, Fryda zapytałaby, dlaczego Žemaitė ma chustkę na głowie, odpowiedź Litwinki skupiałaby się wokół tożsamości i z tego momentu obie panie miałyby wspaniały temat do rozmowy.

5. TANK PETROL ul. Kražių 7

Artysta uliczny z Manchester Tank Petrol jest znany ze swoich portretów kobiet. Jeden z nich znalazł się w stolicy podczas festiwalu „Vilnius Street Art”. Zarówno kobieta, jak i orzełek w jej prawej ręce, jak gdyby się gubią w całej serii rysunków, jak gdyby wyzwalając się. Ściana, na której powstał rysunek, wspaniale odpowiada treści tej notki – za nią znajduje się więzienie łukiskie.

6. ADOMAS ŽUDYS Konstitucijos pr. 23

Artysta Adomas Žudys eksperymentuje łącząc sztukę cyfrową z uliczną. Dzieło to powstało na zamówienie Vidmantasa Martikonisa i uzupełnia jego własną kolekcję wyjątkową pracą – portretem narysowanym przy pomocy technologii cyfrowej, przeniesionym na ścianę budynku.

7. IGNAS LUKAUSKAS ul. A. Juozapavičiaus 5

Architekt Ignas Lukauskas podjął się zadania ożywienia budynku, w którym znajduje się garaż Sejmu, i zasugerował, aby przekształcić go w wodospad. Idea została zrealizowana w 2016 r. podczas festiwalu „Vilnius Street Art”. Pracę tę można obejrzeć z bliska idąc ul. Žvejų, ale najlepiej dzieło to wygląda z daleka – patrząc z ulicy Žygimantų, znajdującej się po drugiej stronie rzeki Neris.

8. ASYLUM

ul. Rinktinės 2 Wileński artysta Asylum swoją pracą upiększył budynek, który wkrótce ma zostać zburzony. Najciekawszą rzeczą jest to, że budynek ów jest powiązany z historią samego Asylum – wspólnie z grupą artystów urządził tu mieszkanie. Pomimo tego, że kompania nie mieszkała tu stale, miejsce to miało znaczący wpływ na życie twórcze tych osób.

9. JURGIS TARABILDA ul. Odminių 8

Jedno z pierwszych dzieł na festiwalu „Vilnius Street Art” nadal paraduje na ścianie przy ul. Odminių. Artysta Jurgis Tarabilda mówi, że ulice mogą służyć jako nieodpłatna galeria sztuki. Ten rysunek jakby przypomina o tym, że rysunki na ścianach miasta – to niekoniecznie robota wandali.

10. PRACA ZESPOŁOWA ul. K. Kalinausko 3

Na ścianach okalających skwer z rzeźbą Franka Zappy znajdują się rysunki sztuki ulicznej w różnych stylach i kolorach. Stojąc twarzą do rzeźby, należy zwrócić uwagę na budynek z prawej strony oraz znajdujące się na jego ścianach dzieła.

11. ANTANAS DUBRA ul. Šv. Ignoto 4

Praca ta została wykonana na zamówienie kina „Pasaka” i upiększa wejście do niego. Nieco strachliwie wyglądający bohaterowie „Alicja w Krainie Czarów” zadziwiają każdego wchodzącego bądź wychodzącego z kina.

12. MARLA SINGER ul. Užupio 2A

To jest symboliczne, że praca litewskiej artystki i fotografa Marli Singer powstało akurat na bohemicznym Zarzeczu. Na rysunku powstałym w oparciu o motywy obrazu Eugène Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady” – nawoływanie do legalizacji marihuany.

13. ALEON

ul. Olimpiečių Na ulicy Olimpiečių, w pobliżu Mostu Żyrmuńskiego, znajduje się Centrum Wioślarstwa. Z brzegiem rzeki Centrum łączy na wpół podziemna ścieżka, którą sportowcy noszą kajaki. Na początku tej ścieżki, nad rzeką, znajdziecie Państwo portrety kobiet narysowane przez Aleon.

14. AUŠRA BAGOČIŪNAITĖ ul. Arklių 5

Na tym rysunku artystki i reżysera Aušry Bagočiūnaitė są przedstawieni ludzie idący do teatru. Razem z nimi idą także bohaterowie sztuki bardzo przypominający lalki. Nie jest to przypadkowe – wileński teatr „Lėlė“ znajduje się zaledwie kilka kroków dalej, po lewej stronie.

15. SEPE & CHAZME ul. Kauno 1

Swoim dziełem duet artystów ulicznych z Warszawy upiększył pustą ścianę przy ul. Kauno – zaporę ogniową mającą oddzielać dwa sąsiednie budynki. Drugi budynek został zaprojektowany, jednak nie był wybudowany. Zapora ogniowa stała się doskonałym miejscem na dzieło sztuki ulicznej.

16. MILLO

ul. Pylimo 56 Włoski artysta Millo zazwyczaj przedstawia sceny miejskie oraz ludzi tam mieszkających. Jego praca na ścianie naprzeciwko rynku „Pod Halą” nie stanowi wyjątku. Miasto powstałe na jednej z najbardziej widocznych ścian w dzielnicy dworca po prostu pulsuje życiem.

17. OS GEMEOS ul. Pylimo 60

Ci artyści uliczni – bliźnięta z Sao Paulo – to celebryci w świecie sztuki ulicznej. Podczas festiwalu „Vilnius Street Art” przybyli na Litwę, aby uwiecznić pamięć o dziadku-Litwinie. Na rysunku Os Gemeos przedstawiony został on jako siedzący na dłoni olbrzyma.

18. MINDAUGAS BONANU, DOMINYKAS ČEKAUSKAS ul. Pylimo 66 Należałoby się powiedzieć, iż to dzieło sztuki ulicznej jest prawdziwą lokalną znakomitością. W oryginalnym wariancie Donald Trump i Władimir Putin całowali się, jednak po ataku wandali rysunek został zmieniony. Dzieło to widziały miliony ludzi, bowiem stało się ono wspaniałą ilustracją politycznych wydarzeń w 2017 r. i ukazało się w „New York Times” oraz na wielu innych portalach świata.

19. SEIKON, KRIK KONG, SZYMA ul. Drujos Przy skrzyżowaniu ulic Drujos i Aušros Vartų znajdują się prace trzech polskich artystów ulicznych, które zdumiewająco dobrze pasują do siebie. Krik Kong jest autorem pracy znajdującej się po środku, jego dzieło przedstawia łysego mężczyznę – to często powtarzająca się postać. Precyzyjne linie Seikon znajdują się po prawej stronie, zaś praca Szyman – pierwsza po lewej.

20. MOBSTR ul. Pelesos 1

Mobstr – to prawdziwy poeta wśród artystów ulicznych. Mieszkaniec Londynu nie podający swojej tożsamości zasłynął swoimi krótkimi frazami, które w najbardziej odpowiednim czasie ukazują się w miastach świata. W Wilnie w sposób zabawny zmienił znany cytat Andy'ego Warhola, który obecnie upiększa budynek byłego parku taksówek.

21. „OPEN GALLERY” ul. Vytenio 50

„Open Gallery” – to projekt Fabryki Sztuki LOFTAS – centrum kultury miejskiej i popularnego miejsca, gdzie się odbywają różnego rodzaju wydarzenia. Inicjatywa międzydyscyplinarna jednoczy różne formy miejskiej ekspresji w przemysłowej dzielnicy Nowego Miasta. Można tu znaleźć dzieła sztuki ulicznej oraz instalacje wizualne.

g.

g.

g.

A . J ak

n ės g. ski o l ev

rub

Pili es g.

Š v.

Ka

g.

D va sios

i tų

Š v.

19

k šo s g

.

g s

l ių ge

.

Ra

T ur

18

g.

le

Pe

my



A l k ū n ės g .

g.

so

Rožių al.

T eatr o g.

Universiteto g.

V.

T. V

g.

Mė si n ių

G ėl ių g.

os kl

au .D

o g. aus g

g.

gy

S u b ač i

g.

g. R au

ni



M

iro

pų La

on o

Ma

g.

Ra

ų g. V ar t

Šv. S te p

s šr o

17 o

V a r šu v o

WWW.VILNIUS-TOURISM.LT . g. og

li

Gu dų

g.

. ųg

i er o

Bokšto g.

zi e m

B azi l i jo n ų g.

S ei n ų g .

12

p i o g.

A uk štai či ų g .

Au

ke

U žu

g.

16

lim

in

el

Py

n sk o

G

ž el e

. D i d ž i oj i g

g.

y kolo g.

n al ū

g

g.

g.

g.

lių

er i ų

14

s

M

ik

Sm o le

P an

g.

s

o šk

Ru s

. S avi č i aus g

g.

g.

o

.

rm Ka

s ti e S to

sk o

.J

g. no

Šv arc o g .

St

eč Ž em ai ti j os g.

15 Pun

Šv. M

Šv

Ko

ciu

g

ų

itės g. vil a

S. Sk ap o g.

ki

g.

g.

Šven taragio g. B. Rad

Vo

g.

ų g. A guo n

g.

CATHEDRAL SQUARE

s

. kų g Tra



o g. au n

20, 21

l o g.

. ųg

ių g.

s g.

ri

ų

g.

K

A r se n a

k što Bo

g. j ykl o s L ie Š v11 .I gn o to ni g. g.

© Go Vilnius 2018, Zdjęcia: Valerijus Kirilovas, Saulius Žiūra, Loftas

g.

O dm

au

R asei n

Palan go

9

g V in

au go

ų

s g.

os g.

g.

s g.

M i nd

at

g.

. n io g

tė S k rob lų

Labdarių g.

o pr .

li m

či

Maironio g.

I sl an d ij

10

au

i mi n

g.

g.

Am

ai

no

g.

V y te

s g.

m

K au

o

T.

i nų

o s g.

io

G ed

ga i l

ln

Šal tin ių

s g.

g.

-i o si o l i o 23

i gai l o

B i r že

e n sk o

Že

N

a

r

k du

8

g.

o

do g.

g. k os

A l gi r

n ev č e

a ug

i či

g. l sk i o

ų

g.

l

av

ej

Vi

sa n

lt

ų

O

g.

R in k ti

što g.

ka

P y li m o

J ono B a

Ti

eleve l io g .

Jo

ėn

. K . K ali n a u sk o g

Š v i tr

T. Š

g.

Su valk ų g.



ų dr Ke

K lev ų

. pr

Žv nt

i au s

g.

s g.

os rk

di

3

g. sos Švi e

or

.

an

i vu A. V

Sm ol

v Sa

i mo g

na

i r sk

M . K . Č i u r li o ni o g.

. og

ck o

g. ijų var

g. i o 16 o si o

g.

P am

g.

Ku

V a sa r

um J.T

.

Pa

k

sg

4

J.L

Žy gim a

a vi č

e pi

l. sa



g.

g.

2

sk i o g .

P. K l

K . D on el ai č i o g.

Ko

N očios g.

za p

o an t

ai žg o-V

a

ži ų

13

. og

rpo

G o št a u to

K al

j ų g.

G ynė

i ni o V ilko g .

5

T au r o

al

7

A. J uo

or t

Ški

vsk io g. I . K raše

ų g.

K.

J . J asi n

y n i šk i

Sp

g.

1

6



G e le ž

o g.

i šk

V iln iaus g.

au s g.

V yk in t

u

g.

V yt a u to g .

. P u šų g

L uk

Kr

. šk o s g

Š ei m

to

M oni u

A. G oš ta

Slu

MAPA

g.

M a lon ioj i g.

n tų S tud e

A uk ų

g.

g.

o g.

ji

i Stad

on o

s

s