Struktura programu wykonana w Programie Visio

POLITECHNIKA LUBELSKA WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I PODSTAW TECHNIKI Programy uŜytkowe i techniki multimedialne TEMAT: Baza danych firmy prowadzącej szkoleni...
Author: Alojzy Szewczyk
3 downloads 0 Views 713KB Size
POLITECHNIKA LUBELSKA WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I PODSTAW TECHNIKI

Programy uŜytkowe i techniki multimedialne TEMAT: Baza danych firmy prowadzącej szkolenia

Wykonał : Łukasz Mitura gr7.2

Struktura programu wykonana w Programie Visio.

1

Relacje pomiędzy poszczególnymi elementami bazy danych.

Poszczególne elementy bazy danych Tabele jest pojemnikiem na dane dotyczące konkretnego tematu np. informacje dotyczące pracowników lub faktur sprzedaŜy. W bazie danych moŜe być wiele tabel, z których kaŜda przechowuje informacje dotyczące innego tematu. KaŜda z tabel moŜe zawierać dane wielu typów, włącznie z tekstem, liczbami, datami i obrazami.

2

Przykład tabeli ośrodka.

Kwerendy. Kwerenda jest to obiekt bazy danych zawierających grupę rekordów po selekcji. Jest to Ŝądanie okazania określonego zbioru danych. Kwerenda jest narzędziem, która zbiera dane z róŜnych tabel aby odpowiedzieć na pytanie zadane przez uŜytkownika. Jest podstawowym narzędziem analizy w bazie danych. Kwerenda jest to sposób zdefiniowania grupy rekordów. MoŜe ona takŜe manipulować rekordami pokazywać rezultaty. Kwerendę naleŜy traktować jak Ŝądanie pewnego zbioru danych.

3

Przykład kwerendy wybierającej

Formularz. Formularz-jest to obiekt w którym umieszczamy formanty umoŜliwiające wprowadzanie, wyświetlanie edycję danych. Formularze, uŜywane do wprowadzanie danych w programie Microsoft Access są podobne do papierowych formularzy stosowanych tak często w biurach. Wpisujemy dane do takiego formularza, a program Microsoft Access przechowuje je w tabeli.

4

Przykład formularza.

Interfejs UŜytkownika (formularz)zakładki. 1

2

3

5

Formularz składa się z pięciu zakładek: 1.Studenci 2.Prowadzący 3.Ośrodki 4.Przedmioty 5.Szkolenia

4

5

Interfejs UŜytkownika (formularz)(formularz)- zakładka studenci. Pierwsza zakładka dotyczy studentów, biorących udział w szkoleniach. W zakładce znajdują się trzy pola kombi. Za ich pomocą moŜemy wybierać studenta z listy studentów dodanych do bazy. Wybierać moŜna po: A-nazwisku studenta, B - imieniu studenta, C-identyfikatorze studenta Dane studentów wyświetlane są w podformularzu. Dodatkowo znajdują się przyciski: 1. potwierdzające wybór wartości z któregoś pola kombi i wyświetlające dane wybranego studenta 2. wyświetlające listę wszystkich studentów 3.czyszczące pola kombi 4.otwierający podformularz, dzięki któremu moŜna dodać nowego studenta do bazy danych

2 4 A

B

C

3

1

Interfejs uŜytkownika –zakładka prowadzący. Druga zakładka formularza dotyczy prowadzących szkolenia. W zakładce zakładce znajduje się: - lista – wyświetla dane dotyczące prowadzącego (A (A) - pole kombi – za jego pomocą wyszukujemy prowadzącego po jego nazwisku (B (B) - przyciski : 1. potwierdza wybór nazwiska i wyświetla w liście dane prowadzącego prowadzącego 2. czyści pole kombi 3. otwierający nowy podformularz – dodanie do bazy nowego prowadzącego

B 1

3

2

A

6

Interfejs uŜytkownika –zakładka ośrodki. Trzecia zakładka odnosi się do Ośrodków, w których przeprowadzane przeprowadzane są szkolenia. W zakładce znajdują się: - podformularz wyświetlający dane o ośrodkach (A (A) - pole kombi, w którym wybieramy nazwę szukanego ośrodka (B (B) - przyciski : 1.wyszukujący ośrodek wybrany z pola kombi i powodujący wyświetlenie wyświetlenie danych w podformularzu 2.czyszczący 2.czyszczący pole kombi 3.powoduje otworzenie podformularza, podformularza, przez który moŜna dodać dane o nowym ośrodku

B 1

2

3

A

Interfejs uŜytkownika –zakładka przedmioty. W czwartej zakładce moŜna uzyskać informacje o tematach, z których których prowadzone są szkolenia. W zakładce znajdują się: - lista – wyświetlane są w niej informacje o przedmiotach(1 przedmiotach(1). - pole kombi – moŜna dzięki niej wybrać temat szkolenia(2 szkolenia(2). - przyciski : #. wyszukuje i powoduje wyświetlenie danych o wybranym szkoleniu( szkoleniu(3) #.czyści pole kombi(4 kombi(4) #. powoduje otworzenie podformularza, podformularza, dzięki któremu moŜna dodać kolejne przedmiot(5 przedmiot(5)

3

4

5

2

1

7

Interfejs uŜytkownika –zakładka szkolenia. Ostatnia zakładka dotyczy konkretnych szkoleń. Szkolenia wyświetlane wyświetlane są w podformularzu(4 podformularzu(4). Wybór wyświetlanego szkolenia moŜna dokonać poprzez: - wpisanie przedziału czasu, w którym odbyło się szkolenie (pola 1,2) 1,2) - wybranie z pola kombi nazwy tematu szkolenia (3 (3) Zatwierdzanie odbywa się przy pomocy przycisku „SZUKAJ”. Przyciskiem Przyciskiem „CZYŚĆ” zostaje wyczyszczone pole kombi.

3 1

2

4

Formularze dodawania. Dodatkowo do powyŜszych zakładek dodane są podformularŜe , w których moŜemy dodać nowe dane (tj. imię ,nazwisko ,adres …. itp.) do bazy danych. We wszystkich formularzach Umieszczone są pola tekstowe do których wprowadzamy odpowiednie dane które zapisane zostaną w odpowiednich Tabelach bazy. W formularzach dodawania dodatkowo dodatkowo znajduję się pola Kombi dzięki którym moŜemy dodać nowy rekord i go zapisać.

8

☺KONIEC☺

9