Kamery termowizyjne do

Kamery termowizyjne do 2 Zobacz www.flir.com FLIR Systems jest światowym liderem w projektowaniu, wytwarzaniu i sprzedaży kamer termowizyjnych do...
4 downloads 2 Views 6MB Size
Kamery termowizyjne do

2

Zobacz www.flir.com

FLIR Systems jest światowym liderem w projektowaniu, wytwarzaniu i sprzedaży kamer termowizyjnych do szerokich zastosowań w sektorach: komercyjnym, przemysłowym i bezpieczeństwa. W systemach termowizyjnych produkcji FLIR Systems wykorzystywana jest najnowocześniejsza technologia zobrazowania cieplnego, wykrywająca promieniowanie podczerwone, czyli ciepło. W oparciu o wykryte różnice temperatur kamery termowizyjne tworzą wyraźny obraz. Skomplikowane algorytmy umożliwiają odczytanie z tych obrazów poprawnych wartości temperatury. Sami projektujemy i wytwarzamy wszystkie najważniejsze podzespoły naszych produktów, włączywszy detektory, elektronikę i specjalne obiektywy.

Nowe rynki i organizacja W ostatnich latach poważnie wzrosło zainteresowanie termowizją na wielu rynkach. Aby sprostać zwiększonemu zainteresowaniu, FLIR Systems znacznie rozszerzył swą organizację. Dziś, zatrudniamy ponad 3200 specjalistów od podczerwieni, którzy realizują roczny obrót wartości ponad 1 miliarda dolarów. Oznacza to, że FLIR Systems jest największym producentem komercyjnych kamer termowizyjnych na świecie. Możliwości wytwórcze FLIR Systems posiada obecnie sześć zakładów produkcyjnych: trzy w USA (w Portland, w Bostonie i w Santa Barbara, w stanie Kalifornia) jeden w Sztokholmie, w Szwecji, jeden w Estonii i jeden w Paryżu, we Francji. Termowizja: więcej, niż produkcja kamer W dziedzinie termowizji w podczerwieni nie ograniczamy się do wytwarzania kamer. FLIR Systems nie tylko oferuje najlepsze kamery, lecz zapewnia także najlepsze oprogramowanie, serwis i szkolenia, zaspokajające Twoje potrzeby w dziedzinie termografii.

FLIR Systems, Sztokholm

FLIR Systems, Portland

FLIR Systems, Boston

FLIR Systems, Santa Barbara

3

Podczerwień – część widma elektromagnetycznego Nasze oczy są detektorami przeznaczonymi do odbioru światła widzialnego (czyli promieniowania widzialnego). Istnieją jednak inne rodzaje światła (promieniowania), których nie widzimy. Ludzkie oko umie dostrzec jedynie niewielką część widma elektromagnetycznego. Na jednym krańcu pasma pozostaje niewidzialne dla nas światło ultrafioletowe, zaś na drugim końcu, nasze oczy nie widzą światła podczerwonego. Promieniowanie podczerwone leży między widzialną a mikrofalową częścią widma elektromagnetycznego. Podstawowym źródłem promieniowania podczerwonego jest ciepło. Każde ciało mające temperaturę powyżej bezwzględnego zera (-273,15 stopni Celsjusza lub 0 stopni Kelvina) emituje promieniowanie w zakresie podczerwieni. Nawet ciała, które wydają się nam bardzo zimne, emitują promieniowanie cieplne.

Nieustannie stykamy się z promieniowaniem podczerwonym. By je zarejestrować i zamienić na obraz widzialny potrzebna jest kamera termowizyjna. Taka kamera musi tworzyć wyraźne obrazy w podczerwieni, błyskawicznie mierzyć niewielkie różnice temperatur oraz przetwarzać te obrazy na standardowy format elektroniczny, tak by można było poddać je dalszej obróbce. Z promieniowaniem podczerwonym stykamy się nieustannie. Ciepło, jakie czujemy od słońca, ognia, czy od kaloryfera to wszystko podczerwień. Choć nasze oczy go nie widzą, nerwy skóry odczuwają je jako ciepło. Im cieplejszy obiekt, tym więcej promieniowania podczerwonego emituje.

Mikrofale

Światło widzialne Promie- Promienioniowanie wanie rentgamma genowskie

Ultrafiolet

Fale radiowe

Podczerwień

UHF

Światło widzialne

VHF

Podczerwień Fale krótkie 2

Kamera termowizyjna Energia podczerwieni (A) pochodząca od obiektu jest skupiana przez elementy optyczne (B) na detektorze podczerwieni (C). Detektor przesyła informacje do elektroniki czujnika (D) w celu przetwarzania obrazu. Elektronika przekłada dane pochodzące z detektora na obraz (E), który można oglądać w wizjerze lub na standardowym monitorze wideo bądź ekranie LCD.

Fale długie 5

8

12 mikrometrów

Termografia podczerwieni to sztuka przekształcania obrazu termowizyjnego na obraz pomiarowy, pozwalający na odczyt wartości temperatury z obrazu. Aby to osiągnąć, w kamerze termowizyjnej stosowane są złożone algorytmy.

E

A

B C

4

Zobacz www.flir.com

E D

Dlaczego powinieneś wybrać kamerę termowizyjną firmy FLIR? Istnieją inne technologie, umożliwiające bezkontaktowy pomiar temperatury. Na przykład termometry na podczerwień (pirometry). Termometry na podczerwień a kamery termowizyjne Termometry na podczerwień (pirometry) są niezawodne i bardzo przydatne do punktowego odczytu temperatury, lecz przy skanowaniu dużych obszarów lub obiektów łatwo jest pominąć kluczowe elementy, które mogą być bliskie uszkodzenia i wymagać naprawy. Kamera termowizyjna FLIR może jednocześnie skanować całe silniki, podzespoły lub panele. Nigdy nie pominie przegrzanych miejsc, choćby nawet najmniejszych. Używaj tysięcy termometrów na podczerwień na raz Termometrem na podczerwień możesz mierzyć temperaturę w jednym punkcie. Kamery na podczerwień FLIR mogą mierzyć temperaturę w całym obrazie. Kamera i3 ma rozdzielczość obrazu 60x60 pikseli. Oznacza to, że jej użycie odpowiada jednoczesnemu zastosowaniu 6400 pirometrów. Jeśli spojrzymy na najwyższy model naszej kamery - FLIR T640, - o rozdzielczości obrazu 640 x 480, czyli 307 200 pikseli, jej praca odpowiada jednoczesnemu użyciu 307 200 pirometrów.

Pirometr – mierzy temperaturę w jednym punkcie

FLIR i3 - temperatura w 3600 punktach

Szybsze i łatwiejsze wykrywanie problemów. Wysoka dokładność. Wykorzystując pirometr można bardzo łatwo przeoczyć nawet poważne problemy. Kamera termowizyjna FLIR tworzy pomiarowy obraz umożliwiając natychmiastową, pełną diagnostykę obiektu.

Tak widzi pirometr

Tak widzi kamera termowizyjna

Tak widzi pirometr

Tak widzi kamera termowizyjna

Tak widzi pirometr

Tak widzi kamera termowizyjna

5

Zobrazowanie w podczerwieni stało się jednym z najbardziej wartościowych narzędzi przeglądów stanu technicznego. Wykrywając anomalie, często niewidoczne gołym okiem, termowizja pozwala na podjęcie kroków zaradczych zanim dojdzie do kosztownej awarii systemu. Kamery termowizyjne są obecnie kompaktowymi systemami wyglądającymi jak zwyczajne, cyfrowe kamery wideo. Są łatwe w obsłudze i pozwalają bez kłopotu wytworzyć, w czasie rzeczywistym, obraz o wysokiej rozdzielczości. Na całym świecie, w wielu gałęziach przemysłu, odkryto zalety wykorzystywania kamer termowizyjnych w programach przeglądów stanu technicznego.

Zastosowania Liczba zastosowań kamer termowizyjnych w dziedzinie przeglądów stanu technicznego jest nieskończona.

Wadliwe złącze i uszkodzenie wewnętrzne

Niedokręcone złącze

Wewnętrzne uszkodzenie bezpiecznika

Przegląd linii wysokiego napięcia

Przeglądy instalacji niskiego napięcia Kamery termowizyjne są powszechnie wykorzystywane do przeglądów elektrycznych. Kiedy połączenie elektryczne staje się luźne, zwiększa się jego opór stawiany prądowi elektrycznemu, co powoduje wzrost temperatury. Może to prowadzić do awarii podzespołów, nieplanowanych przerw w dopływie prądu a nawet obrażeń u personelu. Ponadto, w skutek anomalii spada sprawność sieci elektrycznej i rośnie wydzielanie energii cieplnej, co zwiększa straty. Przeglądy instalacji wysokiego napięcia Transformatory są bardzo często sprawdzane przy użyciu kamery termowizyjnej. Z jej pomocą można porównywać temperaturę żeberek chłodzących i złącz wysokiego napięcia, by w razie potrzeby podjąć właściwe kroki, jeszcze zanim wystąpi uszkodzenie. Wśród innych instalacji wysokiego napięcia, które można kontrolować przy pomocy kamery termowizyjnej są wyłączniki, przełączniki i linie przesyłowe. Na obrazie w podczerwieni wyraźnie widać miejsca, gdzie występują potencjalne problemy. Przeglądy mechaniczne W wielu gałęziach przemysłu kluczową rolę odgrywają systemy mechaniczne. Dane termowizyjne mogą być bezcennym źródłem uzupełniających informacji w badaniach wibracji urządzeń mechanicznych.

Podejrzane rolki

Przegrzany silnik

Laboratoria

Produkcja

Elek Serwis

Logistyka i transport 6

Zobacz www.flir.com

S

Kamery termowizyjne: t.PȈOBJDIVȈZXBǎKBLOPSNBMOFLBNFSZDZGSPXF t%BKnjQF’FOPCSB[TZUVBDKJ t1P[XBMBKnjOBEPLPOZXBOJFQS[FHMnjEVQPEPCDJnjȈFOJFN t*EFOUZöLVKnjJMPLBMJ[VKnjQSPCMFN t.JFS[njUFNQFSBUVSǗ t;BQJTVKnj BSDIJXJ[VKnj JOGPSNBDKF t%PL’BEOJFXTLB[VKnj DPQPXJOOPCZǎOBQSBXJPOF t;OBKEVKnjQSPCMFNZ [BOJNUFQSPCMFNZVKBXOJnjTJǗTBNF t0T[D[ǗE[BKnjEVȈPQJFOJǗE[ZJD[BTV

Rurociągi Termowizja jest także świetnym narzędziem do wykrywania wad rurociągów i ich izolacji. Wymienniki ciepła są regularnie sprawdzane z pomocą podczerwieni by wykryć zatkane rury. Kamera termowizyjna może bardzo szybko stworzyć obraz całej instalacji. Nie ma potrzeby sprawdzania każdej z rur osobno. Uszkodzona izolacja

Oddzielacz skroplin

Izolacja ogniotrwała Kamery termowizyjne pomagają błyskawicznie i dokładnie zdiagnozować stan palenisk, izolacji ogniotrwałej, żeberek w skraplaczach itd.

Defekt izolacji ogniotrwałej

Uszkodzenie izolacji obrotowego pieca do klinkieru

Szeroki wybór kamer termowizyjnych do przeglądów eksploatacyjnych. FLIR Systems oferuje szeroki wybór kamer termowizyjnych do zastosowań w przeglądach eksploatacyjnych. Niezależnie od tego, czy dopiero odkrywasz korzyści jakie płyną z używania kamer termowizyjnych, czy masz już doświadczenie w tej dziedzinie, FLIR systems oferuje Ci odpowiednie narzędzie. Poznaj całą rodzinę naszych produktów i przekonaj się, dlaczego FLIR Systems jest światowym liderem w kamerach termowizyjnych.

Stanowiska do analiz porównawczych

ktrycy

Konserwacja 7

Jako światowy lider na rynku kamer termowizyjnych, FLIR Systems nieustannie wprowadza nowe kamery i funkcje umożliwiające jeszcze wydajniejsze i szybsze prowadzenie inspekcji termicznych. Pionierskie funkcje Łączenie kamer termowizyjnych z innymi urządzeniami pomiarowymi jest dziś niezwykle ważne. Wyniki pomiarów należy przeanalizować i wysłać do klientów czy zarządu. W tym celu FLIR Systems wyposaża większość swoich kamer termowizyjnych w pionierskie funkcje, niespotykane w konkurencyjnych urządzeniach.

WIFI

Zgodność z Wi-Fi Umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazów z kamery termowizyjnej do urządzeń iPad lub iPhone. t Możliwość przekazania obrazu klientowi lub współpracownikowi przebywającemu w innym miejscu. Bardzo przydatna funkcja podczas pomiarów w trudno dostępnych miejscach czy niekorzystnych warunkach. t Analizowanie zdjęć termowizyjnych bezpośrednio w urządzeniu iPad lub iPhone. t Generowanie wyczerpujących raportów. t Możliwość błyskawicznego przesyłania wiadomości e-mail z raportami z inspekcji współpracownikom, klientom lub zarządowi. Mobilne aplikacje FLIR na Androida, iPada, iPhone'a i i Pod Touch t FLIR przoduje, umożliwiając połączenie Wi-Fi z urządzeniami z Androidem, iPadem, IPhonem i iPod Touch. Wystarczy ściągnąć nową aplikację FLIR Tools Mobile z Google Play (dawniej Android Market) lub z Apps Store i możesz oglądać, rejestrować i importować obrazy w podczerwieni oraz transmitować strumieniowo i przechwytywać wideo na żywo z wybranych kamer FLIR. FLIR Tools Mobile można wykorzystać także do zdalnego sterowania kamerą. MeterLink Technologia FLIR MeterLink umożliwia przesyłanie danych z miernika cęgowego Extech do kamery termowizyjnej za pośrednictwem Bluetooth. t Oszczędność czasu: nie trzeba już notować wyników inspekcji. t Eliminuje ryzyko błędów w notatkach. t Przyspiesza proces raportowania: wszystkie wartości są automatycznie uwzględniane w raporcie. t Możliwość łączenia zdjęcia termowizyjnego z danymi pomiarów elektrycznych.

Ekran dotykowy Ekran dotykowy LCD oferuje nowy wymiar interaktywności i komfortu użytkowania.

8

Zobacz www.flir.com

Seria FLIR T6xx

EX845 Miernik cęgowy 1000A AC/DC

wyceluj i zarejestruj

Kamery termowizyjne typu wyceluj i zarejestruj

FLIR seria i

FLIR seria E

FLIR seria i Kamery termowizyjne FLIR z serii i są doskonałe dla użytkowników, którzy dopiero odkrywają zalety termografii. Wyjątkowa łatwość obsługi to duży plus podczas pierwszych inspekcji termicznych.

FLIR seria E FLIR seria E powstała z myślą o tych, którzy znają już zalety kamer termowizyjnych i chcą lepszej jakości obrazu lub dodatkowych opcji raportowania. FLIR seria E obejmuje szereg przydatnych funkcji, które znacznie przyspieszają inspekcje.

9

FLIR seria i

FLIR i3/i5/i7 to najmniejsze, najlżejsze i najtańsze kamery termowizyjne na rynku. Są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają żadnego doświadczenia. Wystarczy tylko wycelować i nacisnąć przycisk, by zapamiętać obraz termowizyjny wysokiej jakości, zawierający niezbędne informacje temperaturowe.

Wyjątkowa prostota obsługi Bardzo łatwo zrozumieć pracę i obsługę tej kamery przeznaczonej dla początkujących. Posługiwanie się nią jest całkowicie intuicyjne. Użytkownik otrzymuje pełną instrukcję.

AUTO

Całkowicie automatyczna Natychmiast wytwarza obrazy podczerwone w formacie JPEG zawierające wszystkie potrzebne dane temperaturowe. Obrazy te można zapisywać na nośnikach wewnętrznych i zewnętrznych, przesyłać i analizować. Stała ogniskowa Obiektyw o stałej ogniskowej kamery FLIR i3/i5/i7 sprawia, że zrobienie ujęcia jest fraszką. Mała i lekka FLIR i3/i5/i7 waży zaledwie 365 g i można nosić ją w kaburze na pasku. Wyjątkowa odporność Kamery FLIR z serii i są odporne na upadek z wysokości 2 metrów. Kamery są odporne na kurz oraz pryskającą wodę i mają stopień ochrony IP43. Zapis na kartach SD Obrazy zapisywane są na standardowej karcie miniSD w pomiarowym formacie JPEG, który zawiera wszystkie informacje temperaturowe. Zdjęcia rejestrowane są z unikalnym identyfikatorem. Przez złącze USB dane można przesłać do komputera PC.

SOFTWARE

Dołączone oprogramowanie do tworzenia raportów i do analizy Do kamery dołączony jest program FLIR Tools. Kamera jest kompatybilna z bardziej zaawansowanym programem FLIR Reporter. Doskonała dokładność pomiarów Kamera mierzy temperaturę do +250°C i dostrzega różnice temperatur wynoszące zaledwie 0,10°C. (0,15°C dla FLIR i3). Funkcje pomiarowe Pomiar w punkcie, temp. min. i maks. w obszarze, izoterma powyżej/ poniżej (zależnie od modelu). * Funkcje zależą od modelu kamery. Szczegółowe informacje znajdują się w specyfikacji technicznej.

10

Zobacz www.flir.com

wyceluj i zarejestruj

Wady złącz elektrycznych, kabli lub innych elementów są w podczerwieni widoczne jako „gorące punkty”. Łatwo je znaleźć i naprawić. Na obrazie doskonale widać przegrzane złącza

Inspekcja tej pompy nie wykazała problemów. Na obrazie w podczerwieni widać, że w cylindrze pompy jest woda i nie ma niebezpieczeństwa przegrzania urządzenia.

t8ZLSZKOJFXJEPD[OFQSPCMFNZ EPLPOBKT[ZCLJFKPDFOZVT[LPE[FǩJQS[FQSPXBEȇ przeglądy eksploatacyjne t;JEFOUZöLVKTUSBUZFOFSHJJJXBEMJXnjJ[PMBDKǗ t8ZLSZKXBEZJOTUBMBDKJFMFLUSZD[OFK[BOJNCǗE[JF[BQØȇOP t8KFEOFKDIXJMJXZLPOBKPCSB[XQPED[FSXJFOJ[FTXPKFHPQS[FHMnjEV t6UXØS[SBQPSU QS[FBOBMJ[VKJVEPLVNFOUVKTXPKFVTUBMFOJB[QPNPDnjQSPTUFHPX obsłudze oprogramowania

FLIR i3

FLIR i5

FLIR i7

Jakość obrazu termicznego: 60x60 pikseli

Jakość obrazu termicznego: 100x100 pikseli

Jakość obrazu termicznego: 140x140 pikseli

Pole widzenia: 12,5°(poziom) x 12,5°(pion)

Pole widzenia: 21°(poziom) x 21°(pion)

Pole widzenia: 29°(poziom) x 29°(pion)

Czułość temperaturowa 0.15°

Czułość temperaturowa 0.10°

Czułość temperaturowa 0.10°

Pomiar w punkcie

Pomiar w punkcie

Pomiar w punkcie, obszar z temp. min./maks., izotermami powyżej/poniżej 11

FLIR seria E Kamery FLIR serii E to małe i lekkie kamery termowizyjne przeznaczone dla użytkowników wymagających większej rozdzielczości i funkcjonalności, dla których duże znaczenie ma udokumentowanie przeglądu.

320 x 240

Rozdzielczość do 320x240 pikseli Seria kamer E ma rozdzielczość obrazu od 160x120 do 320x240 pikseli, zależnie od modelu. Każdy dodatkowy piksel oznacza więcej cennych informacji o temperaturze umożliwiających wykrycie wad w badanym obiekcie. Niewielka i lekka Kamery FLIR serii E ważą zaledwie 825g i można bez trudu nosić je w kaburze na pasku.

VISUAL

THERMAFUSION

Kamery te są idealne do prowadzenia przeglądów eksploatacyjnych i planowych przeglądów systemów elektrycznych i mechanicznych, zapewniając ich działanie z maksymalną wydajnością i bezpieczeństwem przy minimalnym zużyciu energii.

ABC

25°

Galeria miniatur łatwo dostępna galeria miniatur pomaga szybko przejrzeć i znaleźć szukane obrazy w podczerwieni..

Thermal Fusion łączy obrazy widzialne i w podczerwieni w celu ułatwienia analizy. Natychmiastowe raporty Natychmiastowe tworzenie raportów w kamerze. łatwe kopiowanie na USB (FLIR E60).

Wyjątkowo odporne Kamery FLIR serii E wytrzymują upadek z wysokości dwóch metrów. Spełniają one wymagania normy IP54. Wysokiej jakości kamera światła widzialnego Kamera światła widzialnego 3.1 Mpiksela przyśpiesza i ułatwia prowadzenie przeglądów.

IR

15° 45°

Notatki tekstowe i głosowe Komentarze tekstowe można wprowadzać z wcześniej przygotowanej listy lub z wykorzystaniem ekranu dotykowego. W celu wprowadzania notatek głosowych można podłączyć zestaw słuchawkowy. Opcjonalne obiektywy Dostępne są zarówno obiektywy szerokokątne jak i teleobiektywy umożliwiające zaadaptowanie kamer serii E do każdej sytuacji. * Funkcje zależą od modelu kamery. Szczegółowe informacje znajdują się w specyfikacji technicznej.

Dokładność ± 2% Duża dokładność pomiaru na poziomie ±2% lub ±2°C. Monitor LCD Duży dotykowy monitor LCD 3,5”. Wbudowane lampy LED Kamery FLIR E40/E50/E60 mają wbudowane lampy LED umożliwiające uzyskanie obrazów widzialnych dobrej jakości niezależnie od warunków oświetleniowych w miejscu przeglądu. Akumulator o długim czasie pracy Wymienne akumulatory o 4-godzinnym czasie pracy pozwolą Ci dotrzymać napiętych harmonogramów. Wskaźnik laserowy Dogodnie umieszczone klawisze uruchamiają wskaźnik laserowy pomagający powiązać ciepłe lub chłodne miejsca w obrazie z rzeczywistymi obiektami. Obraz w obrazie (PiP) Z wykorzystaniem tej funkcji można z łatwością zlokalizować istotne miejsca. 12

Zobacz www.flir.com

Duży, dotykowy ekran 3,5”.

Duże, podświetlane klawisze które łatwo przyciskać nawet w rękawiczkach.

wyceluj i zarejestruj Kamery FLIR E30 / E40 / E50 / E60 są wyposażone w kamerę cyfrową, lampę LED i wskaźnik laserowy.

Podłącz smartfona lub tablet przez Wi-Fi, używając mobilnych aplikacji FLIR Tools (Apple iOS oraz Android) w celu przetwarzania rejestracji i dzielenia się wynikami oraz w celu zdalnego sterwania.

75.0°C

35.0°C

8

Silnik: Problem z łożyskiem. © Bob Berry

15

50

40.0°C

80

Silnik: Problem z uzwojeniami.

50

Uszkodzona izolacja

62.0°C

35.0°C

8

8

20

50

Przegląd transformatora z użyciem funkcji Picture-in-picture.

70

Przegląd silnika elektrycznego z użyciem FLIR serii E.

Szybkie i łatwe sprawdzenie instalacji klimatyzacyjnej.

FLIR E30

FLIR E40

FLIR E50

FLIR E60

Jakość obrazu w podczerwieni:

Jakość obrazu w podczerwieni:

Jakość obrazu w podczerwieni:

Jakość obrazu w podczerwieni:

160x120 pikseli Czułość temperaturowa: