Kamery termowizyjne Fluke Ti25 i Ti10

Kamery termowizyjne Fluke Ti25 i Ti10 Doskonałe przyrządy do rozwiązywania problemów i konserwacji Technologia IR-Fusion® – obrazy wykonane w podczerw...
Author: Monika Majewska
3 downloads 3 Views 715KB Size
Kamery termowizyjne Fluke Ti25 i Ti10 Doskonałe przyrządy do rozwiązywania problemów i konserwacji Technologia IR-Fusion® – obrazy wykonane w podczerwieni i w paśmie światła widzialnego nałożone na siebie pozwalają na łatwy wgląd w zagadnienie Solidne, niezawodne i łatwe w użyciu… wszystko, czego oczekujesz od firmy Fluke Modele dostosowane do wszelkich zastosowań i możliwości finansowych

Znajdź to, napraw to, szybko! Uniwersalność termografii

Zastosowanie Zmiany temperatury mogą sygnalizować problemy w wielu dziedzinach, z którymi mamy codzienny kontakt. Zaliczają się do nich:Wewnętrzne układy dystrybucji energii elektrycznej (Aparatura rozdzielcza, panele, sterowniki, bezpieczniki, transformatory, odbiorniki, oświetlenie, przewody, szyny napowietrzne, centra sterowania silnikami)

• Silniki, pompy i urządzenia mechaniczne (Silniki elektryczne i generatory, pompy, sprężarki, parowniki, łożyska, złącza, skrzynie przekładniowe, uszczelki/ uszczelnienia, pasy, rolki, wyłączniki) • Urządzenia procesowe (Zbiorniki i pojemniki, rury, zawory i separatory, dławiki, izolacja) • Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja / chłodnictwo (klimatyzatory, zespoły grzewcze, zespoły do uzdatniania powietrza, zespoły chłodnicze) • Zewnętrzne układy dystrybucji energii elektrycznej przemysłowe (Transformatory, izolatory przepustowe, izolatory, linie przesyłowe, inne przewody, połączenia serwisowe, wyłączniki, baterie kondensatorów)

2

Termografia to bezkontaktowa technologia pozwalająca na określanie temperatury z bezpiecznej odległości poprzez pomiar długości fali promieniowania podczerwonego. Kamera termowizyjna wyświetla obraz, na którym różne temperatury są przedstawione za pomocą różnych kolorów. Taki obraz umożliwia szybką i łatwą ocenę wizualną temperatury powierzchniowej i określenie gorących punktów. Gorące punkty lub wzrost temperatury często wskazują istniejący problem lub zbliżającą się usterkę. Jeszcze do niedawna kamery termowizyjne były bardzo złożonymi i drogimi urządzeniami, co sprawiało, że były używane głównie przez specjalistów zajmujących się termografią. Na szczęście bieżący postęp technologiczny i rozwój myśli technicznej w firmie Fluke pozwoliły nie tylko na obniżenie kosztów, ale również ułatwiły używanie kamer termowizyjnych i uczyniły je praktycznym przyrządem do codziennego rozwiązywania problemów w ciężkich warunkach pracy.

Zbyt niski poziom zawartości zbiornika

Nietypowy, nierównomierny rozkład temperatury na silniku

Moc diagnostyczna - dane ukryte za obrazem Wszystkie kamery termowizyjne firmy Fluke są w pełni radiometryczne. Oprócz przedstawienia różnic temperatury w formie graficznej, kamery termowizyjne mierzą i zapisują temperaturę panującą w każdym punkcie obrazu. Wszystkie punkty danych mogą być ponownie wywołane i użyte do szczegółowej analizy potencjalnego problemu lub monitorowania trendów dla wybranego miejsca w funkcji czasu.

Przegrzana pokrywa łożyska

Pracując w zakładzie przemysłowym, elektrycznym czy komercyjnym można łatwo i szybko sprawdzić czy i gdzie występują problemy, nawet zanim pojawi się konieczność dokonania pomiaru stykowego.

Nierównomierny rozkład obciążenia trójfazowej aparatury rozdzielczej

IR-Fusion - Wiele trybów podglądu Szybka identyfikacja problemów jest możliwa dzięki różnym trybom podglądu – użytkownik wybiera tryb najlepiej nadający się do danej sytuacji. W niektórych modelach nie są zainstalowane wszystkie tryby podglądu, ale wszystkie tryby są dostępne do oglądania i analizy obrazu przy użyciu załączonego, bezpłatnego oprogramowania SmartView™.

Technologia IR-Fusion®* Zobacz wszystko na dwa sposoby - Obrazy wykonane w podczerwieni i w paśmie światła widzialnego nałożone na siebie umożliwiają szybsze i łatwiejsze odczytanie kluczowych informacji - tradycyjne obrazy wykonane w podczerwieni już nie są wystarczające. Technologia IR-Fusion® (aktualnie w trakcie rejestracji patentu) zapewnia wykonywanie zdjęcia cyfrowego jednocześnie z rejestracją obrazu w podczerwieni i łączy je w jeden obraz, dzięki czemu analiza obrazu zarejestrowanego w podczerwieni jest dużo łatwiejsza. Obrazy o jakości podwyższonej za pomocą technologii IR-Fusion pomagają w identyfikacji oraz raportowaniu podejrzanych lub wadliwych elementów i umożliwiają dokonanie naprawy oraz udowodnienie, że problem został rozwiązany.

Pełny (tradycyjny) obraz w podczerwieni Pełnoekranowy obraz wykonany w podczerwieni pozwala dostrzec maksymalną ilość szczegółów.

Pełny obraz widzialny (wykonany w paśmie światła widzialnego) Zdjęcie cyfrowe, identyczne jak zdjęcia wykonywane Zwykłym aparatem cyfrowym. (Tylko w oprogramowaniu)

Automatyczne nakładanie Obrazy wykonane w podczerwieni i w paśmie światła widzialnego, nałożone na siebie, umożliwiają optymalny podgląd. Łatwe w użyciu opcje menu umożliwiają dostęp do różnych opcji nakładania, od pełnego obrazu w podczerwieni do pełnego obrazu widzialnego. Automatyczne nakładanie zapewnia szczegółowy obraz, pomagający precyzyjnie zlokalizować problemy z odniesieniem do obrazu wykonanego w paśmie światła widzialnego. Pomaga też w lepszym ustawieniu ostrości obrazu.

Obraz w obrazie Tworzy okienko obrazu zarejestrowanego w podczerwieni, otoczonego ramką obrazu zarejestrowanego w paśmie światła widzialnego, ułatwiając identyfikowanie problemów przy jednoczesnym zachowaniu otaczającej ramki, stanowiącej punkt odniesienia.

Alarm podczerwieni/koloru W podczerwieni wyświetla wyłącznie temperatury wyższe, niższe lub mieszczące się pomiędzy wartościami zdefiniowanymi przez użytkownika, a wszystko inne jako obraz wykonany w paśmie światła widzialnego. (Tylko w oprogramowaniu) *Technologia IR-Fusion firmy Fluke (aktualnie w trakcie rejestracji patentu) automatycznie łączy obrazy wykonane w podczerwieni z obrazami wykonanymi w paśmie światła widzialnego. Niepotrzebny jest dodatkowy aparat cyfrowy ani poświęcanie czasu i energii na oddzielne zajmowanie się obrazami wykonanymi w podczerwieni i w paśmie światła widzialnego. Technologia IR-Fusion łączy oba obrazy, więc zarządzanie nimi nie wymaga wysiłku.

3

Doskonałe kamery termowizyjne do codziennego rozwiązywania problemów Kamery termowizyjne Fluke Ti25 i Ti10 to doskonałe przyrządy, które powinny poszerzyć arsenał narzędzi stosowanych do rozwiązywania problemów. Te wysokiej klasy, w pełni radiometryczne kamery, dostosowane do pracy w trudnych warunkach, są idealne do rozwiązywania problemów w instalacjach elektrycznych, urządzeniach elektromechanicznych, urządzeniach grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i innych.

Ulepszone możliwości wykrywania problemów i przeprowadzania analizy dzięki technologii IR-Fusion®. Wystarczy po prostu szybko przejść przez różne tryby podglądu, aby lepiej zlokalizować obserwowane obszary w trybie Pełnego obrazu w podczerwieni lub Automatycznego nakładania obrazów wykonanych w podczerwieni na obrazy wykonane w paśmie światła widzialnego. Zoptymalizowane pod kątem pracy w terenie, w trudnych warunkach. - Zaprojektowane i przetestowane tak, aby wytrzymywać upadek z wysokości 2 metrów – czy pamiętasz, kiedy po raz ostatni upuściłeś narzędzie? - Odporne na kurz i wodę – stopień ochrony IP54. - Innowacyjna, ochronna nasadka obiektywu zabezpiecza obiektyw, gdy kamera nie jest używana. Nasadka jest solidnie przymocowana i nie przeszkadza podczas rejestrowania obrazów. - Działają w temperaturach otoczenia tak niskich jak -10ºC i tak wysokich jak +50ºC, a kamera Ti25 dokonuje pomiaru do 350ºCZapewniają czyste, dokładne obrazy, niezbędne do szybkiego znalezienia problemów. - Dzięki doskonałej czułości termicznej (NETD) identyfikują nawet małe różnice temperatury, które mogą sygnalizować problem.

4

- Wysokowydajny czujnik niskoszumowy zapewnia obraz o wysokiej jakości i stabilne odczyty temperatury. - Nawet najdrobniejsze szczegóły są widoczne na dużym, szerokoekranowym, kolorowym wyświetlaczu LCD w standardzie VGA.Intuicyjne menu, składające się z trzech przycisków… do poruszania się wystarczy naciśnięcie kciukiem.Nie trzeba nosić papieru i długopisu wszelkie uwagi można nagrać używając kamery. Adnotacje głosowe mogą być nagrywane dla każdego rejestrowanego obrazu. Komentarze głosowe są zachowywane wraz z pojedynczymi obrazami, umożliwiając odtworzenie w przyszłości (wyłącznie Ti25).Kamery mogą przechowywać ponad 3000 obrazów graficznych (w formacie .bmp) do sporządzania raportów w programie Microsoft Word® i innych, lub 1200 obrazów IR-Fusion, składających się z obrazu termicznego, obrazu w paśmie światła widzialnego, danych temperatury i nagranych komentarzy głosowych do raportowania i analizy. Dane są zapisywane na dołączonej karcie pamięci SD o pojemności 2 GB.

Obiektyw kamery pracującej w paśmie światła widzialnego Ochronna nasadka obiektywu

Duży wyświetlacz LCD, zorientowany poziomo Gniazdo karty pamięci SD

Głośnik do odtwarzania dławiku i adnotacji głosowych

Mikrofon do rejestracji adnotacji głosowych Picture-in-Picture (Obraz-w-obrazie), wyłącznie obraz zarejestrowany w podczerwieni lub łączony obraz o wysokiej jakości

Łatwe w obsłudze menu, składające się z trzech przycisków Przejściówka do podłączenia zasilacza sieciowego Obiektyw kamery termowizyjnej Pokrętło do regulacji ostrości Przycisk do dokonywania rejestracji obrazu

Solidna, wytrzymuje upadek z wysokości 2 m. Pasek na nadgarstek (możliwość dostosowania do obsługi przez osoby prawo- lub leworęczne)

Do każdej kamery termowizyjnej firmy Fluke dołączone jest oprogramowanie Fluke SmartView™ • Potężny, modułowy zestaw narzędzi programowych, służący do oglądania, sporządzania adnotacji, edytowania i analizowania obrazów wykonanych w podczerwieni. • Umożliwia generowanie dostosowanych do oczekiwań klienta i profesjonalnie wyglądających raportów w kilku krokach. • Dzięki pełnemu wsparciu ze strony technologii IR-Fusion można edytować obrazy w pięciu trybach podglądu.

Wymagania systemowe oprogramowania SmartView • System Windows® 2000 SP4 z pakietem aktualizacyjnym Update Rollup 1/XP SP2/Vista • Przeglądarka internetowa do rejestracji produktu. • Internet Explorer 5.0 lub nowszy; Netscape® 5.0 lub nowszy • Co najmniej 500 MB wolnego miejsca na dysku, nie licząc przestrzeni wymaganej przez przeglądarkę • Monitor kolorowy z matrycą sześciobitową, o rozdzielczości 800 x 600 lub wyższej • Drukarka kolorowa do wydruku obrazów • Napęd CD-ROM (do instalacji oprogramowania SmartView)

5

Wyjaśnienie terminologii stosowanej w termografii Paleta - Kolorystyczne odpowiedniki temperatur (skali temperatur) na wyświetlanym obrazie. Poszczególne palety kolorów odpowiadają osobistym preferencjom lub optymalizują jakość obrazu przy różnych zastosowaniach i/lub problemach. Rozdzielczość matrycy - podobnie jak w aparatach cyfrowych, rozdzielczość matrycy oznacza ilość punktów, z których składa się obraz wykonany kamerą termowizyjną. Rozdzielczość matrycy 160 x 120 oznacza, że przy każdym pomiarze zostaje zarejestrowane i wyświetlone ponad 19 000 punktów pomiaru. Jeżeli kamera jest w pełni radiometryczna, dokonuje rzeczywistego pomiaru i zapisu wszystkich punktów składających się na obraz. Pole widzenia (FOV) - Pokazuje, co w danym momencie jest widziane lub mierzone przez kamerę termowizyjną. Połączenie specyfikacji pola widzenia i odległości od mierzonego obiektu określa, która powierzchnia lub część obiektu będzie mierzona. Kalkulator pola widzenia, dostępny na stronie www.fluke. eu/ti pomaga dokonać obliczeń przy innych odległościach. Czułość termiczna - Określa najmniejszą różnicę temperatury, która może być zmierzona/ wyświetlona na obrazie. Zasadniczo jest to maksymalna rozdzielczość obrazu, określana jako NETD (różnica temperatury równoważna szumowi). Regulacja emisyjności - Wszystkie powierzchnie emitują energię widzialną w podczerwieni lub ciepło. Poziom emisji zmienia się zależnie od powierzchni i jest określany terminem „emisyjność”. Powierzchnie i materiały pokryte farbą mają zazwyczaj wysoką emisyjność, podczas gdy polerowane aluminium ma niską emisyjność. Tabela emisyjności różnych materiałów znajduje się na stronie www. fluke.eu/ti. Aby dokładnie zmierzyć temperaturę materiału, konieczne jest wzięcie pod uwagę jego emisyjności. Rozpiętość - Wartości temperatury, które mogą być zmierzone przy uprzednio wybranym zakresie. Regulacja rozpiętości pozwala na zobaczenie mniejszych różnic temperatury (lub kontrastów) na zarejestrowanym obrazie. Przy optymalnej rozpiętości kamera pokazuje na obrazie 256 różnych odcieni koloru.

6

Metaliczny łuk

Niebieskoczerwona

Duży kontrast

Bursztynowa

Gorący metal

Skala szarości

Parametry techniczne Fluke Ti25

Fluke Ti10

Dane dotyczące termografii Pole widzenia (FOV) 23º w poziomie x 17º w pionie Rozdzielczość przestrzenna (IFOV) 2.5 mrad Minimalna odległość pomiaru 15 cm Czułość termiczna (NETD) ≤ 0.1 °C przy 30 °C (100 mK) ≤ 0.2 °C przy 30 °C (200 mK) Minimalna rozpiętość (Automatycznie/Ręcznie) 5 °C/2.5 °C 10 °C/5 °C Regulacja ostrości Ręcznie Wielkość detektora 160 x 120 Dane dotyczące obrazów w paśmie światła widzialnego Minimalna odległość pomiaru 46 cm Obraz-w-obrazie (Poziom nakładania obrazów jest wybierany przez Tryby sterowania z poziomu kamery Pełny obraz-w-obrazie i Pełny obraz w użytkownika pomiędzy maksymalnym, średnim i minimalnym) oraz Pełny podczerwieni obraz w podczerwieni (Poziom nakładania obrazów jest wybierany przez użytkownika pomiędzy maksymalnym, średnim i minimalnym)

Kamera rejestrująca obraz w paśmie światła widzialnego Pomiar temperatury Zakres temperatury Dokładność Tryby pomiaru Regulacja emisyjności na ekranie Wyświetlanie obrazów Wyświetlacz cyfrowy Podświetlenie wyświetlacza LCD Palety kolorów Przechowywanie danych i obrazów W pełni radiometryczne Nośnik danych Obsługiwane formaty plików Rejestrator notatek głosowych (adnotacje głosowe)

Oprogramowanie Przyciski sterowania i regulacja Przyciski ustawień Wybór języka Przyciski sterowania obrazem Wskaźniki ekranowe

640 x 480 pikseli, pełny kolor -20˚C do +350˚C, 2 zakresy ±2°C lub 2% (wyższa z dwóch wartości) Punkt centralny oraz znaczniki gorąca i zimna Tak

-20˚C do +250˚C ±5°C lub 5% (wyższa z dwóch wartości) Punkt centralny Nie

9,1 cm (3,6”) poziomy, kolorowy, tryb VGA (640x480) LCD Wybór poziomu jasności lub automatycznie Metaliczny łuk, niebiesko-czerwona, duży Metaliczny łuk, niebiesko-czerwona, duży kontrast, bursztyn, gorący metal, skala szarości kontrast, skala szarości Tak Karta pamięci SD o pojemności 2 GB umożliwia zapisanie do 3000 obrazów wykonanych w podczerwieni w formacie .bmp lub 1200 obrazów IR-Fusion w formacie .IS2 Eksport do JPEG, BMP, GIF, PNG, TIFF, WMF EXIF, i EMF Tak Nie SmartView; oprogramowanie do pełnej analizy i raportowania w zestawie Data/godzina,˚C/˚F, język, emisyjność, gorące Data/godzina,˚C/˚F, język i zimne punkty na obrazie angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, włoski, szwedzki, fiński, rosyjski, czeski, polski, turecki, chiński uproszczony, chiński tradycyjny, koreański, japoński Płynne skalowanie automatyczne i ręczne Stan akumulatora, zegar czasu rzeczywistego i temperatura w punkcie centralnym, wskazania zakresu i rozpiętości oraz ustawialny alarm informujący o przekroczeniu wartości granicznych

Zasilanie Rodzaj baterii Akumulator wewnętrzny (w komplecie) Czas pracy na bateriach 3 do 4 godzin ciągłej pracy Ładowanie akumulatora 2 godziny przy użyciu ładowarki sieciowej lub samochodowej (akumulator ładuje się podczas pracy) Zasilanie prądem przemiennym Zasilacz/ładowarka sieciowa 110/230 V prądu przemiennego, 50/60Hz Oszczędzanie energii Automatyczne wyłączanie i tryby uśpienia (wybór przez użytkownika) Projekt uwzględniający wymogi mechaniki i środowiska Temperatura eksploatacji -10 °C do +50 °C Temperatura przechowywania Wilgotność względna Odporność na kurz i wodę Test upadku z wysokości 2 m Ochronna nasadka obiektywu Masa (z akumulatorem) Wielkość kamery (wys. x szer. x dł.) Inne dane Gwarancja EN 61010-1 wydanie 2 i EN61326-1

-20 °C do +50 °C Praca i przechowywanie przy wilgotności od 10% do 90%, bez kondensacji IP54 Tak Tak 1.2 kg 267 mm x 127 mm x 152 mm 2 lata Tak

7

Zadbaj, by w Twoim świecie wszystko działało bez zarzutu

Fluke 435 Trójfazowy analizator jakości energii

Firma Fluke oferuje szeroki wachlarz przemysłowych przyrządów do rozwiązywania problemów związanych z układami elektronicznymi, elektrycznymi i jakością energii. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tworzeniu przyrządów o najwyższej jakości, łatwych w użyciu i bezpiecznych, rozumiemy Twoją pracę i wyzwania, z którymi codziennie masz do czynienia. Przyrządy firmy Fluke są zaprojektowane tak, aby usprawnić Twoją pracę, dzięki solidnym, niezawodnym i nowoczesnym urządzeniom.

Fluke 289 Multimetr rejestrujący z funkcją pomiaru prawdziwej wartości skutecznej

Wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia pracy, znajduje się w zestawie

• • • Fluke 1587 Multimetr z funkcją pomiaru izolacji

• • • • •

SmartViewTM analysis and reporting software (with free upgrades through life of product) 2 GB SD Memory Card SD Card Reader for downloading images into your computer Rugged hard carry case Portable soft carry case Hand strap adjustable for left or right handed user Internal rechargeable battery AC charger/power supply

Informacje dotyczące zamawiania Kamera termowizyjna Fluke Ti25 Kamera termowizyjna Fluke Ti10

Fluke 337 Cęgowy miernik prawdziwej wartości skutecznej

Keeping your world up and running.®

Fluke Corporation P.O. Box 9090 Everett, WA USA 98206 Web: www.fluke.com Fluke Europe B.V. P.O. Box 1186 5602 BD Eindhoven The Netherlands Web: www.fluke.eu For more information call: In the U.S.A. (800) 443-5853 or Fax (425) 446 -5116 In Europe/M-East/Africa +31 (0)40 2 675 200 or Fax +31 (0)40 2 675 222 In Canada (905) 890-7600 or Fax (905) 890-6866 From other countries +1 (425) 446 -5500 or Fax +1 (425) 446 -5116 Web: www.fluke.pl

Wypróbuj interaktywne Narzędzie wyboru produktu przy wyborze kamery termowizyjnej Wprowadź swoje wymagania dotyczące wykorzystywania kamery, a Narzędzie wyboru produktu dopasuje najlepsze kamery do Twoich potrzeb. Zapraszamy na stronę www.fluke.eu/ti Fluke 771 Cęgowy miernik przemysłowy

Fluke.

Copyright 2007 Fluke Corporation.Wszelkie prawa zastrzeżone. Podane ceny to sugerowane ceny detaliczne (bez podatku VAT). Wydrukowano w Holandii, 01/2007 Dane mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Pub_ID: 11281-pol