DZIENNIK PRAKTYK STUDENCKICH

DZIENNIK PRAKTYK STUDENCKICH PRAKTYKA PROJEKTOWA Imię i nazwisko studenta ……………………………………………………………………………………….. kierunek: ARCHITEKTURA I URBANISTYKA III...
3 downloads 0 Views 134KB Size
DZIENNIK PRAKTYK STUDENCKICH PRAKTYKA PROJEKTOWA Imię i nazwisko studenta ……………………………………………………………………………………….. kierunek: ARCHITEKTURA I URBANISTYKA III rok, STUDIA STACJONARNE

INSTRUKCJA PRAKTYKI PROJEKTOWEJ DLA STUDENTÓW KIERUNKU ARCHITEKTURA I URBANISTYKA PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W RACIBORZU

Uwaga: proponowany program praktyki zawiera ogólne cele i treści, które należy dostosować do warunków i specyfiki przedsiębiorstwa (instytucji w której odbywa się praktyka). Zakres instrukcji Instrukcja określa zasady organizacji i zaliczenia praktyki zawodowej odbywanej w ramach kierunku architektura i urbanistyka. Praktyka jest integralnym elementem programu kształcenia, podlega zaliczeniu i ocenie. Czas trwania praktyki, jej umiejscowienie w programie studiów oraz liczbę punktów ECTS określa aktualny program kształcenia w ramach kierunku. Praktyka projektowa obejmuje 3 tygodnie (15 dni roboczych - 90 godzin). Praktykant pracuje minimum 6 godzin dziennie. Cele praktyki: zapoznanie studentów z organizacją pracy w biurze architektonicznym; zapoznanie się studenta z problematyką i powstawaniem kolejnych etapów dokumentacji technicznej; zapoznanie studentów z przebiegiem całego procesu inwestycyjnego, konieczności koordynacji pracy wszystkich branż oraz poznanie roli, jakie odgrywają w nim poszczególne osoby; weryfikacja, rozwinięcie i praktyczne zastosowanie nabytych w czasie studiów umiejętności i wiedzy; nabywanie nowych umiejętności, głównie praktycznych i kwalifikacji zawodowych (np. umiejętności zarządzania czasem, pracy zespołowej, obsługi profesjonalnych programów komputerowych); sprawdzenie indywidualnych predyspozycji studenta do pracy zawodowej (zdolności przywódcze, umiejętność kierowania zespołem ludzi, rozwijanie zainteresowań zawodowych, poszukiwanie i wybór specjalizacji inżynierskich w ramach kierunku studiów); stworzenie szansy na otrzymanie oferty stałej pracy w ramach zdobywanego zawodu.

Zakres pracy studenta: Projektowanie architektoniczne: Zapoznanie się z podziałem ról w pracowni projektowej, systemem działania, organizacją pracy oraz sposobem gromadzenia danych elektronicznych. Wizja w terenie, sporządzenie dokumentacji fotograficznej oraz inwentaryzacji. Zapoznanie się z wytycznymi inwestora. Zapoznanie się z dokumentami planistycznymi – ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zapisy w decyzji o warunkach zabudowy. Sporządzenie koncepcji projektowanej inwestycji oraz przygotowanie jej do przedstawienia inwestorowi. Sporządzenie projektu w części zleconej przez opiekuna praktyki oraz we współpracy z innymi projektantami pozostałych branż. Przygotowanie projektu architektonicznego zgodnie z wymogami przepisów prawa w tym zakresie, w pięciu egzemplarzach.

Projektowanie urbanistyczne: Zapoznanie się z podziałem ról w pracowni projektowej, systemem działania, organizacją pracy oraz sposobem gromadzenia danych elektronicznych oraz uczestniczenie w fazie projektowej aktualnie sporządzanego w biurze opracowania lub opracowań. Zapoznanie się z procedurą sporządzania opracowań planistycznych. Wizja w terenie, sporządzenie dokumentacji fotograficznej oraz inwentaryzacji. Udział przy tworzeniu materiałów wejściowych – pozyskiwanie oraz wprowadzanie danych do systemu tworząc mapy o danej tematyce oraz bazę danych w szczególności użytkowania terenu, struktury władania, przebiegu infrastruktury technicznej oraz wniosków złożonych do danego opracowania planistycznego. Analiza i propozycja rozpatrzenia wniosków złożonych do miejscowego planu lub do studium. Budowanie koncepcji oraz uczestnictwo przy jej prezentacji. Przygotowanie materiałów do opiniowania i uzgadniania wraz z rozdzielnikiem opiniujących i uzgadniających instytucji. Wprowadzenie zmian wynikających z opiniowania i uzgadniania. Przygotowanie opracowania do wyłożenia do publicznego wglądu. Nanoszenie zmian w wyniku złożonych uwag do opracowania oraz przygotowanie dokumentów do sesji, na której mają zostać uchwalone. Zakres odpowiedzialności: Za określenie szczegółowych zasad odbywania i zaliczania praktyki odpowiada dyrektor Instytutu. Student jest odpowiedzialny za nawiązanie kontaktu z firmą, w której będzie odbywał praktykę oraz terminowe dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów związanych z odbywaną praktyką. Obowiązkiem studenta jest ubezpieczenie się od następstw nieszczęśliwych wypadków na czas trwania praktyki. Organizacja przebiegu praktyki: Podstawą odbycia praktyki jest skierowanie wydane studentowi przez pracownika Sekcji Praktyk Studenckich, określające miejsce i czas odbywania praktyki. Praktyka odbywa się w lipcu lub sierpniu. Student, w uzasadnionych przypadkach, może otrzymać zezwolenie Dyrektora Instytutu na odbycie praktyki w innym terminie niekolidującym z zajęciami wynikającymi z planu studiów. Decyzję w tej sprawie Dyrektor podejmuje w każdym przypadku indywidualnie. Student realizuje praktykę w firmie, której profil działalności jest zgodny z kierunkiem kształcenia. Zakres obowiązków studenta musi być zgodny z profilem kształcenia. Student zgłasza propozycję firmy, w której planuje odbyć praktykę oraz przedstawia zakres obowiązków i program praktyki opiekunowi praktyki zawodowej. Opiekun praktyki dokonuje weryfikacji zaproponowanej firmy, zakresu obowiązków studenta oraz zatwierdza program praktyki przed jej rozpoczęciem. Ukończenie praktyki projektowej objętej planem studiów jest warunkiem koniecznym do uzyskania przez studenta zaliczenia semestru. Studenci, którzy są zatrudnieni mogą ubiegać się o zaliczenia pracy zawodowej na poczet praktyk zawodowych.

Zwolnienia z odbywania praktyki są przewidziane w przypadku studentów, którzy wykażą się stażem pracy w zawodzie w wymiarze co najmniej 15 tygodni na stanowiskach pracy zgodnych z kierunkiem/specjalnością zawodowego kształcenia Jako praktykę zaliczyć także można inne formy aktywności zawodowej spełniające wymogi programu praktyki m.in. odbywanie staży zawodowych, prowadzenie własnej działalności gospodarczej, świadczenie pracy na innych podstawach prawnych (np. wolontariat). Zwolnienia z odbywania praktyki dokonywane są na podstawie przedłożonego przez studenta zaświadczenia potwierdzającego pracę na danym stanowisku, które należy złożyć w Sekcji Praktyk Studenckich w wyznaczonym terminie (będzie on podany na stronie internetowej PWSZ). Praktyka może być prowadzona w formie stażu lub zatrudnienia. W szczególnych przypadkach, po uzyskaniu pisemnej zgody opiekuna praktyki praktyka może mieć formę zajęć terenowych, obozu naukowego lub może być odbywana w ramach prac prowadzonych w Instytucie. Obowiązki opiekuna praktyk zawodowych z ramienia PWSZ: Minimum dwa miesiące przed planowanym terminem rozpoczęcia praktyki zawodowej opiekun praktyki zawodowej z ramienia Uczelni organizuje spotkanie ze studentami, w trakcie którego wyjaśnia zasady odbywania praktyk, przedstawia zakres obowiązków i praw studentów oraz przedstawia obieg dokumentów związanych z praktyką; Wspieranie studentów w realizacji zadań podczas pobytu na praktykach np.: poprzez moderowaną pracę na odległość, system indywidualnych konsultacji; Interweniowanie w sytuacji zaistnienia trudności; Kontrola studentów w placówkach, w których studenci odbywają praktyki; Zaliczenie w ustalonym terminie praktyk oceną wpisaną do indeksu na stronie 82 oraz na karcie indywidualnych osiągnięć studenta. Zaliczenie praktyki 1. Praktykę projektową zalicza wyznaczony przez Dyrektora Instytutu Techniki i Urbanistyki opiekun praktyk zawodowych. 2. Podstawą zaliczenia jest: • potwierdzenie odbycia praktyki w zakładzie pracy ; • ocena ogólna wystawiona studentowi przez opiekuna praktyk z ramienia zakładu pracy, • sprawozdanie z odbycia praktyki – w formie posteru 100*70cm dokumentującego wykonywana pracę. • sprawozdanie z odbycia praktyki sporządzone przez studenta, zawierające omówienie jej zakresu merytorycznego z krótką charakterystyką oraz opinię o przydatności praktyki wraz z uzasadnieniem. • Zaliczenie odbywa się w ramach publicznej prezentacji i obrony praktyk. Opiekun praktyki wpisuje ocenę do katalogu ocen, karty okresowych osiągnięć studenta i indeksu w terminie maks. 2 tygodni od daty wystawienia oceny.

Pieczęć placówki

ZESTAWIENIE WYKONANYCH CZYNNOŚCI

Nazwisko i imię studenta...................................................................................................... Miejsce praktyki.................................................................................................................... Nazwisko i imię opiekuna.....................................................................................................

Data

Liczba godzin

Godziny pracy od-do

Czynności studenta

Podpis opiekuna

POTWIERDZENIE odbycia studenckiej praktyki projektowej

Stwierdzamy, że w ramach zawartej umowy dot. odbywania praktyk, Pan (Pani) ……………………………………………………………………………………………………….………, student (studentka) kierunku Architektura i Urbanistyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, odbył(a) praktykę projektową w naszym zakładzie pracy w okresie od ……………………………… do…………………………… Opiekunem praktyki z ramienia naszego zakładu był ………………………………………………………………

Zakres odbywanej praktyki był następujący (dotyczył): 1. ……………………………………………………………………………………………………………................................. 2. ……………………………………………………………………………………………………………................................. 3. ……………………………………………………………………………………………………………................................. 4. ……………………………………………………………………………………………………………................................. 5. ……………………………………………………………………………………………………………................................. 6. ……………………………………………………………………………………………………………................................. 7. ……………………………………………………………………………………………………………................................. 8. ……………………………………………………………………………………………………………................................. 9. ……………………………………………………………………………………………………………................................. 10. ………………………………………………………………………………………………………….................................

data

podpis opiekuna praktyk zakładu pracy

pieczęć firmowa

OPINIA O REALIZACJI PRAKTYKI PROJEKTOWEJ STUDENTA PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W RACIBORZU kierunek: ARCHITEKTURA I URBANISTYKA rok III

Nazwisko i imię studenta ……………………………………………………………………………........................................................... Miejsce praktyki ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. Termin praktyki …………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Nazwisko i imię opiekuna praktyki ………………………………………………………………….......................................................

1)Poziom umiejętności fachowych: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 2) Zdolności organizacyjne: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 3) Obowiązkowość (odpowiedzialność): ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 4) Kreatywność, inicjatywa, samodzielność w działaniu: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 5) Przestrzeganie zasad BHP: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 6) Ocena ogólna: ……………………………………………………………… 5,0; 4,5; ;4,0; 3,5; 3,0; 2,0;

data

podpis opiekuna praktyk zakładu pracy

pieczęć firmowa

………………………........, dnia ………………..

……………………………………… Imię i Nazwisko studenta

……………………………………… Kierunek i rok studiów

SPRAWOZDANIE Z ODBYCIA PRAKTYKI PROJEKTOWEJ (WZÓR) (sprawozdanie powinno zawierać odpowiedzi na poniższe punkty)

1. Miejsce odbycia praktyki zawodowej (pełna nazwa i adres zakładu): 2. Termin odbytej praktyki i czas trwania. 3. Wydział, zajmowane stanowisko, zakres obowiązków. 4. Charakter wykonywanych prac. 5. Nabyta wiedza i doświadczenia zawodowe. 6.

Opinia o odbytej praktyce (własne uwagi, spostrzeżenia, przydatność praktyki, proponowane zmiany, zalety i wady sposobu odbywania praktyki zawodowej, itp.) .

Miejscowość, data

Podpis studenta