KODEKS DOBRYCH studenckich PRAKTYK dr Adriana Sylwia Bartnik

www.pomocstudentom.pl

Współczesność to zmiana

przemodelowanie uczelni przemodelowanie rynku pracy przekazywanie innych kompetencji studiującym

Rola uczelni Dotychczasowa

Współczesna

Wyrabianie postaw

Wyrabianie kompetencji

Zdobywanie wiedzy

Zdobywanie umiejętności

Rozbudzanie ciekawości

Profilowanie

Czy zatem uczelnie świadczą usługi dla pracodawców?

Pracodawca w kontekście umowy na okres próbny Przyuczenie do wykonania konkretnej pracy Przyuczenie do pracy w zespole Przekładanie wiedzy teoretycznej na praktykę

PRZYUCZANIE

Ocena pracy Sprawdzanie zdolności do pracy zespołowej Weryfikacja zdolności pracy praktycznej

EGZAMINOWANIE

PRAKTYKI STUDENCKIE Pomost pomiędzy uczelniami, pracodawcami i studentami Platforma praktycznej debaty o kształcie uczelni, oczekiwanych przez pracodawcę kompetencjach, zainteresowaniach, wyobrażeniach studentów o swojej przyszłości zawodowej Jakość praktyk znalazła się w obrębie zainteresowania Fundacji „Fundusz Pomocy Studentom”

Perspektywa autorów Prawo o szkolnictwie wyższym, ustrój i zadania uczelni cele watchdogowe (sposób dystrybucji pieniędzy publicznych) prawa studenta edukacja ekonomiczna edukacja prawna

Oryginalna metoda ogólnopolski konkurs dla studentów i doktorantów możliwość przesyłania zgłoszeń na trzy tematy opracowanie wersji roboczej kodeksu konsultacje z autorami najlepszych zgłoszeń konsultacje środowiskowe sygnatariusze, depozytariusz i zmiany kodeksu

Cele strategiczne zmiana postrzegania poprzez zmianę punktu odniesienia „przekroczenie Rubikonu” (uruchomienie procesu, którego nie można zatrzymać) promocja pozytywnych wzorców optymalne wykorzystanie potencjału zaangażowanych stron gwarantowanie jakości w oparciu o relacje cywilnoprawne

Cytaty z „Konfrontacji”

Odbywałam praktykę w dużym międzynarodowym banku. (...). Po dwóch dniach zaczęłam prosić wszystkich członków zespołu o zadanie do wykonania i o zaznajomienie mnie z działem, tak abym mogła po jakimś czasie móc wspomagać zespół w codziennej pracy. Niestety za każdym razem odbijałam się jak od ściany.

(1) Aleksandra

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Cytaty z „Konfrontacji” Student biotechnologii, praktykant w laboratorium roślinnych kultur in vitro [spędził połowę] swoich praktyk na pieleniu grządek w otaczającym budynek ogrodzie i (...) zbieraniu piór pozostawionych przez beztrosko wałęsające się pawie. Gorycz [powiększała] świadomość pięknych, dobrze wyposażonych laboratoriów, znajdujących się zaledwie dwa piętra wyżej, w pobliskim budynku.

(2) Adrian

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Cytaty z „Konfrontacji” W celu pogłębienia swojej wiedzy przed rozpoczęciem praktyki ukończyłam trzymiesięczny kurs dziennikarski. [Pierwszego dnia praktyk w redakcji] osoba, która miała sprawować opiekę nade mną oświadczyła, że szkoda czasu na praktyki. „Jest letni, wakacyjny dzień, początek lata, jedź nad jezioro. Przyjdź w połowie praktyk, tak w razie czego” – usłyszałam na przywitanie. (...) Ostatniego dnia wystawiono mi opinię, którą sama wcześniej zredagowałam. (3) Aneta

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Cytaty z „Konfrontacji” Dzięki programowi [Erasmus] wysłano nas do serca przepięknej Pragi jako praktykantów w jednej z wytwórni filmowych. (...) Zastępca [naszego opiekuna] zwrócił się do ekipy filmowej: „To są Polacy, oni tu pracują za darmo, możecie ich prosić o co chcecie i muszą dla was tę pracę wykonać". Niewiele mogliśmy zrobić w sytuacji, gdy byliśmy wykorzystywani po 12-16 godzin dziennie. Pełnomocnik do spraw praktyk w uczelni nie odpowiadał, a [czeski] „szef” nie podpisał umów i zmuszenie go do tego przed końcem praktyk było niemożliwe. Przebrnęliśmy jednak przez okres „shootingu”, po którym ponownie nikt nie wiedział co z nami począć.

(4) Bartosz

Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Cytaty z „Konfrontacji” Wielu studentów spotkało się z niechęcią ze strony opiekunów, którzy często twierdzą, że to ich przykry obowiązek i nie zamierzają tracić [na praktykantów] czasu. Niektórzy [studenci], załatwiają zaświadczenie po znajomości. Mając 20 lat myśli się, że [dzięki temu] wakacje będą 4 tygodnie dłuższe.

(5) Dariusz

Uniwersytet Wrocławski

Cytaty z „Konfrontacji” Firma ta, ku mojemu zaskoczeniu składała się z siedmiu praktykantów i jednej osoby zatrudnionej na stałe. Wszyscy studenci – praktykanci, zajmowali się własną działką i praktycznie robili wszystko to, co etatowy pracownik. (6) Martyna

Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Cytaty z „Konfrontacji” Praktyka bez dłuższej rozmowy zostaje zaliczona – opiekun z uczelni przegląda dziennik, jednakże student nie słyszy większych uwag, błędy nie są z nim omawiane. Po 3 latach student kończy uczelnię z wykształceniem pedagogicznym, nie mając większego pojęcia jak sobie poradzi w zawodzie.

(7) Marta

Akademia Pedagogiki Specjalnej, Warszawa

Cytaty z „Konfrontacji” [Praktykant] nie ma uprawnień nawet do kserowania dowodu osobistego klientów banku. Może jedynie słuchać i biernie uczestniczyć w rozmowach z klientami (...). Niechęć pracowników banku i atmosfera wywyższania się panowała w każdej najmniejszej sytuacji. W rezultacie studentka posłuchała sugestii swojego opiekuna praktyk w instytucji przyjmującej i zdecydowała się zaprzestać fizycznego przebywania w miejscu praktyk studenckich w zamian za zaliczenie w dzienniczku praktyk i zaprzestanie kontynuowania farsy.

(8) Magdalena

Katolicki Uniwersytet Lubelski im Jana Pawła II

Konsultacje środowiskowe Wszyscy zainteresowani wprowadzeniem zmian do treści kodeksu proszeni są o przesyłanie uwag na adres [email protected] W tytule e-maila jako pierwsze słowo prosimy wpisać „kodeks”.

Treść kodeksu między innymi na stronach: konfrontacje.edu.pl (publikacja: „Konfrontacje 2013”) struna.edu.pl (publikacja: Biuletyn Młodych Naukowców nr 3)