ZASADY ODBYWANIA PRAKTYK STUDENCKICH

ZASADY ODBYWANIA PRAKTYK STUDENCKICH W WYDZIALE MECHANICZNYM WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ STUDIA CYWILNE UAKTUALNIENIE 2015 WARSZAWA 2015 2 S...
1 downloads 1 Views 225KB Size
ZASADY ODBYWANIA PRAKTYK STUDENCKICH W

WYDZIALE MECHANICZNYM WOJSKOWEJ AKADEMII TECHNICZNEJ

STUDIA CYWILNE UAKTUALNIENIE 2015

WARSZAWA 2015

2

SPIS TRE CI 1. WST P................................................................................................................... 2 2. ORGANIZACJA PRAKTYK .................................................................................... 2 2.1. Formy organizacji praktyk: ............................................................................... 2 2.2. Dokumentacja zwi zana z organizacj praktyk................................................ 3 3. Za czniki................................................................................................................ 4 Za cznik 2 Zakres obowi zków dydaktycznego opiekuna studenckich praktyk................ 7 Za cznik 3 Porozumienie w sprawie praktyk studenckich ................................................ 8 Za cznik 4 Skierowanie na praktyk dyplomow ............................................................ 14 Za cznik 5 Program praktyki dyplomowej na danym kierunku i specjalno ci ................. 15 Za cznik 6 Plan organizacji studenckich praktyk zawodowych w roku akademickim 2013/2014 ....................................................................................................................... 19 Za cznik 7 Informacja o sposobie przeprowadzania praktyk studenckich na Wydziale Mechanicznym WAT........................................................................................................ 20

1

1. WST P Realizacja studenckich praktyk zawodowych uwzgl dnia zapisy ustawy „Prawo o szkolnictwie wy szym” z dnia 27 lipca 2005 r., Regulaminu Studiów Wy szych w WAT i Standardów kszta cenia dla poszczególnych kierunków studiów. Praktyki nale y rozumie , jako odr bn cz kszta cenia nie wliczan do globalnej liczby godzin programu studiów. Praktyki s na wszystkich kierunkach studiów obligatoryjnym elementem kszta cenia, a ich charakter i zakres zale ny jest od specjalizacji i specjalno ci. Zgodnie ze programem kszta cenia dla kierunków „mechanika i budowa maszyn” oraz „logistyka” : w trakcie odbywania studiów pierwszego stopnia studenci zobowi zani do odbycia 4 tygodniowej praktyki dyplomowej Praktyka dyplomowa daj studentom mo liwo poszerzenia wiedzy o zagadnienia praktyczne oraz zapoznania si z potencjalnym przysz ym pracodawc , z jego potrzebami i wymaganiami. Przedsi biorstwo lub instytucja przyjmuj ca studentów na praktyk ma z kolei mo liwo pozna potencjalnych przysz ych pracowników, wykorzysta ich pracowito i wiedz , a tak e wp ywa na dalszy bieg ich studiów w celu dopasowania ich umiej tno ci do swoich potrzeb. W celu u atwienia studentom znalezienia miejsca odbywania praktyki w miar mo liwo ci b dzie tworzona lista przedsi biorstw i instytucji sk onnych przyjmowa praktykantów w sposób ci y lub okazjonalnie. Lista sporz dzona w porz dku alfabetycznym b dzie uzupe niana i aktualizowana na bie co.

2. ORGANIZACJA PRAKTYK 2.1. Formy organizacji praktyk: W Wydziale Mechanicznym WAT planuje si realizacj praktyk wed ug ni ej wymienionych form: samodzielne zorganizowanie praktyki przez studenta (bez po rednictwa uczelni) – praktyka indywidualna - podstawowa forma odbycia praktyk; realizacja praktyki na zasadzie porozumienia uczelni z zak adem pracy o prowadzeniu praktyk – praktyka grupowa; wykonywanie przez studenta pracy zarobkowej zaliczonej na poczet praktyki.

2

2.2. Dokumentacja zwi zana z organizacj praktyk Organizacja studenckich praktyk zawodowych odbywa si w oparciu o dokumenty: 1. Zasady organizacji i zaliczania praktyk /za cznik 1/ 2. Zakres obowi zków dydaktycznego opiekuna studenckich praktyk /za cznik 2/ 3. Porozumienie w sprawie realizacji praktyk /za cznik 3/. 4. Skierowanie na praktyk /za cznik 4 /. 5. Program praktyki na danym kierunku i specjalno ci /za cznik 5/. 6. Plan organizacji studenckich praktyk zawodowych na rok akademicki /za cznik 6/. 7. Sprawozdanie z realizacji studenckich praktyk zawodowych.

3

3. ZA Z

cznik 1

CZNIKI

Zasady organizacji praktyk studenckich w Wydziale Mechanicznym WAT

Za cznik 2

Zakres obowi zków dydaktycznego opiekuna studenckich praktyk

Za cznik 3

Porozumienie w sprawie praktyk studenckich

Za cznik 4

Skierowanie na praktyk dyplomow

Za cznik 5

Programy praktyki dyplomowej na danym kierunku i specjalno ci

Za cznik 6

Plan organizacji studenckich praktyk zawodowych w roku akademickim 2014/2015

Za cznik 7

Informacja o sposobie przeprowadzania praktyk studenckich na Wydziale Mechanicznym WAT

4

Za cznik 1 Zasady organizacji praktyk studenckich w Wydziale Mechanicznym WAT

ZASADY ORGANIZACJI PRAKTYK STUDENCKICH W WYDZIALE MECHANICZNYM WAT 1.

Wydzia jest zobowi zany do zorganizowania studenckiej praktyki dyplomowej przewidzianej w planach studiów, zgodnie z programem praktyki na poszczególnych kierunkach studiów (na podstawie Regulaminu Studiów Wy szych). 2. Praktyka odbywaj si w przerwie wakacyjnej. Dziekan na wniosek studenta, mo e wyrazi zgod na odbycie praktyki w innym terminie, nie koliduj cym z zaj ciami dydaktycznymi. 3. Form , termin i miejsce przeprowadzenia praktyki ustala Dziekan. Praktyki winny by tak zorganizowane aby zosta w pe ni zrealizowany ich program. Program praktyk dla kierunku i poszczególnych specjalno ci znajduje si na Wydziale. 4. Studenci mog odbywa praktyk grupow lub indywidualn , na zasadach zawartych w umowie o praktyk pomi dzy Uczelni , a zak adem/ przedsi biorstwem. 5. Praktyka powinna odbywa si w miejscu zamieszkania studenta lub siedziby Uczelni. 6. W wyj tkowych przypadkach, podyktowanych specyfik praktyki i po zaakceptowaniu przez Dziekana, praktyka mo e odby si w innym miejscu ni wymienione w pkt.5. 7. Porozumienie o prowadzeniu praktyki powinno okre la w szczególno ci: podstaw odbywania praktyki (skierowanie z Uczelni, umowa o prac ), program praktyki, czas trwania praktyki i list studentów). 8. Studenci zainteresowani odbyciem praktyki na zasadach indywidualnych powinni dokona formalno ci zwi zanych z organizacj praktyki samodzielnie. Wybrana przez studenta firma (zak ad) mo e stanowi miejsce odbywania praktyki, je eli charakter wykonywanej przez studenta pracy b dzie zgodny z programem praktyki. 9. Zaliczenie praktyk dokonuje bezpo redni opiekun praktyki, wyznaczony przez dziekana, rozliczaj c studentów z realizacji praktyki zgodnie z jej celem i ustalonym programem. 10. Podstaw do zaliczenia praktyki indywidualnej jest za wiadczenie z zak adu pracy o odbyciu praktyki, opinia o studencie oraz przyj cie przez opiekuna praktyki sporz dzonego przez studenta sprawozdania z praktyki. 11. Zaliczenia praktyki mo na dokona równie na podstawie udzia u studenta w obozie naukowo - badawczym, innej praktyki lub potwierdzonej pracy zawodowej, je eli jej charakter odpowiada programowi praktyki, na zasadach okre lonych przez dziekana. 12. W przypadku niezaliczenia praktyki przez studenta, dziekan na pisemny wniosek studenta mo e ustali indywidualny tryb jej realizacji.

5

13. Zaliczenie praktyki dla studentów studiów niestacjonarnych odbywa si na tych samych zasadach, jak u studentów studiów stacjonarnych. 14. Studenci studiów niestacjonarnych mog ubiega si o zaliczenie praktyki na podstawie pracy zawodowej – wówczas obowi zani s do dostarczenia za wiadczenia o pracy – potwierdzonego przez zak ad pracy lub kserokopii umowy o prac , zlecenia (o dzie o), sta u czy dokumentów potwierdzaj cych prowadzenie dzia alno ci gospodarczej. 15. Nadzór dydaktyczno-wychowawczy nad grup studentów (min.15 osób) odbywaj praktyk grupow sprawuje opiekun praktyki wyznaczony na wniosek bezpo redniego prze onego przez Dziekana spo ród nauczycieli akademickich Wydzia u. 16. Za opiek dydaktyczn opiekun (nauczyciel akademicki) otrzymuje wynagrodzenie okre lone w Rozporz dzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wy szego z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie warunków wynagradzania za prac i przyznawania innych wiadcze zwi zanych z prac dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej (Dz.U. 2013 poz. 1571) . 17. Uczelnia ze rodków przeznaczonych na dzia alno dydaktyczn pokrywa koszty zwi zane z organizacj praktyk grupowych.. 18. W przypadku, kiedy praktyka odbywana jest poza Warszaw lub miejscem sta ego zameldowania studenta, student sk ada „O wiadczenie” o rezygnacji ze zwrotu kosztów dojazdów i zakwaterowania oraz podanie do Dziekana o umo liwienie odbycia praktyki poza miejscem sta ego zameldowania. 19. Pro ba studentów do Dziekana o wyra enie zgody na odbycie praktyki poza miejscem zamieszkania powinna by z ona, poprzez opiekuna praktyk, najpó niej do po owy maja . 20. Z odbytej praktyki studenci powinni rozliczy si do po owy wrze nia danego roku. 21. Grupowe odbywanie praktyk nale y organizowa w terminach nie koliduj cych z poprawkow sesj egzaminacyjn . 22. Do dnia 15 pa dziernika danego roku, Dziekan Wydzia u przedstawia Prorektorowi ds. Kszta cenia sprawozdanie z realizacji praktyk studenckich. Sprawozdanie powinno zawiera dane dotycz ce zalicze praktyk przez studentów oraz koszty organizacji praktyk.

6

Za cznik 2 Zakres obowi zków dydaktycznego opiekuna studenckich praktyk

1.

2. 3.

4. 5. 6.

ZAKRES OBOWI ZKÓW DYDAKTYCZNEGO OPIEKUNA STUDENCKICH PRAKTYK ZAWODOWYCH Przedstawiony zakres obowi zków dotyczy nauczycieli akademickich sprawuj cych opiek nad grup studentów odbywaj cych studenck praktyk dyplomow . Opiekuna praktyk powo uje na czas trwania praktyki Dziekan Wydzia u. Do zakresu dzia ania opiekuna praktyk nale : a) zorganizowanie w odpowiednim terminie spotkania ze studentami celem poinformowania ich o zasadach organizacji praktyk studenckich w Wojskowej Akademii Technicznej; b) przedstawienie wymaga i sposobu zaliczenia praktyki z wpisem zaliczenia do indeksu w cznie; c) sprawdzenie czy studenci s ubezpieczeni od nast pstw NW, je li nie, kierowa wnioski o ubezpieczenie studentów do Dziekanatu; d) przygotowanie dokumentów zwi zanych z miejscem organizacji praktyk: - porozumienie w sprawie odbywania praktyk, - przygotowanie wniosku, umowy i rachunku o wynagrodzenie dla zak adowego opiekuna praktyk (w przypadku odpowiedniej liczebno ci grupy); e) po spe nieniu wszystkich wymaga , wpisanie do protoko u w systemie USOS zaliczenia praktyki; Podczas trwania praktyki opiekun dydaktyczny pe ni nadzór nad przebiegiem praktyki, zgodnie z programem praktyk. Po zako czeniu praktyki opiekun sporz dza sprawozdanie z przebiegu praktyki i przekazuje do Dziekanatu. Za opiek dydaktyczn nauczyciel akademicki otrzymuje wynagrodzenie okre lone w Rozporz dzeniu MNiSW

7

Za cznik 3 Porozumienie w sprawie praktyk studenckich Kierunek „Logistyka” – praktyka dyplomowa

POROZUMIENIE W SPRAWIE PRAKTYKI STUDENCKIEJ- DYPLOMOWEJ

POMI DZY: Wojskow Akademi Techniczn im. Jaros awa D browskiego z siedzib w Warszawie, kod 00-908, ul. Gen. Sylwestra Kaliskiego 2 , NIP: 527 020 63 00, REGON: 012122900, zwanej dalej UCZELNI , reprezentowan przez Dziekana Wydzia u Mechanicznego dr. hab. in . Zdzis awa BOGDANOWICZA (tytu , imi i nazwisko)

dzia aj cego na podstawie pe nomocnictwa Nr 1/RKR/ P/2015/ 02.01.2015r.. a

Rektora

-

Komendanta

WAT

(nazwa przedsi biorstwa)

z siedzib w zwanym dalej ORGANIZATOREM, reprezentowanym przez: 1. ............................................................................................................................. 2. .............................................................................................................................. (imi i nazwisko oraz stanowisko)

zosta o zawarte porozumienie o tre ci nast puj cej: §1 UCZELNIA kieruje do ORGANIZATORA w celu odbycia 4 tygodniowej praktyki dyplomowej n/w studentów III roku studiów - kierunek „logistyka” studiuj cych na specjalno ci ........................................................................................................... (nazwa specjalno ci)

1. (imi i nazwisko studenta)

(termin realizacji praktyki)

(imi i nazwisko studenta)

(termin realizacji praktyki)

(imi i nazwisko studenta)

(termin realizacji praktyki)

2. 3.

8 z 23 stron

§2 UCZELNIA zobowi zuje si do: 1) 2) 3) 4)

sprawowania nadzoru dydaktyczno-wychowawczego nad przebiegiem praktyki przez wyznaczonego opiekuna praktyki, przedstawienia zak adowi pracy celów praktyki oraz programów praktyk, delegowania na praktyk studentów spe niaj cych wymagania zdrowotne okre lone w przepisach prawa pracy, ubezpieczenia studentów od nast pstw nieszcz liwych wypadków; §3

1. ORGANIZATOR zobowi zany jest do zapewnienia warunków niezb dnych do przeprowadzenia praktyk, a w szczególno ci do: 1) 2) 3) 4) 5) 6)

7) 8)

zapewnienia warunków niezb dnych dla przeprowadzenia praktyki; zapewnienia odpowiednich miejsc pracy, urz dze , warsztatów, pomieszcze , narz dzi i materia ów zgodnie z programem praktyki; zapoznania studentów z regulaminem pracy, z przepisami o bezpiecze stwie i higienie pracy oraz o ochronie informacji niejawnych; respektowania przepisów prawa pracy, dyscypliny pracy oraz przepisów o bezpiecze stwie i higienie pracy; sprawowania nadzoru nad w ciwym wykonaniem przez studentów programu praktyki; zapewnienia studentom na czas praktyki odzie y ochronnej i roboczej oraz sprz tu ochrony osobistej przewidzianych w przepisach o bezpiecze stwie i higienie pracy; umo liwienia studentom korzystania z urz dze socjalnych i kulturalnych; umo liwienia opiekunowi praktyki uczestniczenia w organizacji i kontroli przebiegu praktyki.

2. ORGANIZATOR mo e za

da

od Uczelni odwo ania z praktyki

studenta

odbywaj cego praktyk na podstawie skierowania, w wypadku gdy narusza on w sposób ra cy dyscyplin pracy. Je eli naruszenie dyscypliny spowodowa o zagro enia dla ycia lub zdrowia, organizator mo e nie dopu ci studenta do kontynuowania praktyki. 3. Do studentów odbywaj cych praktyki na podstawie skierowania stosuje si odpowiednio przepisy prawa pracy o ochronie pracy kobiet i m odocianych, o dyscyplinie pracy oraz o bezpiecze stwie i higienie pracy. §4 1. Nadzór dydaktyczno – wychowawczy nad praktyk ze strony UCZELNI sprawuje opiekun praktyki ..................................................................................................... /imi i nazwisko, tel. kont./

9 z 23 stron

2. Opiek

nad

praktyk

studenck

ze

strony

ORGANIZATORA

sprawuje

.......................................................................................................................................................... /imi i nazwisko, tel. kont./

§5 UCZELNIA z udzia em przedstawiciela ORGANIZATORA dokona oceny realizacji praktyk. §6 Studentowi odbywaj cemu praktyk u ORGANIZATORA na podstawie niniejszego porozumienia nie przys uguje z tego tytu u wynagrodzenie. ORGANIZATOR nie ponosi kosztów leczenia praktykanta. §7 Wszelkie spory mog ce wynika z niniejszego porozumienia na tle maj tkowym rozstrzygaj : ze strony WAT Rektor-Komendant, a ze strony ORGANIZATORA Dyrektor b osoby przez nich upowa nione w niniejszej umowie. W przypadku gdy sprawa nie b dzie za atwiona polubownie w ciwym do jej rozpatrzenia dzie S d powszechny w ciwy dla miejsca siedziby WAT. §8 Wszelkie zmiany niniejszego porozumienia wymagaj formy pisemnej w postaci aneksu pod rygorem niewa no ci. §9 Porozumienie niniejsze sporz dzone zosta o w 2 jednobrzmi cych egzemplarzach, po jednym dla ka dej ze stron.

ORGANIZATOR

UCZELNIA

(podpis i piecze imienna)

(podpis i piecze imienna))

.............................

dnia ............................

10 z 23 stron

Kierunek „Mechanika i budowa maszyn” – praktyka dyplomowa

POROZUMIENIE W SPRAWIE PRAKTYKI STUDENCKIEJ- DYPLOMOWEJ

POMI DZY: Wojskow Akademi Techniczn im. Jaros awa D browskiego z siedzib w Warszawie, kod 00-908, ul. Gen. Sylwestra Kaliskiego 2 , NIP: 527 020 63 00, REGON: 012122900, zwanej dalej UCZELNI , reprezentowan przez Dziekana Wydzia u Mechanicznego dr. hab. in . Zdzis awa BOGDANOWICZA (tytu , imi i nazwisko)

dzia aj cego na podstawie pe nomocnictwa Rektora - Komendanta WAT Nr 1/RKR/ P/2015/ 02.01.2015r. a (nazwa przedsi biorstwa)

z siedzib w zwanym dalej ORGANIZATOREM, reprezentowanym przez: 1. ............................................................................................................................. 2. .............................................................................................................................. (imi i nazwisko oraz stanowisko)

zosta o zawarte porozumienie o tre ci nast puj cej: §1 UCZELNIA kieruje do ORGANIZATORA w celu odbycia 4 tygodniowej praktyki dyplomowej n/w studentów III roku studiów - kierunek „mechanika i budowa maszyn” studiuj cych na specjalno ci ........................................................................................................... (nazwa specjalno ci)

1. (imi i nazwisko studenta)

(termin realizacji praktyki)

(imi i nazwisko studenta)

(termin realizacji praktyki)

(imi i nazwisko studenta)

(termin realizacji praktyki)

2. 3.

11 z 23 stron

§2 UCZELNIA zobowi zuje si do: 1) 2) 3) 4)

sprawowania nadzoru dydaktyczno-wychowawczego nad przebiegiem praktyki przez wyznaczonego opiekuna praktyki, przedstawienia zak adowi pracy celów praktyki oraz programów praktyk, delegowania na praktyk studentów spe niaj cych wymagania zdrowotne okre lone w przepisach prawa pracy, ubezpieczenia studentów od nast pstw nieszcz liwych wypadków; §3

1.

ORGANIZATOR zobowi zany jest do zapewnienia warunków niezb dnych do przeprowadzenia praktyk, a w szczególno ci do: 1) 2) 3) 4) 5) 6)

7) 8) 2.

zapewnienia warunków niezb dnych dla przeprowadzenia praktyki; zapewnienia odpowiednich miejsc pracy, urz dze , warsztatów, pomieszcze , narz dzi i materia ów zgodnie z programem praktyki; zapoznania studentów z regulaminem pracy, z przepisami o bezpiecze stwie i higienie pracy oraz o ochronie informacji niejawnych; respektowania przepisów prawa pracy, dyscypliny pracy oraz przepisów o bezpiecze stwie i higienie pracy; sprawowania nadzoru nad w ciwym wykonaniem przez studentów programu praktyki; zapewnienia studentom na czas praktyki odzie y ochronnej i roboczej oraz sprz tu ochrony osobistej przewidzianych w przepisach o bezpiecze stwie i higienie pracy; umo liwienia studentom korzystania z urz dze socjalnych i kulturalnych; umo liwienia opiekunowi praktyki uczestniczenia w organizacji i kontroli przebiegu praktyki.

ORGANIZATOR mo e za

da

od Uczelni odwo ania z praktyki

studenta

odbywaj cego praktyk na podstawie skierowania, w wypadku gdy narusza on w sposób ra cy dyscyplin pracy. Je eli naruszenie dyscypliny spowodowa o zagro enia dla ycia lub zdrowia, organizator mo e nie dopu ci studenta do kontynuowania praktyki. 3.

Do studentów odbywaj cych praktyki na podstawie skierowania stosuje si odpowiednio przepisy prawa pracy o ochronie pracy kobiet i m odocianych, o dyscyplinie pracy oraz o bezpiecze stwie i higienie pracy. §4

1.

Nadzór dydaktyczno – wychowawczy nad praktyk ze strony UCZELNI sprawuje opiekun praktyki ..................................................................................................... /imi i nazwisko, tel. kont./

12 z 23 stron

2.

Opiek

nad praktyk

studenck

ze strony ORGANIZATORA sprawuje

......................................................................................................................................................... . /imi i nazwisko, tel. kont./

§5 UCZELNIA z udzia em przedstawiciela ORGANIZATORA dokona oceny realizacji praktyk. §6 Studentowi

odbywaj cemu

praktyk

u

ORGANIZATORA

niniejszego porozumienia nie przys uguje z tego tytu u ORGANIZATOR nie ponosi kosztów leczenia praktykanta.

na

podstawie

wynagrodzenie.

§7 Wszelkie spory mog ce wynika z niniejszego porozumienia na tle maj tkowym rozstrzygaj : ze strony WAT Rektor-Komendant, a ze strony ORGANIZATORA Dyrektor b osoby przez nich upowa nione w niniejszej umowie. W przypadku gdy sprawa nie b dzie za atwiona polubownie w ciwym do jej rozpatrzenia dzie S d powszechny w ciwy dla miejsca siedziby WAT. §8 Wszelkie zmiany niniejszego porozumienia wymagaj formy pisemnej w postaci aneksu pod rygorem niewa no ci. §9 Porozumienie niniejsze sporz dzone zosta o w 2 jednobrzmi cych egzemplarzach, po jednym dla ka dej ze stron.

ORGANIZATOR

UCZELNIA

(podpis i piecze imienna)

(podpis i piecze imienna))

.............................

dnia ............................

13 z 23 stron

Za cznik 4 Skierowanie na praktyk dyplomow Warszawa, dnia .....................

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jaros awa D browskiego Wydzia Mechaniczny ul. Gen. S.Kaliskiego 2 00-908 Warszawa

SKIEROWANIE Zgodnie z porozumieniem mi dzy Wojskow Akademi Techniczn , Wydzia em Mechanicznym a ........................................................................................................... ........................................................ zawartym w dniu ............................. kierujemy do Pa stwa naszego studenta ................................................................................................... w celu odbycia studenckiej praktyki zawodowej w okresie od ........................ do .......................... . RAMOWY PROGRAM PRAKTYKI Praktyka dyplomowa powinna: - nauczy studenta: ogólnych zasad organizacji pracy, realizacji procesów g ównych i pomocniczych w zak adzie, zasad u ytkowania i obs ugiwania urz dze technicznych. - zapozna z: dokumentacj techniczn stosowan w zak adzie, technologiami stosowanymi w zak adzie, i organizacj systemu zarz dzania jako ci lub organizacj procesów logistycznych w tym obs ugowo-naprawczych. W zakresie organizacji zak adu student powinien odby szkolenie bhp, zapozna si z kierunkami dzia alno ci zak adu, struktur organizacyjn , komórkami organizacyjnymi i ich zadaniami, oraz powi zaniami (obiegiem informacji) pomi dzy komórkami organizacyjnymi

zak adu. W zakresie g ównej dzia alno ci zak adu student powinien zapozna si z: planowaniem dzia alno ci produkcyjnej/us ugowej lub logistycznej, projektowaniem dzia alno ci produkcyjnej/us ugowej lub logistycznej, przebiegiem procesu produkcyjnego/us ugowego lub logistycznego, zarz dzaniem procesem produkcyjnym /us ugowym lub logistycznym, z urz dzeniami technicznymi stosowanymi w zak adzie, dokumentacj techniczn stosowan w zak adzie, gromadzeniem i przetwarzaniem informacji technicznej lub logistycznej, obiegiem dokumentacji w zak adzie, gospodark materia ow i narz dziow zak adu, procesem zakupów, system zapewnienia jako ci produktów/us ug/, procesem nadzorowania rodowiska pracy, kooperacj z innymi zak adami, procesem nadzorowania nad infrastruktur , procesem obs ugi logistycznej i administracyjno - ksi gowej. W zakresie dzia alno ci rynkowej zak adu student powinien zapozna si z: procesem sprzeda y, rodzajem wiadczonych us ug serwisowych, organizacj us ug gwarancyjnych i pogwarancyjnych, reklam i marketingiem.

......................................................... (data i podpis dydaktycznego opiekuna praktyk)

Dydaktyczny opiekun praktyk ................................................................................................................................... (imi i nazwisko)

(telefon)

Zak adowy opiekun praktyki ............................................................................................................................... (imi i nazwisko)

(telefon)

.................................................................. (data i podpis Dziekana lub osoby upowa nionej)

14 z 23 stron

Za cznik 5 Program praktyki dyplomowej na danym kierunku i specjalno ci

PROGRAM PRAKTYK STUDENCKICH DLA STUDENTÓW WYDZIA U MECHANICZNEGO NA KIERUNKU „MECHANIKA I BUDOWA MASZYN” PO III ROKU STUDIÓW SPECJALNO

.............................................................................................................................. /nazwa specjalno ci */

Charakterystyka praktyki studenckiej Praktyka studencka trwa cztery tygodnie i odbywana jest przez studentów po VI semestrze studiów. Studenci powinni by przyjmowani w takich firmach zak adach, przedsi biorstwach us ugowych lub logistycznych, które pozwol im zapozna si z funkcjonowaniem zak adu, jego struktur organizacyjn , jak równie z dzia alno ci organizacyjn techniczno-technologiczn lub logistyczn . Warunki zaliczenia praktyki: uczestnictwo w praktyce ; enie za wiadczenia i opinii z odbytej praktyki; sporz dzenie sprawozdania z odbytej praktyki enie dzienniczka praktyk.

RAMOWY PROGRAM PRAKTYKI DYPLOMOWEJ dla studentów III roku studiów I stopnia Specjalno

.................................................................................................................... /nazwa specjalno ci */

1. ROZLICZENIE GODZINOWE - cztery tygodnie po VI semestrze 2. SZCZEGÓ OWE CELE KSZTA CENIA Nauczy : - ogólnych zasad organizacji pracy; - ogólnych zasad realizacji procesów g ównych - zasad u ytkowania i obs ugiwania urz dze technicznych. Zapozna : - z dokumentacj techniczn lub logistyczn stosowan w zak adzie; - z technologiami stosowanymi w zak adzie; - z organizacj systemu zarz dzania jako ci lub organizacj procesów logistycznych w tym obs ugowo-naprawczych.

15 z 23 stron

3. TRE

PROGRAMU PRAKTYK

3.1. Struktura organizacyjna zak adu : kierunki dzia alno ci zak adu; struktura organizacyjna; komórki organizacyjne i ich zadania; powi zania (obieg informacji) pomi dzy komórkami organizacyjnymi zak adu. 3.2. Dzia alno g ówna zak adu : planowanie dzia alno ci produkcyjnej/us ugowej lub logistycznej; projektowanie dzia alno ci produkcyjnej/us ugowej lub logistycznej; przebieg procesu produkcyjnego/us ugowego lub logistycznego; zarz dzanie procesem produkcyjnym/us ugowym lub logistycznym; urz dzenia techniczne stosowane w zak adzie; dokumentacja techniczna stosowana w zak adzie; gromadzenie i przetwarzanie informacji technicznej lub logistycznej; obieg dokumentacji w zak adzie; gospodarka materia owa i narz dziowa zak adu; proces zakupów w tym organizacj i procedurami przetargów; system zapewnienia jako ci produktów/us ug; proces nadzorowania rodowiska pracy; kooperacja z innymi zak adami; proces nadzorowania nad infrastruktur ; proces obs ugi logistycznej i administracyjno-ksi gowej; zasad rozliczania realizowanych prac, p ynno finansowa zak adu, obieg informacji planistycznosprawozdawczej w zak adzie. 3.3. Dzia alno rynkowa zak adu: proces sprzeda y; rodzaje wiadczonych us ug; organizacja us ug serwisowych gwarancyjnych i pogwarancyjnych; reklama i marketing.

16 z 23 stron

PROGRAM PRAKTYK STUDENCKICH DLA STUDENTÓW WYDZIA U MECHANICZNEGO NA KIERUNKU „LOGISTYKA” PO III ROKU STUDIÓW SPECJALNO

............................................................................................................................. /nazwa specjalno ci */

Charakterystyka praktyki studenckiej Praktyka studencka trwa cztery tygodnie i odbywana jest przez studentów po VI semestrze studiów. Studenci powinni by przyjmowani w takich firmach zak adach, przedsi biorstwach us ugowych lub logistycznych, które pozwol im zapozna si z funkcjonowaniem zak adu, jego struktur organizacyjn , jak równie z dzia alno ci organizacyjn techniczno-technologiczn lub logistyczn . Warunki zaliczenia praktyki: uczestnictwo w praktyce ; enie za wiadczenia i opinii z odbytej praktyki; sporz dzenie sprawozdania z odbytej praktyki enie dzienniczka praktyk.

RAMOWY PROGRAM PRAKTYKI DYPLOMOWEJ dla studentów III roku studiów I stopnia specjalno

............................................................................. /nazwa specjalno ci */

1. ROZLICZENIE GODZINOWE - cztery tygodnie po VI semestrze 2. SZCZEGÓ OWE CELE KSZTA CENIA Nauczy : - ogólnych zasad organizacji pracy; - ogólnych zasad realizacji procesów g ównych i pomocniczych - zasad u ytkowania i obs ugiwania urz dze technicznych. Zapozna : - z dokumentacj techniczn lub logistyczn stosowan w zak adzie; - z technologiami stosowanymi w zak adzie; - z organizacj systemu zarz dzania jako ci lub organizacj procesów logistycznych w tym obs ugowo-naprawczych.

17 z 23 stron

3. TRE

PROGRAMU PRAKTYK

3.1. Struktura organizacyjna zak adu : kierunki dzia alno ci zak adu; struktura organizacyjna; komórki organizacyjne i ich zadania; powi zania (obieg informacji) pomi dzy komórkami organizacyjnymi zak adu. 3.2. Dzia alno g ówna zak adu : planowanie dzia alno ci produkcyjnej/us ugowej lub logistycznej; projektowanie dzia alno ci produkcyjnej/us ugowej lub logistycznej; przebieg procesu produkcyjnego/us ugowego lub logistycznego; zarz dzanie procesem produkcyjnym/us ugowym lub logistycznym; urz dzenia techniczne stosowane w zak adzie; dokumentacja techniczna stosowana w zak adzie; gromadzenie i przetwarzanie informacji technicznej lub logistycznej; obieg dokumentacji w zak adzie; gospodarka materia owa i narz dziowa zak adu; proces zakupów w tym organizacj i procedurami przetargów; system zapewnienia jako ci produktów/us ug; proces nadzorowania rodowiska pracy; kooperacja z innymi zak adami; proces nadzorowania nad infrastruktur ; proces obs ugi logistycznej i administracyjno-ksi gowej; zasad rozliczania realizowanych prac, p ynno finansowa zak adu, obieg informacji planistycznosprawozdawczej w zak adzie. 3.3. Dzia alno rynkowa zak adu: proces sprzeda y; rodzaje wiadczonych us ug; organizacja us ug serwisowych gwarancyjnych i pogwarancyjnych; reklama i marketing.

18 z 23 stron

Za cznik 6 Plan organizacji studenckich praktyk zawodowych w roku akademickim 2013/2014

PLAN ORGANIZACJI STUDENCKICH PRAKTYK ZAWODOWYCH W ROKU AKADEMICKIM 2013/2014

Lp.

Przedsi wzi cie

Termin realizacji

Odpowiedzialny

4.

Spotkanie informacyjne ze studentami

do 28.02.2015 r.

Prodziekan ds. Kszta cenia i Kierownik Dziekanatu

5.

enie do opiekuna praktyk przez studentów porozumienia do odbycia praktyki

do 15.05.2015 r.

Student

6.

enie do opiekuna praktyk przez studentów pro by o zgod na praktyk poza miejscem zamieszkania /Warszawy/

do 15.05.2015 r.

Student

7.

Spotkanie Kierownictwa wydzia u z opiekunami praktyk

do 08.04.2015 r.

Prodziekan ds. kszta cenia

8.

Spotkanie z studentów z opiekunem praktyk

do 30.04.2015 r.

Opiekun praktyki

9.

Czas na odbycie praktyki

w przerwie wakacyjnej do 01.09.2015 r.

Opiekun praktyki

02.09– 15.09.2015r.

Opiekun praktyki

11. Przekazanie sprawozdania z realizacji praktyki

do 25.09.2015 r.

Opiekun praktyki

Przekazanie sprawozdania do DOK z realizacji praktyki

do 15.10.2015 r.

Kierownik Dziekanatu

10. Zaliczenie praktyki

12.

19 z 23 stron

Za cznik 7 Informacja o sposobie przeprowadzania praktyk studenckich na Wydziale Mechanicznym WAT INFORMACJA O SPOSOBIE PRZEPROWADZANIA PRAKTYK STUDENCKICH NA WYDZIALE MECHANICZNYM WAT I. Zakres praktyk Do uzyskania dyplomu jest konieczne odbycie przez ka dego studenta praktyk zawodowych w wymiarze: 1. Studia pierwszego stopnia Zgodnie ze Standardami kszta cenia dla kierunku „mechanika i budowa maszyn” i „logistyka” w trakcie studiów studenci zobowi zani s do odbycia cznie nie mniej ni 4 tygodnie praktyk. Plan studiów na Wydziale Mechanicznym WAT przewiduje 4 tygodnie na praktyk dyplomow po III roku studiów. II. Ubezpieczenie od nast pstw nieszcz liwych wypadków (NW). Udzia w praktykach studenckich wymaga posiadania przez studenta ubezpieczenia od nast pstw nieszcz liwych wypadków (NW). Mo na w tym celu wykorzysta ubezpieczenie oferowane przez uczelni lub inne. Brak wa nego ubezpieczenia jest równoznaczny z niedopuszczeniem studenta do odbywania praktyk studenckich. III. Forma praktyki 1.

Podstawow form odbywania praktyki jest praktyka indywidualna (student samodzielnie znajduje zak ad, w którym mo e odby praktyk ). Je li praktyka ma odby si w miejscu zamieszkania studenta lub w Warszawie, studenci nie musz wyst powa do Dziekana WME o zgod na odbycie takiej praktyki. Przed odbyciem praktyki student zobowi zany jest: a) przekaza informuj opiekunowi praktyki o miejscu i czasie odbywania praktyki, b) dostarczy opiekunowi praktyki podpisane, w dwóch egzemplarzach, przez przedstawiciela firmy (w której b dzie odbywa praktyk ) porozumienie o odbywaniu praktyki studenckiej, c) odebra od opiekuna praktyki i dostarczy do firmy jeden egzemplarz porozumienia, opatrzony podpisami ze strony firmy i uczelni. d) odebra od opiekuna praktyki imienne skierowanie na praktyk – bezpo rednio przed terminem rozpocz cia praktyki. Warunkiem uzyskania podpisu Dziekana na porozumieniu jest ubezpieczenie NW studenta (np. ubezpieczenie studenckie wa ne w okresie planowanej realizacji praktyki, karta EURO