PROCEDURA ODBYWANIE I DOKUMENTOWANIE PRAKTYK STUDENCKICH

WEWNĘTRZNY SYSTEM ZAPEWNIANIA I DOSKONALENIA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA PROCEDURA symbol WSDZJKWNoZ/9 ODBYWANIE I DOKUMENTOWANIE PRAKTYK STUDENCKICH 1. P...
Author: Szymon Krupa
0 downloads 2 Views 893KB Size
WEWNĘTRZNY SYSTEM ZAPEWNIANIA I DOSKONALENIA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA

PROCEDURA

symbol WSDZJKWNoZ/9

ODBYWANIE I DOKUMENTOWANIE PRAKTYK STUDENCKICH

1. Podstawy prawne 1.1. Regulacje zewnętrzne:  Ustawa z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005r. Nr 164.poz.1365 ze zm.)  Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12.07.2007r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunkowe (Dz.U. Nr 164, poz. 1166),  Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2004r. Nr 110, poz.1170)  Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 maja 2012 w sprawie standardów kształcenia (Dz. U z 2012 poz. 631) 1.2. Regulacje wewnętrzne:  Zarządzenie nr 38/09 Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2009 roku w sprawie organizacji praktyk wakacyjnych/zawodowych realizowanych przez studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu  Zarządzenie nr 32/10 Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 26 maja 2010 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 38/09 Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2009 roku w sprawie organizacji praktyk wakacyjnych/zawodowych realizowanych przez studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu  Zarządzenie nr 65/10 Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 29 października 2010 roku w sprawie zmiany zarządzenia nr 38/09 Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2009 roku w sprawie organizacji praktyk wakacyjnych/zawodowych realizowanych przez studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zmienione zarządzeniem nr 32/10 z dnia 26 maja 2010 r.

2. Cel i przedmiot procedury Celem i istotą procedury jest określenie zasad odbywania praktyk studenckich przez studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

3.

Definicje Opiekun Praktyk ze strony Uniwersytetu – osoba powołana przez Prorektora ds. Studenckich na wniosek Dziekana WNoZ spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych na wydziale.

WEWNĘTRZNY SYSTEM ZAPEWNIANIA I DOSKONALENIA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA

PROCEDURA

symbol WSDZJKWNoZ/9

ODBYWANIE I DOKUMENTOWANIE PRAKTYK STUDENCKICH

Miejsce odbywania praktyk - podmioty gospodarcze (państwowe lub prywatne), urzędy oraz inne jednostki organizacyjne, z którymi w imieniu Uniwersytetu Prorektor ds. Studenckich zawarł porozumienie w sprawie organizacji praktyk. Okres trwania praktyki – ilość dni roboczych spędzonych w organizacji przeznaczonej do realizacji programu praktyki. Czas trwania praktyki – ilość godzin spędzonych w organizacji przeznaczonej do realizacji programu praktyki. Plan praktyki – szczegółowy zakres czynności do zrealizowania w okresie praktyki. Harmonogram praktyki – rozkład godzinowy praktyki z określeniem osób zobligowanych do jej odbycia oraz czasu, miejsca i rodzaju praktyki.

4.

Struktura obowiązków

Opiekun praktyk z ramienia uczelni Do obowiązków opiekuna praktyk należy:  organizacja spotkania ze studentami podlegającymi obowiązkowi odbycia praktyk. Na spotkaniu ze studentami opiekun zobowiązany jest poinformować studenta o konieczności posiadania: 1. ubezpieczenia od OC zawieranych indywidualnie przez studenta lub za pośrednictwem Uczelni z firmą ubezpieczeniową w zakresie odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez studentów w trakcie odbywania praktyk studenckich przewidzianych w programie dydaktycznym studiów oraz w ramach innych programów przewidujących praktyki (międzynarodowe lub międzyuczelniane programy wymiany studentów, itp.)”, 2. zaświadczenia o szczepieniu przeciw WZW typu B, jeżeli jest wymagane, 3. aktualnej książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych, jeżeli jest wymagana, 4. ochronnego ubrania medycznego, 5. identyfikatora wykonanego przez studenta we własnym zakresie, właściwej dla danego wydziału dokumentacji niezbędnej do zaliczenia praktyki.  przygotowanie imiennych list studentów lub skierowań na praktyki i innych niezbędnych dokumentów związanych z praktykami,  przygotowanie zgodnie z obowiązującym wzorem porozumień z podmiotami, o których mowa w § 4 ust. 3 Zarządzenia nr 38/09 Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2009 roku i podpisywanie ich z upoważnienia Rektora,  sprawowanie nadzoru nad przebiegiem praktyk,  zaliczanie praktyk na podstawie wymaganych dokumentów oraz materiałów,  po zakończeniu praktyk w danym roku akademickim, opiekun sporządza sprawozdanie z przebiegu praktyk i przekazuje je dziekanowi lub kierownikowi praktyk nie później, niż do 30 października danego roku.  wykonywanie innych czynności zleconych przez dziekana lub kierownika praktyk. Studenci otrzymują od opiekuna:  program praktyk,  regulamin praktyk,  skierowanie na praktykę, o ile imienna lista studentów nie jest załączona do porozumienia,  dzienniczek praktyk lub książeczkę umiejętności praktycznych. Opiekun dodatkowo zobligowany jest do przygotowanie przed rozpoczęciem każdego nowego

WEWNĘTRZNY SYSTEM ZAPEWNIANIA I DOSKONALENIA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA

PROCEDURA

symbol WSDZJKWNoZ/9

ODBYWANIE I DOKUMENTOWANIE PRAKTYK STUDENCKICH

roku akademickiego i dostarczeniem tych informacji do Kierownika Praktyk Studenckich na Wydziale Nauk o Zdrowiu, następujących informacji:  list studentów odbywających praktyki zawodowe lub wakacyjne, podzielonych na grupy, wraz z nazwą Placówki oraz z przypisanym opiekunem prowadzącym ze strony Placówki,  adresów Placówek, w których student/studenci odbywa/odbywają praktyki zawodowe lub wakacyjne  terminów praktyk. W trakcie trwania praktyk opiekun może hospitować wybrane zajęcia. Po zakończonych zajęciach istnieje możliwość wyrażenia opinii na temat jakości zajęć realizowanych w ramach praktyk poprzez wykorzystanie kwestionariusza ankiety. Kierownik praktyk na Wydziale Nauk o Zdrowiu Do obowiązków kierownika studenckich praktyk wakacyjnych/zawodowych należy:  nadzór nad praktykami na wydziale,  organizacja spotkań z opiekunami praktyk,  współpraca z podmiotami, w których odbywają się praktyki,  koordynacja działalności opiekunów powołanych na wydziale,  przygotowanie załączników do porozumienia,  aktualizowanie załączników do porozumień,  zatwierdzanie sprawozdań sporządzonych przez opiekunów praktyk,  sporządzenie sprawozdania z realizacji praktyk na wydziale,  wykonywanie innych czynności zleconych przez dziekana. Dziekan Podejmuje decyzję w sprawie zwolnienia studenta z obowiązku odbywania wakacyjnych/zawodowych po zasięgnięciu opinii właściwego opiekuna praktyk.

praktyk

Dział Spraw Studenckich  Przygotowuje Porozumienia z podmiotami, w sprawie realizacji praktyk wakacyjnych/zawodowych. Załączniki do porozumienia sporządzają wydziały.  Dział Spraw Studenckich prowadzi rejestr i przechowuje oryginały porozumień. Kopie porozumień przekazywane są do właściwych dziekanatów w terminie do 7 dni od podpisania porozumienia. Prorektor ds. Studenckich  Powołuje, na wniosek dziekana, kierownika (w zależności od potrzeb wydziału) oraz opiekunów studenckich praktyk wakacyjnych/zawodowych spośród nauczycieli akademickich.  Podpisuje z upoważnienia Rektora Porozumienia z podmiotami, w sprawie realizacji praktyk wakacyjnych/zawodowych, które wcześniej przygotowuje Dział Spraw Studenckich.  Podejmuje decyzje w przypadku pojawienia się specyficznych problemów z realizacja praktyk, a rozwiązanie nie jest normowane przez wewnętrzne akty normatywne. Rektor - Sprawuje nadzór na procesem dydaktycznym w uczelni, w tym praktykami studenckimi.

WEWNĘTRZNY SYSTEM ZAPEWNIANIA I DOSKONALENIA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA

PROCEDURA

symbol WSDZJKWNoZ/9

ODBYWANIE I DOKUMENTOWANIE PRAKTYK STUDENCKICH

5. Postanowienia ogólne  Praktyki są integralną częścią studiów na poszczególnych kierunkach studiów i są realizowane zgodnie z planem studiów i programem nauczania na danym kierunku kształcenia.  Praktyki realizowane są przez studentów w trakcie trwania roku akademickiego w terminie określonym w regulaminie praktyk.  Praktyki powinny być zrealizowane i zaliczone przed rozpoczęciem kolejnego semestru  albo roku akademickiego.  Plan praktyki czyli szczegółowy zakres czynności do zrealizowania w okresie praktyki oraz opis efektów kształcenia określone zostają przez poszczególne Komisje Programowe na WNoZ. Cele praktyk Celem praktyk jest doskonalenie umiejętności praktycznych w rzeczywistych warunkach pracy, a w szczególności :  Poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach oraz wyćwiczenie umiejętności praktycznych.  Zdobycie umiejętności adaptowania się w różnych zespołach ludzkich oraz kształtowanie kompetencji społecznych w naturalnym środowisku zawodowym.  Wprowadzenie w strukturę organizacyjną oraz specyfikę funkcjonowania środowiska zawodowego.  Zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania i organizacją wybranej instytucji, a w szczególności poznanie struktury, zadań, misji placówki prowadzącej działalność odpowiadającą kierunkowi studiów.  Przygotowanie studenta do realizacji zadań w sposób samodzielny i odpowiedzialny.  Kształtowanie u studenta spostrzegawczości oraz zdolności samodzielnego i krytycznego myślenia. Rodzaje odbywanych praktyk na WNoZ  zawodowa  wakacyjna Formy realizowanych praktyk: Praktyka zorganizowana – Wydział organizuje praktyki, w ramach zawartych przez Uczelnię porozumień z podmiotami na realizację praktyk, student korzysta z oferty przygotowanej przez wydział. Praktyka indywidualna – Osoby pragnące odbyć praktyki w podmiotach, w których uczelnia nie organizuje praktyk, przygotowuje je we własnym zakresie , w tym wypadku student jest zobowiązany do poinformowania opiekuna praktyk jaką jednostkę wybrał i na jego prośbę następuje podpisanie porozumienia z organizacją, a Wydział (uczelnia) sprawuje nadzór merytoryczny nad przebiegiem praktyk. Umiejętności praktyczne mogą być zdobywane w szczególności w ramach:

WEWNĘTRZNY SYSTEM ZAPEWNIANIA I DOSKONALENIA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA

PROCEDURA

symbol WSDZJKWNoZ/9

ODBYWANIE I DOKUMENTOWANIE PRAKTYK STUDENCKICH

   

wykonywanego stosunku pracy, wolontariatu, udziału w pracach obozu, koła naukowego, zespołu realizującego prace naukowe, innego zdobytego doświadczenia zawodowego.

Student Student skierowany na praktykę zobowiązany jest:  przestrzegać zasad i regulaminów obowiązujących w Zakładzie/Instytucji oraz przepisów o ochronie danych osobowych i informacji niejawnych  wykonywać polecenia związane z programem praktyk według wskazówek osoby nadzorującej przebieg tej praktyki z ramienia Zakładu/Instytucji.  przestrzegać zasad etyki zawodowej oraz dochować tajemnicy zawodowej. Student zobowiązany jest do uczestniczenia w praktykach zawodowych/wakacyjnych zgodnie w wcześniej przedstawionym harmonogramem. Harmonogram praktyk przygotowują poszczególne Dziekanaty na podstawie informacji otrzymanych od poszczególnych opiekunów praktyk. Student ma możliwość konsultowania ewentualnych wątpliwości w czasie trwania dyżuru opiekuna praktyk z ramienia uczelni. Dyżury odbywają się zgodnie z planem zamieszczonym w poszczególnych jednostkach wydziału. Po zakończeniu praktyk, w terminach wyznaczonych przez opiekuna praktyk student zobligowany jest do dostarczenia pełnego kompletu dokumentów potwierdzającego zarówno jego udział w praktyki zgodnie z ustalonym programem oraz zdobycie odpowiednich umiejętności zawartych w odpowiednim wykazie. Warunki zaliczenia Warunkiem zaliczenia praktyk jest przedłożenie przez studenta co najmniej jednego z wymienionych następujących dokumentów:  potwierdzenia zrealizowania programu praktyk w terminie i miejscu wskazanym w porozumieniu przez podmiot, w którym student odbywał praktykę,  dzienniczka praktyk/książeczki umiejętności praktycznych z potwierdzeniem przez podmiot, w którym student odbywał praktyki, zrealizowania każdej umiejętności praktycznej ujętej w programie praktyk,  pracy zaliczeniowej (dot. kierunku zdrowie publiczne specjalność zarządzanie w opiece zdrowotnej),  opiekun praktyk dokonuje zaliczenia praktyk w indeksie studenta oraz w systemie E-Indeks,  zaliczenie praktyki realizowanej za granicą wymaga dostarczenia przez studenta oryginałów dokumentów potwierdzających zrealizowanie programu praktyki oraz tłumaczenia tych dokumentów na język polski przez tłumacza przysięgłego, z wyłączeniem studentów anglojęzycznych. Koszty tłumaczenia ponosi student,  zaliczenie praktyk jest warunkiem zaliczenia roku studiów,

WEWNĘTRZNY SYSTEM ZAPEWNIANIA I DOSKONALENIA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA

PROCEDURA

symbol WSDZJKWNoZ/9

ODBYWANIE I DOKUMENTOWANIE PRAKTYK STUDENCKICH



  

w przypadku nie zaliczenia praktyk, za zgodą Dziekana student może otrzymać wpis warunkowy na następny semestr lub rok akademicki z wyznaczonym terminem zaliczenia praktyk, zaliczenie praktyk wymaganych przez plany studiów jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego, do oceny umiejętności i postaw kształtowanych w trakcie praktyk stosuje się skalę ocen obowiązującą w Uczelni, odmówić zaliczenia praktyki, jeżeli nie zostały spełnione wymagania zawarte w niniejszej procedurze oraz regulacjach prawnych określających efekty kształcenia na danym kierunku.

6. Załączniki 1. Schemat odpowiedzialności

SCHEMAT ODPOWIEDZIALNOŚCI – WSDJK-WNoZ/9 ODBYWANIE I DOKUMENTOWANIE PRAKTYK STUDENCKICH

Odpowiedzialni

Zadania

Rektor

Sprawuje nadzór na procesem dydaktycznym w uczelni, w tym praktykami studenckimi.

Prorektor ds. Studenckich

Dziekan WNoZ

Prodziekan ds. studenckich

Powołuje opiekunów studenckich praktyk. Podpisuje z upoważnienia Rektora porozumienia z podmiotami, w sprawie realizacji praktyk. Podejmuje decyzje w przypadku pojawienia się problemów z realizacja praktyk, a ich rozwiązanie nie jest normowane przez wewnętrzne akty normatywne. Podejmuje decyzję w sprawie zwolnienia studenta z obowiązku odbywania praktyk. Sprawuje nadzór na procesem dydaktycznym na wydziale, w tym praktykami studenckimi Ocena stopnia osiągania kierunkowych – ewaluacja

zakładanych

efektów

Wydziałowego Zespołu ds. Doskonalenia i Zapewnienia Jakości Kształcenia

Opiniowanie i zatwierdzanie programów praktyk zgodnie z KRK. Analiza zakresu i stopnia osiąganych efektów kształcenia w treściach programowych praktyki w odniesieniu do założeń programowych danego kierunku studiów

Kierunkowe Zespoły ds. Programów Ksztalcenia

Zatwierdzenie treści programowych praktyki w karcie przedmiotu

Kierownik praktyk na Wydziale Nauk o Zdrowiu

Opiekun praktyk z ramienia uczelni

Dział Spraw Studenckich

Student

Nadzór nad praktykami na wydziale. Koordynowanie działalności opiekunów praktyk powołanych na wydziale. Przygotowanie załączniki do porozumienia z podmiotami. Zatwierdzanie sprawozdań sporządzonych przez opiekunów praktyk. Przygotowanie sprawozdania z realizacji praktyk na wydziale. Przekazanie pełnej informacji i dokumentacji związanej z praktykami studentom. Dopuszczenie studenta do rozpoczęcia praktyki zgodnie z regulaminem, instrukcją i harmonogramem praktyk. Sprawowanie nadzoru nad przebiegiem praktyk. Zaliczanie praktyk. Przygotowuje porozumienia z podmiotami, w sprawie realizacji praktyk oraz prowadzi rejestr i przechowuje oryginały porozumień. Realizacja praktyki zgodnie z programem i regulacjami prawnymi obowiązującymi w Uczelni.