REGULAMIN REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH

REGULAMIN REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach na rok szkolny 2013/2014 Podstawa pr...
1 downloads 4 Views 216KB Size
REGULAMIN REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach na rok szkolny 2013/2014 Podstawa prawna: 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26 poz. 232 z późn. zm.), § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 lutego 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 46, poz. 432 z 2002 r., z późn. zm.) oraz § 16 pkt 1 w związku z § 24 ust 2 pkt 8 Regulaminu Organizacyjnego Kuratorium Oświaty w Warszawie, zatwierdzonego przez Wojewodę Mazowieckiego w dniu 17 stycznia 2012 roku. 2. Zarządzenie nr 10 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 11 lutego 2013 roku w sprawie rekrutacji uczniów i słuchaczy do publicznych szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół policealnych na rok szkolny 2013/2014. §1 1. Dyrektor ZSP Nr 1 powołuje Szkolną Komisję Rekrutacyjno – Kwalifikacyjną. 2. Do zadań Szkolnej Komisji Rekrutacyjno – Kwalifikacyjnej należą w szczególności: a) podanie do wiadomości kandydatom informacji o warunkach rekrutacji z uwzględnieniem kryteriów przyjęć, b) sporządzenie listy kandydatów przyjętych do szkoły, c) sporządzenie protokołu postępowania kwalifikacyjnego po każdym etapie rekrutacji. 3. Komisja Rekrutacyjno – Kwalifikacyjna, na każdym posiedzeniu, może podjąć decyzję o zamknięciu rekrutacji do poszczególnych klas. §2 Szkolna Komisja Rekrutacyjno – Kwalifikacyjna pracuje według następującego harmonogramu: 1. Kandydaci składają dokumenty do III Liceum Ogólnokształcącego, Technikum Nr 1, Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 1 elektronicznie i w sekretariacie ZSP Nr 1.

od 10 maja godz. 10.00 do 24 maja 2013 r. godz. 15.00

2. Kandydaci mogą dokonywać zmiany wyboru szkół.

od 21 czerwca godz. 10.00 do 25 czerwca 2013 r. godz. 16.00

3. Kandydaci dostarczają do Szkoły kopię świadectwa ukończenia gimnazjum i kopię zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego.

28 czerwca od godz. 11.00 do 1 lipca 2013 r. godz. 16.00

1

4. Szkolna Komisja Rekrutacyjno – Kwalifikacyjna prowadzi postępowanie rekrutacyjne.

2 lipca od godz. 9.00 do 4 lipca 2013 r. godz. 15.00

5. Szkolna Komisja Rekrutacyjno – Kwalifikacyjna ogłasza listy kandydatów przyjętych do Szkoły i listy kandydatów niezakwalifikowanych do przyjęcia.

do 4 lipca 2013 r. do godz. 16.00

6. Kandydaci umieszczeni na listach kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia składają oświadczenia potwierdzające wolę podjęcia nauki w Szkole oraz oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego. Kandydaci otrzymują ze szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy, który wydaje zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie (zaświadczenie należy złożyć do 26 sierpnia w sekretariacie szkoły).

5 lipca od godz. 9.00 do 8 lipca 2013 r. do godz. 15.00

7. Szkolna Komisja Rekrutacyjno – Kwalifikacyjna ogłasza listy kandydatów przyjętych do Szkoły.

8 lipca 2013 r. godz. 16.00

8. Szkolna Komisja Rekrutacyjno – Kwalifikacyjna prowadzi rekrutację 9 lipca 2013 r. od godz. 9.00 uzupełniającą, jeżeli Szkoła dysponuje wolnymi miejscami. Kandydaci do godz. 15.00. składają podania o przyjęcie do wybranej klasy. 9. Szkolna Komisja Rekrutacyjno – Kwalifikacyjna ogłasza wyniki rekrutacji uzupełniającej.

10 lipca 2013 r. godz. 12.00

10. Kandydaci zakwalifikowani w wyniku rekrutacji uzupełniającej składają oświadczenia potwierdzające wolę podjęcia nauki w Szkole oraz oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego. Kandydaci otrzymują ze szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy, który wydaje zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie (zaświadczenie należy złożyć do 26 sierpnia w sekretariacie szkoły).

10 lipca od godz. 12.00 do 11 lipca 2013 r. godz. 15.00

11. Szkolna Komisja Rekrutacyjno – Kwalifikacyjna ogłasza listy przyjętych do klasy pierwszej na rok szkolny 2013/2014, a także informację o liczbie wolnych miejsc.

11 lipca 2013 r. godz. 15.00

12. Szkolna Komisja Rekrutacyjno – Kwalifikacyjna przeprowadza dodatkową rekrutację jeżeli Szkoła nie dokonała pełnego naboru.

od 27 sierpnia do 30 sierpnia 2013 r.

13. Dyrektor Szkoły rozpatruje odwołania od wyników postępowania kwalifikacyjnego w ciągu trzech dni od daty ogłoszenia listy kandydatów przyjętych do szkoły.

§3 1. Warunkiem przyjęcia do klas pierwszych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 na rok szkolny 2013/2014 jest ukończenie gimnazjum publicznego lub niepublicznego z uprawnieniami szkoły publicznej. 2. W roku szkolnym 2013/2014 nabór będzie prowadzony w formie elektronicznej. §4 1. Dokumenty obowiązujące kandydata ubiegającego się o przyjęcie na rok szkolny 2013/2014 to: a) kwestionariusz – podanie o przyjęcie do szkoły, 2

b) poświadczona kopia świadectwa ukończenia gimnazjum, c) poświadczona kopia zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego, d) w technikum i szkole zawodowej zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie, e) trzy podpisane fotografie, f) w przypadku kandydatów, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty konkursu, zaświadczenie potwierdzające uzyskanie tytułu, g) w przypadku kandydatów niepełnosprawnych (z wadami słuchu, wzroku, narządów ruchu i innymi) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego publicznej poradni psychologicznopedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, a w przypadku kandydatów z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, opinię ww. poradni. §5 1. O przyjęciu kandydata do klas pierwszych decyduje suma punktów, której składnikami są: a) liczba punków możliwych do uzyskania za egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum. Szczegółowe wyniki egzaminu wyrażone w skali procentowej dla zadań z zakresu : – języka polskiego, – historii i wiedzy o społeczeństwie, – matematyki, – przedmiotów przyrodniczych: geografii, biologii, chemii, fizyki, – języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Należy wynik procentowy z zakresu przeliczać na punkty przyjmując współczynnik 0,2 (maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania – 100), b) punkty uzyskane za oceny z języka polskiego i trzech obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz za inne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum (maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania – 100). 2. Sposób przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i każdego z trzech wskazanych obowiązkowych zajęć edukacyjnych (maksymalnie 72 punkty): celujący bardzo dobry dobry dostateczny dopuszczający

– 18 punktów – 14 punktów – 10 punktów – 6 punktów – 2 punkty

3

3. Za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum kandydat może uzyskać maksymalnie 28 punktów: a) 13 punktów – liczba punktów za tytuł finalisty w co najmniej jednym konkursie, którego program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, organizowanym przez kuratora oświaty, co najmniej na szczeblu wojewódzkim lub za tytuł laureata, finalisty innych konkursów organizowanych przez kuratora oświaty - zasady organizacji tych konkursów i olimpiad określone zostały w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. Nr 13, poz.125). Finalista więcej niż jednego konkursu uzyskuje tylko 13 punktów, b) 5 punktów – liczba punktów za uzyskane wysokie miejsce – nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem – w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu wojewódzkim przez inne podmioty działające na terenie szkół, niezależnie od liczby zawodów, w których kandydat brał udział, c) 2 punkty – liczba punktów za uzyskane wysokie miejsca – nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem - w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół , niezależnie od liczby zawodów, w których kandydat brał udział, (w przypadku przyznania 5 punktów za osiągnięcia na szczeblu wojewódzkim lub ogólnopolskim nie przyznaje się 2 punktów za osiągnięcia na szczeblu powiatowym), d) 2 punkty - liczba punktów za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub środowiska szkolnego, e) 2 punkty - liczba punktów za świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem, f) do 6 punktów - liczba punktów za średnią arytmetyczną zaokrągloną do trzech miejsc po przecinku, uzyskaną z obowiązkowych zajęć edukacyjnych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wymienionych na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz religii lub etyki (w przypadku braku oceny z wymienionych wyżej zajęć edukacyjnych, zajęć tych nie uwzględnia się przy obliczaniu średniej arytmetycznej). Przy obliczaniu średniej arytmetycznej przyjmuje się następujące wartości punktowe dla stopni: celujący – 6 punktów bardzo dobry – 5 punktów dobry – 4 punkty dostateczny – 3 punkty dopuszczający – 2 punkty 4. Absolwentowi gimnazjum, który został zwolniony z części egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum przyznaje się liczbę punktów:

4

uzależnioną od oceny na świadectwie z danego przedmiotu (dotyczy: język polski, matematyka, język obcy nowożytny)  20 punktów – stopień celujący  16 punktów – stopień bardzo dobry  12 punktów – stopień dobry  8 punktów – stopień dostateczny  4 punkty – stopień dopuszczający uzależnioną od średniej ocen zaokrąglonej do dwóch miejsc po przecinku (dotyczy: historii i wiedzy o społeczeństwie, biologii, geografii, fizyki i chemii)  20 punktów – średnia ocen 5,51 – 6,0  16 punktów – średnia ocen 4,51 – 5,50  12 punktów – średnia ocen 3,51 – 4,50  8 punktów – średnia ocen 2,51 – 3,50  4 punkty – średnia ocen 2,00 – 2,50. §6 Do szkoły przyjęci zostaną uczniowie, którzy uzyskają największą liczbę punktów. 1. O przyjęciu do wybranej klasy, jeśli liczba kandydatów będzie wyższa niż liczba miejsc, decyduje liczba punktów. 2. W przypadku równorzędnych wyników punktowych uzyskanych kwalifikacyjnym, pierwszeństwo przyjęcia do szkoły w mają w kolejności:

w

postępowaniu

a) sieroty, osoby umieszczone w rodzinach zastępczych oraz osoby przybywające w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, b) kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki, c) kandydaci z problemami zdrowotnymi, posiadający opinię publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej w sprawie ograniczonych możliwości wyboru kierunków kształcenia ze względu na stan zdrowia, d) uczniowie, którzy uzyskali wyższą liczbę punktów na egzaminie gimnazjalnym, e) uczniowie, którzy uzyskali wyższą liczbę punktów za oceny na świadectwie, f) uczniowie, którzy uzyskali wyższą liczbę punktów za inne osiągnięcia.

5

3. Kandydatowi przysługuje prawo złożenia do Dyrektora Szkoły odwołania od wyników rekrutacji. §7 1. W zależności od typu i kierunku szkoły punktowane są następujące zajęcia edukacyjne.

III Liceum Ogólnokształcące Kierunki kształcenia

Przedmioty punktowane przy rekrutacji

prawno-dziennikarski

język polski, matematyka, język obcy, historia

turystyczny

język polski, matematyka, język obcy, geografia

Technikum Nr 1 Zawody

Przedmioty punktowane przy rekrutacji

technik elektronik

język polski, matematyka, język obcy, fizyka

technik elektryk

język polski, matematyka, język obcy, fizyka

technik mechatronik

język polski, matematyka, język obcy, fizyka

technik mechanik

język polski, matematyka, język obcy, fizyka

technik informatyk

język polski, matematyka, język obcy, fizyka

technik teleinformatyk

język polski, matematyka, język obcy, fizyka

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1 Zawody

Przedmioty punktowane przy rekrutacji

mechanik-monter maszyn i urządzeń

język polski, matematyka, język obcy, technika

operator obrabiarek skrawających

język polski, matematyka, język obcy, technika

elektryk

język polski, matematyka, język obcy, technika

Regulamin, po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną, wchodzi w życie z dniem 20 marca 2013 r.

6