Regulamin rekrutacji do Gimnazjum w Ropie

Regulamin rekrutacji do Gimnazjum w Ropie Podstawa Prawna: 1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572,...
0 downloads 5 Views 197KB Size
Regulamin rekrutacji do Gimnazjum w Ropie

Podstawa Prawna: 1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572, z późn. zm.). 2. Statut Gimnazjum w Ropie.

I. Postanowienia wstępne §1 1. Dyrektor Gimnazjum w Ropie ogłasza rekrutację kandydatów do

klasy pierwszej

gimnazjum na dany rok szkolny, 2. Rekrutacja może zostać ogłoszona w następującej formie: a) na tablicy ogłoszeń szkoły, b) na stronie internetowej szkoły, c) przekazanie informacji za pomocą parafii istniejącej w obwodzie szkoły, d) zorganizowanie spotkania informacyjnego dla rodziców. 3. Przebieg rekrutacji obejmuje: a) określenie liczby miejsc organizacyjnych, b) przyjmowanie kart zgłoszeń i wniosków o przyjęcie, c) powołanie Komisji Rekrutacyjnej, d) posiedzenie Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej, e) ogłoszenie wyników rekrutacji na dany rok szkolny. 4. Postępowanie Komisji Rekrutacyjnej jest jawne. 5. Rekrutację przeprowadza się w oparciu o zasadę pełnej dostępności.

1

II. Postanowienia ogólne §2 1. Do klasy I gimnazjum przyjmowani są uczniowie podlegający obowiązkowi szkolnemu, którzy ukończyli szkołę podstawową. 2. Liczba oddziałów i miejsc zaplanowana w Arkuszu Organizacyjnym szkoły jest liczbą maksymalną i w przypadku większej liczby zgłoszeń niż liczba wolnych miejsc, dyrektor szkoły powołuje Komisję Rekrutacyjną. 3. Zapisy na kolejny rok szkolny dokonywane są w terminie wskazanym Decyzją Małopolskiego Kuratora Oświaty. Na rok szkolny 2014/2015 według terminów: Od 3 marca do 20 czerwca 2014 r. – składanie dokumentów (zgłoszenie i wniosek). Tryb i formę składania dokumentów określi organ prowadzący szkołę. Od 27 czerwca do 2 lipca 2014 r. – przedkładanie oryginałów świadectw ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczeń o wynikach sprawdzianu. 7 lipca 2014 r. godz. 13.00 – podanie wyników postępowania kwalifikacyjnego do publicznej wiadomości w formie list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. 10 lipca 2014 r. godz. 13.00 – podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Do 29 sierpnia 2014 r. – postępowanie uzupełniające.

§3 1. Do klasy pierwszej Gimnazjum przyjmuje się: a) z urzędu – kandydaci zamieszkali w obwodzie szkolnym, na podstawie zgłoszenia Rodziców, wzór Zgłoszenia Kandydata do klasy I Gimnazjum w Ropie stanowi załącznik nr 1. b) w miarę wolnych miejsc na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) - kandydaci zamieszkali poza obwodem szkolnym, na podstawie wypełnionego Wniosku o przyjęcie do klasy I Gimnazjum w Ropie – załącznik nr 2.

2

2. W przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów, o których mowa w punkcie 1b regulaminu, niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego Komisja Rekrutacyjna bierze pod uwagę następujące kryteria: a) Liczba punktów uzyskanych na sprawdzianie za zakończenie szkoły podstawowej, b) Oceny uzyskane przez kandydata na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z następujących przedmiotów: język polski, matematyka, historia, przyroda, język obcy – suma punktów przyznanych za każdą ocenę równą wartości liczbowej oceny (celujący – 6, bardzo dobry – 5, dobry – 4, dostateczny – 3, dopuszczający – 2), c) Ocena zachowania uzyskana przez kandydata na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej – liczba punków (wzorowe – 6, bardzo dobre – 5, dobre – 4, nieodpowiednie – 0, naganne – 0), d) uczęszczanie rodzeństwa kandydata do Gimnazjum w Ropie – 4 punkty, e) posiadanie bliskiej rodziny zamieszkałej w obwodzie Gimnazjum w Ropie– 3 punkty, f)

miejsce pracy jednego lub obojga rodziców w pobliżu Gimnazjum w Ropie – 3 punkty.

3. Liczba końcowa uzyskanych przez kandydata punktów w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego jest sumą punktów przyznanych za poszczególne kryteria. 4. Laureaci lub finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt. 8 Ustawy o systemie oświaty, są przyjmowani w pierwszej kolejności, o ile ukończyli szkołę podstawową i uzyskali ocenę zachowania na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej co najmniej „dobre”. 5. Kandydaci, o których mowa w punkcie 1b regulaminu, którzy otrzymali ocenę zachowania niższą niż „dobre” mogą nie być przyjęci mimo wolnych miejsc, decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły. 6. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania Komisja Rekrutacyjna bierze pod uwagę następujące kryteria, a uzyskane w tym etapie punkty sumuje się:

3

a) wielodzietność rodziny kandydata, b) niepełnosprawność kandydata, c) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, d) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, e) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, f) samotne wychowanie kandydata w rodzinie, g) objęcie kandydata pieczą zastępczą. 7. Kryteria, o których mowa w punkcie 6, mają jednakową wartość – po 5 punktów. 8. Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są potwierdzić spełnienie kryteriów, o których mowa w punkcie 2 i 6. Sposób potwierdzenia określony został we ,,Wniosku o przyjęcie do klasy I Gimnazjum w Ropie” – załącznik nr 2. 9. W przypadku, gdy liczba zgłoszonych do klasy I kandydatów jest mniejsza od liczby miejsc, dyrektor szkoły może odstąpić od powołania Komisji Rekrutacyjnej. 10. Do klas programowo wyższych gimnazjum (od klasy II do III) uczniowie zamieszkali w obwodzie szkoły przyjmowani są z urzędu, natomiast uczniowie nie mieszkający w obwodzie szkoły pod warunkiem istnienia wolnych miejsc – decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły. §4 1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza Komisja Rekrutacyjna powołana zarządzeniem dyrektora szkoły. 2. Dyrektor wyznacza przewodniczącego Komisji Rekrutacyjnej. 3. W skład Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej wchodzi co najmniej czterech przedstawicieli rady pedagogicznej Gimnazjum w Ropie. 4. Organ prowadzący szkołę może skierować do pracy w komisji w charakterze członka komisji, przedstawiciela tego organu. 5. W skład Komisji Rekrutacyjnej nie może wchodzić dyrektor szkoły oraz osoba, której dziecko jest objęte postępowaniem rekrutacyjnym.

4

§5 1. Oświadczenia i dokumenty potwierdzające spełnienie przez kandydata kryteriów rekrutacyjnych, dołączone do wniosku: a) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata – załącznik nr 3, b) oświadczenie o zatrudnieniu rodziców kandydata – załącznik nr 4, c) oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem – załącznik nr 5, d) oświadczenie o bliskiej rodzinie kandydata, która zamieszkuje w pobliżu Gimnazjum w Ropie– załącznik nr 6, e) orzeczenie

o

potrzebie

kształcenia

specjalnego

wydane

ze

względu

na niepełnosprawność, f) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu, g) dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą. 2. W przypadku rekrutacji do klasy I gimnazjum także: a) świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, b) zaświadczenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o uzyskanej liczbie punktów na sprawdzianie na zakończenie szkoły podstawowej, c) zaświadczenia

o

uzyskaniu

uprawnień

laureata

lub

finalisty

konkursu

przedmiotowego. 3. We wniosku o przyjęcie do

klasy I gimnazjum rodzic określa kolejność wybranych

placówek w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych. 4. Dokumenty stanowiące podstawę pracy Komisji Rekrutacyjnej: a) imienne wykazy zgłoszonych kandydatów, b) „Wnioski o przyjęcie” odpowiednio do klasy I gimnazjum oraz inne dokumenty i oświadczenia złożone przez rodziców. 5. Do zadań Szkolnej Komisji rekrutacyjnej należy: a) Ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych wraz najniższą liczbą punktów, która uprawnia do przyjęcia,

5

b) lista

zakwalifikowanych/niezakwalifikowanych

zawiera

imiona

i

nazwisko

kandydatów w kolejności alfabetycznej oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do odpowiednio do klasy I gimnazjum, c) Ustalenie i podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych – warunkiem przyjęcia kandydata jest złożenie przez kandydata wymaganych dokumentów, d) lista przyjętych/nieprzyjętych zawiera imiona i nazwiska kandydatów w kolejności alfabetycznej przyjętych i nieprzyjętych lub informacje o liczbie wolnych miejsc. 6. Podczas obrad Komisja Rekrutacyjna: a) sporządza imienną listę kandydatów, przyznając dla poszczególnych kryteriów spełnionych przez kandydatów określoną liczbę punktów, b) weryfikuje spełnienie przez kandydata niezbędnych do przyjęcia warunków i kryteriów określonych w niniejszym regulaminie, c) rozstrzyga o przyjęciu lub odmowie przyjęcia do gimnazjum przy udziale, co najmniej 2/3 składu komisji, d) decydujący głos w sprawach spornych, w sytuacji, gdy komisja rekrutacyjna nie może wyłonić większości, ma przewodniczący komisji, e) każdy członek komisji rekrutacyjnej do protokołu postępowania rekrutacyjnego może zgłosić na piśmie zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem. 7. Szkolna Komisja Rekrutacyjna sporządza protokół ze swojego posiedzenia. 8. Dzień podania do publicznej wiadomości listy przyjętych jest określony w formie adnotacji umieszczonej na tej liście opatrzonej podpisem przewodniczącego Komisji Rekrutacyjnej, 9. Za przyjętego uznaje się kandydata, który został zakwalifikowany w toku postępowania rekrutacyjnego oraz złożył wymagane dokumenty.

§6 1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do Komisji Rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata. 2. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym

6

najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym. 3. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia. 4. Dyrektor Gimnazjum w Ropie rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. 5. Na rozstrzygnięcie dyrektora Gimnazjum w Ropie służy skarga do sądu administracyjnego. §7 Listę przyjętych podaje się do wiadomości poprzez wywieszenia na drzwiach szkoły oraz umieszcza na stronie internetowej szkoły. §8 Formularze i wzory dokumentów wymaganych w postępowaniu rekrutacyjnym należy pobierać w sekretariacie szkoły w dniach pracy szkoły w godzinach od 800 do 1500 lub ze strony internetowej szkoły §9 1. Szczegółowy harmonogram rekrutacji do klasy I gimnazjum określa się na podstawie Decyzji Małopolskiego Kuratora Oświaty. § 10 1. Regulamin wchodzi w życie z dniem przyjęcia. 2. Regulamin zostanie podany do wiadomości rodziców poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń.

Dyrektor Gimnazjum w Ropie mgr Paweł Żegleń Spis załączników: Załącznik nr 1 Załącznik nr 2 Załącznik nr 3 Załącznik nr 4 Załącznik nr 5 Załącznik nr 6 Załącznik nr 7

Zgłoszenie kandydata do klasy I Gimnazjum w Ropie Wniosek o przyjęcie do klasy I Gimnazjum w Ropie Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata Oświadczenie o zatrudnieniu rodziców kandydata Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka Oświadczenie o bliskiej rodzinie kandydata, która zamieszkuje w pobliżu Gimnazjum w Ropie Potwierdzenie woli uczęszczania kandydata do klasy I Gimnazjum w Ropie

7

8