Postawa obronna w przypadku ataku psa

Zadanie 3. Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpi...
2 downloads 4 Views 2MB Size
Zadanie 3. Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp. Ocena na podstawie opisu wykonanych przedsięwzięć, sporządzonego przez szkołę i przesłanego do jury pocztą elektroniczną. Wykonanie. W trakcie realizacji zadania nr 3 odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami Policji oraz innych służb miejskich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i utrzymanie porządku w mieście. 1) Odbyły się dwa spotkania z udziałem Policji. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele kl. I -III i kl. IV – VI. Liczba uczestników tych spotkań to cała społeczność szkolna czyli łącznie 312 uczniów klas I – VI. Podczas spotkania policjanci rozmawiali z dziećmi na temat zagrożeń współczesnego świata. Mówili o tym, jakie zachowania są bezpieczne, a jakie mogą prowadzić do różnych niebezpiecznych sytuacji zagrażających ich zdrowiu i życiu. Wiele uwagi poświęcili omówieniu sposobów reagowania podczas sytuacji niebezpiecznych, udzielaniu pierwszej pomocy oraz o tym, co to jest obrona konieczna. Wielka atrakcją tych spotkań był pokaz tresury psa policyjnego. Uczniowie dowiedzieli się również, jak powinni się zachować w przypadku ataku psa, jakie zachowanie może wzmóc agresję zwierzęcia, a jakie może odwrócić jego uwagę. Pytaniom skierowanym do Policji nie było końca.

Postawa obronna w przypadku ataku psa

Wiemy jak się bezpiecznie zachować

2)Wszyscy uczniowie klas I –III zostali przeszkoleni w zakresie zagrożeń wynikających z nielegalnych podłączeń gazu oraz dowiedzieli się, jak bezpiecznie użytkować urządzenia gazowe. W trakcie poświęconych tej tematyce warsztatów uczniowie zobaczyli, jak wygląda prawidłowa instalacja gazowa, jak wyglądają liczniki mierzące pobór gazu. Rozmawiali o tym, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń gazowych. Oglądali zdjęcia niewłaściwych instalacji. Dowiedzieli się, że takie nieprawidłowe instalacje mogą być przyczyną wybuchu gazu, zatruć czy pożaru. Wszyscy uczestnicy warsztatów zagrali w grę „Bezpieczny mieszkaniec” oraz otrzymali dyplomu udziału i pamiątkowe gadżety wraz z numerem bezpłatnej infolinii, gdzie można zgłaszać wszelkie niepokojące zjawiska dotyczące użytkowania instalacji gazowych.

3) Nasza szkoła była organizatorem ogólno miejskiego konkursu pożarniczego dla uczniów klas I – III. W związku z tym, na lekcjach w najmłodszych klasach odbyły się pogadanki z zakresu wiedzy pożarniczej. Z każdej klasy wyłoniono trójkę uczniów do konkursu szkolnego podczas, którego wyłoniono reprezentantów szkoły do konkursu międzyszkolnego. Konkurencja była silna, a reprezentantom naszej szkoły udało się zdobyć III miejsce. Zwycięzcy konkursu zabrali ze sobą wspaniałą statuetkę strażaka. Jednak zanim się to stało uczniowie naszej szkoły oraz uczestnicy konkursu mieli okazję zapoznać się z pracą i sprzętem służb dbających w mieście o bezpieczeństwo. Zaproszeni przedstawiciele Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej przyjechali do naszej szkoły służbowymi samochodami wyposażonymi w niezbędny im do pracy sprzęt. Chętnie pokazywali dzieciom, co i jak działa oraz zapraszali ich do swoich samochodów. Wielu uczniów udało się siąść za kierownicą strażackiego czy policyjnego wozu, jak również przymierzyć policyjne czapki.

Pokaz strażacki … mając taki sprzęt i umiejętności strażacy poradzą sobie ze wszystkim…

Kontrola stanu technicznego pojazdu … I jedziemy na akcję…

Wręczenie nagród i dyplomów uczestnictwa… Gratulujemy zwycięzcom!

4) W miesiącu listopadzie odbył się również próbny alarm przeciwpożarowy. Ewakuacja szkoły przebiegała bardzo sprawnie. Młodzież naszej szkoły jest dobrze obznajomiona z drogami ewakuacyjnymi oraz z zasadami postępowania w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia i ewakuacji z budynku szkolnego. Takie alarmy próbne odbywają się co roku.

Ewakuacja najmłodszych

Zdążyliśmy na czas …

5) Myślimy również o bezpieczeństwie naszych przyszłych uczniów czyli przedszkolaków z sąsiedztwa. Zapraszamy ich do siebie na lekcje w trakcie, których poruszamy również tematykę związaną z bezpiecznymi zachowaniami. W styczniu 2013 roku odbyła się lekcja otwarta dla przedszkola nr 1, która dotyczyła bezpiecznych zabaw zimowych. Na podstawie przeczytanego przez nauczyciela tekstu pt. ”Głupi pomysł” przedszkolaki i uczniowie klasy drugiej mieli ocenić postępowanie bohaterów czytanki. Podsumowaniem zajęć było ułożenie zdań, które miały być przestrogą do bezpiecznej zabawy zimą. Dzieciaki ułożyły takie oto zdania: - Nie baw się na zamarzniętych stawach, jeziorach, rzekach! - Zjeżdżaj z górki na sankach w miejscach dozwolonych, z dala od ulicy! - Podczas jazdy na nartach dostosuj trasę do swoich możliwości i umiejętności! - Podczas jazdy na nartach zakładaj kask, który ochroni głowę podczas upadku!

6) W szkole jest również realizowany od wielu lat Program „ Z nami bezpieczniej”. Jest to program współpracy naszej szkoły ze służbami dbającymi o zapewnienie bezpieczeństwa w naszym mieście. We współczesnych czasach przesyconych przemocą i brutalnością dbałość o bezpieczeństwa dziecka staje się wartością nadrzędną. Od tego czy dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa, będzie potrafiło się prawidłowo zachować w sytuacji zagrożenia i będzie umiało skutecznie przeciwstawić się czyhającym zewsząd pokusom zagrażającym jego zdrowiu i życiu, zależy na ile wartościowy ukształtuje się z niego dorosły człowiek, świadomy tego, w życiu najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa oraz odpowiedzialność za siebie i innych. Kształtowaniu między innymi takiej postawy ma służyć nasz program, którego najważniejszymi celami są: 1.

Uświadomienie uczniom zagrożeń występujących we współczesnym świecie.

2.

Wyposażenie uczniów w wiedzę na temat zachowań w sytuacjach niebezpiecznych.

3.

Zaznajomienie dzieci z metodami i specyfiką pracy poszczególnych służb dbających o bezpieczeństwo w mieście.

4.

Poinformowanie uczniów, gdzie i do kogo mogą się zwracać w sytuacjach zagrożenia różnego rodzaju.

5.

Ćwiczenie z dziećmi umiejętności skutecznego odmawiania.