fax lub NIP Regon

Zespół Placówek Kształcenia Zawodowego 33-300 Nowy Sącz ul. Zamenhoffa 1 tel/fax 018 443 82 13 lub 018 443 74 19 http://zpkz.nowysacz.pl NIP 734324601...
Author: Maja Sawicka
6 downloads 2 Views 120KB Size
Zespół Placówek Kształcenia Zawodowego 33-300 Nowy Sącz ul. Zamenhoffa 1 tel/fax 018 443 82 13 lub 018 443 74 19 http://zpkz.nowysacz.pl NIP 7343246017

e-mail [email protected] Regon 120493751

Wskazówki dotyczące konstruowania poszczególnych obszarów projektu dla zawodu Technik elektronik 311[07] na bazie zadania egzaminacyjnego z roku 2007 i 2008.

Projekt realizowany przez zdających w zawodzie technik elektronik, w ramach etapu praktycznego egzaminu podzielony jest na kilka obszarów. Do każdego zdający musi się odnieść w swojej pracy egzaminacyjnej. Obszary, na które podzielony jest projekt są wyraźnie określone w arkuszu egzaminacyjnym dla danego zadania, lecz najczęściej tytuły, a co za tym idzie również treści jakie muszą zostać zawarte w tych obszarach, są takie jak pokazano w tym opracowaniu. Opracowanie to jest próbą pokazania, jakie elementy powinny zostać zawarte w poszczególnych obszarach aby spełniały kryteria zawarte w kluczach oceniania prac zdających. Elementy te zostały wyodrębnione na zasadzie analizy wyników egzaminu dla zawodu technik elektronik, z prezentacją najlepszych fragmentów prac zdających z lat 2007 i 2008 zaprezentowanych przez CKE.

I.

Tytuł pracy egzaminacyjnej. Tytuł pracy powinien być zwięzły ale powinien zawierać:  W tytule musi wystąpić wyrażenie „projekt prac”.  Rodzaj i zakres wykonywanych prac,  Nazwę urządzenia, na którym wykonywane będą czynności naprawcze bądź uruchomieniowe.

II.

Założenia do projektu realizacji prac. Założenia do projektu powinny składać się z 3 grup danych, które muszą zawierać:  Listę wybranych parametrów urządzenia (układu),(np. Napięcie zasilania US= 24V=, Moc 2W, Rezystancja obciążenia 8Ω, itp.), które są ważne z punktu widzenia realizowanych badań i pomiarów, lub uruchomienia układu. (Nie wszystkie parametry, które zostały wymienione w załącznikach). Parametry te mogą zostać wypisane w formie tabeli, punktów, itp.  Zestawienia wyposażenia stanowiska pomiarowego w aparaturę kontrolno pomiarową (przyrządy pomiarowe urządzenia zasilające, itp.). Np. Zasilacz stabilizowany 0-24V, oscyloskop cyfrowy 20MHz, miernik zawartości harmonicznych, 2 multimetry cyfrowe itd.)  Określenie (zaplanowanie), na bazie zestawionych w załącznikach wyników pomiarów, wykonania niezbędnych z punktu widzenia sprawdzenia lub uruchomienia układu pomiarów charakterystycznych wielkości fizycznych. (Wymagane wielkości fizyczne znajdują się w tabelach pomiarowych załączników, które uzyskano badając urządzenie, układ). Np. Pomiary parametrów dynamicznych: mocy wyjściowej, współczynnika zawartości harmonicznych. Pomiary parametrów charakterystyki częstotliwościowej przy RObc.= RN: mocy wyjściowej, współczynnika zawartości harmonicznych, wraz z określeniem pasma przenoszenia.

Jak pisać poszczególne obszary projektu dla zawodu T. Elektronik 311[07] Opracował: Andrzej Wiktor ZPKZ Nowy Sącz

III.

Wykaz działań związanych z uruchomieniem i badaniem układu. Wykaz działań jest częścią pracy, w której zdający powinien określić kolejne czynności, które by wykonywał badając w rzeczywistości uruchamiany układ (urządzenie) (badania gotowego układu elektronicznego, a nie jego wykonania czy montażu!). Jest to nierozerwalna część całości pracy egzaminacyjnej. Wykaz działań powinien zawierać np.:  Sprawdzenie stanu technicznego stanowiska pomiarowego.  Zapoznanie z dokumentacja techniczną.  Sporządzenie wykazu aparatury kontrolno pomiarowej.  Ustalenie pomiarów niezbędnych do wykonania.  Ustalenie parametrów zasilania urządzeń.  Sporządzenie schematów układów pomiarowych.  Wykonanie pomiarów, oraz obliczeń niezbędnych wielkości.  Sporządzenie charakterystyk.  Porównanie uzyskanych wyników z parametrami katalogowymi  Wnioski z porównania oraz wskazania eksploatacyjne.

IV.

Schematy układów pomiarowych do badania układu...(opis sposobu wykonania pomiarów) .  Schematy winny wykorzystywać wyłącznie dostępną aparaturę będącą na wyposażeniu stanowiska (zgodnie z treścią zadania).  Schemat jeśli to jest możliwe może być jeden, jeśli zbudowany wg niego układ pomiarowy zapewni uzyskanie wszystkich niezbędnych charakterystycznych wielkości mierzonych, natomiast w opisie sposobu pomiaru powinny być zawarte uwagi co do pomiarów konkretnych parametrów tzn. jak ustawiać wielkości zmieniające się, które wielkości powinny być stałe, który przyrząd mierzy jaką wielkość w danym momencie i jak ona jest wykorzystywana.  Rysowane schematy winny być zgodne z zasadami rysunku technicznego elektrycznego.  Opis sposobu pomiaru powinien być wykonany niezależnie dla każdego z badanych elementów uruchamianego urządzenia (układu), i powinien zawierać przede wszystkim wartości parametrów stałych, wielkości parametrów zmieniających się, jak również wielkości odczytywanych z przyrządów pomiarowych.

V.

Wskazania eksploatacyjne wynikające z założonych parametrów technicznych i użytkowych. Wskazania eksploatacyjne są warunkami, jakie musi zapewnić użytkownik urządzenia w celu poprawnej jego pracy. Użytkownik nie ma wpływu na parametry urządzenia. Generalnie wskazania eksploatacyjne winny dotyczyć tych elementów (parametrów), na które ma wpływ użytkownik, a w szczególności temperaturę zewnętrzną, wilgotność, napięcia zasilające układ, czy poziom sygnału wejściowego. Wypisując wskazania eksploatacyjne należy podając konkretne parametry z nazwy, podawać również ich wartości liczbowe charakterystyczne dla badanego urządzenia.

Jak pisać poszczególne obszary projektu dla zawodu T. Elektronik 311[07] Opracował: Andrzej Wiktor ZPKZ Nowy Sącz

VI. Opracowanie wyników pomiarów (wykreślenie charakterystyk). Opracowanie wyników pomiarowych i lub wykreślenie charakterystyk wymaga:  Wyliczenia stosownych wielkości przy pomocy zależności (wzorów), które najczęściej są podane w treści zadania i uzupełnienie tabel pomiarowych tymi wartościami.  Wyliczenia (najczęściej przykładowe) wynikające z poleceń w treści zadania, należy realizować, wypisując wzór następnie podstawiając dane liczbowe do wzoru(należy pamiętać o uzgodnieniu jednostek i ich podaniu) oraz podanie uzyskanego wyniku z uwzględnieniem jednostki.  Charakterystyki wymagane poleceniami zadania powinny być narysowane z uwzględnieniem odpowiedniej skali (liniowa lub logarytmiczna, kombinacje obu możliwości na poszczególnych osiach), uwarunkowane to jest zakresem danych, które chcemy odwzorować na charakterystyce. Można jeśli nie ma w tym sprzeczności narysować kilka charakterystyk (np. rodzina charakterystyk) w jednym układzie współrzędnych.  Osie współrzędnych OX i OY powinny zostać opisane (symbol odwzorowywanej wielkości wraz z jej jednostką) i mieć naniesioną podziałkę stosowną do przyjętej skali.  Jeżeli na wykresie należy nanieść charakterystyczne punkty np. fD i fG czyli górną i dolną częstotliwość graniczną musi to zostać wyraźnie zaznaczone. VII. Wnioski wynikające z uzyskanych wyników wraz ze wskazaniami eksploatacyjnymi. Ten element pracy egzaminacyjnej można by podzielić na dwie części: 1. Porównanie uzyskanych wyników z danymi katalogowymi wraz z oceną co do spełnienia lub nie spełnienia założeń katalogowych.  Porównanie uzyskanych wyników najlepiej zrealizować w formie tabeli wg poniższego przykładu. Ważne dla nas są uzyskane rzeczywiste parametry które podlegają porównaniu z parametrami katalogowymi i te powinny być szczególnie uwypuklone czy to w tabeli czy też na rysowanych charakterystykach.  Ocena Wartość Parametr Wartość Spełnia/ nie zmierzona Odchyłka nazwa katalogowa spełnia (obliczona) wymogów Dolna Nie spełnia częstotliwość 18[Hz] 25[Hz] 7[Hz] wymogów graniczna



Należy dobrze przeanalizować czy porównywany parametr i uzyskane dla niego wyniki na układzie rzeczywistym poprawiają czy pogarszają jego funkcjonowanie oraz uwzględnienie tego w ocenie spełnienia wymogów (np. jeśli producent określił sprawność urządzenia na 80% a uzyskany wynik dla Jak pisać poszczególne obszary projektu dla zawodu T. Elektronik 311[07] Opracował: Andrzej Wiktor ZPKZ Nowy Sącz

urządzenia wynosi 85% to znaczy, że urządzenie cechuje się lepszymi niż zakłada producent parametrami ,co działa na jego korzyść). 2. Wskazania eksploatacyjne dotyczące badanego urządzenia 

Ważne wskazówki eksploatacyjne dla użytkownika powinny dotyczyć takich cech urządzenia, na które potencjalny użytkownik ma wpływ czyli: dotyczą zasilania urządzenia: parametry napięcie i prąd zasilania, warunki termiczne (lokalizacja miejsca pracy urządzenia) oraz wartości prądu obciążenia urządzenia (np. podłączenie głośnika o odpowiedniej impedancji).

VIII. Praca egzaminacyjna jako całość. Tego obszaru projektu dotyczy przede wszystkim:  Staranność i estetyka  Realizacja projektu w rozdziałach ułożonych kolejno tak jak zaproponowano w treści zadania tu tak jak opisywane kolejno rozdziały projektu.  Myśli powinny być precyzowane logicznie i spójnie.  Należy używać terminologii zgodnej z używaną dla danego zawodu.

Jak pisać poszczególne obszary projektu dla zawodu T. Elektronik 311[07] Opracował: Andrzej Wiktor ZPKZ Nowy Sącz