Bezpieczne Wakacje

W związku z rozpoczętymi wakacjami przekazujemy Państwu kilka podstawowych informacji z zakresu bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

Numery alarmowe: 112 – Ogólnopolski Numer Ratunkowy 997 – Pogotowie Policji 998 – StraŜ PoŜarna 999 – Pogotowie Ratunkowe --------------------------------------------------------------0 801 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie

Bezpieczny Internet Dostępne są programy, dzięki którym dzieci mają bezpieczny dostęp do sieci. Liczą czas, zapisują strony, na które dziecko wchodzi, ograniczają dostęp do wybranych funkcjonalności, nie dopuszczają do niebezpiecznych połączeń internetowych www.beniamin.pl www.sieciaki.pl www.kidprotect.pl

Alkohol Niekorzystnie wpływa na zachowanie: - bójki, sprzeczki - wypadki lub uszkodzenia ciała - niechciane lub przygodne (często bez zabezpieczenia) kontakty seksualne

Bardzo często rodzice nie zgadzają się, by ich pociecha piła wódkę, jednak nie widzą problemu, żeby wypiła sobie jedno piwko – a to jedno piwko zawiera tyle samo alkoholu etylowego co kieliszek wódki! Rozcieńczony etanol wpływa na pracę mózgu, systemu nerwowego i hormonalnego. Zmienia stan naszych uczuć, sposób myślenia. Powoduje ograniczenie zdolności do prawidłowej oceny sytuacji i zadań życiowych, upośledza koordynację ruchową oraz kontrolę zachowania. Osoby nietrzeźwe robią rzeczy, których później żałują.

Zatrucia i zakażenia pokarmowe Przyczyny: spożycie żywności lub wody skażonej patogennymi mikroorganizmami Obraz kliniczny: biegunka, wymioty, bóle brzucha, nudności Szczególnie niebezpieczne mogą być produkty zawierające surowe jaja i rozdrobnione mięso Należy myć ręce i produkty; jeśli to możliwe obierać owoce i warzywa; żywność przechowywać w lodówce; nie zamrażać rozmrożonych produktów, a przed obróbką cieplną rozmrozić je; myć skorupki przed rozbiciem; utrzymywać czystość; chronić przed gryzoniami

Papierosy Obserwując przez 20 lat grupę 30000 brytyjskich lekarzy, stwierdzono, że w grupie palaczy było 360 raków płuc, w grupie niepalących - 10. U palaczy miało miejsce 1.800 zawałów serca, u niepalących – 4 razy mniej. Wypalając dwie paczki papierosów dziennie, w ciągu roku można otrzymać aż 4 razy większą dawkę promieniowania jonizującego niż ta, którą otrzymali w ciągu 2 lat od katastrofy w Czarnobylu mieszkańcy najbardziej zagrożonych rejonów Polski. To tak, jakby w ciągu roku zrobić 300 badań rentgenowskich. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy.

Narkotyki Trwałe zażywanie jakiegokolwiek narkotyku prowadzi ostatecznie do tolerancji i fizycznego uzależnienia od danego narkotyku Niepokojącymi sygnałami mogą być każde zmiany w zachowaniu dziecka, a także zmiana zachowań jego przyjaciół. Niebezpieczne mogą okazać się nowe znajomości, a w szczególności te, które stara się ukrywać. Inne objawy, które powinny wzbudzić czujność: - przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, brak lub nadmierny apetyt - dziwny zapach, produkty typu fifki, fajki, folie aluminiowe, proszki, tabletki itd.. - często znika z domu, nie wraca na noc lub wraca bardzo późno, unika kontaktu z domownikami - z domu znikają wartościowe przedmioty lub pieniądze Buduj pozytywną więź z dzieckiem i bądź dla niego autorytetem!

Biegunki podróżnych Należy unikać wody z miejscowych źródeł i niegotowanych pokarmów, a do celów zarówno konsumpcyjnych, jak i higienicznych należy używać wodę butelkowaną. Kostki lodu mogą być przyczyną zatruć czerwonką Leczenie: objawowe (uzupełnianie płynów i elektrolitów drogą doustną, w szczególnych przypadkach dożylną) Przed wyjazdem warto odwiedzić Graniczną Stację SanitarnoEpidemiologiczną (al. Wojska Polskiego 160 w Szczecinie tel. (91) - 46243-18 i ul. WybrzeŜe Władysława IV 7 w Świnoujściu – tel (91) 321 2085) w celu uzyskania bliższych informacji o zagrożeniach w kraju, do którego chcemy jechać i zrobić potrzebne szczepienia W każdym przypadku zmian w zdrowiu należy udać się do lekarza!

Zatrucia jadem kiełbasianym

Toksyna botulinowa jest jednym z najsilniejszych trucizn na świecie. Już 0,12 µg jest dawką śmiertelną!! Powstaje w warunkach beztlenowych – nieprawidłowo przetwarzana i konserwowana żywność (szczególnie w hermetycznych opakowaniach). Objawy kliniczne: - niespecyficzne: związane z zatruciem pokarmowym - swoiste: brak reakcji na światło, niedowład mięśni, bóle brzucha, pacjent jest logiczny i świadomy, nie ma gorączki Zatrucie podlega obowiązkowi zgłoszenia , rejestracji i leczenia!

Kleszcze Wywołują choroby - boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych Kleszcza należy usuwać pęsetą. Nie wolno smarować go tłuszczem. Kleszcze bytują w wilgotnych siedliskach leśnych – głównie w lasach liściastych i mieszanych. Zwykle występują wzdłuż dróg, ścieżek leśnych, porośniętych trawiastą roślinnością. Ochrona: ubranie zakrywające ciało, unikanie siedzenia i leżenia na trawie, oglądanie ubrania i ciała po powrocie z wycieczki, gotowanie mleka pochodzącego od Należy używać środki chemiczne odstraszające kleszcze!

Wścieklizna Nie tylko ugryzienie może przenosić wściekliznę, ale również polizanie skaleczonej lub zadrapanej skóry! Wściekliznę przenoszą także nietoperze Należy: - pozwolić na swobodne wypływanie krwi - przemyć wodą z mydłem - zdezynfekować ranę - nałoży opatrunek - udać się do lekarza Jest to choroba śmiertelna. Głównymi objawami są bóle głowy, gorączka, brak czucia, potliwość, skurcze i drgawki.

Szczepienia psów są obowiązkowe, ale zaleca się również szczepienie kotów. Należy regularnie szczepić zwierzęta domowe, a obcych zwierząt nie głaskać, nie karmić i nie drażnić!

Ukąszenia przez żmiję - Jedyne jadowite w Polsce to żmije zygzakowate - Coraz częściej zgłaszane są ukąszenia na terenie naszego województwa - Żmija atakuje tylko wówczas, gdy czuje zagrożenie Objawy: ślady w postaci dwóch kropek, ból, obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, niepokój, lęk, bóle brzucha, wymioty, drętwienie, a nawet wstrząs I pomoc polega na uspokojeniu, ułożeniu i okryciu pacjenta, ranę należy przemyć. Oprócz wezwania pomocy nie możemy nic więcej zrobić. Czego nie należy robić: nie masować ani nie nacinać ranki, nie odsysać ustami, nie podawać alkoholu, leków „cucących”, nie podawać surowicy bez decyzji lekarza!

Toksokaroza Jest to choroba posożytnicza, którą przenoszą zwierzęta (najczęściej psy i koty). Wywołuje chorobę zwaną Zespołem Larwy Wędrującej. - Przenosi się drogą pokarmową - Jaja znajdują się w odchodach zwierząt

MYJ RĘCE!!! Obcinaj dzieciom paznokcie! Nie karm dzieci w piaskownicy! Zmieniaj piasek i zabezpieczaj go przez dostępem zwierząt!

Choroby przenoszone drogą płciową Objawy: świąd, pieczenie, owrzodzenia Zazwyczaj kiła, rzeżączka i chlamydioza Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny HIV/AIDS

Szczecin, al. W. Polskiego 160, tel. 0-91 486 00 25 Poniedziałki i środy 15:15 – 19:15 Piątki 15:15 – 17:15 Koszalin, ul. Zwycięstwa 136, blok B, pokój 7 tel. 0-94 345 06 11 Środa 15:00 – 18:00 Zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia – stały partner, wierność, prezerwatywa, leczenie chorych.

Wypadki W województwie zachodniopomorskim w roku 2007 było1937 wypadków. Śmierć poniosło w nich 229 osób, a obrażenia 2140 osób. PASY BEZPIECZEŃSTWA – gdyby były zapinane w 90% to w całej Unii Europejskiej byłoby o 4000 ofiar śmiertelnych rocznie mniej. Najbardziej niebezpiecznym miejscem w samochodzie jest fotel obok kierowcy. Przy zapiętych pasach ryzyko zgonu w wyniku wypadku maleje o 60% Do 12 roku życia lub do 150 cm wzrostu dziecko z przodu auta należy przewozić jedynie w foteliku (2/3 urazów mniej) , a z tyłu w foteliku, siedzisku lub na podwyższeniu CO 3 OSOBA GINIE „NA DRZEWIE”

Oparzenia Udar cieplny – przegrzanie organizmu lub niemożność oddania nadmiaru ciepła. Udar słoneczny – przegrzanie w wyniku nadmiernego nasłonecznienia Objawy: zaczerwienienie, gorąca skóra, silne poty, odwodnienie, silne pragnienie, osłabienie, gorączka, dreszcze, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, mroczki przed oczamim, tachycardia. Profilaktyka – długość i pora pobytu, nakrycie głowy, kremy ochronne I pomoc: przenieść w zaciemnione miejsce, schładzać, nawadniać

Oparzenia chemiczne Środek należy zmyć wodą w taki sposób, by spływała w jak najmniejszym stopniu po zdrowych tkankach. Nałożyć jałowy opatrunek i zabezpieczyć opakowanie po środku

chemicznym.

Należy uważać na swoje bezpieczeństwo!

Oparzenia termiczne I º rumień i obrzęk skóry, ból II º zaczerwienienie, pęcherze, czucie jest zachowane III º martwica naskórka i skóry właściwej, skóra sucha, biała lub szara, może być ze strupem, brak czucia bólu I pomoc – ocena stopnia i powierzchni oparzenia, schładzanie skóry strumieniem zimnej wody przez 15 – 20 minut powyżej rany, jałowy opatrunek, nawadnianie, NIE WOLNO PRZEKŁUWAĆ PĘCHERZY

Użądlenia Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są: szyja, język, wewnętrzna część podniebienia i policzków (konieczne jest wezwanie Pogotowia Ratunkowego) Objawy: - zaczerwienienie, obrzęk, bolesność - gorączka, dreszcze - bóle i zawroty głowy - zaburzenia świadomości

Zranienia Usuń z rany ciała obce, przemyj delikatnie skórę wokół rany antyseptycznym roztworem i załóż jałowy opatrunek! Nie dotykaj rany, nawet czystym ręcznikiem. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie szczepienia przeciw tężcowi (ważny jest czas ostatniego szczepienia)

Drgawki gorączkowe Nie są chorobą mózgu, tylko reakcją na gorączkę. Dotyczy dzieci do 5 roku życia, obejmuje około 10% społeczeństwa. I pomoc polega na przyłożeniu na głowę okładów i schładzaniu skóry.