PECOS4SMEs PECOS4SMEs - Ankieta klientów Wersja 1.1 – 11/03/2013

Projekt

PECOS4SMEs

Autorzy Recenzenci

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

POUFNE

Dostarczony: D.2.7

PECOS4SMEs

Wersja: 1.1

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Data oprac.: 11/03/2013

Lista obiegu Imię i nazwisko

Nazwa organizacji

Gianluca Coppola

Eurocrea Merchant

Christos Anthis

CrystalClearSoft

Onno Hansen

OHENNENNOH BV

Kenny Payne

OAKE Associates

Robert Sanders

European Business & Innovation Centre Network (EBN)

Małgorzata Mikłosz

DANMAR COMPUTERS

Dimitris Diamantis

FAVINOM Consultancies

Historia rewizji Wersja 0.1

Data

Autor

11/03/2013

Opis

Działanie

Stworzenie dokumentu

C

Strony 8

(*) Działanie: C = Stworzenie, I = Zamieszczenie, U = Aktualizacja, R = Zamiana, D = Usunięcie

Dokumenty referencyjne ID

Odniesienie

Tytuł

1

507562-LLP-2012-GR-Leonardo-LMP

Wniosek PECOS4SMEs

2

507562-LLP-2012-GR-Leonardo-LMP

Komentarze ewaluatorów

Obowiązujące dokumenty ID 1

Odniesienie

Tytuł

FAVINOM Consultancies QMS

Procedury zarządzania jakością

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Strona: 2 z 8

POUFNE

Dostarczony: D.2.7

PECOS4SMEs

Wersja: 1.1

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Data oprac.: 11/03/2013

Streszczenie

Ten dokument formułuje Ankietę Klientów PECOS4SMEs dla wdrożenia projektu PECOS4SMEs (dalej: “projektu”). MŚP z południowej Europy charakteryzują się brakiem wiedzy w zakresie wykorzystania potencjału e-commerce. PECOS4SMEs przewiduje stworzenie programu szkoleniowego skoncentrowanego na dostarczeniu odpowiedniej wiedzy i narzędzi, dzięki którym MŚP będą mogły zwiększyć dochód z transgranicznego e-handlu. Obejmuje to zmianę strategii sprzedaży i marketingu oraz nowe typy organizacji i wiedzy na temat technologii e-commerce w świecie przyszłości zdominowanym przez internet. Promocja użytecznych strategii e-commerce dla sektora MŚP obejmuje transfer wiedzy i praktyk z krajów, w których e-commerce jest najbardziej rozwinięty do tych, w których jest mniej rozwinięty, aby zlikwidować lukę pomiędzy Europą północną i południową w tym zakresie i wspomóc rozwój gospodarczy południowych krajów UE. W wyniku wprowadzenia nowych technologii i koncepcji ułatwiających rozwój transgranicznego e-commerce (np. efektywna budowa sieci, analiza postaw użytkowników wyszukiwarek itd.), MŚP będą mogły rozwijać swoją działalność i poprawić swoje kompetencje technologiczne i metodologiczne dla wspólnego i interaktywnego uczenia się. Projekt jest współfinansowany przez DG Edukacja i Kultura w ramach programu Uczenie się przez całe życie - Projekty wielostronne Leonardo da Vinci. Ten dokument zawiera informacje na temat pytań, które pojawią się w internetowej ankiecie adresowanej do klientów.

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Strona: 3 z 8

POUFNE

Dostarczony: D.2.7

PECOS4SMEs

Wersja: 1.1

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Data oprac.: 11/03/2013

SPIS TREŚCI 1.1. CEL ANKIETY KLIENTOW PECOS4SMES ......................................................................... 5 1.2. ZASIEG PROJEKTU ................................................................................................... 5 1.3. CELE PROJEKTU ...................................................................................................... 5 1.4. ANKIETA KLIENTÓW ................................................................................................. 5

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Strona: 4 z 8

POUFNE

Dostarczony: D.2.7

PECOS4SMEs

Wersja: 1.1

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Data oprac.: 11/03/2013

1. Wprowadzenie 1.1. Cel ankiety klientów PECOS4SMEs Ankieta klientów PECOS4SMEs ma wkład w proces identyfikacji przeznaczony do opracowania. Cele tego dokumentu są następujące: 

Przedstawienie pytań, które znajdą się w ankiecie internetowej, adresowanej do klientów



Zebranie opinii klientów na temat e-commerce

Ankieta zostanie udostępniona na stronie internetowej projektu. Będzie również rozpowszechniana poprzez e-mail w ramach listy kontaktów projektu, obejmującej osoby, które zarejestrowały się aby otrzymać biuletyn informacyjny. Partnerzy wykorzystają również kontakty z izbami gospodarczymi w swoich krajach w celu rozpowszechniania kwestionariusza. Kluczową rolę w rozpowszechnianiu odniesie EBN.

1.2. Zasięg projektu PECOS4SMEs opracuje innowacyjny system szkoleń wprowadzający nowe rodzaje organizacji i wiedzy w zakresie trendów i technologii e-commerce skoncentrowany na przemianie trendów w internecie w narzędzia możliwe do użycia przez MŚP w celu zmiany strategii sprzedaży i marketingu. Podejście MŚP do kształcenia jest zależne od ich sytuacji (sektor, zdolność finansowa, lokalizacja geograficzna, istniejąca infrastruktura itd.). Po ukończeniu szkolenia, MŚP będą zdolne do zaangażowania klientów z innych krajów poprzez wdrożenie stworzonych specjalnie dla nich strategii e-commerce.

1.3. Cele projektu Specyficznym celem projektu jest rozwój materiału zorientowanego na e-commerce poprzez system szkolenia skierowany do MŚP na temat wykorzystania internetu jako kanału sprzedaży produktów (szkolenie obejmuje tematy takie jak tworzenie strony internetowej przyjaznej zagranicznemu użytkownikowi, proces śledzenia zamówienia, jasna polityka wysyłki i zwrotu itd.) Obejmuje to zmianę strategii sprzedaży i marketingu oraz nowe typy organizacji wiedzy na temat technologii e-commerce w przyszłym świecie zdominowanym przez internet. PECOS4SMEs, w szczególnym stopniu, ma na celu wspieranie europejskich MŚP w:  Podnoszeniu świadomości i zainteresowania w zakresie transgranicznego e-commerce.  Uczeniu się o ryzyku związanym z płatnościami online.  Uczeniu się o wykorzystaniu internetu jako źródle dochodu.  Analizie rozwoju wiedzy w MŚP i dostrzegania strategicznych perspektyw tej wiedzy w kontekście strategii biznesowej.  Integracji e-commerce w planowaniu biznesowym i rozwoju innowacyjnych strategii.  Tworzeniu strategii stanowiących aktywny wybór, który może być zrozumiały przez MŚP.  Tworzeniu praktycznych strategii, które można aktualizować.  Byciu świadomym w zakresie regulacji prawnych w handu transgranicznym. Dodatkowy cel to ułatwienie i obniżenie kosztów prowadzenia biznesu przez MŚP w wymiarze międzynarodowym, tak aby mogły osiągnąć sukces na rynku. Ten cel jest zgodny ze strategią Europa 2020 - przyjętą 3 marca 2010 (IP/10/225) i wykorzystywaną przez Komisję Europejską w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego.

1.4. Ankieta klientów PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Strona: 5 z 8

POUFNE

Dostarczony: D.2.7

PECOS4SMEs

Wersja: 1.1

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Data oprac.: 11/03/2013

*

Kraj : Płeć: Wiek: 1. Czy kupujesz przez internet w sklepach z innych krajów?  Tak - średnio przynajmniej raz na rok  Tak - średnio przynajmniej raz w miesiącu  Tak – średnio przynajmniej raz w tygodniu  Tak – średnio więcej niż raz w tygodniu  Nie 2. Jeśli na poprzednie pytanie odpowiedziałeś "Nie", proszę opisz powody:  Język (np. brak znajomości angielskiego [tu każdy wpisuje swój język])  Brak łatwego dostępu do internetu  Brak wystarczających umiejętności w zakresie IT  Wątpliwości dotyczące prywatności  Brak karty kredytowej  Zmartwienie o kursy walut, gdy dokonuje się zakupów w innej walucie  Strach przed padnięciem ofiarą oszustwa  Brak zaufania do kupowania w internecie  Brak wiedzy co robić w przypadku otrzymania uszkodzonego towaru  Wątpliwości dotyczące czasu dostawy  Preferowanie sklepów stacjonarnych (np. wypróbowanie przed zakupem)  Niejasne warunki używania serwisu (np. polityka zwrotów)  Inne (proszę opisać)

3. Jeśli odpowiedź na pytanie 1 to “Nie”, czy byłbyś bardziej skłonny do kupowania w zagranicznych sklepach, gdyby na obszarze całej UE obowiązywały dokładnie takie same regulacje prawne i przepisy dotyczące zakupów w internecie?  Tak  Nie 4. Czy rozumiesz co oznacza termin szyfrowania 128/ 256 bit?  

Tak < przejdź do następnego pytania > Nie

5. Jeśli odpowiedziałeś “Tak” na poprzednie pytanie, jaka metoda szyfrowania jest Twoim zdaniem najbezpieczniejsza?  

Szyfrowanie 128 bit Szyfrowanie 256 bit

6. Czy wiesz gdzie znaleźć informacje i porady na temat zakupów w innych krajach UE?  Tak  Nie 7. W którym z poniższych krajów dokonałeś zakupów przez internet w ostatnim czasie :  

Belgia Włochy

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

 

Cypr Holandia

 

Grecja Polska Strona: 6 z 8

POUFNE

Dostarczony: D.2.7

PECOS4SMEs

Wersja: 1.1

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Data oprac.: 11/03/2013



U.K. Inny [Proszę napisać:]

8. Które z poniższych kwestii uważasz za ważne robiąc zakupy przez internet? :

I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.

Bezpieczne metody płatności Jasne zasady użytkowania i zwrotu Serwis Łatwość użycia strony Recenzje klientów Śledzenie zamówienia Sprzedawane marki Oferty Ceny Czas dostawy Sposoby wysyłki Inne (proszę opisać)

0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5

9. Gdy komunikujesz się z zagranicznym sprzedawcą, jakie środki komunikacji są najbardziej odpowiednie dla Ciebie? : I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII.

Czat Telefon (normalny numer) Telefon (darmowy) Telefon (oddzwonienie do klienta) Email Formularz kontaktowy Skype Inne (proszę opisać)

0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5

10. Jakie element strony internetowej są dla Ciebie ważne, gdy kupujesz u zagranicznego sprzedawcy? : I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX.

Trust Seal (Trust seal zapewniają bezpieczeństwo transakcji) Profesjonalny wygląd strony Dobry dostęp do informacji o usługach, produktach i cenach Programy lojalnościowe Lista życzeń Ogłoszenia o promocji Biuletyn Osobiste rekomendacje Forum dyskusyjne

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 Strona: 7 z 8

POUFNE

Dostarczony: D.2.7

PECOS4SMEs

Wersja: 1.1

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Data oprac.: 11/03/2013

X. XI. XII. XIII. XIV. XV. XVI.

Obecność w mediach społecznych Łatwa i szybka nawigacja (np. zakup jednym kliknięciem) Opinie klientów o zakupionych produktach Serwisy porównywania cen Wysoka pozycja w wyszukiwarce Różnorodność metod płacenia Inne (proszę opisać)

0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5 0.....5

11. Jeśli zróżnicowanie metod płatności jest dla Ciebie istotnym aspektem podczas dokonywania zakupów, jaką metodę byś wybrał:      

Karta kredytowa Paypal Zapłata przy odbiorze Karta debetowa Przelew Inne (proszę opisać)

12. Czy dokonałbyś zakupu w zagranicznym sklepie internetowym, gdyby cena była niższa, a nie spełniałby tych kryteriów?  

Tak Nie

Jaki jest główny powód Twojej odpowiedzi?

Dziękujemy za wypełnienie kwestionariusza. Czekamy na komentarze i sugestie. W celu uzyskania więcej informacji proszę napisać na [email protected] lub wejść na www.pecos4smes.eu

PECOS4SMEs Consumers' Questionnaire

Strona: 8 z 8