OPINIA TECHNICZNA oceniająca stan elementów budynku mieszkalnego, wielorodzinnego I Etapu Zespołu zabudowy mieszkaniowo- usługowej „KASKADA NA WOLI”. Obejmująca inwentaryzację usterek, wad fizycznych i zniszczeń ujawnionych podczas przeglądu nieruchomości przy ul. Sokołowskiej 9 w Warszawie, skosztorysowanie ich i wskazanie sposobu ich usunięcia z ustaleniem zakresu niezbędnych napraw.

Autorzy opracowania: inż. Eugeniusz Kosicki- Rzeczoznawca Budowlany- pozycja NR 117/00 Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Budowlanych Tadeusz Apanasowicz- Rzeczoznawca PZITB do spraw kosztorysowania mgr inż. Krzysztof Wrzeszcz – Inżynier budowlany- nr upr. bud Cie-64/85 mgr inż. Marcin Ptasiński – inżynier budowlany- nr upr. bud LOD/2122/PWOK/13

Zleceniodawca Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej ,,Kaskada na Woli" ul. Sokołowska 9, ul. Dywizjonu 303 nr 129 B 01-470 Warszawa

maj 2015 1

Zawartość opracowania

1. Podstawa opracowania.

str. 3

2. Cel opracowania.

str. 4

3. Dane ogólne o obiekcie.

str. 5

4.Ogólna ocena stanu technicznego elementów budynków i powierzchni wspólnych wraz z przeglądem stwierdzonych wad, usterek i zniszczeń oraz kompletności dokumentacji powykonawczej.

str. 43

5. Zakres niezbędnych napraw i proponowane sposoby usunięcia wad i nieprawidłowości

str. 66

6. Koszt usunięcia wad i nieprawidłowości.

str. 72

7. Wnioski końcowe.

str. 74

8. Załączniki.

str. 76

2

1. PODSTAWA OPRACOWANIA 1.1. Umowa z dnia 27.04.2015r.. 1.2. Oględziny w dniach 27, 30- 04, 5, 13, 15, 20, 22-05. 2015r. 1.3 ,,Prawo Budowlane" -ustawa z dnia 07.07. 1994 r. z późniejszymi zmianami. 1.4. ,, Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie''- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury , z dnia 12.04.2002 r. 1.5. Polskie Normy 1.6. Dokumentacja fotograficzna, stanu technicznego elementów budynku i powierzchni wspólnych budynków ( Załącznik Nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/5, 1/6) 1.7. Istniejące fragmenty projektów technicznych z opisem (dok. powykonawcza)( Załącznik Nr2). 1.8.Decyzje Nr 44/WOL/2010, z dnia 17.02.2010r., o pozwolenie na budowę ze zmianą NR 341/WOL/2010 z 22 LIS 2010 i Nr 208/Wol/2011 z dnia 30 CZE 201 dla zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej „KASKADA NA WOLI” I Etap bud. „ B”, „C”, „D” na dz. nr ew.: 30, 31, 32/1 z obrębu 6-03-18, przy ul. Sokołowskiej w Warszawie ( Załącznik Nr 3). 1.9. Decyzja NR- IOT/68/U/2012, z dnia 22.03.2012r., o udzielenie pozwolenia na użytkowanie I Etapu zespołu zabudowy mieszkaniowo- usługowej „KASKADA NA WOLI” trzech budynków j B, C, D przy ul. Sokołowskiej 9 nr Ew. działek 30, 31, 32 obręb 6-03-18 w Warszawie. ( Załącznik Nr 4). 1.10. Kopia planu zagospodarowania terenu dołączona do aktów notarialnych ( Załącznik Nr 5). 1.11. Uchwała nr 9/2013 z dnia 6.12.2013 Wspólnoty Mieszkaniowej ( Załącznik Nr 6). 1.12. Protokóły z przeglądu wentylacji z listopada 2012, listopada 2013, maja 2014 ( Załącznik Nr 7). 1.13. Wykaz lokali na piętrach Sokołowska 9. ( Załącznik Nr 8). 1.14.Karta katalogowa osiedla na ul. Sokołowskiej 9 wraz ze standardami osiedla i mieszkań ( Załącznik Nr9) 1.15.Protokóły z okresowej kontroli stanu technicznego osiedla z listopada 2012, maja 2013, 3

listopada 2013, maja 2014, listopada 2014 r. ( Załącznik Nr 10) 1.16.Wykaz usterek i wad nieruchomości WM, ,Kaskada na woli” części bud. „B”, „C”, „D”" ( Załącznik nr 11) 1.17. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego dla „ Zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej „Kaskada na Woli” w Warszawie ul. Sokołowska 9/25 ( Załącznik Nr 12) 1.18. Wzór pisma dla właścicieli miejsc garażowych do „ETLANS” Sp. z o.o. wzywającego spółkę do usuwania usterek gwarancyjnych wg zamieszczonego w piśmie wykazu. ( Załącznik Nr 13) 1.19. Wzór pisma dla właścicieli lokali mieszkalnych i usługowych do „ETLANS” Sp. z o.o. wzywającego spółkę do usuwania usterek gwarancyjnych wg zamieszczonego w piśmie wykazu ( Załącznik Nr 14) 1.20. Szkice tyczenia granic działki nieruchomości przy uli. Sokołowskiej ( Załącznik Nr 15)

2.CEL OPRACOWANIA Celem opracowania jest ocena: - kompletności dokumentacji powykonawczej budynku, znajdującej się u Administratora nieruchomości, - zgodności wykonania robót budowlano- montażowych budynku wraz z garażem z istniejącą dokumentacją powykonawczą zespołu zabudowy mieszkaniowo – usługowej I ETAP „KASKADA NA WOLI”, -zgodności wykonania robót budowlano-montażowych warunkami technicznymi oraz wiedzą i sztuką budowlaną.

w budynku z polskimi normami,

- stwierdzonych wad, usterek i zniszczeń w powierzchniach wspólnych oraz garażu budynku ze szczególnym uwzględnieniem występujących przecieków wody, - ustalenia zakresu niezbędnych napraw budynku i powierzchni wspólnych wraz z ich wyceną szczegółową w zespole mieszkaniowym ,, Kaskada na Woli'' części bud.B, C, D przy ul. Sokołowskiej 9 w Warszawie.

W tym celu przeprowadzono rozmowę telefoniczną z przedstawicielem Wspólnoty i oględziny przedmiotowego obiektu, w dniach 27, 30-04, 5, 13, 15, 20, 22-05. 2015r. z udziałem między innymi: 4

• Przedstawicielki Wspólnoty

- P. Tomasz Kalinowski

• Administratora

- P. Bogusław Bielacki -P. Marcina Sosna

• Wykonawcy opinii

- Krzysztofa Wrzeszcza - Marcina Ptasińskiego

Z w/w oględzin sporządzono dokumentację fotograficzną, która stanowi integralną część opracowania ( Załącznik Nr 1 i 1A)

3. DANE OGÓLNE O OBIEKCE 3.1. PRZEDMIOT INWESTYCJI Przedmiotem opracowania jest I Etap Zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej „Kaskada na Woli”, przy ul. Sokołowskiej 9 części bud .B, C, D w Warszawie, zrealizowany przez GANT PT 99 Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Szewskiej 74 we Wrocławiu, w oparciu o Projekt opracowany przez WALAS Sp. z o.o. mgr inż. arch. Zbigniewa Walasa upr. bud 363/90/UW, konstrukcja mgr inż. Paweł Gębka upr. bud nr 55/93/UW i Projekt Powykonawczy wykonany przez architektów mgr inż. arch. Piotr Olechnowicz i mgr inż. arch. Leszek Burdzy.

3.2. WYMAGANIA OGÓLNE Dokumentacja powykonawcza na realizację budynku mieszkalnego część ,,B", „C” i „D” ( przy ul. Sokołowskiej 9) będąca w posiadaniu i udostępniona przez Zarządcę nieruchomości składa się z opisu technicznego do projektu budynku jw. i niekompletnej dokumentacji rysunkowej i opisowej. Opis techniczny nie opisuje poszczególne części inwestycji, standardów i wymogów stawianych poszczególnym elementom składowym dla robót stanu surowego , robót wykończeniowych oraz wyposażenia dodatkowego budynku. Projekt wraz z opisem technicznym, powinien być wykonany zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i zakładać, że: • Wszystkie prace budowlane i montażowe będą prowadzone zgodnie z wymogami ,, Ustawy - Prawo Budowlane" wraz z rozporządzeniami odnoszącymi się do niniejszej ustawy, Polskimi Normami ,, Warunkami Technicznymi Wykonania i Odbioru Robót" wydanymi przez wydawnictwo ,, Arkady" , zgodnie z normami, których wykaz dołączono do niniejszego opracowania, a także z uwzględnieniem uwag i wytycznych zawartych w części opisowej i tekstowej dokumentacji wykonawczej i powykonawczej.

5

• Wszystkie prace przygotowawcze oraz roboty budowlane muszą uwzględniać warunki oraz wytyczne wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę oraz ustaleń protokołów ZUD będących częścią dokumentacji budowlanej, jako obowiązujące dla opracowania dokumentacji i rysunków warsztatowych oraz wykonania budynku należy uznać wymogi i wnioski stawiane w opracowaniach dotyczących badań gruntowych, inwentaryzacji i gospodarki zielenią. W przekazanej dokumentacji powykonawczej stwierdzono istotne braki dotyczące zarówno części opisowej jak i rysunkowej uszczegóławiające przyjęte rozwiązania techniczno materiałowe zwłaszcza w części architektonicznej. • Wszystkie obiekty wchodzące w skład projektowanej inwestycji powinny być wykonane z materiałów i wyrobów budowlanych odpowiadających Polskim Normom lub posiadających aktualne na dzień oddania do użytkowania obiektu Aprobaty Techniczne, bądź dopuszczenia jednostkowe stosowania w obiekcie budowlanym. Nie stwierdzono kompletności dopuszczeń użytych na budowie materiałów do obrotu gospodarczego. • Podstawą do prowadzenia robót budowlanych powinna być aktualna na czas budowy dokumentacja wykonawcza. Na żądanie Inspektora Nadzoru inwestorskiego lub w wypadku zaistnienia konieczności wykonania dodatkowych projektów i opracowań lub ekspertyz technicznych, wykonawca lub podwykonawca powinien być zobowiązany we własnym zakresie opracować w/w opracowania np: rysunki warsztatowe. Powyższe opracowania winny być przygotowane przez osoby posiadające wymagane uprawnienia projektowe. Kompletne opracowania zamienne winny być przedłożone do akceptacji przedstawicielowi nadzoru inwestorskiego. Proces przygotowania powyższych opracowań nie może mieć wpływu na harmonogram prowadzenia robót. Nie przekazano kompletności dokumentacji ani oświadczenia o jej kompletności. • Wszystkie roboty zwłaszcza zanikające lub podlegające zabudowaniu powinny być przed zamknięciem przedstawione do odbioru Inspektorowi Nadzoru w celu oceny prawidłowości wykonania elementu i stwierdzenia możliwości bezpiecznego i prawidłowego wykonania kolejnych etapów i robót. Odbiór przez Inspektora Nadzoru części lub całości robót nie zwalnia wykonawcy od odpowiedzialności za jakość i prawidłowe wykonanie całości robót. Odbiory powinny być potwierdzone wpisami do dziennika budowy, który należy przekazać Inwestorowi po zakończeniu inwestycji. • Prace ziemne powinny być prowadzone pod stałym nadzorem uprawnionego inżyniera geotechnika z końcowym odbiorem robót ziemnych, przed wykonaniem fundamentów: • Prace budowlane należy prowadzić pod stałym nadzorem geodezyjnym. Po zakończeniu prac do obowiązków wykonawcy należy sporządzenie operatu geodezyjnego, będącego częścią dokumentacji powykonawczej.

6

• W trakcie robót zarówno wykonawca jak też Inwestor są zawsze zobowiązani do uzgadniania z Inspektorem Nadzoru i biurem projektów, wszelkich zmian wprowadzonych do projektu oraz prowadzić inwentaryzację i dokumentację powykonawczą każdej części zespołu. Przez dokumentację powykonawczą rozumie się rysunki sporządzone przez Wykonawcę i przedstawiające faktyczny stan zrealizowanych robót budowlanych we wszystkich branżach z podpisem Inspektora Nadzoru i Projektanta. • Na całość dokumentacji wykonawczej składają się projekty wszystkich branż w formie opisów, które należy rozpatrywać łącznie z rysunkami rzutów, przekrojów, elewacji oraz rysunkami wykazów stolarki, balustrad a także rysunkami detali. • Wykonawca korzystający z rozwiązania wskazanego jako marka referencyjna w projekcie lub podobnego, zobowiązany jest przy wykonaniu lub montażu elementów do stosowania wszelakich specyficznych wymogów dotyczących materiałów i wyrobów do mocowania, osadzania, uszczelniania wyrobów, wymagań dotyczących stosowania sprzętu pomocniczego, narzędzi i wszelkich innych akcesoriów, jak również wszelkich konsekwencji wynikających z kolejności, czasu, trwania i organizacji robót, których wymaga stosowana technologia oraz wymogi określone przez producenta. • Wszelkie niezgodności między rysunkami i opisami oraz wyliczeniami winny być zgłoszone Inspektorowi Nadzoru oraz Nadzorowi Autorskiemu. •

Wszelkie propozycje stosowania rozwiązań technicznych lub materiałowych , różne od zawartych w projekcie winny być każdorazowo zgłoszone do akceptacji Nadzoru Autorskiego. Wykonawca, który nie dopełnił tego warunku musi liczyć się z obowiązkiem rozebrania lub likwidacji niezgodności i usunięcia ewentualnych usterek.

• Zamiana wyrobów opisanych jako ,, marka referencyjna" na równoważne powinna podlegać każdorazowo uzgodnieniu.

3.3 Wykaz obowiązujących norm oraz przepisów Przy wykonywaniu i montażu wszystkich elementów budynku jako obowiązujące należy przyjąć odpowiednie normy PN. W przypadku braku odpowiednich norm PN należy przyjąć normy DIN lub odpowiednie normy EN. W każdym wypadku należy uwzględnić wytyczne i producentów. W szczególności należy przestrzegać poniższych norm: Normy PN PN-82/B-02000 Obciążenie budowli. Zasady ustalania wartości PN-82/B-02001 Obciążenie budowli. Obciążenia stałe 7

PN-82/B-02003 Obciążenie budowli. Obciążenie zmienne technologiczne. Podstawowe obciążenia technologiczne i montażowe. PN-82/B-02004 Obciążenie budowli. Obciążenia zmienne technologiczne. Obciążenia pojazdami PN-70/B-02010 Obciążenia w obliczeniach statystycznych. Obciążenia śniegiem PN-77/B-02011 Obciążenia w obliczeniach statycznych . Obciążenia wiatrem PN-88/B-02014 Obciążenia budowli . Obciążenia gruntem PN-81/B-02020 Posadowienie bezpośrednie budowli. Obliczenia statyczne i projektowanie PN-99/B-03002 Konstrukcje murowe. Obliczenia statyczne i projektowanie PN-76/B-032200 Konstrukcje stalowe. Obciążenia statyczne i projektowanie PN-87/B-02151 Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach PN-2002/B-03264 Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne i projektowanie PN-71/H-04651 Ochrona przed korozją. Klasyfikacja i określenie agresywności korozyjnej środowisk PN-89/H-92125 Stal, Blachy, taśmy ocynkowane PN- 84/ 6755-08 Materiały do izolacji termicznej i akustycznej. Wyroby z wełny mineralnej. Filce i płyty. Normy DIN DIN-267 Łączniki mechaniczne DIN-1249 Szkło budowlane DIN-1725 Stopy aluminiowe DIN-1745 Blachy i taśmy z aluminium DIN- 1748 Profil tłoczone z aluminium DIN-4100 Konstrukcje spawane DIN-4102 Właściwości materiałów budowlanych i elementów budowli w warunkach pożaru DIN-4108 Ochrona cieplna w budownictwie 8

DIN-4109 Ochrona przed hałasem w budownictwie DIN-4113 Aluminium w budownictwie. Zasady obliczeń DIN-7168 Odchyłki wymiarów elementów gotowych DIN-7863 Elastomerowe uszczelki okienne i elewacyjne DIN-18056 Ściany okienne DIN-18202 Tolerancja w budownictwie DIN-50976 Ochrona korozyjna konstrukcji stalowych DIN-52615 Badania ochrony cieplnej. Określenie wsp. przepuszczalności pary wodnej DIN-55928 Ochrona korozyjna konstrukcji stalowych DIN-67530 Powłoki lakierowe. Badania AT-4972/2001- Aprobata techniczna. Jednoramowe okna i drzwi drewniano- aluminiowe.

3.4. DANE OGÓLNE 3.4.1. Lokalizacja Teren inwestycji położony jest w północno- zachodnim rejonie lewobrzeżnej Warszawy , w dzielnicy Wola. W rejonie ulic: Górczewskiej , Sokołowskiej , Kasprzaka, Projektowanej drogi pożarowej, w sąsiedztwie terenów kolejowych w odległości 25 m od linii kolejowej. W trakcie realizacji inwestycji wprowadzając zamienne pozwolenia na budowę zmieniono elementy planu zagospodarowania terenu drogi, czerpnie oraz granice działki. Zgodnie z obowiązującą decyzją o warunkach zabudowy nr 214/WOL/05 z dnia 05.07.2005 oraz decyzją o przeniesieniu decyzji o warunkach zabudowy nr 328/WOL/07 teren przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami nieuciążliwymi oznaczoną na rysunku symbolem MW/ MN/ U. Na terenie opracowania znajdowały się wartościowe drzewa, grupy drzew oraz ciąg niezbędnych powiązań przyrodniczych. Inwestor przed przystąpieniem do praz wykonał inwentaryzację zieleni i rozliczył drzewa usunięte częściowo kompensując je drzewami projektowanymi. Przedmiotowe działki w skład, których wchodzą grunty budowlane, położone są na glebach pochodzenia mineralnego oraz grunty nie stanowiące użytków rolnych w rozumieniu art.2 ust 1 ustawy z dnia 15 marca 2002 r o ustroju m.st. Warszawy ( DZ. U Nr 41 poz. 361 z pozn zmianami) 9

3.4.2. Zabudowa projektowanymi częściami budynku ,, B",, C" i „D” Powierzchnia zabudowana:

8911,28 m2

Powierzchnia Zabudowy łącznie:

9031,00 m2

Powierzchnia całkowita

73302,00 m²

w tym powierzchnie całkowite: Garaż

24972,00 m²

Budynek część ,,D"

1320,61 m2

Budynek część ,,B"

30133,36 m2

Budynek część ,,C"

16876,52 m2

Usługi

6164,00 m²

Chłodniki

1760,00 m2 1450,0 m2

Drogi wewnętrzne Łączna powierzchnia działek: 30 z obrębu 6-03-11

, 00 m2

Powierzchnia biol. czynna

0% ( m2)

Lokali mieszalnych bud. ,,B", ,,C", ,,D" łącznie

588

Budynek część ,,B"

409

Budynek część ,,C"

167

Budynek część ,,D"

12

Miejsc parkingowych w bud ,,B", ,C" i ,,D" łącznie

588 +95

w tym: Miejsc parkingowych na terenie łącznie : Łącznie miejsc parkingowych

683

3.4.3. Projektowane zainwestowanie: Teren będący przedmiotem opracowania jest obszarem zurbanizowanym dzielnicy Wola, w obrębie, którego zlokalizowane są media, sieci dróg oraz układów komunikacyjnych w tym 10

wewnętrzna komunikacja lokalna oraz przyłącza niezbędne do przeprowadzania inwestycji w tym: • miejska sieć wodociągowa • miejska sieć kanalizacji ściekowej i deszczowej • miejska sieć skablowana energetyczna, w tym oświetlenie terenu • kanalizacja telefoniczna • gazociąg • sieć dróg miejskich ogólnodostępnych i dróg wewnętrznych przeznaczonych dla ruchu kołowego i pieszego Powierzchnia terenu jest płaska a rzędne terenu wahają się w granicach 33,6-33,9 m n. p. Wisły 3.4.4. Warunki gruntowo- wodne Ocenę warunków gruntowo-wodnych oparto na wynikach badań wykonanych przez firmę PROGEO, w maju 2008 r, do niniejszego opracowania. Przeprowadzone badania, których wyniki pokazano na załączonych przekrojach i profilach geotechnicznych, wykazały, że w omawianym rejonie przypowierzchniową warstwę podłoża stanowi ziemia roślinna ( humus) zalegająca d ok 0,2 ÷0,3 m. p. p.t. Głębiej zalegają rodzinne grunty mineralne. Są to utwory tarasowe wykształcone jako piaski drobnoziarniste i średnie. Piaski zalegają do 4÷6 m. p. p.t. Na znacznej części badanego terenu poniżej piasków zalegają twardoplastyczne gliny piaszczyste. Wykonane badania wykazały, że piaski zalegające w podłożu są średnio zagęszczone, o stopniu zagęszczenia ok Ip= 0,4÷0,6 , a gliny piaszczyste w tanie twardoplastycznym Ip=0,15÷0,20. W trakcie badań wykonanych w maju 2008 r. wodę gruntową stwierdzono w warstwach piasków na głębokości m poniżej powierzchni terenu tj.na rzędnych ok. 28,4 m.n.p ,, 0" Wisły. W południowej części badanego terenu woda występowała ok. 1,5 m niżej. Ten efekt spowodowany jest najprawdopodobniej działaniem studni depresyjnych w tym rejonie. Zmierzony w maju 2006 r, poziom wody gruntowej można ocenić jako średni. Przy wysokich stanach woda gruntowa może wystąpić do 1,0 m wyżej.

11

3.4.5. ,, Zero projektowe" Przyjęto zero projektowe dla wszystkich budynków na rzędnej: 0,00=33,9 m.n.p.W ( poziom posadowienia posadzki parteru) Zaś poziom posadzki piwnicy przyjęto: dla garażu „-1” jako -3,74 = 30,16 m.n.p.W dla garażu ,,-2" jako – 6,85 = 27,05 m.n.p.W Całkowita wysokość budynku mierzona od poziomu ≠0,00 = 33,9 m m.p.W: Budynek B przyjęto + 42,65 =76,55 m. n. p. W Budynek C przyjęto + 31,79 = 65,69 m n. p. W Budynek D przyjęto + 21,9 = 55,80 m. n. p. W. 3.4.6. Wodociąg Źródłem zaopatrzenia w wodę inwestycji, w ilościach 5,25 l/s na cele socjalno-bytowe oraz 10 l/s łącznie na cele pożarowe, będzie przewód wodociągowy DN-100 mm zlokalizowany w ul. Sokołowskiej. 3.4.7. Kanalizacja Odprowadzenie ścieków sanitarnych i wód opadowych do istniejącego kanału ogólnospławnego ǿ 700 mm, w ul Sokołowskiej.. 3.4.8. Gazownictwo Budynek nie będzie wyposażony w urządzenia wykorzystujące gaz ziemny w tym kuchenki gazowe 3.4.9. Elektroenergetyka Zgodnie z warunkami przyłączenia instalacji elektrycznej do sieci energetycznej zespołu zabudowy mieszkaniowej przy ul. Sokołowskiej 9 z dnia 23.08.2009 r, warunki przyłączenia nr Gr. IV, ST-CO/CS/5758/2009, ustalono co następuje:

12

- zasilić przedmiotowe inwestycje energią elektryczną o mocy 890 kW/ w tym 83 kW mocy rezerwowej w sposób następujący: - z przyłącza nr 1- 424 kW - z przyłącza nr 2- 70 kW-j/w.- zasilanie rezerwowe - przy mocy zainstalowanej 2200, 0 kW System ochrony porażeń: u Klienta zgodnie z PN- IEC- 60364-4-41/2000 Dane techniczne parametrów sieci: - napięcie zasilania po stronie SN STOEN - 15 kV - napięcie zasilania po stronie nn. STOEN- 0,4/0231 kV - napięcie zasilania Klienta 0,4/0,23 kV współczynnik mocy cos fi= 0,93 - ochrona od porażeń w sieciach 15 KV w projektowanej stacji - prąd zwarcia na szynach 15 kW w projektowanej stacji transformatorowej przyjęto 9,7 kA - ochrona od porażeń w sieci odbiorczej nn. STOEN- układ TN-C - oporność uziemienia stacji nie powinna przekroczyć 0,7 Ω przy prądzie zwarcia doziemnego 400A przy czasie wyłączenia 1 s, Dostawca mocy jest realizowana po wybudowaniu na terenie omawianego osiedla trzech stacji wbudowanych w obiekt kubaturowy w poziomie parteru miejskich stacji dwu transformatorowej 15/0,4 kV, z dwoma rozdzielnicami SN w izolacji SF-6/ czteropolowej i trzypolowej /. W każdej rozdzielnicy SN w jednym z pól liniowych należy zainstalować wskaźnik przepływu prądu zwarciowego. Wyposażenie rozdzielnicy NN stacji miejskiej jest następujące : pole zasilające w złącznik 1250 A, amperomierze prądu maksymalnego. 3.4.10. Telekomunikacja Teren w zasięgu istniejącej sieci telekomunikacyjnej. Zaprojektowano instalację telefoniczną ( dla której operatorem będzie TP.SA.) i domofonową. Wykorzystana zostanie istniejąca kanalizacja telefoniczna w ul. Sokołowskiej- szczegółowe opracowania projektu wykonawczego zostały zawarte w odrębnym opracowaniu będącym integralną częścią w/w dokumentacji. 13

3.4.11. Gospodarka ściekowa Ścieki sanitarne zostaną odprowadzone do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. Wody opadowe będą odprowadzane do kanalizacji ogólnospławnej . 3.4.12. Czystość wód powierzchniowych Wody opadowe zostaną odprowadzone do rury kanalizacji ogólnospławnej poprzez zbiorniki retencyjne. 3.4.13. Ochrona środowiska Projektowana inwestycja nie spowoduje pogorszenia środowiska naturalnego. Na terenie działki przewidziano miejsce do selektywnego gromadzenia odpadków. Budynki będą ogrzewane z sieci miejskiej CO poprzez dwa węzły cieplne zlokalizowane w poziomie -1 , również ciepło do ogrzewania ciepłej wody zostanie dostarczone podobnie. Woda rozprowadzona do poszczególnych części budynku za pomocą rurociągów sieci CO oraz wodociągu wewnętrznego ciepłej wody dla celów bytowo- socjalnych. Ścieki sanitarne będą odprowadzane do kanalizacji sanitarnej, a wody opadowe do kanalizacji ogólnospławnej. 3.4.14. Komunikacja Zaprojektowany budynek wielorodzinny w części ,,B", ,,C" i ,,D”: wchodzący w skład projektowanego osiedla mieszkaniowego ,, Kaskada na Woli" jest obsługiwany przez wjazdy i wejście od strony ulicy Sokołowskiej i „Drogi pożarowej”. Miejsca parkingowe w terenie zaprojektowano prostopadle do drogi wewnętrznej . Zaprojektowano ponadto miejsca parkingowe w garażu w części podziemnej pod częściami budynków ,,B" , ,,C", ,,D". Chodniki, miejsca postojowe, wjazd do garaży zostały wykonane z kostki brukowej i płyt chodnikowych . Wyprofilowane zostaną także spadki dojazdów, miejsc postojowych i chodników. Zaprojektowano także odwodnienie dróg. Przyjęto następujące warstwy budowlane drogi dojazdowej i parkingu: -Kostka betonowa np. brukowa - Podsypka cementowo piaskowa gr. 4 cm, - Kruszywo naturalne łamane stabilizowane bądź podbudowa betonowa , - Podsypka piaskowa gr.30 cm, - Ławy pod krawężniki-betonowe, - Krawężniki prefabrykowane betonowe 3.4.15. Zieleń 14

3.4.15.1. Stan istniejący Drzewostan na opisywanym terenie składa z występujących nowych nasadzeń. b) Wiek Wiek drzew na tym terenie można określić na ok . 5-8 lat. Parcela systematycznie zarasta i pojawiają się nowe egzemplarze. b) Stan zachowania Stan zinwentaryzowanych drzew jest dostateczny. W projekcie założone maksymalnie duży procent drzew do zachowania, zaadoptowania lub przesadzenia i dalszej pielęgnacji , gdyż wycinka drzew byłaby niezwykle kosztowna. Zgodnie z Decyzją wydziału ochrony Środowiska Dzielnicy Wola, istniejące drzewa kolidujące z projektowanymi budynkami zalecono usunąć i w miarę możliwości nakazano odtworzyć drzewostan w miejscach nie kolidujących z nową zabudową. Kolejnym potencjalnym problemem będącym w kolizji z istniejącym drzewostanem, który uwzględnili projektanci były drogi przeciwpożarowe. W projekcie przewidziano taki przebieg drogi i ppoż. który umożliwił maksymalne pozostawienie drzew po jej zewnętrznej stronie, a kolidujące z części wewnętrznej przesadzono poza pas związany z regulacjami ppoż. 3.4.16.Śmietnik( miejsca gromadzenia odpadków) Zaprojektowano dla przedmiotowej inwestycji 2 komory śmietnikowe wbudowane w obiekt kubaturowy w poziomie parteru w obrębie przejść budynków ,,B" i ,,C" .

3.5 DANE KONSTRUKCYJNO- MATERIAŁOWE Szczegółowe dane konstrukcyjne zawarte są w opracowaniu konstrukcyjnym w osobnych tomach powykonawczej dokumentacji konstrukcyjnej stanowiącym integralną część niniejszego projektu. Zaprojektowany budynek mieszkalne wyposażony został we wszystkie media i urządzenia niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania w tym: - Instalację wentylacji wyciągowej mechanicznej garażu, -Instalację oddymiania - Hydranty ppoż., 15

- Instalację odgromową, -Instalację elektryczne, - Instalacje wodno-kanalizacyjne, -Instalacje węzła CO, - Instalację telefoniczną, -Instalacje niskoprądowe w tym telewizji kablowej i sygnalizacyjnej, - Instalację wentylacji mechanicznej wyciągowej. 3.5.1. Rozwiązania budowlano- materiałowe i wykończeniowe 3.5.1.1. Zestawienia warstw budowlanych A/ Ściany piwnicy, przyziemia w części garażowej Polistyren ekstradowany gr. 4 cm B/ Ściany przyziemia, piętra: ściany przyziemia- płyty styropianowe EPS- 70-040, gr. 15 cm, kondygnacje powyżej 25 m- wełna mineralna o gęstości 90kg/m³, gr.=15 cm. C/ Stropodach niewentylowany: (zielony dach) styropian EPS dach/podłoga układany schodkowo, miń. gr=.20 cm (nad pomieszczeniami użytkowymi) wełna mineralna MONROCK MAX miń. gr=20cm D/ Stropodach nad garażem podziemnym Styropian FS-20, gr=4 cm E/ Strop nad garażem podziemnym Ciągi piesze na płycie nad garażowej - polistyren ekstradowany typu FLORMATE 500 A, gr=5 cm, Ciągi piesze w podcieniach – styropian typu AQUA EPS-P200 gr. 3 cm. Stropodach nad pomieszczeniami parteru zielony dach-styropian dach/podłoga EPS 038 gr. = miń. 20 cm 3.5.1.2. Izolacja akustyczna 16

A/ Ściany klatki schodowej: Żelbetowe gr. 25 cm B/ Ściany między-lokalowe Murowane z bloczków wapienno piaskowych o podwyższonej izolacyjności akustycznej (powyżej 50 dB.) o gr. = 18 cm C/ W stropach Nad garażem – polistyren ekstrudowany EPS gr.=4 cm Między-lokalowe w dwóch warstwach styropian EPS 100-038 , gr. = 4cm i pod spodem styropian akustyczny EPS-T, gr.=3 cm. d/ Ścianki działowe w lokalach mieszkalnych: z bloczków wapienno-piaskowych gr. 8cm i 12cm ściany murowane w kondygnacjach podziemnych z bloczków cementowych Tekno Amer Bloc o gr. 19 i 9 cm. 3.5.1.3. Izolacja wodoszczelna i przeciwwilgociowa A/ Pionowe na ścianach piwnic: Ściana szczelinowa gr.62 cm B/ Pozioma pod fundamentami garażu: Mata bentonitowa typu „Voltex” pod płytą fundamentową gr. 60-120 cm C/ Przekładki w stropach: Folia PE gr. 0,02 cm” D/ Przekładki w stropach wymagający uszczelnienia łazienki itp: Grunt+ folia w płynie E/ Pionowa fundamentów: 2x Grunt F/ Na tarasach w połączeniu z dachem zielonym Papa anty-korzenna SOPRALENE FLAM S 25 i gruntowanie SOPRADARE G/ Balkony monolityczne 17

2x papa termozgrzewalna H/ balkony prefabrykowane Beton gruntowany ze spadkiem 5.1.4. Tynki wewnętrzne A/ Garaż podziemny Ściany żelbetowe malowane farbą zmywalną np. akrylową zewnętrznego stosowania B/ Na parterze i piętrach w pomieszczeniach mieszkalnych z wyjątkiem łazienek: Ściany i sufit tynk gipsowy maszynowy gr 1,5 cm C/ W pomieszczeniach łazienek: Tynk cementowo- wapienny kat III. D/ Ściany klatek schodowych: Ściany malowane farbą zmywalną w kolorze jasny beż. E/ Ściany pomieszczeń technicznych i wózkami: Tynki cementowo wapienne kat III, gr.1,5 cm, malowane farbą zmywalną do wysokości sufitu 3.5.1.3 Okładziny i warstwy malarskie na ścianach Glazur do wysokości górnej krawędzi ościeżnicy w pomieszczeniach sanitarnych, a w kuchni pas glazury o wysokości od 0,75 m do 1,5 m, pomiędzy szafkami wiszącymi i stojącymi na całej długości ściany technologicznej, przy której ulokowany jest zlewozmywak. Na pozostałych ścianach na równej wysokości w/w urządzeń. W pomieszczeniach technicznych farby zmywalne np. akrylowo- lateksowe. W pomieszczeniach mieszkalnych stan deweloperski gruntowanie tynków. 3.5.1.6. Stolarka i ślusarka okienna i drzwiowa. Stolarka PCV w kolorze białym, okna i drzwi balkonowe dwu-szybowe szkło bezpieczne w pięciokomorowych ramach z profili ALUPLAST Okucia z funkcją rozszczelnienia i nawietrzakami uwzględniające wymogi poszczególnych pomieszczeń. Okna i drzwi balkonowe na parterze aluminiowe antywłamaniowe. Izolacyjność akustyczna projektowanych okien powinna wynosić: 18

- Część mieszkalna- pokoje i pokoje z aneksem kuchennym od strony ul. Sokołowskiej RA2min=30 dB, co odpowiada RWmin = 35dB, - Część mieszkalna - pokoje i pokoje z aneksem kuchennym wewnątrz osiedla RA2min=20 dB, co odpowiada RWmin =25 dB, - Wydzielone kuchnie w mieszkaniach od strony ul. Sokołowskiej 1 Ra2min = 25 dB, co odpowiada RWmin = 30 dB, - Wydzielone kuchnie w mieszkaniach wewnątrz osiedla RA2min= 20 dB, co odpowiada RWim= 25 dB, Dla zapewnienia w mieszkaniach pełnego komfortu akustycznego zaleca się zastosowanie w oknach nawietrzaków o wskaźniku oceny wzorcowej róźnicy poziomów Dne wynoszącym: - dla okien o wskaźniku Rwmin=25 dB nawietrzak o wskaźniku Dn.e= 30 dB, - dla okien o wskaźniku Rwmin= 30 dB nawietrzak o wskaźniku Dne =37 dB, - dle okien o wskaźniku RWmin = 35 dB nawietrzak o wskaźniku Dne = 42 dB Drzwi wewnętrzne w korytarzach aluminiowe w kolorze RAL- 7038, EI 30, szkło bezpieczne. Drzwi pożarowe półgodzinne ( 30 min) zamontowanych na klatkach schodowych i w przedsionkach klatek schodowych, holu. Klatka schodowa ślusarka stalowa i aluminiowa w przypadku całkowitego zamknięcia z zachowaniem współczynnika infiltracji A= 0,5. Drzwi wejściowe do budynku aluminiowe w kolorze RAL-7038, szklone szkłem bezpiecznym Drzwi do mieszkań stalowe półgodzinne ( tam gdzie to konieczne w przypadku braku przedsionka pomiędzy klatką schodową , a mieszkaniem zgodnie z opisem ppoż. ) 30 minEl-30, wykonane w klasie ,,C" anty włamaniowe z zamkiem typu z atestem. 5.1.7. Podokienniki Konglomerat marmurowy lub płyta wiórowa modyfikowana laminowana wodoodporna MDF gr.3 cm 3.5.1.8. Podłogi Płytki ceramiczne 30x30 typu gres, cokoły ceramiczne z płytek klejone do tynku

3.5.1.9 . Balustrady Balustrady klatek schodowych stalowe, ocynkowane, lakierowane proszkowo na kolor RAL 7038. Wysokość balustrady minimum 110cm. 19

Klatki schodowe balustrady wewnętrzne- stalowe malowane proszkowo RAL 7038 wg wykazu detali. 3.5.1.10 Układy warstw wykończeniowych na ścianach i posadzkach

Ściana fundamentowa zewnętrzna Izolacja wodoszczelna antykapilarna Dwustronna taśma butylowa. Swobodna izolacja wodoszczelna. Ściana szczelinowa gr.

62 cm

SZ4a (ściana zewnętrzna – tynk mineralny malowany do 25 m wys. bud.)

U=0,24 W/m²K

Tynk cienkowarstwowy mineralny malowany zgodnie z zamierzoną kolorystyką elewacji i technologii producenta

0,5 cm

Siatka na gruncie klejowym

15,0 cm

Płyty styropianowe EPS 70-040

15,0 cm

Żelbet wg projektu konstrukcji

18-25 cm

Tynk gipsowy

1,0 cm

20

SZ4 (ściana zewnętrzna – tynk mineralny malowany do 25 m wys. Bud.)

U=0,24 W/m²K

Tynk cienkowarstwowy mineralny zgodnie z zamierzoną kolorystyką elewacji i technologii producenta

0,1 cm

Płyty Styropianowe EPS 70-040

15,0 cm

Bloczki wapienno piaskowe gr. 24 cm

24,0 cm

Tynki gipsowy

1,0 cm

SZ5 (ściana zewnętrzna powyżej 25 m)

U=0,254 W/m²K

Tynk cienkowarstwowy mineralny malowany zgodnie z zamierzoną kolorystyką elewacji i technologii producenta

0,5 cm

Siatka na gruncie klejowym Wełna mineralna o gęstości 90 kN/m³

15,0 cm

Bloczki wapienno piaskowe.

18,0 cm

Tynk gipsowy

1,0 cm

SZ6 (ściana zewnętrzna fundamentowa) Ściana szczelinowa wg. projektu konstrukcji

62,0 cm

Obrzutka cementowa malowana

2,0 cm

SZ7 (ściana zewnętrzna) Ściana parawanowa- konstrukcja aluminiowa

21

5,0 cm

SZ1 (ściana zewnętrzna płyta fasadowa włókno- cementowa)

U=0,28 W/m²K

Płyty wiórowo cementowe barwione w masie CEMBRIT

0,8 cm

Ruszt aluminiowy

12,0 cm

Pustka wentylacyjna

34,0cm

Wełna mineralna lamelowań o gęstości 90 kg/m³

12,0 cm

Bloczki wapienno piaskowe

24 cm

Tynk gipsowy

1 cm

SZ9 (ściana zewnętrzna) Płyty włókno-cementowe barwione w masie CEMBRIT

8,0cm

Systemowy ruszt aluminiowy Żelbet wg. projektu konstrukcji

20-25 cm

SZ2 (ściana zewnętrzna tynk drewnopodobny) Deska elewacyjna drewnopodobna „BASF” malowana farbą laserunkową

1,0 cm

Siatka na gruncie klejowym

,0 cm

Płyty styropianowe frezowane EPS 70-040

15 cm

Bloczki wapienno piaskowe

18 cm

Tynk gipsowy

1,0 cm

22

SW1 (ściany żelbetowe wydzielające szachty windowe i instalacyjne) Żelbet wg projektu konstrukcji

20-35 cm

Tynk gipsowy

1,0 cm

Opcjonalnie bez tynku lub tynk jednostronnie w zależności od przeznaczenia pomieszczeń SW1a (żelbetowe ściany konstrukcyjne wydzielające pomieszczenia ogrzewane i nie ogrzewane) Tynk gipsowy

1,0 cm

Żelbet wg projektu konstrukcji

25,0cm

Wełna mineralna o gęstości 90 kg/m³

5-10 cm

Tynk mineralny na siatce

1,0 cm

SW2 (ściany murowane między pomieszczeniami ogrzewanymiwydzielenia pożarowego korytarze mieszkania) Tynk gipsowy

1,0cm

Bloczki wapienno piaskowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej

18,0cm

Tynk gipsowy

1,0 c m

SW4 (ściany wydzielające lokale uslugowe) Bloczki wapienno piaskowe

18 cm

SW5 (ściany murowane między pomieszczeniami ogrzewanymi i nie ogrzewanymi) Tynk gipsowy

1,0 cm

Bloczki wapienno piaskowe

18 cm

Wełna mineralna o gęstości 90 kg/m³

5-10 cm

Tynk mineralny na siatce

1,0 cm

SW6 (ściany murowane wydzielenia pożarowego parter) 23

Ściana żelbetowa

15,0 cm

Styropian

10÷12 ,0 cm

Tynk maszynowy

1,0 cm

PF ( płyta fundamentowa) Posadzka mineralna z betonu ze zbrojeniem rozproszonym

8-15,0 cm

Płyta fundamentowa wg projektu konstrukcyjnego

60-120 cm

Izolacja przeciwwodna-maty bentonitowe Voltex „Chudy beton” B 10 – wg projektu konstrukcyjnego

10 cm

Podłoże gruntowe – wg projektu konstrukcyjnego ST1 (posadzka w garażu klatki, spoczniki) Posadzka betonowa w garażu

15-7cm

Płyta stropowa –wg projektu konstrukcji

25-30 cm

ST1c (posadzka w garażu pom. tech. I gosp.)

12,0 cm

Płytki gresowe Nowa Gala SP 13 na zaprawie klejowej

2,0 cm

Wylewka z betonu

15-7,0 cm

Strop żelbetowy

25-30 cm

ST2 (stropodach nad garażem drogi wewnętrzne na płycie stropowej) Kostka betonowa zaklinowana piaskiem kopalnym

6 cm

Podsypka cementowo piaskowa

4 cm

Tłuczeń łamany (0-32mm)

15,0 cm

Warstwa odsączająca z piasku

25-40 cm

Folia kubełkowa TERAEOND DRAIN WAY 9 (z zintegrowaną geowłókniną)

0,8 cm

Polistyren ekstradowany typu FLORMATR 500A

5,0 cm

1 x membrana EPDM RESTRIX SKW + RESIFLEX SKW + uszczelnienie systemowe 60,0 cm ALSAN FLASHING 24

Papa termozgrzewalna systemowa SOPRALENE FLAM 180 + grunt SOPRADERE +dylatacje SOPRAJOINT + uszczelnienie systemowe ALSAN FLASHING Wylewka betonowa w spadku 1% Strop żelbetowy wg projektu konstrukcji

2-7 cm 30-35 cm

ST2c (stropodach nad garażem warstwa wegetacyjna na płycie) Substrat intensywny

35 cm

Włóknina filtrująca 100g/m²

0,11 cm

Warstwa odsączająca z piasku

25-40 cm

Folia kubełkowa TERAEOND DRAIN WAY 9 (z zintegrowaną geowłókniną)

0,8 cm

Polistyren ekstradowany typu FLORMATR 500A

5 cm

1 x membrana EPDM RESTRIX SKW + RESIFLEX SKW + uszczelnienie systemowe ALSAN FLASHING Papa termozgrzewalna systemowa SOPRALENE FLAM 180 + grunt SOPRADERE +dylatacje SOPRAJOINT + uszczelnienie systemowe ALSAN FLASHING Wylewka betonowa w spadku 1% Strop żelbetowy wg projektu konstrukcji

2-7 cm 30-35 cm

ST3c (strop nad garażem w obrysie kondygnacji nadziemnych pom. techniczne, śmietniki) Płytki gresowe Nowa Gala SP 13 na zaprawie klejowej wodszczelnej

2 cm

Wylewka betonowa zbrojona siatką stalową z prętów Ø 3,0 o oczkach 10x10

5 cm

Folia polietylenowa 2 x papa podkładowa SOPRALENE FLAM 180

2,0 cm

Strop żelbetowy wg projektu konstrukcyjnego

30,0 cm

Wełna mineralna lamelowa o gęstości 80 kg/m³ System BOLIX IZO –STROP z

10,0 cm

25

zastosowaniem wełny Paroc CGL 20cy

ST4 (strop między kondygnacyjny lokale mieszkalne) Rezerwa na posadzkę w zakresie najemcy/właściciela lokalu)

2 cm

Wylewka betonowa zbrojona siatką stalową z prętów Ø 3,0 o oczkach 10x10

5 cm

Folia polietylenowa

2,0 cm

Styropian EPS 100-0,38

4,0 cm

Styropian akustyczny EPS-T

3,0 cm

Folia polietylenowa Strop żelbetowy wg projektu konstrukcyjnego

20-25 cm

Tynk gipsowy

1.0 cm

ST4a (strop między kondygnacyjny korytarze) Płytki gresowe Nowa Gala SP 13 na zaprawie klejowej wodoszczelnej

2,0 cm

Wylewka betonowa zbrojona siatką stalową z prętów Ø 3,0 o oczkach 10x10

5 cm

Folia polietylenowa Styropian EPS 100-0,38

4 cm

Styropian akustyczny EPS-T

3 cm

Folia polietylenowa. Strop żelbetowy wg projektu konstrukcyjnego

20-25 cm

Tynk gipsowy ST5c (strop pośredni nad stacją trafo) Posadzka w zakresie najemcy/właściciela lokalu Strop żelbetowy wg projektu konstrukcyjnego

10 cm

Wełna mineralna o gęstości 90kg/m³

10,0 cm

26

ST5f (strop nad podcieniami parteru – pasaże nadwieszenia budynku) Rezerwa na posadzkę w zakresie najemcy/właściciela lokalu)

2,0 cm

Wylewka betonowa zbrojona siatką stalową z prętów Ø 3,0 o oczkach 10x10

5,0 cm

Styropian akustyczny EPS-T

7,0 cm

Folia polietylenowa Strop żelbetowy –wg projektu konstrukcji

20-25 cm

Styropian EPS-70-040

15,0 cm

Wełna mineralna o gęstości 90 kg/m³

5,0 cm

Sufit podwieszany wg, detalu architektonicznego aluminiowy S+SC1 „Punto Pruszyński” ST5b (strop między-kondygnacyjny nad pomieszczeniami nieogrzewanymi parteru przedsionkami i pomieszczeniami śmietników) Rezerwa na posadzkę w zakresie najemcy/właściciela lokalu)

2,0 cm

Wylewka betonowa zbrojona siatką stalową z prętów Ø 3,0 o oczkach 10x10

5,0 cm

Styropian akustyczny EPS-T

7,0 cm

Folia polietylenowa Strop żelbetowy –wg projektu konstrukcji

20-25 cm

Wełna mineralna o gęstości 90 kg/m³

10 cm

Sufit podwieszony z płyt GK na stelażu stalowym opcjonalnie wg specyfikacji pomieszczenia ST6 (stropodach dach zielony ekstensywny budynki C, D) Substrat ekstensywny; maksymalna pojemność wodna > =35% obj., zawartość substancji organicznych 3-8% masy, wartość pH 6,5-8,5, zawartość soli rozpuszczalnych 0,6 mm/mln, zdolność absorpcji >80mmol/l Kompozyt drenażowy NOPHADRAIN ND 4+1 Papa anty-korzenna SOPRALENE FLAM S25 wg tech. SOPREMA 27

10 cm

1,1 cm

Gruntowanie SOPRADARE wg tech. SOPREMA Wylewka betonowa z miń. spadkiem 1% zbrojona włóknem rozproszonym

4-6 cm

Folia ślizgowa PE 02

0,2 cm

Styropian EPS dach/podłoga układany schodkowo

miń 20 cm

Paroizolacja – folia PE 0,2

0,2 cm

Strop żelbetowy – wg projektu konstrukcji

20-25 cm

Tynk gipsowy

1,0 cm

ST7 (stropodach nad pomieszczeniami użytkowymi)

U=0,211 W/m²K

Papa wierzchniego krycia FIRE SMART DUO TOP Papa podkładowa FIRE SMART DUO BAZA Gruntowanie SIPLAST PRIMER SZYBKI GRUNT SBS Szlichta dociskowa zbrojona siatką Ø4,5 o oczkach 10x10

5,0 cm

Folia rozdzielcza PE 0,2 Wełna mineralna dachowa MONROCK MAX układana schodkowo

20 cm

Paroizolacja – folia PE 0,2

2x0,02 cm

Strop żelbetowy – wg projektu konstrukcji

20-25 cm

Tynk gipsowy

1,0 cm

ST9 (tarasy – płytki ceramiczne) Płytki ceramiczne na zaprawie wodoszczelnej o skuteczności przeciwpoślizgowej R11

2 cm

Wodoszczelny szlam cementowy28PCI BASF Seccoral 1K

0,4 cm

Beton zbrojony siatką Ø4,5 o oczkach 10x10

5 cm

Mata drenażowa kubełkowa o wytrzymałości na ściskanie min. 800kN/m²

1,2 cm

Folia ślizgowa HPDE 02

0,2 cm

Papa podkładowa SOPRALENE FLAM 180 Papa podkładowa ELASTOPHENE FLAM S25 wg tech. SOPREMA Styropian spadkowy EPS Dach/Podłoga 1-2%

18 cm

Izolacja paroszczelna – folia PE 0,2

10 cm

Strop żelbetowy – wg projektu konstrukcji

20-30 cm

ST5d (strop pośredni nad podcieniami wejściowymi parteru) Strop żelbetowy wg projektu konstrukcji

10 cm

Wełna mineralna o gęstości 90 kg/m³

5,0 cm

Pustka wentylacyjna

2-3 cm

Systemowy ruszt stalowy Płyty włókno- cementowe „CEMBRIT”

0,8 cm

Propozycja projektanta, a budynek zostanie oddany w stanie deweloperskim bez podłóg oraz okładzin ceramicznych ścian, pomieszczeń sanitarnych i podłóg, a także bez drzwi wewnętrznych w lokalach .

3.6 WYKOŃCZENIE ZEWNĘTRZNE 3.6.1. Tynki i okładziny A/ Ściany cokołu zewnętrznego: Tynk cokołowy cienkowarstwowy ( marmolit) B/ Ściany części przyziemia: Tynk mineralny, cienkowarstwowy, malowany Witryny, płyty elewacyjne włókno-cementowe. 29

C/ Ściany Tynk mineralny cienkowarstwowy ( kolor jasno beżowy) D/ Ściany część przyziemia Płyty elewacyjne włókowo-cementowe „minerit” E/ Balkony: Płytki z terakoty mrozoodpornej antypoślizgowej opcjonalnie gres mrozoodporny antypoślizgowy Stan deweloperski beton ze spadkiem impregnowany Płyty prefabrykowane betonowe ze spadkiem bez izolacji

3.6.2.Elementy ślusarki zewnętrznej balkonów A/ Wypełnienie balkonów: Ruszty stalowe z kątownika zimno giętego 45x 45 x 6 + siatka stalowa o oczkach 40x 40 mm, spawana do ramiaka , malowane proszkowo w kolorze szarym zgodnym z RAL- 7038. B/ Poręcze balkonów: Stalowe 50 mm, malowane proszkowo w kolorze szarym zgodnym ze specyfiką RAL-7038 C/ Obróbki blacharskie Z blachy stalowej ocynkowanej malowanej proszkowo w kolorze szarym zgodnym z RAL 7038. 3.6.3. Rynny, rury spustowe i obróbki blacharskie. Rury spustowe zewnętrzne z PCV o średnicy d= 80 mm w kolorze RAL- 7038. Wewnętrzne ( piony i poziomy) o średnicy d- 100 mm. Rynny i obróbki blacharskie z blachy stalowej ocynkowanej lakierowanej w kolorze szarym . W wypadku konieczności krycia większej płaszczyzny połączenia wykonać na rąbek stojący na listwie sosnowej 4x 6 cm. Obróbki gzymsów z kapinosami mini. 4 cm od lica tynku. W miejscach, w których zachodzi taka konieczność wykonać wursty odprowadzające wodę z gzymsu w bok. Minimalny odstęp wursty od tynki 3 cm. Odwodnienie balkonów rury spustowe PCV R 80 mm. 3.6.4. Parapety zewnętrzne. Z blachy stalowej ocynkowanej malowanej proszkowo w kolorze szarym zgodnym z RAL7038 zakończone nasadkami z tworzywa sztucznego. 30

3.6.5. Chodniki przy budynku, dojazd i opaska Betonowa kostka brukowa płyty chodnikowe i tarasowe.

3.7. FUNKCJONOWANIE I WYPOSAŻENIE OBIEKTU 3.7.1. Wyłazy na dach ( klapy dymowe ) . W przedmiotowych budynkach przewidziano wyłazy dachowe pełniące jednocześnie funkcje klap dymowych, odpowiednio po jednym dla każdej klatek schodowych dla budynków ( usytuowanie ich zostanie określone w projektach wykonawczych). Wyłazy dachowe pełniące jednocześnie funkcje klap dymowych odpowiednio dla każdej z klatek schodowych części budynku ,,C”, ,,D" i są o wymiarach 120 x120 cm, o powierzchni czynnej oddymiania 1,44 m2 i zostały umieszczone w ostatniej kondygnacji w części dachowej. W bud „B” oddymianie przewidziano przez szyby windowe klapami ( powierzchnia otworu pod klapę, co najmniej 8,35 % ) o wymiarach 120 x 120 cm , otwierającymi się samoczynnie. Wyjścia na dach przez drzwi w zwyżkach. 3.7.2. Wentylacja Garaż podziemny przeciwpożarowe:

wyposażono

w

następujące

instalacje

i

urządzenia

system sygnalizacji pożaru z podłączeniem do monitoringu pożarowego do Miejskiego Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy- w oparciu o projekt techniczny branżowy uzgodniony przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. - mechaniczną wentylację oddymiającą z intensywnością , co najmniej 10 wymian powietrza kubatury garażu podziemnego na godzinę ( uruchamianie instalacji z systemu sygnalizacji, pożaru, wszystkie klapy przeciwpożarowe w garażu sterowania z SAP) Podstawowe założenia dla instalacji wentylacji oddymiającej projektowanej w garażu jest zapewnienie usuwania dymu z intensywnością co najmniej 10 wymian na godzinę zapobiegających zadymieniu zabezpieczonych pomieszczeń i dróg ewakuacyjnych, stały dopływ powietrza zewnętrznego uzupełniającego braku tego powietrza w wyniku jego wypływu wraz z dymem , przewody wentylacji oddymiającej powinny mieć co najmniej klasę odporności ogniowej EI 60. Przeciwpożarowe klapy, odcinające w przewodach wentylacji oddymiającej będą spełniać wymaganie , zaś w przypadku połączenia tych przewodów z instalacja wentylacji i 31

klimatyzacji - również dymoszczelności, górna krawędź kratek nawiewnych znajdować się będzie na wysokości nie mniejszej niż 1,8 m nad poziomem podłogi. Kratki wywiewne rozmieszczone zostaną w sposób zapewniający równomierne usuwanie dymu z pomieszczenia, przy czym odległość między nimi nie powinna być większa niż 10 m. Wentylatory instalacji oddymiającej zastosowane jako odporne na działanie temperatury 400®C przez co najmniej 120 minut lub wynikającej z przewidzianej temperatury i czasu usuwania gazów pożarowych. W części podziemnej obiektów zlokalizowano garaże. Garaże w budynku podzielono na strefy ppoż. z których żadna nie przekroczy powierzchni 1500m2. Garaże te będą posiadały wentylację mechaniczną spełniającą funkcję usuwania nadmiernego stężenia tlenku węgla oraz przewietrzenia. Powierzchnia garażu w budynku przekracza powierzchnię 150 m2 , w związku z tym wentylacja w tym garażu będzie spełniała oprócz przewietrzania i usuwania nadmiernego stężenia tlenku węgla również funkcję oddymiania. W garażu zastosowany będzie bez kanałowy system wentylatorów strumieniowych i wyciągowych zlokalizowanych w budynku, systemu czerpni nawiewnych uzupełniających powietrze do garażu ( poziom dolnej krawędzi wlotu na wysokości stropu i 0,8 m nad posadzką garażu oraz wentylatorów strumieniowych typu CAR Park Jetfoil, które w sposób bez kanałowy przerzucają powietrze od otworów czerpanych do miejsc wyciągowych usuwając w ten sposób zanieczyszczone lub zadymione powietrze. Ze względu na funkcję oddymiania wentylatory w budynku będą w wykonaniu o odporności 400/120min. Wentylacja sterowana będzie czujkami stężenia CO i czujnikami dymu . W trybie normalnym pracują jedynie wentylatory wyciągowe, po przekroczeniu stężenia CO na poziomie 155 ppm uruchamiane będą wentylatory Jetfoil w strefie, w której wystąpiło wykrycie nadmiernego stężenia. W budynku będą zastosowane wentylatory dwubiegowe, gdzie drugi bieg będzie uruchamiany systemem wykrywania zadymienia. Dodatkowo na poziomie garaży przewidziano wentylację pomieszczeń technicznych i przedsionków klatek schodowych. Wentylacja pomieszczeń technicznych polega na montażu wentylatorów wyciągowych wyrzucających powietrze do przestrzeni garażu. Nawiew swobodny poprzez kanały typu Z. Wentylacja przedsionków zorganizowana będzie na zasadzie wytworzenia nadciśnienia w przedsionku poprzez nadmuch powietrza z klatki schodowej , Wentylatory w pomieszczeniach technicznych i przedsionkach będą posiadały wymaganą przepisami odporność ogniową. Pozostała część budynku- część nadziemna wyposażona będzie w wentylację wyciągową zarówno w lokalach mieszkalnych jak i lokalach usługowych w części parteru budynku. 32

Szczegółowe rozwiązania zawiera projekt instalacji wewnętrznych, część instalacje sanitarne i wentylacje stanowiący odrębny element projektu budowlanego. 3.7.3 Funkcjonowanie budynku Zaprojektowano budynek mieszkalny wielorodzinny. Pod projektowanymi częściami budynku wielorodzinnego ,,B", ,,C" i ,,D'" funkcjonować będzie garaż o 683 miejscach parkingowych w tym 588 miejsc 1 mp/1 mieszkanie, 93 mp dla usług 15mp / 100 m² , część miejsc parkingowych jest zlokalizowana w ażurowych boksach garażowych. W garażu jest wentylacja nawiewno wywiewna z automatycznym czujnikiem nastawu oraz wentylacja wywiewna mechaniczna. W garażu przewidziane są miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. W garażu jest wentylacja nawiewna z automatycznym czujnikiem nastawu kratki oraz wentylacja wywiewna mechaniczna. W garażach zaprojektowano odpowiednio: instalację hydrantów HP 25 mm, Ponadto odrębnie dla każdej części budynku komunikacja garażu z częściami budynku odbywa się poprzez 11 klatek schodowych, z budynkiem ,,B" poprzez 4 klatki schodowe i budynkiem ,,C" poprzez 6 klatek schodowych i budynkiem „D” 1 klatkę schodową. Wyjścia ewakuacyjne z garażu zaprojektowano przez klatki schodowe. Ponadto przewidziano dwa wjazdy do garażu od strony ul. Sokołowskiej i Górczewskiej. W 2 śmietnikach zlokalizowanych w budynkach przewidziano segregacją odpadków. 3.7.4. Wpływ na środowisko Zespół zabudowy mieszkalnej przy ul. Sokołowskiej 9, części budynku ,,B" ,,C", ,,D" ,, nie wpływa negatywnie na środowisko. Kompleks został podłączony do sieci miejskiej : wodnej, kanalizacyjnej i sieci energetycznej . Każde mieszkanie posiada miejsca parkingowe w garażu podziemnym dodatkowo 17 mp, w terenie. Budynki mają po 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo miejsca parkingowe zaprojektowano wzdłuż ciągów ulicznych. Rozwiązano problem gromadzenia i segregacji odpadków oraz gromadzenia i usuwania wód opadowych. 3.7.5. Przystosowanie budynków dla osób niepełnosprawnych Części budynku ,,B" ,,C" i ,,D" przy ul. Sokołowskiej 9 są w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do wewnętrznej komunikacji pionowej zaprojektowano windy osobowe o odpowiedniej szerokości i długości z odpowiednią tablicą przyzywową. Okna i 33

okucia są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zaś wejścia do budynków w miejscach podwyższonego poziomu parteru, mają pochylnie dla osób niepełnosprawnych i bez progowe drzwi wejściowe z listwą przy progową uszczelniającą.

3.8. ZASADY OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ 3.8.1. Warunki ochrony przeciwpożarowej 3.8.1.1. Podstawowe przepisy Podstawę opracowania stanowią następujące przepisy: -ustawa z dnia 26 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej ( DZ. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 z póź. zm.) - rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 e w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. Nr 75., 690 z późn. zm) - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 kwietnia 2006 r, w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów ( DZ. U Nr 80, poz. 563) - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 r, w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych ( Dz. U. Nr 121 , poz. 1139), -Polska Norma PN-B-02852 . Ochrona przeciwpożarowa budynków. Obliczenia gęstości obciążenia ogniowego oraz wyznaczanie względnego czasu trwania pożaru. -Polska Norma PN-86/E -05003/02 Ochrona odgromowa obiektów. Ochrona podstawowa - Polska Norma PN-92/ N- 01256 Znaki Bezpieczeństwa -ark.01.Ochrona przeciwpożarowa -ark.02.Ewakuacja

3.8.1.2 Powierzchnia , wysokość i liczba kondygnacji

34

Budynek mieszkalny wielorodzinny zaprojektowano jako wysoki część „B” i średnio wysoki „C” i „D” ( N) 11-klatkowy w układzie klatkowym z dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Wysokość budynku w części „B” wynosi 42,69 m ponad poziom terenu od najniżej położonego wejścia do budynku. Do kwalifikacji pod względem wysokości budynku przyjmujemy jako wysokość od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku lub jego części pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, do górnej płaszczyzny stropu bądź najwyżej położonej krawędzi stropodachu nad najwyższą kondygnacją użytkową, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej , albo do najwyżej położonej górnej powierzchni innego przekrycia. Do kwalifikacji pod względem wysokości budynków mieszkalnych przyjmujemy ich ilość kondygnacji nadziemnych czyli: - budynek ( B) o liczbie kondygnacji nadziemnych -11 - liczba poziomów podziemnych-2 ( garaż podziemny) Powierzchnia wewnętrzna budynków wynosi - 4818,6 m2 ( z wyłączeniem strefy garażu podziemnego) 3.8.1.3. Odległość od obiektów sąsiadujących Odległość od innych budynków mieszkalnych wielorodzinnych , wynosi powyżej wymaganej minimalnej wartości 8 m. Odległości od granic sąsiednich niezabudowanych działek wynoszą powyżej 4 m. Lokalizacja budynku spełnia wymagania obowiązujących przepisów. 3.8.1.4. Parametry pożarowe występujących substancji palnych W obiekcie nie przewiduje się składowania jakichkolwiek substancji palnych. 3.8.1.5. Przewidywana gęstość obciążenia ogniowego Przyjmuje się, że gęstość obciążenia ogniowego w garażu nie przekroczy wartości 500MJ/m2, w pomieszczeniach gospodarczych i technicznych nie przekroczy wartości 1000 MJ/m2 3.8.1.6. Kategoria zagrożenia ludzi Budynek mieszkalny kwalifikowany jest do kategorii ZL IV zagrożenia ludzi. 3,8.1.7. Zagrożenie wybuchem Nie występuje 35

3.8.1.8. Podział obiektu na strefy pożarowe Budynek w części nadziemnej stanowi jedną strefę pożarową o wartości poniżej 8.000 m2, a klatki schodowe ( każda oddzielnie) oraz garaż podziemny tworzą dodatkowe strefy pożarowe. Klatki schodowe zostały obudowane ścianami w klasie odporności ogniowej REI 60 z zamknięciem drzwi klatek schodowych na każdej kondygnacji, w klasie odpornościowej ogniowej EI 30. Klatki schodowe wyposażono w samoczynne urządzenia służące do usuwania dymu za pomocą klap dymowych- zgodnie z PN-B-02877-4 . Dwukondygnacyjny garaż podziemny podzielony został , na sześć stref pożarowych za pomocą bram przeciwpożarowych w klasie odporności ogniowej EI 60. uruchamianej automatycznie z systemu alarmu pożarowego o powierzchni każdej ze stref pożarowych poniżej wartości 1.500 m2 każda z nich. Strefy pożarowe wydzielono za pomocą ścian w klasie odporności ogniowej REI 60 i stropów w klasie odporności ogniowej EI 30 w części nadziemnej zaliczonej do kategorii ZL IV, natomiast strop oddzielenia przeciwpożarowego w garażu podziemnym w klasie odporności ogniowej REI 120. Pomieszczenie techniczne, w tym rozdzielnie elektryczne wydzielono ścianami i stropami oddzieleń przeciwpożarowych w klasie odporności ogniowej REI 120 ( drzwi w klasie odporności ogniowej EI 60) Drewniana konstrukcja G/K w klasie odporności ogniowej EI 30. Przejścia instalacyjne w ścianie lub w stropie oddzielenia przeciwpożarowego posiadają odporność ogniową równą odporności ogniowej tego oddzielenia ( przejścia instalacyjne przechodzące przez pomieszczenia techniczne w klasie odporności ogniowej EI 120; W przewodach wentylacyjnych przechodzących przez ściany oddzielania przeciwpożarowego, zastosowano klapy odcinające ( przeciwpożarowe) w klasie odporności ogniowej EIS 120.

3.8.1.9. Klasa odporności pożarowej budynku oraz klasa odporności ogniowej i stopień rozprzestrzeniania ognia elementów budowlanych. Budynek średnio wysoki część „C” i „D” mieszkalny kwalifikowany jest do klasy odporności pożarowej ,,D" , garaż podziemny kwalifikuje się do klasy odporności pożarowej ,,C". Elementy oddzieleń przeciwpożarowych zachowują parametry podane w punkcie 3.8.1.8 a niniejszego opracowania . Poszczególne elementy budynku, odpowiednio do jego klasy odporności pożarowej , w zakresie klasy odporności ogniowej spełniają , co najmniej wymagania określone w odpowiednich przepisach. 36

Drzwi przeciwpożarowe są zaopatrzone w samozamykacze lub urządzenia zamykające je samoczynnie w razie pożaru. 3.8.10 Warunki ewakuacji, oznakowanie na potrzeby ewakuacji dróg i pomieszczeń, oświetlenie awaryjne oraz przeszkodowe. Ewakuacja odbywa się za pomocą pionowych i poziomych dróg komunikacji ogólnej służących celom ewakuacji. Pionowe drogi komunikacji stanowią klatki schodowe, których zlokalizowano jedenaście w budynku i spełniają następujące wymagania. - wszystkie klatki schodowe są obudowane ścianami w klasie odporności ogniowej REI 60 i zamykane drzwiami w klasie odporności ogniowej EI 30 na każdej kondygnacji , -ściany wewnętrzne i stropy stanowiące obudowę klatki schodowej posiadają odporność ogniową EI 60. Klatki schodowe są wyposażone w samoczynne urządzenia oddymiające uruchamiane za pomocą systemu wykrywania dymu. Klapy dymowe zlokalizowane w stropie klatek, powierzchnia czynna oddymiania minimum 5% powierzchni rzutu klatki, klapa dymowa uruchamiana automatycznie z systemu wykrywania dymu. Wyjścia z klatek schodowych na parterze zapewnione zostały korytarzem , który jest obudowany ścianami w klasie odporności ogniowej REI 60 , zamknięciami pomieszczeń drzwiami w klasie odporności ogniowej EI 30 i stanowi wydzieloną strefę pożarową. Wszystkie drzwi ewakuacyjne na poziomie parteru posiadają szerokość minimum 120 cm w świetle. Na parterze , ewakuacja z najdalej położonego mieszkania , przebiega korytarzem, który od klatki schodowej do wyjścia na zewnątrz budynku stanowi wydzieloną strefę pożarową. Szerokość biegów klatek schodowych wynoszą minimum 120 cm, szerokości spoczników wynoszą minimum 150 cm. Dopuszczalna wartość długości dojścia ewakuacyjnego, wynosząca 20 m na poziomym odcinku drogi ewakuacyjnej przy jednym kierunku dojścia, nie została przekroczona ( na parterze ewakuacja przebiega do innej strefy pożarowej , tzn. korytarza ewakuacyjnego). Połączenie budynku z garażem zrealizowano za pomocą pośredniego przedsionka przeciwpożarowego zamykanego parą drzwi w klasie odporności ogniowej EI30. Przedsionek przeciwpożarowy jest wentylowany co najmniej grawitacyjnie. Długość przejścia do wyjścia ewakuacyjnego w garażu nie przekracza 40m. Drzwi do szybów windowych posiadają klasę ognioodporności EI 30 Budynek wyposażono w oświetlenie ewakuacyjne, załączane automatycznie w przypadku zaniku napięcia podstawowego ( nie poniżej niż 2 sek. z podtrzymaniem 2 godzinnymnatężenie oświetlenia ewakuacyjnego nie mniejsze niż 1 lux przy powierzchni podłogi w osi drogi ewakuacyjnej , a pozostałe wymagania w zakresie natężenia oświetlenia według 37

projektu technicznego uzgodnionego przez rzeczoznawcę ds, zabezpieczeń przeciwpożarowych ) , zgodnie z odrębnym projektem i wymaganiami Polskich Norm. Minimalna wydajność poboru wody mierzona na wylocie prądownicy powinna wynosić dla hydrantu 25mm -2.5 dm3/s, a maksymalne ciśnienie robocze w instalacji wodociągowej przeciwpożarowej nie powinno przekraczać 1,2 MPa, przy czym na zaworze 25 i zaworach odcinających hydrantów 25, nie powinno przekraczać 0,7 MPa. Zasilanie pomp z sieci elektroenergetycznej powinno być zapewnione za pomocą obwodu niezależnego od wszystkich innych obwodów w obiekcie, spełniającego wymagania dla instalacji bezpieczeństwa, określone w Polskiej Normie dotyczącej instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych. Wszystkie drogi ewakuacyjne wyposażone zostaną w oświetlenie ewakuacyjne, które spełniać musi warunek minimalnej wartości natężenia oświetlenia wynoszącej 1 lux przy powierzchni podłogi w jej osi oraz minimalnego czasu zasilania z baterii akumulatorów nie krótszej od 2 godzin. Instalacja oświetlenia ewakuacyjnego powinna spełniać wymagania określone w normie PN-EN 1838. Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne. Projekt instalacji oświetlenia ewakuacyjnego powinien posiadać uzgodnienie rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Garaż wyposażono w gaśnice, stosując zasadę: jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg , zawartego w gaśnicach powinna przypadać na każde 100 m2. powierzchni strefy pożarowej . Gaśnice w obiekcie powinny być rozmieszczone w miejscach łatwo dostępnych widocznych w szczególności: - przy wejściach do budynku, - na korytarzach, -przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz, - w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła Przy rozmieszczeniu gaśnic powinny być spełnione następujące warunki: 1) odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m 2) do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m 3.8.1.13. Zaopatrzenie wodne do zewnętrznego gaszenia pożaru Do zewnętrznego gaszenia pożaru budynku przewiduje się hydranty zewnętrzne o 80 mm ( nasady 75) umieszczone na sieci wodociągowej przeciwpożarowej zewnętrznej miejskiej. Wydajność sieci hydrantowej wynosi 10 dm3/s. Hydranty zewnętrzne zainstalowane na sieci 38

wodociągowej przeciwpożarowej powinny mieć możliwość ich odłączenia zasuwami od sieci. Zasuwy powinny znajdować się w odległości, co najmniej 1 m od hydrantu i pozostawać w położeniu otwartym. Hydranty zewnętrzne przeciwpożarowe rozmieszcza się wzdłuż drogi między hydrantami do 150m, - od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi lub ulicy- do 15 m - od chronionego obiektu budowlanego - do 75 m, -od ściany budynku- co najmniej 5 m. Wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego przeciwpożarowego , przy ciśnieniu nominalnym 0,2 Mpa, mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody, w zależności od jego średnicy nominalnej (DN), powinna wynosić dla hydrantu nadziemnego, co najmniej DN 80-10dm3/s. Hydranty zewnętrzne przeciwpożarowe powinny być , co najmniej raz w roku poddawane przeglądom i konserwacji przez właściciela sieci wodociągowej przeciwpożarowej 3.8.1.14. Elementy wyposażania i wystroju wnętrz W obiekcie stosowanie do wykończenia wnętrz materiałów łatwo zapalnych, których produkty rozkładu termicznego są bardzo toksyczne lub intensywnie dymiące, jest zabronione , Na drogach komunikacji ogólnej, służących celom ewakuacji , stosowanie materiałów i wyrobów budowlanych łatwo zapalnych jest zabronione. 3.8.1.15. Drogi pożarowe Do budynku mieszkalnego wysokiego i średnio wysokiego jest wymagany dojazd pożarowy zgodnie z wymaganiami norm i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Miń szerokość drogi pożarowej 4,5 m dojazd max 15 m od ściany budynku. 3.8.2. Warunki ochrony przeciwpożarowej Wszystkie zastosowane materiały w stosunku , do których wymagana jest odporność ogniowa posiadają atesty polskich instytutów, w przypadku ścianek działowych , przeszkleń przedstawione zostaną atesty na zastosowany system. Wyjścia z klatek schodowych na parterze zapewnione zostały korytarzem. , który jest obudowany ścianami w klasie odporności ogniowej REI60, z zamknięciami pomieszczeń drzwiami w klasie odporności ogniowej EI 30 i stanowi wydzieloną strefę pożarową . Wszystkie drzwi ewakuacyjne na poziomie parteru posiadają szerokość minimum 120 cm w świetle. Na parterze ewakuacja z najdalej położonego pomieszczenia przebiega korytarzem , 39

który od klatki schodowej do wyjścia na zewnątrz budynku stanowi wydzieloną strefę pożarową. Szerokości biegów klatek schodowych oraz spoczników są także zgodne z warunkami technicznymi i wynoszą minimum 120 cm ( bieg) i 150 cm ( podest). Podobnie dopuszczalne długości dojścia ewakuacyjnego , wynosząca 20 m na poziomym odcinku drogi ewakuacyjnej przy jednym kierunku dojścia, nie została przekroczona ( na parterze ewakuacja przebiega do innej strefy pożarowej, tzn. korytarza ewakuacyjnego). Połączenie budynku z garażem zrealizowano za pomocą pośredniego przedsionka przeciwpożarowego zamykanego parą drzwi w klasie odporności ogniowej EI 30. Również długość przejścia do wyjścia ewakuacyjnego w garażu nie przekracza normowych 40m. W budynkach instalacje wentylacyjne , klimatyzacyjne prowadzące przez strefy pożarowe, których nie obsługują będą obudowane materiałami o odporności ogniowej EI 120 lub wyposażone na granicy stref pożarowych , w klapy odcinające o odporności ogniowej EI 120 ( w części mieszkalnej EI 60) zaś na granicy stref pożarowych przewidziano zainstalowanie 3 klap odcinających ( przeciwpożarowych) o odporności ogniowej EI120 ( w części mieszkalnej EI60) Przejścia kabli przez granice stref pożarowych oraz pomieszczenia elektryczne zostaną zabezpieczone/ wydzielone pożarowo od reszty budynku przez zastosowanie elementów budowlanych w klasie odporności ogniowej EI 120. Ciągi kablowe , a w szczególności ciągi kablowe biegnące w obszarze dróg ewakuacyjnych w przedsionkach przeciwpożarowych przy pomieszczeniach technicznych obudowane będą elementami pożarowym w klasie EI 60. Zaprojektowano Również przeciwpożarowy wyłącznik prądu funkcjonujący zgodnie z odpowiednimi przepisami , przeciwpożarowe wyłączniki prądu umieszczone zostaną w pobliżu wejścia do obiektów . W obiektach nie zaprojektowano instalacji gazowej. Garaż podziemny w budynku wyposażono podobnie w następujące instalacje i urządzenia przeciwpożarowe.: • system sygnalizacji pożaru z podłączeniem do monitoringu pożarowego do Miejskiego Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej Państwowe Straży Pożarnej m.st. Warszawy w oparciu o projekt techniczny branżowy uzgodniony przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. • mechaniczną wentylację oddymiającą z intensywnością, co najmniej 10 wymian powietrza kubatury garażu podziemnego na godzinę ( uruchamianie instalacji z systemu sygnalizacji pożaru, wszystkie klapy przeciwpożarowe w garażu sterowania z SSP)- w oparciu o projekt techniczny branżowy uzgodniony przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, • oświetlenie ewakuacyjne, • wewnętrzna instalacja wodociągowa przeciwpożarowa z hydrantami 25 mm- zasięg 30m , przy zastosowaniu odcinka węża o długości maksymalnie 20m- w oparciu o projekt techniczny branżowy uzgodniony przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. 40

Podstawowym założeniem w projekcie dla instalacji wentylacji oddymiającej było: - zapewnienie stałego dopływu powietrza zewnętrznego uzupełniającego braki tego powietrza w wyniku jego wypływu wraz z dymem, - zapewnienie , aby przewody wentylacji oddymiającej miały, co najmniej klasę odporności ogniowej EI60 -właściwe rozmieszczenie kratek nawiewnych jeśli chodzi o wysokość ( górna krawędź powinna znajdować się na wysokości nie większej niż 0,8 m nad poziomem podłogi , a dolna krawędź kratek wywiewnych powinna znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 1,8 m nad poziomem podłogi ) oraz odległość między nimi, aby zapewnić równomierne usuwanie dymu z pomieszczenia o jednocześnie nie była większa niż 10 m. - zamontowanie wentylatorów do instalacji oddymiającej odpornych na działanie temperatury 4000 C przez co najmniej 120 minut lub wynikającej z przewidywanej temperatury i czasu usuwania gazów pożarowych Budynki „C” i „D” są budynkami mieszalnymi średnio wysokimi i powinny być wyposażone w następujące instalacje i urządzenia ochrony przeciwpożarowej -wszystkie klatki schodowe , w system grawitacyjnego odprowadzania dymu za pomocą klapy dymowej o powierzchni czynnej oddymiania minimum 5 % powierzchni rzutu klatki uruchamianej automatycznie z systemu wykrywania dymu , -oświetlenie ewakuacyjne na korytarzach komunikacyjnych i w klatkach schodowych, przeciwpożarowy wyłącznik prądu, który odcina dopływ energii elektrycznej w całym obiekcie z wyjątkiem instalacji i urządzeń ochrony przeciwpożarowej niezbędnych do funkcjonowania w czasie pożaru. Hydranty 25 mm umieszczone przy drogach komunikacji ogólnej a w szczególności przy wejściach do klatek schodowych w części podziemnej budynku, Ich zasięg w poziomie obejmuje całą powierzchnię chronionej strefy pożarowej i wynosi od hydrantu 25 mm z zastosowaniem węża płasko składanego o długości 20 m 30 m w poziomie. Zawory hydrantowe zaprojektowano na wysokości 1,35 m- 01, m od poziomu podłogi. Minimalna wydajność poboru wody mierzona na wylocie prądownicy powinna wynosić dla hydrantu 52-2,5 dm3/s przy maksymalnym ciśnieniu roboczym w instalacji wodociągowej przeciwpożarowej mniejszym niż 1,2 MPa, przy czym na zaworze 25 i zaworach odcinających hydrantów 25, nie powinno przekraczać 0,7 MPa. Instalowanie hydrantów wewnętrznych powinno być zgodne z wymaganiami określonymi w Polskich Normach będących odpowiednikami norm europejskich. ( EN)

41

Szczegóły techniczne dot. instalacji wodociągowej przeciwpożarowej powinny zostać określone w projekcie technicznym branżowym uzgodnionym z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, Wszystkie drogi ewakuacyjne w budynku powinny być wyposażone w oświetlenie ewakuacyjne, które spełniać musi warunek minimalnej wartości natężenia oświetlenia wynoszącej 1 lux przy powierzchni podłogi w jej osi oraz minimalnego czasu zasilania z baterii akumulatorów nie krótszej od 2 godzin. Instalacja oświetlenia ewakuacyjnego powinna spełniać wymagania określone w normie PN-EN 1838. Zastosowania oświetlenia. Oświetlenie awaryjne . Projekt instalacji oświetlenia ewakuacyjnego powinien posiadać uzgodnienie rzeczoznawcy ds., zabezpieczeń przeciwpożarowych. Garaż w budynku wyposażono w gaśnice , stosując zasadę : jedna jednostka masy środka gaśniczego 2kg, zawartego w gaśnicach powinna przypadać na każde 100m2 powierzchni strefy pożarowej. Gaśnice w obiekcie powinny być rozmieszczone w miejscach widocznych, w szczególności:

łatwo dostępnych i

- przy wejściach do budynku, - na korytarzach, -przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz, - w miejscach nie narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła ( piece, grzejniki), Przy rozmieszczaniu gaśnic powinny być spełnione następujące warunki: 1.) Odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m, 2) Do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1m. Do zewnętrznego gaszenia pożaru w budynku przewidziano hydranty zewnętrzne Ø 80 mm ( nasady Ø 75) , umieszczone na sieci wodociągowej przeciwpożarowej zewnętrznej miejskiej. Wydajność sieci hydrantowej wynosi 10 dm3/s. Hydranty zewnętrzne zainstalowane na sieci wodociągowej przeciwpożarowej powinny mieć możliwość ich odłączania zasuwami od sieci. Zasuwy powinny znajdować się w odległości co najmniej 1 m od hydrantu i pozostawać w położeniu otwartym. Hydranty zewnętrzne przeciwpożarowe rozmieszcza się wzdłuż drogi pożarowej , przy zachowaniu odległości: 42

- Między hydrantami- do 150 m , -Od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi lub ulicy- do 15 m, - Od chronionego obiektu budowlanego- do 75 m, - Od ściany budynku- co najmniej 5 m Projekt zakładał , że hydranty zewnętrzne przeciwpożarowe powinny być co najmniej raz w roku poddawane przeglądom i konserwacji przez właściciela sieci wodociągowej przeciwpożarowej. W budynkach B , C, D, stosownie do wykończenia wnętrz materiałów łatwo zapalnych, których produkty rozkładu termicznego są bardzo toksyczne lub intensywnie dymiące, jest zabronione. Również na drogach komunikacji ogólnej, służących celom ewakuacji, stosowanie materiałów i wyrobów budowlanych łatwo zapalnych jest zabronione.

4. OGÓLNA OCENA STANU TECHNICZEGO ELEMENTÓW BUDYNKU I POWIERZCHNI WSPÓLNYCH WRAZ Z PRZEGLĄDEM STWIERDZONYCH WAD, USTEREK i ZNISZCZEŃ ORAZ KOMPLETNOŚCI DOKUMENTACJI POWYKONAWCZEJ. OGÓLNA OCENA STANU TECHNICZEGO ELEMENTÓW BUDYNKÓW MIESZKALNYCH I POWIERZCHNI WSPÓLNYCH WRAZ Z PRZEGLĄDEM STWIERDZONYCH WAD, USTEREK i ZNISZCZEŃ ORAZ KOMPLETNOŚCI DOKUMENTACJI POWYKONAWCZEJ, W ZESPOLE ZBUDOWY MIESZKANIOWEJ ,, KASKADA NA WOLI" w WARSZAWIE, PRZY UL. SOKOŁOWSKIEJ 9 ZOSTAŁA PRZYGOTOWANA WG STANU NA DZIEŃ 07.05.2015 r. Poszczególne części budynku zespołu zabudowy mieszkaniowej, przy ul. Sokołowskiej 9 w Warszawie, różnią się od siebie ilością i kształtem klatek schodowych, architekturą samych budynków oraz garażem podziemnym, zaś wszystkie rozwiązania techniczne, standardy wykończeń i wyposażenie jest jednakowe dla wszystkich częścią budynku. W osiedlu nie zrealizowano instalacji gazu, a także zmieniono rodzaj wentylacji i oddymiania garażu podziemnego. Ocenę stanu technicznego elementów budynków i powierzchni wspólnych wraz z przeglądem wad, usterek i zniszczeń, a także ocenę kompletności dokumentacji 43

powykonawczej, w zespole na podstawie :

zabudowy mieszkaniowej ,,KASKADA NA WOLI" , opracowano

Oględziny w dniach 27, 30-04, 5, 13, 15, 20, i wykonanie dokumentacji fotograficznej ( ZAŁĄCZNIK Nr 1/ 1, 1/2, 1/3)

22-05.

2015r.

Istniejących fragmentów projektu technicznego wraz z opisem ( ZAŁĄCZNIK Nr 2) Decyzji Nr 44/WOL/2010, z dnia 17.02.2010r., o pozwolenie na budowę ze zmianą NR 341/WOL/2010 z 22 LIS 2010 i Nr 208/Wol/2011 z dnia 30 CZE 201 dla zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej „KASKADA NA WOLI” I Etap bud. „ B”, „C”, „D” na dz. nr ew.: 30, 31, 32/1 z obrębu 6-03-18, przy ul. Sokołowskiej w Warszawie ( Załącznik Nr 3). Decyzji NR- IOT/68/U/2012, z dnia 22.03.2012r., o udzielenie pozwolenia na użytkowanie I Etapu zespołu zabudowy mieszkaniowo- usługowej „KASKADA NA WOLI” trzech budynków j B, C, D przy ul. Sokołowskiej nr Ew. działek 30, 31, 32 obręb 6-03-18 w Warszawie. ( Załącznik Nr 4). kopii planu zagospodarowania terenu dołączonej do aktów notarialnych( ZAŁĄCZNIK nr 5) Wykazu lokali na piętrach Sokołowska 9. ( ZAŁĄCZNIK Nr6), Protokołów z przeglądów wentylacji w osiedlu ,,KASKADA NA WOLI” BUD. „B”, „C”, „D” ( Załącznik Nr 8A-8J) Karta katalogowa osiedla na ul. Sokołowskiej wraz ze standardami osiedla i mieszkań ( Załącznik Nr9) Protokółów okresowej kontroli stanu technicznego osiedla z listopada 2012, maja 2013, listopada 2013, maja 2014 i listopada 2014 r. ( Załącznik Nr 10) Wykazu usterek i wad nieruchomości WM, ,Kaskada na woli” bud. „B”, „C”, „D” ( Załącznik nr 11) Instrukcji bezpieczeństwa pożarowego dla Zespołu zabudowy mieszkaniowo-usługowej „Kaskada na Woli” przy ul. Sokołowskiej ( w Warszawie ( Załącznik Nr 12) Wzoru pisma dla właścicieli miejsc garażowych do „ETLANS” Sp. z o.o. wzywającego spółkę do usuwania usterek gwarancyjnych wg zamieszczonego w piśmie wykazu. ( Załącznik Nr 13 Wzoru pisma dla właścicieli lokali mieszkalnych i usługowych do „ETLANS” Sp. z o.o. wzywającego spółkę do usuwania usterek gwarancyjnych wg zamieszczonego w piśmie wykazu ( Załącznik Nr 14)

W celu jak najrzetelniejszej oceny stanu technicznego elementów budynku i powierzchni wspólnych wraz z przeglądem wad, usterek i zniszczeń, porównano ich wykonanie z obowiązującymi: 44

- ,, Warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. wg stanu prawnego na 2005 r., z późniejszymi zmianami. -,, Ustawą - Prawo Budowlane " z dnia 07.07.1994 r, wg stanu prawnego na dzień 01.01.2004 r,, z późniejszymi zmianami. - Normami Polskimi- wymienionymi w p. 3.3., tego opracowania. Szczegółowa analiza dokumentacji fotograficznej ( ZAŁĄCZNIK Nr 1/1, 1/2, 1/3, ¼, 1/5, 1/), komisyjne oględziny stanu technicznego wykonanych prac budowlano-montażowych i wykończeniowych, porównanie ich z zapisami zawartymi w uzyskanym od Zarządcy opisie do projektu budowlanego i opisami na niekompletnych rzutach ( brak jakichkolwiek detali i szczegółowego opisu zastosowanych rozwiązań architektonicznych w posiadaniu Wspólnoty i Zarządcy- ZAŁĄCZNIKI Nr 2) oraz pozostałych w/w załączników do opracowania ( ZAŁĄCZNIKI Nr 3-7), pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że część elementów budynku zostało zrealizowane źle jakościowo, z brakiem poszanowania dla wiedzy i sztuki budowlanej , ,, Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie", Polskich Norm, a w wielu przypadkach również niezgodnie z projektem. Realizacja projektu w wielu miejscach nie odpowiada warunkom technicznym , jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Rozporządzenie Ministra Infrastruktury ). Dotyczy to zwłaszcza takich prac , jak: • Ściany wewnętrzne, między-lokalowe, • Izolacje przeciwwodne dachu nad garażem podziemnym, • Ściany szczelinowe • Elewacje w technologii lekko-mokrej z tynkiem mineralnym, • Posadzek w garażach wraz z jakością i sposobem montażu odwodnień tych posadzek, • Posadzki z płytek ceramicznych w korytarzach i na klatkach schodowych, • Złej jakości ciągów pieszych i nawierzchni dróg wewnętrznych i drogi pożarowej z kostki betonowej, bez opisanego w projekcie odprowadzenia wód opadowych, • Jakości powłok malarskich np. na ścianach wewnętrznych, • Zawilgocenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, • Okładziny z gresu podestów, schodów, cokołów, a także jakość samego gresu, 45

• Bardzo duża ilość spękań tynków wewnętrznych gipsowych i ścian na korytarzach i holach windowych, • Montaż lamp oświetlenia zewnętrznego, przy ciągach pieszych, • Spękania ścian i stropów betonowych w garażach, • Montażu drzwi aluminiowych w korytarzach i hollach windowych, • Zacieki na sufitach i zabudowach , • Montażu, pochwytów, balustrad balkonów, • Zawilgoceń ścian wewnętrznych klatek schodowych na poziomie garaży, • Zawilgoceń stropów w garażach przy przejściach rur kanalizacyjnych i czerpniach powietrza , • Jakość robót betonowych ścian i stropów w garażach, • Jakość powłok malarskich, • Izolacji termicznych stropów w garażach przy bramach wjazdowych, • Pokryć dachowych, • Awaryjności bram wjazdowych do garaży.

Obok w/w najpoważniejszych wad i usterek i spowodowanych nimi zniszczeń, w zrealizowanych pracach budowlano- montażowych, jest cały szereg innych drobnych, ale bardzo uciążliwych dla Właścicieli zespołu mieszkaniowego wad i usterek, powodujących szybką degradacje innych prawidłowo wykonanych robót. Niestety dotyczy to często wykończonych wnętrz lokali mieszkalnych, dużym nakładem kosztów własnych ich właścicieli. Z uwagi na obowiązujące prawo tych roszczeń Właściciele lokali mieszkalnych mogą się domagać od Dewelopera w procesach cywilnych. Ich szybkie usunięcie jest tylko i wyłącznie kwestią dobrej woli i chęci Wykonawcy oraz Dewelopera, a nie uciążliwości technicznej, czy bardzo wysokich kosztów. Na prawdę wysokie koszty napraw , pojawią się wtedy gdy na czas nie zostaną usunięte wszystkie wady i usterki mające istotny wpływ na degradację techniczną innych elementów, a zwłaszcza uszczelnienie, obróbek blacharskich tarasów i balkonów, pokryć dachów, posadzki w garażach wraz ze zniszczonymi odwodnieniami liniowymi, a także 46

stan techniczny bardzo nierównych nawierzchni ciągów pieszych i dróg osiedlowych z drogą dojazdową , z kostki betonowej. Budowa osiedla była realizowana najprawdopodobniej od luty 2010r. pozwolenie na budowę ( ZAŁĄCZNIK Nr 3) , do 22.0432012r - pozwolenie na użytkowanie ( Załącznik Nr 4) Brak konsekwencji i systematyczności w usuwaniu wad i usterek, a w ostatnim okresie od przeglądu w listopadzie 2012 r ( ZAŁĄCZNIK Nr 11), zupełne zaniechanie ich usuwania, brak szczegółowego informowania Wspólnoty o podjętych technologiach napraw prowadzonych przez Wykonawcę, na zlecenie Dewelopera spowodował, że na dzień dzisiejszy trudno nawet stwierdzić ze stu procentową pewnością czy pewna ich część jest wynikiem wad projektowych, złego wykonania, opieszałości w podjęciu procesu napraw czy wreszcie trzech czynników razem wziętych. 4.1. Opis stwierdzonych wad i usterek oraz nieprawidłowości w zespole mieszkaniowej ,, Kaskada na Woli".

zabudowy

Podczas przeprowadzonych oględzin w dniu 27, 30-04.2015r stwierdzono występowanie w/w wad, usterek i nieprawidłowości oraz zniszczeń nimi spowodowanych, w budynku przy ul. Sokołowskiej 9 ( ze szczególnym uwzględnieniem usterek zgłaszanych przez właścicieli mieszkań do dewelopera). 4.1.1 Inwentaryzacja wad i usterek w pomieszczeniach wspólnych zgłaszanych przez właścicieli mieszkań do następcy dewelopera firmy „ETLANS” Sp. z o.o. ul. Szewska 74 50-121 Wrocław (Załącznik 11) LP

Piętro

Opis

Ilość

Klatka B1 lokale 1-83 1

Wejście

Niepomalowana ściana wokół drzwi na dach oraz klap ppoż

dach 2

10

Pęknięcia w narożniku przy drzwiach nad kratką przewałową od strony lokali

0,5 m

10

Pęknięcia na połączeniu ściany z sufitem przy lokalu, 83

1,0 mb

10

Pęknięcia ściany pomiędzy lokalami 82-81

1,0 mb

10

Pęknięcia nad drzwiami lokalu 80

0,5 mb

10

Pęknięcia nad szachtem przy lokalu 79

0,3 mb

10

Pęknięcia nad szachtem elektrycznym

1,0 mb

47

10

Przedsionek wind: pęknięcie zabudowy pionu hydrantowego w górnej Części

3

1 mb

10

Pęknięcie pomiędzy szachtem a lokalem 76

0,3 mb

10

Zaciek na suficie nad lokalem 75

0,3 m²

9

Pęknięcie ściany przy lokalu 74

3,0 mb

9

Pęknięcie przy połączeniu ścian z sufitem pomiędzy lokalami 73-72

2,0 mb

9.

Pęknięcie nad drzwiami aluminiowymi korytarza lokali 70-74 od strony

2,3 m

4 8 Pęknięcie na połączeniu ściany z sufitem nad lokalem 66

1 mb

Pęknięcie ściany i sufitu pomiędzy lokalami 65-64

2,5 mb

Odpadający cokół przy lokalu 64

0,3 mb

Pęknięcie przy szachcie elektrycznym od góry

0,5 mb

Pęknięcie nad skrzynką zasilacza buforowego

0,3 mb

Pęknięcie w rogu przy klapie p-poż

0,5 mb

Pęknięcie wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach koryta

11,0 mb

5 7 Pęknięcie ściany i sufitu przy i nad lokalem 57

0,7 mb

Pęknięcie w narożniku ściany i belki pomiędzy lokalami 57-56

2,5 mb

Pęknięcie w narożniku pod klapą p-poż

1,0 mb

Pęknięcie nad drzwiami aluminiowymi korytarza lokali 52-57

2,5 mb

Pęknięcia ściany nad lokalem 49

0,3 mb

6 6 Pęknięcia ściany z lewej strony lokal 48

0,3 mb

Pęknięcia ściany pod klapą p-poż

1,0 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

5,0 mb

Pęknięcia ściany nad lokalem 40

1,0 mb

7 5 Pęknięcia na połączeniu ściany i sufitu a lewej strony lokal 39 Pęknięcia ściany pod belką przy lokalu 37

0,5 mb 0,3 mb

48

Pęknięcia ściany pod belką pomiędzy lokalami 35-34

2,5 mb

Pęknięcia ściany pod klapą p-poż

1,0 mb

Popękany gres pod klapą p-poż

1,0 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

2,0 mb

Pęknięcia pomiędzy ścianą a sufitem nad lokalem 31-32

1,5 mb

8 4 Pęknięcia narożnika i ścian oraz ściany z lewej strony lokalu 30

3,5 mb

Pęknięcie ściany pod belką pomiędzy lokalami 30-29

3,0 mb

Pęknięcie narożnika i ściany pod zasilaczem buforowym

1,0 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

5,0 mb

Pęknięcia nad drzwiami lokalu 22

1,0 mb

9 3 Pęknięcia ściany i sufitu przy i nad lokalem 21 Pęknięcia nad drzwiami lokalu 17

0,5 mb

Pęknięcia w narożniku ściany i sufitu przy szachcie elektrycznym i pod klapą

1,0 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

5,0 mb

Pęknięcia nad drzwiami lokalu 13

0,7 mb

10 2 Pęknięcia wokół okien korytarza do lokali 12-10

11

1,0 mb

5,0 mb

Pęknięcie w narożniku filara belki pod czujką ruchu

1,0 mb

Pęknięcia w narożniku pod klapą p-poż

1,0 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

5,0 mb

Pęknięcia ściany przy lokalu 7

2,0 mb

1 Pęknięcia wokół okna przy parapecie od strony lokalu 6 Pęknięcia ściany i narożnika przy suficie lokalu 5 Pęknięcia nad szachtem elektrycznym i przy klapie p-poż

5,0 mb 3,0 mb 2,0 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

7,0 mb

Pęknięcia nad lokalem nr 1

0,5 mb 49

13

1

Pęknięcia przy futrynie drzwi wyjściowych na klatkę schodową oraz przy wyjściu na garaż

7,0 mb

14

2

Klatka schodowa- odchodzi farba- zawilgocone ściany

1,5 m²

15

1-10

Odparzony cokół z płytek ceramicznych

12,0 mb

16

1-10

Uszkodzona malatura na ścianach

1290,0 m²

17

1- 10

Wadliwie zamocowane drzwi aluminiowe

Lp

Piętro

10 szt

Opis uszkodzeń Klatka B2 lokale 84-202

1

.

.

10 Pęknięcia ścian nad drzwiami lokali 199,200,201,202, 197,198

8,0 mb

Pęknięcia ścian przy szachcie elektrycznym, zasilaczu buforowym

1,0 mb

Pęknięcia pod belką stropową

0,5 mb

Pęknięcia nad drzwiami lokali 191-196

7,0 mb

Odcięty niezaizolowany przewód oddymiania pomiędzy windami

elektryczny

pod

puszką

przy

centrali 0,5 mb

klatka schodowa - zaciek na ścianie pod klapą wentylacyjną - źle wykonana obróbka klapy na dachu 1,5 mb Wystający element balustrady w narożniku

2 9

3 8

Pęknięcia ścian nad drzwiami lokali 185-190

1,5 mb

Pęknięcia nad drzwiami korytarza od strony wind ( korytarz lokali 179-184)

0,3 mb

Pęknięcia nad drzwiami lokali 173-178

0,8 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

7,0 mb

Pęknięcia fugi na całej powierzchni u styku cokołów z podłogą w przedsionku wind3,0mb 4 7

Pęknięcia ścian nad drzwiami lokalu 161-166

0,5 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

5,0 mb

Dziura nad kratką przewałową przy lokalu 155

0,8 mb

50

Pęknięty gres przy lokalu 160 narożniku szachtu 5 6

6 5

7 4

8 3

9

Pęknięcie w narożniku nad drzwiami lokalu 154

0,2 mb

Pęknięcie ściany przy kratce przewałowej od strony lokali 143-148

1,5 mb

Pęknięcie ściany pod klapą p-poż przy lokali 140

0,7 mb

Pęknięcie ściany z obu stron drzwi lokalu 142

1,5 mb

Pęknięcie ścianki GK pomiędzy klapą p-poż a szachtem lokal 133

1,5 mb

Odpadający cokół przy drzwiach aluminiowych lokali 125-130

0,3 mb

do poprawy obróbka drzwi oraz obróbka kratek przewałowych.

.

1,0 mb

aluminiowych

korytarzy

po

obu

Pęknięcie wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

4,4 mb

Pęknięcia ścian z lewej strony korytarza nad drzwiami lokalu 118 przy nawiewie

0,5 mb

Odstająca kratka przewałowa od wewnętrznej strony korytarza lokalu 107-112

0,8 mb

Przedsionek wind: pęknięcie zabudowy pionu hydrantowego w górnej części

0,8 mb

2 Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

7,0 mb

Niezatynkowana dziura przy nawiewie obok lokalu 99

.

stronach 0,5 mb

Pęknięcie z prawej strony drzwi pomiędzy klatką wind od strony klatki schodowej przy przycisku włącznika

0,3 mb schodową

a

przedsionkiem 2,0 mb

10 1 Pęknięcia nad drzwiami lokalu 92-93 w narożniku

1,0 mb

Pęknięcia między szachtem logoterm a lokalem 94

0,5 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

7,0 mb

Pęknięcia pod belką przy lokalu 86-87

1,0 mb

Pęknięcia ściany przy lokalu 87

0,3 mb

Niezatynkowany przewód zasilania klapy p-poż przy lokalu 86

0,4 mb

Pęknięcia ściany pomiędzy szachtem logoterm a lokalem 89

0,5 mb

12 1 Pęknięcia ścian wokół wind

2,5 mb

Pęknięcia ścian przy futrynie drzwi wejściowych na garaż 51

2,0 mb

Pęknięcia ścian przy futrynie drzwi wejściowych na klatkę schodową 13 -2 Przedsionek wind: pęknięcia wokół wind

2,0 mb 1,5 mb

Pęknięcia przy futrynie drzwi na garaż oraz wyjścia na klatkę schodową

0,4 mb

Brak obróbki sufitu przy nawiewie, wyciągu

1,5 mb

Pęknięcie przy hydrancie

0,4 mb

14 1-10 Odparzony cokół z płytek ceramicznych

15,0 mb

15 1-10 Uszkodzona malatura na ścianach

1730,0 m²

16 1-10 Wadliwe zamocowane drzwi aluminiowe

LP Piętro

9 szt

Opis KLATKA B3 lokale 203-311

1 Dach Pęknięcia przy futrynie

1,0 mb

Nieskończona obróbka drzwi wejściowych na dach 2

3

4

10 Popękana ściana nad drzwiami w obrębie lokali 305-310

9

8

2,0 mb 3,0 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

2,0 mb

Niepomalowana naprawa ściany obok lokalu 296

1,5 mb

Pęknięcia w pobliżu obu kratek przewałowych w przedsionku windowym

2,0 mb

Pęknięta ściana obok lokalu 300

0,5 mb

Popękana ściana w holu windowym obok wind

1,5 mb

Odpadające cokoły oraz łuszcząca się farba w pobliżu lokalu 289

2,5 mb

Pęknięta ściana obok zasilacza buforowego

2,5 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

5,0 mb

5

7 Pęknięta ściana obok zasilacza buforowego

0,5 mb

6

6 Pęknięta ściana obok zasilacza buforowego

0,5 mb

Brak cokołu pod szachtem z logotermami 52

2,0 mb

7

5

Pęknięta pionowo ściana pod lokalem 265

1,5 mb

Pęknięta ściana obok zasilacza buforowego

2,0 mb

Pionowe zacieki po zalaniu ( uszkodzenia z powodu wykonawcy Technoinstal)

8

4

Pęknięcie pionowe ściany obok lokalu 260

2,0 mb

Pęknięta ściana obok zasilacza buforowego oraz anemostatu

0,5 mb

Pionowe pęknięcia ścian w pobliżu lokalu 242-250

9

10,0 mb

Pęknięcia ścian obok kratki przewałowej i wentylacyjnej

1,3 mb

Brak obróbki przy zaworze hydrantowym

0,5 mb

Pionowe pęknięcie przy zaworze

0,4 mb

3 Pionowe pęknięcie ściany przy zasilaczu buforowym przy lokalu 231

1,5 mb

Pęknięta ściana obok lokalu 236

2,0 mb

10 2 Przebarwienia farby obok lokalu 221

6,0 mb

( spowodowane zbyt płytkim osadzeniem przewodów elektrycznych) Pionowe pęknięcia pod zasilaczem buforowym oraz klapą ppż obok lokalu 216 11 .

1 Pęknięta ściana obok lokalu 210 pękła nie została zamalowana)

2,0 mb

( naprawiona przez wykonawcę

Pęknięcia ścian pomiędzy lokalami 207-212

ponownie 2,0 mb 3,0 mb

12 0 13 1 Brak spójności kolorów na przedsionku windowym ( wykonawca nie skończył malowania) 14 2 Brak tynku na suficie Nieosłonięte przewody elektryczne Spękana obróbka drzwi 15 1-10 Odparzony cokół z płytek ceramicznych

8,0 mb

16 1-10 Uszkodzona malatura na ścianach

1404,0 m²

17 1-10 Wadliwie zamocowane drzwi aluminiowe 53

12 szt

LP

Piętro

Opis uszkodzeń Klatka B4 lokale 312-409

1

10 Pęknięcie ściany w lewym górnym rogu drzwi lokal 406

0,3 mb

Pęknięta ściana nad lokalem 409

0,3 mb

Pęknięcie ściany nad zaworami hydrantowymi w przedsionku windowym

1,0 mb

Niekompletna obudowa siłownika p-poz hol windowy Brak zabudowy wyciągu przy lokalu 405 Pęknięcie zabudowy GK szachtu wodnego przy lokalu 404

1,0 mb

Źle zamontowana balustrada na klatce schodowej ( do skrócenia) 2

3

9

8

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

5,0 mb

Pęknięta ściana w rogu nad drzwiami lokalu 403

0,3 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

2,0 mb

Pęknięcia w narożniku drzwi lokale 396-397

2,0 mb

Brak pomalowanych zaprawek wykonanych przez wykonawcę 4

7

Pękająca ściana przy podciągu pomiędzy lokalami 387-388

0,6 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

4,0 mb

Brak pomalowanych zaprawek wykonanych przez wykonawcę Pęknięcie ściany nad zaworami hydrantowymi w przedsionku windowym 5

6

Pęknięcia przy podciągu pomiędzy lokalami 377-378 Spękania nad drzwiami lokalu 378

0,6 mb 0,3 mb

Brak pomalowanych zaprawek wykonanych przez wykonawcę Spękanie nad drzwiami lokalu 371

0,3 mb

Niewłaściwa obróbka puszek elektrycznych

0,3 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

4,0 mb

54

6

7

8

9

5

4

3

2

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

2,0 mb

Spękania ścian pomiędzy lokalami 366-367

1,0 mb

Odparzenia tynku na ścianie przy lokalu 359

0,3 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

2,0 mb

Pęknięcia nad drzwiami lokalu 355

0,2 mb

Pęknięcia sufitu na całej długości pomiędzy lokalami 345-348

2,0 mb

Pęknięcia nad drzwiami lokalu 347

0,4 mb

Pęknięcia w narożniku ściany nad lokalem 351-352

0,6 mb

Pęknięcia nad szachtem wodnym ( brak akrylu)

2,0 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

6,0 mb

Pęknięcia pod podciągiem lokalu 335

0,5 mb

Pęknięcia nad szachtem elektrycznym ( brak akrylu) lokal 340

1,5 mb

Pęknięcia pomiędzy podciągiem a lokalem 331 pękająca ściana i sufit

2,0 mb

Pęknięcia wokół futryn drzwi aluminiowych po obu stronach korytarza

2,0 mb

Pęknięcia w rogu drzwi lokali 323-324

0,5 mb

Pęknięcia przy podciągu oraz nad lokalem 325

0,4 mb

Pęknięcia pod pociągiem lokalu 327

0,7 mb

Brak pomalowanych zaprawek wykonanych przez wykonawcę 10

1

Pęknięcia w narożniku ściany i sufitu oraz pod podciągiem przy lokalu 320

0,3 mb

Pęknięcia po poprawkach przy lokalu 321, 322

5,5 mb

Pęknięcia ściany przy zaworach hydrantowych

1,0 mb

Pęknięcia pod podciągiem pomiędzy lokalami 313-314

2,5 mb

Pęknięcia przy lokalu 314

1,0 mb

Pęknięcia pod podciągiem przy lokalu 315 oraz nad drzwiami tego lokalu

0,3 mb

Pęknięcia w rogu ściany i sufitu pomiędzy lokalami 316-317

1,0 mb

55

Pęknięcia pomiędzy lokalami 317-318

3,5 mb

Pęknięcia pomiędzy lokalami 318-319

5,5 mb

11

0

12

1

Pęknięcia ściany przy zaworach hydrantowych

1,5 mb

13

2

Pęknięcia ściany przy zaworach hydrantowych

1,5 mb

14 1-10 Odparzony cokół z płytek ceramicznych 15 1-10

Uszkodzona malatura na ścianach

16 1-10

Wadliwie zamocowane drzwi aluminiowe

LP

Piętro

15,0 mb 1570 m² 12 szt

Opis uszkodzeń Klatka D lokale 410-422

1

4

Uszkodzenie ściany pod drabinką do klapy dymowej

2

-2

Łuszczenie farby w przedsionku pomiędzy klatka schodową a garażem

3 1-4

Pęknięcia tynku na ścianach

3 1-4

Odparzony cokół z płytek ceramicznych

4 1-4

Uszkodzona malatura na ścianach

LP

Piętro

18 mb 4 mb 110 m²

Opis uszkodzeń Klatka C6 lokale 422-443

1

5

Pęknięcia w narożniku ściany i sufitu pomiędzy szachtem a lokalem 443-442 0,5 mb Klatka schodowa brak obróbki puszek elektrycznych

2 .

1,5 mb

4 Pęknięcia w narożniku przy drzwiach klatki schodowej oraz sufitu od wejścia do szachtu 2,5 mb Pęknięcia pod podciągiem przy lokalu 440

2,0 mb

Pęknięcia w rogu okna korytarzowego i przy podciągu

2,0 mb

Pęknięcia w górnym rogu drzwi lokal 437

0,3 mb

56

3 .

3

Pęknięcia w narożniku przy drzwiach klatki schodowej oraz sufitu od wejścia do szachtu 1,5 mb Pęknięcia wokół podciągu pomiędzy lokalami 433-434

2,0 mb

Pęknięcia w rogu sufitu i ściany od szachtu do lokalu 435

3,0 mb

Do poprawy obróbki szachtu

1,5 mb

Pęknięta szyba okna korytarzowego 08x1,5

4

2

2,0 mb

Pęknięcie narożnika ściany i sufitu od drzwi klatki schodowej do szachtu

2,5 mb

Pęknięcie pod pociągiem pomiędzy lokalami 428-429

2,0 mb

Pęknięcie nad drzwiami lokalu 429

0,5 mb

Pęknięcie pod podciągiem pomiędzy szachtem a lokalem 430 oraz w rogu

1.5 mb

Pęknięcie ściany pomiędzy narożnik pod podciągiem

. 5

Pęknięcie pomiędzy oknem a podciągiem oraz narożnik pod podciągiem

1

oknem

garażowym

a

podciągiem

Pęknięcia narożnika ściany i sufitu od drzwi klatki schodowej do szachtu

oraz 3,0 mb

2,5 mb

Pęknięcia narożnika ściany i sufitu od drzwi klatki schodowej od szachtu do lokalu 424 5,0 mb

.

Pęknięcia pod podciągiem i narożnikiem sufitu w stronę lokalu 425 Pęknięcia ściany pod dzwonkami lokale 425- 426

4,5 mb 0,5 mb

.

Pęknięcia ściany pomiędzy oknem korytarzowym a podciągiem oraz narożnik pod podciągiem 2,5 mb

6 1-5

Odparzony cokół z płytek ceramicznych

8,4 mb

7 1-5

Uszkodzona malatura na ścianach

460 m²

8 1-5

Wadliwie zamocowane drzwi aluminiowe

LP

Piętro

4 szt

Opis uszkodzeń Klatka C5 lokale 444-469

1

6

Pęknięcia w rogach okien oraz pod oknami 57

0,3 mb

Pęknięcia przy lokalach 468 w stronę lokalu 467

2,5 mb

Pęknięcia w rogu drzwi lokalu 467

05 mb

Klatka schodowa: niewłaściwie wykonana obróbka klapy oddymiającej 2 5

3 4

4,2 mb

Pęknięcia pod parapetami okiennymi

5,5 mb

Pęknięcia ściany z prawej strony drzwi lokalu 465

2,0 mb

Pęknięcie narożnika ściany i sufitu nad lokalem 463-461

5,5 mb

Pęknięcia z prawej strony dużego okna korytarzowego oraz odpadający tynk spod parapetu

4 3

5 2

1,5 mb

Pęknięcie ściany pomiędzy lokalem 460 a podciągiem

0,5 mb

Pęknięcie w lewym rogu pod parapetem dużego okna korytarzowego

1,0 mb

Pęknięcie nad lokalem 456

0,5 mb

Pęknięcie ściany pomiędzy lokalem 455 a podciągiem

6,0 mb

Pęknięcie w rogu drzwi 454

0,5 mb

Pęknięcie pod parapetem dużego okna oraz od górnego prawego rogu okna do podciągu

6 1

0,3 mb

Pęknięcia ściany od lokalu 451 do podciągu pomiędzy lokalami 450-449

7,0 mb

Pęknięcia w rogu drzwi 449

0,5 mb

Pęknięcie pod parapetem małego okna korytarzowego oraz spękania od okna do Podciągu

5,0 mb

Pęknięcia pod parapetem ( lewy róg) dużego okna

0,3 mb

Pęknięcia z lewej strony drzwi lokalu 448

0,3 mb

Pęknięcia ściany pomiędzy lokalami 445-447 7

0

8

1 Pęknięcia wokół drzwi wyjścia garażowego Niepomalowana rewizja sufitowa 58

0,3 mb

5,0 mb

9

2 Pęknięcia w rogu nad drzwiami wyjściowymi na garaż

10 1-6 Odparzony cokół z płytek ceramicznych

6,5 mb

11 1-6 Uszkodzona malatura na ścianach

420 m²

12 1-6 Wadliwie zamocowane drzwi aluminiowe

LP Piętro

0,5 mb

5 szt

Opis uszkodzeń Klatka C4 lokale 470-491

1 3 Uszkodzenia skrzydła uchylnego okna ( nie można otworzyć) 2 1-4

Pęknięcie pod parapetem dużego okna

8,5 mb

3 2 Zawilgocone ściany w przedsionku windowym 30 cm od podłogi

1,8 m²

4 1-4 Odparzenia cokołu z płytek ceramicznych

2,5 mb

5 1-4 Uszkodzenia malatury na ścianach

280 m²

Brak izolacji termicznej na instalacji CO poziom -1, -2

LP Piętro

Opis uszkodzeń Klatka C3 lokale 492-518

1

7

Pęknięcia pod parapetem w obrębie lokali 515-517

2

6

Pęknięcia pod parapetem w obrębie lokali 510-512 i na ścianie

3

5

Pęknięcia pod parapetem w obrębie lokali 505-507

3,0 mb

4

4

Pęknięcia pod parapetem w obrębie lokalu 502

0,8 mb

5

3

Pęknięcia pod parapetem w obrębie lokali 500-498 i na ścianie

6

2

Pęknięcia pod parapetem w obrębie lokali 496-495

2,0 mb

7

1

Pęknięcia pod parapetem w obrębie lokali 493-492 i na ścianie

3,0 mb

59

4,3 mb 5,0 mb

3,5 mb

Pionowe pęknięcie ściany pod parapetem 8

1-7

Odparzony cokół z płytek ceramicznych

12 mb

9

1-7

Uszkodzona malatura na ścianach

230 m²

8

0

9

-2

Lp Piętro

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki

Opis uszkodzeń Klatka C2 lokale 519-548

1

4

Pęknięta ściana pod oknem prawa strona

1,5 mb

Pionowe pęknięcie ściany w obrębie lokali 546-545

2,5 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki

2

3

10,0 mb

Przebarwienia farby na kablach elektrycznych

6,0 mb

Klatka schodowa: rozwarstwiona posadzka poziom +4

2,0 mb

Pęknięcia ściany pod całym parapetem

5,0 mb

Pęknięcia ściany w obrębie lokali 539-537

7,0 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki 3

2

Pęknięcia ściany w obrębie lokali 529-533

7,5 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki

4 1

Przebarwienia farby na kablach elektrycznych

4,0 mb

Pęknięta ściana pod parapetem

5,0 mb

Pęknięta ściana pod parapetem

1,0 mb

Pęknięcia ściany w obrębie lokali 519-525

7,0 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki Przebarwienia farby na kablach elektrycznych 5 0 60

6,0 mb

6 -1

Pęknięta ściana obok drzwi wejściowych do garażu

2,5 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki Przebarwienia farby na kablach elektrycznych

4,5 mb

7 1-4

Odparzone cokoły z płytek ceramicznych

8,4 mb

8 1-4

Uszkodzona malatura na ścianach

560 m²

Zawilgocone ściany w przedsionku windowym 30cm od podłogi

2,3 m²

LP

Piętro

LP

Opis uszkodzeń

Piętro

OPIS Klatka C1 lokale 549-588

1

8

Pęknięta ściana pod parapetem

6,5 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki 2

7

Popękane ściany pod parapetem

3

6

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki

4

5

7,0 mb

Popękane ściany pod parapetem

6,5 mb

Popękane ściany pod parapetem

8,5 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki 5

6

4

3

Klatka schodowa: pomiędzy 4 a 5 piętrem spękana ściana na wysokości

1,5 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki

2,5 mb

Popękana ściana między lokalami 558-559

2,5 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki 7

2

Popękane ściany pod parapetem

2,0 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki 8

1

Popękane ściany pod parapetem

2,5 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki 61

9

0

10

1

11

2

Pionowe pęknięcie ściany w obrębie lokalu 550-551

3,0 mb

Ściany jednokrotnie malowane widać zaprawki

432 m²

Zawilgocone ściany w przedsionku windowym 30 cm od podłogi

0,3 m²

Teren Zewnętrzny Lokal usługowy nr 2- odkształcone płyty elewacyjne

4m²

Źle odprowadzona woda deszczowa z przejścia na patio przy klatce C3

2szt

Przeciekający pomost przez patio niewłaściwa obróbka blacharska ( koroduje)

8 mb

Odkształcona płyta elewacyjna nad lokalem U36 pęknięcia widoczne na płycie

1,5 m²

Zwarcie w instalacji oświetleniowej w chodniku od strony głównej bramy wjazdowej ( niewłaściwe połączenia elektryczne- brak zażelowanych puszek łączeniowych)

Pomieszczenia Techniczne oraz Instalacyjne Brak oświetlenia awaryjnego w węzłach cieplnych W1 i W2 szt

2

Brak zmienionej numeracji w szafach sanitarnych w budynkach C1 do D Niedokończone prace związane z uszczelnieniem fontanny i uzupełnieniem płyt elewacyjnych. Odkształcona kostka brukowa na drodze pożarowej od strony zaplecza placu budowy. 6m²

4.1.2 Inwentaryzacja wad i usterek w garażu podziemnym zgłaszanych przez właścicieli mieszkań do następcy dewelopera firmy „ETLANS” Sp. z o.o. ul. Szewska 74 50-121 Wrocław (Załącznik 12) 1. Przeciek przy odwodnieniu liniowym z poziomu -1 na -2 przy zjeździe do garażu od strony ulicy Górczewskiej. 2. Nieszczelny zbiornik retencyjny wód deszczowych w klatce D na poziomie -2, 4mb 62

3 Przeciek poprzez ścianę zewnętrzną od strony zaplecza budowy na poziomie -1 - i -2 zalewanie komórek lokatorskich 69-83 i 84-90 na wysokości podciągu) 16 mb 4.Na poziomie -1 i -2 spadki są wykonane niezgodnie ze sztuką budowlana i nie odprowadzają wody do kratek ściekowych, woda zalegająca na płycie garażu dostaje się pod posadzkę co skutkuje wykwitami na ścianach klatek schodowych ( C2, C1, B1) 12 m². 5.Przeciek spod posadzki w okolicy czerpni powietrza przy placu zabaw do garażu oraz z poziom -1 na -2 32 mb 6. Gromadzenie się wilgoci w komórkach lokatorskich ( 59-68) na poziomie -2 ze względu na brak prawidłowej wentylacji. 7.Wilgoć w miejscu iniekcji na wysokości miejsca postojowe wygrodzone siatką o numerze 3 na poziomie -2. 2,5 mb 8. Odspojenie się posadzki garażu od podłoża na poziomie ( najbardziej od strony budynku B), 9.Złuszczenie się powłoki posadzki na zjazdach do garażu,

25 m²

10. Źle wykonana izolacja termiczna lub jej brak w czerpni powietrza przy klatce C6 , co powoduje zamarzanie wody w instalacji i niedogrzanie lokali znajdujących się na pierwszym piętrze 45 m² 11. pęknięcia posadzki w garau na poziomie -1 i -2 12. złe uszczelnienie dylatacji posadzkowych w garażu powodujące przedostawanie się wody. 5,5mb 13. Przeciek garażu uwidoczniony na poziomie -2 na wysokości stanowisk 7 i 8

5mb

4.1.3 Inwentaryzacja usterek wykazanych w protokółach z okresowych przeglądów technicznych: 1. Widoczne ślady przecieków w garażu podziemnym na styku ściany i płyty stropowej . 2. Ślady zastoin na pokryciu dachu. 3. Popękana kostka brukowa na chodniku. 4. Popękane płytki przy wejściu do klatki B 3. 5. Uszkodzone tynki 6. Niestaranne obróbki żaluzji i drzwi zewnętrznych 63

7. Uszczelnić fontannę i dokonać montaż zdemontowanych elementów 8. Sprawdzić wykonanie izolacji i obróbek blacharskich płyty balkonowej w lokalu 251 9. Uszkodzenia schodów prowadzących z poziomu chodnika 10. Niewłaściwie zamontowane parapety zewnętrzne mogą powodować podciekanie wody 11. Występująca korozja na przesuwnych żaluzjach i luźne ich zamocowanie do prowadnic 12. Występujące zawilgocenia na ścianach w pomieszczeniach podziemia spowodowane przeciekami w obrębie kom. Lokatorskich 37-51, 69-83, 410-421 13. Występujące miejsca zacieków na stropach w miejscach przepustów instalacyjnych, otworów przy czerpniach powietrza oraz dylatacji świadczą o źle działającej izolacji dachu nad garażem 14. Widoczne miejscowe uszkodzenia płytek gresowych na posadzce 15. Widoczne zarysowania posadzki przemysłowej w garażu i miejscowe zawilgocenia 16. Kolizyjne zamontowanie wywiewek kanalizacyjnych z klapami dymowymi 17. Uszkodzenia elewacji powstałe na skutek źle zamontowanych obróbek blacharskich podciekanie i plamy na tynku

4.1.4 Usterki zaobserwowane podczas przeglądów. 4.1.4.1 Pomieszczenia wspólne korytarze, hole windowe, klatki schodowe - skośne pęknięcia w narożach ościeży drzwiowych (brak dodatkowego zbrojenia siatką), -pionowe pęknięcia tynku na stykach ścian murowanych z żelbetem, - skośne i poziome zarysowania ścian murowanych powstałe na skutek pracy budynku (ugięcia-stropów) , - pęknięcia wzdłuż ościeżnic drzwi aluminiowych związane z niewłaściwym ich osadzeniem, - pęknięcia przy kratkach wentylacyjnych wiążą się z niewłaściwym ich obrobieniem. -odspojony cokół posadzkowy na pewnych fragmentach, - niewłaściwe jednokrotne malowanie ścian które nie pokryło warstw podkładowych. 4.1.4.2 Garaż - dostająca się woda opadowa przez otwory w stropie tj. styk ścian ze stropem w czerpniach powietrza, przepusty kanalizacyjne odwadniające dach nad garażem podziemnym świadczy o źle działającej izolacji poziomej dachu garażu, - wysolenia na ścianach szczelinowych świadczą o ich nieszczelności, 64

- liczne zarysowania włoskowate posadzki mineralnej oraz jej pęknięcia kwalifikujące się do naprawy a w przypadku struktury „pajęczyny” do usunięcia. - brak poziomej izolacji przeciwwodnej stropu między-kondygnacyjnego oraz gęsta sieć zarysowań powoduje przenikanie wody z poziomu -1 na -2, - uszkodzona warstwa nawierzchniowa z żywicy na zjazdach do garażu, - uszkodzone elementy odwodnienia liniowego. 4.1.4.3 Elewacja - widoczne wysolenia przy cokole schodów wejściowych na patio świadczą o penetracji wody, - mechaniczne uszkodzenia tynku cienkowarstwowego w miejscach wzmożonego ruchu, świadczą o niewłaściwym doborze użytych materiałów złej jakości tynku i gruntowania, - brak przeciwwodnej izolacji na płytach balkonów oraz obróbek blacharskich ich krawędzi może przyczynić się do szybkiej degradacji betonu prefabrykowanych płyt balkonowych, - uszkodzone zabezpieczenie malarskie elementów drewnianych balustrad na patio, - uszkodzone cokoły z „marmolitu” na schodach i słupach przy wejściu do sklepu , - mechaniczne uszkodzenia tynku powstałe podczas montażu ekranów na balkonach, -widoczne ślady zacieków powstałych na skutek źle działających obróbek blacharskich, - widoczne ślady korozji na elementach balustrad oraz drzwiczek rewizyjnych, - odkształcone płyty elewacyjne „minerit” do wymiany, - brak nitów mocujących płyty elewacyjne w poziomie „0”, - nie zamocowany okienny parapet zewnętrzny, - brak aluminiowej listwy maskującej połączenie witryn, - brak obróbki ościeży płytą elewacyjną przy obudowie okien w poziomie parteru, - brak pionowych uszczelnień taśmą EPDM w witryn sklepowych, uszkodzona izolacja dolnej krawędzi poziomej, - zapadnięte płytki chodnikowe i odsłonięty nieobrobiony cokół budynku, 4.1.3.5 Dach - widoczne ślady zastoin wody w miejscach zadołowań pokrycia również widoczne zastoiny stojącej wody świadczące o braku właściwych spadków, - elementy betonowe podstaw pod przewody elektryczne postawione bezpośrednio na papie, - zachlapane zaprawą pokrycie papowe, - źle wykonane przepusty kablowe przez dach, - ślady korozji na obróbkach blacharskich i elementach osprzętu, - źle obrobiony przepust przez attykę, -niestarannie uszczelnione przejścia mocujące konstrukcję wsporczą attyki przez obróbkę blacharską czapki attyki, -źle wykonane przepusty kablowe przez pokrycie, 65

-ślady korozji na obróbkach blacharskich i elementach osprzętu, -nie obrobione blachą murki na dachu. 4.1.3.6 Elementy zewnętrzne - zapadnięta kostka brukowa na fragmentach drogi pożarowej, - zapadnięte płytki chodnikowe przy ścianie budynku, - źle ukształtowane spadki i zapadnięte studzienki ściekowe, - odspojona powłoka malarska ze słupa latarni przy czerpniach powietrza.

5. ZAKRES NAPRAW i PROPONOWANE USUNIĘCIA WAD I NIEPRAWIDŁOWOŚCI Proponuje się usunięcie stwierdzonych wad i nieprawidłowości w budynku przy ul. Sokołowskiej 9 oraz w ich otoczeniu w następujące sposob: 5. 1. Usunięcie wad i nieprawidłowości w budynkach 5.1.1. POKRYCIA DACHOWE KOMINY I OBRÓBKI BLACHARSKIE 1. Uszkodzenia pokrycia bitumicznego dachów w miejscach zadołowań (ślady zastoin wody widoczne szczególnie przy wpustach dachowych, należy je wyregulować papą termozgrzewalną). 2. Należy zabezpieczyć papą betonowe podstawy pod przewody elektryczne. 3.Obróbki blacharskie (czapki na attyce) podziurawione i nieuszczelnione, otwory pod śruby mocujące wsporniki ekranu należy uszczelnić. 4.Uszczelnienie mocowania pionowego wsporników do attyk wykonane nieprawidłowo membraną hydr-izolacyjną Resitrix i preparatem Alsan . 5. Na nieobrobionych blachą fragmentach ogniomurów należy wykonać czapki z blachy. 6. Oczyścić i zabezpieczyć skorodowane fragmenty obróbek blacharskich i części osprzętu . 7.Wszystkie uszkodzone i nieszczelne obróbki blacharskie murów attykowych należy wyregulować i dobrze zamontować, a fragmenty zniszczone wymienić nadając im odpowiedni spadek, nie powodujący powstawania zastoin wody opadowej.

66

8. Należy uszczelnić wyłazy i klapy dachowe , a następnie usunąć skutki zacieków, to jest osuszyć zawilgocone miejsca, usunąć uszkodzoną powłokę malarską, wykonać naprawę tynku i pomalować zawilgocone uprzednio tynki. 9. Wyprofilować pokrycie dachowe w miejscach występujących zastoin wody. 10. Oczyścić zabrudzenia i zachlapania na papie zaprawą tynkarską. 11. Poprawić wadliwie zamocowaną instalację odgromową na dachach budynków. 12. Prawidłowo wykonać i uszczelnić rurowe przepusty przewodów elektrycznych. 13. Prawidłowo obrobić papą bitumiczną boczne przepusty przelewowe przez attykę. 14. Wykonać obróbkę drzwi wyjściowych na dach. 15. Usunąć zbędne materiały i odpadki z pokrycia dachu. 16. Wymienić fragmenty izolacji dachu nad garażem na poziomie „O” w rejonach przecieków tj. przy czerpniach powietrza wjeździe do garażu od strony ul. Górczewskiej i przejściach.

5.1.2. ODPROWADZENIE WÓD OPADOWYCH 1. należy przyjąć, że zaprojektowane odprowadzenie wód deszczowych do kanalizacji ogólnospławnej zostało zrealizowane nie skutecznie, o czym świadczą zastoiska wody przy wpustach instalacji podciśnieniowej na dachach. 2. Istniejące odprowadzenie wód opadowych rurami spustowymi z dachów na daszki o malej powierzchni należy bezwzględnie zlikwidować. 3. W podobny sposób należy poprawić odprowadzenie wody deszczowej z rur spustowych bezpośrednio na chodniki, i opaski przez wykonanie odwodnienia liniowego w poprzek chodnika, podłączenie do niego z jednej strony rury spustowej, z drugiej zaś wykonanie studzienki chłonnej lub rozsączającej, do której będzie odprowadzana woda z korytka lub podłączenia go do kanalizacji deszczowej. 5. Należy zmienić odprowadzenie wód opadowych z budynku przy ul. Sokołowskiej 9 woda odprowadzana jest rurami spustowymi do gruntu na dachu garażu w bezpośredniej bliskości ścian. Powoduje to stałe zawilgocenie ścian i stworzenie potencjalnego źródła przecieków do garażu podziemnego. Proponuje się wykonanie poziomu kanalizacyjnego ze spadkiem w kierunku do najbliższej studzienki kanalizacji deszczowej. Woda opadowa z rur spustowych zrzucana byłaby do koryta ściekowego, a następnie do kanalizacji deszczowej. 67

6. Należy także uszczelnić wszystkie przejścia wpustów i rur spustowych przez stropy.

5.1.3. ELEWACJA BUDYNKU 1. Na elewacjach budynku należy usunąć wszystkie widoczne ślady zacieków, odbarwień, uszkodzeń wyprawy tynkarskie a po usunięciu przyczyn ich powstania wykonać nowe. Zakres malowania elewacji powinien być co najmniej taki, aby naprawiona ściana była pomalowana od jej załamania do załamania. 2. Brak izolacji poziomej płyt balkonowych i obróbek blacharskich ich krawędzi, należy ww. elementy uzupełnić zgodnie z warunkami technicznymi aby uniknąć w przyszłości korozji betonu i stali wcześniej odpadania elementów wykończeniowych. 3. Należy wymienić uszkodzone lub odkształcone obróbki blacharskie attyk i ogniomurów na tarasach, z których nie odpływa woda opadowa. Nowe obróbki należy ukształtować w taki sposób, aby zapewnić spływ wody z ich powierzchni. 4. Należy usunąć wszystkie spękania odpryski i niedokładności w wykonaniu wyprawy elewacyjnej. Dotyczy to również śladów po wypełnionych otworach, po zmianie koncepcji wykonania osprzętu na wszystkich kondygnacjach budynków. 5. Należy uzupełnić wykruszający się tynk na słupach przy wejściu do sklepu i na zewnętrznej klatce schodowej. Jakość użytego do wykończenia materiału w miejscach intensywnego ruchu jest niewystarczająca. Należy rozważyć zastosowanie bardziej trwałego sposobu zabezpieczenia ścian w tych miejscach. 6. Należy uzupełnić brakujące obróbki występów na ścianach zewnętrznych przy oknach porte-fenetre, czerpniach powietrza i uskokach ścian pomiędzy parterem i podpiwniczeniem 7. Należy poprawić wykonanie struktury tynku w miejscach wsoleń i zacieków (np. schody). 8. Należy poprawić wszystkie nieestetyczne wykonane zakończenia wyprawy elewacyjnej w podcieniach przy terenie, chodnikach i opaskach przy budynkach. 9. Odspojone cokoły budynku na schodach zewnętrznych i słupach należy pokryć wyprawą nienasiąkliwą, zmywalną i nie chłonącą wody. W miejscach gdzie nie ma cokołów od strony południowej należy je wykonać. 10. Uszkodzone i odkształcone płyty elewacyjne minerit należy wymienić a ślady zabrudzeń sczyścić. 11. Uzupełnić brakujące nity w płytach elewacyjnych.

68

12. Brak uszczelnienia ślusarki aluminiowej (witryny sklepowe) taśmą EPDM. Uszkodzona izolacja witryn od strony gruntu, niestarannie wykończona część cokołowa przy zapadniętych chodnikach. 13. Należy wykonać glify w części elewacji wykonanej z płyty minerit - widoczne szczeliny. 14 Uzupełnić brakujące listwy maskujące na połączeniach ślusarki okiennej w poziomie parteru. 15. Należy uzupełnić bądź wymienić uszkodzoną izolację termiczną gzymsów , ścian i oścież w budynkach oraz uszczelnić osadzenie stolarki okiennej w otworach - występujące braki w izolacji powodują powstawanie lokalnych mostków termicznych, na wewnętrznych tynkach w lokalach mieszkalnych, ich zawilgocenie i rozwój pleśni, szkodliwej dla życia i zdrowia ludzi- w myśl ustawy Prawo Budowlane. 16. Wykonać prawidłowo progi na połączeniu posadzki w lokalach usługowych z chodnikami. 17. Usunąć wszystkie zbędne, pozostawione przez Wykonawcę elementy wystające ze ścian, a miejsca po ich usunięciu naprawić. 18. Wyregulować wysokość ograniczników przy drzwiach wejściowych do klatek schodowych w taki sposób, aby elementy drzwi ( klamki) nie powodowały) uszkadzania elewacji przy szerokim otwarciu. 19. Usunąć ślady korozji na balustradach stalowych i łącznikach balkonów i pomalować je farbą oraz poprawić źle wykonane mocowanie balustrad. Wymienić zardzewiałe drzwiczki rewizyjne. 20. Zaimpregnować drewniane elementy balustrad tarasowych na patio 1 piętra. 21. Naprawić wszystkie spękania i szczeliny w wyprawie na elewacji w miejscach mocowania balustrad balkonowych, i ekranów poprzez głębokie nacięcie, wypełnienie szczeliny materiałem trwale plastycznym, a następnie uzupełnienie wyprawy i pomalowanie powierzchni ścian naprawionych. 22. Zamocować trwale parapety zewnętrzne na poziomie parteru.

5.1.4. POWIERZCHNIE WSPÓLNE W BUDYNKU 1. Usunąć na korytarzach holach windowych i klatkach schodowych zarysowania tynków, ślady po ułożonych instalacjach, zacieki i pomalować naprawiane ściany i sufity. Zarysowania usunąć poprzez pogrubienie rys i wypełnienie ich gipsową zaprawą reparacyjną MUROPLAN firmy PCI. Malowanie ścian wykonać od krawędzi do krawędzi 69

2. Usunąć pęknięcia i stabilnie zamontować z ościeżnice i skrzydeł drzwi do korytarzy z holi windowych. 3. Starannie obrobić w tynku kratki i żaluzje wentylacyjne, centrale sterujące oraz wiszące luźno przewody. 4. Uzupełnić zdemontowane siłowniki w klapach oddymiających i samozamykaczach w drzwiach wejściowych do klatki schodowej, 5. Wymienić odspojenie i uzupełnić brakujące płytki w cokolikach posadzek i popękane w posadzkach. 6. Poprawić mocowanie balustrady w klatce schodowej. 7. Dopasować bramkę zabezpieczającą zejście z parteru do piwnicy, do szerokości otworu.

5.1.5. GARAŻE PODZIEMNE, POMIESZCZENIA TECHNICZE 1. Usunąć zawilgocenia podłoża i ścian w holach windowych i przedsionkach wejściowych do garaży. 2. Zlikwidować zarysowania i przecieki przez ściany szczelinowe podziemia do garaży, poprzez wykonanie iniekcji. 3. Uszczelnić przepusty instalacji odwodnieniowej przez stropy między-kondygnacyjne i dachu nad garażem, szczególnie przy wpustach posadzkowych i dachowych. 4. Uszczelnić cieknące dylatacje konstrukcyjne między podciągami. 5. Uszczelnić ściany zbiornika retencyjnego przy kl. D. 6. Uzupełnić ubytki betonu w ścianach garaży ( reprofilacja zbrojenia i betonu), 7. Usunąć spękania posadzki w garażach poprzez ,, sklejenie" pojedynczych rys lub wymianę fragmentów posadzek z siatką spękań, uzupełnić ubytki w posadzkach oraz uszczelnić wypełnienie styku posadzek z korytkami odwodnienia liniowego. 8. Uzupełnić brakujące i wymienić uszkodzone fragmenty dylatacji na posadzkach w garażu podziemnym. 9. Wymienić uszkodzone ( skorodowane) ruszty w korytkach odwodnienia liniowego. 10. Naprawić uszkodzoną posadzkę w pom. technicznych. 11. Uzupełnić brakującą izolację rur instalacyjnych i ścian garażu. 70

12. Uzupełnić brakującą kratkę na wylocie przewodu wentylacyjnego. 13. Uzupełnić ubytki żywicy epoksydowej na pochylniach zjazdowych. 14. Zamontować brakującą balustradę zamykającą pustkę nad wjazdem do garażu w budynku przy ul. Sokołowskiej 9.

5.1.6. LOKALE MIESZKALNE Po usunięciu przyczyn powodujących mieszkalnych, do których należą:

uszkodzenia

elementów

wewnątrz

lokali

a) brak izolacji poziomej płyt balkonowych i obróbek blacharskich krawędzi, b) źle osadzone drzwi balkonowe, c) pęknięcia gipsowych tynków wewnętrznych, d) uszkodzenia powierzchni malowanej, należy naprawić uszkodzenia powstałe wewnątrz lokali poprzez: - usunięcie uszkodzonej powłoki malarskiej i tynku -usunięcie pleśni poprzez skucie zagrzybionych fragmentów tynku, a następnie odgrzybienie odpowiednimi środkami grzybobójczymi, - wykonanie napraw i usunięcie spękań tynku, - pomalowanie wysuszonych i naprawionych ścian, zabudów oraz sufitów - uzupełnić brakujące fragmenty posadzki i cokolika przy drzwiach balkonowych.

5.1.7. ELEMENTY ZEWNĘTRZNE 1. Przełożenie nawierzchni dróg ze źle ukształtowanymi spadkami. 2. Wykonanie nowego odprowadzenia wód opadowych z dróg i chodników w rejonie budynku przy ul Sokołowskiej 9- zastosowane rozwiązanie nie zdaje egzaminu. 3. Usunąć zapadliska w nawierzchniach drogi pożarowej i chodników przy witrynach sklepowych 71

poprzez rozebranie kostki ponowne ich

betonowej i płyt chodnikowych uzupełnienie podłoża i

ułożenie 4. Przełożenie rozjechanych: obrzeży chodnikowych i fragmentów nawierzchni chodników z kostki brukowej. 5. Wymianę uszkodzonych i spękanych kostek betonowych , obrzeży chodnikowych i krawężników 6. Regulacja zapadniętej pokrywy studzienki instalacyjnej w chodniku. 7. Poprawienie malowania słupa latarni oświetleniowej w pobliżu czerpni powietrza.

6. KOSZT USUNIĘCIA WAD i NIEPRAWIDŁOWOŚCI Całkowity koszt związany z usunięciem wszystkich wad wraz z ekwiwalentem za wady trwałe, występującymi w budynkach przy ul. Sokołowskiej 9 i w strukturze z nimi związanej będzie się składał z: 1. kosztu usunięcia wad i nieprawidłowości wymienionych w rozdziale 5 niniejszego opracowania, 2.wartości wad trwałych oraz nie zrealizowanych robót objętych zatwierdzonym projektem i pozwoleniem na budowę, 3. ewentualnego kosztu odtworzenia i uzupełnienia brakującej dokumentacji projektowej budynku,

6.1. Koszt usunięcia wad i nieprawidłowości dających się usunąć. Koszt usunięcia wad i nieprawidłowości występujących w powierzchniach wspólnych budynków przy ul. Sokołowskiej 9 w Warszawie , w zgłoszonych lokalach mieszkalnych oraz w infrastrukturze związanej z budynkami wyliczony został w formacie kosztorysów inwestorskich, stanowiących (Załącznik nr 16) opracowanych w oparciu o: a) przeprowadzone oględziny obiektów, udostępnioną szczątkową dokumentację projektową- zakres prac naprawczych przedstawiono w rozdziale 4 niniejszego opracowania, b) przyjętą technologię usunięcia wad, określoną w rozdziale 5 niniejszego opracowania 72

c) elementy cenotwórcze, takie jak: stawka kosztorysowa, robocizny, ceny pracy sprzętu, ceny materiałów budowlanych oraz narzuty kosztów pośrednich, kosztów zakupu i zysku przyjęte w oparciu o Informacje SEKOCENBUD dla IV kwartału 2012 r. d) wartośc kosztorysowa usunięcia wad wynosi 916404,36 zł

6.2. Ekwiwalent z tytułu występowania wad trwałych Do wad trwałych , występujących w budynkach zespołu mieszkaniowego wielorodzinnego z usługami i garażami podziemnymi, przy ul. Sokołowskiej 9 w Warszawie należy zaliczyć 6.2.1 Wady trwałe Do wad trwałych należy zaliczyć: a) nierównej wysokości stopnie w klatkach schodowych, pomiędzy partnerem i poziomem -1 w budynkach, b) brak izolacji i obróbek krawędziowych na płytach balkonowych. Szacuje się, że ekwiwalent z tytułu wad trwałych winien wynieść 170 000 zł Koszt odtworzenia i uzupełnienia brakującej dokumentacji projektowej budynku Ustawa- Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 r, z późniejszymi zmianami nakłada następujące obowiązki na Inwestora i Właściciela obiektu, a) ,, Art.60 : Inwestor, oddając do użytkowania obiekt budowlany przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą. Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem" Dla potrzeb opracowania niniejszej opinii przedstawiona została jej autorom szczątkowa dokumentacja projektowa, przechowywana obecnie w stanie i warunkach na zdj. nr 178/2 b) ,, Art 63.1 Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu dokumenty, o których mowa w art. 60 oraz opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w roku jego użytkowania" Niezbędnym jest dla właściwego zarządzania obiektami przez Wspólnotę Mieszkaniową skompletowanie dokumentacji projektowej. Z uwagi na znaczny upływ czasu od zakończenia budowy, nie wydaje się możliwym odtworzenie dokumentacji powykonawczej. W tej 73

sytuacji wskazanym byłoby uzyskanie z Biura Projektów dodatkowego egzemplarza dokumentacji projektowej i sporządzenie inwentaryzacji powykonawczej, mającej na celu uchwycenie zmian dokonanych w trakcie budowy . Należy tez skompletować aktualne protokoły z okresowych kontroli a zaleceniami z nich wynikającymi obciążyć Dewelopera. ,,Szacuje się, że koszt odtworzenia dokumentacji opracowanie inwentaryzacji powykonawczej, wykonanych robót i przeprowadzenie obowiązkowych kontroli, zgodnie z ustawą- Prawo Budowlane, wyniesie w sumie dla budynku i infrastruktury około: 80 000 zl. Tak więc łączny szacunkowy koszt usunięcia wad i nieprawidłowości wyniesie, wg nas: 1166404,40 zł (słownie: jeden milion sto sześćdziesiąt sześc tysięcy czterysta cztery zł 40/100)

7. WNIOSKI KOŃCOWE 1. Dokonany kompleksowy przegląd zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul Sokołowskiej 9 w Warszawie, jak również infrastruktury z nimi związanej, wykazał występowanie szeregu nieprawidłowości, wad, usterek związanych zarówno z brakiem kompletnej dokumentacji budynku jak i z wykonanymi pracami za które odpowiada bezpośrednio Deweloper. 2. Dokumentacja powykonawcza budynku została przekazana w formie niekompletnej Wspólnocie Mieszkaniowej lub Zarządcy w myśl ustawy - Prawo Budowlane, co utrudnia w zdecydowany sposób właściwe zarządzanie i administrowanie nieruchomościami, jak również podejmowanie decyzji w sytuacjach awaryjnych 3. Wady- zarówno nadające się do usunięcia jak i wady trwałe - zostały wyspecyfikowane i szeroko omówione w rozdziałach 4 i 5 niniejszego opracowania . Szacunkowy koszt usunięcia całości wad określono na kwotę 1166404,40 zł. 4. Ogólny stan technicznych budynków określa się jako zadowalający, chociaż występują wady rzutujące na właściwe użytkowanie niektórych lokali mieszkalnych i powierzchni wspólnych. Należą do nich przede wszystkim występujące w wytypowanych do oględzin lokalach , zawilgocenia ścian i posadzek w garażach , przedsionkach, klatkach schodowych i w pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych w części podziemnej , za które odpowiada Wykonawca i Deweloper, a niewłaściwie zaprojektowane odprowadzenie wód opadowych z dachu, jak też wpustów odwadniających dróg i zjazdów do garaży, zbyt małe spadki dachów płaskich czy wreszcie brak wodoodpornej nienasiąkliwej wyprawy na cokole budynków, to bez wątpienia błędy projektowe, ale odpowiada za niego wobec Wspólnoty jako strona Deweloper. 74

5. W tej sytuacji uważamy, że należy wystąpić bezpośrednio do Dewelopera, w oparciu o nasze opracowanie, o określenie przewidzianego przez Niego zakresu oraz technologii usuwania wad i usterek praz zadośćuczynienia za wady trwałe. Ten dokument będzie stanowił podstawę do podjęcia dalszych kroków, w celu doprowadzenia wszystkich występujących w zespole mieszkaniowym, wad i usterek oraz nieprawidłowości do stanu możliwego do zaakceptowania przez Wspólnotę. 6. Odmowa przystąpienia do usuwania przez Dewelopera wskazanych w opracowaniu ewidentnych wad i usterek lub zwlekanie z przystąpieniem do prac naprawczych będzie wskazywało na konieczność wystąpienia do Sądu Rejonowego o wydanie nakazu zastępczego wykonania prac naprawczych. Warszawa, maj 2015r

75