Unia Europejska: odnowa

Unia Europejska: odnowa DEKLARACJA PROGRAMOWA RUCHU „EUROPA PLUS“ Polacy chcą lepszego życia. Dlatego powstała Europa Plus: centrolewicowa nowoczesna ...
0 downloads 1 Views 510KB Size
Unia Europejska: odnowa DEKLARACJA PROGRAMOWA RUCHU „EUROPA PLUS“ Polacy chcą lepszego życia. Dlatego powstała Europa Plus: centrolewicowa nowoczesna formacja, która zmieni Polskę na lepsze. W Europie Plus są ludzie, którzy wprowadzali Polskę do Unii Europejskiej. Teraz wprowadzą Europę do Polski. Dlatego gwarantujemy: 1. Walutę europejską od pierwszego stycznia 2019 roku, 2. 700 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach, 3. Rewolucję w finansowaniu służby zdrowia, nauki, badań i rozwoju oraz edukacji i kultury. Jeżeli wydatki na obronność mogą być gwarantowane ustawą, to wydatki na leczenie, naukę i kulturę muszą być gwarantowane w podobny sposób. 4. Bezpłatny dostęp do internetu. Polacy nie muszą już wybierać pomiędzy PiS i PO. Nie muszą w dniu wyborów zostać w domu, bo wygra albo Tusk, albo Kaczyński. Jest wreszcie siła, która wyzwoli Polskę z tego toksycznego uścisku. Permanentny konflikt czas zastąpić kompromisem. A krzyk dialogiem. Czas na zmianę! Polska jest w Europie. Teraz czas na to, żeby Europa była w Polsce – bo Polacy to Europejczycy, tylko dotychczas zarządzani przez nieudolną władzę. Dziś, po 9 latach od wejścia do Unii, widać jak Polska się zmieniła. Na lepsze. Są wśród nas architekci tego sukcesu. Kto jest w przeciwnym obozie? Ci, którzy straszyli, że wykupią nas obcy. Politycy, którzy co prawda biorą z Brukseli pieniądze, ale boją się wspólnej waluty i Karty Praw Podstawowych. Swoimi uprzedzeniami i fobiami skazują nas na europejski przedsionek. A Polacy zasługują na miejsce w salonie. Nacjonalizm i strach Kaczyńskiego z jednej strony oraz bierność i lenistwo Tuska z drugiej, mogą zaprzepaścić naszą szansę na historyczny sukces. Polska może być w sercu Europy. Ale do tego potrzebne są odważne decyzje. Inaczej zostaniemy na peryferiach, jak ubogi krewny, który potrafi się tylko użalać na swój los. Dobrobyt, bezpieczeństwo socjalne oraz produktywność i konkurencyjność są w zasięgu ręki. Europa Plus potrafi po to sięgnąć! Wolność, równość i praca. To Europa w Polsce. To Europa Plus.

Trwa rekonstrukcja Unii Europejskiej. Musi ona wyjść z kryzysu mocniej scalona, bardziej demokratyczna, bliższa swoim obywatelom. Z Polski – jednego z największych krajów UE i najbardziej optymistycznych społeczeństw – powinien popłynąć silny głos w sprawie przyszłości Unii. Nie musimy dryfować w nurcie wyznaczanym przez innych: mamy prawo i możliwości, aby sformułować własny pomysł na nową Europę. Rdzeniem integracji kontynentu stała się strefa euro. Zarządzanie nią obejmie także obszary uznawane dotąd za wrażliwe i zastrzeżone do wyłącznego władztwa państw – uchwalanie budżetów narodowych, podatki, aktywność na rynku pracy, systemy emerytalne i opieki społecznej. Ujednolicony system podatkowy, a także jednolite instrumenty oddziaływania na rynek pracy oraz finansowania usług publicznych (ochrony zdrowia, systemów emerytalnych, opieki społecznej, nauki, badań i rozwoju) zapewnią uczciwe warunki konkurencji i rzeczywistą mobilność obywateli. Logiczną konsekwencją będzie powstanie w przyszłości unii politycznej - unikalnej federacji. Polska musi koniecznie znaleźć się w tym gronie. Przyjęcie wspólnej waluty, możliwe z dniem 1 stycznia 2019 roku, przyniesie korzyści Polkom i Polakom, naszej gospodarce i przedsiębiorstwom. Europa Plus stanie na czele powstrzymania twardej prawicy w debacie publicznej na temat euro i w kampanii wyborczej w 2015 r. Podejmiemy się otwartego i uczciwego dialogu z wyborcami o euro, gdyż dysponujemy mocnymi i przekonującymi argumentami. Wiemy jak zorganizować procedury przyjęcia euro, aby było to bezpieczne i z maksymalną korzyścią dla obywateli. Nie widzimy zagrożenia w powstaniu odrębnego budżetu strefy euro – licząc, że Polska w nieodległej przyszłości stanie się jej członkiem. Pozytywnie oceniamy projekt „unii bankowej” w UE, jako krok do powstania unii fiskalnej. Budowa jednolitego europejskiego rynku powinna być możliwie szybko zakończona, obejmując także w pełni sektor usług. Otworzy to nowe możliwości dla polskich firm, da kolejne miejsca pracy. Kolejnym wyzwaniem jest stworzenie wspólnej polityki zagranicznej UE, która będzie prowadzona w interesie całej Unii oraz wszystkich jej członków. Wymagać będzie szczególnych procedur uzgadniania treści, ale bez prawa weta któregokolwiek z państw członkowskich. W takich warunkach mogłaby powstać realna europejska polityka obronna, dająca solidne gwarancje bezpieczeństwa i przynosząca oszczędności. Także wobec Rosji Unia jest zdolna prowadzić bardziej racjonalną politykę niż straumatyzowane państwa narodowe: występując jako całość UE nie da się Rosji „rozgrywać”, ale docelowo widzi w niej naturalnego partnera – zarówno w obszarze gospodarczym, jak też w trudnym zadaniu politycznego stabilizowania obszaru na wschód od UE.

Warto jeszcze bardziej wzmocnić politykę handlową UE wobec państw trzecich i korporacji ponadnarodowych. Jej skuteczność przyczyni się do przywracania miejsc pracy na obszarze Unii, w tym w Polsce. Unia Europejska - to wysokie standardy demokracji, ochrony praw człowieka, skuteczności działania państw i administracji. To także wyznacznik cywilizacyjny w takich kwestiach, jak tolerancja, niedyskryminacja, równy status kobiet i mężczyzn, dostępność procedur in vitro, związki partnerskie. Polska te standardy współtworzy, ale musi je także bezwzględnie akceptować. Trzeba spowodować, aby wszystkie postanowienia Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej były niezwłocznie stosowane na obszarze Polski, chroniąc jej obywateli. Polska nowoczesna, sprawiedliwa i europejska Na poziomie narodowym kwestią najbardziej palącą jest stworzenie warunków pozwalających na powstanie wystarczającej liczby miejsc pracy dla osób jej pozbawionych – zwłaszcza młodych – oraz skuteczne wsparcie dla ludzi tracących zatrudnienie. Państwo musi podejmować aktywne działania w tej sferze. Europa Plus jest zwolennikiem koncepcji flexicurity, łączącej elementy bezpieczeństwa dla pracownika, nawet jeśli traci zatrudnienie, oraz elastyczności rynku pracy. Jedną z konsekwencji wychodzenia z kryzysu zapoczątkowanego w 2008 r. powinno być odejście świata zachodniego od gospodarki opartej na instrumentach finansowych na rzecz gospodarki realnej: odbudowa przedsiębiorstw produkcyjnych i wzrost udziału przemysłu w produkcie krajowym brutto. Miejsca pracy powinny powstawać w pierwszej kolejności w sektorach uznawanych za kluczowe w gospodarce opartej na wiedzy: edukacji, nauce i pracy badawczo-rozwojowej, przemysłach wysokiej techniki, usługach biznesowych związanych z innowacyjnym biznesem oraz w e-usługach. Dla osiągnięcia proporcji właściwych nowoczesnej europejskiej gospodarce, w Polsce musi powstać 700 tysięcy dodatkowych miejsc pracy w tych sektorach. Wraz z nowymi miejscami pracy powstałymi dzięki odtworzeniu potencjału przemysłowego, sprowadziłoby to stopę rejestrowanego w Polsce bezrobocia do wskaźnika jednocyfrowego. Priorytetem i wyzwaniem, przed którym stoimy, jest zdecydowane przestawienie Polski na tory nowoczesności. Gospodarka musi stawać się coraz bardziej innowacyjna. Trzeba stworzyć wzajemnie powiązany system obejmujący przedsiębiorstwa, uczelnie oraz jednostki badawczo-rozwojowe, transfery pieniężne z budżetu państwa i UE. Musi powstać rynek wynalazków. Uruchomienie „koła zamachowego” w tych sprawach spoczywa na barkach państwa.

Państwo powinno skoncentrować wielkie środki (z budżetu, programów unijnych oraz dzięki zachętom dla sektora prywatnego) na wielkim narodowym programie badań naukowych w dziedzinie poszukiwania nowych i czystych źródeł energii (np. nowe – czyste i opłacalne – sposoby uzyskiwania energii z węgla; radykalne przyspieszenie procesu fotosyntezy dla szybkiego uzyskania nośników energii; użycie prostych organizmów do szybkiego wiązania CO 2 i wytwarzania surowców energetycznych; poszukiwania nowych bardziej energooszczędnych materiałów; biochemia - degradowalne poliestry). Świat będzie potrzebował rosnących ilości energii. Polska ma zasoby surowców oraz potencjał intelektualny uzasadniające specjalizację w tej dziedzinie. Szkoły na wszystkich etapach edukacji muszą uczyć umiejętności niezbędnych w świecie cyfrowym, budować kapitał społeczny Polaków. Znacząco trzeba poprawić jakość nauczania przedmiotów ścisłych, języka angielskiego oraz informatyki i mądrego korzystania z internetu. Obowiązek szkolny powinien rozpoczynać się od 6. roku życia. Wszystkie dzieci w Polsce muszą zostać objęte bezpłatnym wychowaniem przedszkolnym. Trzeba zapewnić wszystkim obywatelom bezpłatny dostęp do internetu i przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu, także osób starszych. Jednym z priorytetów państwa musi być zapewnienie stałych i pewnych dostaw taniej energii przedsiębiorstwom i konsumentom indywidualnym. Zwiększy to konkurencyjność naszych firm i umożliwi tworzenie nowych miejsc pracy. Najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz niskich cen energii jest powstanie prawdziwego, nieskrępowanego jednolitego rynku energii UE. Polska musi zmienić swoje podejście do polityki klimatycznej i energetycznej Unii Europejskiej - działania w tej materii mają mocny kontekst innowacyjny, a na włączeniu się do tej polityki można bardzo skorzystać. Konieczna jest gruntowna reforma administracji, która nie tylko uprości procedury i wykorzysta możliwości stwarzane przez technologie informatyczne, lecz także zmieni nastawienie urzędników do prywatnych przedsiębiorców. Zaufanie musi zająć miejsce podejrzliwości. Zamiast na nadzorze i kontroli, urzędy powinny się skupić się na udzielaniu pomocy w rozwoju biznesu. Efektywność administracji musi być poddawana systematycznej ocenie, a najgorsi urzędnicy powinni być zwalniani. Jedną z miar jakości działania administracji musi być liczba nowych miejsc pojawiających się na podległym jej terenie - i dotyczy to nie tylko urzędów pracy, lecz także urzędów skarbowych, inspekcji budowlanej i sanitarnej, inspektoratów ochrony środowiska itd.

Umiejętność rozwiązywania sporów i konfliktów w drodze dialogu społecznego, rozmów i negocjacji między pracodawcami a pracownikami, jest standardem europejskim, do którego jesteśmy mocno przywiązani. Kompromis i konsens są wartościami, które poprawiają jakość życia publicznego, pozwalają podejmować optymalne decyzje. Odpowiedzialność za ochronę dialogu trójstronnego spoczywa na instytucjach państwa. Muszą one doceniać, wspierać i zapewniać przyjazne ramy funkcjonowania zarówno organizacjom przedsiębiorców, jak i związkom zawodowym. W warunkach szybkiej i niekorzystnej zmiany proporcji liczby osób pracujących do liczby osób pobierających świadczenia emerytalne, szczególnie ważnym obowiązkiem państwa jest zagwarantowanie bezpieczeństwa systemu emerytalnego i współodpowiedzialność za wysokość obecnych i przyszłych emerytur. Taki system musi się bilansować, nie obciążać nadmiernie budżetu państwa, nie może grozić bankructwem. Za optymalne rozwiązanie uważamy korektę systemu opartego na trzech filarach: solidarności pokoleń, kapitałowym oraz dobrowolnym. Konieczne jest zbudowanie nowego systemu opieki zdrowotnej, który podniesie jakość usług medycznych, radykalnie skróci czas oczekiwania na te usługi i jednocześnie będzie się bilansował. Taki system jest w pełni możliwy i powinien być stworzony w ciągu następnej kadencji Sejmu. Ponad 90 miliardów złotych przeznaczanych rocznie na leczenie przez państwo i obywateli może być lepiej wykorzystane, jeśli dopuści się do bezpiecznej konkurencji na części rynku ubezpieczeń zdrowotnych. Ważną rolę w polityce zdrowotnej państwa musi odgrywać profilaktyka. Trzeba założyć wzrost wydatków na opiekę zdrowotną z budżetu państwa w przyszłości. Rozwojowi sprzyja niski zasięg ubóstwa i mniejsza luka dochodowa między bogatymi a biednymi. Obowiązkiem rządzących jest przeciwdziałanie wykluczeniu. Brak pracy lub niski dochód nie mogą stać się pułapką - ludzie nimi dotknięci muszą zachować możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym i publicznym. Powszechna dostępność internetu i odbudowa transportu publicznego pomogą przezwyciężyć narosłe w ostatnim ćwierćwieczu różnice pomiędzy metropoliami a terenami wiejskimi. Niedopuszczalne jest także stygmatyzowanie jakichkolwiek grup społecznych ze względu na poglądy lub styl życia. System oświatowy musi sprzyjać integracji i mobilności społecznej. Dotyczy to także imigrantów, których będzie w Polsce przybywać. Ich udane włączenie do społeczeństwa jest warunkiem nie tylko bezpieczeństwa, lecz także gospodarczego rozwoju: zwiększa bowiem różnorodność, która z kolei stymuluje kreatywność.

Kultura odgrywa doniosłą rolę w utrwalaniu tożsamości narodowej i europejskiej. Naszą ambicją jest dwukrotne zwiększenie wskaźnika wydatków na kulturę w przeciągu 4 lat: pod koniec następnej kadencji Sejmu publiczne wydatki na ten cel - z budżetu państwa i samorządów - powinny stanowić 1 procent polskiego PKB. Kolejne 2 procent PKB powinny pochodzić, tak jak dzieje się to w najbardziej rozwiniętych krajach świata, ze środków prywatnych. Będzie to nie tylko dowód materialnego sukcesu Polaków, lecz także bodziec dla rozwoju nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Równie ważnym obowiązkiem państwa jest gwarantowanie twórcom swobody artystycznej oraz stanie na straży wolności internetu. Istotne znaczenie kulturotwórcze mają media publiczne. Państwo dobrobytu musi być wydolne. Europa Plus zrównoważy finanse publiczne.