TaxWeek Przegląd nowości podatkowych

Nr 5, 6 luty 2012 20112011

Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie newslettera, w którym znajdą Państwo najciekawsze orzeczenia oraz interpretacje indywidualne, a także informacje o najważniejszych zmianach legislacyjnych. Orzeczenie tygodnia Kara umowna może być kosztem Kara umowna może mieć związek z przychodem, o ile spełnia wymaganie postawione w art. 15 ust.1 ustawy CIT. Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność w branży produkcji spożywczej. Spółka rozwiązała umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego przed upływem okresu leasingu, gdyż stwierdziła, że ten samochód nie będzie jej już potrzebny. Firma leasingowa, zgodnie z ustaleniami umownymi, obciążyła spółkę karą umowną. Spółka obliczyła, że gdyby nie rozwiązała tej umowy, poniosłaby koszty związane z utrzymaniem nieużywanego samochodu znacznie przekraczające koszty jej zerwania i związanego z tym obowiązku uiszczenia kary. Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zadała pytanie o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kary umownej. W opinii spółki, prawo takie jej przysługuje. Organy podatkowe uznały stanowisko spółki za nieprawidłowe i stwierdziły, że wynikająca z umowy leasingowej kara nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, mimo że jej zapłata była podyktowana rachunkiem ekonomicznym. W ocenie Dyrektora IS, ryzyko prowadzenia działalności ponosi podatnik, zaś w rozpatrywanej sprawie zapłacona kara umowna jest konsekwencją podjętej przez spółkę decyzji o odstąpieniu od umowy, co stanowi przejaw tego ryzyka.

TaxWeek Nr 5, 6 luty 2012

Strona 2

Spółka złożyła skargę na tę decyzję do WSA, który przyznał jej rację. Dyrektor IS złożył skargę kasacyjną do NSA. Sąd oddalił ją. W ustnym uzasadnieniu podniósł, że aby kara mogła być kosztem musi spełniać warunki przedstawione w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. W pewnych sytuacjach bowiem niepodjęcie określonych działań może zagrażać sytuacji ekonomicznej spółki. Wówczas zerwanie umowy i zapłata kary są korzystne dla podatnika, ponieważ zabezpieczają przyszłe przychody. W takich sytuacjach wydatki ponoszone na zapłatę kary umownej mogą stanowić koszt. (Ustne uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 stycznia 2012 r.)

Legislacja Projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu pełne wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/110/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego. Dyrektywa ta została już częściowo implementowana w ustawie z dnia 12 października 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych oraz w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Podstawowym celem dyrektywy jest usunięcie barier wejścia na rynek pieniądza elektronicznego oraz ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, w celu zapewnienia równych warunków konkurencji dla wszystkich dostawców usług płatniczych. Projekt został przekazany do uzgodnień, które potrwają do 14lutego.

Koniec ulg dla NFI Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o uchyleniu ustawy z kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

TaxWeek Nr 5, 6 luty 2012

Strona 3

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje, że znikną ulgi w podatkach dochodowych dla NFI. Uchylenie ustawy oznacza nowelizację wszystkich przepisów z nią związanych. Zmiany spowodowane są tym, że zwolnienia podatkowe przyznane NFI straciły swoje uzasadnienie. Z chwilą powołania NFI zwolniono je z płacenia podatków od dochodów pochodzących z dywidend oraz ze sprzedaży udziałów lub akcji firm wchodzących w skład ich portfela inwestycyjnego. Oznacza to, że obecnie nie realizując już Programy Powszechnej Prywatyzacji, NFI znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do innych spółek akcyjnych, co jest niezgodne z zasadą równego traktowania przedsiębiorców. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Ratyfikacja UPO z Czechami coraz bliżej Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Warszawie dnia 13 września 2011 r. Umowa dotyczy usunięcia zapisów dotyczących odliczeń podatków fikcyjnych oraz podniesienia jakości przepisów polsko-czeskiej umowy m. in. w zakresie opodatkowania licencji, dywidend i odsetek, definicji umownych, wymiany informacji i tzw. korekt wtórnych. Projekt został skierowany do I czytania w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Express sądowy Dowolność w kształtowaniu cen transakcji pomiędzy podmiotami należącymi do podatkowej grupy kapitałowej (PGK) Spółka może zastosować dowolność w kształtowaniu cen dotyczących transakcji między nią a spółką z którą współtworzy PGK, tym samym organy podatkowe nie będą mogły zastosować metody szacowania z art. 32 ustawy o VAT.

TaxWeek Nr 5, 6 luty 2012

Strona 4

(Ustne uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 30 stycznia 2012 r.)

Stawka VAT na wynajem rusztowania dla budów obiektów budownictwa mieszkalnego Spółka uprawniona była do zastosowania preferencyjnej 7% stawki podatku VAT w przypadku świadczonych w 2008 roku usług wynajmu rusztowań do budowy obiektów budownictwa mieszkalnego, gdyż usługi te powiązane są bezpośrednio ze wznoszeniem budynków mieszkalnych. (Ustne uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 stycznia 2012 r.)

Pytanie do składu 7 Sędziów NSA: Czy premia pieniężna stanowi rabat obniżający podstawę opodatkowania VAT? Czy wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat obniżający podstawę opodatkowania na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT? (Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 stycznia 2012 r.)

Zwolnienie z PIT dochodów otrzymanych ze środków wspólnotowych należy interpretować szeroko Treść art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o PIT nie uzależnia możliwości skorzystania ze zwolnienia, o jakim mowa w tym przepisie, od bezpośredniego przekazania środków pomocowych przez właściwy podmiot, a jedynie aby cel programu był realizowany przy pomocy tych środków. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 19 stycznia 2012 r.)

Opodatkowanie zwrotu udziału kapitałowego w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej Przedmiotem opodatkowania w przypadku otrzymania przez wspólnika zwrotu udziału kapitałowego będzie tylko ta jego część, która wcześniej nie została opodatkowana. Nie znajduje bowiem

TaxWeek Nr 5, 6 luty 2012

Strona 5

uzasadnienia prawnego w ocenie sądu pogląd, że z chwilą wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej ową różnicę należy opodatkować jako przychód z praw majątkowych, w dalszym ciągu bowiem źródłem przychodu jest tutaj udział w spółce jawnej, a ten został przez ustawodawcę zaliczony w przepisie art. 5b ust 2 ustawy o CIT do źródeł z działalności gospodarczej. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 11 stycznia 2012 r.)

Express skarbowy Jak skorygować VAT, jeśli zdarzenie uzasadniające korektę zaistniało po powstaniu obowiązku podatkowego? Korektę podatku należnego spowodowaną zdarzeniem zaistniałym po powstaniu obowiązku podatkowego należy wykazać w deklaracji za okres, w którym zaistniało zdarzenie skutkujące podwyższeniem podatku należnego. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 stycznia 2012 r.)

Sposób ujęcia w kosztach odszkodowania wypłaconego byłemu pracownikowi na podstawie wyroku sądu pracy Wydatek na wypłatę świadczenia (kwalifikowanego jako przychód ze stosunku pracy) na rzecz byłego pracownika stanowi koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ustawy o CIT. Jednocześnie wskazać należy, że w uwagi na szczególny moment potrącalności tego rodzaju wydatku – wynikający z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT – koszt taki winien zostać ujęty podatkowo w dacie wypłaty. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 stycznia 2012 r.)

Zwrot kosztów okularów korygujących wzrok dla pracowników zwolniony z PIT Otrzymywany przez pracowników spółki zwrot kosztów zakupu zgodnych z zaleceniem lekarza okularów korygujących wzrok, dokonywany m.in. na podstawie faktury wystawionej na pracownika dokonującego zakupu, korzysta ze zwolnienia z PIT.

TaxWeek Nr 5, 6 luty 2012

Strona 6

(Zmiana interpretacji indywidualnej dokonana przez Ministra Finansów z 10 stycznia 2012 r.)

Wycofanie budynku z działalności gospodarczej – skutki w VAT Wycofanie budynku, w stosunku do którego podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z ponoszonymi nakładami, z działalności gospodarczej na cele osobiste nie będzie podlegało opodatkowaniem podatkiem VAT i nie będzie rodziło innych obowiązków z zakresu podatku VAT. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 stycznia 2012 r.)

Przetestuj taxonline.pl Zeskanuj kod: Jeśli informacje zawarte w tej publikacji są dla Państwa interesujące, lub też jeśli mają Państwo pytania lub uwagi, prosimy o kontakt: [email protected]

www.taxonline.pl/testowy

Więcej informacji o prezentowanych orzeczeniach i interpretacjach znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl

Zastrzeżenie prawne: TaxWeek – Przegląd Nowości Podatkowych ma jedynie charakter informacyjny i nie może stanowić jedynej podstawy do podejmowania działań. © 2012 PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone. W tym dokumencie nazwa "PwC" odnosi się do PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o., firmy wchodzącej w skład sieci PricewaterhouseCoopers International Limited, z których każda stanowi odrębny i niezależny podmiot prawny.