TaxWeek Przegląd nowości podatkowych

Nr 43, 21 listopada 2011

Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie newslettera, w którym znajdą Państwo najciekawsze orzeczenia oraz interpretacje indywidualne, a także informacje dotyczące zmian legislacyjnych. Orzeczenie tygodnia Opłaty licencyjne za korzystanie z oprogramowania komputerowego nie stanowią należności licencyjnych Opłaty licencyjne za korzystanie z oprogramowania komputerowego nie stanowią należności licencyjnych w rozumieniu art. 12 ust. 3 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków i dochodu od majątku. Na gruncie polskich przepisów prawa autorskiego nie można utożsamiać programów komputerowych z dziełami literackimi, artystycznymi i naukowymi. Polska spółka zawarła z podmiotem mającym siedzibę w Niemczech umowę licencyjną, na mocy której mogła korzystać z oprogramowania komputerowego oraz dokonywać tzw. sublicencji. Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy uiszczane przez nią kontrahentowi mającemu siedzibę w Niemczech opłaty z tytułu udzielonej licencji na korzystanie z programu komputerowego wraz z prawem do udzielania sublicencji będą podlegały opodatkowaniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, a spółka będzie zobowiązana do każdorazowego pobrania podatku u źródła? Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, spółka wskazała, że opłaty licencyjne nie będą opodatkowane w Polsce. Nie można ich bowiem utożsamiać z należnościami licencyjnymi, o których mowa jest w przepisach polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Spółka odwołała się do przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wywodząc, że na ich podstawie oprogramowanie komputerowe jest prawem odrębnie chronionym, niemieszczącym się w kategorii utworów literackich, artystycznych czy naukowych. W związku z powyższym, opłaty

TaxWeek Nr 43, 21 listopada 2011

Strona 2

licencyjne powinny być zaklasyfikowane jako zysk przedsiębiorstwa i jako takie opodatkowane w Niemczech (siedziba licencjodawcy). Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Uznał, że opłaty licencyjne wypłacane przez spółkę należy zakwalifikować jako dochody z praw autorskich i pokrewnych, opodatkowane zryczałtowanym podatkiem u źródła. Organ, powołując się na art.12 ust.3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stwierdził, że skoro program komputerowy stanowi przedmiot polskiego prawa autorskiego, to oprogramowanie komputerowe należy włączyć do definicji należności licencyjnych (jako należności odnoszących się do wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego). Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA, który uchylił zaskarżoną interpretację. Sąd wyjaśnił, że w związku z faktem, iż art. 12 ust. 3 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, brak jest definicji programów komputerowych, należy odwołać się do prawa krajowego. Z przepisów ustawy o prawach autorskich i pokrewnych wynika, iż oprogramowanie komputerowe jest prawem o charakterze odrębnym. Korzysta ono z takiej samej ochrony prawnej jak utwory literackie, artystyczne lub naukowe, ale nie można ich ze sobą utożsamiać. W związku z tym, opłat licencyjnych z tytułu użytkowania oprogramowania komputerowego nie można kwalifikować jako należności licencyjnych i nie będą one opodatkowane w Polsce podatkiem u źródła. (Ustne uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 listopada 2011 r.)

Interpretacja tygodnia Wynagrodzenie dla firmy doradczej za przygotowanie wniosku o unijne dofinansowanie inwestycji - kosztem pośrednim spółki W myśl przepisów ustawy o CIT, wydatki jakie spółka poniosła na usługi doradcze świadczone przez wyspecjalizowaną firmę w celu uzyskania dofinansowania, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pośrednie w dacie ich poniesienia. Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży motoryzacyjnej. W ramach swej działalności, spółka postanowiła zwrócić się z wnioskiem o dofinansowanie planowanej inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Z uwagi na duży stopień skomplikowania wniosków o przyznanie dotacji, jak również przez wzgląd na sformalizowaną procedurę ich uzyskiwania, spółka zdecydowała się na skorzystanie z usług doradczych świadczonych przez podmiot, specjalizujący się w pomocy w pozyskiwaniu dofinansowań. Na tym tle spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy wydatki poniesione przez nią na wynagrodzenie dla firmy doradczej może stanowić dla niej koszt uzyskania przychodu?

TaxWeek Nr 43, 21 listopada 2011

Strona 3

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, spółka wskazała, że z otrzymanych w ramach dofinansowania środków będzie mogła wdrożyć nowe technologie, co z kolei pozwoli jej na utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku. Zdaniem spółki, poniesione na wynagrodzenie dla firmy doradczej wydatki będą miały ogólny wpływ na przychody uzyskane przez nią w przyszłości. Tym samym, koszty poniesione na doradztwo oraz przygotowanie wniosku, w tym na pomoc formalną i merytoryczną dotyczącą pozyskania funduszy unijnych są kosztami ogólnymi związanymi z funkcjonowaniem i przyszłym rozwojem spółki związanym z planowaną produkcją. Mamy zatem do czynienia z kosztem pośrednim, rozliczanym jednorazowo w dacie poniesienia. Organ podatkowy podzielił to stanowisko, w uzasadnieniu powtarzając argumentację spółki. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2011 r.) Więcej informacji na ten temat, a także komentarz eksperta PwC, znajdą Państwo w taxonline.pl

Legislacja Prezydent podpisał ustawę z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw Celem ustawy jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego rachunków zbiorczych (omnibus accounts). Ustawa wprowadza istotne zmiany w przepisach dotyczących podatku u źródła. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w taxonline.pl

Express sądowy Prawo do odliczenia VAT wystawionych przez podmiot niezarejestrowany Sam fakt niezarejestrowania się wystawcy faktur nie jest wystarczający do pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego. Prawo do odliczenia zależy jedynie od stwierdzenia przez organy podatkowe, czy usługodawca był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, czy faktycznie wykonał czynności podlegające opodatkowaniu, czy dane zawarte w fakturze VAT pozwalają ustalić tożsamość wystawcy faktury i z tytułu zrealizowanych transakcji był on zobowiązany do zapłaty podatku VAT. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 8 listopada 2011 r.)

TaxWeek Nr 43, 21 listopada 2011

Strona 4

Sprzedaż majątku prywatnego nie zawsze z VAT Ustawodawca krajowy przy redakcji art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT pominął okoliczności, że transakcje sprzedaży nieruchomości jako majątku prywatnego osoby fizycznej mogą być zarówno przedmiotem działalności gospodarczej jak i czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.O tym czy mamy do czynienia ze sprzedażą nieruchomości stanowiących przedmiot działalności gospodarczej, czy też ze sprzedażą związaną z czynnościami wynikającymi ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, decydujące znaczenie ma to, czy i jakiego rodzaju czynności są podejmowane w trakcie sprzedaży nieruchomości. O zakwalifikowaniu takiej transakcji, jako podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT decydują czynności obiektywne, które można ustalić na podstawie kryteriów charakterystycznych dla wykonywania działalności gospodarczej. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 26 października 2011 r.)

Zwrot VAT dla podmiotów zagranicznych powinien być oprocentowany Podstawę prawną oprocentowania nieterminowo dokonanego na rzecz skarżącej spółki zwrotu VAT, wbrew stanowisku organów podatkowych obu instancji, stanowi art. 87 ust. 7 ustawy o VAT w związku z art. 78 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że przepisy krajowe dostarczały organom podatkowym podstaw do wypłacenia skarżącej spółce oprocentowania z tytułu nieterminowego zwrotu VAT. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 października 2011 r.)

Opłata inicjalna kosztem jednorazowym rozliczanym w dacie poniesienia Nieprawidłowe jest stanowisko Ministra Finansów, iż opłata inicjalna (przygotowawcza rata leasingowa), pomimo iż ponoszona jest jednorazowo, dotyczy ściśle określonego czasu trwania umowy leasingowej zawartej na czas oznaczony. Słuszne w tym względzie jest natomiast stanowisko spółki, iż opłata ta jest kosztem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu. Zauważyć też należy, że w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu, zniszczenia przedmiotu leasingu, zaprzestania działalności przez korzystającego, bądź leasingodawcę (finansującego), koncepcja organu, iż opłatę tę należy rozliczyć proporcjonalnie do czasu trwania umowy upada. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 5 października 2011 r.)

TaxWeek Nr 43, 21 listopada 2011

Strona 5

Powstanie wierzytelności a „przychody należne” w rozumieniu ustawy o CIT Przepisy prawa podatkowego nie wprowadzają definicji legalnej pojęcia "przychody należne", jednak przez ten zwrot należy rozumieć wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. "Należność" wynika bowiem z treści stosunku prawnego, a odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 20 października 2011 r.)

Express skarbowy Wydatki spółki macierzystej w związku z rejestracją oddziału w Polsce wolne od VAT Wydatki poniesione przez firmę macierzystą związane z rejestracja oddziału w Polsce, delegacjami pracowników i zarządu firmy oraz przeprowadzanie testów (z wykorzystaniem materiałów przywiezionych z Anglii i nabytych w Polsce), używaniem telefonów komórkowych, paliwa i kosztów eksploatacji samochodów nie stanowią usługi w rozumieniu ustawy o VAT. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 września 2011 r.)

Aport do spółki w postaci majątku używanego w prowadzeniu działalności gospodarczej – wolny od PIT Wniesienie przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, oznaczonych składników majątku – nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej, jako aportu do spółki jawnej nie powoduje po stronie wnoszącego powstania dochodu (przychodu) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 października 2011 r. )

Udostępnienie sali konferencyjnej na spotkania związków zawodowych bez VAT Nieodpłatne udostępnianie sali konferencyjnej na spotkania związkowe, będzie służyło celom działalności gospodarczej, a zatem brak jest podstaw do traktowania nieodpłatnego świadczenia usług jako odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Tym samym czynność ta jako nieodpłatne świadczenie usług nie podlega opodatkowani VAT.

TaxWeek Nr 43, 21 listopada 2011

Strona 6

(Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 listopada 2011 r.)

Pracodawca może przekazać informację PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej Brak jest przesłanek uniemożliwiających przekazywanie deklaracji PIT 11podatnikom przez płatnika za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w formie wiadomości elektronicznej z podpisem elektronicznym na adres wskazany przez podatnika. Zatem płatnik przekazując swoim pracownikom informację PIT-11 w powyższej formie realizuje swój obowiązek w świetle art. 39 ust. 1 i 2 ustawy o PIT. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 października 2011 r. )

Imprezy związane z obchodami świąt zakładowych nie podlegają VAT Organizowanie przez spółkę imprez związanych z obchodami świąt zakładowych ma niewątpliwie związek z prowadzonym przez spółkę przedsiębiorstwem. Zatem imprezy te nie będą stanowiły odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT i w konsekwencji nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 listopada 2011 r.)

Przetestuj taxonline.pl Zeskanuj kod: Jeśli informacje zawarte w tej publikacji są dla Państwa interesujące, lub też jeśli mają Państwo pytania lub uwagi, prosimy o kontakt: [email protected]

www.taxonline.pl/testowy

Więcej informacji o prezentowanych orzeczeniach i interpretacjach znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl

Zastrzeżenie prawne: TaxWeek – Przegląd Nowości Podatkowych ma jedynie charakter informacyjny i nie może stanowić jedynej podstawy do podejmowania działań. © 2011 PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone. W tym dokumencie nazwa "PwC" odnosi się do PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o., firmy wchodzącej w skład sieci PricewaterhouseCoopers International Limited, z których każda stanowi odrębny i niezależny podmiot prawny.