SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU DO RUMUNII

SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU DO RUMUNII Głównym celem programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół jest rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej w...
4 downloads 3 Views 576KB Size
SPRAWOZDANIE Z WYJAZDU DO RUMUNII Głównym celem programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół jest rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur państw europejskich, zrozumienia jej wartości oraz wymiana uczniów i nauczycieli z krajów uczestniczących w programie. Dlatego też uczennice Marta Ajchler i Aleksandra Jakimowicz wraz z dyrektorem szkoły Alicją Włodarczyk i p. Kariną Bryją w dniach 27-31 października uczestniczyły w pierwszym spotkaniu szkół biorących udział w realizacji projektu „Landscapes of Europe” w Rumunii. Chcieliśmy wam przedstawić krótkie sprawozdanie z tego wyjazdu.

ŚRODA, 27 października Już o 6 rano wyruszyłyśmy samochodem na lotnisko w Katowicach Pyrzowicach, by stamtąd udać się samolotem do Warszawy. W stolicy przesiedliśmy się do samolotu lecącego bezpośrednio do Bukaresztu. Na miejscu bardzo serdecznie powitała nas delegacja nauczycieli i uczniów ze szkoły rumuńskiej. Nauczyciele mieli zapewnione zakwaterowanie w hotelu Confrot Traian. My udałyśmy się do mieszkania Lavini Diaconescu, gdzie mieszkałyśmy podczas pobytu w Rumunii. Rodzina Lavini przyjęła nas bardzo gorąco. Czułyśmy się prawie jak w domu.

CZWARTEK, 28 października Rano wspólnie ze wszystkimi uczniami i nauczycielami miałyśmy okazję zwiedzić Cotroceni Palace, który został wzniesiony w 1888 r. na polecenie króla Karola I. W 1977 r. Nicolae Ceauşescu uczynił z pałacu rezydencję dla dygnitarzy odwiedzających Rumunię. Po upadku komunizmu, w 1991 r. pałac stał się siedzibą prezydentów demokratycznej Rumunii. Jego część została otwarta dla zwiedzających i działa jako Muzeum Narodowe Cotroceni. Niestety ze względów bezpieczeństwa nie było możliwe robienie zdjęć dlatego jedyne fotografie pochodzą z Internetu.

Po południu uczestniczyliśmy w spotkaniu, w trakcie którego każda ze szkół przedstawiła prezentację na temat swojego kraju, miasta oraz szkoły. Następnie uczniowie pracowali nad logo i mottem projektu, natomiast nauczyciele planowali kolejne etapy pracy nad projektem.

Podczas kolacji uczniowie i nauczyciele mieli okazję zapoznać się z tradycyjnymi rumuńskimi potrawami.

PIĄTEK, 29 października Wczesnym rankiem udaliśmy się w region zwany Muntenia Region, gdzie podziwialiśmy piękne jesienne krajobrazy: lasy, góry i jezioro Vidaru Dam.

Pokonaliśmy aż 1480 schodów, by dotrzeć do zamku Poenari Castle.

Kolejnym obiektem, który zwiedziliśmy była Katedra w Curtea de Arges. Z powstaniem świątyni związana jest popularna legenda o jej architekcie, mistrzu Manolo. Miał on zamurować w jej murach pierwszą osobę, którą ujrzy. Ku jego przerażeniu, była nią jego ciężarna żona. Ten fakt nie powstrzymał jednak architekta przed wypełnieniem okrutnej przepowiedni.

SOBOTA, 30 października Sobota była dniem zarezerwowanym na zwiedzanie stolicy Rumunii – Bukaresztu. Nie bez powodu został on nazwany „małym Paryżem”. Podziwialiśmy majestatyczny łuk triumfalny zbudowany na podobieństwo tego, w Paryżu, teatr Ateneum, sławny uniwersytet w Bukareszcie, Park Cismigiu w centrum stolicy.

Przechodziliśmy przez ulicę Lipscani, na której znajdują się ruiny zamku księcia Drakuli, który okazał się nie być wampirem, ale okrutnym lecz sprawiedliwym władcą. Mieliśmy także okazję obejrzeć „Manuc’s Inn” – najstarszy obiekt w Bukareszcie mieszczący słynny hotel, restauracje, bary oraz sklepy. Jest on obecnie podawany renowacji. .

Ostatnim etapem naszego zwiedzania był Parlament. Według Światowej Księgi Rekordów Guinness’a jest to najcięższy, największy i najdroższy budynek administracji państwowej na świecie. Na oglądających zrobił ogromne wrażenie nie tylko ze względy na wielkość, ale także na piękną architekturę

Po południu udaliśmy do „Unirea Shopping Center” na obiad, zakupy i żeby spróbować swoich sił na lodowisku.

Wieczór wszyscy uczniowie spędzili bawiąc się w klubie „NO NAME CAFE”, a nauczyciele podziwiali pokazy tańców tradycyjnych oraz towarzyskich.

NIEDZIELA, 31 października W niedzielę przyszło nam się pożegnać i wrócić do domu. Poznałyśmy wielu nowych przyjaciół, jesteśmy bogatsze o nowe doświadczenia. Fantastyczną rzeczą jest nabieranie umiejętności posługiwania się językiem angielskim bez stresu, łatwo i przyjemnie. Projekt Comenius daje wiele możliwości kształcenia się i poznawania nowych kultur. Zdecydowanie był to niezapomniany wyjazd. Marta Ajchler, kl. III d