Sprawozdanie z wyjazdu do Pragi w Czechach w ramach programu Erasmus

Sprawozdanie z wyjazdu do Pragi w Czechach w ramach programu Erasmus. W semestrze zimowym 2011/2012 studiowałam na Faculty of Biomedical Engineering n...
Author: Adrian Duda
4 downloads 0 Views 564KB Size
Sprawozdanie z wyjazdu do Pragi w Czechach w ramach programu Erasmus. W semestrze zimowym 2011/2012 studiowałam na Faculty of Biomedical Engineering na Czech Technical University in Prague. Praga jest miastem, które urzeka swoim pięknem. Trudno jest się zdecydować, która część tej metropolii jest piękniejsza: lewobrzeżna, nad którą wznoszą się Hradczany ze słynnym Praskim Hradem- zamkami, pałacami i kościołami, Strahov, wzgórze Petrin oraz Mala Strana i Wyspa Kampa czy prawobrzeżna, gdzie mieści się Stare Miasto urzekające swą architekturą, Jozefov- żydowska dzielnica ze starym cmentarzem i synagogami, Nowe Miasto, Plac Vaclava czy też Vaclavskie Namesti. Bogata oferta kulturowa sprawia, ze każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: liczne kluby, bary, koncerty, teatry, opera. Do Pragi najlepiej jest się dostać Polskim Busem, podróż trwa 12h. Politechnika Praska (CVUT) to ogromny kampus znajdujący się w dzielnicy Dejvicka. Dojazd nie stanowi problemu, bowiem mniej więcej co 5-10 minut przyjeżdżają tam 3 różne autobusy, w pobliżu jest stacja metra i przystanki tramwajowe. Imponujące wrażenie robi biblioteka NTK w kształcie pierścienia. Wydział, na którym ja studiowałam, czyli Faculty od Biomedical Engineering jako jedyny znajduje się poza kampusem CVUT. Mieści się on w Klodnie, miasteczku położonym niedaleko Pragi. Dojazd zajmuje jakieś 30 min. autobusem komunikacji podmiejskiej, coś na wzór naszego PKS. Bilet to koszt 28-30 koron za przejazd w jedną stronę. Uczelnia wydaje studentom „pomarańczową kartę” uprawniającą do zniżek, bez niej bilet jest 2 razy droższy. Zaplecze naukowe jest na wyższym poziomie niż w Białymstoku. Laboratoria, np. laboratorium urządzeń i aparatury medycznej wyposażone jest we wszystkie możliwe aparaty i sprzęty dostępne w szpitalach. Kadra wykładowcza była bardzo pomocna i dostępna dla studentów cały czas. Doskonały kontakt mailowy, telefoniczny i osobisty. Wszyscy nauczyciele posługiwali się językiem angielskim w stopniu bardzo dobry. Przy uczelni działa Student International Club (ISC), który odpowiada za kontakty ze studentami przyjezdnymi, organizuje wycieczki, imprezy, a także przydziela, każdemu studentowi opiekuna tzw. Buddy, którego zadaniem jest odebranie nas z dworca lub lotniska, pomoc w zakwaterowaniu i załatwieniu formalności na uczelni. ISC organizuje także

Orientation Week czyli tydzień integracyjny, podczas którego min. następuje rejestracja na przedmioty. Uczelnia automatycznie oferuje zakwaterowanie w akademikach na Strahovie. Akademiki położone są na uroczym 327-metrowym wzgórzu Petrin, z piękną panoramą na miasto (szczególnie nocą). To tutaj znajduje się widoczna z daleka kopia wieży Eiffela- symbol Petřínskiego kopca, Labiryny Luster, kolejka szynowa Funicular czy też Obserwatorium Astrologiczne i ogród różany.

Fot. 1 Widok z wzgórza Petrin.

I to tyle z zachwytów. Same akademiki to 12 budynków, jeden obok drugiego, tzw. Strahov. W tym samym miejscu znajduje się kilka boisk do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, a także ściana wspinaczkowa, dwa sklepy, stołówka, poczta oraz basen w środku Stadionu Strahov. Tylko jeden blok (nr 8) jest budynkiem nowym z bardzo dobrym standardem, cała reszta to obskurne bloki z małymi pokojami 2-osobowymi, z 2 łazienkami i kuchniami na cały korytarz (około 20 pokoi).

Fot. 2 Widok na akademiki

Pokoje są w tragicznym stanie, obskurne, małe, ze starymi nieszczelnymi oknami oraz odrapanymi ścianami i starymi meblami. Żeby jakoś mieszkać trzeba kupić praktycznie wszystko: garnki, kubki, sztućce, czajnik elektryczny, kabel do Internetu, wieszaki itp. rzeczy.

Fot. 3 i 4 Pokoje Wyjeżdżając do Pragi na wymianę należy mieć na pocżątek jakieś 15-20 tys. koron. Akademik opłaca się za 2 miesiące z góry (koszt jednego miesiąca to ok. 2600 CZK)+ zwrotna kaucja 5000CZK. Internet to koszt od 800 do 1600 CZK za semestr w zależności od opcji (można wziąć sam internet, albo z siłownią i innymi bonusami), bilet 3- miesięczny na wszystkie środki transportu dostępne w Pradze to koszt 760CZK (bilety do Klodna Faculty of Biomedical Engineering kupuje się oddzielnie), tzw. Welcome Pack przygotowany przez studentów CVUT 500 CZK (kopercie znajdziemy m.in. koszulkę, poradnik jak przeżyć w Pradze, kartę SIM której używają wszyscy Erasmusi ), wycieczki organizowane przez ISC podczas Orientation Week to wydatek rzędu ok. 800-2600CZK, karta studenta to ok. 250 CZK. Reasumując uważam pobyt na wymianie za bardzo udany. Erasmus daje możliwość poznania niesamowitych ludzi z całego świata, nawiązania przyjaźni. Oprócz wzbogacenia umiejętności posługiwania się językami obcymi, niezapomnianych imprez itp. człowiek tak naprawdę zdobywa wielkie życiowe doświadczenie i nabiera niezwykłej otwartości do świata. Gorąco polecam. Joanna Poskrobko, Inżynieria biomedyczna, Wydział Mechaniczny.