Opracowanie Mateusz Olszewski

Flaga Senegalu

HERB SENEGALU

To francuskojęzyczne afrykańskie państwo słynie z piaszczystych plaż i niezwykłych walorów krajobrazowych. Jest położone nad Morzem Atlantyckim na zachodnim wybrzeżu kontynentu. Poznajmy Senegal!

Senegal graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią.

Językiem urzędowym w Senegalu jest język francuski, jednostką monetarną jest frank CFA. Powierzchnia całkowita wynosi 196 190 km². Na liście państw świata według powierzchni Senegal zajmuje 87 miejsce. Liczba ludności w 2007 roku wynosiła 12 521 851.Daje to temu państwu 70 miejsce na świecie, na liście państw świata według ludności. Dominującą grupą etniczną są Wolofowie (ok. 43% ludności), zamieszkujący głównie środkową część kraju, na północ i na wschód od Dakaru.

Senegal jest republiką z prezydentem i 120 członkami zgromadzenia narodowego wybieranymi w powszechnych wyborach na pięcioletnie kadencje. Obowiązuje system wielopartyjny. Główne partie to Socjalistyczna Partia Senegalu (PSS) oraz Senegalska Partia Demokratyczna (PDS).

Na południu kraju występuje klimat podrównikowy, wilgotny. Ku północy przechodzi stopniowo w podrównikowy, suchy. Średnie roczne temperatury od 25 °C na wybrzeżu do 30 °C na granicy z Mali. Główne rzeki państwa to: Senegal Gambia Casamance

Senegal jest podzielony na 11 regionów, które to stanowią 34 departamenty, 94 arrondissementy oraz liczne gminy

Około 70%

zatrudnionych Senegalczyków pracuje w rolnictwie, a najbardziej dochodowymi uprawami są trzcina cukrowa, bawełna, ryż i warzywa, które powoli wypierają często do tej pory uprawiane orzeszki ziemne. Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego dużą rolę dla gospodarki odgrywa rybołówstwo. Pomimo faktu, iż Senegal jest najbardziej uprzemysłowionym państwem z krajów byłej Francuskiej Afryki Zachodniej, w miastach wciąż panuje wysokie bezrobocie i bieda. Coraz większą rolę dla gospodarki kraju odgrywa także turystyka, z której wpływy sięgają blisko 15% całkowitych wpływów do budżetu, chociaż zainteresowaniem turystów cieszą się niemal wyłącznie tereny nad Oceanem Atlantyckim.

Ulice senegalskich miast uginają się pod ciężarem drobnodetalicznego handlu, głównie owocami, odzieżą i czasem niezbyt gustownymi, z perspektywy europejskiego odbiorcy sztuki pamiątkami turystycznymi. Znany jest targ Kermel w Dakarze, gdzie można kupić lokalne wyroby sztuki. Targowanie się obecne jest praktycznie wszędzie: w hotelach, w taksówkach i wszędzie tam, gdzie dochodzi do transakcji

Senegal zamieszkuje wiele grup etnicznych, posługujących się zarówno własnymi językami, jak i językiem francuskim, wśród których dominującą grupą są Wolofowie. Większość Senegalczyków posługuje się językiem wolof. Język wolof (ouolof, yallof, walaf, volof, waro-waro) to język z rodziny nigero-kongijskiej używany głównie w Senegalu, a także w Gambii i Mauretanii. Nazwa "wolof" najprawdopodobniej pochodzi od starofrancuskiego wyrażenia "Ouolof.

Religie islam – 90,3% chrześcijaństwo – 5,4%: katolicyzm – 4,8% niezależne kościoły – 0,28% protestantyzm – 0,25% tradycyjne religie plemienne – 3,9% inne religie – 0,2% niereligijni – 0,2% Świadkowie Jehowy – 0,01%

Dakar (wolof: Ndakaaru) to stolica i największe miasto Senegalu. Położone jest w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego. Nazwa miasta wywodzi się od słowa dakhar, które w języku wolof oznacza drzewo tamaryndowca. Ze względu na korzystne położenie w Dakarze rozwinął się duży port morski o znaczeniu regionalnym. Miasto to znane jest także z mety rajdu samochodowego Paryż – Dakar. Stolica liczy ponad 2,5miliona mieszkańców.

CIEKAWOSTKI Lake Retba (fr. Lac Rose, pol. Jezioro Różowe) to niezwykły zbiornik wodny położony 20 km od Dakaru. Nazwa pochodzi oczywiście od niezwykłego zabarwienia wód jeziora. Kolor nadają mu słonolubne algi Dunaliella salina, produkujące czerwony pigment absorbujący promienie słoneczne. Organizmy są nieszkodliwe dla człowieka, a bardzo silne zasolenie wód jeziora sprawia, że - podobnie jak w Morzu Martwym - w wodach Lac Rose można bez wysiłku unosić się na wodzie. Lake Retba jest płytkie (do 3 m), mocno zasolone i oddzielone od Atlantyku tylko pasem wydm. Jest też naturalnym miejscem pozyskiwania soli. Senegalczycy wydobywają ją ręcznie z dna jeziora.

Magicznym miejscem dla turystów okazują się też kamienne kręgi wpisane na listę UNESCO, ulokowane w dorzeczu rzeki Gambia w pobliżu miasta Payar.

W Senegalu znajdują się parki krajobrazowe, pełne uroków dzikiej afrykańskiej pustyni. Największy z nich Park Tiokolowy-Koba, położony na górnym odcinku rzeki Gambii, pozwala na podziwianie żyjących na wolności lwów, hipopotamów czy słoni. Żyje w nim około 350 gatunków ptaków i ponad 80 gatunków ssaków.

W drugim Parku Narodowym Djoudj swoją przystań mają rzadkie gatunki ptaków, niektóre z nich niespotykane w innych miejscach na świecie, miedzy innymi kormorany, pelikany i flamingi

Dziękuję za uwagę Źródła: http://weblog.zoover.pl/przewodnikiturystyczne/senegal/740 http://pl.wikipedia.org/wiki/Gambia http://www.senegal-online.co.uk/niokolo-kobanational-park.htm