OCM.pl Cover Date: November 2006 Circulation : on line http://ocm.pl/content/view/ECS_KN3_SLI2_EXTREME.html

W dzisiejszym artykule, mam przyjemność zaprezentować kolejny produkt ECS - płytę główną ECS KN3 SLI2 EXTREME. Podobnie, jak jeden z wcześniejszych produktów które miałem okazję testować (KA3 MVP), również i ta płytka została przygotowana z myślą o zapalonych graczach. Również pod względem wyposażenia, także i w tym wypadku, producent zaopatrzył płytę w całkiem pokaźny zbiór dodatkowych akcesoriów. Zapraszam do zapoznania się z recenzją kolejnego produktu Elitegroup Computer Systems.

ECS oparł swój produkt na najwydajniejszym obecnie chipsecie - nForce590 SLI. Układ zbudowany jest z mostka północnego SPP (System Platform Processor) oraz południowego MCP (Media and Communications Processor). Należy zaznaczyć, że nForce590 jest przeznaczony do najbardziej wydajnych procesorów z serii Athlon 64 FX, Athlon 64 X2 i Athlon 64. Posiadacze tańszych Sempronów, powinni poszukać płytek z tańszym chipsetem.

Poniższy rysunek, przedstawia schemat układu nForce509 SLI.

Obydwa mostki (północny i południowy), zostały połączone szyną HT o przepustowości, rzędu 8 GB/s. Układ północny (SPP) połączony jest także z procesorem, oraz zawiera w sobie obsługę PCI-Express x16 oraz 4 linie dla PCI-Express x1. Mostek MCP, zapewnia obsługę: dwóch gigabitowych kontrolerów sieci LAN, 8-kanałowy (zgodny z High Definition Audio) kontroler dźwiękowy, 10 portów USB2.0, dwukanałowy kontroler IDE oraz 6 portowy SATA2. Zastosowana technologia LinkBoost, umożliwia po obsadzeniu obydwu portów PCI-Express, kartami graficznymi z serii 7800 lub 7900, automatyczne podniesienia taktowania szyny PCI x16 o 25% (ze 100MHz na 125MHz). Dodatkowo, zwiększana jest przepustowość na linii mostek SPP i pierwsza karta graficzna oraz mostek MCP i druga karta graficzna, ze standardowych 8GB/s, do prędkości 10GB/s. Oprócz tego, LinkBoost podkręca szynę HT (która łączy mostek południowy i północny) z 200 do 250 MHz.

Kolejną ciekawostką, jest technologia o nazwie FirstPacket, która zmniejsza opóźnienia przy przesyłaniu krytycznych pakietów w protokole TCP/IP. Układ potrafi spriorytetować pakiety i przesyłać je zawsze w pierwszej kolejności. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w grach - minimalizuje pingi.

Wbudowane dwa gigabitowe kontrolery sieciowe, można skonfigurować tak, aby były widoczne w systemie jako jedno połączenie - ich przepustowość zostaje zsumowana DualNet with teaming), w efekcie czego otrzymujemy prędkość 2GB/s. Co ciekawe, jeśli jeden z kabli zostanie uszkodzony lub wypięty, cały ruch zostaje skierowany na poprawnie działający.

Ostatnią z "nowinek", dostępnych w nForce590 SLI (ale także i w nForce570) jest sześć złaczy Sata2 o przepustowości 3GB/s. Chipset umożliwia budowę 6-dyskowej macierzy RAID5, lub dwóch 3-dyskowych macierzy RAID5.

Dokładna specyfikacja płyty ECS KN3 SLI2, przedstawia się następująco:

Tabelka z ważniejszymi technologiami, jakie wykorzystuje produkt:

Płytka dostarczana jest w dużym pudełku z zielono-czarną obwolutą. Na wierzchu opakowania (trzeba zdjąć obwolutę), zostały umieszczone technologie, w jakie została wyposażona płyta. W zasadzie to pudełku nie różni się niczym od tego, jakie zostało "użyte" w KA3 MVP.

Podobnie jak i wspomniana wyżej KA3 MVP, również i ten model został wyposażony w olbrzymią ilość dodatkowego wyposażenia. Dostajemy praktycznie wszystko, co tylko może się nam przydać podczas pracy z produktem ECS'a.

Oto co, dostajemy w pudełku:

               

Instrukcja obsługi 2 płytki ze sterownikami i oprogramowaniem dodatkowym Zaślepka do płyty głównej 2 czarne taśmy ATA Czarna taśma FDD 4 przewody SATA Zaślepka z dodatkowym zewnętrznym złączem SATA Przewód LAN Przejściówka zasilania molex>2xsata Zaślepkę ze złączem LPT Zaślepkę z portami USB i Firewire Panel 3.5, który umożliwia wyprowadzenie złączy USB i Firewire na przód obudowy Dodatkową kość biosu Mostek SLI Podpórkę, podtrzymującą mostek SLI Przewód eSata

Nasz dzisiejszy bohater, w przeciwieństwie do KA3 MVP, wykorzystuje ciemny lamina, ale złącza również zostały wykonane z kolorowego materiału, który świetnie się prezentuje. Co do jakości wykonania, nie można sie do niczego przyczepić - podobnie jak ostatnie konstrukcję ECS'a, również i w tym wypadku jest ona bardzo dobra.

Tylni panel ze złączami, przedstawia się następująco:

    

złącze PS/2 klawiatury i myszki złącze COM zewnętrzne złacze SATA 4 złącza USB 2.0 2 złącza karty gigabitowej! sieciowej (RJ45)



złącza audio w standardzie 7.1

Nareszcie zrezygnowano z niewykorzystywanego już chyba nigdzie, złącza LPT (choć płyta umożliwia podpięcie takowego portu). Bardzo dobrym pomysłem, jest montaż złącza Sata na tylnim panelu, zwłaszcza dla osób często podpinających dyski, jest to ogromne ułatwienie.

Do zabierania ciepłego powietrza znad elementów zasilających i procesora, służy zamontowany w tylnej części wentylator - identyczny jak w KA3 MVP, i starszych produktach z serii KN. Jednak w tym wypadku, nie ma mowy o ciszy - po kilkunastu minutach, cooler potrafi dość mocno przypomnieć o swoim działaniu, co nie zmienia faktu, że spełnia swoje zadanie w 100%.

Niestety, również i radiator z wentylatorem, zamontowany na chipsecie, nie należy do cichych - podczas pracy, rdzeń dość mocno się nagrzewa, a niewielki wentylatorek nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wydajności.

Na mostku południowym, zastosowano zwykły, niewielki, aluminiowy radiator, który skutecznie odprowadza ciepło jednak, dużo lepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie odrobinę większego.

Płyta została wyposażona w dwa sloty PCI-Express, przeznaczone dla kart graficznych (tryb SLI), a także w dwa złącza PCI-E, oraz PCI. Odległość między portami przeznaczonymi dla kart graficznych jest na tyle duża, że bez przeszkód możemy zamontować nawet bardzo rozbudowane systemy chłodzenia. Nad górnym złączem, znalazło się miejsce na dodatkową wtyczkę zasilającą molex.

Ciekawym gadżetem - zwłaszcza dla moderów, są umieszczone pomiędzy złączami kart rozszerzeń diody LED, które emitują jasne, niebieskie światło (identyczne rozwiązanie, zastosowano w KA3 MVP).

Do podłączenia dysków i napędów (oprócz standardowo dwóch portów ATA), służy aż sześć złączy SATA2. Korzystając z nich, możemy zbudować następujące macierze dyskowe:

    

RAID0 - (striping) - Umożliwia połączenie dwóch lub więcej napędów, w jeden dysk logiczny. Wydajność takie zestawu, jest dwukrotnie wyższa niż pojedynczego dysku. RAID1 - (mirroring) - Dane z dysku głównego duplikowane są na drugim napędzie zapasowym. W wypadku awarii napędu głównego, dane są odtwarzane z dysku zapasowego. RAID10 - (inaczej zwany RAID 1+0 - połączenie RAID0 i RAID1) - W tym układzie potrzebne sa aż cztery dyski. RAID5 - (striping z kodami parzystości na wszystkich dyskach) - Do pracy wymaga minimum trzech dysków. Poszczególne bloki z danymi rozmieszczone są na kilku dyskach macierzy, a na ich podstawie kontroler przelicza kody parzystości i zapisuje je na różnych napędach. JBOD - połączenie dysków twardych bez wykorzystania technologii RAID. JBOD, w przeciwieństwie do RAID, nie daje korzyści w postaci przyspieszenia operacji zapisu/odczytu czy zwiększenia bezpieczeństwa danych.

Płytka zapewnia obsługę dla procesorów AMD z serii Athlon64 x2, Athlon64 FX, Athlon64 oraz Sempron.

Z tyłu zamontowana typową dla AM2, podstawkę wzmacniającą socket.

Cztery sloty dla pamięci DDR2, umożliwiają obsługe aż 32GB, o prędkości: 533/667/800MHz. Oczywiście można skorzystać z DualChannel.

Znajdująca się nad slotami ramu czerwona dioda led, informuje o tym, kiedy możemy bezpiecznie wyciągnąć kostkę jest to znana także i z innych produktów, technologia AntiBurn Led.

Dodatkowa wtyczka zasilająca (+12V), została umieszczona w złym miejscu (zdjęcie poniżej) - przewód zasilający zaburza prawidłową cyrkulację powietrza.

Również złącze LPT zostało umiejscowione niepoprawnie - przy prawym brzegu płyty, co (przy skorzystaniu z dołączonego śledzie z wejściem LPT) utrudnia przepływ powietrza wentylatorów kart graficznych.

Bateria, została umiejscowiona prostopadle względem płyty, jednak nie przeszkadza to tak, jak w poprzednich modelach (chociaż przyznam, że lepszym rozwiązaniem jest poziome umieszczenie baterii).

Zworka, służąca do resetowania biosu, jest jak zwykle czerwona - ułatwia to jej identyfikacje na płycie.

Płytka KN3 SLI2, została wyposażona w cztero-megabajtową kość FlashROM, z biosem firmy Award-Phoenix. Bios zapewnia obsługę najnowszych standardów, jak: Plug and Play 1.0A, APM 1.2, Multi Boot, DMI.

Ekran startowy

Poniżej kilka fotek z biosem.

Wszystkie testy zostaną przeprowadzone na następującej platformie sprzętowej:

     

Procesor: AMD Athlon64 3500+ AM2 (2.2GHz, 512Kb L2) Chłodzenie: AC Freezer64 PRO Pamięć RAM: Patriot Extreme Performance DDR2 1GB PC2-6400 Eased Latency DIMM Kit Karta graficzna: GeForce 7300GT Galaxy 128MB Dysk: Seagate Barracuda 80 GB 7200.9 (8MB, ATA/100) Zasilacz HuntKey AP350 (350W)

Do przetestowania płytek, zostaną wykorzystane następujące aplikacje:



Performance Test  CPU - Integer Math  CPU - Floating Point Math  CPU - MMX  CPU - SSE3DNow!  CPU - Compression  CPU - Encryption  CPU - Image Rotation  CPU - String Sorting  GPU - Graphics 2D Line  GPU - Graphics 2D Rectangles  GPU - Graphics 2D Shapes  GPU - Graphics 2D Fonts and Text  GPU - Graphics 2D GUI  GPU - Graphics 3D Simple  GPU - Graphics 3D Medium  GPU - Graphics 3D Complex  Memory - Allocate Small Block  Memory - Read Cached  Memory - Read Uncached  Memory - Write  Memory - Memory Mark



MetaBench  CPU  CPU  CPU  CPU

-

Floating-point Instructions MMX Instructions SSE Instructions SSE2 Instructions

             

CPU - 3DNow! Instructions GPU - Raytrace Scene 1 GPU - Raytrace Scene 2 GPU - Raytrace Scene 3 GPU - Raytrace Scene 4 GPU - Raytrace Scene 5 Memory - Memory C++ method Memory - Memory fillrate memcpy method Memory - Memory rep movsd Memory - Memory FPU 64-bit Memory - Memory Assembly 32-bit Memory - Memory fillrate Assembly 64-bit Memory - Memory fillrate MMX 32-bit Memory - Memory fillrate MMX 128-bit

Kolejny raz, inżynierowie z ECS'a stanęli na wysokości zadania - stworzyli produkt bardzo dobry jakościowo, wydajny i stabilny. Poza kilkoma błędami konstrukcyjnymi, praktycznie nie ma się do czego przyczepić (oprócz kilku błędów w rozmieszczeniu elementów). Głównych odbiorców płyty, upatrywałbym w graczach - SLi, LinnkBoost, FirstPacket czy DualNet with teaming, to technologie stworzone specjalnie dla nich. Kupując prezentowaną dziś płytkę KN3 SLI2 EXTREME, otrzymamy idealny produkt przeznaczony pod budowę wydajnej platformy dla gier, dodatkowo oferowany w atrakcyjnej cenie (426zł). Postanowiłem uhonorować naszego dzisiejszego bohatera, znaczkiem bestbuy serwisu OCM.pl. W niedalekim czasie jednak, porównamy wyniki jakie uzyskał, z wynikami płyty głównej marki Foxconn - C51XEM2AA8EKRS2H...[wreq] Wyniki testów dla każdej z aplikacji testowych, przedstawiają się następująco:

ECS KN3 SLI2 EXTREME

Zalety

Wady

+ + + + +

-

Jakość wykonania Atrakcyjna cena - 426zł Stabilna i wydajna praca Bardzo dobre wyposażenie Dobre możliwości OC

Sposób umiejscowienia baterii Głośne wentylatory Złe umieszczenie wtyczki +12V Złe umieszczenie złącza LPT

Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Summary •

The journalist of OCM.PL vortal has prepared a detailed test of ECS KN3 SLI2 EXTREME.



ECS KN3 SLI2 EXTREME motherboard has received “BEST BUY” award from OCM.pl editors.



Please find below the most important quotations from the article:

Introduction “In today’s article I am pleased to present another ECC product – ECS KN3 SLI2 EXTREME motherboard. Similarly to one of earlier ECS products which I had the chance to test (KA3 MVP) also this mobo has been designed for keen players. If it comes to equipment, also in this case the maker equipped the motherboard with quite a lot of additional accessories.”

Description “In the case of our today’s hero, in contrast to KA3 MVP, a dark laminate has been used but slots have been also made of colourful material which looks great. As far as quality of manufacturing is concerned, one cannot find any imperfections – like in the case of the latest ECS constructions, quality of this one is also very good.” Summary “One more time ECS engineers have created an efficient and stable product of very good quality. Apart from a few construction imperfections, there is almost anything that could be questioned (there are just a few mistakes with elements arrangement). I believe the main users of the mobo are game players – SLi, LinnkBoost, FirstPacket or DualNet with teaming – these are technologies created especially for them. While buying the KN3 SLI2 EXTREME mobo one will receive an ideal product which is a perfect solution to construct an efficient game platform. This, additionally, is offered at an attractive price – PLN 426. I decided to grant the “Best Buy” award of OCM.pl vortal to our today’s hero. However, we will soon compare its results with the ones of Foxconn – C51XEM2AA-8EKRS2H mobo.” ECS KN3 SLI2 EXTREME

Advantages: + Quality of manufacturing + Attractive price – PLN 426 + Stable and efficient work + Very good equipment + Good overclocking ability Disadvantages: - The way battery has been placed - Loud fans - Bad placement of +12V plug - Bad placement of LPT interface