MERLO 1964-2014

MACHINE OF THE YEAR 2014

LINIA KOMPAKTOWA PL

GRUPA MERLO

2|3

GRUPA MERLO

W czołówce rozwiązań technologicznych Bezpieczeństwo, wygoda i maksymalna wydajność

Marka Merlo jednoznacznie kojarzy się z zaawansowaną technologią konstrukcji ładowarek teleskopowych i instalacji przemysłowych, a od 1964 roku historię firmy tworzą nowe idee oraz wytrwałość i pasja w ich realizacji. Dzięki tym cechom mogła powstać grupa przemysłowa, która opracowała szereg bardzo udanych produktów, wielokrotnie nagradzanych w międzynarodowych konkursach. Dostarczanie kompleksowych rozwiązań, od koncepcji do końcowego produktu, od projektu do sprzedaży, oznacza w konsekwencji umiejętność wprowadzania innowacji oraz przewidywania potrzeb i przyszłych trendów na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. W dążeniu do osiągnięcia coraz bardziej ambitnych celów, technologia Merlo stała się siłą napędową programu rozwoju, który jest w stanie przekroczyć granice wytyczone przez konwencjonalne rozwiązania. Bezpieczeństwo, komfort i wydajność to dla nas kluczowe pojęcia. Dlatego też, każda z wyprodukowanych u nas maszyn bije wszelkie rekordy, jeśli chodzi o konstrukcję i moc, a także o respektowanie potrzeb końcowego użytkownika i wymagań środowiska naturalnego. Takie, doskonale sprawdzające się podejście zostało zademonstrowane na wiele różnych sposobów takich, jak m.in: zintegrowany proces produkcji, zastosowanie nowoczesnych metod konstrukcyjnych, automatyzacja procesów, zintegrowane rewolucyjne systemy elektroniczne i zautomatyzowane procesy obróbki. Chęć utrzymywania coraz ściślejszych kontaktów z klientami znajduje odzwierciedlenie w kontynuacji naszego programu szkolenia personelu i kursów dokształcających oraz w jakości naszej sieci serwisowej, a także relacji wzajemnego zaufania, jakie zbudowaliśmy z pomocą naszych dealerów. W rezultacie możemy zaoferować gamę kompaktowych i zwrotnych maszyn, które są niezwykle wydajne i komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne. W tym tkwi siła grupy Merlo.

4|5

INNOWACJE NA PIERWSZYM MIEJSCU

KOMPAKTOWA KONCEPCJA

Skoncentrowana siła Dziesięć powodów, dla których warto zakupić kompaktowy podnośnik teleskopowy marki Merlo

Do działań związanych z budową, wynajmem i inwestycjami miejskimi, firma Merlo zaprojektowała linię kompaktowych podnośników teleskopowych, wspieranych przez urządzenia gwarantujące maksymalną produkcję i wydajność. Ponieważ zostały opracowane do wszechstronnych zastosowań, są praktyczne, uniwersalne i łatwe w obsłudze. Wyposażone są w wysięgnik o zasięgu do 6 metrów (P25.6 i P32.6) oraz 8 metrów (P28.8) wysokości i mogą przenosić ładunki o wadze do 3200 kg. Linia kompaktowa Merlo pozwala na szybszy zwrot z inwestycji i przyczynia się do zwiększenia opłacalności, wydajności i konkurencyjności.

Kompaktowość: wysokość trzech standardowych modeli to 1,92 m (P 25.6) i 2,15 m (P 28.8 - P 32.6). Wersje Low Profile: wysokość kabiny 1,77 m (P 25.6) – najniższa na rynku, i 2 m (P 28.8 - P 32.6). Osprzęt: przeznaczony do maksymalizacji pracy, zwiększenia wydajności. Miejsce operatora: kabina o szerokości wewnętrznej 995 mm dająca wyjątkową przestrzeń. Szerokość drzwi: łatwo wejść i wysiąść, większy komfort pracy. Ramiona o długości 6,4 i 8,2 m. Są lepsze od przednich ładowaczy pod względem wysokości, szybkości i wydajności pracy (dwa razy większa nośność na większe wysokości). Przekładnia hydrostatyczna sterowana elektronicznie: łatwa w użytkowaniu, praktyczna i intuicyjna (oprócz P 25.6). Przekładnia hydrostatyczna: milimetrowe przesuwy, większa wydajność i mniejszy stres. Prędkość: do 40 km/h, hak holowniczy, hamulce na czterech kołach, hamowanie przyczepy. Średnie roczne wykorzystanie: ponad 1000 godzin. Oszczędność i większa wydajność.

RACJONALNE ŚRODOWISKO PRACY

6|7

KABINA

Więcej przestrzeni, dzięki największej kabinie dostępnej na rynku Gdzie komfort, cisza i widoczność są standardem Linia maszyn kompaktowych wyposażona jest w kabinę podobną do tej, jaką posiadają podnośniki teleskopowe Merlo o większej mocy i wymiarach. Operator ma łatwy dostęp do kabiny, dzięki szerokim drzwiom i znacznej odległości między fotelem a kierownicą. Słupek boczny został przesunięty do tyłu, dzięki czemu nawet osobom o mocniejszej budowie łatwo jest wejść do środka. Szerokość kabiny wynosząca 995 mm jest największa w swojej kategorii. Ergonomia miejsca operatora jest dopracowana, urządzenia sterownicze rozmieszczone w sposób logiczny i umożliwiający łatwą i precyzyjną pracę.

Konstrukcja jest zgodna z międzynarodowymi normami FOPS i ROPS. Wersja z obniżoną kabiną „L”. Dużo miejsca w kabinie ułatwia poruszanie się. Szyby o powierzchni 4,3 m² ułatwiają prowadzenie i zmniejszają stres. Przezroczyste zadaszenie daje maksymalną widoczność podczas podnoszenia.

Sterowanie przełącznikiem kierunku jazdy w kierownicy, bezpiecznie włączane jednym palcem, trzymając dłoń na kierownicy.

Oprzyrządowanie mieszane analogowe i cyfrowe dostarcza kompletnych informacji i jest precyzyjnie zaprojektowane.

Płyty dźwiękochłonne redukują poziom hałasu silnika, co daje większy komfort. Klimatyzator: opracowany by zapewnić idealną temperaturę. Drzwi otwierane na 180° z niezależnym bocznym okienkiem w górnej części.

Operator wchodzi na swoje miejsce w sposób naturalny, dzięki optymalnej odległości między fotelem a kierownicą i szerokim przeszklonym drzwiom, złożonym z dwóch elementów rozchylanych do kąta 180°.

TYLE MOCY ILE POTRZEBA

8|9

Technologia Merlo w służbie wydajności twojej firmy

SILNIK I PRZEKŁADNIA

Wysokie osiągi, zmniejszone spalanie i gwarantowane szczędności Projektanci Merlo zastosowali technologicznie zaawansowane silniki diesla, rozwinięte przekładnie hydrostatyczne i osie wyposażone w hamulce tarczowe suche, które zmniejszają zużycie mocy. Silnik diesla/przekładnia sterowane są elektronicznie, co optymalizuje osiągi i redukuje wydatki energii. Testy praktyczne wykonane przez niezależne instytucje(1) wykazały oszczędność paliwa dochodzącą do kilku tysięcy litrów rocznie, poza tym siła uciągu P 28.8 i P 32.6 wynosi blisko 5000 kg, co jest wartością umożliwiającą doskonałe osiągi przy poruszaniu i transporcie.

2 1

Silnik umiejscowiony z boku maszyny, z patentem Merlo: prawidłowa PORÓWNANIE Z KONKURENCJĄ Litrów na godzinę Delta litrów Wykorzystanie roczne:1000 godzin Koszt: 1,4 Euro/litr(2) (1)

(2)

MERLO

KONKURENCJA 1

KONKURENCJA 2

7.7

10.6

12.77

+2.9

+5.07

+2.900 litrów

+5.070 litrów

+3.480 Euro

+ 6.084 Euro

TESTY WYKONANE W LYCÉE AMPÈRE - VENDÔME - FRANCE

1,2 Euro za litr. Dane z 15 października 2012 z Izby Handlowej w Modenie.

5

1

koncepcja i rozmieszczenie ciężarów, lepsza widoczność boczna.. Elektroniczne zarządzanie silnikiem/przekładnią: znakomite przyspieszenie od 0 km/h do prędkości maksymalnej i zwiększający się przepływ płynu. Optymalizuje czasy pracy i oszczędności. Konserwacja: łatwy dostęp do elementów silnika. Pompy zębate: P 25.6/L 84 litrów/min P 28.8 i P 32.6 L Plus/Plus 91l/min. Korzystny stosunek kosztów do zysków. Pompa Load-Sensing: P 28.8 Top i P 32.6 Top o natężeniu 108 l/min. Aktualny stan wiedzy. P 25.6/L: prędkość 36 km/h, hak holowniczy. Dla większej wydajności i bezpieczeństwa. P 32.6 i P 28.8: dwustopniowa mechaniczna zmiana biegów, 40 km/h. Większa wydajność. Sterowanie przełącznikami «wstecz/do przodu» na kolumnie kierownicy (opcja): precyzyjne manewry, płynna i stopniowa zmiana biegów. Proste i praktyczne.. Hamulce tarczowe suche: maksymalna skuteczność i minimalne pochłanianie mocy.

6

4 1 - Oś 2 - Mechanizm różnicowy 3 - Silnik hydrostatyczny 4 - Wał napędowy 5 - Silnik 6 - Pompa hydrostatyczna 7 - Przewody hydrauliczne

7 1 2 1 3

1) P25.6: Kubota V3307 DI 3,4 l, 55kW/75HP. Maksymalny moment obrotowy 265 Nm przy 1400 obr/min. 2) P28.8 i P32.6: Perkins 104D.44T 4,4 l, 74,5kW/101HP. Maksymalny moment obrotowy 392 Nm przy 1400 obr/min.

TERAZ WSZYSTKO JEST BLIŻEJ

10 | 11

WYSIĘGNIK

Zaufaj wysięgnikowi teleskopowemu, synonimowi niezawodności, trwałości i bezpieczeństwa Merlo pomoże ci podnosić lepiej i więcej Projektanci Merlo stworzyli mocne ramię teleskopowe, kompaktowe i lekkie, które stało się standardowym odniesieniem dla projektu, pojemności załadunku i szybkości wykonywania prac. Wysięgnik jest zbudowany z selekcjonowanej stali konstrukcyjnej, ze spoinami wzdłuż neutralnej osi zginania, co sprawia, że wysięgnik pozostaje wyprostowany nawet przy pełnym wydłużeniu i we wszystkich warunkach obciążenia. Podzespoły takie jak rury i kable umieszczone są wewnątrz ramienia, dzięki czemu zewnętrzna powierzchnia zachowuje czyste linie i bez występów. Karetka typu ZM2 umożliwia zamocowanie całego oprzyrządowania Merlo. Sterowanie hydrauliczną blokadą urządzenia odbywa się z kabiny, a hydrauliczne i elektryczne połączenia są typu quick-fit.

Stal dobrej jakości: strukturalna, lekka i trwała. Możliwość większego obciążenia. Dwusekcyjne ramię w modelach P 25.6 i P 32.6. Maksymalna wysokość podnoszenia modelu P 32.6 wynosi 6,4 metra.

Trzysekcyjne ramię: model P 28.8. Mechanizm umożliwiający wysunięcie ramienia, złożony z dźwignika dla pierwszej sekcji i lin dla kolejnej. Utrzymuje lekkie ramię, optymalizując wydajność podnoszenia i ładunek roboczy. Części hydrauliczne/elektryczne: zabezpieczone dla większej niezawodności. Karetka ZM2: wymienność oprzyrządowania Merlo. Większa wszechstronność. Tac-Lock: wymiana narzędzi z miejsca operatora dla większego komfortu. Gniazda hydrauliczne/elektryczne: zasilanie sprzętu dla większej uniwersalności. Joystick: poruszanie ramieniem za pomocą praktycznego i intuicyjnego joysticka. System przeciwwywróceniowy automatyczna blokada niebezpiecznych ruchów.

Karetka z oprzyrządowaniem wyposażona jest w hydrauliczny system blokady Tac-Loc, który gwarantuje szybką wymianę oprzyrządowania z maksymalną wygodą.

BEZPIECZEŃSTWO NA KAŻDYM PODŁOŻU

12| 13

OSIE

Nadaj swojej pracy właściwy kierunek dzięki rozwiązaniompraktycznym, skutecznym i pewnym Osie Merlo o wysokich osiągach, stworzone do łatwego sterowania

SKRĘT PRZEDNICH KÓŁ

SKRĘT SKORYGOWANY

Merlo jest projektantem i producentem większości podzespołów, z których złożone są jego podnośniki teleskopowe. Osie są integralną częścią każdego projektu i zostają opracowane i zwymiarowane tak, by jak najlepiej łączyły główne elementy. W linii maszyn kompaktowych zastosowano dwa rodzaje osi. Pierwsza z nich wyposażona w przekładnie planetarne w modelu P25.6 zapewnia obniżenie środka ciężkości. W modelach P28.8 i P32.6 zastosowano wersję z portalem, który zwiększa prześwit od podłoża, ułatwiając manewrowanie i zwiększając uniwersalność. Oba rodzaje są wyposażone w hamulce tarczowe suche, automatyczny hamulec postojowy i blokadę różnicową (opcjonalnie).

Osie: zaprojektowane, jako integralna część produktu dla uzyskania maksymalnej

SKRĘT SYNCHRONICZNY

wydajności. P 25.6: przekładnie planetarne, pozwalają na obniżenie środka ciężkości. P 28.8 i P 32.6: oś z portalem, prześwit 385 mm. Większa wszechstronność. Trzy tryby kierowania: skrętne przednie koła, skrętne wszystkie koła i skręt synchroniczny, dla zwiększonej zwrotności, wydajności i produktywności. Stały napęd na cztery koła: maksymalna przyczepność w każdych warunkach. Zintegrowane hamowanie: serwosterowane, działa na czterech kołach dla maksymalnego bezpieczeństwa. Hamowanie postojowe: włącza się po wyłączeniu silnika lub przy włączonym silniku z kabiny. Blokada mechanizmów różnicowych (opcjonalnie) dla łatwiejszego zastosowania na trudnym podłożu.

Doskonała możliwość skrętu i jego trzy tryby umożliwiają zwrotność i ułatwiają pracę w każdych warunkach terenowych.

DOŚWIADCZENIE MERLO DO USŁUG

14 | 15

OSPRZĘT

Od pomysłu do wykonania wszechstronnego zastosowania Większa wydajność i skuteczność z wymiennym oprzyrządowaniem Merlo W ewolucji produktu Merlo stosuje proste i skuteczne wytyczne. Od pomysłu do wykonania - wszystko jest opracowywane, projektowane i realizowane w zakładach Grupy. Ta prosta reguła dotyczy także oprzyrządowania. Mając za sobą długie doświadczenie technicy Merlo wykonali szeroką gamę oprzyrządowania, podzieloną według rodzaju i wydajności załadunku. Modele P 28.8 i P 32,6 wykorzystują takie samo oprzyrządowanie, jak to opracowane dla modeli wysięgników teleskopowych z wyższego segmentu, dzięki zastosowaniu karetki o nazwie ZM2. Model P 25.6 ma oprzyrządowanie dedykowane. Dzięki temu można zastosować oprzyrządowanie produkcyjne, przetestowane i dowolnie wymienne, co umożliwia wykonanie docelowych aplikacji, w celu ułatwienia pracy i zmniejszenia czasu wykonania. Linia kompaktowa Merlo to prawdziwie profesjonalne środki, które stanowią dopełnienie szerokiej gamy produktów Merlo. HAK NA KARETCE ŻURAWIA

ŻURAWIK TYPU KRATOWNICA

WIDŁY

ŁYŻKA 4 X 1

KOSZ STAŁY

ŻURAWIK

ŁYŻKA DO PRAC ZIEMNYCH

KASTRA NA BETON

ŚWIAT MERLO

6 SIOSTRZANYCH SPÓŁEK NA PONAD 50 RYNKACH PONAD 600 DEALERÓW

RESIDENT REGIONAL DIRECTOR

Sydney 2013

INNY ŚWIAT

16 | 17

W zglobalizowanym świecie Merlo stawia klienta na pierwszym miejscu!

ŚWIAT MERLO

Przywilej bycia klientem Merlo, innowacyjne produkty i usługi skrojone na miarę Od doskonałych produktów do doskonałości usług W coraz bardziej zglobalizowanym i dynamicznym świecie Merlo inwestuje 10% wpływów w swój strategiczny sektor, jakim jest rozwój produktu, uważany za filar zwiększenia udziału Merlo w światowym rynku. Na przestrzeni lat marka Merlo stała się synonimem doskonałości i wysokiej technologii. W 2008 roku dostosowano proces produkcyjny do systemu kontroli jakości ISO 9001, co było znaczącym krokiem w kierunku osiągnięcia najwyższej jakości. Od tego czasu proces ten jest stale dopracowywany i ulepszany. Równocześnie by umożliwić stawianie klienta zawsze na pierwszym miejscu, firma zaczęła inwestować w system usług takich jak finansowanie, serwis, szkolenia, części zamienne i wsparcie teleinformatyczne, w tym zdalne diagnozowanie problemów, dzięki projektowi Merlo Mobility.

Automatyczny magazyn części zamiennych

2011

2014

1000 m3

10.000 m3

Wypełnienie

100%

85%

Odsetek przetwarzanych kodów

50%

86%

Odsetek zarządzanych linii

65%

94%

Czas pobierania

90”

30”

8.000

17.000

Pojemność składowania

Liczba kodów

Nowy zautomatyzowany serwis części zamiennych, zapewniający dostawy w ciągu 24 godzin Wśród inwestycji wyróżnia się nowy magazyn części zamiennych, zajmujący powierzchnię 7000 m². Ma pojemność składowania 10000 m³ i umożliwia zarządzanie 20 tysiącami kodów. Ponadto obiekt ten jest w stanie automatycznie odpowiedzieć na 94% zamówień składanych każdego dnia, przy średnim czasie kupowania wynoszącym 30 sekund dla każdej linii. Celem jest dostarczenie pilnych zamówień w ciągu 24 godzin i przetwarzanie w ciągu tygodnia zamówień magazynowych, zapewniając najwyższy poziom usług. Skierowanie uwagi na Klienta to wyzwanie, które Merlo postawiło samo sobie i które chce spełnić gwarantując produkty, usługi i logistykę dopracowane do doskonałości, tak by sprostać wymaganiom klientów działającym coraz bardziej dynamicznym i konkurencyjnym świecie.

DANE TECHNICZNE

P 25.6 / L

P 28.8 L

P 28.8 Plus / L Plus

P 28.8 Top

P 32.6 L

P 32.6 Plus / L Plus

P 32.6 Top

Masa bez obciążenia, z widłami (kg)

4750

6400

6400

6400

6150

6150

6150

Maksymalny udźwig (kg)

2500

2800

2800

2800

3200

3200

3200

Maksymalna wysokość podnoszenia (m)

5,9

8,2

8,2

8,2

6,4

6,4

6,4

Maksymalny zasięg (m)

3,3

5,3

5,3

5,3

3,4

3,4

3,4

Wysokość maksymalnego zasięgu (m)

4,7

5

5

5

5,3

5,3

5,3

Zasięg przy maksymalnym zasięgu (m)

1,4

1,5

1,5

1,5

1,3

1,3

1,3

Udźwig przy maksymalnej wysokości (kg)

1750

1500

1500

1500

2600

2600

2600

Udźwig przy maksymalnym zasięgu (kg) Silnik turbo (prod./cylindry) Moc silnika zgodnie z normą Tier 4 Interim (kW/KM) Maksymalna prędkość (km/h) Hydropneumatyczny system zawieszenia wysięgnika BSS Zbiornik paliwa (l)

1000

600

600

600

1250

1250

1250

Kubota/4*

Kubota/4

Kubota/4

Kubota/4

Kubota/4

Perkins/4

Perkins/4

55/75*

74,5/101

74,5/101

74,5/101

74,5/101

74,5/101

74,5/101

36 -

25

40

40

25

40

40

p

p

p

p

p

p

100 -

100 -

70

100

100

210/80 -

210-91 -

210-91 -

100

100

210-108

210-91 -

210-91 -

210-108

Zbiornik oleju hydraulicznego (l)

70

85

Kabina FOPS (ISO 3449) i ROPS (ISO 3471)

P

P

85

85

85

85

85

P

P

P

P

Sterowanie joystickiem elektromechanicznym

p

P

P

P

P

P

P

P

Blokada osprzętu typu Tac-Lock Pomocniczy układ hydrauliczny na ramieniu

P

P

P

P

P

P

P

P

P

P

P

P

P

P

Dwie sztuki wideł pływających (długość. 1200 mm)

P

P

P

P

P

P

P

Przekładania hydrostatyczna Przełącznik kierunku jazdy

P

P

P

P

P

P

P

Finger-Touch

P

P

P

P

P

P

P

Pedał impulsowy do precyzyjnego sterowania jazdą

P

P

P

P

P

P

P

Stały napęd na cztery koła

P

P

P

P

P

P

P

Skręt na czterech kołach

P

P

P

P

P

P

P

Automatyczny hamulec postojowy

P

P

P

P

P

P

P

Reflektory robocze w kabinie (2 P + 2 T)

p

P

P

P

P

P

P

12-16.5 -

405/70-20

405/70-20

405/70-20

405/70-20

405/70-20

405/70-20

p

p

p

p

p

p

p

p

p

p

p

p

p

Pompa hydrauliczna zębata (bar-l/min) Pompa hydrauliczna Load-Sensing (bar-l/min)

Opony standardowe Zmiana prędkości Shift-on-the-Go Homologacja na ciągnik rolniczy

*Moc silnika zgodnie z normą Tier 3 B na model P 25,6. P Standard. p Opcja.

SŁOWO O DANYCH

18 | 19 P 28.8 L / Plus / L Plus / Top

P 32.6 L / Plus / L Plus / Top

PANO

RAMIC

PANO

P32.6

F

F H

E C A

B

P

P

P

PANO

PANO

P32.6

WYMIARY

P 25.6

P 25.6 L

A (mm) B (mm) C (mm) D (mm) E (mm) F (mm) H (mm) M (mm) P (mm) R (mm) S (mm)

3900 835 2450 615 3480 270 1800 995 1920 3370 4200

3900 835 2450 615 3480 270 1800 995 1770 3370 4200

B

R

RAMIC

WYMIARY

P32.6

P 28.8 Plus / Top

P 28.8 L / L Plus

4260 1000 2720 530 3780 385 2000 995 2150 3700 4550

4260 1000 2720 530 3780 385 2000 995 2000 3700 4550

A (mm) B (mm) C (mm) D (mm) E (mm) F (mm) H (mm) M (mm) P (mm) R (mm) S (mm)

WYMIARY

5

5

5

4

4

4

3

3

0,5 m

1000 kg 1250 kg 1500 kg 1750 kg 2000 kg 2500 kg

2500 kg

6

2800 kg

6

2000 kg

7

6

1500 kg

7

1000 kg

8

7

750 kg

9

8

600 kg

9

8

2

1

1

1

0

0

0

-1

EN 1459/B

-1 7

6

5

4

3

2

1

0

7

6

5

4

3

P 32.6 L / L Plus

4220 970 2720 530 3780 385 2000 995 2150 3700 4550

4220 970 2720 530 3780 385 2000 995 2000 3700 4550

P 32.6 Z WIDŁAMI

9

2

P 32.6 Plus / Top

A (mm) B (mm) C (mm) D (mm) E (mm) F (mm) H (mm) M (mm) P (mm) R (mm) S (mm)

10

2

R

RAMIC

10

3

D

S

P 28.8 Z WIDŁAMI

P 25.6 Z WIDŁAMI

10

H

E C A

H D

S

R

S

P32.6

F

E C A

B

D

RAMIC

2

1

1250 kg 1500 kg 1700 kg 2000 kg 2600 kg

DANE TECHNICZNE

M

M

M

0

3200 kg

P 25.6 / P 25.6 L

EN 1459/B

-1 7

6

5

4

3

2

1

0

MERLO S.P.A. Via Nazionale, 9 - 12010 S. Defendente di Cervasca - Cuneo - Italia Tel. +39 0171 614111 - Fax +39 0171 684101 www.merlo.com - [email protected]

MERLO POLSKA SP. Z O.O. ul. Warszawska 109 05-092 Łomianki Tel. / Fax +48 22 751 20 22 www.merlo.com - [email protected]

Ładowarki teleskopowe przedstawione w niniejszym dokumencie mogą być wyposażone w akcesoria opcjonalne lub specjalne, które nie stanowią części standardowego zestawu, ale które są dostępne na życzenie. W niektórych państwach określone modele lub osprzęty mogą być niedostępne ze względu na ograniczenia lub przepisy rynkowe. Dane techniczne i inne informacje były aktualne w momencie drukowania; jednak, zgodnie z polityką firmy w zakresie nieustannego doskonalenia technicznego, zastrzegamy sobie prawo do modyfikowania naszych produktów bez uprzedniego powiadomienia. Lokalny przedstawiciel firmy Merlo z przyjemnością przekaże Państwu najnowsze informacje na temat wszystkich naszych produktów i usług.

MKT MERLO • W 477 PL 0214