KOCAELİ İZMİT ATATÜRK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ. Veli Toplantısı

KOCAELİ İZMİT ATATÜRK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ Veli Toplantısı DEĞERLİ VELİLER Çocuğunuza “iyi bir mesleki eğitim aldırmak ve geleceğe emin...
1 downloads 0 Views 1MB Size
KOCAELİ İZMİT ATATÜRK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

Veli Toplantısı

DEĞERLİ VELİLER Çocuğunuza “iyi bir mesleki eğitim aldırmak ve geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlamak için donanımlı iyi bir mesleki eğitim okulunda bulunmaktasınız.

………….HOŞGELDİNİZ…………… Çocuğunuza iyi bir gelecek sağlamak ve etkili anne babalık yapmak için; burada yapılan tüm duyuruları takip etmeniz ve verilen kitapçığı da siz ve çocuğunuza okutmanız faydalı olacaktır.. ……BAŞARILI YIL GEÇMESİ DİLEĞİYLE…. Kemal ARSLAN Okul Müdürü

Öğrencinizin Başarısında En Önemli Unsur TAKİPTİR.   

   

      

Öğrencinizin ; Devamsızlık Bilgileri Sınav Sonuç Bilgileri, Sınav Tarihleri, Karne Notları, Diploma Notu, Proje Bilgileri, Nakil Bilgisi, Okul içinde ve dışındaki davranış durumları, disiplin durumları, Ders çalışma , başarı ve motivasyon etkinlikleri, Etkili Anne Babalık, Arkadaş ve sosyal çevresini Vb. Takip etmeli gözlemlemelisiniz.

E-okul veli bilgilendirme internet sitesinden takip 

.

MEB Mobil Bilgi Servisi 8383 numarasına mesaj atarak cep telefonundan takip

Okula gelerek ve öğretmenlerle görüşerek takip. Bu süreçte okula gelince  Rehber öğretmen ile görüşme,  Sınıf rehber öğretmeni ile görüşme,  Öğrenci işleri Müdür Yardımcıları ile görüşme ,  O gün veli görüşme günü olan öğretmenlerle görüşme şeklinde yapılmalıdır.  Yapılan görüşmeler öğrenciye mutlaka yansıtılmalıdır. 

Çevrede ve evde takip  Arkadaşlarının

ve gittiği mekanın takibi.  Akşam eve geldiğinde kitap defter ve çantasının takibi  İnternet sitelerinde yaptığı faaliyetlerin takibi  Cep telefonunda yaptığı işlemlerin takibi

 Orta

Öğretim Yönetmeliği değişmiş olup değişiklikler okulun internet sitesinde “Yararlı Dokümanlar” kısmında “Veli Bilgilendirme Dokümanında” bulunmaktadır. Eğitim öğretimi olumlu etkileyecek yönetmelik kaliteyi artıracaktır. Okulun internet sitesinde faaliyet ve öğrencilerle ilgili duyurular sürekli yapılmaktadır . Sizlere dağıtılan kitapçıklarda yeni yönetmelik açıklanmıştır.

 http://izmitataturkeml.meb.k12.tr

TEKRAR EDİYORUZ Sizlere

dağıtılan kitapçıkları özenle satır satır okumanız ve çocuğunuza okutmanız faydanıza olacaktır.

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre  Okulumuzda

serbest kıyafet uygulaması olup güvenlik açısından “Öğrenci kimliği olmayan” kişi; okula alınmayacak ,sorumluluk ve normal sınavlara alınmayacak (Tüm Sınavlar Ortak Yapılacağı İçin) , belge düzenlenmeyecek , rapor vs kabul edilmeyecek ve idari gibi tüm işlemleri yapılmayacaktır.

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre  Devamsızlık süresi hak değil acil durumlarda kullanmak üzere tanınmıştır. Öğrenci hiçbir engele takılmadan eğitim öğretim işleriyle ilgilenmek zorundadır . Sorumluluk velilere aittir.  Özürsüz Devamsızlıklar “10” Özürlü Devamsızlık “35” Toplamda “45” Gün olup tüm öğrencilerin dikkat etmesi önemle duyurulur. Özürlü devamsızlık belgeye dayalı olarak kullandırılır.

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre  Rapor

gibi özür belgeleri 5 gün içinde kesinlikle “ÖĞRENCİ VELİSİ” tarafından idareye (Öğrenci İşleri Müdür Yardımcılığına) teslim edilmezse kabul edilmeyecektir.  İşletmede yapılan devamsızlıklar özürsüz devamsızlıktan sayılmaktadır.

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre

2

gün üst üste “ÖZÜRSÜZ” devamsızlık yapan öğrenciler hakkında disiplin işlemi yapılacaktır.  Devamsızlıklar 8383 SMS sistemine kayıtlı velilere günübirlik bilişim araçlarıyla bildirilecektir.Ayrıca Mektup gönderilecektir.  10 gün özürsüz devamsızlığı, toplamda 45 gün olan öğrencinin okulla ilişkisi kesilecek ve açık liseye gönderilecektir.

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre

Bayrak törenlerine dersi olan öğrencilerin katılması mecburi olup kasıtlı katılmayan öğrencilere disiplin işlemi yapılacaktır . Pazartesi geç kabul işlemi yapılmayacaktır.  Alışkanlık olmamak ve geçerli sebebi olmak kaydıyla Pazartesi hariç 1. dersin 10. dakikasına kadar gelen öğrenci derse alınacak teneffüste geç kabul kağıdı almak üzere nöbetçi müdür yardımcısına gönderilecektir.1. ders harici derse geç kalmalar devamsızlıktan sayılacaktır.  Okula sürekli geç gelen, derslere geç giren veya girmeyen , okuldan erken ayrılan, izinsiz kaçan öğrencilerin velileri bilgilendirilecek, disiplin işlemi yapılacak ve hiçbir izin, rapor ve devamsızlık işlemi kabul edilmeyecektir. 

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre 

Gün içinde toplam ders saatinin yarısından fazla derse girmeyenin devamsızlığı tam gün sayılacaktır. “Örneğin o gün 6 saat dersiniz var 4 saat derse girmediyseniz tam gün devamsız sayılacaksınız.” Eskiden devamsızlık öğleden önce yarım öğleden sonra yarım sayılmaktaydı. Bu durum değişti.Bu yüzden okula geldiğiniz an girmediğiniz her ders devamsızlığı etkileyecektir.

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre Ders

sınavların tamamı aynı anda ortak yapılacak olup sınav programı okul internet sitesinden ve e-okul sisteminden duyurulmuştur.

 http://izmitataturkeml.meb.k12.tr

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre

Sözlü

Uygulaması Kaldırılmış olup “PERFORMANS” uygulaması getirilmiştir. Dönem ödevleri yerine “PROJE ÖDEVİ” uygulaması getirilmiştir.

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre

Dersten geçme notu 45 ten 50’ye çıkarılmıştır. Hiç zayıfı olmayan “DİREK” ,not ortalaması 50’yi geçen “ORTALAMA İLE” veya aynı sınıfta 3 toplamda 6 zayıfı olan öğrenci “SORUMLU” olarak sınıfını geçecektir.  Aynı sınıfta 3 ten fazla zayıfı olan 50 den aşağı not ortalaması olan öğrenci sınıfta kalacak olup bir sınıfta en fazla 3 toplamda en fazla 6 zayıfı olan öğrenci sınıf geçebilecektir.Zayıfı olan öğrenciler sorumluluk sınavlarına girecektir.  “Kasım ve Nisan” aylarında hazırlanan programla (Hafta Sonu Olabilir) daha önceki yıllardaki bir sınıftan en fazla 3 toplamda en fazla 6 zayıfı olan öğrencilere “sorumluluk sınavı” yapılacaktır. “ORTALAMA YÜKSELTME SINAVI KALDIRILMIŞTIR”  

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre  Okula,

araç gerece, arkadaşına zarar veren öğrencilere disiplin işlemi yapılacak verdikleri zarar ödettirilecektir.  Disiplinsiz ortamda bulunan ve haber vermeyen öğrencide aynı cezayı alacaktır.  Böyle durumlarda nöbetçi öğretmen, müdür yardımcısı ve müdüre anında bilgi verilecektir.

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre Okulda “SİGARA İÇME” gibi zararlı alışkanlıklara sahip öğrencilere “88” lira para cezası ve disiplin işlemi anında uygulanacaktır.  Böyle ortamlarda bulunan ve bilgi vermeyen öğrencilere de bu cezalar uygulanacaktır.  Diğer öğrencilerin öğrencilere uygulayacağı herhangi bir şiddet, baskı veya para isteme gibi olaylar anında Müdür Yardımcısı,Müdür Baş Yardımcısı veya Okul Müdürüne bildirilecektir. 

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre  Başarının

en önemli kaidesi saygı ve edep olup İdareci, Öğretmen, Personel , Öğrenci ve Sosyal Hayattaki herkese saygı gösteren öğrenciler olumlu değerlendirilmektedir.  İdari işlemler için gireceği odada saygı ve hitap kurallarına azami uymaları önemle rica olunur.  İdare ile yapacakları tüm işlemlerde mutlaka “ÖĞRENCİ KİMLİĞİ” yanında olsun.

Yeni “Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğine” Göre  Ders

kitapları sınıf öğretmenleri ve müdür yardımcıları tarafından dağıtılmıştır.  Yıl sonunda kitaplar tekrar geri dönüşüme alınacaktır.  Ders kitabı araç gereci performans çalışmalarında ‘NOT OLARAK’ değerlendirilecektir.

 Kütüphane

Tüm Gün Açık olup serbestçe kitap okuyabilir ders çalışabilirler.  Kütüphanede kitap okuyanlara “ücretsiz” çay, kahve, vs servisi yapılmaktadır.  Her ay en çok kitap okuyan öğrencilere “ödüller” verilmektedir.  Okulda yemekhane ve kantin hizmetleri temiz ortamlarda verilmektedir.

 Okulumuzda

düzenlenen gezilerden ücret alınmamaktadır.  Sosyal sportif ve kültürel faaliyetlerden de ücret alınmamaktadır.  Yapılan kurslardan kişisel masraflar hariç(test, kitap vs.) ücret alınmamaktadır.

 Öğrencilere

ücretsiz İngilizce, hızlı okuma ve sınavlara hazırlık kursları açılacak olup duyurular öğrencilere ve sizlere MESAJ sistemi ile ve okul internet sitesinden yapılacaktır.  Şu an 7-14 yaş arası kurslar başlamıştır.  Annelere yönelik akşamları AerobikStep, Hafta Sonu Yemek yapım kursları başlamış olup başvurular Md. Yrd. Sait ŞEN’e yapılabilir.

Okulun tamamı 50 kamera ile izlenmekte olup öğrencilerin davranışlarına dikkat etmeleri önemle duyurulur.

BAŞARILI OLMAK İÇİN EN ÖNEMLİ YOL LEYLA MUCİZESİ (21 Temmuz 2007 tarihli Hürriyet gazetesinin manşeti) Leyla UYAN Bingöl’ün Mutlaca Köyünde sadece ilkokul ikinci sınıfa kadar okula gidebildi.İlkokul diplomasını Halk Eğitim Merkezinden okuma yazma kursunu bitirince aldı.Ortaokul ve liseyi açık öğretimde bitirdi.Gündüz tarlayla uğraştı hayvanlara baktı.Geceleri üniversiteye hazırlandı ÖSS üniversite sınavları sonuçları açıklandığında sınava özel öğretmenler, ve dershaneye giderek hazırlanan yüz binlerce öğrenciyi geride bırakarak 1 milyon 615 bin aday arasında Türkiye 839’uncusu oldu.

Leyla’nın başarısının altında yatan ne miydi? Leyla açık liseyi bitirinceye kadar çoğu doğu- batı klasikleri olmak üzere yaklaşık 1000 kitabı okuyup bitirmişti.  Güzel Türkçemizde yaklaşık 400.000 kelime ve kavram vardır. Kitap okumayan bir öğrenci sadece 400 kelime biliyordur. 400 kelime bilen bir kişinin sınavlarda başarılı olması imkansızdır  2004 yılından sonra değişen müfredatla artık SBS,YGS, LYS, ÖSS gibi sınavlar artık okuduğunu anlama , anladığını yorumlamadan ve 1000-2000 kelime aralığından değil 10.000 kelimeden soruluyor.Bu 10.000 kelimelik dağarcıkta çok kitap okuyarak oluşuyor. Değerli veliler çocuğunuzun okulda, hayatta, sınavlarda başarılı olmasını bekliyorsanız yıl da en az 25 kitap, roman vs okutmalısınız 

Okul Aile Birliği Faaliyetleri  Önceki

yönetim kurulu üyelerine ayrı ayrı teşekkür eder sizler adına saygılar sunarız.  Şimdi Aile Birliği Faaliyet Raporları ve Gelir Gider Bütçesi Açıklanacaktır.

İZMİT ATATÜRK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI OKUL AİLE BİRLİĞİ FAALİYET RAPORU Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu göreve başladığı 02/12/2012 tarihinden itibaren iş birliği içerisinde aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirmiştir.  Konferans Salonunun yenilenmesi ve ses sisteminin kurulması.  Sene başı ve dönem arası sınıfların ve koridorların temizlenmesi.  Turnike sisteminin kurulması.  Kamera sisteminin kurulması.  Temeli atılan kamelyanın tavan ve taban döşemesi, çatı ve oluk sistemi, ahşap ve PVC doğraması , mutfak dolabı, elektrik ve su tesisat sistemlerinin bağlanması.  Kamelya bahçesine bordür döşenmesi ve çimlendirilmesi.  Kütüphanede kitap okuyan öğrencilere ücretsiz çay ikram edilmesi.  Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere yol yiyecek ve giyecek konularında yardımda bulunulması.  Okulun resim afiş ve broşür işlerinin yaptırılması.  Öğrencilere kimlik kartı ve albümlerin hazırlanması.  Öğrenci sırası yüzeylerinin yenilenmesi.  Sınıf ve koridorların boyanması.  Temizlik personelinin çalıştırılması.  Temizlik malzemelerinin alınması.  Yangın tüplerinin bakımı ve dolumu.  Spor malzemelerinin alınması.  Kırtasiye malzemelerinin alınması.  Öğretmen masalarının yenilenmesi.  Yarışma ve fuarlara katılımın sağlanması.  Okulun ilaçlatılması.  Atölye binasının dönüştürülmesi.  Okulun bakım onarım işlerinin yürütülmesi.  Diğer faaliyetler.

Yıl İçinde Yapılacak Faaliyetler 1. Ödül Amaçlı Ücretsiz Geziler  2. Hizmetli Çalıştırılması  3. Fotokopi Makinalarının Bakım ve Toner Giderleri  4. Sosyal-Sportif Faaliyetlere Katılım.  5. Kitap okuyan öğrencilere ödül verilmesi.  6. Temizlik Malzemesi Alımı  7. Bakım-Onarım giderleri  8. Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere yol yiyecek ve giyecek konularında yardımda bulunulması.  9. Diğer Giderler 

ATATÜRK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ OKUL AİLE BİRLİĞİ 2012-2013 ÖĞRETİM YILI DENETLEME KURULU RAPORU

Okul Aile birliği yönetim kurulu 2012-2013 öğretim yılında seçildikleri 02/12/2012 tarihinden itibaren bu güne kadar işbirliği içerisin de aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

GELİRLER SIRA

AİT OLDUĞU DÖNEM

1

Önceki dönemden devir

2

Kantin Kira geliri (7 Aylık)

41.283,20

3

Diğer gelirler (Staj dosyası, bağış ve yardımlar)

42.848,31

TOPLAM

TUTAR 1.619,56

85.751,07

GİDERLER SIRA HARCAMA ÇEŞİDİ

TUTAR

1

Konferans Salonunun yenilenmesi ve ses sisteminin kurulması.

2750

2 3 4

Sene başı ve dönem arası sınıfların ve koridorların temizlenmesi. Turnike sisteminin kurulması. Kamera sisteminin kurulması. Temeli atılan kamelyanın tavan ve taban döşemesi, çatı ve oluk sistemi, ahşap ve PVC doğraması , mutfak dolabı, elektrik ve su tesisat sistemlerinin bağlanması. Kamelya bahçesine bordür döşenmesi ve çimlendirilmesi.

3600 4000 1250

5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

Kütüphanede kitap okuyan öğrencilere ücretsiz çay ikram edilmesi. Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere yol yiyecek ve giyecek konularında yardımda bulunulması. Okulun resim afiş ve broşür işlerinin yaptırılması. Öğrencilere kimlik kartı ve albümlerin hazırlanması. Öğrenci sırası yüzeylerinin yenilenmesi. Sınıf ve koridorların boyanması. Temizlik personelinin çalıştırılması. (2 Aylık) Temizlik malzemelerinin alınması. Yangın tüplerinin bakımı ve dolumu. Spor malzemelerinin alınması. Kırtasiye malzemelerinin alınması. Öğretmen masalarının yenilenmesi. Yarışma ve fuarlara katılımın sağlanması. Okulun ilaçlatılması. Enerji atölyesinin oluşturulması Okulun bakım onarım işlerinin yürütülmesi. Diğer faaliyetler.

TOPLAM Hesapta Kalan

12000 1750 675 1450 3200 7000 2800 3600 2625 3860 1400 1365 1850 1200 4340 400 3800 11000 8500 84415 1.336 TL

Yukarıda Açıklanan Faaliyetleri Yapmak İçin Okul Aile Birliğine BAĞIŞLARINIZI beklemekteyiz.  Bu

amaçla dönem başı 50 TL olan katkılarınız yeterli olacaktır.  Yeni oluşturulacak yönetim gerekli çalışmaları yapacaktır.

Yönetim Kurulu Seçimleri  Her

sınıf seviyesinden en az bir veli yönetim ve denetim kurullarında görev almak üzere seçilecektir.  Okul ve Aile İş birliği ile çocuklarımıza iyi bir gelecek sunmak üzere ‘ EL ELE ’  …………Teşekkür ederiz……………..