John Kander

KABARET



TEATR MUZYCZNY w Poznaniu

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

KABARET Musical

Muzyka John Kander

Libretto Joe Mas to ro ff Fred Ebb

Przekład

Kazimierz Piotrowski Wojciech Młynarski

Premiera TEATR MUZYCZNY W POZNANIU 24.01.2009

Musical „Kabarel'od wielu d z iesi ęcioleci jest wystawiany na scenach teatralnych świata . Jego adaptacja filmowa weszła do historii kina. Z natury więc „Kabaret' stanowi wyzwanie dla reżysera i zespołu teatralnego, który pragnie zmierzyć się z tym tytułe m . Sądzę, że jak każde arcydzieło „Kabaret" przemawia do gustu i emocji widzów dzięki czytelno ś ci fabuły, przebojowej muzyce i dynamice akcjii. Moim zamysłem jest podporządkować akcję sceniczną rygorom libretta, a więc osadzić w konkretnej epoce (przełom l 929-30) - Wielkiego Kry zysu i rodzącego się niemieckiego faszyzmu . Ten dekadencki świat egzemplifikuje s ię w realnym kabarecie niemieckim swojej epoki . Specyfika niemieckiego kabaretu jest spuścizną niemieckiego ekspresjonizmu, domie s zką ni ewybrednego humoru, który umiał wstrząsać drobnomieszczańskim widzem. W takim tyglu objawił się geniusz np . Marleny Dietrich. Ważną uwag ąjest uświadomienie sobie, że niemieckie kabarety były zupełnie odrębne stylistycznie od innych w Europie. Zupełnie inaczej wyglądały w tym czasie kabaretowe sceny Paryża , Warszawy, czy Londynu. Ostry, kontrowersyjny, celowo wulgarny sty l kabaretów berlińskich był ich immanentną cechą:

często

w satyryczny sposób odno s ił s ię do bieżącej polityki. Nic dziwnego, że po dojściu Hitlera do władzy ten rodzaj kabaretu musiał zniknąć. Wielu artystów tych kabaretów poniosło poważne konsekwencje w III Rz eszy. „Kabaret' jest kwintesencją wyżej opisanych zjawisk. W swojej inscenizacji pragnę w dwugodzinnej pigułce pokazać miło ś ć pary bohaterów, błyskotliwą i dynamiczną choreografi ę , przebojowość numerów muzycznyc h, senty mentalizm wątków miłosnych w cieniu rodzącego s ię fas zyzmu i antysemityz mu. Sądzę , że „Kabaret" w Teatrze Mu zycz nym w Poznaniu będzie nie tylko przedstawieniem d aj ącym rozrywkę widzowi , ale skłani ającym go do refleksji.

Artur Hofman

Artur Urodzi! W

łatach

Hofman-reżyser

si~ w Wałbrzych u

22 maja J 959r Lic eum

J 973 - I 977 uk o ń czy I 111

O L:ólnoksztalcąc e w W a ł b r ~ ychu W- latach I 977- I 982 uk o 1icz ył Studium Te atralne przy Tea t rze Ży J ows kim . W latach 1988- l 992 srudiowa l na Wydziale Rcż vs c rii Oramatu w Pa 1\stwowc i Wyżs7Cj St k~ l e Teat ra lnej im . A k ksandra. Zcł we ro~ wicza w Warszaw ie. W ł a t ac h 1977- 1982 za trudni ony j a ko adep t w Pa 1istwowy m Tea trze Żyd ows k i m i111 Y .R. K;imirhk icj w Wa rszawie, od rok u 1982 do ro ku 19'1 I r racowa l ja ko akt or. W łatac h I 995- l 998 p r a cow ał jako rci.ysc r w Ope rze na Zarnku w Szczecinie, a w roku 200 3 jako reżyser w l' a ń s t wo w y 111 Teatrze Żdowskim irn. C.R . K a miń s kiej w Wars1.awic. W 2006 r. p o djąl wpółprac~ z Fundacją Kultu ry. w 2007 r. z miesi~cznikicm „ Slow0 Żyd o ws kie" W swoim clorobku r e ży sers kim rna ponad 30 sz tuk te a tr alnych i o pe rowych wy s ta w ianych w c. a ł y m kraju, 3 fil my do ku me nt a lne dl a T VP , 7 ty tuł ów Teat ru Te le w izji oraz w ic ie pro gramów dla TV P i telewizji Polsat.Od 2006 r. 1.ajrn ował si ~ również dz i a l a l nością spolecLllą jako przewod n iczący Towa rzys tv.a Spolcc zn o -Kuhu ra łn ego Ż y d ów w Po lsce. Z naj o m ość j