DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

W Z M O C N I E N I E P O T E N C J A Ł U DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE PROJEKT „WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE” W RAMACH PR...
Author: Karol Lisowski
2 downloads 3 Views 1MB Size
W Z M O C N I E N I E P O T E N C J A Ł U DYDAKTYCZNEGO UWM

W

OLSZTYNIE

PROJEKT „WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE” W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI, PRIORYTET IV: SZKOLNICTWO WYŻSZE I NAUKA, DZIAŁANIE: 4.1 WZMOCNIENIE I ROZWÓJ POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UCZELNI ORAZ ZWIĘKSZENIE LICZBY ABSOLWENTÓW KIERUNKÓW O KLUCZOWYM ZNACZENIU DLA GOSPODARKI OPARTEJ NA WIEDZY, PODDZIAŁANIE: 4.1.1 WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UCZELNI.

www.uwm.edu.pl/pro-edu

2

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Projekt „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM w Olsztynie” jest realizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet: IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie: 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o  kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie: 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni. Celem realizacji projektu jest dostosowanie oferty kształcenia UWM do zmieniających się warunków gospodarki opartej na wiedzy oraz aktualnej sytuacji na rynku pracy. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jako największa uczelnia wyższa w województwie wywiera istotny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy, a jego absolwenci stanowią ważną część kapitału społecznego regionu Warmii i Mazur. Projekt zakłada realizację kompleksowych działań, które z jednej strony wspierają rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych studentów, z drugiej umożliwiają wykorzystanie przez kadrę dydaktyczną innowacyjnych metod nauczania w procesie kształcenia. Szczególnie ważne jest unowocześnienie zaplecza dydaktycznego poprzez zakup komputerów, specjalistycznego oprogramowania, innowacyjnego sprzętu laboratoryjnego oraz pomocy naukowych niezbędnych w kompleksowym przygotowaniu absolwentów do wejścia na dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Kierunki objęte projektem: r Biologia – Wydział Biologii i Biotechnologii, r Ochrona środowiska – Wydział Nauk o Środowisku, r Rybactwo – Wydział Nauk o Środowisku, r Lekarski – Wydział Nauk Medycznych, r Weterynaria – Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Nowy kierunek powstały w wyniku realizacji projektu: r Gastronomia – sztuka kulinarna – Wydział Nauki o Żywności. Specjalność powstała w wyniku realizacji projektu: r Zarządzanie i Inżynieria Produkcji – Zarządzanie innowacjami – Wydział Nauk Ekonomicznych.

3

www.uwm.edu.pl/pro-edu

4

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Utworzenie makrokierunku Gastronomia-sztuka kulinarna – studia I stopnia Unikalny kierunek w skali kraju Gastronomia – sztuka kulinarna powstał na Wydziale Nauki o Żywności. Dzięki innowacyjnemu połączeniu nauki, dydaktyki i praktyki studenci mają możliwość poznać proces powstawania produktów kulinarnych w każdym aspekcie technologicznym, procesowym i smakowym. Poprzez zaangażowanie w proces dydaktyczny uznanych autorytetów kulinarnych m.in. szefów kuchni z najlepszych restauracji, baristów, cukierników czy też somelierów studenci nabywają wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia u najlepszych pracodawców w branży restauracyjno-hotelarskiej. Wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego umożliwiło: r stworzenie programu kształcenia na kierunku Gastronomia – sztuka kulinarna; r wyposażenie w wysokiej jakości sprzęt dydaktyczny laboratoriów Wydziału; r zorganizowanie specjalistycznych szkoleń zawodowych dla kadry dydaktycznej; r zorganizowanie dla studentów i kadry dydaktycznej wizyt studyjnych w najlepszych ośrodkach kulinarnych w kraju i za granicą; r współpracę podczas realizacji procesu kształcenia z praktykami. Studiowanie na kierunku Gastronomia – sztuka kulinarna cieszy się ogromnym zainteresowaniem o czym świadczy pełen nabór kandydatów już w pierwszym terminie rekrutacji. W lutym 2014 roku nowy makrokierunek ukończyło pierwszych 45 absolwentów.

5

www.uwm.edu.pl/pro-edu

Przygotowanie, otwarcie i realizacja kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, specjalność Zarządzanie innowacjami W związku z rosnącym zapotrzebowaniem w regionie na specjalistów posiadających umiejętność łączenia nowoczesnej wiedzy i kwalifikacji inżynierskich z wiedzą oraz umiejętnościami menadżerskimi na Wydziale Nauk Ekonomicznych utworzono nowy kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji o specjalności Zarządzanie innowacjami. Wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego umożliwiło: r opracowanie nowych programów przedmiotów specjalnościowych; r przygotowanie skryptów do realizacji nowych przedmiotów specjalnościowych; r wyposażenie pracowni komputerowej w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie umożliwiający prowadzenie zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi informatycznych.

6

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Realizacja powyższych zadań pozwoliła na udoskonalenie programu kształcenia oraz zapewnienie studentom materiałów dydaktycznych w pełni uwzględniających aktualny dorobek naukowy w danych dziedzinach. W efekcie możliwe jest prowadzenie procesu dydaktycznego zgodnie z bieżącymi wymogami zmieniającego się, innowacyjnego rynku. Drugim zadaniem realizowanym na Wydziale Nauk Ekonomicznych jest „podwyższenie kompetencji akademickiej kadry dydaktycznej w celu podwyższenia jakości nauczania”. W ramach jego realizacji przeprowadzono następujące kursy i szkolenia: r MS Project r VISIO r PRINCE 2 FOUNDATION Zrealizowane szkolenia i kursy umożliwiły nauczycielom akademickim Wydziału uzupełnienie umiejętności w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych o nowoczesne formy kształcenia, w tym zarządzanie procesem z wykorzystaniem metod i narzędzi informatycznych. Osiągnięty w ten sposób rozwój kadry naukowo-dydaktycznej przekłada się na podniesienie jakości procesu dydaktycznego oraz lepsze wykształcenie przyszłych absolwentów Uczelni.

7

www.uwm.edu.pl/pro-edu

Modyfikacja studiów na kierunku Biologia przez wprowadzenie przedmiotów z zakresu Zarządzania Zasobami Przyrody. Zadaniem realizowanym na Wydziale Biologii i Biotechnologii jest modyfikacja oferty kształcenia na kierunku Biologia. Wprowadzone zmiany w zakresie programu kształcenia mają na celu wyposażenie absolwenta w  podstawową wiedzę z  biologii środowiskowej i  biologii molekularnej oraz mają zapewnić studentowi solidną podstawę do rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt. Nabyta wiedza i umiejętności są niezbędne m.in. przy wykonywaniu ocen oddziaływania na środowisko wykonywanych w procesie wydawania niezbędnych zezwoleń na przeprowadzenie inwestycji budowlanych lub drogowych. W związku z tym absolwenci zmodyfikowanego kierunku studiów podniosą swoją konkurencyjność na rynku pracy i będą atrakcyjni przede wszystkim dla pracodawców z sektora publicznego np.  Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w dyrekcjach parków narodowych i parków krajobrazowych a także pracodawców z sektora pozarządowego zajmujących się ochroną środowiska, sektora prywatnego, zwłaszcza dla firm zajmujących się wykonywaniem ekspertyz środowiskowych.

8

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Realizacja projektu „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM w Olsztynie” umożliwiła: r modyfikację treści nauczania w przedmiotach: –

Oceny oddziaływania i zarządzanie środowiskiem,



Różnorodność i taksonomia roślin,



Różnorodność i taksonomia zwierząt,



Klimatologia i meteorologia,



Makroekologia,



Zasady monitoringu populacji zwierząt,



Biochemia środowiskowa,



Chemia ogólna i środowiskowa,



Fizjologia zwierząt z elementami anatomii,



Mikrobiologia ogólna i środowiskowa,



Bioindykacja.

r realizację szkoleń z zakresu wykorzystania Systemu Informacji Przestrzennej GIS do zarządzania zasobami środowiska; r utworzenie i wyposażanie pracowni GIS (System Informacji Przestrzennej); r wydanie 8 podręczników i 1 atlasu.

9

www.uwm.edu.pl/pro-edu

10

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Modyfikacja programu kształcenia na kierunku Ochrona środowiska na Wydziale Nauk o Środowisku Realizacja projektu „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM w Olsztynie” na Wydziale Nauk o Środowisku umożliwiła znaczne uatrakcyjnienie programu kształcenia na kierunku Ochrona Środowiska. Program studiów został wzbogacony o fakultatywne przedmioty oraz poszerzony o zajęcia prowadzone w języku angielskim. Dodatkowo studenci wzięli udział w szkoleniach i kursach m.in. z zakresu „Praktycznego zastosowania metod hodowli anaerobowych oraz mikroskopii fluorescencyjnej w diagnostyce beztlenowców” i „Nowoczesnej fotografii cyfrowej i obróbki obrazu”, w efekcie których nabyli umiejętności i kwalifikacje zawodowe wzmocniające ich konkurencyjność absolwentów na rynku pracy. Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego zorganizowano również kursy doskonalące dla nauczycieli akademickich realizujących kształcenie w języku angielskim na specjalności Biotechnologia w ochronie środowiska. Istotnym wsparciem procesu kształcenia był zakup pomocy dydaktycznych, drobnego sprzętu laboratoryjnego oraz odczynników chemicznych, które umożliwiły wzmocnienie kształcenia praktycznego poprzez doświadczenia laboratoryjne i ćwiczenia.

11

www.uwm.edu.pl/pro-edu

12

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Modyfikacja programu kształcenia na kierunku Rybactwo na Wydziale Nauk o Środowisku Dynamiczne zmiany zachodzące we współczesnym rybactwie wymagają dostosowania programów kształcenia studentów również w zakresie wykorzystania telemetrii w badaniach ichtiologicznych. W celu przygotowania studentów do przyszłej pracy ichtiologa oraz nabycia praktycznych umiejętności stosowania metod znakowania i obserwacji ryb zostały przeprowadzone zajęcia praktyczne, laboratoryjne i terenowe z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego umożliwiło zakup nadajników akustycznych z sensorami głębokości, które w trakcie zajęć ze studentami były wszczepiane do jamy ciała ryb. Następnie ryby po wszczepieniu nadajników wpuszczono do jeziora Kortowskiego gdzie umieszczone zostały stacjonarne odbiorniki sygnałów akustycznych. W trakcie późniejszych zajęć studenci pływając łodzią po jeziorze Kortowskim wyposażeni w przenośny odbiornik sygnałów akustycznych precyzyjnie namierzali oznakowane ryby oraz jednocześnie uzyskiwali informację o głębokości na jakiej się one znajdują. Na koniec sezonu badawczego wydobyto stacjonarne odbiorniki i zdigitalizowano zapisane sygnały. Na podstawie zebranych danych studenci prześledzili wędrówki ryb w jeziorze w poszczególnych okresach (wiosna, lato, jesień i zima) oraz zaobserwowali wędrówki dobowe. Realizacja projektu umożliwia studentom kierunku Rybactwo stosowanie metod badawczych, które jeszcze do niedawna były dla większości ichtiologów w Polsce niedostępne, głównie ze względów ekonomicznych.

13

www.uwm.edu.pl/pro-edu

14

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Modyfikacja programu nauczania i sposobu kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik na kierunku lekarskim Innowatorskie rozwiązanie w podniesieniu jakości kształcenia zastosowano na Wydziale Nauk Medycznych poprzez wprowadzenie nowoczesnych technik nauczania problemowego, z których korzysta jedynie kilkanaście procent wyższych uczelni medycznych na świecie. Zakłada ona że sama teoria bez praktyki, jak i praktyka bez podbudowy teoretycznej są mniej przydatne w codziennym życiu lekarskim niż jedno i drugie razem. W związku z powyższym w listopadzie 2014 roku otwarto Zakład Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, współfinansowany w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM w Olsztynie”. Dysponuje on ultranowoczesnymi symulatorami, na których przyszli lekarze mogą ćwiczyć różne scenariusze sytuacji klinicznych. Manekiny odwzorowują odruchy człowieka tj. wydają dźwięki, mogą mówić, łzawić, ślinić się, a nawet krwawić. Do dyspozycji studentów jest ponad 100 fantomów, w tym m.in. zaawansowany fantom ALS z możliwością symulacji problemów wentylacji, manekiny do nauki wykonywania tracheotomii, konikotomii, manewru Heimlicha, zakładania sond żołądkowych i odsysania dróg oddechowych jak również cewnikowania dróg moczowych. W Zakładzie znajdują się sale symulacji położniczo-ginekologicznych, onkologicznych, pediatrycznych, laryngologiczno-okulistycznych, chirurgicznych, ortopedycznych, sala badań podmiotowych oraz szpitalny oddział ratunkowy. W procesie kształcenia zaangażowano również tzw. pacjentów symulowanych. Jest to grupa osób nauczona przez lekarzy jak symulować choroby. Kolejną metodą kształcenia jest praca na tzw. pacjentach wirtualnych. W tym celu wykorzystuje się dokumentację prawdziwych pacjentów z opisami badań, zdjęć z tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, która nie zawiera danych identyfikujących konkretnego chorego. Tak zbudowany proces kształcenia pozwala studentom – przyszłym lekarzom – zdobywać wiedzę nie tylko z teorii jak również w warunkach zbliżonych do klinicznych.

15

www.uwm.edu.pl/pro-edu

16

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Modyfikacja programu nauczania na kierunku Weterynaria Dostosowanie programu nauczania do wytycznych Europejskiego Stowarzyszenia Ośrodków Kształcenia Weterynaryjnego (European Association of Establishments of Veterinary Education – EAEVE) było głównym celem realizacji projektu na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej. Wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego umożliwiło: r wprowadzenie zmian do sześciu przedmiotów: farmakologia weterynaryjna, toksykologia weterynaryjna, choroby ptaków, rozród zwierząt, anatomia patologiczna, histologia i embriologia; r wprowadzenie dwóch nowych przedmiotów fakultatywnych: ocena cytologiczna i histopatologiczna płynów i tkanek, farmakologia kliniczna; r zakup specjalistycznej literatury anglojęzycznej, będącej kanonem w nauczaniu powyższych przedmiotów na świecie. Zakupione książki posłużą do opracowania modyfikacji programów oraz jako materiał wspomagający podczas zajęć dla studentów; r przeprowadzenie szkoleń „Mikroskopia wirtualna w nauczaniu histologii i histopatologii” skierowanych do pracowników naukowych UWM; r przeprowadzenie cyklu szkoleń z zakresu diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt; r przeprowadzenie szkoleń skierowanych do studentów; r wydanie 2 podręczników i 1 atlasu.

17

www.uwm.edu.pl/pro-edu

Organizacja staży w wiodących ośrodkach akademickich i naukowo-badawczych dla kadry dydaktycznej Jednym z najważniejszych zadań realizowanych w ramach Projektu są wyjazdy kadry naukowo-dydaktycznej na staże krajowe i zagraniczne, z których możliwości skorzystało łącznie ponad 280 pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głównym celem organizowanych wyjazdów jest podniesienie umiejętności i kwalifikacji dydaktycznych kadry akademickiej oraz przeniesienie dobrych praktyk i  obserwacji do własnego warsztatu dydaktycznego, w szczególności pracowników zaangażowanych w proces kształcenia na nowo otwieranych i modyfikowanych kierunkach studiów i specjalnościach. W projekcie przewidziano 166 wyjazdów na staże zagraniczne oraz 118 wyjazdów na staże krajowe. Wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego umożliwiło realizację staży w najlepszych ośrodkach na świecie w zależności od indywidualnych potrzeb nauczycieli akademickich UWM. O wielkich możliwościach rozwoju oraz efektach odbytych wyjazdów stażowych świadczą poniższe wypowiedzi stażystów.

18

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Z możliwości wyjazdu na staż zagraniczny skorzystał adw. dr Michał Pietkiewicz z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji, odbywając go w nowojorskim St. John’s University School of Law: „Podczas stażu miałem okazję zarówno uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych prowadzonych dla studentów tamtejszej uczelni, jak i samodzielnie prowadzić wykłady, łącznie uczestniczyłem w ponad 60 godzinach zajęć dydaktycznych. Było to bardzo pouczające doświadczenie, ponieważ system kształcenia i interakcji ze słuchaczami różni się diametralnie od tego do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni na uniwersytetach w Europie. Nie ulega wątpliwości, iż pobyt w St. John’s University School of Law był dla mnie pod tym względem inspirujący i będę starał się przenieść niektóre rozwiązania do mojej pracy ze studentami. Miałem także okazję do wymiany doświadczeń z tamtejszymi wykładowcami, którzy z kolei również ze swojej strony zainteresowani byli praktycznymi aspektami pracy naukowej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Mogę z całą pewnością stwierdzić, iż staż otworzył przede mną nowe możliwości i perspektywy, co jest bezcennym elementem dla każdego pracownika naukowego, który dąży do udoskonalania swego warsztatu.” Decyzję o stażu zagranicznym podjęły także dr inż. Monika Modzelewska-Kapituła wraz z dr inż. Justyną Żulewską z Katedry Mleczarstwa i Zarządznia Jakością Wydziału Nauki o Żywności, wybierając egzotyczny University of Hawaii at Manoa w Honolulu. „Kadra dydaktyczno-naukowa UH to uznani specjaliści z branży, autorzy licznych publikacji oraz laureaci wielu nagród, w tym za jakość kształcenia. Zajęcia, w których uczestniczyłyśmy, dotyczyły m.in. inżynierii procesowej, mikrobiologii żywności oraz opracowywania receptur nowych produktów. Miałyśmy możliwość zapoznania się ze sposobami wykorzystania tropikalnych surowców roślinnych oraz zastosowaniem innowacyjnych technologii w przetwórstwie żywności. Uczestnictwo w stażu wzbogaciło naszą wiedzę na temat możliwych metod dydaktycznych oraz pozwoliło krytycznie spojrzeć na stosowane dotychczas techniki. Uważamy, że Projekt w pełni pozwala na podniesienie umiejętności dydaktycznych nauczyciela akademickiego.” Dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa odbył staż dydaktyczny na Universidade Jean Piaget de Cabo Verde oraz w Escola de Ensino Basico de Achada Grande Frente w Republice Zielonego Przylądka. W ramach stażu brał udział w wykładach i ćwiczeniach ze studentami oraz nawiązał współpracę ze szkołą podstawową w Prai (Escola de Ensino Basico de Achada Grande Frente), gdzie przeprowadził warsztaty z uczniami szkoły, projektując i wspólnie wykonując ogród dydaktyczny.

19

www.uwm.edu.pl/pro-edu

20

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Utworzenie Biura wsparcia studentów niepełnosprawnych Dzięki inicjatywom podjętym w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM w Olsztynie” na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie utworzone zostało Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, którego głównym zadaniem jest wsparcie studentów niepełnosprawnych oraz współpraca z władzami Uniwersytetu w zakresie wyrównania dostępu do kształcenia osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki realizacji projektu 18 studentów z niepełnosprawnościami otrzymało wsparcie asystentów, którzy ułatwiali im dotarcie na zajęcia, przemieszczanie się pomiędzy salami i budynkami dydaktycznymi, korzystanie z zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej, sporządzali notatki czy dostosowywali materiały dydaktyczne do potrzeb studentów z określonymi rodzajami niepełnosprawności. Na terenie Uniwersytetu znajduje się wciąż wiele budynków niedostosowanych jeszcze do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego też wsparcie asystentów jest niezwykle cenne z punktu widzenia potrzeb studentów i niejednokrotnie warunkuje ich dalsze kształcenie. Studenci z niepełnosprawnością, którzy w trakcie studiów potrzebowali wsparcia psychologicznego, mogli skorzystać z pomocy zatrudnionego w ramach projektu psychologa. Nauka na poziomie wyższym wymaga samodzielności, umiejętności radzenia sobie ze stresem, autoprezentacji i wiary w swoje możliwości, zatem wsparcie psychologiczne na tym etapie jest szczególnie ważne. Z projektu korzystają również w dużej mierze studenci z uszkodzonym słuchem. Obecnie na UWM w Olsztynie na różnych kierunkach studiuje ok. 60 osób z wadami słuchu. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, jako pierwsza uczelnia w Polsce, przygotowuje się do uruchomienia kształcenia studentów głuchych. Wzorem jest Uniwersytet Gallaudeta w Waszyngtonie (USA) – pierwsza i  jedyna na świecie uczelnia kształcąca przede wszystkim niesłyszących, z wykładowym językiem migowym. W ramach realizacji Projektu „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM w Olsztynie” zorganizowano wizyty studyjne, w których udział wzięło 25 pracowników UWM w Olsztynie. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niesłyszących i niedosłyszących, Uniwersytet już wprowadził kilka istotnych udogodnień. Między innymi zakupił 20 tabletów umożliwiających kontakt on-line z tłumaczem języka migowego, a także powołał nauczycieli akademickich – opiekunów i którzy będą wspierać studentów z wadami słuchu w procesie kształcenia (dla których został zorganizowany kurs języka migowego). Bardzo ważnym elementem wspierającym niepełnosprawnych studentów jest uruchomienie w ramach projektu interaktywnej mapy miasteczka akademickiego Kortowo, na której zostały umieszczone informacje o udogodnieniach i przeszkodach architektonicznych, informatycznych i technicznych znajdujących się w Kampusie.

21

www.uwm.edu.pl/pro-edu

22

WZMOCNIENIE POTENCJAŁU DYDAKTYCZNEGO UWM W OLSZTYNIE

Spis treści Utworzenie makrokierunku Gastronomia-sztuka kulinarna – studia I stopnia...............................................................................................5 Przygotowanie, otwarcie i realizacja kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, specjalność Zarządzanie innowacjami .............................................................................................................6 Modyfikacja studiów na kierunku Biologia przez wprowadzenie przedmiotów z zakresu Zarządzania Zasobami Przyrody. ......................................................................................................8 Modyfikacja programu kształcenia na kierunku Ochrona środowiska na Wydziale Nauk o Środowisku ...............................................................11 Modyfikacja programu kształcenia na kierunku Rybactwo na Wydziale Nauk o Środowisku.................................................................................13 Modyfikacja programu nauczania i sposobu kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik na kierunku lekarskim ......................................................15 Modyfikacja programu nauczania na kierunku Weterynaria ..................................................................................................................................17 Organizacja staży w wiodących ośrodkach akademickich i naukowo-badawczych dla kadry dydaktycznej.............................................................................................18 Utworzenie Biura wsparcia studentów niepełnosprawnych ............................................................................21

23

www.uwm.edu.pl/pro-edu

24

Biuro ds. Projektów Europejskich Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 10-720 Olsztyn, ul. Prawocheńskiego 9 Tel. 89 524 51 86, 89 524 51 64 www.uwm.edu.pl/pro-edu e-mail: [email protected]

Suggest Documents