S T A T U T WIELKOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA SPORTOWEGO

S T A T U T WIELKOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA SPORTOWEGO / TEKST JEDNOLITY / ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Rozdział I. POST...
Author: Bartosz Jarosz
0 downloads 0 Views 195KB Size
S T A T U T WIELKOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA SPORTOWEGO / TEKST JEDNOLITY /

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Rozdział I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1. Stowarzyszenie nosi nazwę " Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe" zwane dalej „Wielkopolskim Stowarzyszeniem”.

§ 2. Terenem

działalności

Wielkopolskiego

Stowarzyszenia

jest

województwo

Wielkopolskie, a siedzibą władz miasto Poznań.

§ 3. 1. Wielkopolskie Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiada osobowość prawną, działa na podstawie przepisów Ustawy o Kulturze Fizycznej, Prawa o Stowarzyszeniach, Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niniejszego Statutu 2. Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.

§ 4. Wielkopolskie Stowarzyszenie może posiadać odznaki organizacyjne oraz używać pieczęci zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

§ 5. Wielkopolskie Stowarzyszenie opiera swą działalność na pracy społecznej ogółu członków

i

działaczy.

Dla

realizacji

celów

Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.

Statutowych

Wielkopolskie

Rozdział II. CELE I FORMY DZIAŁANIA

§ 6. Celem Wielkopolskiego Stowarzyszenia jest rozwój i upowszechnianie sportu na terenie województwa oraz działalność w sferze zadań publicznych w zakresie ochrony i promocji zdrowia oraz działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

§ 7. Wielkopolskie Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:

1) zrzeszanie stowarzyszeń działających w zakresie sportu. 2) udział w programowaniu i finansowaniu procesu szkolenia sportowego prowadzonego przez członków, 3)

sprawowanie

opieki

szkoleniowej

i

organizacyjnej

nad

członkami

Wielkopolskiego Stowarzyszenia, 4) organizowanie szkolenia trenerów, instruktorów i zawodników oraz szkolenie i doszkalanie sędziów, 5)

ustalanie zasad organizacji zawodów poszczególnych klas do szczebla wojewódzkiego,

6) współdziałanie w organizowaniu imprez i szkolenia sportowego,

7)

przygotowywanie reprezentacji województwa do udziału w rozgrywkach szczebla centralnego

8)

ocena realizacji procesu szkolenia sportowego i jego efektywności prowadzonego przez członków,

9) kontrolowanie wykonania przez członków zadań zleconych w zakresie sportu pod względem merytorycznym i finansowym. 10)

prowadzenie działalności pożytku publicznego na zasadach określonych w Regulaminie uchwalonym przez Zarząd

11) działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami. 12)

dla zapewnienia środków finansowych na realizację celów Statutowych Wielkopolskie Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą

zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Rozdział III. CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI

§ 8. Członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia dzielą się na : 1. zwyczajnych 2. wspierających 3. honorowych § 9. 1. Członkami zwyczajnymi mogą być Kluby Sportowe, Wielkopolskie Związki Sportowe posiadające osobowość prawną oraz Sportowe Spółki Akcyjne działające w zakresie Sportu. 2. Członków zwyczajnych przyjmuje Zarząd na podstawie pisemnego zgłoszenia, zgodnie z uchwalonym przez siebie regulaminem. 3. Członkami wspierającymi Wielkopolskiego Stowarzyszenia mogą być osoby prawne zainteresowane realizacją celów Wielkopolskiego Stowarzyszenia, wspierające Wielkopolskie Stowarzyszenie organizacyjnie, finansowo lub sponsorujące jego działalność. Osoby prawne działają w Wielkopolskim Stowarzyszeniu poprzez upełnomocnionych przedstawicieli. 4. Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla Wielkopolskiego Stowarzyszenia.

§9a 1.Członkowie

zwyczajni

Wielkopolskiego

Stowarzyszenia

poprzez

swoich

delegatów mają prawo do: biernego i czynnego prawa wyborczego do władz Wielkopolskiego

1)

Stowarzyszenia, zgłaszania postulatów i wniosków wobec władz Wielkopolskiego

2)

Stowarzyszenia, korzystania z uprawnień wynikających ze statutowej działalności

3)

Wielkopolskiego Stowarzyszenia. 2. Członkowie honorowi posiadają wszystkie prawa członków zwyczajnych , z wyjątkiem czynnego prawa wyborczego, a także zwolnieni są z opłacania składek członkowskich. 3. Członkowie wspierający posiadają prawa członków zwyczajnych z wyjątkiem biernego i czynnego prawa wyborczego. § 10. 1.Członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia są zobowiązani : 1) przestrzegać Statut, regulaminy, zarządzenia oraz inne przepisy obowiązujące w sporcie, 2) działać zgodnie z uchwałami władz Wielkopolskiego Stowarzyszenia, 3) brać czynny udział w realizacji zadań statutowych Wielkopolskiego Stowarzyszenia, 4) regularnie opłacać składki w wysokości uchwalonej przez Walne Zebranie Wielkopolskiego Stowarzyszenia, 5) systematycznie podnosić poziom sportowy.

2. Zabrania się: 1. udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Wielkopolskiego Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub pokrewieństwa w linii prostej, pokrewieństwa lub pokrewieństwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”. 2. przekazywania majątku Wielkopolskiego Stowarzyszenia

na rzecz jego

członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach. 3.wykorzystania majątku Wielkopolskiego Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich. 4.zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich.”

§ 11. 1.Członkostwo zwyczajne ustaje w przypadku: 1) wystąpienia zgłoszonego na piśmie do Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia, 2) rozwiązania się Stowarzyszenia, 3)

wykluczenia na podstawie uchwały Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia w przypadku naruszenia postanowień niniejszego Statutu.

2.Członek zwyczajny Wielkopolskiego Stowarzyszenia może być zawieszony w prawach członkowskich przez Prezydium Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia w przypadku naruszenia postanowień niniejszego Statutu. 3.Zawieszenie w prawach członkostwa polega na okresowym pozbawieniu uprawnień statutowych. 4.Od Uchwały Prezydium Zarządu o zawieszeniu w prawach członkowskich przysługuje prawo odwołania się do Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia w terminie 30 dni. 5. Od Uchwały Zarządu w przypadku wykluczenia przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania w terminie 30 dni.

Rozdział IV.

W Ł A D Z E § 12. 1. Władzami Wielkopolskiego Stowarzyszenia są: 1) Walne Zebranie Delegatów zwane dalej Walnym Zebraniem, 2) Zarząd, 3) Komisja Rewizyjna 2. Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym lub jawnym, w zależności od uchwały Walnego Zebrania w tym przedmiocie.

§ 13.

1. Walne Zebranie jest najwyższą władzą Wielkopolskiego Stowarzyszenia. 2. Walne Zebrania mogą być zwyczajne i nadzwyczajne.

§ 14.

Do wyłącznej kompetencji Walnego Zebrania należy: 1)

uchwalanie generalnych kierunków działalności merytorycznej i finansowej Wielkopolskiego Stowarzyszenia zgodnie z obowiązującymi przepisami,

2)

zatwierdzanie sprawozdań

Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz

udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej, 3) wybór Prezesa, Zarządu i Komisji Rewizyjnej, 4)

uchwalanie wysokości składek członkowskich i innych opłat statutowych,

5)

uchwalanie zmian statutu i podejmowanie decyzji o likwidacji Wielkopolskiego Stowarzyszenia,

6) zatwierdzenie regulaminu Zarządu i Komisji Rewizyjnej, 7)

nadawanie

godności

członka

honorowego

Wielkopolskiego

Stowarzyszenia osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla rozwoju sportu. Tryb nadawania określa regulamin,

8) zatwierdzanie przyjęcia darowizn. Walne Zebranie może podejmować uchwały we wszystkich sprawach należących do zakresu działania stowarzyszenia. 9) rozpatrywanie odwołań Stowarzyszeń kultury fizycznej oraz związków Stowarzyszeń kultury fizycznej od decyzji Zarządu o nie przyjęciu w poczet członków Wielkopolskiego Stowarzyszenia oraz rozpatrywania odwołań w sprawach członkowskich od uchwał Zarządu.

§ 15. Uchwały Walnego Zebrania Wielkopolskiego Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy delegatów.

§ 16. 1.

W Walnym Zebraniu Wielkopolskiego Stowarzyszenia biorą udział z głosem decydującym: członkowie zwyczajni przez swoich delegatów wybranych według klucza wyborczego uchwalonego każdorazowo przez Zarząd Wielkopolskiego Stowarzyszenia, których kadencja trwa przez czas Walnego Zebrania

2.

Z głosem doradczym - członkowie Zarządu i członkowie Komisji Rewizyjnej jeżeli nie zostali wybrani na delegatów oraz inne osoby zaproszone przez Zarząd.

§ 17. 1.

Zwyczajne

Walne

Sprawozdawczo-Wyborcze

Zebranie

Delegatów

Wielkopolskiego Stowarzyszenia zwoływane jest przez Zarząd co 4 lata, a Zwyczajne Zebranie Sprawozdawcze zwoływane jest przez Zarząd w połowie kadencji. 2.

O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zebrania, zarząd zawiadamia delegatów Walnego Zebrania co najmniej na 14 dni przed terminem zebrania.

3.

Uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów przy

obecności: 1) w pierwszym terminie - liczby określonej w § 15 2) w drugim terminie wyznaczonym w tym samym dniu 30 minut później, od pierwszego terminu bez

względu na liczbę

delegatów uprawnionych do głosowania.

§ 18. 1.

Nadzwyczajne Walne Zebranie może być zwołane z własnej inicjatywy Zarządu, a także na wniosek Komisji Rewizyjnej lub wniosek co najmniej 50% członków Stowarzyszenia.

2.

Żądanie zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania winno być złożone na piśmie z podaniem celu jego zwołania. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwoływane jest w terminie miesiąca od dnia wniesienia żądania lub podjęcia uchwały i obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.

§ 19. 1. Zarząd Wielkopolskiego Stowarzyszenia składa się z 15 do 21 członków. 2.

Wybory do Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia odbywają się w ten sposób, że w pierwszej kolejności Walne Zebranie wybiera prezesa stowarzyszenia spośród kandydatów zgłoszonych przez delegatów, a następnie Walne Zebranie wybiera pozostałych członków Zarządu Stowarzyszenia spośród kandydatów zaproponowanych przez prezesa stowarzyszenia oraz zgłoszonych przez delegatów.

3.

Zarząd Stowarzyszenia wybiera spośród siebie 5-cio osobowe prezydium, w skład którego wchodzą: prezes, 2 wiceprezesów i 2 członków Zarządu.

4.

W przypadku ustąpienia prezesa w czasie trwania kadencji, Zarząd ze swego składu dokonuje wyboru nowego prezesa, który urzęduje do najbliższego Walnego Zebrania

§ 20. 1. Do zakresu działania Zarządu należy: 1)

reprezentowanie Wielkopolskiego Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,

2)

realizowanie działań w zakresie rozwoju i podnoszenia poziomu sportowego,

3) kierowanie bieżącymi sprawami Wielkopolskiego Stowarzyszenia, 4)

rozpatrywanie bilansów rocznych i zatwierdzanie budżetów w tym w szczególności obejmujących finansowanie szkolenia i współzawodnictwa w Wielkopolskim Stowarzyszeniu.

5) sporządzanie sprawozdań z działalności stowarzyszenia i przedstawianie ich Walnemu Zebraniu, 6) zarządzanie majątkiem i funduszami Wielkopolskiego Stowarzyszenia, 7)

podejmowanie uchwał w innych sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych władz.

2.W przypadku naruszenia przez członka postanowień niniejszego statutu, regulaminów i uchwał władz Wielkopolskiego Stowarzyszenia i innych przepisów w sporcie Zarządowi przysługuje prawo zależne od okoliczności: 1) zwrócenie uwagi na dostrzeżone uchybienia i żądania ich usunięcia, 2) odmówienia pomocy organizacyjnej lub innego poparcia, 3)

zawieszenia

członka

w

pełnieniu

funkcji

społecznych

Wielkopolskim Stowarzyszeniu, 4) wykluczenie członka z Wielkopolskiego Stowarzyszenia.

w

§ 21. Posiedzenia Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał.

§ 22. 1.

Uchwały

Zarządu

Wielkopolskiego

Stowarzyszenia

zapadają

zwykłą

większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków. 2. W razie równej ilości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania.

§ 23. W okresie pomiędzy posiedzeniami Zarządu jego uprawnienia przysługują Prezydium Zarządu działającemu kolegialnie, zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Zarząd. Posiedzenia Prezydium odbywają się w miarę potrzeby nie rzadziej jednak jak raz w miesiącu. § 24. W przypadku ustąpienia członków Zarządu przysługuje mu prawo kooptacji z tym, że liczba członków dokooptowanych nie może przekraczać 1/3 liczby członków Zarządu pochodzących z wyboru.

§ 25.

1.

Komisja Rewizyjna składa się z 5 członków w tym przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza.

2.

Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą: a. być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia, b. być skazani prawomocnymi wyrokami za przestępstwo z winy umyślnej, c. otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji zwrotu kosztów lub wynagrodzenia w wysokości wyższej niż określone w ustawie z dnia 3 marca 2000 roku o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi ( Dz.U.Nr 26, poz.306 z 2001 r. z późniejszymi zmianami ).

§ 26. 1. Komisja Rewizyjna Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego jest powołana do przeprowadzenia co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Wielkopolskiego Stowarzyszenia ze szczególnym uwzględnieniem działalności finansowo-gospodarczej pod względem celowości, rzetelności i gospodarności. 2. Komisja Rewizyjna ma prawo do występowania do Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądać wyjaśnień. 3. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub upoważniony przez niego członek Komisji Rewizyjnej bierze udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.

4. Komisja ma prawo dokooptowania nowych członków w miejsce tych, którzy ustąpili w czasie kadencji. Liczba dokooptowanych członków Komisji Rewizyjnej nie może przekroczyć 1/3 ogólnej liczby członków pochodzących z wyboru.

Rozdział V. BIURO ZARZĄDU

§ 27. Organem wykonawczym Zarządu jest Biuro, do którego obowiązków należy sporządzanie rocznych budżetów i sprawozdań finansowych. Pozostałe obowiązki Biura określa regulamin uchwalony przez Zarząd.

Rozdział VI. MAJĄTEK I FUNDUSZE § 28. Majątek stanowią nieruchomości, ruchomości, wierzytelności i fundusze. Cały uzyskany dochód służy wyłącznie realizacji celów statutowych.

§ 29. Na fundusze i majątek składają się: 1) dotacje 2) wpływy ze składek członkowskich 3) darowizny, zapisy i spadki 4) inne wpływy z działalności statutowej lub działalności gospodarczej 5) ofiarność publiczna

§ 30. 1. Do nabycia, zbycia i obciążenia majątku oraz zaciągania innych zobowiązań upoważniony jest Zarząd. 2.

Do ważności oświadczenia woli, pism i dokumentów w przedmiocie praw i obowiązków majątkowych Wielkopolskiego Stowarzyszenia wymagane są podpisy dwóch osób spośród ; Prezesa, urzędującego wiceprezesa lub wiceprezesa ,Dyrektora Biura oraz głównego księgowego względnie osób przez nich upoważnionych – członków Zarządu

3.

Do realizacji zadań Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego Zarząd może ustanowić pełnomocników upoważnionych do dokonywania czynności prawnych w jego imieniu. Osoby upoważnione do składania w imieniu Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia

oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych działają łącznie lub oddzielnie w granicach umocowania.

§ 31. Wszelkie postanowienia władz Wielkopolskiego Stowarzyszenia uszczuplające majątek Wielkopolskiego Stowarzyszenia wymagają zatwierdzenia przez Walne Zebranie.

Rozdział VII. ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE SIĘ WIELKOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA

§ 32. Uchwałę w sprawie zmiany Statutu lub rozwiązania się WSS podejmuje Walne Zebranie większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej: a) w pierwszym terminie- połowy liczby delegatów, b) w drugim terminie- bezwzględnie na liczbę delegatów .

§ 33.

Uchwała o rozwiązaniu się Wielkopolskiego Stowarzyszenia określa sposób likwidacji i cel na jaki przeznaczony zostanie majątek Wielkopolskiego Stowarzyszenia.

§ 34.

Uchwała o przeznaczeniu majątku Wielkopolskiego Stowarzyszenia wymaga zatwierdzenia przez władzę rejestracyjną.