Plan Pracy Przedszkola nr 400 w Warszawie

Plan Pracy Przedszkola nr 400 w Warszawie na rok szkolny 2014/2015 Podstawa prawna:          Statut przedszkola, Wnioski z nadzoru pedagogi...
4 downloads 2 Views 832KB Size
Plan Pracy Przedszkola nr 400 w Warszawie na rok szkolny 2014/2015

Podstawa prawna:         

Statut przedszkola, Wnioski z nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2013/2014, Koncepcja pracy przedszkola, Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.), Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2013 r. poz. 532), Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. z 2012 r. poz. 977), Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.), Rozporządzenie MEN z dnia 10 maja 2013r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U.z 2013r. poz.560) Rozporządzenie MEN z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników (Dz.U. z 2012 r. poz.752).

1

Wnioski z nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2013/2014: 1. W trakcie zajęć planować sytuacje sprzyjające samodzielnemu doborowi materiałów, możliwości wyboru partnera do aktywności, sposobu pracy. 2. Poinformować rodziców wszystkich grup o systemie motywowania dzieci do zachowań pożądanych (nagrody i kary) oraz metodach wychowawczych stosowanych w przedszkolu, a następnie dokonać ustaleń. 3. Podejmować działania w celu upowszechniania praw dziecka wśród dzieci i rodziców. 4. Rozszerzyć działania mające na celu upowszechnianie praw dziecka wśród rodziców i dzieci , raz w roku przeprowadzić jeden temat kompleksowy dotyczący tych praw. 5. Usprawnić pracę zespołową między nauczycielkami , opracować Procedurę pracy zespołowej w przedszkolu. 6. Uatrakcyjnić pobyt dziecka w ogrodzie poprzez zakup zabawek , sprzętu sportowego. 7. Wypracować jeden wspólny sposób prowadzenia dokumentacji pedagogicznej. 8. W dalszym ciągu prowadzić monitorowanie podstawy programowej na takim poziomie jak obecnie.

Priorytety przedszkola – kierunki planowanych zmian w roku szkolnym 2014/2015 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

Promocja zdrowia, w tym aktywności ruchowej i zdrowego żywienia. Planowy proces wychowawczy oparty na wartościach i radzenie sobie z zachowaniami trudnymi u dzieci. Doskonalenie systemu wspomagania rozwoju dziecka i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Poszerzenie nowatorstwa pedagogicznego. Doskonalenie systemu współpracy z rodzicami i środowiskiem. Wypracowanie procedury pracy zespołowej. Doskonalenie systemu procedur i prawa wewnętrznego. Promocja przedszkola i sprawny system obiegu informacji. Udoskonalenie systemu dokumentowania pracy przedszkola.

2

Obszar: Opieka, wychowanie, edukacja Osoba odpowiedzialna

Termin realizacji

1. Przyjęcie wniosków od nauczycieli w sprawie dopuszczenia programów.

Dyrektor

20. VI 2014r.

2. Zgromadzenie dowodów potwierdzających zgodność programów z podstawą programową.

Dyrektor

30.VI.2014r.

3. Ustalenie przedszkolnego zestawu programów na rok szkolny 2014/2015, zaopiniowanie przez radę pedagogiczną.

Dyrektor

do 1.IX. 2014r.

Dyrektor

5 września 2014r.

Nauczycielki grup

Trzy dni przed rozpoczęciem tematu kompleksowego

Nauczycielki grup

Po I i II półroczu.

Nauczycielki grup

15 września 2014r.

Zadanie/sposób realizacji

Cel

1. Tworzenie warunków do realizacji podstawy programowej

4. Weryfikacja ramowych rozkładów dnia w kontekście proporcji zagospodarowania czasu, uwzględnienie w szczególności: zajęć i zabaw dowolnych, aktywności na powietrzu, zajęć dydaktycznych jak również czynności opiekuńczych , samoobsługowych , czy też organizacyjnych.

2. Organizacja procesów wspomagania rozwoju i edukacji dzieci

1. Planowanie procesów wspomagania rozwoju i edukacji przez nauczycieli z wykorzystaniem przyjętych programów (plany miesięczne ze wskazaniem zajęć dydaktycznych oraz zamierzonych osiągnięć dzieci.) 2. Analiza problemów, trudności edukacyjnych oraz sukcesów dzieci, ustalenie wniosków i sposobu realizacji (arkusz do monitorowania i analizy procesu wspomagania rozwoju i edukacji oraz pracy własnej nauczyciela). 1. Ustalenie katalogu wartości przedszkola i przekazanie informacji rodzicom – wywieszenie na tablicy ogłoszeń „Naszego systemu wartości”.

3

3. Doskonalenie systemu wychowawczego przedszkola i kształtowanie inteligencji emocjonalnej dzieci – realizacja programu wychowawczego:

2. Zawarcie kontraktów grupowych obejmujących normy zachowania i postępowania – przygotowanie formy graficznej w salach.

Nauczycielki grup

30 września 2014r.

3. Analiza i uzgodnienie z rodzicami przedszkolnego systemu nagród i kar.

Nauczycielki grup

10 września 2014r.

4. Zgromadzenie w segregatorze literatury pokazującej dobro i zło oraz wzory poprawnego zachowania, a także materiału do kształtowania inteligencji emocjonalnej.

Nauczycielki grup

„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”

5. Realizacja bajkoterapii jako czasu na słuchanie i analizę literatury pokazującej dobro i zło oraz wzory poprawnego zachowania – odnotowywanie w dzienniku.

Nauczycielki grup

Codziennie, zgodnie z ramowym rozkładem dnia

6. Nauka rozwiązywania konfliktów poprzez negocjowanie- realizacja programu „Przyjaciele Zippiego”.

Nauczycielki grup pięciolatków

Według potrzeb

7.Analiza bieżących problemów wychowawczych pojawiających się w poszczególnych grupach, przekazanie informacji na posiedzeniu rady pedagogicznej w celu ustalenia działań i profilaktyki

Nauczycielki grup

Po I i II semestrze

Ewa M.

XII.2014r.

Nauczycielki grup

Na bieżąco w roku szkolnym

8.Biblioteczka dla rodziców dotycząca literatury poświęconej wartościom w wychowaniu.

9.Realizacja Programu wychowawczego przedszkola – odnotowywanie w dzienniku.

XI. 2014r.

4

4.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne

4. Tworzenie warunków do rozwoju samodzielności dzieci

5. Promocja zdrowia, bezpieczeństwa i aktywności ruchowej

Na bieżąco w roku szkolnym

„Jestem sobie Warszawiaczek”- realizowanie rocznego planu pracy przedszkola (szczegółowego) wg załącznika nr 1.

Nauczycielki grup

1. Przygotowanie w salach kącików zainteresowań: przyrodniczego, plastycznego, muzycznego, konstrukcyjnego, innych.

Nauczycielki grup

1 września 2014r.

2. Podczas realizacji tematów kompleksowych – organizacja kącików do zabaw tematycznych (o ile tematyka na to pozwala) oraz tematycznych wystaw książek – zmieniać w zależności od realizowanej tematyki.

Nauczycielki grup

Rok szkolny

3. Inspirowanie dzieci do zabaw tematycznych odpowiednio do sytuacji okolicznościowych lub realizowanych tematów kompleksowych – realizacja konkretnych celów pedagogicznych – odnotowywanie w dzienniku.

Nauczycielki grup

Rok szkolny

4. Inspirowanie dzieci do zabaw konstrukcyjnych i udział w nich nauczyciela – realizacja konkretnych celów pedagogicznych – odnotowywanie w dzienniku.

Nauczycielki grup

Rok szkolny

5. Prowadzenie zajęć w zespołach dotyczących nauki: rozbierania i ubierania, składania ubrań, mycia rąk, mycia zębów, nakrywania do stołu i odnotowywanie w dzienniku.

Nauczycielki grup trzy-, czterolatków

Rok szkolny

6. Systematyczna realizacja dyżurów – ustalić wykaz dyżurów i obowiązki dyżurnych.

Nauczycielki grup pięciolatków

Rok szkolny

7. Cykliczne organizowanie sprzątania w sali przedszkolnej (wycieranie kurzu, segregowanie klocków, układanie zabawek itp.) – odnotowywanie w dzienniku.

Nauczycielki grup

Rok szkolny

1. Codzienna realizacja ćwiczeń porannych (dzieci trzyletnie – zabawa ruchowa, np. z piosenką) – jeden nowy zestaw na tydzień.

Nauczycielki grup

Rok szkolny

2. Systematyczne stosowanie zestawów zabaw ruchowych (zestawów ćwiczeń gimnastycznych – pięciolatki) jako formy zajęć obowiązkowych – jeden nowy zestaw

Nauczycielki grup

Rok szkolny

5

na dwa tygodnie lub udział dzieci w cyklu zajęć „Sportowe przedszkole” dla 5latków. 3. Systematyczna realizacja zestawów ćwiczeń terenowych w oparciu o przygotowane zestawy – jeden nowy zestaw na miesiąc (realizacja uwarunkowana od pogody.) 4. Codzienna realizacja zabaw ruchowych – minimum dwie zabawy dziennie. 5. Zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla dzieci.

6. Tworzenie warunków do obserwowania i badania świata roślin i

Nauczycielki 5-latków

Rok szkolny

Nauczycielki grup

Rok szkolny

Nauczyciel gimnastyki

Rok szkolny

6. Praktyczna nauka korzystania z urządzeń na terenie przedszkola – odnotowywanie w dzienniku.

Nauczycielki grup

Wrzesień

7. Praktyczna nauka przechodzenia przez jezdnię – odnotowywanie w dzienniku.

Nauczycielki grup

X/XI.2014

8. Spotkania dzieci z policjantem, pracownikiem straży miejskiej lub pożarnej.

Nauczycielki grup

W ciągu roku szkolnego

9. Praktyczna nauka numerów alarmowych (symulacja) – odnotowywanie w dzienniku.

Nauczycielki 4- i 5-latków

Drugi semestr

10. Przeprowadzenie próbnej ewakuacji dzieci z przedszkola – we współpracy ze strażą pożarną.

Dyrektor

Drugi semestr

1. Udział w akcji „Sprzątanie świata” organizowanej na terenie ogródka przedszkolnego.

Nauczycielki grup

IV.2015r.

2. Założenie hodowli roślin w kąciku przyrody – przygotowanie metryczek: nazwa, wymagania oznaczone symbolami dotyczącymi światła, wody – wykorzystanie katalogów roślin.

Nauczycielki grup

Październik– maj

3. Poznawanie różnych ekosystemów – planowanie tematów kompleksowych (rośliny,

Nauczycielki grup

Rok szkolny

6

zwierzęta, korzyści dla człowieka pochodzące ze świata uprawianych roślin, normy zachowania), np.:  park – kasztany, żołędzie, szyszki, karma dla zwierząt,  las – wykorzystanie grzybów, jagód, drewna,  łąka – zioła, trawa jako karma dla zwierząt,  pole – produkty, z których produkowana jest żywność, poznanie wybranych cyklów produkcyjnych, np. powstawania chleba, cukru i przetworów,  sad – owoce i przetwory,  ogród warzywny i kwiatowy.

zwierząt, a także nabywania praktycznych umiejętności w zakresie poznawania jej różnorodności i ochrony

7. Opracowanie i wdrożenie projektu „Drzewo”:  wygląd drzewa w kolejnych porach roku,  mieszkańcy drzewa,  choroby drzew,  cykl rozwojowy,  ptasia stołówka,  wykorzystanie drewna. 8.        

Opracowanie i realizacja projektu „Mały ornitolog”: organizacja na terenie przedszkola „Oazy ptaków” – budki, karmniki, systematyczne obserwacje przyrodnicze, wykonanie katalogu ptaków odlatujących i pozostających na zimę, wystawa książek „Ptaki”, katalogi, bajki, wiersze, słuchanie bajek, opowiadań, wierszy, których bohaterami są ptaki, konstruowanie gier planszowych z wykorzystaniem tematyki ornitologicznej, nauka zabaw ruchowych z wykorzystaniem tematyki ornitologicznej, słuchanie i odgadywanie głosów ptaków,

Nauczycielki grup 5-latków (Magdalena Drózd, Anna Matysiak)

Rok szkolny

Nauczycielki grup 5-latków (m.in.Ewa Maroń, )

Rok szkolny

7



wykonanie ptasich portretów w oparciu o katalogi – różnorodne techniki, wystawa.

9. Poznanie zasad selektywnej zbiórki odpadów – realizacja tematu „Dobre rady na odpady”:  szukanie kolorowych pojemników w okolicy przedszkola,  czytanie instrukcji i praktyczna nauka segregacji,  poznanie poprawnych zachowań (porządek) w oparciu o literaturę,  wykorzystanie gazet, butelek i opakowań do aktywności ruchowej, plastycznej i muzycznej.

Nauczycielki grup pięciolatków

Drugi semestr

10. Systematyczne obserwacje przyrodnicze w ogrodzie przedszkolnym oraz w okolicy przedszkola:  zmiany w pogodzie,  zmiany w przyrodzie dotyczące pory roku,  różnorodność w przyrodzie – barwy, kształty itd.,  zwyczaje zwierząt,  inne. Odnotowywanie w dzienniku.

Nauczyciele grup

Codziennie

Osoba odpowiedzialna

Termin realizacji

Wszystkie nauczycielki

do 15.X. 2014r:. do 10 VI. 2015r.

Nauczycielki grup pięciolatków

Do 15 listopada

Obszar: Cel

1. Doskonalenie systemu wspierania rozwoju każdego dziecka i udzielania pomocy

Wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka Zadanie/sposób realizacji

1. Prowadzenie obserwacji pedagogicznych według przyjętych narzędzi:  wstępne,  końcowe 2. Przeprowadzenie diagnozy przedszkolnej i ustalenie listy dzieci do wspomagania

8

psychologicznopedagogicznej

i korygowania rozwoju.

2014r.

3. Realizacja zasady indywidualizacji podczas zajęć dydaktycznych.

Nauczyciele grup

Rok szkolny

4. Opracowanie indywidualnych programów wspomagania i korygowania rozwoju dla wybranych dzieci.

Nauczyciele grup pięcio-, sześciolatków

do 30 .XI. 2014r.

Dyrektor

Po uzyskaniu informacji od nauczycieli lub specjalistów

6. Prowadzenie i dokumentowanie wspomagania i korygowania rozwoju dzieci 5-letnich.

Nauczycielki grup pięciolatków

Od 1 grudnia 2014r.

7. Badanie efektów w odniesieniu do dzieci objętych wspomaganiem i korygowaniem rozwoju – powtórne badanie gotowości szkolnej.

Nauczycielki grup pięciolatków

do 20.IV. 2015r.

8. Przygotowanie informacji o gotowości szkolnej i przekazanie jej rodzicom.

Nauczycielki grup pięciolatków

do 30.IV. 2015r.

Specjaliści

Według zaleceń ujętych w planach i programach

Specjaliści

Przed projektem organizacyjnym

5. Ustalenie dla dzieci form, okresu udzielania i wymiaru godzin w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

9. Realizacja zajęć terapeutycznych i rewalidacyjnych w odniesieniu do dzieci objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną odpowiednio do potrzeb i dokumentowanie pracy w dziennikach. 10. Ocena efektywności realizowanych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej (zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, terapia logopedyczna, terapia socjoterapeutyczna, zajęcia rozwijające uzdolnienia.) 11. Ustalenie potrzeb w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej na nowy rok.

Dyrektor

Przed projektem organizacyjnym

9

2. Poszerzenie oferty przedszkola, rozwijanie zainteresowań

1. Uruchomienie zajęć dodatkowych, rozwijających zainteresowania i uzdolnienia dzieci: język angielski, rytmika, gimnastyka korekcyjna.

Dyrektor

1 października 2013

Osoba odpowiedzialna

Termin realizacji

2. Prowadzenie przez nauczycielki z grup dodatkowych , nieodpłatnych zajęć: zabawy muzyczne, MDS, Edukacja przez ruch, ćwiczenia grafomotoryczne, metoda Ruchu Rozwijajacego wg W.Sherborne.

Obszar: Funkcjonowanie przedszkola w środowisku Zadanie/sposób realizacji

Cel

1. Organizacja wydarzeń przedszkolnych i środowiskowych we współpracy z rodzicami i partnerami zewnętrznymi

Pocztówka z wakacji

Anna S-M, Katarzyna D.

Wakacyjne wspomnienia- wernisaż zdjęć

Ewa W., Katarzyna K.

„Dbam o swoje bezpieczeństwo”- spotkanie z policjantem

Katarzyna B., Alicja D.

„Mamo, tato- pokaż mi Warszawę”- wystawa zdjęć

Ewa M., Ala D.

Pasowanie na przedszkolaka „Jestem sobie przedszkolaczek”

Katarzyna D., Dominika K. Anna S-M.

„Papier z makulatury ulubieńcem natury”- zbiórka makulatury

Magdalena D.

„Paczka dla dzieci z Ukrainy” akcja wspólnie z ZHR

Ewa W., Kasia K.

Wrzesień 2014r.

Październik 2014r.

10

„Warszawa w oczach dziecka”- album

Katarzyna D., Magdalena G., Ewa M.

„Spotkanie z Mikołajem w przedszkolu”

nauczycielki

Kiermasz świątecznych potraw - „Wigilijne potrawy”

Nauczycielki rodzice

Wigilijne spotkanie przy choince- „Gdy zaświeci pierwsza gwiazdka”

nauczycielki

„W karnawale same bale”- -bal w przedszkolu

nauczycielki

„Warszawskie legendy”- przegląd prac plastycznych „Karuzela, karuzela- zabawy starej Warszawy”- koncert edukacyjny na ludowo „Moje ulubione miejsce w Warszawie”- makieta

dyrektor

„Piosenka z przyrodą w tle”- konkurs międzyprzedszkolny

Ewa W., Kasia K.

„Dla mamy i taty”- uroczyste zakończenie roku szkolnego Przegląd poezji dziecięcej „Warszawska piosenka”- przegląd

Styczeń 2015r.

Luty 2015r.

Magdalena D ., Ewa W. Dominika K. Alicja D., Kasia B.

„Warszawa, miasto czystości”- plakat

Grudzień 2014r.

Magdalena D., Anna M., Ewa W., - rodzice

„Warszawska legenda –Syrenka”- przedstawienie nauczycielek

„Sen o Warszawie”- książka

Listopad 2014r.

Dominika K., Anna M.,

Marzec 2015r. Kwiecień 2015r.

Ewa M. nauczycielki Ewa W., Kasia K.rodzice + dzieci

Ewa M., Kasia B. Klaudia

Maj 2015r.

11

„Warszawskie obrazy”-ogólnowarszawski konkurs plastyczny „Warszawa w 4-porach roku”- wystawa zdjęć „Dzień Dziecka w przedszkolu” „Mamo, tato spędź ze mną wolny czas”- festyn rodzinny w przedszkolu 1. Zbieranie ofert, przekazywanie informacji do grup i organizacja udziału w konkursach zewnętrznych wg ofert 2. Wdrożenie systemu obiegu informacji w przedszkolu 3. Informacja o przedszkolu w prasie:  oferta,  sukcesy,  ważne wydarzenia

2. Promocja przedszkola i system obiegu informacji 4. Przygotowanie prezentacji multimedialnej dla rodziców dzieci przed rekrutacją. 5. Prowadzenie tablicy informacyjnej dla nauczycieli i personelu:  ogłoszenia,  nowości wydawnicze,  zmiany w przepisach prawa oświatowego,  inne

Anna SM, Katarzyna D. Alicja D., Kasia B. Dyrektor

Czerwiec 2015r.

Nauczycielki, rodzice Zespół ds. promocji Według ofert Dyrektor – zarządzenie

1 grudnia 2014r.

Zespół ds. promocji

Rok szkolny

Zespół ds. promocji

II.2015r.

Dyrektor, zespół ds. promocji

Na bieżąco

12

1. Udział w akcji charytatywnej „Góra grosza” 3. Działania na rzecz środowiska społecznego

2. Udział w akcji charytatywnej „Pola Nadziei” 3. Udział w akcji charytatywnej - „Zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska”

Anna M. Ewa W.

XI/XII. 2014r. X/XI 2014r.

Ewa W. Kasia K

XI.2014r.

Nauczycielki grup

Do 10 września 2014r.

Nauczycielki grup

Do 15 września 2014r.

Dyrektor, rodzice

15 października 2014r.

Nauczyciele

Wrzesień– listopad

5. Zajęcie otwarte dla rodziców:  treści wychowawcze,  treści ekologiczne

Nauczyciele grup

Pierwszy, drugi semestr

6. Wywieszanie na gazetkach informacji dla rodziców o zadaniach realizowanych w przedszkolu (wiadomości, umiejętności, postawy, wiersz, piosenka).

Nauczyciele grup

Przed rozpoczęciem każdego tematu

7. Dzień Otwarty dla rodziców – przekazanie informacji o wynikach obserwacji, o postępach dzieci oraz o wynikach diagnozy.

Nauczyciele grup

Zgodnie z harmonogramem

1. Opracowanie grupowych planów współpracy z rodzicami

2. Zebrania z rodzicami (rozpoczynające rok) – poznanie oczekiwań rodziców, zawarcie kontraktów wzajemnych oczekiwań, wybór trójek grupowych 3. Spotkanie trójek grupowych, ustalenie rady rodziców i planu jej działania oraz spotkań z dyrektorem.

4. Współpraca z rodzicami i wspieranie rodziny 4. Indywidualne kontakty – wywiad z rodzicami w celu poznania środowiska rodzinnego w wychowywaniu dzieci dziecka, włączenie arkusza wywiadu do teczki obserwacji pedagogicznych.

13

8. Warsztaty dla rodziców i nauczycieli w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej na temat „Nagroda i kara w wychowaniu dzieci”. 9. Porady, konsultacje specjalistów dla rodziców i nauczycieli 10. Wspieranie rodziców w wychowywaniu dzieci – przygotowanie materiałów dla rodziców (strona internetowa, tablica ), np.:  „Adaptacja do przedszkola”,  „Kara i nagroda w wychowywaniu dzieci”,  „Dzieci nieśmiałe”,  „Jak radzić sobie z agresją u dzieci”,  „Nadpobudliwość psychoruchowa”,  „Gotowość do nauki w szkole” 11. Dokumentowanie współpracy z rodzicami:  plan współpracy,  listy obecności na zebraniach,  ewidencja rozmów z rodzicami,  protokoły,  zgody rodziców,  upoważnienia 1. Przekazanie informacji dyrektorom szkół o realizacji obowiązku przedszkolnego przez dzieci pięcioletnie. 5. Współpraca z instytucjami i innymi podmiotami środowiska

2. Nawiązanie bliższej współpracy ze szkołą podstawową:  wycieczka dzieci pięcioletnich do szkoły – poznanie budynku, udział w lekcji,  spotkanie dyrektora przedszkola z rodzicami dzieci pięcioletnich kończących edukację przedszkolną.

Nauczyciele grup

Luty

Psycholog, logopeda

Wg grafiku

nauczycielki

Na bieżaco

Nauczyciele grup

Rok szkolny

Dyrektor

30 września 2014r.

Nauczycielki dzieci pięcioletnich

Kwiecień, maj, czerwiec

14

Nauczycielki dzieci pięcioletnich

31 stycznia 2014r.

nauczycielki

Według harmonogramu

dyrektor

Cały

Nauczycielki 5latków

Maj

Nauczyciele, dyrektor

Rok szkolny

Osoba odpowiedzialna

Termin realizacji

1. Powołanie zespołów zadaniowych:  ds. promocji,  ds. ewaluacji,  ds. procedur i regulaminów  WDN

Dyrektor

Do 5 września 2014r.

2. Ustalenie zadań zespołów

Zespoły

30 września 2014r.

3. Przekazanie informacji o realizacji zadań przez zespoły.

Zespoły

15.I iVI. 2015r.

3. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w obecności nauczycieli klas pierwszych. 4. Realizacja cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi – rozwijanie zainteresowań dzieci oraz inspirowanie do zabaw i zajęć- poznanie zawodów rodziców dzieci. 7. Współpraca z filharmonią w zakresie organizacji koncertów. 8. Współpraca z biblioteką dla dzieci:  poznanie biblioteki, jej funkcji i zasad korzystania,  udział w zajęciach bibliotecznych. 9. Współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną:  badania dodatkowe oraz wspieranie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych,  porady, konsultacje.

Obszar: Organizacja i zarządzanie przedszkolem Zadanie/sposób realizacji

Cel

1. Stworzenie systemu pracy zespołowej w przedszkolu

15

2. Doskonalenie przestrzeni edukacyjnej

3. Doskonalenie systemu dokumentowania pracy przedszkola

4. Aktualizacja prawa wewnętrznego

1. Wzbogacenie bazy przedszkola o kąciki do zabaw tematycznych.

Dyrektor

Pierwszy semestr

2. Doposażenie przedszkola o historyjki obrazkowe.

Dyrektor

Drugi semestr

Wszystkie grupy

Wrzesień–maj

4. Modernizacja ogrodu przedszkolnego

Dyrektor

VII-VIII 2015

1. Ustalenie wykazu dokumentacji pracy nauczyciela i sposobu jej prowadzenia.

Dyrektor

1 września 2014r.

2. Ustalenie sposobu i narzędzi prowadzenia obserwacji pedagogicznych.

dyrektor

1 września 2014r.

1. Aktualizacja statutu.

Zespół ds. procedur i regulaminów

15 września 2014r.

2. Opracowanie procedury badania i analizowania osiągnięć dzieci.

Zespół ds. procedur i regulaminów

31 stycznia 2015r.

3. Opracowanie procedury obiegu informacji w przedszkolu.

Zespół ds. procedur i regulaminów

30 listopada 2014r.

3. Pielęgnacja ogrodu na cztery pory roku we współpracy z rodzicami – opieka grup, prace pielęgnacyjne, obserwacje.

16

PRZYDZIAŁ ZADAŃ DODATKOWYCH NAUCZYCIELOM ORAZ ZAJĘCIA DODATKOWE DLA DZIECI Lp.

Nazwisko i imię nauczyciela

Zadanie

1.

Aktualizacja strony internetowej przedszkola

Anna SM. Dominika K.

2.

Biblioteka

Katarzyna K., Ewa M.

3.

Kronika przedszkolna

Katarzyna K.

5.

Pokój metodyczny

Ewa W. Katarzyna D.

6.

Stroje (piwnica)

Alicja D. Katarzyna B.

7.

Tablica informacyjna dla rodziców - dekoracje, ogłoszenia

Katarzyna D.

8.

Protokolant

Katarzyna K. Zajęcia dodatkowe i pomoc psychologiczno-pedagogiczna

1.

rytmika

Klaudia W

2.

j. angielski

Agnieszka L-A.

3.

Gimnastyka korekcyjna

Artur W.

4.

Religia

Barbara M.

5.

logopeda

Katarzyna K.

6.

Psycholog

Zofia M.

17

ZESPOŁY ZADANIOWE NAUCZYCIELI: Lp.

Skład zespołu

Zespół

1.

ds. ewaluacji

Magdalena Drózd, Dominika K.

2.

ds. promocji

Anna SM, Dominika K.

3.

ds. procedur i regulaminów

4.

ds. WDN

Anna SM

PLAN WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI

FORMA WSPÓŁPRACY

SPOSOBY REALIZACJI

ODPOWIEDZIALNY

1. Zapoznanie rodziców ze statutem naszego przedszkola 2. Omówienie organizacji pracy w placówce na bieżący rok szkolny dyrektor 3. Prawa i obowiązki rodziców 4. Zapoznanie rodziców z ofertą firmy ubezpieczającej dzieci na rok szkolny 2014/2015) 1. Zebrania ogólne

2. Zebrania grupowe

TERMIN

Wrzesień

5. Zapoznanie z harmonogramem imprez, uroczystości dla dzieci i rodziców. 1. Zapoznanie rodziców z rozkładem dnia, podstawą programową.

18

2. Wybór przedstawicieli do Rady Rodziców naszej placówki (trójki oddziałowej) 3. Złożenie przez rodziców deklaracji dot. odbioru dzieci, Nauczycielki upoważnień, zgody na publikację wizerunku dziecka, itp..

3. Zajęcia otwarte

4. Dni otwarte dla dzieci nowo przyjętych i środowiska

5. Rozmowy doraźne, kontakty indywidualne, konsultacje

1. Umożliwienie rodzicom obserwacji własnego dziecka na tle grupy 2. Wspólne wykonanie prac z rodzicami Nauczycielki, 3. Rozmowy indywidualne dyrektor  Dzielenie się wrażeniami, spostrzeżeniami z przebiegu zajęć , aktywności dzieci, nauczyciela

1. Zapoznanie z placówką, personelem, kolegami 2. Udział w części artystycznej przygotowanej przez dzieci z przedszkola 3. Zabawy w salach zajęć i na placu zabaw

Dyrektor, nauczycielki

1. Rozmowy z dyrektorem, nauczycielami w celu Dyrektor, nauczyciele rozwiązywania bieżących problemów, spraw

Wrzesień

Według planu w oddziałach

czerwiec

Na bieżąco

19

1. Wystawy bieżące w celu zapoznania rodziców z: 6. Wystawy prac plastycznokonstrukcyjnych

  

7. Gazetka "Informacje dla rodziców"

Wytworami ich dzieci Różnorodnymi technikami plastycznokonstrukcyjnymi Umiejętnościami plastycznymi ich dzieci.

Nauczycielki

1. Wiadomości i ciekawostki z pracy przedszkola Dyrektor, nauczycielki 2. Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na każdy miesiąc 3. Teksty piosenek, wierszy, których uczą się dzieci w danym miesiącu

przez cały rok

Na bieżąco

4. Aktualny jadłospis na bieżący dzień( tygodniowy na stronie internetowej)

9. Uroczystości

1.Pasowanie na przedszkolaka, Jasełka, 2.Przygotowanie dzieci do Balu Karnawałowego 3. Udział w uroczystości "Spotkanie rodzinne" połączone z okazji Dnia Matki, Ojca, Dnia Dziecka (rodzinny festyn)

Nauczycielki, dyrektor

wg harmonogramu

10. Prace na rzecz placówki

1. Pomoc w organizacji uroczystości dla dzieci, wycieczek 2. Przygotowanie strojów dla dzieci na Bal Karnawałowy 3. Pomoc w organizowaniu ciekawych zajęć.

Dyrektor, nauczycielki

Na bieżąco

4. Prace przy pielęgnacji ogródków przedszkolnych 20

5. Ofiarowanie do przedszkola materiałów plastycznych, pomocy dydaktycznych

11. Rada Rodziców

1. Rozwiązywanie problemów wychowawczych 2. Udział w planowaniu pracy placówki 3. Wspólne organizowanie uroczystości: 

dyrektor

Na bieżąco

Zakup prezentów z okazji Mikołaja, Dnia Dziecka

4. Dofinansowanie uroczystości dla dzieci - dzień Babci, Spotkanie Rodzinne, wycieczek, spektakli, teatru 5. Pozyskiwanie sponsorów, środków finansowych w celu wzbogacenia bazy materialnej 6. Podejmowanie uchwał

Planowanie Rozwoju Przedszkola

 Przedstawienie założeń programu rozwoju przedszkola na lata 2014/2015  Zapoznanie ze Statutem przedszkola  Zapoznanie z proceduramim.in. bezpiecznego pobytu dziecka w przedszkolu  Przekazywanie rodzicom bieżących informacji na temat kierunków pracy przedszkola i zamierzeń dydaktycznowychowawczych

IX 2013r Dyrektor, nauczycielki poszczególnych grup

Zamieszczanie bieżących informacji dla rodziców na tablicach informacyjnych  Zapoznanie z podstawą programową. Omówienie poszczególnych obszarów edukacyjnych  Zapoznanie z programem wychowania przedszkolnego oraz

21

programami wspierającymi, które zatwierdzono do Wspomaganie rozwoju dziecka, realizacji w bieżącym roku szkolnym 2014/2015 integracja oddziaływań między  Praca indywidualna i zespołowa z dziećmi wymagającymi nauczycielkami wsparcia. Omówienie założeń prowadzonej pracy a rodzicami Dyrektor, indywidualnej i grupowej  Ustalenie dni informacyjnych dla rodziców wg potrzeb oraz nauczycielki poszczególnych zgodnie z harmonogramem opracowanym przez grup, nauczycielki  Organizowanie zajęć otwartych i warsztatów dla rodziców logopeda, psycholog  Pomoc rodziców w organizowaniu imprez i uroczystości  Włączanie rodziców do udziału konkursach organizowanych na terenie placówki  Zapoznanie rodziców z ważnymi informacjami dotyczącymi gotowości szkolnej (indywidualne rozmowy z rodzicami dzieci 5-letnich) Włączenie rodziców w wzbogacanie bazy materiałowej grupy, przedszkola (dostarczanie potrzebnych materiałów, przyborów do zajęć itp.)  Omówienie założeń pomocy psychologiczno-pedagogicznej (terapia logopedyczna, pedagogiczna), przekazywanie Nauczycielki poszczególnych Organizacja pomocy informacji dotyczących podjętych działań grup, logopeda, psycholog psychologiczno-pedagogicznej  Informowanie rodziców o postępach dzieci, kontynuacja dla dzieci i ich rodziców pracy z dziećmi w domu, zgodnie z zaleceniami nauczyciela

Cały rok

Cały rok

Wyłonienie dzieci do terapii logopedycznej, pedagogicznej. Utrzymywanie stałego kontaktu nauczycielek ze specjalistami. (konsultacje)

22

PLAN WSPÓŁPRACY PRZEDSZKOLA ZE SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ NR 340 Zadania i sposoby do realizacji

Miejsce realizacji zadania

Osoby odpowiedzialne

Termin realizacji

 Opracowanie harmonogramu współpracy ze SP 340

Przedszkole

Nauczycielki z grupy

 Nawiązanie kontaktu z dyrektorem szkoły i nauczycielkami klasy I-ej

SP nr 340

Dyrektor szkoły, Nauczycielki dzieci 5-letnich

IX.2014r



Zwiedzanie budynku szkoły (świetlica, szatnia, stołówka)

Budynek szkoły

V.2015r.



Udział przedszkolaków w lekcji klasy I-ej

Szkoła podstawowa, sala klasy I-ej

Nauczycielki dzieci 5-letnich Nauczycielki dzieci 5-letnich oraz ze szkoły

VI.2015r

PLAN WYCIECZEK Tematyka

Termin realizacji

Grupa wiekowa, osoba odpowiedzialna

Spacery i wycieczki w pobliżu przedszkola

W ciągu całego roku zgodnie z planem zajęć

Grupy I-V

Wycieczki poza miasto: 

Wycieczka do fabryki bombek k/Otwocka



Gospodarstwo agroturystyczne ,,Cztery pory roku”- Powsin Wycieczka do teatru Guliwer Folwark Bródno” Jak to ze lnem było?”

 

XI.2014

19.05.2015r.

Grupa IV, V (Ewa W., Ewa M., Magda D. , Anna M.) Grupa I, II Katarzyna D., Dominika K., A. SM.

IV/ V.2015r. IV/V 2015r.

Grupy I, II, III Grupy IV, V

23

HARMONOGRAM POSIEDZEŃ RADY PEDAGOGICZNEJ Lp.

Termin

Rodzaj Rady

Tematyka

Pedagogicznej 1.

Organizacyjna

Organizacja pracy w nowym roku szkolnym, przypomnienie regulaminu pracy RP oraz podstawowych praw i obowiązków nauczyciela w świetle obowiązujących przepisów:  Przypomnienie zatwierdzonego harmonogramu pracy nauczycieli w nowym roku szkolnym 2014/2014, zatwierdzenie rozkładu dnia

VIII 2014r

2.

IX.2014r.

Zatwierdzająca

Zatwierdzenie Rocznego Planu Pracy, Planu Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, Programu Wychowawczego, Planu Nadzoru Pedagogicznego,

3.

X.2014r

Szkoleniowa

Wybrane narzędzia komunikacji Internetowej

4.

XI.2014r.

szkoleniowa

Wpływ pracy zespołowej nauczycieli na jakość nauczania i wychowania

3.

XI.2014r

Analityczna

Podsumowanie wyników obserwacji w grupach 3i 4-latków oraz diagnoz w grupie dzieci 5letnich. Zaproszenie specjalistów: logopedę i psychologa.  Ustalenie kierunków pracy w poszczególnych grupach  Zorganizowanie grup wsparcia dla dzieci o specjalnych potrzebach, wytypowanie dzieci do badań specjalistycznych

4.

XII.2014r.

szkoleniowa

„Kara i nagroda w wychowaniu dziecka”- referaty

5.

I.2015r.

szkoleniowa

„Warszawa dawniej i dziś”- (referaty na temat historii miasta, pokaz slajdów i filmów)

6.

I/II2015r

Podsumowującoanalitycznokontrolna

Podsumowanie pracy wychowawczo-dydaktycznej i opiekuńczej w I półroczu:  Analiza realizacji zadań rocznego planu pracy w świetle sprawozdań  Ocena realizacji powierzonych nauczycielkom zadań

24

7.

III.2015r.

szkoleniowa

8.

IV.2015r

Szkoleniowa

 Przebieg i efektywność pracy wychowawczo-dydaktycznej i opiekuńczej w świetle dokonanego nadzoru pedagogicznego oraz kart samooceny nauczycielek  Wnioski do dalszej pracy w II półroczu Rozwój dziecka oraz rozwój mowy dziecka w wielu przedszkolnym (najczęstsze wady wymowy) Innowacje i eksperymenty pedagogiczne jako nowy sposób budowania oferty edukacyjnej szkoły(Projektowanie innowacji w przedszkolu)

9.

VI.2015r

Podsumowującoorganizacyjna  z powoł

Podsumowanie całorocznej pracy placówki  Przyjęcie sprawozdań  Refleksje na temat własnej pracy nauczycielek poszczególnych grup  Ocena pracy nauczycielek przez dyrektora przedszkola  Przedstawienie wniosków do dalszej pracy w przyszłym roku  Ustalenie zadań do planu rocznego realizowanego w następnym roku szkolnym  Powołanie zespołu ds. opracowania nowego planu rocznego

Przyjęto uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu: 15 września 2014r.

Przedstawiono Radzie Rodziców na zebraniu w dniu ……..września 2014r.

25