INSTRUKCJA OBSŁUGI INWERTEROWEJ SPAWARKI PUNKTOWEJ

Model:

SPOT 4000 SPOT 4002 Rysunki urządzenia znajdujące się w instrukcji mogą odbiegać kolorystyką od oryginału. Instrukcja oryginalna.

z UWAGA: Prosimy używać spawarki punktowej po bardzo dokładnym przeczytaniu instrukcji obsługi. 1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania należy wyznaczyć wykwalifikowany personel odpowiedzialny za instalację, konserwację, przeglądy okresowe i naprawę urządzenia. 2. W celu zapewnienia bezpieczeństwa przed pracą z urządzeniem należy dokładnie i z pełnym zrozumieniem zapoznać się z poniższą instrukcją obsługi. 3. Po zapoznaniu się z poniższą instrukcją obsługi należy umieścić ją w miejscu dostępnym dla innych użytkowników urządzenia. 1

Spis treści

1.

UŻYCIE ZGODNE Z PRZEZNACZENIEM ............................................... 3

2.

DANE TECHNICZNE ............................................................................. 3

3.

ZASADY BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA ........................................... 4

4.

OBJAŚNIENIE SYMBOLI ....................................................................... 9

5.

BUDOWA I PANEL STEROWANIA ....................................................... 10

6.

ZAWARTOŚĆ ZESTAWU .................................................................... 12

7.

UŻYTKOWANIE .................................................................................. 13

7.1 Podłączenie do sieci .............................................................................. 13 7.2 Zakładanie przewodów roboczych. ......................................................... 14 7.3 Mocowanie zacisku masowego. .............................................................. 15 7.4 Przyspawywanie elementów, zgrzewanie. ............................................... 15 8.

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA ....................................................... 19

9.

PRZECHOWYWANIE I TRANSPORT ................................................... 20

10.

UTYLIZACJA................................................................................... 21

11.

DEKLARACJA ZGODNOŚCI ............................................................ 22

12.

GWARANCJA. ................................................................................ 22

2

1.

UŻYCIE ZGODNE Z PRZEZNACZENIEM

Urządzenie SPOT marki MAGNUM to zawansowana technologicznie, sterowana mikroprocesorem, przenośna spawarka punktowa. Urządzenie umożliwia wykonywanie wielu rodzajów obróbki, zwłaszcza w obrębie sektora motoryzacyjnego oraz innych dziedzinach, w których wykonywany jest obróbka blach. Urządzeniem można przypawać punktowo elementy o różnym kształcie (np.: kołki, gwoździe, podkładki, śruby itp.), łączyć punktowo (zgrzewać), spęczniać i przecinać z wykorzystaniem elektrod węglowych itp. Producent / importer nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek użytkowania niezgodnego z przeznaczeniem. 2.

DANE TECHNICZNE

MODEL

SPOT 4000

SPOT 4002

Zasilanie

AC 400 [V] / 50 [Hz]

AC 400 [V] / 50 [Hz]

6,7 [kVA]

7,3 [kVA]

16 [A]

20 [A]

2700 [A]

3000 [A]

0.03 ÷ 2,5 [s] / 99 [s]

0.03 ÷ 2,5 [s] / 99 [s]

0,8+1,0 [mm]

0,8+1,2 [mm]

Klasa ochrony obudowy

IP21S

IP21S

Waga: solo / z wózkiem

10 [kg] / 28 [kg]

10,5 [kg] / 28 [kg]

Pobór mocy max. Wymagane zabezpieczenie Prąd wyjściowy max. Regulacja czasu punktowania Punktowanie jednostronne blach (grubość zgrz)

3

3.

ZASADY BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA Należy przeczytać wszystkie przepisy bezpieczeństwa i wszystkie instrukcje. Niestosowanie się do przepisów BHP i instrukcji może spowodować porażenie prądem, pożar i/lub ciężkie obrażenia ciała.

Należy zachować wszystkie przepisy bezpieczeństwa i instrukcje w celu użycia w przyszłości. Nie można dopuszczać dzieci w pobliże miejsca pracy urządzenia. Osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca nim podejmą pracę z urządzeniem, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem. Obsługa serwisowa i naprawy urządzenia mogą być prowadzone przez wykwalifikowany personel z zachowaniem warunków bezpieczeństwa pracy obowiązujących dla urządzeń elektrycznych. Przeróbki we własnym zakresie mogą spowodować zmianę cech użytkowych urządzenia lub pogorszenie parametrów spawalniczych. Wszelkie przeróbki urządzenia, we własnym zakresie, powodują nie tylko utratę gwarancji, ale mogą być przyczyną pogorszenia się warunków bezpieczeństwa użytkowania i narażenia użytkownika na niebezpieczeństwo porażenia prądem. Niewłaściwe warunki pracy oraz niewłaściwa obsługa mogą spowodować uszkodzenie urządzenia i utratę gwarancji. OGÓLNE BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS SPAWANIA OPOROWEGO Operator powinien być odpowiednio przeszkolony w zakresie bezpiecznego używania spawarki punktowej, powinien być również poinformowany o zagrożeniach związanych z procesami spawania oporowego, oraz o odpowiednich środkach ochronnych i procedurach awaryjnych.

Wykonać instalację elektryczną zgodnie z obowiązującymi normami oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Spawarkę punktową należy podłączyć wyłącznie do systemu zasilania z przewodem neutralnym podłączonym do uziemienia. Upewnić się, że wtyczka zasilania jest prawidłowo podłączona do uziemienia ochronnego. Nie używać kabli z uszkodzoną izolacją lub poluzowanymi połączeniami. Nie używać spawarki punktowej w środowisku wilgotnym lub mokrym lub też podczas deszczu.

4

Nie spawać pojemników, zbiorników lub przewodów rurowych, które zawierają lub zawierały ciekłe, lub gazowe substancje łatwopalne. Nie wykonywać operacji na materiałach czyszczonych chlorowanymi rozpuszczalnikami lub w pobliżu tychże substancji. Nie spawać na zbiornikach znajdujących się pod ciśnieniem. Usunąć z obszaru pracy wszelkie substancje łatwopalne (np. drewno, papier, szmaty, itp.) Upewnić się, czy w pobliżu elektrod znajduje się odpowiednia wentylacja powietrza lub odpowiednie środki służące do usuwania dymów spawalniczych; systematycznie sprawdzać w celu dokonania oceny granic narażenia na działanie dymów spawalniczych w zależności od ich składu, stężenia i czasu trwania samego narażenia.

Zawsze chronić oczy za pomocą specjalnych okularów ochronnych. Nosić rękawice i odzież ochronną odpowiednie dla operacji wykonywanych podczas spawania oporowego.

Przepływający prąd podczas zgrzewania / przypawania powoduje powstawanie pól elektromagnetycznych (EMF) zlokalizowanych w pobliżu obwodu punktowania. Pola elektromagnetyczne mogą nakładać się na funkcjonowanie aparatury medycznej. Należy zastosować odpowiednie środki ochronne w stosunku do osób stosujących tego typu sprzęt, np. zakaz dostępu do strefy w której używana jest spawarka punktowa, stosowanie ekranów ochronnych itp. Operator musi stosować się do następujących zaleceń, umożliwiających zredukowanie ekspozycji na pola elektromagnetyczne: - Przymocuj dwa przewody spawalnicze, możliwie jak najbliżej siebie. - Zwracaj uwagę, aby głowa i tułów znajdowały się najdalej możliwie od obwodu spawalniczego podczas punktowania. - Nie owijaj nigdy przewodów spawalniczych, wokół ciała podczas punktowania. 5

- Nie wykonuj połączeń punktowych podczas przebywania w zasięgu obwodu spawania. Zwracaj uwagę, aby oba przewody znajdowały się z tej samej strony ciała. - Podłącz przewód powrotny prądu spawania punktowego, do przedmiotu, na którym wykonywane jest połączenie punktowe, najbliżej jak tylko jest to możliwe do wykonywanego połączenia. - Nie wykonuj połączeń punktowych w bezpośrednim pobliżu spawarki punktowej, nie siadaj i nie opieraj się o nią podczas wykonywania operacji, (minimalna odległość: 50cm). - Nie pozostawiaj przedmiotów ferromagnetycznych w pobliżu obwodu spawania punktowego. Podłączanie przewodów spawalniczych oraz wszelkie operacje konserwacji powinny być wykonywane po wyłączeniu spawarki i odłączeniu jej od sieci zasilania. Niniejsza spawarka punktowa spełnia wymagania standardu technicznego produktu przeznaczonego do użytku wyłącznie w pomieszczeniach przemysłowych i w celach profesjonalnych. Nie jest gwarantowana zgodność z podstawowymi wymogami dotyczącymi ekspozycji człowieka na pola elektromagnetyczne w otoczeniu domowym. - Operator musi być doświadczony lub przeszkolony w procesach spawania oporowego z zastosowaniem tego typu aparatury. - Dokonać oceny zagrożenia dla każdego typu obróbki wykonywanej; przygotować odpowiednie oprzyrządowanie i osłony służące do podtrzymywania i prowadzenia poddawanego obróbce przedmiotu. - Uniemożliwić pracę kilku osób jednocześnie z zastosowaniem tej samej spawarki punktowej. - Uniemożliwić dostęp do strefy roboczej osobom nieupoważnionym. - Nie pozostawiać urządzenia bez nadzoru: w przypadku pozostawienia urządzenia bez nadzoru należy obowiązkowo odłączyć je od sieci zasilającej.

Ryzyko oparzeń Niektóre części spawarki punktowej mogą osiągnąć temperaturę przekraczającą 65°C: należy nosić odpowiednią odzież ochronną.

6

Ryzyko przewrócenia. - Ustawić spawarkę na przeznaczonym dla niej wózku. Nóżki urządzenia należy wsunąć w odpowiadające im gniazda w podwoziu jezdnym. Zablokować koła podwozia przed niekontrolowanym przesunięciem. - W przypadku podłoża pochylonego lub nierównego, istnieje niebezpieczeństwo wywrócenia urządzenia. ZASTOSOWANIE NIEWŁAŚCIWE: Używanie spawarki do jakiejkolwiek obróbki odmiennej od przewidzianej (spawanie punktowe oporowe) jest niebezpieczne. ZABEZPIECZENIA I OSŁONY Przed podłączeniem urządzenia do sieci zasilania należy umieścić zabezpieczenia oraz ruchome części obudowy spawarki punktowej w odpowiednim położeniu. UWAGA! Wszelkie operacje wykonywane w trybie ręcznym na ruchomych dostępnych częściach urządzenia , takie jak na przykład: - Wymiana lub konserwacja elektrod - Regulacja położenia ramion lub elektrod POWINNY BYC WYKONYWANE PO WYŁĄCZENIU URZĄDZENIA I ODŁĄCZENIU OD SIECI ZASILANIA .

7

PORAŻENIE ELEKTRYCZNE MOŻE ZABIĆ: Urządzenia spawalnicze wytwarzają wysokie napięcie. Nie dotykać uchwytu spawalniczego ani podłączonego materiału spawalniczego, gdy urządzenie jest włączone do sieci. Wszystkie elementy tworzące obwód prądu spawania mogą powodować porażenie elektryczne, dlatego powinno unikać się dotykania ich gołą ręką ani przez wilgotne lub uszkodzone ubranie ochronne. Nie wolno pracować na mokrym podłożu, ani korzystać z uszkodzonych przewodów spawalniczych. UWAGA: Zdejmowanie osłon zewnętrznych w czasie, kiedy urządzenie jest podłączone do sieci, jak również użytkowanie urządzenia ze zdjętymi osłonami jest zabronione! Kable spawalnicze, przewód masowy, zacisk uziemiający i urządzenie spawalnicze powinny być utrzymywane w dobrym stanie technicznym, zapewniającym bezpieczeństwo pracy. OPARY I GAZY MOGĄ BYĆ NIEBEZPIECZNE: W procesie spawania wytwarzane są szkodliwe opary i gazy niebezpieczne dla zdrowia. Stanowisko pracy powinno być odpowiednio wentylowane i wyposażone w wyciąg wentylacyjny. Nie spawać w zamkniętych pomieszczeniach. Należy unikać wdychania oparów i gazów. Powierzchnie elementów przeznaczonych do spawania powinny być wolne od zanieczyszczeń chemicznych, takich jak substancje odtłuszczające (rozpuszczalniki), które ulegają rozkładowi podczas spawania wytwarzając toksyczne gazy. PROMIENIE ŁUKU MOGĄ POPARZYĆ: Niedozwolone jest bezpośrednie patrzenie nieosłoniętymi oczami na łuk spawalniczy. Zawsze stosować maskę lub przyłbice ochroną z odpowiednim filtrem. Osoby postronne, znajdujące się w pobliżu, chronić przy pomocy niepalnych, pochłaniających promieniowanie ekranami. Chronić nieosłonięte części ciała odpowiednią odzieżą ochronną wykonaną z niepalnego materiału. POLE ELEKTROMAGNETYCZNE MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNE: Prąd elektryczny płynący przez przewody spawalnicze, wytwarza wokół niego pole elektromagnetyczne. Pole elektromagnetyczne może zakłócać pracę rozruszników serca. Przewody spawalnicze powinny być ułożone równolegle, jak najbliżej siebie. ISKRY MOGĄ SPOWODOWAĆ POŻAR: Iskry powstające podczas spawania mogą powodować pożar, wybuch i oparzenia nieosłoniętej skóry. Podczas spawania należy mieć na sobie rękawice spawalnicze i ubranie ochronne. Usuwać lub zabezpieczać wszelkie łatwopalne materiały i substancje z miejsca pracy. Nie wolno spawać zamkniętych pojemników lub zbiorników, w których znajdowały się łatwopalne ciecze. Pojemniki lub zbiorniki takie winny być przepłukane przed spawaniem w celu usunięcia łatwopalnych cieczy. Nie spawać w pobliżu łatwopalnych gazów, oparów lub cieczy. Sprzęt przeciwpożarowy (koce gaśnicze i gaśnice proszkowe lub śniegowe) powinien być usytuowany w pobliżu stanowiska pracy w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. ZASILANIE ELEKTRYCZNE: Odłączyć zasilanie sieciowe przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, napraw przy urządzeniu. Regularnie sprawdzać przewody spawalnicze. Jeżeli zostaną zauważone jakiekolwiek uszkodzenie przewodu czy izolacji, bezzwłocznie powinny być wymienione. Przewody spawalnicze nie mogą być przygniatane, dotykać ostrych krawędzi ani gorących przedmiotów. SPAWANE MATERIAŁY MOGĄ POPARZYĆ: Nigdy nie dotykać spawanych elementów niezabezpieczonymi częściami ciała. Podczas dotykania i przemieszczania spawanego materiału, należy zawsze stosować rękawice spawalnicze i szczypce.

8

4.

OBJAŚNIENIE SYMBOLI

Aby ograniczyć możliwość skaleczenia, użytkownik musi najpierw przeczytać całą instrukcję.

Ogólny znak ostrzegawczy, zwraca uwagę każdego użytkownika na ogólne niebezpieczeństwa. Występuje w połączeniu z innymi wskazówkami ostrzegawczymi lub innymi symbolami, których nieprzestrzeganie może doprowadzić do obrażeń ciała lub uszkodzenia urządzenia.

z

Produkt zgodny z wymaganiami dyrektyw Unii Europejskiej.

Utylizacja urządzeń elektrycznych i elektronicznych – patrz punkt UTYLIZACJA w niniejszej instrukcji.

Stosować ochronę oczu. Stosować spawalnicze rękawice ochronne.

Stosować spawalnicze obówie ochronne.

Stosować spawalniczą dzież ochronną.

Ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

9

5.

BUDOWA I PANEL STEROWANIA

Panel sterowania – widok ogólny

Panel sterowania podzielony jest na 4 sekcje. Poniżej opis poszczególnych grup. Sekcja służąca do ustawienia czasu i prądu spawania. Przyciski plus i minus pod symbolem mocy i zegara służą do regulacji czasu i prądu spawania. Wyświetlacz nad symbolem czas, pokazuje ustawiony czas spawania,

skalowany w sekundach. Wyświetlacz nad symbolem moc wyskalowany jest w zakresie 20-100, gdzie 20 to prąd minimalny, a 100 maksymalny (skala nie odpowiada rzeczywistemu prądowi spawania).

10

Sekcja informacyjna (lampki kontrolne). Zaświecenie danej lampki oznacza: Podłączone zasilanie, włącznik główny w pozycji ON. Awaria. Przegrzanie. Naciśnięty spust pistoletu – trwa punktowanie.

Sekcja wyboru rodzaju obróbki (przypawanie podkładek o danym kształcie, zgrzewanie, spawanie – spęcznianie – przecinanie z użyciem elektrod węglowych).

Przypawanie podkładek o różnym kształcie. Dla każdego z symboli można ustawić indywidualny czas w zakresie 0,03 ÷ 2,5 [s] i prąd w zakresie 20 ÷ 100. Poszczególne ustawienia są zapamiętywane automatycznie. Zgrzewanie jednostronne blach. Regulacja czasu w zakresie 0,03 ÷ 2,5 [s], prądu w zakresie 20 ÷ 100. Operacje z wykorzystaniem elektrod węglowych. Od lewej: spawanie blach na zakładkę, spęczniane – rozgrzewanie, przecinanie. Możliwa tylko regulacja mocy w

11

zakresie 20 ÷ 65, czas trwania jest zależny od czasu jak długo jest wciśnięty spust na pistolecie. Sekcja gniazd wyjściowych do podłączenia przewodów roboczych i sterowania.

Patrząc od lewej: - Gniazdo do podłączenia przewodu masowego. - Gniazdo do podłączenia przewodu roboczego (pistoletu) - Gniazdo do podłączenia sterowania przewodu (pistoletu) roboczego i powyżej czerwony przycisk zastępujący spust pistoletu. 6.

ZAWARTOŚĆ ZESTAWU

Poniższe elementy powinny znajdować się w zestawie: Urządzenie do spawania punktowego Wózek transportowy na kołach Młotek Przyssawka Pazury Przewód roboczy (pistolet) Przewód masowy Zestaw akcesoriów w pudełku

x 1 szt. x 1 szt. x 2 szt. x 1 szt. x 1 szt. x 1 szt. x 1 szt. x 1 szt.

Uwaga! Dla bezpieczeństwa dzieci nie należy zostawiać swobodnie dostępnych części opakowania (torby plastikowe, kartony, styropian itp.). Niebezpieczeństwo uduszenia!

12

7.

UŻYTKOWANIE

7.1 Podłączenie do sieci Przed załączeniem tego urządzenia do sieci zasilającej należy sprawdzić wielkość napięcia, ilość faz i częstotliwość. Parametry napięcia zasilającego podane są w rozdziale z danymi technicznymi tej instrukcji i na tabliczce znamionowej urządzenia. Skontrolować połączenia przewodów uziemiających urządzenia z siecią zasilającą. Upewnić się czy sieć zasilająca może zapewnić pokrycie zapotrzebowanie mocy wejściowej dla tego urządzenia w warunkach jego normalnej pracy. Wielkość bezpiecznika i parametry przewodu zasilającego podane są w danych technicznych tej instrukcji. Sieć zasilająca powinna charakteryzować się stabilnym napięciem. Przekrój przewodów zasilających powinien być nie mniejszy niż 2,5 mm. Urządzenia nieposiadające wtyczek zasilających podłączyć według niżej zamieszczonych wskazówek. Podłączenie i wymiany przewodu zasilania oraz wtyczki powinien dokonać wykwalifikowany elektryk. Przewód w izolacji o kolorze żółto-zielonej stanowi uziemienie i powinien być zawsze podłączany do gniazda oznaczonego symbolem uziomu bez względu czy mamy do czynienia z zasilaniem na 230 [V] czy 400 [V]. Symbol uziomu.

W przypadku urządzeń zasilanych na 3 x 400 [V] kable powinny być podłączone jak poniżej: Wtyk cztero-bolcowy 16 lub 32 [A]. Przewód zółto-zielony do uziomu (gruby bolec), pozostałe bez względu na kolor do gniazd L1, L2, L3.

13

Wtyk pięcio-bolcowy 16 lub 32 [A]. Przewód zółto-zielony do uziomu (gruby bolec), pozostałe bez względu na kolor do gniazd L1, L2, L3. Gniazdo N pozostaje puste.

7.2 Zakładanie przewodów roboczych. UWAGA! Przed wszelkimi czynnościami przeprowadzanymi przy urządzeniu należy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka zasilającego. 1. Upewnić się, że urządzenie nie jest podłączone do sieci zasilającej. 2. Sprawdzić czy przewód masowy nie ma uszkodzeń. 3. Wtyk przewodu masowego podłączyć w znajdujące się na przednim panelu gniazdo z symbolem zacisku kleszczowego, wcisnąć i przekręcić. Zbyt luźne podłączenie wtyku powoduje przedwczesne wypalenie wtyku i gniazda prądowego. 4. Wtyk przewodu roboczego analogicznie jak wtyk przewodu masowego podłączyć do gniazda oznaczonego symbolem pistoletu. 5. Wcisnąć w gniazdo na panelu urządzenia i dokręcić wtyczkę sterowania przewodu roboczego (pistoletu).

14

7.3 Mocowanie zacisku masowego. Przewód masowy powinien być podłączony do przedmiotu, na którym wykonywane jest połączenie punktowe, najbliżej jak tylko jest to możliwe do wykonywanego połączenia. Aby podłączyć przewód masowy należy przypawać dwie podkładki okrągłe do obrabianego materiału w odstępie odpowiadającym nacięciom końcówki kabla masowego (sposób przypawania podkładek jest opisany w kolejnym rozdziale).

Nałożyć końcówkę kabla masowego na przyspawane podkładki tak aby przylegała płasko do blachy.

Nałożyć od góry blokadę kabla masowego i przełożyć dołączony trzpień tak aby przeszedł jednocześnie przez otwory blokady, hak i otwory podkładek. Dokręcić nakrętkę aby zablokować i docisnąć końcówkę kabla masowego do obrabianego elementu.

7.4 Przyspawywanie elementów, zgrzewanie. Do uchwytu roboczego (pistoletu) dostarczonego z urządzeniem można podłączyć następujące końcówki / elektrody:

15

1. Końcówka do elektrody węglowej. 2. / 3. Końcówka do podkładek. 4. Końcówka do kołków, śrub itp. 5. Elektroda z trzpieniem stożkowym do zgrzewania jednostronnego. 6. Elektroda z trzpieniem płaskim do przypawania drutów falistych. 7. Młotek z końcówką do przypawania podkładek. Powyższe końcówki / elektrody należy wsunąć w otwór końcowy pistoletu (1) i dokręcić nakrętkę w celu zablokowania.

W wybraną końcówkę wsunąć właściwy element (np. podkładkę okrągłą). Na panelu sterowania ustawić symbol wybranego elementu i nastawić żądany czas i moc spawania.

16

Przyłożyć pistolet w wybrane miejsce obróbki i nacisnąć spust pistoletu.

Używając młotka z dokręconym hakiem wykonać żądaną obróbkę, następnie poprzez obrót o około 90˚ oderwać podkładkę.

Parametry, które określają średnicę (przekrój) oraz szczelność mechaniczną punktu są następujące: - Nacisk wywierany przez elektrody. - Prąd spawania punktowego. - Czas trwania spawania punktowego. Z braku specyficznego doświadczenia wskazane jest wykonanie kilku prób spawania punktowego, z zastosowaniem podkładek wykonanych z blachy tej samej jakości i grubości, co blacha przeznaczona do obróbki. W przypadku jednostronnego zgrzewania blach należy: 1. Dwie strony przeznaczone do punktowania oczyścić z ewentualnych lakierów, smaru, oleju, zabrudzeń. 2. Przewód masowy należy podłączyć do blachy dolnej. 17

3. Strony przeznaczone do punktowania powinny stykać się ze sobą, pomiędzy nimi nie powinna występować szczelina powietrzna, jeżeli jest to konieczne docisnąć za pomocą specjalnego narzędzia - nie używać do tego celu pistoletu. Zbyt mocne dociśnięcie powoduje uzyskanie złych wyników. 4. Grubości górnego i dolnego elementu nie mogą przekraczać wartości maksymalnych podanych w tabelce z danymi technicznymi. 5. Mocno dokręcić nakrętkę blokującą elektrodę, sprawdzić, czy łączniki przewodów spawalniczych są poprawnie zablokowane w gniazdach. 6. Podczas spawania punktowego przyłożyć elektrodę wywierając lekki nacisk (3÷4 kg). Wcisnąć przycisk i odczekać aż upłynie czas punktowania, dopiero wtedy odsunąć pistolet. 7. Nie odsuwać nigdy pistoletu na odległość przekraczającą 30 cm od punktu przymocowania masy. Ten rodzaj spawania nie jest dozwolony na konstrukcjach nośnych karoserii. 7.5 Ogrzewanie i spęczanie blach Czas trwania operacji jest określany przez czas, w ciągu którego przycisk pistoletu pozostanie wciśnięty. Natężenie prądu jest regulowane w zależności od grubości blachy, przyciskami "+" i "-" z panelu sterowania. Załóż elektrodę węglową do końcówki „1”i zablokuj ją dokręcając nakrętkę. Przyłóż elektrodę węglową do miejsca uprzednio oczyszczonego i wciśnij przycisk pistoletu. Przesuwaj ruchem okrężnym od zewnątrz do wewnątrz, ogrzewając w ten sposób blachę, która twardniejąc powraca do położenia początkowego. Aby zapobiec zbytniemu odpuszczaniu blachy należy wykonywać operację na niewielkich obszarach i bezpośrednio po jej zakończeniu przetrzeć poddawane obróbce miejsce wilgotną szmatką, aby w ten sposób schłodzić je. Przykłady użycia:

18

8.

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA

Stopień ochrony tego urządzenia to IP21S, więc nie wolno użytkować urządzenia na deszczu, ani narażać go na działanie wilgoci. UWAGA: Urządzenie oparte na podzespołach elektronicznych. Szlifowanie i cięcie metali w pobliżu spawarki może powodować zanieczyszczenie opiłkami wnętrza urządzenia, doprowadzając tym samym do jego uszkodzenia. Wyżej wymienione uszkodzenie nie podlega naprawie gwarancyjnej! W przypadku konieczności pracy w takim środowisku należy dokonywać czyszczenia urządzenia przez przedmuchanie wnętrza spawarki sprężonym powietrzem. 19

UWAGA! PRZED ZDJĘCIEM PANELI URZĄDZENIA I DOSTANIEM SIĘ DO JEGO WNĘTRZA NALEŻY UPEWNIĆ SIĘ, ŻE ZOSTAŁO ONO WYŁĄCZONE I ODŁĄCZONE OD SIECI ZASILANIA Ewentualne kontrole pod napięciem, wykonywane wewnątrz spawarki punktowej, mogą grozić poważnym szokiem elektrycznym powodowanym przez bezpośredni kontakt z częściami znajdującymi się pod napięciem i/lub przez bezpośredni kontakt z elementami znajdującymi się w ruchu. Aby przedłużyć żywotność i niezawodną pracę urządzenia, należy przestrzegać kilku zasad: 1. Urządzenie powinno być umieszczone w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, gdzie występuje swobodna cyrkulacja powietrza. 2. Nie umieszczać urządzenia na mokrym podłożu. 3. Sprawdzić stan techniczny urządzenia oraz przewodów spawalniczych. 4. Usunąć wszelkie łatwopalne materiały z obszaru spawania. 5. Do spawania używać odpowiedniej odzieży ochronnej: rękawice, fartuch, buty robocze, maskę lub przyłbicę. Planując konserwację urządzenia należy brać pod uwagę intensywność i warunki eksploatacji. Prawidłowe korzystanie z urządzenia i regularna jego konserwacja pozwolą uniknąć zbędnych zakłóceń i przerw w pracy. Codziennie:  Oczyścić uchwyt masy i roboczy z odprysków, smarować środkami przeciw rozpryskowymi.  Sprawdzić, czy kable są dokładnie podłączone.  Sprawdzić stan przewodów. Wymienić uszkodzone przewody.  Upewnić się, że wokół urządzenia zapewniony jest swobodny przepływ powietrza.  Wymienić lub naprawić uszkodzone lub zużyte części. Co miesiąc?  Sprawdzić stan połączeń elektrycznych wewnątrz źródła.  Utlenione powierzchnie należy oczyścić, a poluzowane części dokręcić.  Oczyścić wnętrze urządzenia za pomocą sprężonego powietrza.

9.

PRZECHOWYWANIE I TRANSPORT

Zaleca się przechowywać wyczyszczone urządzenie w oryginalnym opakowaniu. Zawsze przechowuj urządzenia w suchym, wentylowanym miejscu, niedostępnym dla dzieci i osób postronnych. Chroń urządzenie przed wibracjami i wstrząsami podczas transportu.

20

10. UTYLIZACJA Materiały z opakowania nadają się do wykorzystania, jako surowiec wtórny. Utylizacji opakowania należy dokonać zgodnie z przepisami lokalnymi. Materiały z opakowania należy zabezpieczyć przed dziećmi, gdyż stanowią one potencjalne źródło zagrożenia. Właściwa utylizacja urządzenia: 1. Zgodnie z dyrektywą WEEE 2012/19/WE symbolem przekreślonego kołowego kontenera na śmieci (jak poniżej) oznacza się wszelkie urządzenia elektryczne i elektroniczne podlegające selektywnej zbiórce.

2. Po zakończeniu okresu użytkowania nie wolno usuwać niniejszego produktu poprzez normalne odpady komunalne, lecz należy go oddać do punktu zbiórki i recyklingu urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Informuje o tym symbol kołowego kontenera, umieszczony na produkcie, instrukcji obsługi lub opakowaniu. 3. Zastosowane w urządzeniu tworzywa nadają się do powtórnego użycia zgodnie z ich oznaczeniem. Dzięki powtórnemu użyciu, wykorzystaniu materiałów lub innym formom wykorzystania zużytych urządzeń wnoszą Państwo istotny wkład w ochronę naszego środowiska. 4. Informacji o właściwym punkcie usuwania zużytych urządzeń elektrycznych udzieli państwu administracja gminna lub sprzedawca urządzenia.

21

11. DEKLARACJA ZGODNOŚCI

Wyrób jest zgodny z normami Uni Europejskiej

z

Produkt spełnia wymagania następujących Dyrektyw: LVD 2006/95/EC

EMC 2004/108/EC

STANDARD: EN 60204-1:2006+A1:2009

STANDARD: EN 61000-6-4:2007+A1:2011 EN 61000-3-2:2006+A1:2009+A2:2009 EN 61000-3-3:2008 EN 61000-6-2:2005

12. GWARANCJA. Importer/producent urządzenia zapewnia pełny serwis gwarancyjny jak i pogwarancyjny. Do każdego urządzenia wydawana jest oddzielna, indywidualna karta gwarancyjna. Wszystkie zapisy na temat zakresu gwarancji, zasad jej udzielania i innych wymogów są podane na karcie gwarancyjnej wydawanej wraz z urządzeniem. Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny: Firma Spaw – Serwis 30-731 Kraków ul. Kosiarzy 3 tel.: 12 348-07-22 formularz zgłoszenia naprawy - www.spawsc.pl - zakładka serwis. Importer/producent: Firma Spaw 30-731 Kraków ul. Kosiarzy 3

22