Makro i rynek komentarz tygodniowy 24 października 2011 Biuro Analiz Makroekonomicznych [email protected]

Bieżący tydzień na rynkach finansowych Największy wpływ na sytuację na rynkach w bieżącym tygodniu będzie miał środowy szczyt eurogrupy, podczas którego mają zostać przyjęte szczegóły wzmocnienia EFSF i rozwiązania problemów z zadłużeniem Grecji. We wtorek zostanie opublikowana sprzedaż detaliczna za wrzesień. Spodziewamy się wzrostu o 11% r/r wobec konsensusu na poziomie 9,9% r/r.

Grzegorz Maliszewski +48 (0) 22 598 22 38 Urszula Kryńska +48 (0) 22 598 20 10 Mateusz Sutowicz +48 (0) 22 598 22 36

Wydarzenia tygodnia Postęp w pracach nad pakietem antykryzysowym

Kursy walutowe dzisiejsze otwarcie i zmiana tygodniowa -0,1

0,0

0,0

4,3720 EUR/PLN

0,1

1,8%

3,1310 USD/PLN

1,6%

3,5471 CHF/PLN

2,9%

1,3934 EUR/USD

0,5%

295,2 EUR/HUF

1,5%

24,90 EUR/CZK

0,9%

Kolejny miesiąc przemysłowej

Zmiany tygodniowe Rynek Pieniężny* WIBOR O/N

(%) 4,57

bps 1

WIBOR 1M

4,67

2

WIBOR 3M

4,83

7

WIBOR 6M

4,90

4

Bony i obligacje PL 52W

4,42

bps 0

2Y

4,66

4

5Y

5,10

6

10Y

5,79

7

IRS PLN 2Y

4,79

bps 18

5Y

4,89

18

*Fixing z dnia poprzedniego

10Y

5,07

14

(%) 4,81

bps 3

3x6

4,86

11

9x12

4,60

14

Kontrakty FRA 1x4

Po niedzielnym szczycie przywódcy europejscy ogłosili postęp w sprawie pakietu antykryzysowego, który m.in. ma obejmować wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego. Herman Van Rompuy zapewnił, że porozumienie będzie sfinalizowane w środę, kiedy odbędzie się kolejny szczyt w sprawie EFSF. Prawdopodobnie możliwe są dwa warianty przekształcenia funduszu. Pierwszy polega na zapewnieniu EFSF prawa do ubezpieczania części strat inwestorów na obligacjach zagrożonych krajów euro. Drugi model to wsparcie EFSF za pomocą dodatkowej, nowej organizacji, która mogłaby przyciągać kapitał z rynków finansowych (Chiny, państwowe fundusze inwestycyjne znad Zatoki Perskiej, inwestorzy prywatni) i używać go w programach pomocowych strefy euro. W tym drugim przypadku zaangażowany mógłby być Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Eurogrupa wstępnie zgodziła się, że wkład banków w program ratunkowy dla Grecji powinien być znacznie zwiększony, a straty posiadaczy obligacji mogą wynieść nawet 50-60%. Wstępnie uzgodniono ponadto, że do 9% z dotychczasowych 5% zostanie podniesiony współczynnik adekwatności kapitałowej, niezbędny do przejścia stress testów, którym zostaną poddane kluczowe dla UE banki. Oznacza to, że na rekapitalizację banków będzie potrzebne ok 100 mld EUR.

Źródło: Reuters

Makro i rynek komentarz tygodniowy str. 1

lepszych

od

oczekiwań

danych

o

produkcji

Produkcja sprzedana przemysłu drugi miesiąc z rzędu zaskoczyła pozytywnie. Jej roczna dynamika wyhamowała we wrześniu tylko nieznacznie i wyniosła 7,7% r/r wobec 8,1% r/r w sierpniu, Dane po wyeliminowaniu wahań sezonowych potwierdziły dobre wyniki przemysłu. Roczny wzrost produkcji wyniósł bowiem 7,1% r/r wobec 5,4% r/r miesiąc wcześniej. Jest to wyraźne odbicie po bardzo słabych danych z przełomu drugiego i trzeciego kwartału. W samym trzecim kwartale wzrost produkcji wyniósł 5,9% r/r, czyli nieznacznie więcej niż w Q2. Wskazuje to, że końcówka tego roku nie będzie tak słaba jak przewidywali pesymiści. Dobrym wynikom produkcji może sprzyjać słaby złoty, choć jego wpływ ze względu na strukturę opóźnień może nie być jeszcze znaczny.

Drugi z rzędu miesiąc spadku zatrudnienia Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było we wrześniu o 5,2% wyższe niż przed rokiem, po wzroście o 5,4% r/r a wzrost był nieco mniejszy od oczekiwań. Tempo wzrostu płac utrzymuje się od kilku miesięcy na poziomie nieznacznie przekraczającym inflację. W danych z sektora przedsiębiorstw większym zaskoczeniem było zatrudnienie, które okazało się o 2,8% wyższe niż przed rokiem po wzroście o 3,1% przed miesiącem. Oznacza to, że w samym wrześniu liczba zatrudnionych spadła o 5,5 tys., po spadku o 7,9 tys. miesiąc wcześniej, co jest niepokojącym sygnałem pogorszenia warunków na rynku pracy, gdyż o tej porze roku czynniki sezonowe powinny przyczynić się do wzrostu zatrudnienia.

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych Miniony tydzień przyniósł osłabienie złotego, które w relacji do euro momentami wynosiło aż 12 groszy, w ślad za pogorszeniem nastrojów globalnego rynku po ostrzeżeniach agencji ratingowych o możliwej presji na ocenę wiarygodności kredytowej Francji i Niemiec. Polskiej walucie wyraźnie zaszkodziła także groźba obniżki perspektywy ratingu Polski przez agencję Moody’s. Wpływu na wycenę złotego nie miały natomiast dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki mimo iż znacząco odbiegały one od rynkowego konsensusu.

Makro i rynek komentarz tygodniowy 24 October 2011

Komentarz makroekonomiczny – Polska Kolejny miesiąc lepszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej

Produkcja sprzedana przemysłu drugi miesiąc z rzędu zaskoczyła pozytywnie. Jej roczna dynamika wyhamowała we wrześniu tylko nieznacznie i wyniosła 7,7% r/r wobec 8,1% r/r w sierpniu, co było wynikiem wyższym nawet niż nasz optymistyczny szacunek. Nieco słabsza dynamika jest efektem ustąpienia korzystnego efektu dni roboczych, który miał miejsce w sierpniu. Dane po wyeliminowaniu wahań sezonowych potwierdziły dobre wyniki przemysłu. Roczny wzrost produkcji wyniósł bowiem 7,1% r/r wobec 5,4% r/r miesiąc wcześniej. Jest to wyraźne odbicie po bardzo słabych danych z przełomu drugiego i trzeciego kwartału. W samym trzecim kwartale wzrost produkcji wyniósł 5,9% r/r, czyli nieznacznie więcej niż w Q2. Wskazuje to, że końcówka tego roku nie będzie tak słaba jak przewidywali pesymiści. Dobrym wynikom produkcji może sprzyjać słaby złoty, choć jego wpływ ze względu na strukturę opóźnień może nie być jeszcze znaczny. Dane o indeksie PMI wskazały na wyhamowanie nowych zamówień, ale prawdopodobnie polskie firmy posiadają wciąż rozbudowany portfel zamówień wcześniejszych, które są przez polskie firmy realizowane. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw eksportowych, ponieważ wciąż wysokie wzrosty notowane są w branżach o wysokim udziale sprzedaży eksportowej (produkcja mebli, samochodów, metali, wyrobów z metali). Lepszy od oczekiwań był również odczyt produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła we wrześniu o 18,1% r/r. Wzrosty odnotowano we wszystkich typach przedsiębiorstw budowlanych. Najsilniejsze jednak w tych związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi. Wciąż w dużo wolniejszym tempie rośnie produkcja przedsiębiorstw zajmujących się wznoszeniem budynków, co wskazuje, że budownictwo mieszkaniowe w dalszym ciągu pogrążone jest w stagnacji. Lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej nie zmieniają oceny perspektyw na przyszłość, która w dalszym ciągu pozostaje niepewna. Pogorszenie koniunktury jest zatem nieuniknione, choć powinno być ono nie tak głębokie jak w roku 2009. Utrzymujemy nasze prognozy wzrostu gospodarczego, który w tym roku wyniesie 4,0%, natomiast w przyszłym wyhamuje do 3,2%. W samym trzecim kwartale dynamika PKB powinna wyhamować tylko nieznacznie w stosunku do 4,3% odnotowanego w Q2. Dane te nie zmieniają również naszych ocen co do polityki pieniężnej. Uważamy, że w najbliższych miesiącach stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie.

Drugi z rzędu miesiąc spadku zatrudnienia

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było we wrześniu o 5,2% wyższe niż przed rokiem, po wzroście o 5,4% r/r a wzrost był nieco mniejszy od oczekiwań. Tempo wzrostu płac utrzymuje się od kilku miesięcy na poziomie nieznacznie przekraczającym inflację, co oznacza wzrost siły nabywczej przeciętnego wynagrodzenia za pracę (o 1-2% r/r). W danych z sektora przedsiębiorstw większym zaskoczeniem było zatrudnienie, które okazało się o 2,8% wyższe niż przed rokiem po wzroście o 3,1% przed miesiącem. Oznacza to, że w samym wrześniu liczba zatrudnionych spadła o 5,5 tys., po spadku o 7,9 tys. miesiąc wcześniej, co jest niepokojącym sygnałem pogorszenia warunków na rynku pracy, gdyż o tej porze roku czynniki sezonowe powinny przyczynić się do wzrostu zatrudnienia. W rezultacie fundusz płac wzrósł nominalnie o 8,2% r/r, po uwzględnieniu zmian cen wzrost wyniósł 4,2%. Rynek pracy jest więc nadal wsparciem dla konsumpcji indywidualnej, jego pozytywny wpływ może jednak słabnąć w miarę oczekiwanego przez nas wzrostu bezrobocia.

Moody’s grozi obniżką perspektywy ratingu Polski

Analityk agencji Moody's na Polskę, Jaime Reusche powiedział, że agencja może zdecydować się na obniżkę perspektywy ratingu Polski do negatywnej, jeżeli ewentualny poślizg w planie redukcji deficytu spowoduje znaczny wzrost kosztów finansowania długu. Agencja będzie ponadto obserwowała rozwiązania fiskalne oraz stan gospodarki i weźmie pod uwagę wszystkie czynniki. Rating Polski znajduje się obecnie na poziomie A2 (upper medium grade), a jego perspektywa jest stabilna. Reusche dodał, że Moody's najprawdopodobniej podejmie decyzję dotyczącą ratingu Polski pod koniec tego roku lub na początku następnego.

Makro i rynek komentarz dzienny str. 2

Makro i rynek komentarz tygodniowy Silne przyśpieszenia inflacji PPI

Inflacja PPI przyśpieszyła we wrześniu do 8,1% r/r z 6,8% r/r w sierpniu, co było wynikiem wyższym nawet od naszych prognoz. W ciągu miesiąca ceny produkcji zwiększyły się o 1,4%. Najsilniej zwyżkowały ceny w przetwórstwie przemysłowym, co w dużym stopniu jest efektem osłabienia złotego i wysokich cen surowców.

Spadek inflacji bazowej we wrześniu

Narodowy Bank Polski podał, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii spadła we wrzeniu do 2,6% r/r z 2,7% r/r odnotowanych w sierpniu. Spadek wynikał zapewne z kształtowania się cen odzieży i obuwia. Pomimo spadku inflacja bazowa przekracza cen NBP ustalony na 2,5% (+/- 1 pp).

Deficyt budżetowy nadal poniżej planu

Z szacunkowych danych o wykonaniu budżetu wynika, że deficyt po wrześniu wyniósł 21,9 mld PLN wobec 20,7 mld PLN po sierpniu. Deficyt budżetowy był wyraźnie niższy niż kwota 37,7 mld PLN zapisana w harmonogramie i stanowił 54,4% całorocznego planu. Dochody budżetu były o 13% wyższe niż w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku. Utrzymała się wysoka dynamika podatku dochodowego od osób prawnych oraz VAT. Jednocześnie wydatki dokonywane z budżetu centralnego pozostawały pod kontrolą i były o 2,7% wyższe niż w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku. Sytuacja budżetu państwa w 2011r. jest dobra i nie widzimy ryzyka la wykonania planu na cały rok, w 2011 deficyt będzie prawdopodobnie wynosił ok. 30 mld PLN.

RPP zapewne nie zmieni stóp w tym roku

Z opisu dyskusji na październikowym posiedzeniu RPP wynika, że Rada była zdania, że przy obecnie oczekiwanym scenariuszu makroekonomicznym ( spowolnienie wzrostu gospodarczego i stopniowe obniżenie się inflacji), możliwa jest stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie w kolejnych kwartałach. Wskazywano, że stabilizacja parametrów polityki pieniężnej sprzyja, szczególnie w warunkach podwyższonej niepewności, utrzymaniu stabilności makroekonomicznej. Wydaje się ponadto, że RPP nie jest jednomyślna jeżeli chodzi o kierunek dalszych zmian stóp procentowych. Sądzimy, że Rada nie zmieni stóp w najbliższych miesiącach, a kolejnym ruchem będzie obniżka, której spodziewamy się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Wzrost obaw o przyszłość w sektorze przedsiębiorstw

Z badań sektora przedsiębiorstw przeprowadzonych przez NBP wynika, że cząstkowe oceny bieżącej kondycji ekonomicznej pozostały w 3Q na relatywnie dobrych poziomach. Wyniki badania pokazują jednak narastanie obaw odnośnie możliwości pogorszenia koniunktury pod koniec roku. Optymizm oczekiwań obniżył się już drugi kwartał z rzędu, dotyczyło to przede wszystkim popytu i produkcji. W efekcie mniej firm podejmie decyzje o zwiększeniu zatrudnienia, niskie pozostało również zainteresowanie rozbudową potencjału wytwórczego. Odczyt jest spójny z oczekiwanym przez nas wyhamowaniem wzrostu gospodarczego na przełomie 2011 i 2012r.

Makro i rynek komentarz dzienny str. 3

Makro i rynek komentarz tygodniowy Komentarz makroekonomiczny - gospodarki zagraniczne Postęp w pracach nad pakietem antykryzysowym

Po niedzielnym szczycie przywódcy europejscy ogłosili postęp w sprawie pakietu antykryzysowego, który m.in. ma obejmować wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego. Herman Van Rompuy zapewnił, że porozumienie będzie sfinalizowane w środę, kiedy odbędzie się kolejny szczyt w sprawie EFSF. Prawdopodobnie możliwe są dwa warianty przekształcenia funduszu. Pierwszy polega na zapewnieniu EFSF prawa do ubezpieczania części strat inwestorów na obligacjach zagrożonych krajów euro. Drugi model to wsparcie EFSF za pomocą dodatkowej, nowej organizacji, która mogłaby przyciągać kapitał z rynków finansowych (Chiny, państwowe fundusze inwestycyjne znad Zatoki Perskiej, inwestorzy prywatni) i używać go w programach pomocowych strefy euro. W tym drugim przypadku zaangażowany mógłby być Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Eurogrupa wstępnie zgodziła się, że wkład banków w program ratunkowy dla Grecji powinien być znacznie zwiększony, a straty posiadaczy obligacji mogą wynieść nawet 50-60%. Wstępnie uzgodniono ponadto, że do 9% z dotychczasowych 5% zostanie podniesiony współczynnik adekwatności kapitałowej, niezbędny do przejścia stress testów, którym zostaną poddane kluczowe dla UE banki. Oznacza to, ze na rekapitalizację banków będzie potrzebne ok 100 mld EUR.

Moody’s obniżyła ratig Hiszpanii

Agencja Moody's obniżyła we wtorek rating Hiszpanii o dwa poziomy z Aa2 do A1, z negatywną perspektywą. Ocena Hiszpanii jest obecnie, na piątym poziomie od gór określanym, jako wyższy średni (upper medium grade), w pozostałych agencjach kraj ten ma najniższą wysoką ocenę (high grade). Agencja oceniła, że Hiszpania jest podatna na napięcia na rynkach, a wzrost gospodarczy w 2012r. będzie gorszy niż oczekiwano. Sprawia to, że spełnienie ambitnych celów budżetowych będzie jeszcze trudniejsze.

Standard & Poor's obniżył rating Słowenii

Agencja Standard & Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Słowenii. Rating długoterminowych obligacji rządowych Słowenii obniżono z "AA" do "AA-", wyjaśniając, że sytuacja budżetowa tego kraju pogorszyła się od czasu kryzysu finansowego z roku 2008 a rząd nie zaprezentował wiarygodnej strategii konsolidacji. Ocena wiarygodności kraju jest nadal na wysokim poziomie (high grade), a jej perspektywa jest stabilna.

Groźba obniżki ratingu Francji

W opublikowanym w poniedziałek wieczorem raporcie agencji Moody's napisano, że rating kredytowy Francji, znajdujący się obecnie na najwyższym możliwym poziomie AAA, znalazł się pod presją z powodu osłabienia się wskaźników zadłużenia oraz potencjalnych dodatkowych obciążeń związanych z kryzysem zadłużenia w Europie. Agencja podkreśliła, że wskaźniki długu publicznego Francji są najsłabsze spośród wszystkich krajów posiadających obecnie rating na najwyższym poziomie AAA. Agencja oświadczyła, że w kolejnych trzech miesiącach będzie monitorowała zadłużenie Francji i oceni, czy nadal właściwa jest stabilna perspektywa oceny kraju. Francuski minister gospodarki i finansów Francois Baroin zapewnił, że jego kraj uczyni wszystko, by utrzymać swoją wiarygodność kredytową na najwyższym poziomie. W naszej ocenie możliwa jest obniżka perspektywy ratingu Francji.

Spadek indeksu Ifo w Niemczech

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, spadł w październiku 2011 r. do 106,4 pkt ze 107,4 pkt we wrześniu i był zbliżony do oczekiwań. Wskaźnik ocen obecnej sytuacji spadł do 116,7 pkt ze 117,9 pkt, indeks oczekiwań spadł do 97,0 pkt z 97,9 pkt. Zdaniem autorów badania pomimo spadku indeksów, sytuacja niemieckiej gospodarki jest nadal dobra, jeżeli weźmie się pod uwagę zawirowania w globalnej gospodarce.

Głęboki spadek indeksu ZEW

Indeks ZEW, który mierzy oczekiwania niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych co do wzrostu gospodarczego Niemiec spadł w październiku do minus 48,3 pkt. z minus 43,3 pkt. we wrześniu i był gorszy od oczekiwań oraz od swojej długookresowej średniej na poziomie 25,3 pkt. Indeks ocen obecnej sytuacji spadł do 38,4 pkt z 43,6 pkt we wrześniu. Spadek indeksu ZEW były zapewne skutkiem słabych danych, które napłynęły w ostatnim czasie z niemieckiej gospodarki (sprzedaż detaliczna, zamówienia w przemyśle). Wzmocniło to obawy, że kryzys zadłużeniowy w Europie skłania Niemców do odłożenia w czasie konsumpcji i inwestycji.

Makro i rynek komentarz dzienny str. 4

Makro i rynek komentarz tygodniowy Niewielki wzrost produkcji przemysłowej w USA

Produkcja przemysłowa w USA. wzrosła we wrześniu o 0,2% m/m i była zgodna z oczekiwaniami, po tym jak nie zmieniła się w sierpniu. Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło we wrześniu 77,4%, wobec 77,3% w poprzednim miesiącu. W Q3 produkcja przemysłowa wzrosła w tempie rocznym 5,1%, co sugeruje, że miała pozytywny wpływ na PKB. Sprzedaż przemysłu wytwórczego zwiększyła się o 0,4% m/m po wzroście o 0,3% w sierpniu.

Zgodny z oczekiwaniami wzrost cen w USA

Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły we wrześniu o 0,3% m/m, a indeks CPI po wyłączeniu cen żywności i energii zwiększył się o 0,1% m/m, mniej od oczekiwań. Rok do roku inflacja CPI wyniosła 3,9%, inflacja bazowa była natomiast równa 2,0%. Pomimo relatywnie wysokiego poziomu inflacji, presja popytowa w amerykańskiej gospodarce, którą odzwierciedla inflacja bazowa pozostaje na bezpiecznym poziomie.

Słabe perspektywy amerykańskiej gospodarki

Z Beżowej księgi amerykańskiej rezerwy federalnej wynika, że we wrześniu gospodarka amerykańska nadal rosła, jednak w wielu regionach tempo wzrostu było umiarkowane lub niskie, a perspektywy dla koniunktury są słabsze lub mniej pewne niż poprzednio.

Makro i rynek komentarz dzienny str. 5

Makro i rynek komentarz tygodniowy 24 października 2011

Rynek walutowy - PLN

3,45 3,40 3,35 3,30 3,25 3,20 3,15 3,10 3,05 3,00 2,95 2,90 2,85 2,80 2,75

Kursy USD/PLN i EUR/PLN /bid z zamknięcia/ 4,60 4,50 4,40 4,30 4,20 4,10 4,00

USDPLN / lewa skala/

EURPLN

Miniony tydzień przyniósł osłabienie złotego, które w relacji do euro momentami wynosiło aż 12 groszy, w ślad za pogorszeniem nastrojów globalnego rynku po ostrzeżeniach agencji ratingowych o możliwej presji na ocenę wiarygodności kredytowej Francji i Niemiec. Poprawie sentymentu nie służył także silniejszy od oczekiwań spadek indeksu Zew dla niemieckiej gospodarki. Wpływu na wycenę złotego nie miały natomiast dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki mimo iż znacząco odbiegały one od rynkowego konsensusu. Brak reakcji wyraźnie pokazywał, że to globalny sentyment inwestycyjny w dominujący sposób wpływa na wycenę złotego. Przełożenia na notowania nie miała wypowiedź członkini RPP, E.Chojny-Duch, iż Rada uznała, że w przyszłym roku szanse na podwyżki stóp procentowych są wyższe niż na obniżki, o ile słaby złoty będzie utrzymywał inflację powyżej celu. Polskiej walucie wyraźnie zaszkodziła natomiast groźba obniżki perspektywy ratingu Polski przez agencję Moody’s. Zdaniem agencji ewentualne opóźnienia w planie redukcji deficytu mogą doprowadzić do wzrostu kosztów finansowania długu skutkujących negatywną perspektywą oceny. Dodatkowo Moody’s szacuje, że tempo wzrostu polskiej gospodarki zwolni w 2012 roku do 2,22,4% PKB. W odpowiedzi na te informacje kurs EURPLN zareagował ponad 3 groszową zwyżką, która przyśpieszyła o kolejne 4 grosze za sprawą pogorszenia się sentymentu globalnego forexu. Złotemu nie sprzyjały w tym czasie obawy inwestorów o wyniki weekendowego szczytu przywódców państw UE. Początek tygodnia przynosi kontynuację osłabienia złotego. Środowe spotkanie przywódców europejskich będzie najistotniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Oprócz tego inwestorzy zwrócą uwagę na publikację tempa wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych. Uzupełnieniem kalendarium danych makro będą krajowe publikacje dotyczące sprzedaży detalicznej i bezrobocia jednak w przy obecnym sentymencie inwestycyjnym nie powinny mieć one większego znaczenia. Naszym kurs EURPLN ma szansę testować miesięczne maksimum na poziomie 4,45, a presja na złotego utrzyma się w związku z wciąż aktualnymi problemami strefy euro.

Rynek walutowy - EUR/USD

Kursy EUR/USD i EUR/CHF /bid z zamknięcia/

1,25

1,42 1,24 1,40 1,23

1,38

1,22

1,36 1,34

1,21

1,32

1,20

1,30

1,19

EUR/U SD /prawa skala /

EUR/C HF

Pomimo osiągniętej w perspektywie całego tygodnia ponad 3-centowej zmienności kurs EURUSD nie zmienił swoich poziomów licząc od poniedziałkowego otwarcia do piątkowego zamknięcia. Neutralizujący wpływ na notowania eurodolara miały z jednej strony oczekiwania co do wyników weekendowego posiedzenia przywódców europejskich, a z drugiej negatywne informacje napływające z Eurolandu. Publikacja gorszego od oczekiwań indeksu Zew dla niemieckiej gospodarki rozpoczęła zniżkę eurodolara obserwowaną w pierwszej części ubiegłego tygodnia. Wsparcia dla wspólnotowej waluty nie stanowiły ostrzeżenia agencji ratingowych. Moody’s poinformował, że może nadać ratingowi Francji perspektywę negatywną. Środa była miksem oczekiwań rynku na wypracowanie skutecznych metod walki z kryzysem zadłużenia podczas zbliżającego się szczytu przedstawicieli UE, a spekulacjami na temat braku kompromisu wśród przywódców Niemiec i Francji. Kierunek notowań eurodolara rozstrzygnęła publikacja Beżowej Księgi Fed, w której Rezerwa Federalna przedstawiła mało optymistyczny obraz amerykańskiej gospodarki zwracając uwagę na ponure perspektywy tempa wzrostu. Piątek przyniósł kontynuację zwyżki eurodolara w związku z nadziejami rynku na wypracowanie skutecznych metod walki z kryzysem chroniących europejski sektor bankowy przed konsekwencjami niewypłacalności Grecji. Weekendowe rozmowy, o czym informowano już w piątek, nie przyniosły wypracowania nowych narzędzi ratowania Eurolandu. Uwaga inwestorów przeniesie się obecnie na wyniki kolejnego posiedzenia przywódców EMU, które odbędzie się za dwa dni. Zdaniem liderów europejskiej sceny politycznej ma ono przynieść konkretne decyzje. W naszej ocenie obecne poziomy eurodolara przy wciąż aktualnych problemach Eurolandu rodzą ryzyko korekty notowań.

Nasze oczekiwania na nadchodzący tydzień Kurs EUR/PLN

EUR/USD

Wsparcie/Opór O2 4,5000 O1 4,4509 W1 4,3478 W2 4,2805 O2 1,4215 O1 1,4000 W1 1,3309 W2 1,3225

Makro i rynek komentarz dzienny str. 6

Sentyment globalnego rynku, sytuacja w Grecji, możliwość działań ze strony BGK, sytuacja techniczna na wykresie. Spotkanie przywódców europejskich w sprawie kryzysu, dane makro, sentyment międzynarodowego rynku, sytuacja w Grecji.

Makro i rynek komentarz tygodniowy Kurs EUR/PLN Analiza techniczna 

  

Notowania kursu EURUPLN odbiły się od poziomu 4,28 wskazywanego przez nas jako silny opór techniczny warunkujący dalszą aprecjację złotego w kierunku 4,22 PLN za EUR, Notowania wskaźnika RSI odbiły się od poziomu wyprzedania rynku, Wskaźnik MACD zanegował wcześniejszy sygnał kupna wspólnotowej waluty i utrzymuje go do chwili obecnej, Notowania przełamały przyśpieszony trend wzrostowy Średnia ruchoma 4,3745 5 dniowa 4,3709 20 dniowa 4,2254 80 dniowa 200 dniowa 4,0539

Trend kursu EUR/PLN Krótkookresowy (1T) Średniookresowy (1M) Długookresowy (6M) Źródło: Reuters; interwał dzienny

Kurs USD/PLN Analiza techniczna. 

Kurs USDPLN zawrócił z najniższego od połowy września poziomu,  Wskaźnik RSI oscyluje wokół neutralnej strefy nie generując żadnych sygnałów transakcyjnych,  Wskaźnik MACD utrzymuje sygnał sprzedaży,  Kurs USDPLN utrzymuje się powyżej górnej granicy chmury Ichimoku, Średnia ruchoma Trend kursu USD/PLN 3,1642 5 dniowa Krótkookresowy (1W) 3,2116 20 dniowa Średniookresowy (1M) 3,0234 80 dniowa Długookresowy (6M) 200 dniowa 2,8803 Źródło: Reuters; interwał dzienny

Kurs EUR/USD Analiza techniczna     

Eurodolar w dalszym ciągu porusza się w łagodnie nachylonym kanale spadkowym zapoczątkowanym w kwietniu 2011 roku, Wskaźnik RSI zbliżył się do górnego ograniczenia wskazującego na wykupienie rynku, Notowania eurodolara odbiły się od 200-dniowej średniej ruchomej, która obecnie stanowi pierwszy opór techniczny, Kurs EURUSD zbliża się do chmury Ichimoku, Wskaźnik MACD utrzymuje sygnał kupna europejskiej waluty wygenerowany w pierwszym tygodniu października.

Średnia ruchoma 1,3821 5 dniowa 1,3614 20 dniowa 1,3998 80 dniowa 200 dniowa 1,4091

Trend kurs EUR/USD Krótkookresowy (1T) Średniookresowy (1M) Długookresowy (6M)

Źródło: Reuters; interwał dzienny Makro i rynek komentarz dzienny str. 7

Makro i rynek komentarz tygodniowy 24 października 2011

Obligacje – Rynek krajowy

Obligacje krajowe rentowności i ich zmiana tygodniowa 6,5

8 7

6,0 5,5

6

5,90

5,88

5

5,0 4,5

4

4,93

5,07

3

4,66

4,73

0

4

2

2

3

7

1

1Y

2Y

3Y

4Y

5Y

10Y

20Y

4,40

2

4,0

1

3,5

0

zm ia na tyg o dn io wa w b p (p raw a o ś)

2 01 1-1 0- 24

Spready obligacji PLN vs. EUR

440,0 400,0 360,0 320,0 280,0 240,0 30 wrz

5 paź

11 paź

14 paź

2Y

19 paź

5Y

24 paź

1 0Y

WIBOR 3M i jej zmiana w tygodniu dyskontowana przez kontrakty FRA 10

5,5

5 0

5

-5 -10 -15

4,5 4,5

4,5

4,5

4,5

4,5

-20

4,25

4,25

4,25

-25

4,25

4

-30 -35

3,5

1X4

2X5

3X6

2011-10-24

4X7

5X8

2011-10-17

6X9

7X10 8X11 9X12

FRA

Implied reference rate

Bundy i Treasuries rentowności i ich zmiana tygodniowa 3,8

10

3,3 2,8 2,3

3

2,06

1 1,05 -4

-3 1,28

1,8

2,17 0

-8

-2

1,3 0,8

0,64

0,3

-10 2Y

Zmi an a re nto wn oś ci b un dó w (b p )

5Y

Zmi an a re nto wn oś ci tre asu ry (b p)

10Y

Bu nd y

Tre asu ry

W perspektywie całego, minionego tygodnia rentowności krajowych papierów dłużnych rosły w ślad za zawirowaniami międzynarodowego rynku związanymi z sytuacją w Eurolandzie i obserwowanego, w szczególności w pierwszej połowie tygodnia, pogorszenia się sentymentu inwestycyjnego. Najsilniej, bo o 7 bps do poziomu 5,79% wzrosła dochodowość papierów z długiego końca krzywej. Negatywnie na wycenę obligacji wpłynęły wypowiedzi analityka agencji Moody’s, który zagroził obniżką perspektywy ratingu Polski. W rezultacie tanieć zaczęły wszystkie segmentów krajowych obligacji, a największa zmiana rentowności obserwowana była właśnie wśród 10-latek. Z kolei wpływu na wycenę obligacji nie miały wypowiedzi członkini RPP E.Chojny-Duch, która uznała, że w scenariuszu zakładającym spowolnienie wzrostu gospodarczego i obniżanie się inflacji możliwa jest stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie w kolejnych kwartałach. Rentowności krajowych obligacji zgodnie z oczekiwaniami pozostały także niewrażliwe na publikację danych o inflacji bazowej. Jedynie potencjalnym wsparciem dla cen obligacji była informacja o dobrym wykonaniu budżetu państwa. W okresie styczeń-wrzesień 2011 roku deficyt wyniósł 21,9 mld PLN, czyli 54,5% całorocznego planu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się papiery podczas aukcji w środę, kiedy Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje serii PS1016 o wartości 3,04 mld PLN przy popycie w wysokości 9,9 mld PLN. Resort finansów zdecydował się ponadto ogłosić przetarg uzupełniający na którym sprzedano całą planowaną kwotę 0,6 mld PLN przy popycie sięgającym 1,32 mld PLN. Początek bieżącego tygodnia przynosi spadki dochodowości wzdłuż całej krzywej. Nadzieje na wypracowanie skutecznych metod walki z kryzysem zadłużenia i porozumienie polityków w najpilniejszym sprawach zwiększyło apetyt na ryzyko. W dalszym ciągu największy wpływ na wycenę papierów dłużnych będzie miał sentyment inwestycyjny globalnego rynku kształtowany sytuacją wewnątrz UE. W naszej ocenie wpływu na wycenę obligacji nie powinny mieć publikowane w tym tygodniu krajowe dane o sprzedaży detalicznej, mimo prawdopodobnego odczytu powyżej oczekiwań rynku, czy bezrobociu.

Obligacje - Rynki bazowe Ubiegłotygodniowy spadek rentowności papierów na bazowych rynkach długu to efekt wciąż nierozstrzygniętych decyzji w sprawie pomocy greckiej gospodarce i sektorowi bankowemu w Europie. Gwałtowna zmiana sentymentu inwestycyjnego po wypowiedziach niemieckiego ministra finansów sprawiła, że inwestorzy skierowali się w stronę Bundów i Treasury’sów tj. aktywów powszechnie uważanych za najbezpieczniejsze. W rezultacie rentowność niemieckich 5- i 10-latek już na pierwszej sesji ubiegłego tygodnia zniżkowała odpowiednio o 20 i 18 bps. Miniony tydzień obfitował ponadto w aukcje peryferyjnego długu. Jak wynikało z nieoficjalnych źródeł EBC kupował włoskie 10-latki oraz obligacje Hiszpanii by zapobiec nadmiernym wzrostom ich rentowności, w szczególności w dniu aukcji hiszpańskiego długu. Madryt sprzedał papiery 12- i 18-miesięczne o wartości 4,6 mld EUR, a współczynnik bid-to-cover wyniósł odpowiednio 2,3 (wobec 2,8 na poprzedniej aukcji) oraz 4,3 ( analogicznie 2,7). Nieznacznie wyższe były natomiast rentowności osiągnięte przy sprzedaży rocznych papierów. Z kolei dochodowość 18miesięcznych pozostała na poziomie zbliżonych do poprzedniej sprzedaży. W minionym tygodniu swój dług oferowała także Portugalia. Druga połowa tygodnia przyniosła stabilizację wyceny obligacji wobec oczekiwań rynku na wyniki weekendowego szczytu przedstawicieli państw UE na którym w ocenie rynku mogły zapaść decyzje o sposobach walki z panującym kryzysem. Zbliżenie stanowisk najważniejszych europejskich polityków w sprawie zażegnania kryzysu podczas szczytu państw UE wpłynęło na spadek cen obligacji Niemiec i USA.

Nasze oczekiwania na nadchodzący tydzień Obligacje Obligacje – PL Bundy – DE Treasury – USA

Rentowności

Uzasadnienie Wpływ sentymentu globalnego rynku, sytuacja w Europie, dane makro, Sentyment wokół krajów grupy PIIGS, poziom awersji do ryzyka, oczekiwanie na spotkanie przywódców unijnych, sposoby walki z kryzysem, Dane makro, sentyment rynku, operacja Twist.

Makro i rynek komentarz dzienny str. 8

Makro i rynek komentarz tygodniowy DANE I PROGNOZY MAKROEKONOMICZNE sty-11

lut-11

mar-11

kwi-11

maj-11

cze-11

lip-11

sie-11

wrz*-11

10,3 8,6 11,1 8,8

10,7 9,8 23,0 14,4

7,0 5,3 24,2 15,2

6,6 8,7 15,6 14,9

7,7 8,7 23,9 18,5

2,0 4,5 17,0 15,3

1,8 4,8 16,5 17,6

8,1 5,4 10,8 13,7

7,7 7,1 18,1 17,8

3,8

4,1

4,1

3,9

3,6

3,6

3,3

3,2

2,8

5,0 13,0

4,1 13,2

4,0 13,1

5,9 12,6

4,1 12,2

5,8 11,8

5,2 11,7

5,4 11,6

5,2 11,7

-1 313

-714

-1 107

-1 285

-141

-1 994

-2 044

-1 730

-

CPI (r/r) PPI (r/r) Inflacja bazowa (r/r) Podaż pieniądza M3 % (r/r)

3,8 6,2 1,6 8,2

3,6 7,5 1,7 8,3

4,3 9,3 2,0 10,9

4,5 8,8 2,1 9,4

5,0 6,5 2,4 7,7

4,2 6,3 2,4 7,2

4,1 5,9 2,4 7,3

4,3 6,5 2,7 8,5

3,9 8,1 2,6 10,1

Stopa referencyjna

3,75

3,75

3,75

4,00

4,25

4,50

4,50

4,50

4,50

WIBOR 1M WIBOR 3M

3,85 4,07

3,88 4,15

3,91 4,19

4,10 4,30

4,36 4,45

4,62 4,71

4,61 4,71

4,61 4,72

4,65 4,78

Obligacja 2-letnia Obligacja 5-letnia Obligacja 10-letnia

4,99 5,91 6,35

5,09 5,86 6,28

5,03 5,79 6,28

4,97 5,75 6,13

5,01 5,60 6,05

4,86 5,34 5,85

4,64 5,23 5,77

4,46 4,99 5,62

4,53 5,37 5,88

EUR/PLN USD/PLN EUR/USD

3,92 2,86 1,37

3,96 2,86 1,38

4,02 2,84 1,41

3,93 2,65 1,48

3,95 2,74 1,44

3,99 2,75 1,45

3,99 2,77 1,44

4,13 2,87 1,43

4,39 3,25 1,35

Produkcja przemysłowa (r/r) dane odsezonowane Produkcja budowlana(r/r) dane odsezonowane Zatrudnienie w sek. przeds. (r/r) Płace w sek. przeds. (r/r) Stopa bezrobocia CA (mln EUR)

Dane i prognozy kwartalne 4Q10

2010

1Q11

2Q11P

3Q11P

4Q11P

2011P

PKB (% r/r)

4,4

3,8

4,4

4,3

3,8

3,6

4,0

Stopa bezrobocia (%) Inflacja (%, r/r)

12,3

12,3

13,1

11,8

11,7

12,1

12,1

3,1

3,1

4,3

4,2

3,9

3,7

3,7

Stopa referencyjna

3,50

3,50

3,75

4,50

4,50

4,50

4,50

Obligacja 2-letnia Obligacja 5-letnia Obligacja 10-letnia

4,80 5,48 6,01

4,80 5,48 6,01

5,03 5,79 6,28

4,86 5,34 5,85

4,53 5,37 5,88

4,57 5,45 6,02

4,75 5,49 6,01

USD/PLN

2,96

2,96

2,84

2,75

3,25

3,21

3,01

EUR/PLN

3,96

3,96

4,02

3,99

4,39

4,22

4,16

* prognozy i szacunki Banku Millennium SA

Makro i rynek komentarz dzienny str. 9

Źródło: GUS, NBP, Reuters, Bank Millennium SA

Makro i rynek komentarz tygodniowy Biuro Analiz Makroekonomicznych

Kalendarium Data

Godz. Wskaźnik/Wydarzenie

10/24 10/24 10/24 10/24 10/24 10/24 10/24 10/24 10/25 10/25 10/25 10/25 10/25 10/25 10/25 10/26 10/26 10/26 10/27 10/27 10/27 10/27 10/27 10/27 10/27 10/28 10/28 10/28 10/28 10/31 10/31 10/31 10/31 10/31

04:30 09:30 09:30 10:00 10:00 10:00 11:00 14:30 08:00 10:00 10:00 14:00 15:00 16:00 16:00 13:00 14:30 16:00 14:30 14:30 14:30 14:30 16:00 01:50 14:30 14:30 15:55 11:00 14:00 14:45 15:30 11/02

Kraj

HSBC Flash China Manufacturing PMI Indeks PMI w przemyśle PMI w sektorze usług PMI Indeks PMI w przemyśle PMI w sektorze usług Nowe zamówienia w przemyśle NSA r/r Chicago Fed Nat Activity Index GfK indeks nastrojów konsumenckich Sprzedaż detaliczna r/r Stopa bezrobocia Decyzja w sprawie stóp procentowych S&P/CS Composite-20 r/r Indeks nastrojów konsumenckich Indeks przemysłowy Fed w Richmond Liczba podań o kredyt hipoteczny MBA Zamówienia na dobra trwałe Sprzedaż nowych domów m/m PKB q/q (Annualized) Konsumpcja osobista Core PCE q/q Liczba nowych bezrobotnych Pending Home Sales m/m BOJ Target Rate Inflacja CPI r/r Produkcja przemsyłowa YOY% Dochody osobiste Wydatki osobiste Indeks Uniwersytetu Michigan strefa euro Inflacja szacunki inflacji r/r NBP Inflation Expectations Indeks Chicago PMI Indeks przemysłowy Fed w Dallas Sprzedaż detaliczna r/r

Chiny Niemcy Niemcy EU EU EU EU USA Niemcy Polska Polska Węgry USA USA USA USA USA USA USA USA USA USA USA Japonia Niemcy Japonia USA USA USA EU Polska USA USA Niemcy

Okres Październik Październik Październik Październik Październik Październik Sierpień Wrzesień Listopad Wrzesień Wrzesień Październik Sierpień Październik Październik Październik Wrzesień Wrzesień 3Q 3Q 3Q Październik Wrzesień Październik Październik Wrzesień Wrzesień Wrzesień Październik Październik Październik Październik Październik Wrzesień

Ostatnie dane 49.9 50.3 49.7 49.1 48.5 48.8 8.4% -0.43 5.2 11.3% 11.6% 6.00% -4.11% 45.4 -6 -14.9% -0.1% -2.3% 1.3% 0.7% 2.3% -1.2% 0.10% 2.6% 0.4% -0.1% 0.2% 57.5 3.0% 3.8% 60.4 -14.4 2.2%

Prognoza Millennium

11% 11.7%

Konsensus 50.0 49.8 48.8 48.1 48.5 5.8% -0.31 5.1 9.9% 11.7% 6.00% -3.65% 46.0 -0.7% 1.7% 2.3% 1.9% 2.2% 0.1% 0.10% 2.5% -2.3% 0.3% 0.6% 58.0 58.0 1.7%

Źródło: Reuters, Bloomberg, Parkiet, Bank Millennium S.A.

Makro i rynek komentarz dzienny str. 10

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Bank Millennium S.A. wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji lub oferty dotyczącej zakupu bądź sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Bank Millennium S.A. dołożył należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Bank Millennium S.A. i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.