1.Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Zawierciu

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zawierciu ul. Parkowa 2 42-400 Zawiercie tel./fax. 0*32 67 223 83 e-mail: [email protected]...
40 downloads 0 Views 226KB Size
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zawierciu ul. Parkowa 2 42-400 Zawiercie tel./fax. 0*32 67 223 83 e-mail: [email protected]

STATUT PORADNI PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ w ZAWIERCIU (tekst jednolity) podstawa prawna: Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku (Dz.U. Z 2004 roku, nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami); Rozporządzenie MENiS z dnia 11 grudnia 2001r. w sprawie ramowego statutu publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej (Dz.U. Nr 223 z 2002 roku, poz. 1869 z późn.zm) Rozporządzenie MEN z dnia 1 lutego 2013 roku w sprawie szczegółowych zasad działania poradni psychologiczno – pedagogicznych w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz.U. z 2013 roku, poz. 199) ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne §1 1. Pełna nazwa placówki brzmi: Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Zawierciu, ul. Parkowa 2, dalej zwana poradnią. §2 1.Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Zawierciu budżetową Powiatu Zawierciańskiego. 2. Poradnia może prowadzić rachunek dochodów własnych.

jest samorządową jednostką

§3 1.Organem prowadzącym nadzór pedagogiczny nad poradnią jest Kuratorium Oświaty w Katowicach. §4 1. Poradnia działa w oparciu o roczny plan finansowy, opracowany przez dyrektora placówki i zaopiniowany przez radę pedagogiczną. §5 1.Terenem działania poradni jest obszar Powiatu Zawierciańskiego. §6 1.Poradnia udziela pomocy dzieciom, uczniom, młodzieży, ich rodzicom, nauczycielom i wychowawcom przedszkoli, szkół i placówek mających siedzibę na terenie działania poradni. 2. Z pomocy poradni mogą korzystać także dzieci (od urodzenia) i młodzież nieuczęszczająca do szkoły, a zamieszkujące na terenie działania poradni.

§7 1.Na podstawie porozumienia zawartego między organami prowadzącymi, poradnia może udzielać pomocy innym niż wymienione w §6. §8 1.Korzystanie z pomocy udzielanej przez poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne. §9 1.Obsługę księgowo – finansową poradni prowadzi Zespół Obsługi Ekonomiczno – Administracyjnej Szkół i Placówek Oświatowo – Wychowawczych w Zawierciu. ROZDZIAŁ II Cele i zadania poradni §10 1.Głównym celem poradni jest udzielanie dzieciom, od momentu urodzenia, i młodzieży pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu, udzielanie rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno – pedagogicznej związanej z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, a także wspomaganie przedszkola, szkoły i placówki w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. §11 1.Do zadań poradni należy w szczególności: 1) Diagnozowanie dzieci i młodzieży; 2) Udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno – pedagogicznej; 3) Realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcje przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych; 4) Organizowanie i prowadzenie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. §12 1.Sposób wykonywania zadań (formy, metody, techniki pracy) od indywidualnych potrzeb osób korzystających z usług poradni.

jest uzależniony

§13 1.Poradnia realizuje swoje zadania statutowe przy pomocy specjalistów: psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych oraz w miarę potrzeb przy pomocy innych specjalistów, w szczególności lekarzy, a także we współpracy z innymi poradniami, w tym specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli i bibliotekami pedagogicznymi oraz organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami świadczącymi poradnictwo i pomoc dzieciom i młodzieży oraz rodzicom i nauczycielom. 2. Organizacja i zakres współdziałania jest uzależniona od specyfiki problemów oraz indywidualnych potrzeb dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli i wychowawców. §14 1.Poradnia może realizować swoje zadania również przy pomocy wolontariuszy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

ROZDZIAŁ III Opiniowanie i orzekanie §15 1.Poradnia wydaje opinie w sprawach: 1) wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej, 2) odroczenia od spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego, 3) zezwolenia na spełnianie obowiązku przygotowania przedszkolnego lub obowiązku szkolnego poza przedszkolem lub szkołą, 4) objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej, 5) dostosowania wymagań edukacyjnych, wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, 6) zwolnienie ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową lub afazją, autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera, niepełnosprawnością sprzężoną z nauki drugiego języka obcego, 7) udzielenia zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki, 8) przyjęcia ucznia gimnazjum do oddziału przysposabiającego do pracy, 9) osoby niemającej 16 lat, która ukończyła gimnazjum, z którą może być zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, 10) osoby niemającej 16 lat, która nie ukończyła gimnazjum, z którą może być zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu, 11) przyjęcia do klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej: kandydata z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, 12) braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych, 13) przyjęcia dziecka na zajęcia w specjalnym ośrodku szkolno – wychowawczym, 14) oraz inne, na pisemny wniosek rodziców albo pełnoletniej osoby, której dotyczy opinia, w sprawach związanych z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży. §16 1.Opinia poradni zawiera: 1) oznaczenie poradni wydającej opinię, 2) numer opinii, 3) datę wydania opinii, 4) podstawę prawną wydania opinii, 5) imię i nazwisko dziecka albo pełnoletniego ucznia, którego dotyczy opinia, jego numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość, datę i miejsce jego urodzenia oraz miejsce zamieszkania, nazwę i adres odpowiednio przedszkola, szkoły lub placówki oraz oznaczenie odpowiednio oddziału przedszkolnego w przedszkolu, oddziału w szkole lub grupy wychowawczej w placówce, do której dziecko albo pełnoletni uczeń uczęszcza, 6) określenie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka albo pełnoletniego ucznia oraz opis mechanizmów wyjaśniających funkcjonowanie dziecka albo pełnoletniego ucznia, w odniesieniu do problemu zgłaszanego we wniosku o wydanie opinii, 7) stanowisko w sprawie, której dotyczy opinia oraz szczegółowe jego uzasadnienie, 8) wskazania dla nauczycieli dotyczące pracy z dzieckiem albo pełnoletnim uczniem,

9) wskazania dla rodziców dotyczące pracy z dzieckiem albo wskazania dla pełnoletniego ucznia, które powinien stosować w celu rozwiązania zgłaszanego problemu, 10) imiona i nazwiska oraz podpisy specjalistów, którzy sporządzili opinię, 11) podpis dyrektora poradni. §17 1.Opinię wydaje się na pisemny wniosek rodziców dziecka/opiekuna prawnego lub na pisemny wniosek pełnoletniego ucznia. §18 1.W poradni działają Zespoły Orzekające wydające orzeczenia o potrzebie, o braku potrzeby lub o odmowie uchylenia orzeczenia w sprawie: 1) kształcenia specjalnego, 2) indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego 3) nauczania indywidualnego 4) zajęć rewalidacyjno – wychowawczych indywidualnych lub zespołowych, 5) objęcia dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju. 2. Zespoły Orzekające działające w poradni wydają opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. 3. Opinia zawiera: 1) datę wydania opinii, 2) oznaczenie poradni, w której działa zespół wydający opinię, 3) podstawę prawną opinii, 4) skład zespołu, który wydał opinię, 5) imię i nazwisko dziecka, datę i miejsce jego urodzenia oraz miejsce zamieszkania, a także imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) oraz miejsce ich zamieszkania, 6) stwierdzenie, że zachodzi potrzeba wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, 7) wskazanie odpowiedniej formy pomocy i wsparcia udzielanych dziecku i rodzinie, w szczególności pomocy psychologiczno – pedagogicznej, w tym logopedycznej, stosownie do potrzeb, 8) uzasadnienie opinii, w tym szczegółowe uzasadnienie wskazanej formy pomocy i wsparcia, 9) podpis przewodniczącego zespołu. §19 1. Zasady działania Zespołów Orzekających oraz tryb wydawania opinii i orzeczeń określają odrębne przepisy. ROZDZIAŁ IV Organy poradni i ich kompetencje §20 1.Organami poradni są: 1) dyrektor poradni 2) rada pedagogiczna §21 1.Każdy z organów poradni posiada możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w granicach swoich kompetencji określonych prawem i wynikających ze statutu poradni.

2.Organy poradni dążą do zapewnienia bieżącej wymiany informacji i współpracy między sobą w podejmowanych i planowanych działaniach. 1.Poradnią kieruje dyrektor w odrębnych przepisach.

§22 powoływany

zgodnie

z

trybem

przewidzianym

§23 1.Dyrektor poradni w szczególności: 1) kieruje bieżącą działalnością poradni oraz reprezentuje ja na zewnątrz, 2) sprawuje nadzór pedagogiczny, 3) realizuje uchwały rady pedagogicznej podjęte w ramach jej kompetencji stanowiących, 4) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, 5) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych. §24 1.Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w poradni pracowników. §25 1.Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach: 1) zatrudniania i zwalniania pracowników poradni, 2) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych pracownikom poradni, 3) występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla pracowników poradni. §26 1.Dyrektor poradni za zgodą organu prowadzącego poradnię, może utworzyć stanowisko wicedyrektora oraz, w zależności od potrzeb inne stanowiska kierownicze §27 1.Rada pedagogiczna opracowuje szczegółowy regulamin swojej działalności, który stanowi podstawę jej pracy. §28 1.Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy: 1) zatwierdzanie planu pracy poradni, 2) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w poradni, 3) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli poradni §29 1.Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności: 1) organizację pracy poradni, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć dydaktycznych, 2) projekt planu finansowego poradni, 3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom poradni odznaczeń, nagród i innych wyróżnień, 4) propozycje dyrektora poradni w sprawach przydziału pracownikom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych.

§30 1.Rada pedagogiczna przygotowuje i uchwala projekt statutu poradni oraz jego zmiany. §31 1.Rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora poradni. §32 1.W przypadku wystąpienia sporu między organami poradni, ustala się co następuje: 1) podjęcie negocjacji przez zainteresowane strony w celu zlikwidowania sporu, 2) w przypadku nie wygaśnięcia sporu, zgodne wystąpienie o jego rozstrzygnięcie do organu prowadzącego poradnię. ROZDZIAŁ V Organizacja poradni i zadania pracowników pedagogicznych §33 1.Poradnia zatrudnia pracowników pedagogicznych: psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych. §33 1.Poradnia zawiera stosowne porozumienia lub umowy w celu udziału lekarza konsultanta w posiedzeniach Zespołu Orzekającego działającego w poradni. §34 1.Poradnia zatrudnia pracowników administracji i obsługi: 1) Pracownik administracji prowadzi bieżącą obsługę biurowo – administracyjną w placówce zgodnie z indywidualnym przydziałem obowiązków. 2) Pracownik obsługi (pracownik gospodarczy) jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości w poradni oraz realizuje inne doraźne zadania zgodnie z indywidualnym przydziałem obowiązków. §35 1.Pracownicy pedagogiczni poradni realizują zadania statutowe w oparciu o indywidualny przydział obowiązków służbowych oraz indywidualne roczne plany pracy. 2.Zadania szczegółowe pracowników pedagogicznych, prawa i obowiązki: psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych określają przepisy ustawy Karta Nauczyciela oraz inne przepisy szczegółowe. §36 1.Pracownicy pedagogiczni realizują zadania poradni również poza poradnią, w środowisku dzieci i młodzieży, w tym w środowisku rodzinnym. §37 1.Pracownicy poradni są odpowiedzialni za jakość swojej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych ich opiece dzieci i młodzieży. §38 1.W poradni działają stałe i doraźne zespoły problemowe, powoływane dla celów realizacji działań statutowych, tworzenia planów i programów działania, rozwiązywania problemów, realizacji strategii działania i rozwoju placówki.

§39 1.Szczegółową organizację poradni w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny opracowany przez dyrektora poradni, z uwzględnieniem rocznego planu pracy oraz planu finansowego poradni - do 30 kwietnia danego roku. Arkusz organizacji poradni zatwierdza organ prowadzący poradnię do 31 maja danego roku. §40 1.Poradnia prowadzi: 1) wykaz alfabetyczny dzieci i młodzieży korzystających z pomocy poradni, zawierający numer nadany przez poradnię przy zgłoszeniu, imię (imiona) i nazwisko dziecka albo pełnoletniego ucznia, jego datę urodzenia, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz adres zamieszkania; 2) rejestr wydanych opinii i rejestr wydanych orzeczeń, zawierający numer określony w pkt. 1), numer opinii lub orzeczenia oraz datę ich wydania; 3) dokumentację badań – teczki indywidualne badanych, 4) dzienniki indywidualnych zajęć pracowników pedagogicznych, 5) ewidencję badanych, 6) ewidencję form udzielonej pomocy, 7) inną dokumentację, zgodnie z odrębnymi przepisami. 2. W/w dokumentacja może być prowadzona w wersji elektronicznej po uzgodnieniu z organem prowadzącym poradnię. §41 1.Dzienny/tygodniowy czas pracy poradni ustala dyrektor poradni w porozumieniu z organem prowadzącym. §42 1.Poradnia działa w ciągu całego roku jako placówka, w której nie są przewidziane ferie szkolne. ROZDZIAŁ VI Postanowienia końcowe §43 1.Poradnia używa pieczęci urzędowych zgodnie z odrębnymi przepisami. PORADNIA PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNA 42-400 Zawiercie, ul.Parkowa 2 Tel. 32 67-223-83 REGON 000 730 201 §44 Statut wchodzi w życie w dniu 3 września 2013 roku po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną placówki Uchwałą nr 2/2013/2014. §45 Statut poradni uchwalony w dniu 3 lutego 2011 roku traci ważność z dniem 3 września 2013 roku z powodu zmiany obowiązujących przepisów i uchwalenia nowego statutu.

Suggest Documents