141 NIP , tel

Załącznik Nr 2 do SIWZ Pracownia Konserwacji i Wyrobów Stolarstwa Artystycznego Kazimierz Czepiel 30-147 Kraków, ul. Na Błonie 13/141 NIP 677-121-39-6...
Author: Aniela Bednarek
3 downloads 2 Views 17MB Size
Załącznik Nr 2 do SIWZ Pracownia Konserwacji i Wyrobów Stolarstwa Artystycznego Kazimierz Czepiel 30-147 Kraków, ul. Na Błonie 13/141 NIP 677-121-39-61, tel. 637-68-14

STWiORB Konserwacja i odtworzenie stolarki okiennej w budynku Muzeum Archeologicznego w Krakowie przy ul. Senackiej 3

Zawartość: CZĘŚĆ I :

Ogólna Specyfikacja Techniczna

CZĘŚĆ II :

Szczegółowa Specyfikacja Techniczna

CZĘŚĆ III :

Wytyczne do Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia

opracował: mgr Kazimierz Czepiel

Kraków kwiecień 2012 r. CZĘŚĆ I

OGÓLNA SPECYFIKACJA TECHNICZNA

CPV 45212350-4 - Budynek o szczególnej wartości historycznej i architektonicznej CPV 45421000-4—roboty w zakresie stolarki budowlanej CPV 45421130-4 – instalowanie drzwi i okien CPV 45421132-8 – instalowanie okien CPV 45441000-0 – wykonanie robót szklarskich

I Uczestnicy procesu inwestycyjnego: 1) Zamawiający, Inwestor, Użytkownik, Płatnik: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Senacka 3 2) Organ nadzoru konserwatorskiego: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie 3) Jednostki współfinansujące zadanie – Jednostki współfinansujące zadanie lub jego część zgodnie z umowami zawartymi z Zamawiającym i Zamawiający. 4) Nadzorujący roboty z ramienia Zamawiającego - Inspektor nadzoru mgr inż. Adam Słota

II Charakterystyka przedsięwzięcia Zespół budynków zajmowanych przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie przy ul. Senackiej 3, dawny klasztor Karmelitów Bosych i kościół Michała Archanioła, i św. Józefa. Budynek z nawarstwieniami historycznymi od średniowiecza do wieku XX. Wpisany do Rejestru Zabytków 15.X 1949 r. pod nr A-90. Planowane prace w zakresie konserwacji i odtworzenia stolarki 2

okiennej mają na celu radykalną poprawę izolacji cieplnej budynków, zmniejszenia kosztów ogrzewania, poprawę funkcji mechanicznych okien, a równocześnie zabezpieczenie obiektu przed wtargnięciem osób niepowołanych. Obecna stolarka wykonana była w czasie generalnego remontu obiektu w latach 1958 -1966 i uległa w ostatnich pięćdziesięciu latach znacznym odkształceniom, nie spełnia również nowoczesnych wymogów izolacji cieplnej i zabezpieczeń przeciwwłamaniowych.

III

Określenia podstawowe Użyte w ST i wymienione poniżej określenia należy rozumieć następująco:

1.

Aprobata techniczna: Pozytywna ocena techniczna materiału lub wyrobu, dopuszczająca do stosowania w budownictwie, wymagana dla wyrobów, dla których nie ustalono Polskiej Normy lub normy Unii Europejskiej.

2.

Budowa: Wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, przebudowa oraz modernizacja obiektu budowlanego.

3.

Budynek: Obiekt budowlany, który jest stale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach.

4.

Certyfikat: Znak bezpieczeństwa materiału lub wyrobu wydany przez specjalistyczną, upoważnioną jednostkę naukowo-badawczą lub urząd państwowy, wskazujący, że zapewniona jest zgodność wyrobu z kryteriami technicznymi określonymi na podstawie Polskich Norm, aprobat technicznych, oraz właściwych przepisów i dokumentów technicznych.

5.

Dziennik budowy, Dziennik Prac Konserwatorskich: Opatrzony pieczęcią zamawiającego zeszyt, z ponumerowanymi stronami, służący do notowania wydarzeń zaistniałych w czasie wykonywania zadania budowlanego (konserwatorskiego), rejestrowania i dokonywania odbiorów robót, przekazywania poleceń i innej korespondencji technicznej między Nadzorem Konserwatorskim, Inspektorem nadzoru, Wykonawcą i Projektantem. Dziennik jest przeznaczony do rejestracji przebiegu robót oraz wszystkich zdarzeń mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości budowy.

6.

Kierownik budowy: Samodzielna funkcja techniczna w budownictwie związana z bezpośrednim kierowaniem organizacją placu budowy i procesem robót budowlanych, którą może sprawować osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane i będąca członkiem Izby Inżynierów Budownictwa.

7.

Materiały: wszystkie tworzywa niezbędne do wykonania robót zgodne z dokumentacja projektową i Specyfikacjami Technicznymi.

8.

Odpowiednia (bliska) zgodność: zgodność wykonywanych robót z dopuszczalnymi

3

tolerancjami, a jeśli podział tolerancji nie został określony to z przeciętnymi tolerancjami przyjmowanymi zwyczajowo dla danego rodzaju robót budowlanych. 9.

Polecenie Inspektora nadzoru: polecenia przekazane Wykonawcy przez Inspektora nadzoru, w formie pisemnej, dotyczące sposobu realizacji robót lub innych spraw związanych z prowadzeniem budowy.

10.

Projektant: uprawniona osoba prawna lub fizyczna będąca autorem Dokumentacji Projektowej.

11.

Przedmiar robót: wykaz robót z podaniem ich ilości w kolejności technologicznej ich wykonania.

12.

Terminologia: nazewnictwo wyrobów, elementów wyrobów lub ich szczegółów, przyjęte do jednolitego stosowania na obszarze całego kraju określone Polską Normą. Dla stolarki okiennej obowiązuje: PN-B- 91000:1996 – Stolarka budowlana. Okna i drzwi. Terminologia, oraz Tajchman J. Słownik Terminologiczny Architektury, Stolarka okienna, ODZ W-wa 1993.

IV

Ogólny zakres robót W zakresie robót przewidziano konserwację i odtworzenie (wymianę) okien użytkowanych przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie w elewacjach od strony ul. Senackiej, Poselskiej, na dziedzińcach wewnętrznych i od strony ogrodu, łącznie 270 okien. Część okien wymieniono w 2009 r. Pozostało do wymiany 210 okien, w różnych rozmiarach, zgodnie z uzgodnionym z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków „Konserwatorskim projektem odtworzenia stolarki okiennej w budynkach Muzeum Archeologicznego w Krakowie” autorstwa mgra Kazimierza Czepiela – rok opracowania 2008.

V

Dokumentacja techniczna określająca przedmiot zamówienia i stanowiąca podstawę do realizacji robót: Rozwiązania techniczne stanowiące podstawę do wykonania tych robót są przedstawione w projekcie wykonawczym: Konserwatorski projekt odtworzenia stolarki okiennej w budynkach Muzeum Archeologicznego w Krakowie opracowanym przez mgra Kazimierza Czepiela w r. 2008.

1.

Spis projektów i rysunków wykonawczych • A-K/1 – A-K/11 - lokalizacja robót – załączniki od nr 3.1 – 3.11 do SIWZ + zestawienie okien – zał. nr 3.12 • Tab. I- Tab. V - zakres robót – załączniki od nr 4.1 – 4.5 do SIWZ 4

• Rys. 1 – rys. 46

2.

- rysunki szczegółowe – załączniki od nr 5.1 – 5.46 do SIWZ. Wykaz specyfikacji technicznych – elementy nin. SIWiORB • Ogólna specyfikacja techniczna • Szczegółowa specyfikacja techniczna, • Wytyczne do Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia.

3.

Wykaz innych dokumentów mających wpływ na realizację inwestycji • Pozwolenie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Nr 799/08 z dnia 24.11.2008 r. na prowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych przy zabytku nieruchomym, • Decyzja Nr 852/11 z dnia 04.11.2011 r. w sprawie zmiany Pozwolenia nr 799/08 z dn. 04.11.2010 r. • Warunki techniczno-organizacyjne – kwiecień 2012.

VI

Teren budowy i warunki wykonania robót 1. Prace demontażowe i montażowe stolarki okiennej odbywać się będą w Krakowie na terenie posesji przy ul. Senackiej 3: elewacje od strony ul. Poselskiej, Senackiej, od strony ogrodu i na dziedzińcach wewnętrznych. Od strony ul. Senackiej i Poselskiej jest to teren kolidujący z ruchem miejskim. Prace będą wykonywane w obiekcie czynnym o wielorakiej funkcjonalności, z koniecznością dostosowania się do warunków wewnętrznych i zewnętrznych, aby nie kolidować z bieżącą pracą i zadaniami Muzeum. 2. Organizując prace Wykonawca winien każdorazowo uwzględnić utrudnienia w ich wykonaniu, a zwłaszcza warunki: - bezpieczeństwa pracowników wykonawcy w czasie demontażu i montażu okien, - bezpieczeństwa pracowników i interesantów Muzeum Archeologicznego w czasie demontażu, montażu okien, - zajęcia wejść komunikacyjnych do budynku. 3. Wykonawca dostarczy na budowę i będzie utrzymywał w gotowości wyposażenie konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa osób zatrudnionych na placu budowy. 4. Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za zabezpieczenie rejonu prac w zakresie BHP i PPOŻ. 5

5. Wykonawca ponosi odpowiedzialność za stosowanie się pracowników Wykonawcy do przepisów prawnych obowiązujących w zakresie bhp i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 6. Przebieg prac w poszczególnych pomieszczeniach budynku Wykonawca uzgodni z Użytkownikiem z co najmniej z dwudniowym wyprzedzeniem, przed przystąpieniem do prac w tych pomieszczeniach. Należy uwzględniać zarówno termin (dzień i godzinę) rozpoczęcia demontażu okna / okien w danym pomieszczeniu jak również termin zakończenia montażu, przy założeniu, że otwory okienne poddawane remontowi będą w ciągu jednego dnia dopracowane w sposób gwarantujący bezpieczeństwo pomieszczeń – na noc nie mogą być pozostawione otwory okienne ze zdemontowanymi oknami. VII

Przekazanie terenu budowy i przebieg prac

1.

Przekazanie terenu budowy wykonawcy, nastąpi protokolarnie w obecności: przedstawiciela wykonawcy, kierownika budowy, przedstawiciela zamawiającego, inspektora nadzoru, przedstawiciela administracji użytkownika.

2.

Użytkownik wskaże wykonawcy miejsce, na terenie posesji na składowanie partii okien przygotowanych do montażu i zdemontowanych. Okna po zdemontowaniu należy wywozić sukcesywnie poza obręb Muzeum do utylizacji.

3.

Użytkownik wskaże pomieszczenie socjalne dla pracowników Wykonawcy wraz z zapleczem sanitarnym.

4.

Wykonawca doprowadzi konieczne do prac media ze wskazanych przez użytkownika miejsc poboru. Warunki techniczne przyłączeń należy uzgodnić z użytkownikiem. Media udostępni Użytkownik nieodpłatnie.

5.

Użytkownik każdorazowo (na danym etapie prac) wskaże wykonawcy przebieg instalacji na zewnątrz i wewnątrz budynku, mogących ulec ewentualnemu uszkodzeniu w czasie wymiany okien oraz źródła poboru energii elektrycznej, wody, w najbliższym sąsiedztwie prowadzonych prac.

6.

Sposób zabezpieczenia terenu zaplecza, zgromadzonych urządzeń i materiałów – do uzgodnienia z Użytkownikiem. Koszty zabezpieczenia ponosi Wykonawca. 6

Składowanie materiałów tylko w obrębie wyznaczonych miejsc. 7.

Dostarczenie, zainstalowanie i utrzymanie wszystkich niezbędnych, tymczasowych znaków i tablic w tym dot. zabezpieczeń ruchu i urządzeń takich jak: bariery, sygnalizacja ruchu, znaki drogowe etc. dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszego spoczywa na Wykonawcy.

8.

Roboty wykonywane będą pod nadzorem konserwatorskim.

VIII Odpowiedzialność Wykonawcy 1.

Wykonawca ponosi odpowiedzialność za wykonanie prac zgodnie z zasadami sztuki stolarskiej i konserwatorskiej, oraz normami określającymi warunki wykonania i odbioru.

2.

Wykonawca ponosi odpowiedzialność cywilną za ewentualne szkody na osobach i rzeczach, w tym w mieniu Zamawiającego, powstałe w związku przyczynowym z realizacją prac.

3.

Wykonawca musi zapewnić organizację prac umożliwiającą funkcjonowanie obiektu, w którym będą wykonywane prace, a także bezpieczeństwo osób korzystających z obiektu.

IX

Dokumentacja powykonawcza

Wykonawca zobowiązany jest do przekazania Zamawiającemu dokumentacji powykonawczej, uwzględniającej zwłaszcza istotne odstępstwa od założeń projektowych i dokumentacji konserwatorskiej, w tym: a) najpóźniej w dniu odbioru częściowego sprawozdanie z wykonanych prac w danym etapie – część opisowa i fotograficzna w 4 egz. w wersji papierowej i w wersji elektronicznej - 2 płytki CD, b) najpóźniej w dniu odbioru końcowego: - dokumentacji budowy, - dokumentacji powykonawczej, c) instrukcji konserwatorskiej używania przedmiotu umowy, d) oświadczenie kierownika budowy o prawidłowości wykonania robót budowlanych najpóźniej w dniu odbioru końcowego robót, e) inne, wymienione w nin. STWiORB, f) inne, wg wymagań Zamawiającego, określone w dokumentacji przetargowej lub wynikające z umów z jednostkami współfinansującymi 7

zadanie. X

Materiały i technologie Materiały i technologie stosowane do wykonania robót muszą odpowiadać tym jakie zostały wskazane w dokumentacji projektowej oraz w Szczegółowej Specyfikacji Technicznej. Wykonawca zobowiązany jest do wykonywania prac technicznych z materiałów odpowiadających polskim normom, w zakresie przestrzegania norm dotyczących ochrony środowiska oraz realizacji zamówienia z materiałów posiadających właściwości użytkowe nie gorsze niż opisane w specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, opisach technicznych i warunkach technicznych, a także spełniających określone stosownymi przepisami wymagania, posiadających atesty i aprobaty techniczne dopuszczające je do stosowania.

XI

Warunki odbioru i kontroli przebiegu wykonywania zamówienia Prace podlegać będą odbiorowi przez komisję technicznokonserwatorską z udziałem przedstawicieli Wojew. Konserwatora Zabytków, Zamawiającego i Wykonawcy. Wymienieni są uprawnieni do dokonywania czynności kontrolnych na każdym etapie prac. Do dokonywania czynności kontrolnych oraz uczestniczenia w czynnościach odbiorowych są uprawnieni również przedstawiciele jednostek współfinansujących zadanie.

Kraków, kwiecień 2012 r.

Opracował: mgr Kazimierz Czepiel

1.

8

CZĘŚĆ II

SZCZEGÓŁOWA SPECYFIKACJA TECHNICZNA (SST) 2.

1. Przedmiot specyfikacji Przedmiotem niniejszej Szczegółowej Specyfikacji Technicznej są wymagania dotyczące realizacji robót przewidzianych do wykonania przy odtworzeniu stolarki okiennej w budynkach Muzeum Archeologicznego w Krakowie od strony ulicy Senackiej, Poselskiej, dziedzińców wewnętrznych i od strony ogrodu. 2. Zakres stosowania specyfikacji Niniejsza specyfikacja jest elementem dokumentacji przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy robót w postępowaniu o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. 3. Zakres robót objętych specyfikacją : odtworzenie stolarki okiennej Nr 1. 3 szt. okno prostokątne krosnowego, dwukwaterowego, dwunastopolowego o wym. w murze: 140 x 182 cm cm. Nr 2. 18 szt. okno prostokątne skrzynkowe, zdwojone, dwukwaterowe sześciopolowe o wym. w murze: 101 x 151 cm. Nr 3. 5 szt. okno prostokątne skrzynkowe, zdwojone, jednokwaterowe, trójpolowe o wym. w murze: 60 x 146 cm. Nr 4. 24 szt. okno prostokątne skrzynkowe, zdwojone, dwukwaterowe, sześciopolowe o wym. w murze: 90 x 137 cm. UWAGA! 21 okien pomyłkowo oznaczono w Projekcie – rys. A-K/8, jako typ „nr 2” – Winno być „nr 4” Nr 5. 14 szt. okno prostokątne skrzynkowe, zdwojone, dwukwaterowe, sześciopolowe o wym. w murze: 139 x 172 cm. Nr 6. 6 szt. okno prostokątne skrzynkowe, zdwojone, dwukwaterowe, sześciopolowe o wym. w murze: 81 x 121 cm. Nr 7. 10 szt. okno prostokątne , jednoramowe, trzykwaterowe o półkolistym nadślemieniu, ośmiopolowe z szybą termoizolacyjną, o wym. w murze: 133 x 262 cm. Nr 7. 1 szt. okno prostokątne , jednoramowe, trzykwaterowe o półkolistym

9

nadślemieniu, ośmiopolowe z szybą P-4 , o wym. w murze: 133 x 262 cm. Nr 8. 8 szt. okno prostokątne , jednoramowe, trzykwaterowe o łukowym nadślemieniu, ośmiopolowe z szybą P-4 , o wym. w murze: 136 x 267 cm. Nr 9. 17 szt. okno prostokątne , jednoramowe, trzykwaterowe o prostokątnym nadślemieniu, ośmiopolowe z szybą P-4 , z mechanizmem uchyłu o wym. w murze: 138 x 236 cm. Nr 9z. 3 szt. okno prostokątne , jednoramowe, trzykwaterowe o prostokątnym nadślemieniu, ośmiopolowe z szybą P-4 , bez mechanizmu uchyłu o wym. w murze: 138 x 236 cm. Nr 10. 16 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, sześciopolowe o wym. w murze: 113 x 170 cm. Nr 11. 2 szt. okno prostokątne , półskrzynkowe, trzykwaterowe o półkolistym nadślemieniu, 24 - polowe , o wym. w murze: 138 x 236 cm. Nr 12. 6 szt. okno prostokątne , krosnowe, zdwojone trzykwaterowe o półkolistym nadślemieniu, 24 - polowe , o wym. w murze: 125 x 300 cm. Nr 13. 7 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, sześciopolowe o wym. w murze: 120 x 183 cm. Nr 14. 9 szt. okno prostokątne jednoramowe, czterokwaterowe, ośmiopolowe o wym. w murze: 118 x 225 cm. Nr 15. 3 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, czteropolowe o wym. w murze: 117 x 112 cm. Nr 16. 2 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, ośmiopolowe o wym. w murze: 114 x 224 cm. Nr 17. 1 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, o wym. w murze: 110 x 128 cm. Nr 18.

9 szt. okno prostokątne krosnowego, dwukwaterowego, dwunastopolowego o wym. w murze: 140 x 154 cm cm.

Nr 19. 3 szt. okno prostokątne skrzynkowe, zdwojone, dwukwaterowe sześciopolowe o wym. w murze: 88 x 131 cm. Nr 20. 11 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, czteropolowe o wym. w murze: 96 x 92 cm. Nr 22. 1 szt. okno antywłamaniowe w klasie 4, EN 1627, o wym.: 205 x 270 Cm

10

Nr 23. 2 szt. okno antywłamaniowe w klasie 4, EN 1627, o wym.: 108 x 262 Cm Nr 24. 1 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, sześciopolwe o wym. w murze: 126 x 121 cm. Nr 25. 3 szt. okno prostokątne jednoramowe, jednokwaterowe, bez podziałów o wym. w murze: 67 x 67 cm. UWAGA! Bez okna o numerze porządkowym „240” Rys. A-K/2, oznaczonego pomyłkowo jako typ „nr 25” winno być „28”. Nr 26. 2 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, bez podziałów o wym. w murze: 107 x 68 cm cm cm. UWAGA! bez 1 okna piwnicznego oznaczonego jako typ „nr 26” -nr porządkowy „265” zaznaczonego w Projekcie pomyłkowo na rys. A-K/2 – nie istnieje w rzeczywistości. Nr 27. 7 szt. okno prostokątne jednoramowe, jednokwaterowe, bez podziałów o wym. w murze: 62 x 62 cm. Nr 28. 12 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, czteropolowe o wym. w murze: 113 x 120 cm cm. UWAGA! Patrz Rys. nr A-K/2: - 1 okno oznaczono jako typ „nr 25” winno być „nr 28” - poniżej 1 okno typ „nr 28” nie naniesione. Nr 29. 4 szt. okno prostokątne jednoramowe, dwukwaterowe, bez podziałów o wym. w murze: 143 x 111 cm cm.

3.1.

Rozwiązania techniczne stanowiące podstawę do wykonania tych robót są przedstawione w projekcie wykonawczym na rysunkach : nr A-K/2 – A-K/11, Tab. I- Tab. V. Rys. 1 – 46 w: Konserwatorski projekt odtworzenia stolarki okiennej w budynkach Muzeum Archeologicznego w Krakowie, opracowanym przez Kazimierza Czepiela w r. 2008.

4. Określenia podstawowe Użyte w SST i wymienione poniżej określenia są zgodne z podanymi w Specyfikacji Ogólnej.

5. WYKONANIE ROBÓT

Wymiary każdego otworu należy pobrać z natury. 11

Przed przystąpieniem do produkcji okien należy wykonać po jednym oknie nr 1,2,7,10, jako pierwszymi wzorcowymi i zaprezentować Komisji Konserwatorskiej do oceny w dwóch etapach : Etap I - niewbudowane do otworu, - niemalowane, - nieoszklone lecz z listwami przyszybowymi, - z wbudowanymi zawiasami, zasuwnicami i klamką, - z wbudowanymi przykładowymi odcinkami uszczelek, - komisji należy przedłożyć próbki koloru okien od strony elewacji i od strony wnętrza. Próbki należy wykonać na deskach o wymiarach nie mniejszych niż 10 x 40 cm Farbę na próbkach należy położyć technologią docelową dla okien. Komisja będzie oceniała zgodność wykonanego okna wzorcowego z dokumentacją rysunkowa, warunkami Pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, warunkami Specyfikacji technicznej oraz zasadami sztuki stolarskiej i budowlanej. Po uzyskaniu akceptacji Komisji można będzie rozpocząć seryjną wymianę okien wg następującego postępowania: Etap II - po zamontowaniu w elewacji ( ocenie zostanie poddany sposób osadzenia okna w otworze, kolorystyka, jakość powłok malarskich). Pomiary dla okien wzorcowych należy pobierać w obecności autora projektu ! Wykonawca zobowiązany jest do wykonania własnych pomiarów każdego otworu okiennego ! Okna nr 1,18 Okna odtworzyć jako krosnowe zdwojone: Krosno zewnętrzne z wewnętrznym połączyć metalową spinką o średnicy 12 mm, o gwintowanych końcówkach z nakrętkami na podkładkach, próg z deski grubości nie więcej niż 30 mm, dopuszczalne jest 25 mm, łączoną z krosnami na pióro i wpust. Kwatery zewnętrzne łączone na podwójne czopy i widlicę, 12

wewnętrzne na pojedynczy czop i widlicę, szczebliny kwater zewnętrznych czopowane od wewnętrznej strony szyby, od zewnątrz naklejane. Szczebliny kwater wewnętrznych pełne, czopowane w ramiaku.

Szczebliny kwater wewnętrznych pełne czopowane w ramiaku

- krosno i kwatery zewnętrzne z drewna warstwowo klejonego iglastego, suchego, o przekroju 68 x 72 mm, - krosno , kwatery wewnętrzne i próg z drewna warstwowo klejonego suchego o przekrojach wg projektu, (próg deskowy, nadproże i boki oscieżą – jako mur między krosnem wewnętrznym i zewnętrznym), - kwatery rozwierane wg oznaczeń podanych w projekcie, - szczebliny nie szersze niż 30 mm fazowane profilem wklęsłym, głębokość szczeblin nad szybą P-4 (od zewnątrz) nie więcej niż 12 mm, - w kwaterach zewnętrznych zawiasy całkowicie kryte, z grzybkiem o zwiększonej odporności na włamanie:

13

Listwy zamykające z „grzybkiem”

Zawiasy całkowicie kryte z „grzybkiem”

14

Zawiasy całkowicie kryte z „grzybkiem”

- w kwaterach wewnętrznych zawiasy czopowe wkręcane z toczonym zakończeniem (rys. 46) - okapniki drewniane jak w oryginale;

15

Okapniki drewniene

- we wrębach pionowych blokady przeciwwłamaniowe’

Blokady przeciwwłamaniowe

- parapety drewniane ( tam gdzie istnieją) w kolorze jak okno od wewnątrz o wykończeniu powierzchni takiej jak okna od strony wewnętrznej, 16

impregnowane i malowane gruntująco od strony muru, wykonane wg wymiarów parapetów istniejących, parapety od spodu osłonięte materiałem termoizolacyjnym, zabezpieczającym drewno przed działaniem ciepła kaloryferów. Tam gdzie istnieją parapety marmurowe lub z lastryka należy pozostawić istniejące. - uszczelki przylgowe wciskane twarde typu Q-lon , montowane w skrzydle z 10 cm przerwą na naturalną wentylacje, - klamki mosiężne wg projektu z dostosowaniem do prawej nowoczesnej listwy zamykającej, klamki montowane na środku listwy przymykowej przy użyciu przekładni przeniesienia napędu z tolerancją 0,5 cm;

Klamki mosiężne na środku listwy przymykowej

- lewa kwatera blokowana listwą zamykającą nowoczesną z centralnym uchwytem kozłowym,

17

Blokada lewej kwatery

- montować blokady przeciwwiatrowe w progu ościeżnicy (rys.46),

Blokada przeciwwiatrowa w progu ościeżnicy

- w progu między kwaterami montować ogranicznik kąta rozwarcia prawej 18

kwatery zewnętrznej (wg rys. 46 lub równorzędne z zakupu) - w kwaterach zewnętrznych zamontować mosiężne odbojniki,

Mosiężne odbojniki

- Szklenie: kwatery zewnętrzne : szklenie na listewki szybą zespoloną, klejoną, o budowie : 9,5/14/4 Kl.P4 i Lowe 1,1 w skład której wchodzi warstwa folii PVB pochłaniająca promienie UF, szyba z wewnętrznymi szprosami „wiedeńskimi” ; kwatery wewnętrzne : szklenie szybą okienną float grubości 4 mm na listewki. - malować farbą akrylową - od zewnątrz ciemny brąz, farba całkowicie kryjąca półmatowa w kolorze nr RAL 8070, od wewnątrz w kolorze białym nr RAL 9001 Prace malarskie należy wykonać wg technologii producenta farby, trwałość powłoki 5 lub więcej lat. III ZAKRES PRAC NA BUDOWIE 1. Wykucie starej ościeżnicy z wywiezieniem wymontowanych okien poza teren budowy i ich utylizacją, 2. Odcięcie parapetów ( marmurowych lub z lastryka ) na głębokość pozwalająca na osadzenie ościeżnicy wpuszczonej w lico fasady 3 cm. 3. Osadzenie nowej ościeżnicy , uszczelnienie pomiędzy ościeżnicą a ościeżami wykonać pianką montażową PU;

19

Ościeżnicę osadzić ok. 3 cm od lica elewacji.

Ościeżnica po osadzeniu, przed obróbkami zewnętrznymi

Ościeżnicę po osadzeniu osiatkować aby tynk miał się czego trzymać i otynkować tak aby odległość od węgarka do szyby była nie większa niż 75 mm

20

4. Obróbki murarskie i tynkarskie od strony wewnętrznej i zewnętrznej: - do uzupełniania tynków należy używać mas tynkarskich mokrych dających fakturę podobną do istniejącej, nie wolno stosować regipsów ! ! ! - do uzupełnienia tynków po stronie zewnętrznej należy użyć zaprawy wapiennej, 6. Wykonanie szczelnego połączenia ościeżnicy i parapetu zewnętrznego osłoniętego blachą miedzianą wraz z progiem krosna zewnętrznego; 7. Wykończenie styku ościeżnic z ościeżem od zewnątrz i wewnątrz wykonać silikonem w kolorze zbliżonym do istniejących powłok malarskich; 8. Montaż skrzydeł okiennych oraz mechanizmów , montaż klamek; 9. Regulacja pracy skrzydeł i mechanizmów; 10.Poprawki malarskie wykonać w kolorze i fakturze wg istniejącej kolorystyki. Okna nr 2, 3,4,5,6,19. Wykonać jak okna nr 1 z tą różnicą że krosno zewnętrzne z wewnętrznym jest połączone drewnianą skrzynką o grubości deski nie więcej niż 30 mm, dopuszczalne jest 25 mm, skrzynka czopowana na czopy otwarte klinujące się, połączenie skrzynki z krosnami na pióro i wpust. Kwatery zewnętrzne łączone na podwójne czopy i widlicę, wewnętrzne na pojedynczy czop i widlicę, szczebliny kwater zewnętrznych czopowane od wewnętrznej strony szyby, od zewnątrz naklejane. Szczebliny kwater wewnętrznych pełne, czopowane w ramiaku.

21

Łączyć skrzynkę na czopy otwarte klinujące się

Okna nr 10,13-17,20,24,25-29 Okna jednoramowe - wykonać jako jednoramowe z podziałem (wg rys. nr Tab. III – V z drewna warstwowo klejonego iglastego o przekroju 72 x 68 mm, - listwy przymykowe, : z tarcicy iglastej nieobrzynanej, - kwatery rozwierane wg rys. nr Tab. III - V. - zawiasy czopowe wkręcane z toczonymi zakończeniami ( rys, 46) - okapniki drewniane w kolorze jak okna od strony elewacji, - uszczelki wciskane Q-lon, z 10 cm przerwą na naturalną wentylację, - klamki mosiężne jednoramienne, wg projekt ( rys. nr 46) z dostosowaniem do zasuwnicy listwowej, klamki montowane na środku listwy przymykowej z tolerancją do 0,5 cm przy użyciu przekładni przeniesienia 22

napędu, - kwatera lewa zamykana listwą zamykającą z centralnym uchwytem kozłowym. - montować ogranicznik kąta rozwarcia kwater . Szklenie: - szklenie szybą antywłamaniową P-4, z wewnętrznymi szprosami „wiedeńskimi” - malować farbą akrylową - od zewnątrz ciemny brąz, farba całkowicie kryjąca półmatowa w kolorze nr RAL 8070, od wewnątrz w kolorze białym nr RAL 9001 Prace malarskie należy wykonać wg technologii producenta farby, trwałość powłoki 5 lub więcej lat. - krosna nowych okien impregnować bezbarwnym drewnochronem od strony muru. Okna montować od strony wnętrza. Okna nr 7, 8, 9. Wykonać jak okna nr 10, z tą różnicą, że kwatery nad ślemieniem mają być uchylne przy pomocy systemowego mechanizmu typu Geza, poza trzema oknami nr 9 na III p. elewacji od str. ul. Poselskiej ( dawna sala sądowa). Okna na parterze od strony ul. Senackiej i Poselskiej (zakratowane) oszklić szybą termoizolacyjną bezpieczną ( 4+16+4), poza jednym oknem z otwieraną kratą od strony ul. Poselskiej . Okno to należy oszklić szybą antywłamaniową P-4. Okna montować od strony wnętrza. Okna nr 11 ( na wieży) Okno półskrzynkowe. ( Od strony fasady prace z rusztowań)

23

Wykonać konserwację zachowawczą polegającą na przeklejeniu kwater, oczyszczeniu, impregnacji drewna. Do dezynfekcji i impregnacji zastosować hylotox plus” owadochronny i owadobójczy środek do drewna. Okna nr 12 w dawnej kaplicy ( demontaż i montaż z rusztowań) Są to jedyne zachowane okna zabytkowe z przebudowy w 1870 r. Kwatery i krosno zewnętrzne poddać konserwacji polegającej na sprawdzeniu jakości połączeń ramiaków i ewentualnym przeklejeniu, oczyszczeniu okien, uzupełnieniu ubytków malarskich, (szlifowanie szpachlowanie malowanie). Szczególną uwagę należy zwracać na okucia: zawrotnice, zawiasy, które należy oczyścić z farb i korozji, zabezpieczyć farbą antykorozyjną czarną. Kwatery i krosno wewnętrzne wykonać nowe, z drewna iglastego warstwowo klejonego o przekroju 75 x 86 mm , oszklić szybą antywłamaniową P-4. Zawiasy zastosować nowe , czopowe , wkręcane o toczonym zakończeniu. listwy zamykające z klamką w kolorze czarnym jak oryginalne okucia. Oryginalne okucia (zawrotnice) przełożyć do nowych okien jako atrapy na podkładkach drewnianych . Półkolistą kwaterę nad ślemieniem zamknąć przy pomocy klameczek. Pozostałe czynności jak w oknach nr 7,10. Okna nr 22,23 Antywłamaniowe w klasie 4, EN – 1627, ze stali nierdzewnej , malowanej proszkowo w kolorze jak pozostałe okna, oszklone szybą P-6, okna odwodnione. 6. Kontrola jakości Ocena jakości będzie obejmować: – –

– –





sprawdzenie zgodności wymiarów, sprawdzenie zgodności elementów odtwarzanych z elementami wskazanymi do odwzorowania, sprawdzenie jakości materiałów z których została wykonana stolarka, sprawdzenie prawidłowości wykonania z uwzględnieniem szczegółów konstrukcyjnych, sprawdzenie działania skrzydeł i elementów ruchomych, okuć oraz ich funkcjonowania, sprawdzenie prawidłowości zmontowania i uszczelnienia, 24

– –

sprawdzenie jakości powłok malarskich i zgodności koloru, sprawdzenie terenu wykonywania prac pod względem pozostawionych po pracach pomieszczeń.

jakości

7. Infiltracja powietrza Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. nr 75.poz.690,2002 z późniejszymi zmianami) „ w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”’, § 149, ust.1 nakłada obowiązek stosowania Polskiej Normy PN-83/B 03430/Az3:2000, § 155,ust.4, nakazuje wprowadzenie powietrza wentylacyjnego do pomieszczeń za pomocą nawiewników okiennych przy szczelnych oknach tzn. o współczynniku infiltracji powietrza mniejszym niż 0,3 m3/m*h*daPa 2/3. Z uwagi na fakt, że budynek jest zabytkowy i nawiewniki okienne niekorzystnie wpływają na wygląd elewacji – zobowiązuje się wykonawcę okien do dokonania przerw w uszczelkach w wielkości gwarantującej infiltrację od 0,3 m3/m*h*daPa 2/3 do 0,5 m3/m*h*daPa 2/3 przy oknach całkowicie zamkniętych. Na posiedzenie Komisji Odbioru Wykonawca winien przedstawić protokół przeglądu kominiarskiego potwierdzającego prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach z odtworzonymi oknami. 8. Materiały i technologie Materiały i technologie stosowane do wykonania robót muszą odpowiadać tym, jakie zostały wskazane w p. 5 – WYKONANIE ROBÓT: dotyczy: - materiałów drzewnych, - materiałów malarskich i technologii malowania, - okuć okiennych, - szyb. Wykonawca potwierdzi w „DEKLARACJACH ZGODNOŚCI” prawidłowe zastosowanie materiałów z atestami producentów materiałów i zalecaną przez nich technologią wykonania. Gwarancje udzielane przez Wykonawcę muszą odpowiadać gwarancjom udzielanym przez producentów materiałów. 9.

Warunki odbioru końcowego robót Prace podlegać będą odbiorowi przez komisję technicznokonserwatorską z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego 25

Konserwatora Zabytków, użytkownika i inwestora, pod katem zgodności z dokumentacją rysunkową i specyfikacją techniczną, zgodności z zasadami sztuki stolarskiej, budowlanej i konserwatorskiej oraz warunkami Pozwolenia Konserwatorskiego Na posiedzenie Komisji Odbioru Wykonawca dostarczy następujące dokumenty, które będą stanowić załączniki do protokołu odbioru końcowego: - certyfikat na okucia WK2, kserokopię karty gwarancyjnej na okucia, - deklarację zgodności do świadectwa kwalifikacyjnego na szybę P4A - świadectwo kwalifikacyjne na drewno, - atesty higieniczne na farby, kleje do mocowania szyb, pianki uszczelniające, silikony, - dokumentację powykonawczą wykonaną wg spisu rysunków projektu wykonawczego z naniesieniem zmian dokonanych w trakcie realizacji. 10.

Dokumentacja powykonawcza Dokumentacja z przebiegu prac winna być prowadzona przez Wykonawcę w sposób umożliwiający jednoznaczną identyfikację i dokładną lokalizację przestrzenną wszystkich czynności, użytych materiałów oraz dokonanych odkryć, zgodnie z zaleceniem w Pozwoleniu Konserwatorskim. Przepisy wiążące

PN-B-10085:2001 Stolarka budowlana. Okna i drzwi. Wymagania i badania. PN-88/B-10085 Zmiana 2 – Stolarka budowlana . Okna i drzwi. Wymagania i badania. (Zmiana) PN-88/B-10085/Az3 : 2001 – Stolarka budowlana. Okna i drzwi. Wymagania i badania. (Zmiana Az3) PN-B-91000:1996 – Stolarka budowlana. Okna i drzwi. Terminologia. PN-75/B-94000

Okucia budowlane. Podział.

PN-EN 12365-1:2004(U) – Okucia budowlane, uszczelki i taśmy uszczelniające do drzwi, okien żaluzji i ścian osłonowych. Część 1 : Wymagania eksploatacyjne i klasyfikacje. PN-EN 12051 : 2002 – Okucia budowlane. Zasuwy drzwiowe i okienne. Wymagania i metody badań. PN-B-05000:1996 -

Okna i drzwi. Pakowanie, przechowywanie, transport.

26

PN-72/B-10180

Roboty szklarskie. Warunki i badania techniczne przy odbiorze.

PN-78/B-13050

Szkło płaskie walcowane.

PN-B-13079:1997

Szkło budowlane. Szyby zespolone.

PN-B-30150:97

Kit budowlany trwale plastyczny.

BN-67/6118-25

Pokosty sztuczne i syntetyczne.

PN-C-81901:2002

Farby olejne do gruntowania ogólnego stosowania.

PN-C-81901:2002

Farby olejne i ftalowe nawierzchniowe ogólnego stosowania.

BN-71/6113-46

Farby chemoutwardzalne na stolarkę budowlaną.

PN-C-81607:1998

Emalie olejno-żywiczne, ftalowe modyfikowane i ftalowe kompolimeryzowane styrenowane.

Kraków, kwiecień 2012 r.

Opracował mgr Kazimierz Czepiel

27

CZĘŚĆ III

Wytyczne do PLANU BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ZDROWIA wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. (Dz.U.z dn.10 lipiec 2003 r.)

dla przedsięwzięcia budowlano-konserwatorskiego: Odtworzenie stolarki okiennej w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Senackiej 3

I

1. Obiekt: Muzeum Archeologiczne w Krakowie przy ul. Senackiej 3. 2. Własność : grunt w wieczystym użytkowaniu Muzeum Archeologicznego w Krakowie, budynki i budowle – własność Muzeum Archeologicznego w Krakowie, 3. Inwestor : Muzeum Archeologiczne w Krakowie. 4. Użytkownik : Muzeum Archeologiczne w Krakowie. 5. Wytyczne do Planu BIOZ sporządzono w : Pracownia Konserwacji i Wyrobów Stolarstwa Artystycznego Kazimierz Czepiel, 30 -147 Kraków, ul. Na Błonie 13/141, Autor: technik stolarstwa artystycznego mgr Kazimierz Czepiel

II

1. Zakres robót: montaż 210 okien. 2. Lokalizacja robót: Obiekt Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Senacka 3, od strony ulicy Senackiej, ul. Poselskiej, dziedzińców wewnętrznych i ogrodu muzealnego. 28

III Zakres prac na budowie - wykucie starych ościeżnic, obcięcie na miejscu marmurowych parapetów i parapetów z lastryka, - transport pionowy od strony zewnętrznej wykutych ościeżnic parapetów i skrzydeł na rusztowani, z rusztowań na teren przed budynkiem, - załadowanie na środek transportowy, wywiezienie poza teren budowy i ich utylizacja , - transport pionowy od strony zewnętrznej, krosien , ościeżnic, skrzydeł, parapetów, narzędzi, materiałów pomocniczych do montażu nowych okien, - osadzenie ościeżnic w murze przy pomocy pianki montażowej, akrylowej rozprężnej , - osadzenie parapetów drewnianych , uzupełnienia parapetów marmurowych i lastrykowych, - montaż skrzydeł okiennych , montaż mechanizmów - regulacja pracy skrzydeł i mechanizmów, - obróbki murarskie od strony wewnętrznej i zewnętrznej, - obróbki blacharskie , - poprawki malarskie, - prace bez użycia rusztowań, z zajęciem i zabezpieczeniem chodnika od strony ul. Poselskiej i Senackiej, - prace z użyciem rusztowań od strony ogrodu i dawnego Kościoła Michała Archanioła.

29

IV.

Informacje dotyczące przewidywanych zagrożeń podczas realizacji robót demontażowo – montażowych.

1. Zagrożenia:

- możliwość wypadnięcia pracownika z okna w czasie demontażu i montażu, - możliwość wypadnięcia przed budynek fragmentu okna, muru, tynku, szyby, blachy parapetowej, narzędzi, - możliwość uszkodzenia ciała pracowników i przechodniów narzędziami lub odłamkami tynku, cegły, szkła, blachy, środkami chemicznymi ( pianki, silikon).

2. Informacja o wydzieleniu i oznakowaniu miejsca prowadzenia robót demontażowo-montażowych - w czasie robót demontażowo-montażowych, w poszczególnych pomieszczeniach nie mogą znajdować się użytkownicy, - pomieszczenia muszą być całkowicie zabezpieczone od strony zewnętrznej i wewnętrznej przed wejściem osób niezatrudnionych przy wymianie okien, (oznakowane barierki, taśmy, ekrany), Wykonawca winien uzyskać Pozwolenie od Zarządu Dróg na zajęcia chodnika. 3. Informacja o sposobie prowadzenia instruktażu pracowników przed przystąpieniem do realizacji robót szczególnie niebezpiecznych. Przed przystąpieniem do prac kierownik budowy dokona szkolenia pracowników zwracając szczególną uwagę na: - niebezpieczeństwo wypadnięcia z okna, - niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała przechodniów oraz wchodzących do budynku użytkowników i interesantów, 30

- konieczność stosowania środków ochrony osobistej przy wykuwaniu ościeżnic (okulary ochronne, rękawice), sprawne narzędzia, pasy bezpieczeństwa, Pracownicy winni potwierdzić przeprowadzone szkolenie w Książce szkolenia na stanowisku pracy. V Środki techniczne i organizacyjne zapobiegające niebezpieczeństwom. Aktualne badania lekarskie pracowników, w tym pozytywne wyniki badań do pracy na wysokości. Aktualne szkolenia BHP. Tablica budowy z telefonami Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej. Tablice informujące o pracach „na górze”, „ Roboty budowlane – wstęp wzbroniony”. Inne tablice konieczność.

informacyjne,

jeśli

wystąpi

taka

Pasy bezpieczeństwa dla pracowników, atestowane z aktualną data ważności. Ekrany, taśmy, barierki - do ogrodzenia stref montażu i demontażu od zewnątrz przed nieprzewidzianym wejściem osób niezatrudnionych. Apteczka pierwszej pomocy. Gaśnica proszkowa. VI Dokumenty budowy oraz dokumentacje maszyn – u kierownika budowy Kraków, kwiecień 2012r.

Opracował: mgr Kazimierz Czepiel

31