Zadania Referatu Podatkowego

Zadania Referatu Podatkowego określają n/w ustawy i przepisy wykonawcze wydane na ich podstawie: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatk...
2 downloads 0 Views 38KB Size
Zadania Referatu Podatkowego określają n/w ustawy i przepisy wykonawcze wydane na ich podstawie:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) 1) Rozpatrywanie wniosków o ulgi w zapłacie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku od środków transportowych oraz opłaty eksploatacyjnej - umorzenie zaległości, umorzenie odsetek, umorzenie opłaty prolongacyjnej, rozłożenie na raty i odroczenie zapłaty, rozłożenie na raty i odroczenie zaległości podatkowej, zwolnienia uchwałą, zwolnienia ustawowe. 2)

Wydawanie zaświadczeń:

-

o posiadaniu zaległości podatkowych,

-

o niezaleganiu w płatnościach podatkowych,

o figurowaniu w rejestrze podatników podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego lub łącznego zobowiązania pieniężnego, o osiąganym dochodzie w gospodarstwie rolnym na podstawie obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, -

o wielkości użytków rolnych,

-

o potwierdzeniu okresów objęcia społecznym ubezpieczeniem rolników do KRUS,

-

o pomocy de minimis.

3) Opracowywanie spraw wymagających opinii Burmistrza Miasta i Gminy Gniew w sprawach o ulgi w spłacie podatków należnych budżetowi, a realizowanych przez Urzędy Skarbowe. 4) Wystawianie postanowień o zarachowaniu wpłaty w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, podatku leśnym, łącznym zobowiązaniu pieniężnym oraz podatku od środków transportowych. 5) Wystawianie decyzji o odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, podatku leśnym, łącznym zobowiązaniu pieniężnym oraz podatku od środków transportowych. 6) Wystawianie postanowień w sprawie potrącenia bieżących i zaległych zobowiązań podatkowych z wzajemnej, bezspornej i wymagalnej wierzytelności podatnika wobec Gminy. 7) Wystawianie postanowień w sprawie zaliczenia nadpłaty na poczet zaległości bądź przyszłych zobowiązań podatkowych. 8)

Wystawianie decyzji w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego.

9)

Sporządzanie danych do sprawozdań finansowych.

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (t. j. Dz. U. z 2006 roku Nr 121, poz. 844 z późniejszymi zmianami) 1) Opracowywanie projektów uchwał Rady Miejskiej w Gniewie w sprawach określenia wysokości stawek podatków i opłat lokalnych, zwolnień oraz wyznaczania inkasentów i ustalania wysokości prowizji za inkaso. 2) Prowadzenie rachunkowości podatkowej w zakresie podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych. 3)

Przyjmowanie i rozliczanie wpłat sołtysów oraz przygotowanie danych do prowizji.

4)

Wymiar podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych.

5) Wprowadzanie bieżących zmian w rejestrach podatników oraz rozliczenie podatników podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych. 6)

Przeprowadzanie kontroli podatników podatku od nieruchomości.

7)

Przeprowadzanie kontroli danych zawartych w:

-

deklaracjach od osób prawnych oraz korektach deklaracji dotyczących podatku od nieruchomości,

-

informacjach od osób fizycznych oraz korekt informacji dotyczących podatku od nieruchomości,

deklaracjach od osób fizycznych i od osób prawnych oraz korektach deklaracji dotyczących podatku od środków transportowych. 8)

Sporządzanie danych do sprawozdań finansowych

Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (t. j. Dz. U. 2006 roku Nr 136, poz. 969 z późniejszymi zmianami) 1) Opracowywanie projektów uchwał Rady Miejskiej w Gniewie w sprawach określenia wysokości stawek, zwolnień wyznaczania inkasentów i ustalania wysokości prowizji za inkaso. 2)

Wymiar podatku rolnego.

3) Wprowadzanie bieżących zmian w rejestrach podatników oraz rozliczenie podatników podatku rolnego. 4) Prowadzenie rachunkowości podatkowej w zakresie łącznego zobowiązania pieniężnego oraz podatku rolnego. 5)

Przyjmowanie i rozliczanie wpłat sołtysów oraz przygotowanie danych do prowizji.

6)

Przeprowadzanie kontroli podatników podatku rolnego.

7)

Przeprowadzanie kontroli zawartych w:

-

deklaracjach od osób prawnych oraz korektach deklaracji dotyczących podatku rolnego,

-

informacjach od osób fizycznych oraz korektach informacji dotyczących podatku rolnego.

8)

Naliczanie i odprowadzenie od podatku rolnego składki na rzecz Izby Rolniczej.

9)

Sporządzanie danych do sprawozdań finansowych.

Ustawa z dnia 30 października 2002 roku o podatku leśnym (Dz. U. z 2002 roku Nr 200, poz. 1682 z późniejszymi zmianami) 1) Opracowywanie projektów uchwał Rady Miejskiej w Gniewie w sprawach określenia wysokości stawek, zwolnień oraz wyznaczania inkasentów i ustalania wysokości prowizji za inkaso. 2)

Wymiar podatku leśnego.

3) Wprowadzanie bieżących zmian w rejestrach podatników oraz rozliczenie podatników podatku leśnego. 4)

Prowadzenie rachunkowości podatkowej w zakresie podatku leśnego.

5)

Przyjmowanie i rozliczanie wpłat sołtysów oraz przygotowanie danych do prowizji.

6)

Przeprowadzanie kontroli podatników podatku leśnego

7)

Przeprowadzanie kontroli zawartych w:

-

deklaracjach od osób prawnych oraz korektach deklaracji dotyczących podatku leśnego,

-

informacjach od osób fizycznych oraz korektach informacji dotyczących podatku leśnego

8)

Sporządzanie danych do sprawozdań finansowych.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 229, poz. 1954 z późniejszymi zmianami) 1) Wystawianie upomnień na zaległości w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, podatku leśnym, łącznym zobowiązaniu pieniężnym, podatku od środków transportowych oraz opłaty eksploatacyjnej. 2) Wystawianie tytułów wykonawczych do Naczelnika Urzędu Skarbowego od zaległości w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, podatku leśnym, łącznym zobowiązaniu pieniężnym, podatku od środków transportowych oraz opłacie eksploatacyjnej.

Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t. j. Dz. U. z 2007 roku Nr 59, poz. 404 z późniejszymi zmianami) 1) Rozpatrywanie wniosków o ulgi w zapłacie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku od środków transportowych oraz opłaty eksploatacyjnej dotyczących przedsiębiorców - umorzenie zaległości, umorzenie odsetek, umorzenie opłaty prolongacyjnej, rozłożenie na raty i odroczenie zapłaty, rozłożenie na raty i odroczenie zaległości podatkowej, zwolnienia uchwałą. 2)

Wydawanie zaświadczeń o pomocy de minimis.

3)

Sporządzanie sprawozdań:

-

o udzielonej pomocy publicznej,

-

o udzielonej pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie

-

o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach środków publicznych w zakresie podatków.

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 roku Nr 225, poz. 1635 z późniejszymi zmianami) 1)

Pobieranie opłaty skarbowej w zakresie wynikającym z zadań Referatu Podatkowego.

Ustawa z dnia 10 września 1999 roku Kodeks karny skarbowy (t. j. Dz. U. z 2007 roku Nr 111, poz. 765 z późniejszymi zmianami) 1) Stosowanie przepisów ustawy w zakresie wynikającym z zadań Referatu Podatkowego w powiązaniu z ustawą Ordynacja podatkowa, ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, ustawą o podatku rolnym i ustawą o podatku leśnym.

Ustawa z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2003 roku Nr 203, poz. 1966 z późniejszymi zmianami) 1) Prowadzenie rachunkowości w zakresie wpływów z podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od środków transportowych oraz opłaty eksploatacyjnej 2) Opracowywanie spraw wymagających opinii Burmistrza Miasta i Gminy Gniew w sprawach o ulgi w spłacie podatków należnych budżetowi, a realizowanych przez Urzędy Skarbowe.

Ustawa z dnia 14 grudnia 1995 roku o izbach rolniczych (t. j. Dz. U. z 2002 roku Nr 101, poz. 927 z późniejszymi zmianami) 1)

Naliczanie i odprowadzenie od podatku rolnego składki na rzecz Izby Rolniczej.

Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2003 roku Nr 64, poz. 592 z późniejszymi zmianami) 1)

Poświadczanie oświadczeń:

-

prowadzenia osobiście gospodarstwa rolnego położonego na terenie gminy Gniew,

-

łącznej powierzchni użytków rolnych,

-

posiadaniu kwalifikacji rolniczych.

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece (t. j. Dz. U. z 2001 roku Nr 124, poz. 1361 z późniejszymi zmianami) 1) Zabezpieczenie zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku od środków transportowych oraz opłaty eksploatacyjnej poprzez wpis na hipotekę

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2000 roku Nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami) 1)

Wydawanie decyzji w sprawie zwrotu podatku akcyzowego producentom rolnym

Ustawa z dnia 10 marca 2006 roku o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2006 roku Nr 52, poz. 379 z późniejszymi zmianami)

1) Przyjmowanie wniosków wraz z załącznikami w sprawie zwrotu podatku akcyzowego producentom rolnym. 2)

Wydawanie decyzji w sprawie zwrotu podatku akcyzowego producentom rolnym.

3) Sporządzanie sprawozdań z realizacji wypłat producentom rolnym zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. 4) Sporządzanie sprawozdań z rozliczenia dotacji celowej z realizacji wypłat producentom rolnym zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 roku Nr 249, poz. 2104 z późniejszymi zmianami) 1) Sporządzanie wykazu osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym w zakresie podatków udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty. 2)

Sporządzanie wykazu osób prawnych i fizycznych, którym udzielono pomocy publicznej.

3)

Sporządzanie danych do budżetu gminy w zakresie wynikającym z zadań Referatu Podatkowego.

Ustawa z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2001 roku Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) 1) Opracowywanie projektów uchwał Rady Miejskiej w Gniewie w sprawach określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego, opłaty targowej oraz ewentualnych zwolnień w podatkach i opłatach, jak również wyznaczania inkasentów i ustalania wysokości prowizji za inkaso.

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku Prawo geologiczne i górnicze (t. j. Dz. U. z 2005 roku Nr 228, poz. 1947 z późniejszymi zmianami) 1)

Prowadzenie spraw w zakresie rachunkowości oraz windykacji zaległości opłaty eksploatacyjnej.

METRYKA

Liczba odwiedzin :

529

Podmiot udostępniający informację :

Urząd Miasta i Gminy Gniew

Osoba wprowadzająca informację :

Wioleta Ruda

Osoba odpowiedzialna za informację :

Wioleta Ruda

Czas wytworzenia:

2009-08-13 09:25:33

Czas publikacji:

2009-08-13 09:25:33

Data przeniesienia do archiwum :

Brak

Suggest Documents