Rekomendujemy kolejne warszawskie wydarzenia dla seniorów i nie tylko. Gdzie i co warto zobaczyć? Jak ciekawie i twórczo spędzić czas bez kosztów? Zapraszamy do lektury przewodnika na tydzień 6 – 10 października 2015. Info Punkt jest tworzony dla Was! Zachęcamy do udostępniania linku, ściągania, drukowania i udostępniania go innym. Prosimy jednak aby zawsze pojawiła się w tym kontekście nazwa serwisu i adres strony internetowej, czyli ZDANIEM SENIORA (www.zdaniemseniora.pl). Dziękujemy : ) Jeżeli chcesz DODAĆ WYDARZENIE lub DOSTAWAĆ COTYGODNIOWY NEWSLETTER w Info Punkcie – napisz do nas: [email protected].

W tym tygodniu polecamy: WARSZTATY DZIENNIKARSKIE NA OCHOCIE We wtorek (6.10) kolejne zajęcia dziennikarskie z cyklu Zdaniem Seniora na Ochocie. Widzimy się w Przystanku Książka (Grójecka 42) o godzinie 12. Tym razem będziemy rozmawiać o relacjonowaniu wydarzeń. Jak pisać by zaciekawić? Jak oddać klimat wydarzenia, jego koloryt, wartość dla uczestników? Na zajęcia zapraszamy wszystkich, którzy interesują się dziennikarstwem, mediami i wywieraniem wpływu na otoczenie. Może do nas przyjść każdy kto myśli o zostaniu obywatelskim dziennikarzem, ale nie tylko. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą układać zgrabne teksty, które zainteresują innych (choćby to były maile, pisma urzędowe czy komentarze pod artykułami w Internecie). Harmonogram całego cyklu: http://zaczyn.org/zajecia-dziennikarskie-i-komputerowena-ochocie/.

1

WARSZTATY BEZPIECZNIE I KOMFORTOWO W CYFROWYM ŚWIECIE Serdecznie zapraszamy również do Przystanku Książka (Grójecka 42), ale tym razem w piątek ( 9 października ) o godzinie 10.00 na zajęcia komputerowe. W czasie każdego spotkania będą omawiane dwa inne narzędzie internetowe pozwalające na oszczędność czasu i pieniędzy, a także zapewniające większe bezpieczeństwo komunikacji elektronicznej. W pierwszej połowie zajęć odbywać się będzie prezentacja multimedialna, natomiast w drugiej prowadzone będą ćwiczenia praktyczne dla chętnych. Zajęcia prowadzi Magdalena Foryś. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: [email protected] lub telefonicznego: 530 977 889.

WOLSKIE DNI SENIORA 2015 Burmistrz Krzysztof Strzałkowski, Rada, Zarząd i Rada Seniorów Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zapraszają na Wolskie Dni Seniora. W tym tygodniu odbywają się: - Dancing z Dj Andrzejem – Zapraszamy 7 października (środa) o godz. 15.00 do Filii Wolskiego Centrum Kultury - Klub Złotego Wieku ul. Młynarska 35a. Organizatorem jest Fundacja ZACZYN. - „Nadciśnienie tętnicze” - 8 października (czwartek)o godz. 11.00 w siedzibie Fundacji EMERYT (ul. Ogrodowa 8). Spotkanie w ramach Warszawskich Dni Zdrowia prowadzi dr Piotr Sionek – Kierownik Poradni kardiologicznej Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej. Organizatorem jest Biuro Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy, Dzielnica Wola m.st. Warszawy, Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej. - Warsztaty "Jesienne kwiaty" - 11 października (niedziela) w godz. 11 00 13.00 w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Zawiszy 5). Nauka robienia kwiatów z papieru, krepiny dla Seniorów zamieszkałych w dzielnicy Wola Zgłoszenia (osobiście i telefonicznie 22 631 26 90) przyjmowane są do czwartku 8 października. Ilość miejsc ograniczona. Gotowe kwiaty Uczestnicy warsztatów zabierają ze sobą. Cały program Wolskich Dni Seniora można przeczytać i wydrukować tutaj: http://www.wola.waw.pl/page/index.php?id=5219&str=162.

2

DANUTA CHYŁA – WIECZÓR POETYCKI W CZYTELNI NAUKOWEJ We wtorek (6.10) zapraszamy na wieczór poetycki Danuty Chyły - babci trójki wnucząt i szczęśliwej emerytki, czerpiącej pełnymi garściami z targówkowskiego życia wraz ze swoim mężem Ryszardem. Całe swoje dorosłe życie poświęciła rodzinie i pracy w Fabryce Samochodów Osobowych. Teraz nadszedł czas, by zająć się tym co lubi, czyli poezją i refleksją nad człowiekiem. Spotkanie odbędzie się w Czytelni Naukowej Nr I (ul. Św.Wincentego 85) o godzinie 18.00. Pisze od siedemnastego roku życia. Ma w swym dorobku wiele wierszy, które jednak nigdy nie były publikowane. Od roku uczęszcza na spotkania Grupy Poetyckiej AKANT i twierdzi, że bardzo wiele wynosi z tych spotkań. Największym bodźcem do tworzenia jest dla niej zainteresowanie czytelników, którego by sobie bardzo życzyła.

POKAZ FILMU "OSTATNI DZIEŃ LATA" Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki (pl. Małachowskiego 3 ) 6.10 (wtorek) o godzinie 18.00 organizuje pokaz filmu „Ostatni dzień lata”, który towarzyszy wystawie „Zaraz po wojnie”. Film będzie prezentowany z angielskimi napisami w sali multimedialnej (wejście od ul. Burschego). Wstęp wolny! Film Tadeusza Konwickiego z 1958 roku to poetycki dramat o niespełnionej miłości dwojga znużonych, zmęczonych życiem ludzi, studium samotności i bezradności kobiety i mężczyzny, niezdolnych do podjęcia próby wspólnego życia. Pierwszy film autorski w Polsce, pierwsza poważna próba odnalezienia nowego języka filmowego. (za: Donata Zielińska, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996). SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAULINĄ MŁYNARSKĄ W ramach Dni Seniora serdecznie zapraszamy 8 października (czwartek) o godz. 17.30 do Przystanku Książka (Grójecka 42) na spotkanie autorskie z Pauliną Młynarską dziennikarką, felietonistką i autorką książek (m.in. "Twoje życie, Twój głos", "Zakopane odkopane", "Kalendarzyk niemałżeński", "Zakopane nie ma przebacz!"). Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszej książki pisarki pt." Na błędach! Poradnikodradnik". "Na błędach!" to opowieść o trudnej sztuce błądzenia. O codziennych łzach i śmiechu. O pułapkach macierzyństwa. O samotności i tęsknocie silnej kobiety za silnym mężczyzną. O udanych i nieudanych podróżach, o wyplątywaniu się z toksycznych związków i... o miłości, która pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Strona wydarzenia: http://bpochota.waw.pl/index.php/59-aktualnosci/619-spotkanieautorskie-z-paulina-mlynarska. 3

MOJA REKONSTRUKCJA UBIORU - SUKNIA XVII WIECZNA Akademia Stroju Dawnego zaprasza w czwartek (8 października) o godz. 19.00 do Staromiejskiego Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2) na spotkanie z Elżbietą Litwiniak, podczas którego nastąpi prezentacja rekonstrukcji sukni na podstawie "Portretu kobiety w czerwonej sukni" (malarz holenderski, 2. poł. XVII w., Muzeum Narodowe w Warszawie). Elżbieta Litwiniak - absolwentka Archeologii na Wydziale Historycznym UW. Od 2005 r. współpracuje z Muzeum Pałacem w Wilanowie, prowadząc cykliczne zajęcia edukacyjne poświęcone ubiorom. Autorka licznych rekonstrukcji ubiorów XV-XX wiecznych na potrzeby programów edukacyjnych i imprez historycznych. Ma na swoim koncie stroje sceniczne, m.in. do tańców arabskich, hinduskich, flamenco oraz tańców historycznych. Wstęp wolny.

TANGUJĄCA WOLA – OTWARTE SPOTKANIA I WARSZTATY TANGA Na naukę tanga nigdy nie jest ani za późno, ani za wcześnie. W Argentynie czy Urugwaju – krajach, w których narodziło się tango, tańczą je dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Bardzo często to dziadkowie uczą swoje wnuki, jak postawić pierwszy tangowy krok – wspólnie, rodzinnie. Taką międzypokoleniową formułę proponują przedstawiciele Fundacji Kulturo: Sylwia i Cristian Rubin. To polsko – argentyńska para, która poprowadzi te wyjątkowe warsztaty. W nauce tanga będzie mógł wziąć udział każdy zainteresowany. Można zabrać mamę, wnuka, dziadka i wspólnie pozwolić się poprowadzić rytmem tanga. Zajęcia odbywać się będą w wybrane czwartki, następne już 8 października (czwartek) o godz. 19.00. Miejsce realizacji warsztatów to Muzeum Woli (Oddział Muzeum Warszawy), ul. Srebrna 12. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy : Tel. : 503 152 129 Mail: [email protected]

4

FILM DOKUMENTALNY "WIELKA SZPERA" W ŻYDOWSKIM INSTYTUCIE HISTORYCZNYM Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego (ul. Tłomackie 3/5) Paweł Śpiewak zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego w reżyserii Piotra Perza i Piotra Weycherta pt. „Wielka Szpera”. Pokaz odbędzie się w czwartek ( 8 października) o godz. 18.00. Wstęp wolny! Film opowiada o dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w łódzkim getcie. We wrześniu 1942 roku Niemcy przeprowadzili tam tak zwaną Wielką Szperę — krwawą akcję, której celem było wywiezienie z getta dzieci do dziesiątego roku życia oraz ludzi starszych i, dla okupanta, bezproduktywnych. Wysłano wtedy na śmierć co najmniej 16 tysięcy ludzi. W dyskusji po pokazie filmu udział wezmą: Ewa Wiatr, prof. Paweł Śpiewak i Piotr Weychert. Więcej na stronie: http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydarzenia,1,146210.html?locale=pl_PL&b=1. KONCERT ROMANA PRASZYŃSKIEGO W sobotę 10 października o godzinie 19.00 w Klubokawiarni Święty Spokój (ul. T. BoraKomorowskiego 56C ) zaśpiewa z gitarą Roman Praszyński. Zaśpiewa i zagra dla Państwa oryginalnie, refleksyjnie, czasem zaskakująco bezpośrednio (koncert dla dorosłych!). Kto lubi inteligentny dowcip przyprawiony szczyptą absurdu, ten się tu odnajdzie. Jego utwory to bezpośrednie świadectwo dane męskim zmaganiom z rzeczywistością. Bardzo cenne świadectwo. Wstęp wolny, ale dla chętnych wystawimy kapelusik.

SPACER „PO WOLI DO WOLI” Stowarzyszenie „Masław” już po raz piąty organizuje cykl spacerów po dzielnicy Wola. 11.10 (niedziela) przejdziemy się śladami wolskich schronów – Ringstandów . Zbiórka: godz. 13.00, rondo „Ziutka”, przystanek „PKP Koło” w stronę Centrum Prowadzenie: Paweł Brudek

5

NATALIA NIEMEN - KONCERT Z WARTOściami W niedzielę (11.10) o godzinie 19.00 zapraszamy do Społeczności Chrześcijańskiej Północ(ul. Elektronowa 10 ) na wyjątkowy koncert z WARTOściami, który wykona dla nas Natalia Niemen z zespołem, koncert pt. Niemen Mniej Znany. Niezwykły głos i charyzma artystki znane są w całej Polsce, między innymi ze względu na wykonania utworów jej taty, Czesława. Podczas koncertu będziemy mieli okazję usłyszeć nie tylko utwory autorstwa Czesława Niemena, ale również utwory odnoszące się bezpośrednio do wartości chrześcijańskich, z którymi Artystka się identyfikuje. Natalia wykona m.in. „Niebo”, „Jest ktoś”, czy „Jestem mamą”. Podczas koncertu nie zabraknie też największych „hitów” autorstwa Czesława Niemena takich jak „Dziwny jest ten świat” czy „Jednego serca”. WSTĘP WOLNY Zapowiada się szczególny wieczór. Każdy, kto przyjdzie będzie mógł nagrodzić artystkę i jej zespół, nie tylko brawami, ale też dowolnymi datkami, które zostaną zebrane w trakcie imprezy, w celu pokrycia jej kosztów.

6