STOWARZYSZENIA EUROPEAN CENTRE OF CITIZENS' PARTNERSHIP

STATUT STOWARZYSZENIA ”EUROPEAN CENTRE OF CITIZENS' PARTNERSHIP” ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne §1 1. Stowarzyszenie nosi nazwę: European Centre o...
6 downloads 2 Views 531KB Size
STATUT STOWARZYSZENIA

”EUROPEAN CENTRE OF CITIZENS' PARTNERSHIP”

ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne §1 1. Stowarzyszenie nosi nazwę: European Centre of Citizens' Partnership; 2. Skrót nazwy Stowarzyszenia brzmi: ECCP; 3. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm.); 4. Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona. §2 Głównym terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Stowarzyszenie może również podejmować działania poza granicami kraju w celu nawiązania współpracy z innymi organizacjami, zdobywania funduszy oraz realizacji innych celów statutowych. §3 Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Poznań. §4 Stowarzyszenie jest apolityczne. §5 1. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków; 2. Członkowie Stowarzyszenia nie czerpią zysków z działalności w nim; 3. Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudnić pracowników. §6 1. Stowarzyszenie może być członkiem krajowym lub międzynarodowym organizacji o takich samych lub podobnych celach; 2. O przystąpieniu do takiej organizacji, bądź wystąpieniu z niej, decyduje Walne Zgromadzenie Członków.

2

ROZDZIAŁ II Cele i sposoby działania §7 Celami Stowarzyszenia są: 1. Zwracanie uwagi na zagadnienia międzynarodowe; 2. Wspieranie aktywności prospołecznej i obywatelskiej w zakresie spraw międzynarodowych, krajowych i regionalnych; 3. Zwracanie uwagi na problemy lokalnych społeczności na tle globalnym; 4. Wspieranie inicjatyw mających na celu nawiązanie kontaktów między obywatelami polskimi i innych krajów; 5. Podejmowanie różnych form międzynarodowej współpracy i przeprowadzanie wymian młodzieży oraz dorosłych z różnych krajów świata; 6. Wspieranie inicjatyw instytucji publicznych, organizacji i grup młodzieżowych w zakresie zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych (migracje, dyskryminacja, wykluczenie, uzależnienia, bezrobocie itp.); 7. Przełamywanie barier kulturowych, językowych i stereotypów; 8. Inspirowanie do podejmowania działań w zakresie sztuki, historii i kultury, tak narodowych jak i zagranicznych; 9. Budowanie poczucia wspólnoty międzyludzkiej i międzynarodowej; 10. Kształtowanie postaw tolerancji; 11. Przeciwdziałanie przejawom szowinizmu i dyskryminacji: rasowej, religijnej, narodowej itp.; 12. Udostępnianie i pogłębianie wiedzy o historii i kulturze światowej; 13. Uświadamianie różnic i podobieństw kulturowych. §8 Stowarzyszenie realizuje swoje cele w szczególności poprzez: 1. Prowadzenie współpracy przy projektach światowych, europejskich i krajowych z parterami zagranicznymi i lokalnymi; 2. Międzynarodową współpracę z instytucjami publicznymi, organizacjami młodzieżowymi oraz innymi o podobnych celach; 3. Organizowanie międzynarodowych wymian oraz spotkań młodzieży i dorosłych; 4. Organizowanie międzynarodowych przeglądów teatralnych, chóralnych, zespołów muzycznych i orkiestr młodzieżowych itp.; 5. Organizowanie międzynarodowej współpracy w ramach integracji ze środowiskami osób wykluczanych i niepełnosprawnych; 6. Organizowanie międzynarodowych praktyk uczniowskich i studenckich; 7. Organizowanie międzynarodowych konferencji, sympozjów, seminariów, dyskusji, wykładów i punktów informacyjnych; 8. Organizowanie warsztatów, szkoleń, kursów, konkursów, zawodów i wystaw; 9. Popieranie działań innych organizacji w zakresie spraw objętych celami Stowarzyszenia; 10. Działalność wydawniczą.

3

ROZDZIAŁ III Członkowie, ich prawa i obowiązki §9 W stowarzyszeniu istnieją trzy rodzaje członkostwa: 1. Zwyczajne; 2. Honorowe; 3. Wspierające. § 10 Członkiem zwyczajnym może zostać każda osoba fizyczna, niezależnie od wieku i obywatelstwa. Od osób poniżej 18 roku życia wymagana jest pisemna zgoda opiekuna prawnego. § 11 Warunki uzyskania członkostwa zwyczajnego: 1. Akceptacja Statutu Stowarzyszenia; 2. Wypełnienie deklaracji członkowskiej; 3. Opłacenie składki wpisowej w wysokości ustalonej przez Zarząd w drodze uchwały. § 12 Decyzję o przyznaniu członkostwa zwyczajnego podejmuje Zarząd Stowarzyszenia w drodze uchwały. Od negatywnej decyzji Zarządu przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków. Każda osoba po przyjęciu w poczet członków Stowarzyszenia otrzymuje legitymację członkoską. § 13 Członkiem honorowym może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla działalności zbliżonej do działalności statutowej Stowarzyszenia lub dla samego Stowarzyszenia. § 14 Decyzję o przyznaniu członkostwa honorowego podejmuje Zarząd w drodze uchwały. § 15 Członkiem wspierającym może zostać osoba fizyczna lub prawna, która wniosła znaczący wkład w realizację celów Stowarzyszenia. § 16 Decyzję o przyznaniu członkostwa wspierającego podejmuje Zarząd w drodze uchwały. 4

§ 17 Członek zwyczajny ma prawo: 1. Uczestniczyć w działaniach Stowarzyszenia; 2. Uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu Członków; 3. Wybierać i być wybieranym do wszelkich władz Stowarzyszenia pod warunkiem posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych. Nie dotyczy to osób niepełnoletnich; 4. Co najmniej dwa razy do roku otrzymywać informacje o działalności i planach Stowarzyszenia; 5. Mieć stały wgląd w uchwały podejmowane przez Zarząd Stowarzyszenia; 6. Otrzymać dostęp do panelu administracyjnego strony internetowej Stowarzyszenia tylko i wyłącznie celem wprowadzania relacji oraz zdjęć informujących o działaniach Stowarzyszenia po zatwierdzeniu materiału przez członka Zarządu; 7. Posługiwać się przedmiotami należącymi do Stowarzyszenia; 8. Wnosić inicjatywy działań pod warunkiem, że zgodne są z działaniami Statutowymi Stowarzyszenia. Inicjatywy takie rozpatruje Zarząd Stowarzyszenia; 9. Zachęcać zainteresowanych do przystąpienia do Stowarzyszenia; 10. Nosić koszulkę z logotypem i nazwą Stowarzyszenia. § 18 Członkowi honorowemu przysługują prawa zawarte w § 17 pkt. 1, 2, 4, 5, 8, 9 i 10 Statutu Stowarzyszenia. § 19 Członkowi wspierającemu przysługują: 1. Prawa zawarte w § 17 pkt. 1, 4, 8, 9 i 10 Statutu Stowarzyszenia; 2. Prawo do wykorzystania informacji o posiadaniu członkostwa wspierającego Stowarzyszenia we własnych kampaniach promocyjnych. § 20 Członek zwyczajny ma obowiązek: 1. W miarę swoich możliwości wspierać działania statutowe Stowarzyszenia; 2. Aktywnie uczestniczyć w życiu Stowarzyszenia; 3. Godnie reprezentować Stowarzyszenie i dbać o jego dobre imię; 4. Posiadać wiedzę przynajmniej w stopniu podstawowym w zakresie zagadnień europejskich i międzynarodowych; 5. Szanować własność Stowarzyszenia; 6. Do innych członków oraz osób współpracujących ze Stowarzyszeniem odnosić się z szacunkiem, szczerością, koleżeństwem i pomocą; 7. Przestrzegać Statut Stowarzyszenia; 8. Regularnie opłacać składki członkowskie, których wysokość oraz termin płatności ustala Zarząd Stowarzyszenia w drodze uchwały; 5

9. Powstrzymać się od palenia tytoniu, spożywania alkoholu bądź zażywania wszelkich innych używek w trakcie działań podejmowanych przez Stowarzyszenie i w czasie jego reprezentowania.

§ 20a Do zakresu obowiązków członków honorowych i członków wspierających należą zawarte w pkt. 1, 3, 6 i 7 § 20 niniejszego Statutu.

§ 21 Członkostwo zwyczajne ustaje: 1. W momencie wystąpienia ze Stowarzyszenia poprzez złożenie na ręce Zarządu pisemnej rezygnacji z członkostwa; 2. Na skutek decyzji Zarządu Stowarzyszenia skreślającej z listy członków Stowarzyszenia w wyniku postępowania rażąco sprzecznego ze Statutem Stowarzyszenia bądź na niekorzyść Stowarzyszenia; 3. Decyzją Zarządu na skutek łamania podstawowych zasad współpracy i poszanowania człowieka; 4. Z chwilą śmierci członka; 5. Członkostwo może ustać w wyniku nieopłacenia składki członkowskiej przez okres 6 miesięcy. § 22 Od decyzji, o której mowa w § 21 pkt. 2, 3 przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków. § 23 Członkostwo honorowe wygasa w przypadkach określonych w § 21 pkt. 1, 2, 3 z tym, że decyzję, o której mowa w pkt. 2 i 3 podejmuje Walne Zgromadzenie Członków. § 24 Członkostwo wspierające może wygasnąć: 1. W przypadku braku ciągłości współpracy ze Stowarzyszeniem, po upływie dwóch lat od chwili przyznania; 2. W momencie utraty przez członka osobowości prawnej.

6

ROZDZIAŁ IV Struktura organizacyjna Stowarzyszenia § 25 1. Władzami Stowarzyszenia są: A. Walne Zgromadzenie Członków; B. Zarząd; C. Komisja Rewizyjna. 2. W skład struktury organizacyjnej Stowarzyszenia mogą wchodzić także takie organy jak Sąd koleżeński i Departamenty. § 26 Wszystkie głosowania w sprawach personalnych odbywają się w sposób tajny. Walne Zgromadzenie Członków § 27 Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie Członków. § 28 Walne Zgromadzenie Członków zwoływane jest na podstawie własnej uchwały bądź przez Zarząd lub Komisję Rewizyjną. § 29 Zarząd ma obowiązek dwukrotnie pisemnie powiadomić wszystkich członków obrad Walnego Zgromadzenia: 1. o terminie na 14 dni przed; 2. o miejscu i proponowanym porządku na 7 dni przed. § 30 1. Quorum Walnego Zgromadzenia stanowi 50% wszystkich członków zwyczajnych Stowarzyszenia , którzy ukończyli 18 rok życia. 2. W przypadku niemożności stwierdzenia kworum obecni na Walnym Zebraniu Członków podejmują uchwałę o dowolnym terminie następnego. Liczba osób na nim obecnych stanowi kworum. § 31 1. Obradom Walnego Zgromadzenia przewodniczy przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz.

Prezydium

w

składzie:

7

2. Prezydium Walnego Zgromadzenia wybierane jest przez Walne Zgromadzenie zwykłą większością głosów na czas jednego zebrania. § 32 Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy w szczególności określenie głównych kierunków działań Stowarzyszenia: 1. Uchwalenie zmian w Statucie większością 2/3 głosów; 2. Wybór i odwołanie władz stowarzyszenia drogą uchwały podjętej bezwzględną większością głosów; 3. Rozpatrywanie sprawozdań z działalności i rozliczeń finansowych Stowarzyszenia i udzielanie absolutorium Zarządowi; 4. Podejmowanie, większością 2/3 głosów, uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia oraz o przeznaczeniu jego majątku; 5. Podejmowanie uchwał na wniosek Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz członków; 6. Rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu; 7. Pozostałych, wynikających ze Statutu. § 33 1. Tematy pod obrady Walnego Zgromadzenia mogą zgłaszać: A. Komisja Rewizyjna; B. Zarząd; C. Grupa co najmniej 2 członków zwyczajnych Stowarzyszenia. 2. Wnioski o wniesienie sprawy pod obrady Walnego Zgromadzenia należy zgłaszać Zarządowi do 10 dni przed jego terminem. Wnioski, które napłyną po tym czasie mogą zostać przyjęte do porządku obrad decyzją Walnego Zgromadzenia. Wnioski poddane zostaną weryfikacji co do celowości i zasadności przez Komisję Rewizyjną. § 34 Porządek obrad Walnego Zgromadzenia ustala Zarząd. § 35 W Walnym Zgromadzeniu mogą uczestniczyć z głosem doradczym członkowie honorowi oraz osoby z poza organizacji, zaproszone przez Zarząd lub Komisję Rewizyjną. § 36 Walne Zgromadzenie podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, o ile postanowienia Statutu nie stanowią inaczej. Komisja Rewizyjna § 37 8

Komisja Rewizyjna jest organem kontrolującym zgodność działań pozostałych władz Stowarzyszenia ze Statutem. § 38 Komisja Rewizyjna składa się z przewodniczącego i 2 członków Wybranych przez Walne Zgromadzenie. § 39 Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia. § 40 Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa 4 lata. § 41 Komisja Rewizyjna zbiera się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku. § 42 1. Zasady i tryb działania Komisji Rewizyjnej ustala Regulamin uchwalony przez Komisję. 2. Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów. § 43 1. Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy: A. Czuwanie nad zgodnością działań Stowarzyszenia ze Statutem; B. Rozpatrywanie i opiniowanie składanego przez Zarząd rocznego sprawozdania z działalności Stowarzyszenia; C. Rozpatrywanie i opiniowanie składanego przez Zarząd rocznego rozliczenia finansowego; D. Składanie Walnemu Zgromadzeniu Członków wniosków o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia; E. Inne, wynikające z niniejszego Statutu. 2. Komisja Rewizyjna ma prawo: A. Wglądu we wszystkie dokumenty Stowarzyszenia; B. Żądania od członków i władz Stowarzyszenia wszystkich szczebli złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw; C. Zwoływania posiedzeń Zarządu. § 44 Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo udziału z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu Stowarzyszenia.

9

Zarząd § 45 1. Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia i reprezentuje je na zewnątrz, a za swoją pracę i działania odpowiada przed Walnym Zgromadzeniem Członków; 2. Dla ważności oświadczeń woli, pism i dokumentów, z zastrzeżeniem ust. 3, wymagany jest podpis prezesa lub podpisy dwóch członków Zarządu działających wspólnie; 3. Dla ważności oświadczeń woli, pism i dokumentów w przedmiocie praw i obowiązków majątkowych wymagane są podpisy prezesa i wiceprezesa ds. finansów lub podpisy wiceprezesa i wiceprezesa ds. finansów działających wspólnie. § 46 1. W skład Zarządu wchodzi prezes, wiceprezes oraz wiceprezes ds. finansów; 2. Członków Zarządu powołuje Walne Zgromadzenie spośród członków zwyczajnych Stowarzyszenia w trybie określonym w §32 pkt. 2 niniejszego Statutu; 3. Kadencja wszystkich członków Zarządu trwa 4 lata; 4. Członek Zarządu może pełnić swoją funkcję przez nieograniczoną liczbę kadencji; 5. W przypadku zmniejszenia się liczby pochodzących z wyboru członków władz w trakcie kadencji, skład osobowy tych władz uzupełniany jest spośród niewybranych kandydatów, wg kolejności uzyskanych głosów. Liczba wybranych w ten sposób członków władz nie może przekroczyć 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru. § 47 1. Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek: A. Ustania członkostwa Stowarzyszenia; B. Zakończenia kadencji; C. Na własną prośbę Członka Zarządu; D. Na wniosek Zarządu lub Komisji Rewizyjnej. 2. Od decyzji określonej w §47 pkt. 1 D przysługuje odwołanie do najbliższego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia. § 48 Zasady i tryb działania Zarządu ustala Regulamin uchwalony przez Zarząd. § 49 Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb. Nie powinny jednak odbywać się rzadziej niż dwa razy w roku. § 50

10

W razie długotrwałej niemożności pełnienia obowiązków przez któregoś z członków Zarządu, jego obowiązki przejmuje inny członek Zarządu. Decyzję w tej sprawie podejmuje Zarząd drogą uchwały. § 51 Zarząd podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów. § 52 Do zakresu działania Zarządu należy w szczególności: 1. Kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia; 2. Wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków; 3. Sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych z działalności Stowarzyszenia; 4. Sporządzanie krótko i długoterminowych planów działania oraz budżetu Stowarzyszenia; 5. Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz; 6. Określenie wysokości i zasad płacenia składek członkowskich; 7. Prowadzenie dokumentacji wszystkich form działalności Stowarzyszenia; 8. Zawieranie porozumień o współpracy z organami administracji i władzami innych organizacji; 9. Pozyskiwanie funduszy; 10. Składanie Komisji Rewizyjnej i Walnemu Zebraniu Członków sprawozdań z działalności Stowarzyszenia; 11. Inne, wynikające ze Statutu. § 53 Wszystkie sprawy związane z kierowaniem Stowarzyszeniem, nie zastrzeżone Ustawą lub niniejszym Statutem do kompetencji innych organów Stowarzyszenia, należą do zakresu działań Zarządu Stowarzyszenia. Sąd Koleżeński §54 1. Sąd Koleżeński składa się z 3 osób; 2. Wybrany przez Walne Zgromadzenie Członków Sąd Koleżeński wybiera ze swego składu przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza; 3. Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy rozpatrywanie każdego pisemnego wniosku dotyczącego sporów miedzy członkami Stowarzyszenia godzącymi w dobre imię członka i Stowarzyszenia; 4. Członkowie stowarzyszenia nie mogą uchylić się od udzielenia wyjaśnień na żądanie Sądu Koleżeńskiego; 5. Sąd Koleżeński zbiera się na pisemny wniosek członka Stowarzyszenia i ustosunkowuje się do jego wniosku w terminie nie dłuższym niż 1 miesiąc od złożenia wniosku; 11

6. Sąd Koleżeński zamyka postępowanie orzeczeniem, które przekazuje zainteresowanym stronom oraz Zarządowi Stowarzyszenia; 7. Orzeczenie może przewidywać następujące sankcje: A. udzielenie upomnienia; B. zawieszenie na okres co najwyżej 2 lat działalności w Stowarzyszeniu; C. skierowanie wniosku do Zarządu o usunięcie członka ze Stowarzyszenia. 8. Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego przysługuje prawo odwołania się do Walnego Zgromadzenia Członków; 9. Członkowie Sądu Koleżeńskiego mogą być członkami innych organów Stowarzyszenia; 10. Kadencja członków Sądu Koleżeńskiego trwa 4 lata; 11. Sąd Koleżeński podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów. Departamenty §55 1. Co najmniej dwóch członków Stowarzyszenia może utworzyć Departament; 2. Utworzenie departamentu ma na celu skoncentrowanie pracy członków Stowarzyszenia na wybranym zagadnieniu, bądź projekcie; 3. Departamenty mogą dotyczyć dowolnych zagadnień zgodnych z celami i Statutem Stowarzyszenia; 4. Decyzje o utworzeniu Departamentu na wniosek członków Stowarzyszenia podejmuje Zarząd w drodze uchwały, na podstawie której określa się zakres działań i obowiązków, osobę pełniącą funkcję Kierownika Departamentu, oraz nazwę Departamentu; 5. Kierownik Departamentu odpowiedzialny jest za: A. nadzorowanie bieżącej działalności Departamentu; B. prowadzenie projektów oraz dokumentacji zgodnych z zakresem działalności określonym w uchwale o powołaniu Departamentu; C. sporządzanie raportów z działalności przedstawianych Zarządowi; D. pozyskiwanie członków Departamentu. 6. Do Departamentu może przynależeć każdy Członek Zwyczajny Stowarzyszenia.

12

ROZDZIAŁ V Fundusze i majątek Stowarzyszenia § 56 Majątek Stowarzyszenia powstaje z: 1. Składek członkowskich w wysokości ustalonej przez Zarząd w drodze uchwały; 2. Opłat wpisowych pobieranych od nowych członków w wysokości ustalonej przez Zarząd w drodze uchwały; 3. Darowizn, spadków i zapisów; 4. Dotacji i ofiarności publicznej oraz umów zawieranych na zasadzie sponsoringu. § 57 1. Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze; 2. Środki pieniężne, niezależne od źródeł ich pochodzenia, mogą być przechowywane wyłącznie na koncie bankowym Stowarzyszenia. Wyjątek stanowi §57 pkt.3; 3. Suma pieniędzy nie wyższa niż 300 PLN potrzeba na pokrycie podstawowych, bieżących wydatków może byś przechowywana u każdego Członka Zarządu Stowarzyszenia. § 58 Majątek Stowarzyszenia powstały w wyniku działalności jego członków staje się własnością Stowarzyszenia. Członkowie nie mają prawa zażądania zwrotu majątku, jaki zorganizowali dla Stowarzyszenia tak w czasie trwania członkostwa jak i po jego ustaniu. § 59 Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość z obowiązującymi przepisami prawa polskiego i międzynarodowego.

zgodnie

13

ROZDZIAŁ VI Rozwiązanie Stowarzyszenia § 60 Rozwiązanie Stowarzyszenia następuje w wyniku uchwały Walnego Zgromadzenia Członków, bądź na podstawie obowiązującego prawa. Decyzje taką Walne Zgromadzenie Członków podejmuje większością 2/3 głosów przy stwierdzonym kworum. § 61 W wypadku rozwiązania Stowarzyszenia jego majątek jest przekazywany innej organizacji społecznej o podobnych celach statutowych.

14

Suggest Documents