Statut Stowarzyszenia MOMO

Statut Stowarzyszenia MOMO Tekst jednolity I. Charakter i siedziba Stowarzyszenia §1 1. Statut niniejszy określa zasady działania, cele i zadania Sto...
1 downloads 3 Views 227KB Size
Statut Stowarzyszenia MOMO Tekst jednolity

I. Charakter i siedziba Stowarzyszenia §1 1. Statut niniejszy określa zasady działania, cele i zadania Stowarzyszenia MOMO (zwanego dalej: „Stowarzyszeniem”). 2. Stowarzyszenie zrzesza pełnoletnie osoby fizyczne w celu popularyzowania wiedzy i budowania kompetencji poprzez działalność: a) b) c) d) e) f) g)

szkoleniową dydaktyczną badawczą rekreacyjną wizerunkową charytatywną kulturalną

3. Stowarzyszenie jest osobą prawną, działającą na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz innych przepisów prawa polskiego. 4. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności zarobkowej. 5. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swoich działań może zatrudniać pracowników oraz powoływać biura.

§2 1. Stowarzyszenie działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. 2. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Wrocław. 3. Stowarzyszenie powołane jest na czas nieograniczony. 4. Stowarzyszenie może posiadać własne symbole graficzne, będące logotypami samego Stowarzyszenia, poszczególnych form jego działalności oraz realizowanych przez Stowarzyszenie projektów i inicjatyw.

1

II. Cele i środki działania Stowarzyszenia §3 Cele Stowarzyszenia są następujące: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.

promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej, szczególnie wśród kobiet, wspieranie aktywności zawodowej, szczególnie wśród kobiet, popularyzowanie wspólnych inicjatyw gospodarczych, rozwijanie umiejętności i kompetencji zawodowych, podejmowanie działań wspierających rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości, ochrona i promocja zdrowia, propagowanie profilaktyki zdrowotnej, edukacja prozdrowotna, popularyzowanie kultury fizycznej i sportu, upowszechnianie i ochrona praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, działalność oświatowa, dydaktyczna i edukacyjna, działalność kulturalna oraz inna na rzecz ochrony dóbr kultury i sztuki, działalność charytatywna, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, ekologia, ochrona zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego, aktywności propagujące przeciwdziałanie patologiom społecznym, działalność naukowa, naukowo-techniczna, badawcza i badawczo-rozwojowa oraz popularyzowanie jej, wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

§4 Wykonywaniu celów określonych w § 3 niniejszego Statutu służą w szczególności: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

społeczna praca członków stowarzyszenia i instytucji wspierających, prowadzenie szkoleń, konferencji, warsztatów, kursów oraz zajęć dydaktycznych, prowadzenie badań marketingowych i naukowych, organizacja eventów i wydarzeń o charakterze rekreacyjnym, organizacja imprez masowych, podejmowanie działań PR i marketingowych, organizacja zbiórek i podejmowanie działań, mających na celu pozyskiwanie funduszy na cele bezpośrednio wspierające osoby potrzebujące w zakresie sztuki, nauki, kultury i zdrowia, 8. wydawanie publikacji, 9. pozyskiwanie sponsorów, 10. organizacja imprez o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, sportowym, gospodarczym, edukacyjnym takich jak: koncerty, wystawy, przedstawienia, zawody sportowe, 2

11. podejmowanie działań wizerunkowych, wzmacniających Stowarzyszenia na otoczenie zewnętrzne, 12. każda inna działalność gospodarcza dopuszczona prawem.

siłę

oddziaływania

III. Członkowie Stowarzyszenia, ich prawa i obowiązki §5 1. Członkiem Stowarzyszenia może być pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, bez względu na jej obywatelstwo. 2. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie.

§6 Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na: 1. członków zwyczajnych, 2. członków honorowych, 3. członków wspierających. §7 Sposób powołania członków Stowarzyszenia 1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, która złoży pisemną deklarację zawierającą rekomendację jednego członka Stowarzyszenia. 2. O przyjęciu w poczet członków Stowarzyszenia decyduje Zarząd, uchwałą podjętą zwykłą większością głosów, nie później niż w ciągu 2 (dwóch) miesięcy od daty złożenia deklaracji w sprawie przyjęcia w poczet członków. 3. Przyjęcie w poczet członków zwyczajnych Stowarzyszenia powoduje skutki z chwilą doręczenia kandydatowi potwierdzenia pisemnego zawiadomienia o przyjęciu na członka zwyczajnego Stowarzyszenia, jednak nie wcześniej niż po uiszczeniu ewentualnych opłat wpisowych bądź wymagalnych składek. 4. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która: a) wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia, b) wielokrotnie wspierała i wspiera Stowarzyszenie i jego członków w ich działaniach, c) swoją postawą i zaangażowaniem przyczyniła się do rozpowszechnienia działalności Stowarzyszenia.

3

5. Członkostwo honorowe przyznaje Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia na wniosek Zarządu albo co najmniej 6 członków zwyczajnych Stowarzyszenia. §8 Prawa członków Stowarzyszenia

1. Członkom zwyczajnym przysługuje: a) czynne i bierne prawo wyborcze, b) prawo brania udziału w działalności Stowarzyszenia, c) prawo korzystania z urządzeń i pomocy Stowarzyszenia, w zakresie objętym realizacją celów Stowarzyszenia, d) prawo korzystania z wszelkich ulg i udogodnień, jakie Stowarzyszenie zapewnia w ramach wypełnienia swych celów i zadań, e) prawo nieodpłatnego wykorzystywania symboli graficznych Stowarzyszenia do wszelkich działań zmierzających do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia, f) prawo uczestnictwa w szkoleniach, spotkaniach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie. 2. Członkom honorowym służą prawa członków zwyczajnych, z wyjątkiem czynnych i biernych praw wyborczych. Członkowie honorowi mogą brać udział z głosem doradczym w posiedzeniach statutowych władz Stowarzyszenia. §9 Obowiązki członków Stowarzyszenia 1. Do obowiązków członka Stowarzyszenia należy: a) b) c) d)

przestrzeganie postanowień Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia; przestrzeganie zasad etyki i współżycia koleżeńskiego; wspieranie działalności Stowarzyszenia; opłacanie składek członkowskich i ponoszenie innych świadczeń ustalonych przez władze w Stowarzyszeniu.

2. Członkostwo w Stowarzyszeniu wygasa w przypadku: a) b) c) d)

wystąpienia, skreślenia z listy członków zgodnie z § 9 ust. 4 Statutu, utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu, śmierci.

3. Wystąpienie następuje przez złożenie Zarządowi Stowarzyszenia oświadczenia, w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Wygaśnięcie członkostwa następuje

4

z dniem wskazanym w pisemnej rezygnacji, jednak nie wcześniej niż w dniu otrzymania tego oświadczenia przez Zarząd Stowarzyszenia. 4. Skreślenie z listy członków następuje na mocy uchwały Zarządu Stowarzyszenia, w razie utraty wymogów członkowskich lub zalegania w opłacaniu składek, przekraczającego, mimo dwóch upomnień, okres 6 (sześciu) miesięcy. Osoba skreślona z listy członków Stowarzyszenia może zwrócić się do Zarządu Stowarzyszenia, w terminie 1 (jednego) miesiąca od dnia otrzymania pisemnego powiadomienia o skreśleniu, o uchylenie skreślenia z ważnych powodów. 5. Od uchwały Zarządu Stowarzyszenia o nieprzyjęciu do Stowarzyszenia lub skreśleniu z listy członków przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia, z zastrzeżeniem postanowienia ust. 4 niniejszego paragrafu. Odwołanie powinno być złożone na piśmie w ciągu 2 (dwóch) tygodni od dnia doręczenia zainteresowanemu bądź członkowi Stowarzyszenia wyżej wskazanych decyzji oraz decyzji Zarządu Stowarzyszenia wydanej w wyniku złożenia wniosku o uchylenie skreślenia z listy członków Stowarzyszenia.

IV. Władze Stowarzyszenia § 10 1. Władzami Stowarzyszenia są: a) Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia, b) Zarząd Stowarzyszenia, c) Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia. 2. Kadencja wszystkich władz wybieralnych Stowarzyszenia trwa 3 (trzy) lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów. 3. Za udział w pracach władz w Stowarzyszeniu służy prawo do zwrotu kosztów, związanych z wykonywaniem odpowiednich zadań, służących realizacji celów statutowych Stowarzyszenia, pod warunkiem uchwalenia przez Zarząd prawa do zwrotu tych kosztów. 4. Każda władza w Stowarzyszeniu uchwala, zwykłą większością głosów, swój regulamin. 5. Członkowie wybrani do władz Stowarzyszenia mogą tę samą funkcję pełnić nieograniczoną ilość kadencji.

5

§ 11 Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia 1. Walne Zgromadzenie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Może ono być zwyczajne lub nadzwyczajne. 2. Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd Stowarzyszenia raz w roku, w terminie do dnia 31 marca każdego kolejnego roku kalendarzowego. 3. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy: a) analiza sprawozdań z działalności Zarządu Stowarzyszenia i ich ocena, b) udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej, c) analiza i zatwierdzanie budżetu oraz programu prac Stowarzyszenia na rok następny, d) zmiana Statutu, e) wybór i odwoływanie władz Stowarzyszenia, f) rozstrzyganie wniosków w sprawach majątku Stowarzyszenia, g) rozstrzyganie odwołań od decyzji Zarządu Stowarzyszenia, h) decydowanie w tych wszystkich sprawach, które nie zostały powierzone do wykonania innym organom Stowarzyszenia, i) podejmowanie uchwał w sprawie nadania statusu członka honorowego Stowarzyszenia, j) podejmowanie uchwały w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia. 4. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie jest zwoływane: a) na podstawie uchwały Zarządu, b) na pisemne żądanie co najmniej 50% ogółu członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania. 5. W ramach Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia rozpatrzone mogą zostać tylko te sprawy, z powodu których zostało ono zwołane. 6. Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne zgromadzenie w terminie 1 (jednego) miesiąca od dnia otrzymania żądania członków Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniem ust. 4 pkt. b) niniejszego paragrafu. 7. Pisemne zawiadomienie z podaniem miejsca, terminu, porządku obrad każdego Walnego Zgromadzenia rozsyła Zarząd Stowarzyszenia wszystkim członkom Stowarzyszenia co najmniej na 14 (czternaście) dni przed wyznaczonym terminem Walnego Zgromadzenia. Dopuszcza się poinformowanie członków Stowarzyszenia o planowanym Walnym Zgromadzeniu za pośrednictwem poczty elektronicznej.

6

§ 12 1. Walne Zgromadzenie jest władne do podejmowania uchwał przy obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia, uprawnionych do głosowania, a w przypadku braku uprawnionej większości w zakresie obecności członków Stowarzyszenia w pierwszym terminie, w drugim terminie Walne Zgromadzenie jest władne do podejmowania uchwał bez względu na ilość obecnych członków. 2. Głosowanie w ramach Walnego Zgromadzenia jest jawne, z wyjątkiem głosowania w przedmiocie wyboru władz Stowarzyszenia, które jest tajne. Głosowanie tajne we wszystkich sprawach objętych porządkiem obrad może uchwalać Walne Zgromadzenie, zwykłą większością głosów. 3. Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów, zarówno w pierwszym, jak i drugim terminie Walnego Zgromadzenia, o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, chyba że przepisy prawa wymagają inną większość.

§ 13 Zarząd Stowarzyszenia 1. Zarząd Stowarzyszenia składa się z minimalnie 4 (czterech), a maksymalnie z 7(siedmiu) członków. 2. Kadencja Zarządu Stowarzyszenia trwa 3 (trzy) lata. 3. W razie ustąpienia któregokolwiek z członków Zarządu Stowarzyszenia w czasie trwania kadencji bądź jego odwołania w tym czasie, skład Zarządu zostanie uzupełniony na zasadach przewidzianych dla jego wyboru, na okres do upływu terminu wspólnej kadencji. § 14 1. Do kompetencji Zarządu Stowarzyszenia należy: a) realizacja celów Stowarzyszenia i wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia; b) sporządzanie, zatwierdzanie rocznego budżetu i sprawozdań finansowych oraz przedstawianie ich Walnemu Zgromadzeniu do rozpatrzenia; c) współdziałanie z władzami państwowymi, rządowymi i samorządowymi w zakresie objętym zadaniami Stowarzyszenia; d) przyjmowanie i skreślanie członków Stowarzyszenia; e) podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia, w tym nieruchomości, f) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz, g) kierowanie sprawami Stowarzyszenia, h) zwoływanie Walnych Zgromadzeń na zasadach wskazanych w Statucie, 7

i) przyjmowanie, skreślanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia, j) administracja majątkiem i funduszami Stowarzyszenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i uchwałami Walnego Zgromadzenia, k) nawiązywanie oraz rozwiązywanie stosunków pracy, jak również podejmowanie współpracy na podstawie umów cywilnoprawnych w imieniu Stowarzyszenia, l) ustalanie wysokości składki członkowskiej. 2. Do ważności uchwał Zarządu Stowarzyszenia wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków. 3. Głosowanie w ramach Zarządu jest jawne. Głosowanie tajne we wszystkich sprawach objętych porządkiem obrad może uchwalać Zarząd, zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów, podjęcie ostatecznej decyzji należy do Prezesa Zarządu Stowarzyszenia. 4. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów, z wyjątkiem uchwały w przedmiocie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia, która podejmowana jest większością 2/3 głosów.

§ 15 Sposób reprezentacji Reprezentacja Stowarzyszenia, składanie i przyjmowanie oświadczeń woli oraz wiedzy przez Stowarzyszenie, w tym w sprawach majątkowych, następuje przez łączne działanie dwóch Członków Zarządu. § 16 Komisja Rewizyjna 1. Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia. 2. Komisja Rewizyjna składa się z minimalnie 2 (dwóch), a maksymalnie 3 (trzech) osób: przewodniczącego oraz jednego lub dwóch członków. 3. Członków Komisji Rewizyjnej wybiera Walne Zgromadzenie, po uprzednim zaakceptowaniu kandydatur przez Zarząd. Pierwszy skład Komisji Rewizyjnej zostanie wybrany na zebraniu założycielskim Stowarzyszenia, bez potrzeby zaakceptowania kandydatur przez Zarząd. 4. Kadencja Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia trwa 3 (trzy) lata. 5. W razie ustąpienia któregokolwiek z członków Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia w czasie trwania kadencji bądź jego odwołania w tym czasie, skład Komisji Rewizyjnej zostanie uzupełniony na zasadach przewidzianych dla jego wyboru, na okres do upływu terminu wspólnej kadencji. 8

6. Posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeb nie rzadziej jednak niż raz w roku. Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący Komisji Rewizyjnej. 7. Do kompetencji i obowiązków Komisji Rewizyjnej należą: a) kontrola działalności Zarządu i Stowarzyszenia, b) przedstawianie wyników kontroli działalności Zarządu oraz Stowarzyszenia na Walnym Zgromadzeniu, c) prawo wystąpienia z wnioskiem o zwołanie Walnego Zgromadzenia oraz posiedzenia Zarządu, d) składanie wniosków o udzielenie absolutorium dla władz Stowarzyszenia, e) składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu. 8. Uchwały Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.

V. Gospodarka finansowa Stowarzyszenia § 17 1. Stowarzyszenie może mieć majątek ruchomy i nieruchomy, przyjmować darowizny, zapisy, dotacje i subwencje oraz gospodarować całym majątkiem, w tym wszystkimi środkami pieniężnymi na cele określone w § 1-3 niniejszego Statutu. 2. Źródłem finansowania oraz powstania majątku Stowarzyszenia są: a) b) c) d) e)

składki; zapisy, spadki i darowizny; dotacje, subwencje, udziały, lokaty i ofiarność publiczna, inne wpływy związane z działalnością statutową Stowarzyszenia, dochody z działalności gospodarczej Stowarzyszenia.

3. Dochody z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służą wyłącznie realizacji celów statutowych Stowarzyszenia i nie mogą być przeznaczony do podziału między jego członków. 4. Rachunkowość i gospodarka finansowa Stowarzyszenia jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, z uwzględnieniem charakteru Stowarzyszenia. 5. Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane wyłącznie na rachunku bankowym Stowarzyszenia. 6. Stowarzyszenie, obok składek członkowskich, może dodatkowo pobierać od członków Stowarzyszenia składki na pokrycie kosztów realizacji konkretnych projektów, których wysokość ustalana będzie przez Zarząd Stowarzyszenia, 9

a uiszczane będą Stowarzyszenia.

na

podstawie

odrębnego

porozumienia

z

członkiem

VI. Działalność gospodarcza § 18 1. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach, określonych w odrębnych przepisach. Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych. 2. Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie: 47.91. Z 47.99.Z 58. 11. Z 58. 13. Z 58. 14. Z 58. 19. Z 59.11. Z 59. 14. Z 62. 01 Z 62. 02. Z 62. 03. Z 63. 11. Z 63. 12. Z 63. 99. Z 68. 10. Z 68. 20. Z 69. 10. Z 69. 20. Z 70. 21. Z 70. 22. Z 73. 20. Z 74. 10. Z 74. 20. Z 74. 30. Z 74. 90. Z

Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami Wydawanie książek Wydawanie gazet Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków Pozostała działalność wydawnicza Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych Działalność związana z projekcją filmów Działalność związana z oprogramowaniem Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność Działalność portali internetowych Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi Działalność prawnicza Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania Badanie rynku i opinii publicznej Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania Działalność fotograficzna Działalność związana z tłumaczeniami Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana 10

82. 11. Z 82. 19. Z 82. 30. Z 82. 99. Z gdzie 85. 51. Z 85. 52. Z 85. 59. B 85. 60. Z 90. 01. Z 90. 02. Z 90. 03. Z 93. 29. Z 96. 09. Z

Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, indziej niesklasyfikowana Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych Pozaszkolne formy edukacji artystycznej Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane Działalność wspomagająca edukację Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych Artystyczna i literacka działalność twórcza Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana

VII. Postanowienia końcowe § 19 1. Uchwała Walnego Zgromadzenia w sprawie zmiany Statutu zapada większością co najmniej 2/3 głosów przy obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby członków Stowarzyszenia. 2. Uchwała Walnego Zgromadzenia o likwidacji Stowarzyszenia zapada większością co najmniej 2/3 głosów przy obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby członków Stowarzyszenia. W uchwale tej określony zostanie sposób likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia. 3. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Statucie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. 4. Statut wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia.

11