STATUT STOWARZYSZENIA AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI

STATUT STOWARZYSZENIA AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI ROZDZIAŁ I. POSTANOWIENIA OGÓLNE §1. Stowarzyszenie działa pod nazwą "Aktywnie przeciwko depresji"....
Author: Aniela Sobczyk
0 downloads 0 Views 24KB Size
STATUT STOWARZYSZENIA AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI ROZDZIAŁ I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§1. Stowarzyszenie działa pod nazwą "Aktywnie przeciwko depresji".

§2. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.

§3. Stowarzyszenie realizuje swoje cele statutowe na terenie kraju oraz

poza

jego

granicami,

w

zakresie

dozwolonym

przepisami

prawa.

§4. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Warszawa.

§5. Stowarzyszenie

współdziała

z

krajowymi

i

zagranicznymi

środowiskami związanymi z działalnością Stowarzyszenia. §6. Stowarzyszenie opiera się przede wszystkim na pracy społecznej swych

członków.

Stowarzyszenie

może

również

prowadzić

działalność gospodarczą służącą realizacji celów statutowych. Stowarzyszenie

może

zatrudniać

członków Stowarzyszenia.

pracowników,

również

spośród

ROZDZIAŁ II. CELE I SPOSOBY DZIAŁANIA

§7. Celem działalności Stowarzyszenia jest:

1) informowanie społeczeństwa o przyczynach, skutkach, objawach, przebiegu i leczeniu depresji; 2) upowszechnianie wiedzy o współczesnych metodach leczenia chorób psychicznych, a w szczególności o osiągnięciach medycyny w tej dziedzinie na świecie; 3) kształtowanie zachowań i stylów życia korzystnych dla zdrowia psychicznego oraz zapobieganie uzależnieniom; 4) wpływanie na politykę zdrowotną państwa w zakresie leczenia chorób psychicznych; 5) świadczenie szeroko pojętej pomocy osobom cierpiącym na depresję i ich rodzinom. 6) rozwijanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi środowiskami związanymi z działalnością statutową Stowarzyszenia; 7) skupianie wokół idei Stowarzyszenia lekarzy i naukowców z kraju i zagranicy oraz i innych osób i instytucji popierających cele Stowarzyszenia. 8) profilaktyka i promocja zdrowia psychicznego.

§8. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez: 1. organizowanie akcji edukacyjnych na temat depresji i innych zaburzeń psychicznych; 2. założenie i prowadzenie telefonu zaufania dla pacjentów z depresją i ich rodzin; 3. organizowanie nieodpłatnych ośrodków diagnostycznoterapeutycznych dla pacjentów z depresją;

4. prowadzenie szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe kadry medycznej, pracowników opieki społecznej, pedagogów oraz innych zainteresowanych osób; 5. organizowanie i nadzorowanie grup wsparcia i grup samopomocowych dla chorych na depresję i ich rodzin; 6. promowanie badań naukowych dotyczących zaburzeń depresyjnych; 7. prowadzenie działalności wydawniczej poświęconej tematyce depresji; 8. inne formy działania służące szeroko pojętej realizacji celów statutowych.

ROZDZIAŁ III. CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI

§9. Członkiem Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne, wyrażające chęć wsparcia i realizacji programu Stowarzyszenia.

Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na: 1. członków zwyczajnych 2. członków wspierających 3. członków honorowych

§10. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która daje rękojmię realizacji celów Stowarzyszenia przez włożoną pracę i regularne opłacanie składek.

§11. Członek zwyczajny Stowarzyszenia ma prawo: 1. wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia;

2. współuczestniczyć w kształtowaniu kierunków działalności Stowarzyszenia w drodze swobodnego wypowiadania swoich poglądów i zgłaszania wniosków na zebraniach Stowarzyszenia; 3. żądania informacji dotyczących działalności Stowarzyszenia i jego władz; 4. głosowania we wszystkich sprawach poddanych pod głosowanie.

§12. Członkiem wspierającym może być każda osoba prawna i fizyczna deklarująca jednorazową lub stałą pomoc finansową lub rzeczową na realizacje celów Stowarzyszenia. Członek wspierający ma prawo uczestniczyć w pracach Stowarzyszenia poprzez zgłaszanie własnych wniosków i propozycji.

§13. Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji. Cudzoziemcy mogą wstępować do Stowarzyszenia na zasadach obowiązujących obywateli polskich, niezależnie od miejsca zamieszkania.

§14. Członkiem honorowym może być osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla realizacji celów Stowarzyszenia. Tytuł członka honorowego nadaje Walne Zebranie zwykłą większością głosów, na wniosek Zarządu.

Członek honorowy ma prawo uczestniczyć w posiedzeniach władz Stowarzyszenia z głosem doradczym.

§15. Członkowie Stowarzyszenia mają obowiązek: 1. realizowania celów statutowych; 2. prz13strzegania statutu i uchwał organów Stowarzyszenia; 3. godnego reprezentowania Stowarzyszenia;

4. regularnego opłacania składek, w przypadku członków zwyczajnych.

§16. Członkostwo ustaje w przypadku:

1) dobrowolnego wystąpienia członka ze Stowarzyszenia, zgłoszonego zarządowi w formie pisemnej; 2) wykluczenia ze Stowarzyszenia z powodu nieprzestrzegania postanowień Statutu lub naruszenia dobrego a Stowarzyszenia; 3) skreślenia, na skutek nieusprawiedliwionego zalegania z zapłatą składek członkowskich przez okres jednego roku; 4) rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia.

ROZDZIAŁ IV. WŁADZE STOWARZYSZENIA

§ 17. Władzami Stowarzyszenia są: 1. Walne Zebranie Członków 2. Zarząd 3. Komisja Rewizyjna

§18. Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie.

§19. Do uprawnień Walnego Zebrania należy: 1. ocena działalności Stowarzyszenia oraz wytyczanie głównych kierunków jego działalności; 2. powoływanie i odwoływanie członków zarządu 3. powoływanie i odwoływanie członków komisji rewizyjnej; 4. przyjmowanie rocznych sprawozdań z działalności zarządu i komisji rewizyjnej oraz udzielanie im absolutorium; 5. uchwalenie statutu i jego zmian;

6. nadawanie tytułu członka honorowego; 7. wykluczanie ze Stowarzyszenia; 8. podjęcie uchwały dotyczącej rozwiązania Stowarzyszenia i podziału jego majątku; 9. ustalanie wysokości składki członkowskiej.

§20. 1.Sprawozdawcze Walne Zebranie zwoływane jest przez zarząd raz w roku w terminie do 31 marca. 2. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje w uzasadnionych przypadkach: 1) zarząd 2) komisja rewizyjna 3) 1/3 ogółu członków. 3. Informacje o terminie i porządku obrad Walnego Zebrania przekazywane są członkom Stowarzyszenia w formie pisemnej co najmniej 21 dni przed datą Walnego Zebrania. Walne Zebranie obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.

§21. 1.Uchwały mogą być podejmowane tylko w sprawach umieszczonych w porządku obrad. 2.Jeżeli statut nie stanowi inaczej uchwały Walnego Zebrania podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków. W przypadku braku obecności 1/3 ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania Walne Zebranie z tym samym porządkiem obrad zwoływane jest ponownie. W przypadku powtórnego zwołania Walnego Zebrania uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów, niezależnie od liczby obecnych członków uprawnionych do głosowania.

§22. Obrady Walnego Zebrania są protokołowane.

§23. Do kompetencji Zarządu Stowarzyszenia należy: 1. kierowanie działalnością Stowarzyszenia; 2. reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz; 3. wykonywanie uchwał Walnego Zebrania; 4. zarządzanie majątkiem i funduszami Stowarzyszenia; 5. opracowywanie planów działalności i zatwierdzanie bilansu; 6. przyjmowanie i skreślanie członków zwyczajnych i wspierających; 7. składanie przed Walnym Zebraniem sprawozdań ze swej działalności; 8. czuwanie nad przestrzeganiem przez członków statutu i uchwał Walnego Zebrania; 9. zwoływanie Walnego Zebrania; 10. podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji Walnego Zebrania i Komisji Rewizyjnej

§24. 1. W skład zarządu powoływanych jest od 3 do 5 osób. 2. Kadencja Zarządu trwa 3 lata. 3. W przypadku zmniejszenia się liczby pochodzących z wyboru członków zarządu w trakcie trwania kadencji, zarządowi przysługuje prawo kooptacji spośród członków Stowarzyszenia, pod warunkiem, że liczba dokooptowanych członków zarządu nie przekroczy 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru. W przeciwnym razie zarząd zwołuje Walne Zebranie w celu odbycia wyborów uzupełniających. 4. Do reprezentowania Stowarzyszenia wymagane jest działanie dwóch członków zarządu łącznie w tym Prezesa lub Wiceprezesa

zarządu. Uchwały zarządu podejmowane są zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków zarządu. 5. Posiedzenia zarządu powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Szczegółowe zasady działania zarządu określa regulamin uchwalany przez zarząd. 6. Odwołanie członka zarządu w trakcie kadencji może nastąpić na wniosek komisji rewizyjnej lub pięciu członków Stowarzyszenia.

§25. 1. Komisja rewizyjna jest organem powołanym do nadzoru nad realizacją postanowień statutu i uchwał Walnego Zebrania oraz do kontrolowania działalności finansowej. 2. W skład Komisji Rewizyjnej powoływanych jest od 3 do 5 osób. 3. Kadencja Komisji Rewizyjnej trwa 3 lata. Komisja Rewizyjna składa Walnemu Zebraniu roczne sprawozdanie ze swej działalności. Odwołanie członka komisji rewizyjnej w trakcie kadencji może nastąpić na wniosek pięciu członków Stowarzyszenia. 4. W przypadku zmniejszenia się liczby pochodzących z wyboru członków Komisji Rewizyjnej w trakcie trwania kadencji, Komisji Rewizyjnej przysługuje prawo kooptacji spośród członków Stowarzyszenia, pod warunkiem, że liczba dokooptowanych członków Komisji Rewizyjnej nie przekroczy 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru. W przeciwnym razie zarząd zwołuje Walne Zebranie w celu odbycia wyborów uzupełniających.

§26. Szczegółowe zasady działania Komisji Rewizyjnej określa regulamin uchwalany przez Komisję Rewizyjną i zatwierdzony przez Walne Zgromadzenie.

§27. Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.

ROZDZIAŁ V. MAJĄTEK STOWARZYSZENIA

§28. 1. Majątek stowarzyszenia składa się z: a. składek członkowskich b. darowizn, zapisów, spadków, środków pochodzących ofiarności prywatnej i zbiórek publicznych c.

wpływów

z

działalności

statutowej,

dochodów

z

majątku

stowarzyszenia, dochodów z kapitału (odsetki, lokaty, akcje) d. dochody z nieruchomości i ruchomości będących własnością lub w użytkowaniu stowarzyszenia e. dotacji, subwencji, grantów, zleceń, usług f.

dochodów

z

działalności

gospodarczej

wykonywanej

na

podstawie odrębnych przepisów. 2.

Składki

członkowskie

powinny

być

wpłacane

do

końca

pierwszego kwartału przelewem na konto Stowarzyszenia. 3.

Wszystkie

operacje

finansowe

powinny

być

przeprowadzane

poprzez rachunek bankowy. 4.

Stowarzyszenie

prowadzi

rachunkowość

zgodnie

z

obowiązującymi przepisami.

ROZDZIAŁ VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§29. Uchwała w sprawie zmiany Statutu lub rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia

podejmowana

jest

większością 2/3

głosów

przy

obecności co najmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania.

§30. W razie uchwalenia rozwiązania Stowarzyszenia Walne Zebranie powołuje likwidatora. Likwidator działa w oparciu o przepisy ustawy o stowarzyszeniach. Pozostały

po

likwidacji

majątek

może

być

przeznaczony

wyłącznie na cele związane z opieką nad chorymi na depresję.

§31. Niniejszy statut został uchwalony przez Walne Zgromadzenie w dniu 17 listopada 2003 r.