REGULAMIN REKRUTACJI

REGULAMIN REKRUTACJI W PUBLICZNEJ SZKOLE POLICEALNEJ DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH Postawa prawna: Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o sys...
4 downloads 0 Views 64KB Size
REGULAMIN REKRUTACJI W PUBLICZNEJ SZKOLE POLICEALNEJ DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Postawa prawna: Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, art. 20 g, 20 zc, 20 zd. I. POSTANOWIENIA OGÓLNE § 1. 1. Zasady rekrutacji sformułowano na podstawie Ustawy o Systemie Oświaty z dnia 6 grudnia 2013r. 2. Kandydatów do publicznej szkoły policealnej dla młodzieży i dorosłych przyjmuje się po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego. 3 .Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek kandydata. 4. Regulamin rekrutacji stanowi załącznik do statutu szkoły.( zał. nr 1) II. MIEJSCE, TERMIN I RODZAJ SKŁADANYCH DOKUMENTÓW §2 1. Do klasy pierwszej publicznej szkoły policealnej dla młodzieży i dorosłych przyjmuje się kandydatów, którzy posiadają: a)wykształcenie średnie; b )zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, wydane zgodnie z przepisami w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych. 2. Kandydaci składają w sekretariacie szkoły w terminie do 25 sierpnia br. (semestr jesienny), do 26 stycznia br. (semestr zimowy) następujące dokumenty: a) wniosek o przyjęcie do szkoły w celu podjęcia kształcenia w wybranym zawodzie. b) świadectwo ukończenia szkoły średniej (dopuszczalny również odpis świadectwa lub potwierdzona notarialnie kopia); c) kwestionariusz osobowy; d) zdjęcia kandydata (30 x 42 mm, podpisane na odwrocie) - sztuk 2; e) kserokopia dowodu osobistego; f) zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki w wybranym zawodzie; g) książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych; h) karta szczepień, potwierdzenie szczepień przeciwko WZW typu B.

1

III. WARUNKI PRZYJĘCIA §3 1. O przyjęciu na pierwszy rok kształcenia decyduje ilość punktów przyznanych w postępowaniu rekrutacyjnym oraz kolejność składania dokumentów.

§4 1. Punkty uzyskane w wyniku przeliczenia ocen ze świadectwa przyznaje się zgodnie z poniższymi zasadami: 1) przeliczenie ocen na świadectwie ukończenia szkoły średniej z przedmiotów ustalonych odrębnie dla poszczególnych kierunków kształcenia. Ilość punktów za ocenę: a) w wypadku 6-stopniowej skali ocen: celujący – 6 pkt; bardzo dobry – 5 pkt; dobry – 4 pkt; dostateczny – 3 pkt; dopuszczający- 2pkt; b) w pozostałych wypadkach: bardzo dobry – 6 pkt; dobry – 5 pkt; dostateczny – 4 pkt. 2) Za inne osiągnięcia ucznia wymienione w świadectwie ukończenia szkoły średniej kandydat może uzyskać: a) za ukończenie szkoły średniej z wyróżnieniem – 5 pkt; b) za udział w konkursach organizowanych przez kuratora oświaty i n., w tym: finalista konkursu ponadwojewódzkiego – 3 pkt, finalista konkursu wojewódzkiego – 1 pkt; c) za osiągnięcia sportowe - 5 pkt; d) za inne osiągnięcia oraz wykazaną aktywność kierunkową, w szczególności: wolontariat – 1 pkt za każdą wykazaną inicjatywę; §5 1. Do szkoły zostaną przyjęci, którzy uzyskali w kolejności największą ilość punktów. 2. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunki, niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria: a) wielodzietność rodziny kandydata; b) niepełnosprawność kandydata; c) niepełnosprawność dziecka kandydata; d) niepełnosprawność innej osoby bliskiej ,nad która kandydat sprawuje opiekę; e) samotne wychowywanie dziecka przez kandydata. 3. Dyrektor może ogłosić rekrutację uzupełniającą na kierunki kształcenia , które nie uzyskały koniecznego naboru w wyniku podstawowej procedury rekrutacyjnej. 4. Rekrutacja uzupełniająca trwa: 1) w semestrze jesiennym a) do 29 sierpnia w szkole policealnej dla młodzieży; b) do 30 września w szkole policealnej dla dorosłych; 2) w semestrze zimowym a) do 30 stycznia w szkole policealnej dla młodzieży; b) do 27 lutego w szkole dla dorosłych.

2

5. Komisja Rekrutacyjna sporządzi protokół postępowania rekrutacyjnego bezpośrednio po przeprowadzonej rekrutacji podstawowej i uzupełniającej. IV. TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO ORAZ OGŁOSZENIA WYNIKÓW REKRUTACJI §6 1. Przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego przez szkolne komisje rekrutacyjne odbywa się: a) w semestrze jesiennym : 26.-27.08.2014r. b) w semestrze zimowym – 27- 28.01.2015r. 2. Ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego odbywa się: a) semestr jesienny – 28.08.2014r. do godz. 15.00 b) semestr zimowy –29.01.2015r. do godz.15.00 3. Szczegółowy terminarz przyjmowania uczniów/słuchaczy do szkół policealnych dla młodzieży i dorosłych na bieżący rok kształcenia zawiera załącznik nr.1 do niniejszego regulaminu. §7 1. Komisja Rekrutacyjna sporządza protokoły postępowania rekrutacyjnego dla poszczególnych kierunków kształcenia. V. TRYB ODWOŁANIA OD DECYZJI KOMISJI REKRUTACYJNEJ §8 1. W terminie 7 dni od podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ,kandydat może wystąpić z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do publicznej szkoły policealnej. 2. Uzasadnienie sporządza komisja rekrutacyjna w terminie 5 dni od dnia wystąpienia kandydata z wnioskiem. 3. Kandydat może wnieść do dyrektora odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od otrzymania uzasadnienia 4. Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od otrzymania odwołania. 5. Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.

VI. §9

ZASADY REKRUTACJI KURSÓW KWALIFIKACYJNYCH 1. Podanie do wiadomości kandydatów informacji dotyczącej kryteriów przyjęć na kurs kwalifikacyjny do 28.02. 2014 roku. 3

2. Kandydaci składają w sekretariacie szkoły wnioski o przyjęcie na kurs kwalifikacyjny w ciągu 30 dni od momentu ogłoszenia kursu. 3. Przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego przez szkolne komisje rekrutacyjne odbywa się w pierwszym dniu roboczym po zakończeniu przyjmowania wniosków kandydatów. 4. Ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego odbywa się w drugim dniu roboczym po zakończeniu przyjmowania wniosków. 5. Szczegółowy terminarz prac komisji rekrutacyjnych zawiera załącznik nr.1 do niniejszego regulaminu. 6. Komisja Rekrutacyjna sporządza protokoły postępowania rekrutacyjnego dla poszczególnych kursów kwalifikacyjnych. VII. TRYB ODWOŁANIA OD DECYZJI KOMISJI REKRUTACYJNEJ § 10 1. W terminie 7 dni od podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ,kandydat może wystąpić z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata na kurs kwalifikacyjny. 2. Uzasadnienie sporządza komisja rekrutacyjna w terminie 5 dni od dnia wystąpienia kandydata z wnioskiem. 3. Kandydat może wnieść do dyrektora odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od otrzymania uzasadnienia 4. Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od otrzymania odwołania. 5. Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego. § 11 W celu przeprowadzenia rekrutacji na pierwszy rok nauki, dyrektor powołuje szkolną komisję rekrutacyjną z jej przewodniczącym, określając zadania jej członków.

4

Załącznik Nr 1 do REGULAMINU REKRUTACJI W PUBLICZNEJ SZKOLE POLICEALNEJ DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Tabela: Terminy przyjmowania uczniów/słuchaczy do szkół policealnych dla młodzieży i dla dorosłych w roku szkolnym 2014/2015

do 28 lutego 2014 r.

Dyrektorzy szkół podają do wiadomości kandydatów informacje dotyczące kryteriów przyjęć do danej szkoły.

semestr jesienny do 25 sierpnia 2014 r. semestr zimowy 2015 r. do 26 stycznia 2015 r. semestr jesienny 26 - 27 sierpnia 2014 r.

Składanie wniosków przez kandydatów do szkół

Przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego przez szkolne komisje rekrutacyjne.

semestr zimowy 2015 r. 27 - 28 stycznia 2015 r.

semestr jesienny 28 sierpnia 2014 r. do godz. 15,00

semestr zimowy 2015 r. 29 stycznia 2015 r. do godz.15,00

semestr jesienny 10 września 2014 r.

Ogłoszenie listy kandydatów do oddziałów klasy pierwszej szkoły, zawierającej imiona i nazwiska kandydatów oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do szkoły lub informację o liczbie wolnych miejsc. Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danej szkoły podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej lub informację o liczbie wolnych miejsc. Lista zawiera też najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.

Przesłanie do organu prowadzącego - wersja papierowa - informacji o wynikach naboru w szkole.

semestr zimowy 2015 r. do 7 dni po rozpoczęciu zajęć w semestrze 5

w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkoły

Możliwość wystąpienia do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danej szkoły.

w terminie 5 dni od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia

Przygotowanie i wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia.

w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia

Możliwość złożenia, do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia.

w terminie 7 dni od dnia złożenia odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej

Rozstrzygnięcie przez dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonej w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.

Semestr jesienny - do 29 sierpnia 2014 r. (szkoła policealna dla młodzieży) - do 30 września 2014 r. (szkoła policealna dla dorosłych) Semestr zimowy - do 30 stycznia 2015 r. (szkoła policealna dla młodzieży) - do 27 lutego 2015 r. (szkoła policealna dla dorosłych)

Dodatkowe postępowania uzupełniające w szkołach, które po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego dysponują wolnymi miejscami.

Terminy przyjmowania kandydatów na kursy kwalifikacyjne

w ciągu 30 dni od momentu ogłoszenia kursu

Składanie wniosków kandydatów na kurs kwalifikacyjny

6

w pierwszym dniu roboczym po zakończeniu przyjmowania wniosków kandydatów

Przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego przez szkolną komisję rekrutacyjną.

w drugim dniu roboczym po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego

Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych na kurs kwalifikacyjny. Zgłoszenie uruchomienia kursu do OKE.

w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia

w terminie 5 dni od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia

Możliwość wystąpienia do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata na kurs kwalifikacyjny.

Przygotowanie i wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia.

w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia

Możliwość złożenia, do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia.

w terminie 7 dni od dnia złożenia odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej

Rozstrzygnięcie przez dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonej w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.

7

Załącznik Nr 2 Do REGULAMINU REKRUTACJI W PUBLICZNEJ SZKOLE POLICEALNEJ DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Regulaminu rekrutacji

Wykaz przedmiotów podlegających przeliczeniu oceny uzyskanej na świadectwie na punkty mające wpływ w postępowanie rekrutacyjne kandydata. Poniżej wyszczególniono zawody kształcenia w których obowiązuje ten przelicznik.

Technik dentystyczny

-

Wychowanie plastyczne Chemia Biologia

Technik Farmaceutyczny -

Biologia Chemia

Technik masażysta

-

Biologia Wychowanie fizyczne

Technik elektroradiolog

-

Biologia Fizyka

Kandydaci w pozostałych zawodach tj.: - Opiekun medyczny - Opiekunka dziecięca - Asystent osoby niepełnosprawnej - Terapeuta zajęciowy - Opiekun w domu pomocy społecznej - Opiekun osoby starszej - Opiekunka środowiskowa przyjmowani są wg średniej ocen uzyskanych ze wszystkich przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły średniej.

8