Projekty realizowane w 2008 i 2009 roku na terenie powiatu grodziskiego

Projekty realizowane w 2008 i 2009 roku na terenie powiatu grodziskiego www.europaimy.org broszura 210x210_01_OKLADKA_3.indd 3 2010-03-02 16:04:50 ...
1 downloads 0 Views 2MB Size
Projekty realizowane w 2008 i 2009 roku na terenie powiatu grodziskiego

www.europaimy.org broszura 210x210_01_OKLADKA_3.indd 3

2010-03-02 16:04:50

Szanowni Państwo, Program Działaj Lokalnie stał się już tradycją w powiecie grodziskim. Stowarzyszenie Europa i My od 2006 roku każdej wiosny ogłasza lokalny konkurs grantowy skierowany do organizacji pozarządowych (stowarzyszeń i fundacji) oraz grup nieformalnych, które potrzebują wsparcia w realizacji swoich pomysłów na rzecz zmiany w otaczającej ich rzeczywistości. Co roku staramy się dofinansować ok. 8-10 projektów, które przyczyniają się do rozwiązania określonego lokalnego problemu lub zaspokojenia pewnej potrzeby mieszkańców, mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji. To co jest równie istotne, że są realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji lokalnych. W organizowanych przez nas konkursach nacisk kładziemy na jawność, przejrzystość i otwartość. Decyzje o dofinansowaniu projektów zapadają na poziomie lokalnym, jako efekt pracy niezależnej komisji grantowej skupiającej miejscowych liderów, dziennikarzy i samorządowców. To właśnie sprawia, że program Działaj Lokalnie przynosi pozytywne efekty. W przededniu ogłoszenia kolejnego, piątego już konkursu grantowego prezentujemy projekty dofinansowane przez Stowarzyszenie Europa i My w roku 2008 i w 2009. Mam nadzieję, że lektura ta zainspiruje organizacje, które do tej pory nie próbowały swoich sił w konkursie do złożenia wniosku, a dla tych, którzy zostali opisani, będzie miłym wspomnieniem i uhonorowaniem trudu włożonego w realizację projektów.” Korzystając z okazji pragnę podziękować wszystkim, którzy pomagają nam w realizacji programu. Szczególne słowa uznania kieruję do przedstawicieli Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, władz samorządowych: Starosty Grodziskiego – Pana Marka Wieżbickiego, Burmistrza Grodziska Mazowieckiego – Pana Grzegorza Benedykcińskiego, Burmistrza Podkowy Leśnej – Pana Andrzeja Kościelnego, Wójta Baranowa – Pana Andrzeja Kolka. Ponadto dziękuję Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Fundacji ENERGA oraz patronom medialnym, członkom komisji konkursowej i wszystkim ludziom dobrej woli.

Daniel Prędkopowicz

prezes Stowarzyszenie Europa i My [email protected]

Patronat Medialny:



2



broszura 210x210_01.indd 2





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:57:44

O Programie „Działaj Lokalnie” „Działaj Lokalnie” jest programem grantowym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Lokalnymi Organizacjami Grantowymi (LOG). Program jest adresowany do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających na terenie objętym siecią (LOG). W całej Polsce działają 52 takie organizacje,wśród nich jest także Stowarzyszenie Europa i My.

innych organizacji i wolontariuszy. Ta ostatnia grupa stanowi trzon wielu organizacji i właśnie dzięki ich pomocy realizowane działania odnoszą sukces. W latach 2006-2009 w projektach realizowanych w ramach „Działaj Lokalnie” uczestniczyło ponad 530 wolontariuszy. Ich zaangażowanie w poszczególnych edycjach konkursu przedstawia się następująco:

Stowarzyszenie Europa i My uzyskało status LOG w 2006 r. i od tego czasu rokrocznie ogłasza lokalne konkursy grantowe, dofinansowując najciekawsze lokalne inicjatywy. Początkowo Stowarzyszenie zarządzało programem „Działaj Lokalnie” na terenie powiatu grodziskiego, pułtuskiego i gminy Nasielsk. Obecnie przyznaje granty tylko na terenie powiatu grodziskiego, gdzie działa ponad 140 organizacji pozarządowych i wiele grup inicjatywnych. W 2008 r. do Stowarzyszenia spłynęło 11 zgłoszeń konkursowych, z czego 8 uzyskało pozytywną opinię Lokalnej Komisji Grantowej i otrzymało dofinansowanie. Łączna wysokość przydzielonych w 2008 r. grantów wyniosła 24 tysiące złotych. Finansowe wsparcie otrzymały m.in. grupa nieformalna „Babcia na czacie” przy Szkole Podstawowej im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku oraz Fundacja Sztuki Współczesnej In-Situ. Opisy działań wszystkich grantobiorców znajdują się w części „Tak działaliśmy w 2008 roku”. W roku 2009 napłynęło do nas 16 zgłoszeń. Byliśmy blisko pobicia rekordu z I edycji konkursu, kiedy to złożono 17 wniosków. Jury nagrodziło 8 projektów, wśród nich znalazł się projekt „Szlakiem młodej Podkowy” zgłoszony przez Stowarzyszenie „Związek Podkowian”, które jest związane z Programem „Działaj Lokalnie” od samego początku. Tegoroczna edycja to także nowe organizacje, jak Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” i Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz wiele świeżych pomysłów, twórczych inicjatyw i pozytywnej energii. Opisy działań naszych grantobiorców znajdują się w części „Tak działaliśmy w 2009 roku”. W ramach Programu „Działaj Lokalnie” wspierane są inicjatywy, które w najwyższym stopniu przyczyniają się do aktywizowania lokalnej społeczności i budowania tzw. dobra wspólnego. Dlatego o wartości każdego projektu stanowi zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców, przedstawicieli samorządów, firm, lokalnych mediów,





broszura 210x210_01.indd 3













Źródło: opracowanie własne Znając najlepiej lokalne potrzeby przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup inicjatywnych podejmowali na przestrzeni ostatnich 4 lat takie działania, które łagodziły problemy danych miejscowości i sprawiły, że mieszkańcom żyje się lepiej. Do tej pory zorganizowano szereg wydarzeń kulturalnych, które nie tylko przybliżały sztukę mieszkańcom, ale też integrowały lokalne środowiska twórcze. W plenerach, wernisażach, kółkach plastycznych, warsztatach teatralnych, koncertach czy zajęcia muzycznych uczestniczyły całe pokolenia - od najmłodszych po seniorów. Co roku przygotowywano także bogatą ofertę wydarzeń sportowo-rekreacyjnych - pikniki, rajdy rowerowe, treningi i turnieje międzypokoleniowe. „Działaj Lokalnie” to także projekty edukacyjne, przybliżające mieszkańcom wiedzę na temat historii ich miejscowości i kultywujące lokalne dziedzictwo. Realizatorzy projektów sięgali po tradycyjne formy przekazywania



Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

3 2010-03-02 15:57:44

3

wiedzy jak pogadanki, wykłady, szkolenia czy wycieczki tematyczne, ale też wykorzystywali bardziej nowatorskie techniki, tj.warsztaty mappingu czy gry terenowe. Dotychczas zorganizowano ponad 370 imprez otwartych i szkoleń. Należy podkreślić, że we wszystkich działaniach organizowanych w ramach dofinansowanych projektów uczestniczyło w sumie ponad 17 tysięcy osób.

Finansowanie Programu „Działaj Lokalnie” Program „Działaj Lokalnie” finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, środków pozyskanych przez lokalną organizację grantową oraz wnioskujące organizacje. Konkursy w ramach V i VI edycji Programu Działaj Lokalnie wsparli finansowo Bank Spółdzielczy w Skierniewicach, Urząd Miasta Podkowy Leśnej oraz Fundacja ENERGA. Dotychczas Stowarzyszenie dofinansowało 36 projektów na łączną kwotę ponad 132 tysięcy złotych. Wartość wszystkich projektów zrealizowanych w latach 2006-2009 przekroczyła 385 tysięcy złotych.

Instytucje wspierające program „Działaj Lokalnie”



4



broszura 210x210_01.indd 4





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:57:45

Tak działaliśmy w 2008 roku W 2008 roku dofinansowaliśmy 8 projektów. Wśród naszych grantobiorców znaleźli się: •• Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach – projekt „Lepiej późno niż wcale – historia” •• Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Kask i Okolic – projekt „Dla siebie i dla innych” •• Grupa nieformalna „Klub Młodych Plastyków” wraz ze Stowarzyszeniem „Związek Podkowian” – projekt „Podkowa - otwieranie przestrzeni” •• Stowarzyszenie na rzecz Gminy Baranów. PRACA i ROZWÓJ – projekt „Tenisowy zawrót głowy” •• Stowarzyszenie „Związek Podkowian” – projekt „Komu wiersz, a komu piosenkę?” •• Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto i Gmina w Grodzisku Mazowieckim – projekt „Uczeń bezpieczny na drodze” •• Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ – projekt „In Situ – kontakt bezpośredni” •• Grupa nieformalna „Babcia na czacie” wraz ze Szkołą Podstawową im. S. Starzyńskiego w Nasielsku – projekt „Komputer łączy pokolenia”







broszura 210x210_01.indd 5















Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

5 2010-03-02 15:57:51

5

Lepiej późno niż wcale - historia Realizator projektu: Ochotnicza Straż Pożarna Skuły Budżet: 17 348 zł Kwota dofinansowania: 5 700 zł Głównym celem projektu „Lepiej późno niż wcale – historia” była integracja społeczności Bartoszówki i okolic poprzez wspólne odkrywanie lokalnej historii. Służyły temu m.in. rozmowy z najstarszymi mieszkańcami gminy, co zostało udokumentowane w formie nagrań, spisane w „Kronice wspomnień” i uwiecznione na fotografiach. Dzięki temu młodsi i napływowi mieszkańcy gminy mogą korzystać z wiedzy i doświadczeń starszych pokoleń. W projekcie zorganizowano dwa bardzo ważne spotkania – letnie i jesienne. Podczas pierwszego z nich, zorganizowanego w sierpniu „Letniego spotkania z historią”, dzieci i młodzież próbowały zabaw naszych dziadków m.in. tocząc fajerkę, rzucając podkową czy grając w popularną wówczas „zośkę”, a wieczorem przy ognisku snuto opowieści z okresu międzywojnia. Natomiast podczas listopadowego „Jesiennego spotkania z historią” zaprezentowano film dokumentujący letnie spotkanie. Dodatkowo od września w świetlicy środowiskowej prezentowano stare polskie filmy ukazujące życie, pracę i zabawy z dawnych lat. Zorganizowano także wystawę starych narzędzi gromadzonych przez mieszkańców przez cały czas trwania projektu, np. dzież, moździerzy, wag szalkowych, itp. Spotkania przeplatane były wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i występem młodzieżowego zespołu ludowego. Najmilej zaskoczyła nas reakcja starszych ludzi. Byli bardzo zainteresowani projektem, aktywni i opowiadali niesamowite historie. Projekt zaciekawił także młodzież. Pokazał, ile interesujących wspomnień kryje się w upływającym czasie. I co najważniejsze ludzie się poznali, a nowi mieszkańcy zobaczyli, że przybyli w miejsce, które ma swoją historię – Ewa Bartczak, OSP Skuły.

Dane kontaktowe realizatora projektu: Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach, ul. Strażacka 9 96-321 Żabia Wola, tel.: 0-507 144 679, e-mail: [email protected]

www.ospskuly.com

6



broszura 210x210_01.indd 6





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:57:57

Dla siebie i dla innych Realizator projektu: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic Budżet: 8 440 zł Kwota dofinansowania: 4 700 zł Celem projektu „Dla siebie i dla innych” była aktywizacja społeczności lokalnej poprzez uczestnictwo w inicjatywach kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. W ramach akcji „Lato na wsi” przeprowadzono zajęcia, pokazując małym mieszkańcom, jak aktywnie i bezpiecznie spędzać wolny czas. Natomiast zorganizowane po raz pierwszy, we współpracy z samorządem Gminy Baranów, Dożynki Gminne przybliżyły mieszkańcom ludowy obrzęd i zapoczątkowały lokalną tradycję. Ważnym elementem projektu było stworzenie opisu postaci i wydarzeń związanych z 600 letnią historią Kask i okolicznych miejscowości. Sfotografowano budowle, kapliczki i krzyże przydrożne oraz pomniki przyrody wpisane w lokalną historię. Zebrana dokumentacja ma zapoczątkować prace nad wydaniem materiałów

promujących Kaski i okolice. Celem projektu było także poprowadzenie Filii Biblioteki Gminnej i założenie świetlicy wiejskiej oferującej zajęcia edukacyjne, kulturalne i informacyjne dla dzieci i dorosłych. We wszystkich działaniach, na każdym etapie ich realizacji, aktywnie uczestniczyli mieszkańcy.

Dożynki pokazały, że nasi mieszkańcy wręcz „tęsknili” za takim spotkaniem. „Święto Plonów” w naszej typowo rolniczej gminie było ukoronowaniem żniw i stało się okazją do zaprezentowania, zwłaszcza młodym ludziom, pięknego obrzędu ludowego.Dla starszych była to podróż w przeszłość. Podobnie założenie świetlicy i przejęcie biblioteki okazało się strzałem w dziesiątkę. Stałe godziny otwarcia biblioteki spowodowały, że wzrosła liczba czytelników, a świetlica codziennie jest miejscem spotkań dzieci z miejscowej szkoły, które biegną do niej po skończonych lekcjach – Anna Bodych, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Kask i Okolic. Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kask i Okolic ul. Królewska 44/3, 96-314 Baranów, tel.: 0-501 045 331 e-mail: [email protected]

www.kaski.strona.pl







broszura 210x210_01.indd 7















Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

7 2010-03-02 15:58:09

7

„Podkowa – otwieranie przestrzeni” – warsztaty malarskie Realizator projektu: Klub Młodych Plastyków (grupa nieformalna) Wnioskodawca: Stowarzyszenie „Związek Podkowian” Budżet: 11 560 zł Kwota dofinansowania: 3 000 zł Projekt służył integracji młodych mieszkańców Podkowy Leśnej wokół działań artystycznych. We wrześniu przeprowadzono trwające osiem dni warsztaty malarskie. Za plener posłużyła młodym artystom przestrzeń miejska Podkowy Leśnej i okolic. Powstałe prace zaprezentowano na otwartym wernisażu dla mieszkańców Miasta-Ogrodu. Ponadto jedna praca każdego uczestnika pleneru została przekazana do Centrum Kultury i Inicjatyw Społecznych tworząc wspólną własność lokalnej społeczności. Prace eksponowane w CKiIS utworzą docelowo Galerię Podkowiańską Młodych. Ważnym elementem projektu było wydanie folderu i umieszczenie reprodukcji prac młodych plastyków w Internecie. Na podkowiański plener „Otwieranie przestrzeni” przyjechali uczestnicy z różnych części Polski. Pod okiem doświadczonego wychowawcy-plastyka Kuby Cwieczkowskiego, w czasie wędrówek po Podkowie i okolicy uczestnicy pleneru poznawali nowe przestrzenie i krajobrazy. Powstało bardzo wiele interesujących obrazów przedstawiających podkowiańskie pejzaże, domy i ogrody oraz okoliczne lasy i pola. Uczestnicy zapewniali, że będą wracać do Podkowy, a poplenerowa wystawa, której wernisaż odbył się w czasie Festiwalu „Otwartych Ogrodów” wzbudziła duże zainteresowanie zwiedzających – Agnieszka Wojcierowska, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej.

Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie „Związek Podkowian”, ul. Świerkowa 1 05-807 Podkowa Leśna, tel./fax: (22) 729 11 82 e-mail: [email protected]





8



broszura 210x210_01.indd 8

www.zwiazekpodkowian.pl





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:58:14

Tenisowy zawrót głowy Realizator projektu: PRACA I ROZWÓJ. Stowarzyszenie na rzecz Gminy Baranów Budżet: 6 985 zł Kwota dofinansowania: 3 900 zł Celem projektu była integracja lokalnej społeczności poprzez zajęcia sportowo-rekreacyjne. Na terenie dwóch kortów tenisowych w gminie Baranów, przeprowadzono lekcje gry w tenisa ziemnego dla różnych grup wiekowych. Dzięki udostępnieniu kortów i zajęciom otwartym dla wszystkich mieszkańców, tenis - dotąd elitarna dyscyplina sportu - stał się sportem ogólnodostępnym. Umiejętności nabyte podczas zajęć wypróbowano podczas rodzinno-rekreacyjnych zawodów sportowych, czyli „wielopokoleniowego turnieju gry w tenisa”. Projekt służył więc nie tylko promocji zdrowych nawyków i poprawie kondycji fizycznej oraz psychicznej mieszkańców, ale też integracji międzypokoleniowej. Upowszechniając aktywny wypoczynek, promowano jednocześnie obiekty sportowe na terenie gminy Baranów, zachęcając uczestników projektu do opieki nad kortami, czyli dobrem wspólnym.

W zajęciach wzięła udział grupa ok. 40 osobowa, dzieci, młodzież i dorośli. Podsumowaniem projektu był I Turniej Tenisa Ziemnego w historii Gminy Baranów. Wzięło w nim udział ok. 60 osób – mieszkańców Gminy. Jak widać oferta zajęć sportowych spotkała się z dużym zainteresowaniem, a inicjatywa okazała się bardzo przydatna, gdyż rozpropagowała rozgrywki tenisowe na terenie Gminy – Aneta Krasińska, Stowarzyszenie na rzecz Gminy Baranów PRACA I ROZWÓJ.

Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie na rzecz Gminy Baranów PRACA I ROZWÓJ ul. Ogrodowa 24, 96-314 Baranów, tel./fax: (46) 856 08 36 e-mail: [email protected]

www.pracairozwoj.com







broszura 210x210_01.indd 9















Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

9 2010-03-02 15:58:22

9

„Komu wiersz, a komu piosenkę?”– warsztaty poetycko-muzyczno-teatralne Realizator projektu: Stowarzyszenie „Związek Podkowian” Budżet: 15 095 zł Kwota dofinansowania: 3 900 zł Istotą projektu „Komu wiersz, a komu piosenkę?” było zaktywizowanie starszych mieszkańców Podkowy Leśnej i okolic poprzez udział w warsztatach poetycko-muzyczno-teatralnych. Podczas warsztatów poetycko-teatralnych ćwiczono ruch sceniczny oraz zgłębiano tajniki gry aktorskiej i reżyserii. Warsztaty muzyczne natomiast obejmowały m.in. ćwiczenia wokalne, prezentacje autorskich kompozycji muzycznych oraz próby do spektakli. Spektakle wystawiano dla szerszej publiczności, co sprzyjało integracji społeczności lokalnej, także w wymiarze międzypokoleniowym, gdyż przedstawienia adresowano m.in. do młodzieży szkolnej. Przedstawienia zarejestrowano w studiu nagrań, dzięki czemu uczestnicy warsztatów nabyli nowe umiejętności z wykorzystaniem współczesnych środków przekazu. Ponadto uczestnikom projektu przybliżono polską literaturę i poezję. Poza walorami edukacyjnymi projekt niesie proste przesłanie – jak twórczo spędzać czas, integruje wokół wspólnych działań i stwarza atrakcyjną przestrzeń do samorealizacji uczestników. Wreszcie wywala nasz ukryty potencjał. Niespodziewanie rozwijamy skrzydła jako scenarzyści, reżyserzy, aktorzy… – Beata T. Tarłowska, koordynator projektu. Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie „Związek Podkowian”, ul. Świerkowa 1 05-807 Podkowa Leśna, tel./fax: (22) 729 11 82 e-mail: [email protected]

www.zwiazekpodkowian.pl



10



broszura 210x210_01.indd 10





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:58:27

Uczeń bezpieczny na drodze Realizator projektu: Stowarzyszenie „Bezpieczne Miasto i Gmina” w Grodzisku Mazowieckim Budżet: 3 959 zł Kwota dofinansowania: 2 000 zł Głównym celem projektu była poprawa bezpieczeństwa dzieci na drogach, w szczególności na drodze do i ze szkoły. Dzięki realizacji projektu przeprowadzono otwarte lekcje dla uczniów poświęcone tematyce bezpiecznego zachowania się na drodze, w tym pokazy ratownictwa pożarowego i medycznego. Zorganizowano także wystawę prac plastycznych, przedstawienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze oraz pokazy mody odblaskowej. Dzieci miały również możliwość sprawdzenia praktycznego zastosowania zasad ruchu drogowego dzięki akcji „Lizak i cytrynka”. Ponadto w każdy ostatni czwartek miesiąca, przy udziale przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej, emitowane były cykliczne audycje w radiu „Bogoria” na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie „Bezpieczne Miasto i Gmina” w Grodzisku Mazowieckim, ul. Kilińskiego 8b, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, tel.: (22) 724 21 21, fax: (22) 724 17 56, e-mail: [email protected]

www.bmig.eu.interia.pl





broszura 210x210_01.indd 11















Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

11 2010-03-02 15:58:40

11

In situ – kontakt bezpośredni. Ogród Sztuki 2008. Edycja IV Realizator projektu: Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ Budżet: 7 500 zł Kwota dofinansowania: 800 zł Projekt polegał na zorganizowaniu festiwalu sztuki, podczas którego publiczność zapoznała się z różnymi nurtami, zarówno współczesnymi jak i klasycznymi, występującymi w literaturze, muzyce oraz formach radiowych i teatralnych. W ramach festiwalu poprowadzono dwudniowe, otwarte dla publiczności, pokazy autorskie oraz zaprezentowano dorobek twórczy polskich artystów, w tym czerpiących inspiracje z bogatej społeczno-historycznej tradycji Podkowy Leśnej. Artyści zaprezentowali spektakl muzyczno-literacki, słuchowisko, koncert oraz przeprowadzili działania interdyscyplinarne. Podczas festiwalu przywołano stare legendy i podania oraz pieśni żydowskie. Wszystkie wystąpienia zostały zarejestrowane na żywo przez dokumentalistę, fotografa i dźwiękowca, zaś zgromadzony materiał udostępniono nieodpłatnie w archiwum Fundacji In Situ. Artystom pomagali wolontariusze – uczniowie podkowiańskich szkół. Stowrzono także ofertę dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zorganizowano konkurs polegający na przygotowaniu dziennikarskiego zapisu w formie video, fotografii lub reportażu z działań artystycznych. Powstałe prace zaprezentowano podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Szkole Podstawowej w Podkowie Leśnej. Dane kontaktowe realizatora projektu: Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, ul. Modrzewiowa 45 05-807 Podkowa Leśna, tel./fax: (22) 758 99 39 e-mail: [email protected]

www.insitu.pl



12



broszura 210x210_01.indd 12





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:58:46

Komputer łączy pokolenia

„Konkurs, w którym prace tworzyli wspólnie juniorzy i seniorzy był niezwykle atrakcyjny. Artystyczne wypowiedzi na temat wzajemnych kontaktów starszych i młodszych były wyjątkowe, bo osobiste i uwrażliwiały pozostałą szkolną społeczność” – Elżbieta Wróblewska, wychowawca świetlicy.

Realizator projektu: Babcia na czacie (grupa nieformalna) Wnioskodawca: Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku Budżet: 3 860 zł Kwota dofinansowania: 2 000 zł Głównym celem projektu była międzypokoleniowa integracja uczniów szkoły podstawowej i starszych mieszkańców Nasielska poprzez uczestnictwo w warsztatach komputerowych. Warsztaty trwały sześć miesięcy, a ich tematyka dotyczyła obsługi Internetu, np. skrzynki e-mail, gadu-gadu, zapoznania się z programami Power Point i Movie Maker. Dzieci miały okazję efektywnie spędzić wolny czas i wyzwolić swoją pomysłowość m.in. tworząc wirtualny „Album rodzinny”. Seniorzy natomiast, ucząc się wykorzystywania komputera w życiu codziennym, np. wyszukiwania informacji w sieci, pozostali osobami aktywnymi, otwartymi na nowinki technologiczne, a tym samym nowoczesnymi. Obie grupy nabyły przydatne umiejętności z zakresu obsługi komputera i nawiązały wzajemne kontakty. W ramach projektu zorganizowano piknik, szkolny konkurs plastyczny „Otwórz się na pokolenia” oraz pokonkursową wystawę prac „Otwarci na pokolenia”.

Dane kontaktowe realizatora projektu: Szkoła Podstawowa im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, ul. Kościuszki 21, 05-190 Nasielsk, tel./fax: (23) 691 25 56 e-mail: [email protected]

www.spnasielsk.pl





broszura 210x210_01.indd 13















Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

13 2010-03-02 15:58:50

13

Tak działaliśmy w 2009 roku W 2009 roku dofinansowaliśmy 8 projektów. Wśród realizowanych działań znalazły się następujące projekty: •• „Ocalić od zapomnienia” Ochotniczej Straży Pożarnej w Skułach •• „Uczeń bezpieczny – na ulicy, w szkole, w domu…” Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto i Gmina w Grodzisku Mazowieckim •• „Pozytywnie zakręceni z Milanówka” Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku •• „Różane szlaki” Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” •• „Nasze korzenie” Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Kask i Okolic •• „Rozsmakuj się w tradycji” Stowarzyszenia na rzecz Gminy Baranów. PRACA i ROZWÓJ •• „Szlakiem Młodej Podkowy” Stowarzyszenia „Związek Podkowian” •• „Zwiedzamy Miasto-Ogród Podkowę Leśną” Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna



14



broszura 210x210_01.indd 14





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:58:53

„Ocalić od zapomnienia” Okres realizacji: 15 sierpnia 2009 – 15 lutego 2010 roku Budżet: 20 230 zł Kwota dofinansowania: 6 000 zł Celem projektu było zorganizowanie cyklu jesienno-zimowych spotkań dla mieszkańców Skuł i okolicznych wsi, które przyczyniły się do integracji mieszkańców i zacieśnienia międzypokoleniowych więzi. Wspólne spędzanie czasu było znakomitą formą nauki, a młodemu pokoleniu uświadomiło, że nie tylko komputer i telewizja są godne uwagi. Dziewczęta wzięły udział w zajęciach kulinarnych, na których, pod fachowym okiem mam i babć, przygotowały regionalne potrawy m.in. prażuchę i pazibrodę. Wspólne gotowanie zostało uwiecznione w filmie pt. „Kuchnia staropolska”. Chłopcy natomiast wykonali różne prace w drewnie i wysłuchali opowieści dziadków o tym, jak pracowały dawne maszyny rolnicze. Z kolei w ramach zajęć „Od sierpa do kombajnu” młodzi ludzie dowiedzieli się, jakie prace należało wykonać, aby otrzymać chleb i jakich narzędzi dawniej używano. Co więcej, wspólnym wysiłkiem mieszkańców zostały odrestaurowane niektóre maszyny rolnicze. Ponadto zachęcono dzieci i młodzież do samodzielnego przygotowania prezentów gwiazdkowych dla rodziców. W styczniu natomiast wszyscy mieszkańcy spotkali się na wspólnym kolędowaniu i poczęstunku regionalnymi potrawami. Goście otrzymali ulotki z przepisami oraz obejrzeli film nakręcony podczas warsztatów kulinarnych „Kuchnia staropolska”. Rok 2009 to kontynuacja projektu „Ocalić od zapomnienia”. Ta edycja przebiegała pod hasłem „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej…”. Pierwsze spotkanie, z dn.12.09.09 r. uatrakcyjnił zespół ludowy „Redlanie” działający przy Gimnazjum im.Józefa Chełmońskiego w Józefinie. W zespole śpiewa i tańczy wielu członków naszej młodzieżowej drużyny. Ponadto wśród gości obecny był Michał Malinowski – Kustosz Muzeum Opowiadaczy Historii w Konstancinie. Drugie spotkanie, które odbyło się 16.01.2010r. to wyłącznie strażackie występy i pokazy. Zespół „TIPTOP” działający przy naszej OSP tak poprowadził wspólne kolędowanie, że otrzymał owacje na stojąco – Ewa Bartczak, OSP Skuły.

Dane kontaktowe realizatora projektu: Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach, Bartoszówka, ul. Strażacka 9, 96-321 Bartoszówka, tel.: (46) 857 98 36, fax: (46) 857 98 01 e-mail: [email protected]

www.ospskuly.com







broszura 210x210_01.indd 15















Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

15 2010-03-02 15:58:57

15

„Uczeń bezpieczny – na ulicy, w szkole, w domu...” Okres realizacji: 1 września 2009 – 8 stycznia 2010 roku Budżet: 7 500 zł Kwota dofinansowania: 4 500 zł Jednym z działań w ramach projektu była akcja „Lizak i cytrynka”, podczas której uczniowie wspólnie z Policją kontrolowali kierowców i innych użytkowników dróg w Grodzisku Mazowieckim. Na łamiących przepisy bezpieczeństwa w ruchu ulicznym czekała kwaśna kara – zjedzenie plasterka cytryny. Ale wręczano także słodkie nagrody – lizaki, dla tych użytkowników dróg, którzy przestrzegając przepisów, dają najmłodszym dobry przykład. Ponadto uczniowie wzięli udział w lekcjach otwartych nt. bezpiecznego zachowania się na drodze oraz pokazach ratownictwa pożarowego i przedmedycznego. W ramach projektu odbyły się także przedstawienia dotyczące bezpieczeństwa oraz pokaz mody odblaskowej. Innowacyjnym elementem projektu były ćwiczenia sprawności jazdy na rowerze, na przenośnym „rowerowym placu manewrowym”, wykonanym według projektu obowiązującego w Ośrodku Ruchu Drogowego. Plac manewrowy został tak zaprojektowany, że można go stale rozbudowywać o nowe, dodatkowe elementy, co urozmaici ćwiczenia. Chcemy, by z placu mogły korzystać dzieci ze wszystkich grodziskich szkół, by korzystano z niego jak najczęściej – Jolanta Biela, Stowarzyszenie „Bezpieczne Miasto i Gmina” w Grodzisku Mazowieckim Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie „Bezpieczne Miasto i Gmina” w Grodzisku Mazowieckim, ul. Kilińskiego 8b, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, tel.: (22) 724 21 21, fax: (22) 724 17 56, e-mail: [email protected]

www.bmig.eu.interia.pl



16



broszura 210x210_01.indd 16





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:59:02

Pozytywnie zakręceni z Milanówka Okres realizacji: 21 września 2009 – 27 lutego 2010 roku Budżet: 8 820 zł Kwota dofinansowania: 3 500 zł „Pozytywnie zakręceni” to mieszkańcy Milanówka, młodzież i starsze pokolenie, kolekcjonujący różne, najdziwniejsze przedmioty. Ich hobbystyczne zbiory zostały zaprezentowane szerszej publiczności podczas lutowej wystawy. Wystawie towarzyszyły opowieści o historii zbiorów i samej pasji, ciekawostki kolekcjonerskie, wymiana doświadczeń. Projekt miał służyć nie tylko zaktywizowaniu samych kolekcjonerów do wyjścia na zewnątrz, ale także miał przyczynić się do nawiązania nowych i zacieśnienia starych znajomości wśród mieszkańców oraz otwarcia na innych, zwłaszcza w kontekście integracji międzypokoleniowej. Celem projektu było także promowanie symboli ważnych dla miasta, m.in. jedwabiu. Do realizacji tego celu przyczynił się udział w projekcie pań malujących na jedwabiu, które przedstawiły kolekcję swoich prac. W dalszej perspektywie organizatorzy planują założenie Koła Pozytywnie Zakręconych Milanowian i organizowanie cyklicznych wystaw. Wystawa zbiorów kolekcjonerskich Milanowian została rozszerzona o te przedmioty, które mieszkańcy zbierają w związku z ich hobby i przeróżnymi pasjami. Chcieliśmy, by jak najwięcej osób mogło zaprezentować swoje małe zbiory – Dominika Inkielman, Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dane kontaktowe realizatora projektu: Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku ul. Warszawska 32, 05-822 Milanówek, tel.: (22) 755 80 71 e-mail: [email protected]

www.mu3w.pl







broszura 210x210_01.indd 17















Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

17 2010-03-02 15:59:11

17

„Różane szlaki” Okres realizacji: 1 września 2009 – 30 listopada 2009 roku Budżet: 5 640 zł Kwota dofinansowania: 3 500 zł Celem projektu „Różane szlaki” było pobudzenie aktywności mieszkańców gminy Żabia Wola do współdziałania na rzecz dbałości o wygląd własnego otoczenia. By uatrakcyjnić tereny wiejskie, została przeprowadzona akcja wspólnego sadzenia krzewów dzikich róż, w tym odmian historycznych, pnących i owocnych. „Różany szlak” biegnie z Żabiej Woli do Żelechowa przez Jastrzębnik, następnie z Żelechowa przez Kaleń i Hutę Żabiowolską do Żabiej Woli. Ukwiecenie tej drogi jest pierwszym krokiem do wytyczenia w przyszłości „Różanego szlaku” prowadzącego do zabytkowego kościoła i cmentarza, na którym pochowany jest Józef Chełmoński. Akcja sadzenia została poprzedzona spotkaniem organizacyjnym, na którym mieszkańcy zostali poinformowani nt. sadzenia, pielęgnacji i późniejszego wykorzystania płodów dzikich róż. W przyszłości realizatorzy planują utworzenie rosarium na terenie wokół Domu Kultury, gdzie „Różany szlak” ma swój początek. Mieszkańcy swoim zaangażowaniem w projekt mieli możliwość przyczynić się do poprawy wizerunku Gminy Żabia Wola. Projekt znalazł poparcie wśród grona entuzjastów i pozostaje nam czekać do wiosny na końcowy efekt – Małgorzata Warcaba, Stowarzyszenie LGD „Ziemia Chełmońskiego”. Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” ul. Warszawska 24, 96-321 Żabia Wola tel.: (46) 858 91 51, e-mail: [email protected]

www.lgd.aleg.pl



18



broszura 210x210_01.indd 18





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:59:19

„Nasze korzenie” Okres realizacji: 1 września 2009 – 28 lutego 2010 roku Budżet: 8 420 zł Kwota dofinansowania: 3 500 zł Celem projektu było upowszechnienie wiedzy historycznej o Kaskach i okolicach wśród mieszkańców oraz licznych osób odwiedzających i przejeżdżających przez tę, najstarszą w gminie Baranów, wieś. Ważne wydarzenia z bogatej, ponad 600 letniej historii Kask, zostały zaprezentowane na dwóch tablicach informacyjnych. Tablice zostały zamontowane w pobliżu planu miejscowości. Można wyczytać z nich informacje nt. historii wsi i parafii. Stowarzyszenie wykonało także tablice upamiętniające konkretne wydarzenia, które miały miejsce w XVII i XVIII wieku. Można je obejrzeć wokół Krzyża 600-lecia. Dzięki realizacji projektu zaktywizowani zostali mieszkańcy Kask, lokalny samorząd, parafia oraz lokalni przedsiębiorcy. Wybiegając w przyszłość, Stowarzyszenie planuje wytyczyć trasę rowerową, której jednym z przystanków byłyby tablice informacyjne.

Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kask i Okolic, Kaski, ul. Królewska 44/3, 96-314 Baranów, tel.: 0-501 045 331, e-mail: [email protected]

www.kaski.strona.pl







broszura 210x210_01.indd 19















Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

19 2010-03-02 15:59:21

19

„Rozsmakuj się w tradycji” Okres realizacji: 1 września 2009 – 15 lutego 2010 roku Budżet: 7 850 zł Kwota dofinansowania: 3 500 zł W ramach projektu, mieszkańcy gminy Baranów wspólnie zbudowali we wsi Cegłów tradycyjny piec chlebowy. Budowę pieca poprzedziła akcja promocyjna „Zapytaj dziadków”, skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem akcji było zdobycie informacji o piecach stojących przed laty na terenie gminy i stworzenie w oparciu o nie projektu zbliżonego do pierwowzorów. Po zakończeniu budowy pieca nastąpiło uroczyste rozpalenie, pieczenie i degustacja własnoręcznie przygotowanych bochenków, ale też kołaczy, kiełbasek, babki ziemniaczanej, ciast i ciasteczek a nawet pizzy. Spotkanie było też pretekstem do rozmów nt. tradycji, zdrowego żywienia, wybierania naturalnych produktów i zdrowego stylu życia. W planach Stowarzyszenia, piec i zagospodarowana wokół niego przestrzeń posłużą jako miejsce cyklicznych spotkań mieszkańców i będą atrakcją turystyczną dla odwiedzających Cegłów. Członkowie naszego Stowarzyszenia wraz z mieszkańcami zupełnie sami wybudowali piec. Od wykopania fundamentów, przez przewożenie materiałów, aż po budowę dachu wszystko zostało zrobione dzięki wspólnej wolontarystycznej pracy. Wspólne działanie zbliżyło nas i pomogło w aktywizacji i zżyciu się lokalnej społeczności. We wszystkie działania bardzo chętnie włączały się dzieci. Pierwsze odpalenie pieca pomimo dokuczliwego mrozu zgromadziło zarówno budowniczych, zaangażowanych w projekt mieszkańców jak też innych, bardzo zainteresowanych projektem. Tak jak to było w naszych zamierzeniach, miejsce, w którym stanął piec stało się autentycznym miejscem spotkania. Spotkania młodych ze starszymi, znajomych z nieznajomymi. Pierwsze spotkanie tylko zachęca do następnych – Marta Kamińska, Stowarzyszenie na rzecz Gminy Baranów. PRACA I ROZWÓJ. Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie na rzecz Gminy Baranów. PRACA I ROZWÓJ Boża Wola, ul. Ogrodowa 24, 96-314 Baranów tel./fax: (46) 856 08 36, e-mail: [email protected]

www.pracairozwoj.com

20



broszura 210x210_01.indd 20





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:59:26

„Szlakiem Młodej Podkowy” Okres realizacji: 1 sierpnia 2009 – 28 lutego 2010 roku Budżet: 9 643 zł Kwota dofinansowania: 3 500 zł Projekt miał na celu edukację topograficzną, stworzenie atrakcyjnej oferty poznania historii Podkowy Leśnej, ale także budowanie poczucia tożsamości lokalnej. W tym celu Związek Podkowian przygotował dla dzieci i młodzieży dwuetapowy warsztat z tworzenia „Mojej mapy Podkowy”, czyli mappingu. W pierwszym etapie uczestnicy otrzymali mapę-podkład z naniesionymi ważnymi punktami miasta, np. stacją WKD czy szkołą. Zadaniem uczestników było natomiast wyznaczenie na otrzymanych podkładach własnych, „osobistych” szlaków oraz oznaczenie w artystyczny sposób (za pomocą zdjęć, collage’u, czy innych czytelnych znaków graficznych) miejsc dla nich ważnych. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy przedstawili swoje mapy, tłumacząc, dlaczego wybrali dane punkty. W drugim etapie został opracowany jeden, wspólny szlak po Podkowie Leśnej, odzwierciedlający miasto widziane oczami młodych mieszkańców. O ostatecznym kształcie szlaku zdecydowały negocjacje pomiędzy uczestnikami warsztatu. W ten sposób realizatorzy chcieli przekazać młodym ludziom umiejętność negocjacji, konstruktywnej obrony własnego stanowiska i słuchania innych. Warsztat zakończyła wystawa wszystkich map, w tym wspólnej „Mapy Młodej Podkowy”, która dostępna będzie także w zespole Szkół Samorządowych w Podkowie Leśnej. Ponadto dla uczestników wrześniowego festiwalu „Otwarte Ogrody” przygotowano miejską grę terenową (Urban Playground). W ten sposób nawet sami mieszkańcy poznali miasto z zupełnie innej perspektywy.

Dane kontaktowe realizatora projektu: Stowarzyszenie „Związek Podkowian” ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna tel./fax: (22) 729 11 82, e-mail: [email protected]

www.zwiazekpodkowian.pl







broszura 210x210_01.indd 21















Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim

21 2010-03-02 15:59:35

21

„Zwiedzamy Miasto–Ogród Podkowę Leśną” Okres realizacji: 1 września 2009 – 8 stycznia 2010 roku Budżet: 5 821,00 zł Kwota dofinansowania: 3 000 zł Celem projektu było zaprezentowanie Podkowy Leśnej, wartości urbanizacyjnych, architektonicznych, historycznych i przyrodniczych miasta szerszemu gronu odbiorców. Projekt adresowany był głównie do młodzieży licealnej i słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku z Grodziska Mazowieckiego, Milanówka i Podkowy Leśnej, ale także gości festiwalu „Otwarte Ogrody”. Chcąc zapoznać uczestników projektu z bogatą historią, kulturą oraz walorami naturalnymi miasta, opracowane zostały tematyczne wycieczki po Podkowie Leśnej i okolicach. Pierwsze wycieczki, w grupach ok. 30 osobowych, zorganizowano podczas festiwalu „Otwarte Ogrody”, a następne w czasie od września do stycznia. W sumie przeprowadzono ok. 20 wycieczek, a ich uczestnicy mogli poruszać się pieszo, bryczkami, rowerami (3 trasy w lesie Młochowskim) lub z kijkami nordic walking. Na gości czekały mapki i przewodnicy: Hanna Gradkowska, Oskar Koszutski, Anna Maziarska i Beata Wróblewska.

Uczestnicy wycieczek mogli zwiedzać miasto szlakiem architektury 20-lecia międzywojennego, szukać śladów pisarzy międzywojnia lub czasów okupacji, poznawać rezerwaty i leśne ostępy. Z Gerardem Sawickim, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ochrony Ptaków, późną jesienią poszukiwano z lornetkami ptasich mieszkańców parków i lasów. Zaś wycieczki szlakiem podkowiańskiej konspiracji kończyły się w kościele pw. Św. Krzysztofa, gdzie odbywała się wystawa „O wolność i Solidarność. Podkowa Leśna 1989-1991” – Anna Foss, Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna. Dane kontaktowe realizatora projektu: Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna Podkowa Leśna, ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna tel.: (22) 729 10 24, fax: (22) 758 98 78, e-mail: [email protected]

www.podkowalesna.org



22



broszura 210x210_01.indd 22





Działaj Lokalnie w powiecie grodziskim



2010-03-02 15:59:40

broszura 210x210_01_OKLADKA_3.indd 1

2010-03-02 10:47:13

www.europaimy.org Stowarzyszenie Europa i My jest niezależną i apolityczną organizacją pozarządową, która działa na rzecz ogółu społeczności. Poprzez swoje działania, przyczynia się do promocji i organizacji wolontariatu, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększenia udziału ludzi w życiu publicznym. Stowarzyszenie Europa i My posiada osobowość prawną i podlega wpisowi do rejestru stowarzyszeń. Od marca 2004 posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP). Aktywność stowarzyszenia koncentruje się m.in. na: •• wspieraniu innych organizacji pozarządowych, inicjatyw społecznych i samorządowych •• realizowaniu projektów społecznych, mających na celu pomoc dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji rodzinnej •• prowadzeniu ustawicznej edukacji dorosłych w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim •• realizowaniu projektów edukacyjnych, szkoleń i konferencji •• wspieraniu organizacji pozarządowych i promocji wolontariatu w ramach Grodziskiego Centrum Pozarządowego •• organizowaniu dwa razy w roku imprezy turystyczno-krajoznawczej - rajdu pieszego w Górach Świętokrzyskich „Świetliki”

Przekaż 1% swojego podatku na wsparcie funduszu grantowego i lokalnego funduszu stypendialnego Stowarzyszenie Europa i My Nr KRS 0000119073

Publikacja sfinansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Działaj Lokalnie. Copyright©Stowarzyszenie Europa i My 2010. Nakład 1000 egz. druk: GRAFIS

broszura 210x210_01_OKLADKA_3.indd 2

2010-03-02 16:05:03

Suggest Documents