Pastuszek

1

WIELKI

POST

2009

Pastuszek

na dobry początek

I po karnawale! Szkolne zabawy, szalone dyskoteki i bale przebierańców odeszły w niepamięć. Przychodzi czas, by przyciszyć muzykę. Tylko po co? Po to, by usłyszeć coś innego. Czy kiedyś słyszałeś bzyczenie muchy, albo komara? Albo cichy szmer komputerowego wentylatorka? A może usłyszałeś, usłyszałaś bicie swojego serca? To jest sztuka! Aby tak się stało musi być kompletna cisza. A Wielki Post jest takim czasem ciszy. Wcale nie musi być nudny i ponury. Ani nie musi być wypełniony jedynie chwilami smutku czy płaczu nad Panem Jezusem. Wielki Post ma być czasem usłyszenia tego, czego na co dzień nie słyszymy, zobaczenia tego, czego nie dostrzegamy.

Na ciche wielkopostne dni Pastuszek poleca Ci fantastyczną zabawę origami. Spróbuj zrobić z papieru pieska według instrukcji, która jest w numerze. Możesz dowiedzieć się też wiele ciekawostek z dzieciństwa pani Dorotki Kowalczyk - naszej redaktorki naczelnej, której i ja muszę grzecznie słuchać się. :) A dla uważnych czytelników przygotowaliśmy konkurs na stronie 5. Ciekawie, kto go wygra? Może właśnie Ty? Pastuszkową okładkę narysywały Agatka i Karolinka Mazurek z klasy I (SP 45). Jeśli i Ty masz zdolności plastyczne, to kolejna okładka może być Twoim dziełem.

2 Ks. Radek Warenda SCJ

wielki Post

WIELKI

POST

2009

czas na zmiany Macie już swoje postanowienia wielkopostne? Ja już mam. Ciekawe, czy tylko dzieci przygotowują się do Wielkiego Postu. Zapytałam więc znanego nam księdza Karola Spindę o to, jak przygotowuje się do Wielkiego Postu i dowiedziałam się jakie ma pomysły i co nam radzi, a więc przeczytajcie uważnie!

Czy ma Ksiądz jakieś ciekawe pomysły na postanowienia wielkopostne? Oczywiście. Najprostszym pomysłem byłoby jeść mniej cukierków i słodyczy, a więcej się modlić i chodzić do kościoła. Ale można też pomyśleć o pomocy komuś, komu nikt nie chce pomagać, zrobienia czegoś, co zawsze odkładamy „na jutro”. Można też pomyśleć o jakiejś prostej modlitwie odmawianej codziennie w ważnej dla nas intencji. Co powinniśmy robić, aby być lepszymi i grzeczniejszymi? Dzieci powinny słuchać starszych od siebie i być bardziej pracowite. Powinny też korzystać z sakramentów świętych i mieć więcej uprzejmości dla kolegów i koleżanek.

Czy ma Ksiądz już swoje postanowienia wielkopostne? Już się nad nimi zastanawiam i niedługo zacznę je realizować. Myślę, że tyle wiadomości wystarczy, by Was przekonać, że nie warto siedzieć cały dzień przed komputerem, ale warto poświęcić dosłownie 20 minut, żeby przygotować swoje postanowienia wielkopostne i być gotowym na nadchodzące święta Wielkiej Nocy. A więc do dzieła!

Ola Swacha

Pastuszek

e no or i ga mi Założę się, że większość Czytelników być może nie wie, co to jest origami, ani co to oregano. No ale w końcu po to piszę ten tekst, aby to wszystko wytłumaczyć. Szczerze powiem, że kiedy przydzielono mi ten artykuł sama dokładnie nie wiedziałam co to jest. Kiedy poszperałam trochę w  poszukiwaniu informacji okazało się, że oregano jest to taka roślina, z której uzyskujemy przyprawę. Wasze mamy dodają ją często do sosów, sałatek i  pizzy. Zaś origami to sztuka składania papieru, znana w Japonii już od najdawniejszych czasów. Kiedy szukałam w internecie informacji dotyczących technik i sposobów składania papieru natrafiłam na strony, w których umieszczone były zdjęcia różnych papierowych składanek. Szczerze Wam powiem, że byłam bardzo zaskoczona tym, co znalazłam. Na jednej ze stron był delfin, na drugiej wielki bukiet kwiatów. Z niewielkiej kartki można zrobić naprawdę wszystko. Mam dla Was zadanie. Obok znajduje się instrukcja jak zrobić origami. Postępujcie według niej, a na pewno Wam się uda. Życzę powodzenia i dobrej zabawy.

WIELKI POST

Kolejne kroki na stronie 7.

2009

Karolina Wielgus

3

Pastuszek

szalony reporter W dzisiejszym numerze przedstawiamy Wam, Kochane Dzieci, panią Dorotę Kowalczyk, redaktorkę naczelną Pastuszka i Pasterza. Dba ona o to, by do gazety dotarły wszystkie artykuły, byście mogli czytać Pastuszka i rozwiązywać łamigłówki Tęczowego Kotka. A jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej, zapraszamy do lektury!

WIELKI

POST

2009

4

Czy mogłaby Pani przedstawić się Pastuszkowi i powiedzieć kilka słów o sobie? Nazywam się Dorota Kowalczyk, jestem studentką filologii polskiej, czyli czytam dużo książek i umiem pisać różne trudne wyrazy. Wiem na przykład jak się pisze gżegżółka :) I kiedy byłam w waszym wieku, to też robiłam wywiady do Szalonego Reportera, a teraz troszkę urosłam i jestem redaktorką nie tylko Pastuszka, ale też Pasterza. Czy oprócz bycia redaktorką naczelną Pasterza i Pastuszka zajmuje się Pani czymś jeszcze? Studiuję, jak już powiedziałam, i robię jeszcze dużo przyjemnych rzeczy, czyli spotykam się z przyjaciółmi, chodzę do kina, czytam książki. Czasem też podróżuję, bo bardzo lubię wyjeżdżać i poznawać różne ciekawe miejsca. Czy pamięta Pani jakąś niezapomnianą przygodę z wakacji? Na pewno było ich całe mnóstwo. Ale taka najświeższa przygoda, z minionych wakacji to było nurkowanie w morzu

z butlą tlenową na plecach, w takim specjalnym kombinezonie i  w płetwach. Oglądałam sobie na głębokości kilku metrów kolorowe rybki, rafy koralowe i cały piękny podwodny świat. Czy wierzyła pani w świętego Mikołaja jak była Pani mała? No pewnie! Dalej wierzę. Czy lubi Pani jeździć na sankach i łyżwach? Bardzo lubię! W ogóle zima to moja ulubiona pora roku i zawsze lubiłam chodzić na sanki albo na łyżwy, albo lepić bałwana. Jakie są Pani ulubione święta? Święta Bożego Narodzenia i najważniejsze święto w całym roku, czyli moje urodziny. :) Czy lubi Pani zwierzęta? Lubię. Jak byłam mała, to bardzo chciałam mieć kotka, potem psa... ale rodzice zgodzili się tylko na chomiki. :) Czy pamięta Pani swoją pierwszą miłość? To na pewno był jakiś przystojny aktor albo piosenkarz. Czy lubi Pani oglądać telewizję? To zależy co. Na przykład jakiś dobry film, bardzo lubię. Jaki był najpiękniejszy prezent, który pani dostała? Pewnie wciąż jeszcze na taki czekam. :) Żartuję, dostałam dużo fajnych i pomysłowych prezentów. Ostatnio na przykład dostałam od koleżanki kilogram cukru w ładnym opakowaniu

z  kokardką – bardzo słodki prezent. :) Wciąż mam pieska, którego dostałam w wieku sześciu lat i lwa od brata, to są moje ulubione maskotki. Lubię dostawać i dawać prezenty, ale nigdy nie mogę się zdecydować, co podarować, więc spędzam nieraz dużo czasu na wymyślaniu i przygotowywaniu upominku.

Pastuszek Jaki był Pani ulubiony przedmiot dyktanda. I dalej będę się bawić w dziennikarkę, pisać artykuły do w szkole? Przerwa? :) A tak na po- Pastuszka i Pasterza. Może nie ważnie to zawsze bardzo lubi- tylko? :) łam język polski i język angielski. A poza tym muzykę, plastykę, Dziękujemy za udzielenie wywiadu. w-f i religię. Lubi Pani dzieci? Bardzo lubię. Mam w rodzinie takie maluchy i często się z nimi bawię. Co chciałaby Pani robić po skończeniu studiów? Wygrać w totolotka, podróżować i odpoczywać. A jak mi się nie uda, to może zostanę nauczycielką i będę sprawdzać

Ola Swacha

Paulina Abramek

5 konkurs konkurs konkurs Czy czytasz uważnie Pastuszka? Jeśli tak, to nie będziesz miał problemu z odpowiedzią na kilka pytań, dotyczących artykułów zamieszczonych w tym numerze gazetki.

Magda Galińska

2009

Biblioteka to nie tylko miejsce, do którego można przyjść, by wypożyczyć książkę. Tu także dzieci pozostające na ferie w domach mogły miło spędzić czas. Właśnie z myślą o nich w oddziale dla dzieci filii 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H.  Łopacińskiego przez okres ferii zimowych odbywały się zajęcia plastyczne. Codziennie kilkanaścioro dzieci, począwszy od przedszkolaka,

a skończywszy na licealiście przybywało do biblioteki, aby w nich uczestniczyć. Podczas spotkań zapoznawali się oni z różnymi technikami plastycznymi, według których wykonywali swoje „małe dzieła sztuki”. Bo tylko w bibliotece można nauczyć się jak zrobić pawia i łabędzia origami, kolorową sól czy przepiękne kwiaty z krepiny, by choć przez chwilę poczuć zapach nadchodzącej wiosny.

POST

ferie w bibliotece

WIELKI

4. Jaka jest ulubiona pora roku bohaterki wywiadu Szalonego Reportera? 5. Gdzie odbyły się zajęcia, o których pisze p. Magda Galińska? 6. O czym, według autora artykułu pt.: „Gdybym był 1. Z którym Księdzem rozmawiała autorka artykułu dziewczyną jeden dzień”, rozmawiają dziewczynki pt.: „Wielki Post – czas na zmiany”? w szkole? 2. Jakie jest największe marzenie autorki artykułu pt.: „Gdybym była chłopakiem jeden dzień”? Odpowiedzi przesyłajcie mailem na adres 3. Czy sztuka składania papieru to oregano czy [email protected], lub zostawiajcie w parafialnej origami? księgarence. Nagrody czekają!

Pastuszek

gdybym był

dziewczyną

jeden dzień...

WIELKI

POST

2009

6

Tym razem w Pastuszku trochę nietypowy temat, ale myślę, że będziecie się dobrze bawić czytając artykuły. Czy zastanawialiście się kiedyś, Koledzy, co byście zrobili i jak byście przeżyli jeden dzień jako dziewczyna? Szczerze mówiąc ja nigdy przedtem nie zastanawiałem się nad tym, ale na wszystko przychodzi kiedyś czas. Podzielę się z wami moimi refleksjami na ten temat… Często widzę zachowania dziewczyn więc myślę, że nie będzie to takie trudne. Ja bym to zrobił tak… Zacznijmy od pobudki. Mam siostrę, więc wiem jak wygląda dziewczęcy poranek. Wstajemy przynajmniej godzinę przed szkołą. I wszystko tak jak po naszemu – poranna modlitwa, mycie zębów, twarzy itp. Jeśli

Michał Celiński

ktoś ma wszystko zaplanowane do perfekcji, to ubrania szykuje dzień przed, ale jak ktoś nie ma planu dnia to zaczyna się katastrofa (przynajmniej dla mnie). Przeszukujemy szafki, żeby tylko znaleźć najładniejszy ubiór i jak to zrobimy, to zostaje krótkie czesanie włosów i zaczyna się dzień w szkole. Na przerwach zamiast biegania po szkole i innych szaleństw ciche rozmowy w toalecie w gronie koleżanek, głównie o chłopakach, który najprzystojniejszy, a który mi się nie podoba. Po lekcjach idziemy do świetlicy kościelnej, gdzie możemy sobie odrobić lekcje i porozmawiać z koleżankami. Wracamy do domu, jemy obiad. Uczymy się na następny dzień, wchodzimy na naszą klasę, gramy w gry dziewczęce i rozmawiamy

gdybym była

jeden dzień...

na gg. Następnie wychodzimy na dwór z przyjaciółką lub przyjacielem, gdzie wymieniamy się poglądami na różne tematy. Ponownie wracamy do domu, gdzie razem z rodziną jemy kolację. Potem wieczorne mycie tak jak u nas – mycie zębów, kąpiel i kładziemy się do łóżka. Jeszcze tylko oglądamy w telewizji nasze ulubione programy lub wymieniamy się SMS – ami ze znajomymi, po czym wieczorna rozmowa z Panem Bogiem i  jesteśmy gotowi zakończyć dzień. Gdybym był dziewczyną zrobiłbym to w ten sposób, ale to tylko moja wersja. Jednak myślę, że chłopakowi trudno wyobrazić sobie prawdziwy „dziewczęcy dzień”.

chłopakiem Marta Sieńko

Gdybym miała taką okazję, być chłopakiem przez jeden dzień, pierwsze co bym zrobiła, to poszłabym do kościoła służyć na każdą mszę świętą. Chciałam zostać ministrantem odkąd moi bracia służą (jeden jest lektorem, a drugi ministrantem). Ale nawet gdyby nie służyli to i tak chciałabym to robić. Gdybym miała okazję służyć, to chciałabym zadzwonić dzwonkami i uderzyć w gong. Zawsze o tym marzyłam. Nie rozumiem jednego: jak innym chłopcom nie chce się służyć?

Hmmm, drugą rzeczą, dyrektor prosi paru chłopców którą bym zrobiła, byłoby o pomoc. Ja też się zgłaszam, ale prawdopodobnie poderwanie zazwyczaj mnie nie wybiera. Raz jakiejś ładnej dziewczyny. Zawsze mi się udało. Kiedy pani dyrektor chciałam się dowiedzieć jak to wyznaczała ochotników, to jest z tej drugiej strony. Może prześliznęłam się, wybiegłam uczestniczyłabym w jakiejś z sali i roznosiłam mleko. Wszyscy bijatyce między chłopcami? się dziwili, co ja tu robię. Czasami, jako dziewczynie, Myślę, że bycie udaje mi się obronić kolegę, ale chłopakiem nie jest takie złe, nigdy jeszcze tak poważnie nie ponieważ chłopcy mogą być uczestniczyłam w bójce. Kolejną ministrantami, a dziewczyny nie. rzeczą, którą mogłabym zrobić, Ale być dziewczyną też nie jest byłoby zanoszenie mleka w szkole źle, więc cieszę się, że nią jestem. dla nauczycieli. Zawsze pani

Pastuszek

7

WIELKI

Wykreśl z ramki wypisane poniżej imiona, a reszta liter utworzy hasło. Powodzenia!

Poziomo: Matylda, Anna, Asia, Iga, Ada, Ola, Szymon, Zofia, Tom, Sam, Laura, Kajetan

2009

Pionowo: Mariusz, Nina, Ela, Darek, Jan, Luiza, Kamil, Amelia, Ula, Kasia, Arek, Ala, Majka

POST

Karolina Wielgus

WIELKI

POST

2009 Pastuszek

8