NASZA

b Niepowtarzalna szko∏a b Bemowscy rodzice walczà o szko∏y b Archiwum Ringelbluma b

22/S/2011

Zamawianie og∏oszeƒ

3 czerwca 2011 • Nr 11 (138) • BEZP¸ATNY DWUTYGODNIK • ISSN 1734-0640 • Rok VII

tel.: 877-25-64, 877-25-67 faks 877-25-66 e-mail: [email protected]

SZKO¸A KIEROWCÓW ZAPRASZAMY NA KURSY

WAKACYJNA PROMOCJA !! KURS KAT. „A” 899 z∏, KURS KAT. „B” 999 z∏

TEL. 512-099-145 www.prawojazdy.org Z T Y M KU P O N E M C E N Y P R O M O C Y J N E !

134/TF/2011

Orientalna noc w bibliotece

!

˚OLIBORZ Elblàska 10 (w rejonie WORD Bemowo) OCHOTA radarowa 26 (przy WORD Ok´cie) CENTRUM Z∏ota 58 / Jana Paw∏a II (Liceum im. J. Kuronia)

fot. Archiwum BP Wola

Wszystkie osoby majàce trudnoÊci ze s∏yszeniem mogà bezp∏atnie zbadaç s∏uch i zasi´gnàç fachowej porady w gabinetach firmy Fonikon w przychodniach specjalistycznych przy ul. Cio∏ka 11 (tel. 22 877 07 63), ul. Leszno 17 (tel. 22 862 99 90) i ul. Kartezjusza 2 (22 683 82 39). Fonikon jest laureatem wyró˝nienia Firma Godna Zaufania 2005. Proponuje szeroki wybór nowoczesnych aparatów s∏uchowych i akcesoriów firmy Oticon, która od ponad 100 lat s∏u˝y pomocà osobom s∏abos∏yszàcym. Zapraszamy!

171/S/2010

Zbadaj s∏uch

Wola od przedszkola Na Bemowie

O s∏u˝bie zdrowia Majowà, pi´ciogodzinnà sesj´ rady Bemowa rozpocz´to od informacji na temat sytuacji w zakresie opieki zdrowotnej w dzielnicy. WÊród zaproszonych goÊci byli m.in. Stanis∏aw Kusak – zast´pca dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej Urz´du m.st. Warszawy, Jacek Wi´ch – zast´pca dyrektora ds. medycznych Przychodni Lekarskiej Wojskowej Akademii Technicznej SP ZOZ (leczàcej tak˝e cywilów) oraz przedstawiciele Samodzielnego Zespo∏u Publicznych Zak∏adów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo, obchodzàcego X-lecie. Z tej okazji dyrektor Pawe∏ Dorosz w specjalnej prezentacji przestawi∏ osiàgni´cia bemowskiego ZOZ-u, któremu po usamodzielnieniu na przestrzeni minionych lat uda∏o si´ nie tylko przeobraziç wyglàd zaniedbanych przychodni, lepiej je wyposa˝yç, ale i poprawiç jakoÊç Êwiadczonych us∏ug. Dyrektor P. Dorosz jest dumny z dokonaƒ swego ZOZ-u i ma poczucie satysfakcji, ˝e bemowski SZPZLO pr´˝nie si´ rozwija i przybywa mu pacjentów. W minionym 10-leciu ich liczba wzros∏a z 53 tys. do 72 tys. DziÊ po wielu staraniach mo˝e si´ pochwaliç zmodernizowanà bazà, którà stanowià trzy nowoczesne przychodnie, przy ul. Powstaƒców Âlà-

skich 19, Czumy 1 i Wroc∏awskiej 19, bez barier architektonicznych. A tak˝e uruchamianymi nowymi poradniami specjalistycznymi (sà ju˝ 32) i nowoczesnymi pracowniami (mammograficznà, densytometrii, audiologicznà, USG). Niedawno z powodu ogromnego zapotrzebowania na us∏ugi w zakresie rehabilitacji medycznej pacjentów po urazach i operacjach zosta∏ uruchomiony drugi oÊrodek rehabilitacji dziennej. Dzi´ki rozbudowie poradni i wi´kszemu kontraktowi z NFZ zmniejsza si´ kolejka oczekujàcych na Êwiadczenia rehabilitacyjne. A co warto podkreÊliç, obok rehabilitacji ambulatoryjnej Êwiadczone sà te˝ us∏ugi w zakresie rehabilitacji domowej. Udzielanie w bemowskim ZOZ-ie Êwiadczeƒ na wysokim poziomie jest mo˝liwe dzi´ki stale uzupe∏nianej nowoczesnej aparaturze i sprz´towi medycznemu. Ostatnià nowinkà jest Zespó∏ Transportu Sanitarnego, który rozpoczà∏ swojà dzia∏alnoÊç w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w styczniu br. Dysponuje nowoczesnà karetkà sanitarnà. Majàc nowoczesnà aparatur´ medycznà bemowski SZPZLO uczestniczy w realizacji programów profilaktycznych finansowanych przez miasto

i NFZ. Organizuje tak˝e rodzinne festyny prozdrowotne. Wysokà jakoÊç Êwiadczonych us∏ug pacjentom zapewnia wykwalifikowana liczna kadra pracowników ZOZ, która stale podnosi swe umiej´tnoÊci. Wyró˝niajàcy si´ pracownicy sà honorowani odznaczeniami i nagrodami. Licznymi pochwaliç si´ te˝ mo˝e sam SZPZLO, posiadajàcy certyfikaty ISO, w ub. roku otrzyma∏ trzy nagrody w konkursach bran˝owych. Dynamicznie rozbudowujàca si´ dzielnica i rosnàca liczba pacjentów korzystajàcych ze Êwiadczeƒ bemowskiego ZOZ-u sprawia, ˝e dyrekcja myÊli o nowych inwestycjach. Stara bowiem infrastruktura, czyli trzy przychodnie z lat 80. ubieg∏ego wieku, ograniczajà mo˝liwoÊci rozwoju. Dlatego najpilniejszym zadaniem jest wybudowanie nowej przychodni. Szczególnie niekorzystna sytuacja ju˝ wkrótce b´dzie mia∏a miejsce na obrze˝ach dzielnicy, zw∏aszcza w obszarze Chrzanów 2. Nowa przychodnia powinna wi´c powstaç w pobli˝u. Miasto ma tam nieruchomoÊç, która mog∏aby zostaç przeznaczona na ten cel, rada podj´∏a wi´c uchwa∏´, w której do w∏adz stolicy wnosi o pilne przystàpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Chrzanów 2. Niestety z powodu braku pieni´dzy dzielnica na razie nie mo˝e liczyç na dotacje z miasta na nowà przychodni´. (PON)

Dzieciƒstwo to zabawa. Muzeum Woli, z siedzibà przy ulicy Srebrnej 12, przygotowa∏o artystyczny Dzieƒ Dziecka dla dzieci od lat 5 i ich rodziców. Zaprasza wi´c rodziny w niedziel´ 5 czerwca 2011 od godz. 11.00 do 14.00. Tylko w Muzeum Woli jest okazja, aby: – dzieci mog∏y przemalowaç 15 metrów kwadratowych prac studentów ASP, a ca∏a rodzina wspaniale sp´dzi∏a czas poprzez nieskr´powanà i radosnà zabaw´ na warsztacie „Wola w Trzecim Wymiarze”.

– zwiedziç wystaw´ prac artystów: pedagogów i studentów Wydzia∏u Grafiki Akademii Sztuk Pi´knych w Warszawie pt: „Grafika prezentuje” z przewodnikiem i autorami, co godzin´ tj. o godz. 11.00, 12.00 i 13.00. – otrzymaç upominek. Muzeum Woli zaprasza wszystkich – koniecznie sfotografujcie prace swoich dzieci – ten dzieƒ warto uwieczniç! Wst´p wolny!

Artbem ma pi´ç lat!

fot. archiwum Artbem

Tegoroczna Noc Muzeów poÊwi´cona by∏a niezwykle barwnej i ró˝norodnej kulturze azjatyckiej. Blisko 500 osób wzi´∏o udzia∏ w atrakcjach przygotowanych przez Bibliotek´ Publicznà w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy i partnerów. Podziwiano m.in. pokazy sztuki walki Teakwondo oraz Aikido. Wi´cej na str. 5.

Z okazji jubileuszu pi´ciolecia dzia∏alnoÊci Bemowskiego Centrum Kultury Artbem zaprosi∏o mieszkaƒców do wspólnej zabawy. W piàtek 20 maja od godz. 16.00 do 22.00 trwa∏y pokazy gry, koncerty. By∏y te˝ obowiàzkowe tort i Êwieczki. Wi´cej – na str. 5.

str. 2

3 czerwca 2011

Nasza GAZETA Woli i Bemowa

Nr 11

KRONIKA KRYMINALNA

Na Woli

Upami´tnienie archiwum Ringelbluma Sprawa upami´tnienia archiwum Ringelbluma zdominowa∏a majowe obrady rady Woli. Wspólnoty mieszkaniowe z Nowolipek i Dzielnej, wsparte podpisami 189 mieszkaƒców, wnios∏y do w∏adz Warszawy o nadanie skwerowi na Woli, usytuowanemu u zbiegu ul. ˚elaznej i Nowolipki, nazwy Emanuela Ringelbluma. Chcà w ten sposób upami´tniç twórc´ archiwum getta warszawskiego i miejsce, gdzie by∏o ukryte. W uzasadnieniu przypomniano, ˝e „Zbiór dokumentów ocala∏y przy dawnej ul. Nowolipki 68 stanowi podstawowe êród∏o o ˝yciu i zag∏adzie narodu ˝ydowskiego w okresie II wojny Êwiatowej. W czerwcu 1999 roku Komitet UNESCO wpisa∏ Archiwum Ringelbluma – Âwiadectwo Holocaustu na list´ Memory of the World – Pami´ç Âwiata, list´ najcenniejszych i najwa˝niejszych Êwiatowych obiektów dziedzictwa kulturowego. Inicjatywa nazwania skweru imieniem twórcy podziemnego archiwum getta wià˝e si´ zaÊ z próbà nadania najbli˝szemu otoczeniu w∏aÊciwej rangi”. Wniosek ten negatywnie zaopiniowa∏ zespó∏ nazewnictwa miejskiego uwa˝ajàc, ˝e nie jest to dobre miejsce i sugerujàc rozwa˝enie upami´tnienia w innej formie np. przez ustawienie kamienia lub tablicy pamiàtkowej w tym miejscu. Tak˝e podkomisja ds. nazewnictwa ulic komisji kultury i promocji miasta w Radzie Warszawy, popierajàc stanowisko zespo∏u ds. nazewnictwa miejskiego, wyda∏a w tej sprawie negatywnà opini´. Dlatego zaopiniowanie projektu uchwa∏y Rady Warszawy, dotyczàcej nadania nazwy Emanuela Ringelbluma wolskiemu skwerowi, okaza∏o si´ dla rady Woli trudnym zadaniem. Referujàca spraw´ burmistrz Urszula Kierzkowska podkreÊla∏a, ˝e po przeanalizowaniu przepisów w∏adze dzielnicy zmuszone sà do negatywnego zaopiniowania projektu uchwa∏y miasta. Nowe nazwy nie mogà bowiem powielaç nazw istniejàcych. A od 1961 roku na Kole jest ju˝ ulica Emanuela Ringelbluma. W obradach uczestniczyli przedstawiciele wnioskodawców

i wspólnot mieszkaniowych Nowolipki 28 i 30, radni PiS domagali si´ wi´c dopuszczenia ich do g∏osu w celu wyjaÊnienia problemu. Przewodniczàcy rady Dariusz PuÊcian wyjaÊnia∏, ˝e mo˝e to uczyniç, ale nie musi. Nie widzia∏ zaÊ takiej potrzeby przy opiniowaniu projektu uchwa∏y Rady Warszawy. W tej sprawie rola wolskiego samorzàdu ogranicza si´ do wydania pozytywnej bàdê negatywnej opinii. Takie zachowanie wielce oburzy∏o opozycj´, która uzna∏a je za nieodpowiednie „widzi mi si´” i nie myÊlenie w interesie rady. Pad∏y zarzuty deptania inicjatywy spo∏ecznej i wyst´powania przeciw dzia∏aniom mieszkaƒców, którzy chcieliby zrewitalizowaç zaniedbany skwer. Na nic zda∏y si´ dodatkowe wyjaÊnienia pani burmistrz oraz innych radnych, którzy oprócz kontrowersji, wskazywali te˝ i na b∏´dy w z∏o˝onym wniosku (choçby odnoÊnie rozbie˝noÊci co do liczby z∏o˝onych podpisów) oraz przekonywali, ˝e wolska rada nades∏anego z miasta projektu uchwa∏y nie mo˝e zmieniaç, ma go tylko zaopiniowaç. Mimo to opozycja apelowa∏a o zdrowy rozsàdek i wprowadzenie poprawki, gdy˝ jej zdaniem komisja nazewnictwa nie jest wyrocznià i pope∏nia b∏´dy. Mieli to wyjaÊniç nie dopuszczeni do g∏osu wspólnotowi wnioskodawcy, którzy podobno swemu historycznemu skwerowi chcieli nadaç nazw´ Archiwum Ringelbluma. Mimo wielu wàtpliwoÊci dwa zaproponowane przez radnych PiS wnioski (dotyczàce dodania do projektu uchwa∏y Rady Warszawy drugiego paragrafu, mówiàcego, ˝e rada Woli pozytywnie opiniuje nadanie skwerowi nazwy Archiwum Ringelbluma oraz ponownego skierowania projektu uchwa∏y do wolskiej komisji) wi´kszoÊcià g∏osów koalicji zosta∏y odrzucone. Po zapewnieniach pani burmistrz, ˝e w∏adze dzielnicy same zajmà si´ sprawà, aby jak najszybciej upami´tniç na Muranowie archiwum Ringelbluma, rada 16 g∏osami negatywnie zaopiniowa∏a projekt miejskiej uchwa∏y. Radni PiS nie brali udzia∏u w g∏osowaniu.

117/GK/2011

Zmiany w bud˝ecie Na ostatniej sesji 16 g∏osami za (przy 5 wstrzymujàcych) wolscy radni pozytywnie zaopiniowali zaproponowane przez zarzàd zmiany w tegorocznym za∏àczniku bud˝etowym dzielnicy. Jak poinformowa∏ g∏ówny ksi´gowy Jacek K∏usek, dotyczà one zwi´kszeƒ, zmniejszeƒ, przesuni´ç i zmian w zadaniach inwestycyjnych. I tak wniesiono o wprowadzenie nowego projektu „InterCar – Car Repair, Service and Retail content orientated language learning in Poland” – programu Leonardo da Vinci, realizowanego przez Zespó∏ Szkó∏ Samochodowych i Licealnych nr 2 przy ul. Jana Paw∏a II w latach 2011 – 2013 (z kwotà 8 220 z∏ planowanà w roku 2011). Wystàpiono równie˝ o zwi´kszenie planu wydatków o kwot´ 615 tys. z∏, która b´dzie przeznaczona na realizacj´ projektu „Wola aktywnej integracji”, wspó∏finansowanego ze Êrodków programu operacyjnego „Kapita∏ ludzki” (Êrodki w kwocie ponad 64,5

tys. z∏ pochodzà z zadania „Zasi∏ki i pomoc w naturze”). W oÊwiacie po zlikwidowaniu dochodów w∏asnych jednostek bud˝etowych wp∏ywy z nale˝noÊci w 2011 roku w kwocie ponad 188 tys. z∏ b´dà wydatkowane na wynagrodzenia i pochodne dla pracowników szkó∏ ponadgimnazjalnych. W OPS po∏owa z 500 tys. z∏ oszcz´dnoÊci ma byç przeznaczona na wyp∏at´ zasi∏ków celowych na niezb´dne potrzeby (kupno leków, sprz´tu rehabilitacyjnego, op∏acenie gazu, energii), a pozosta∏e 250 tys. z∏ – na wyp∏at´ zasi∏ków celowych na do˝ywianie. Zgodnie z pismem biura edukacji wnosi si´ te˝ o zwi´kszenie planu wydatków o 30 tys. z∏ na zakup pomocy dydaktycznych dla szkó∏ podstawowych nr 26 i 225 w zwiàzku z realizacjà rzàdowego programu „Radosna szko∏a”. O 34,5 tys. z∏ majà byç zwi´kszone Êrodki na dotacje dla OÊrodka Sportu i Rekreacji na zaj´cia z Nordic Walking, programy dla seniorów, wynaj´cie hal sportowych na rozgrywki mi´dzyszkolne, turnieje i zawody. Zmniejszone zaÊ b´dà wydatki w edukacji: o blisko 45,5 tys. z∏ z powodu b∏´dnie naliczonej subwencji za 2010 rok oraz o 100 tys. z∏ w zwiàzku z przekazaniem Êrodków dla pozaszkolnej placówki specjalistycznej – Szkolnego OÊrodka Wypoczynkowego „Syrenka” w Marózie na zorganizowanie letniego wypoczynku dla rodzin dysfunkcyjnych uczestniczàcych w ca∏orocznych programach kszta∏càcych umiej´tnoÊci wychowawcze. Ponad 134 tys. z∏ ma byç przeniesione pomi´dzy zadaniami z przeznaczeniem na remont nawierzchni bitumicznych ulic gminnych i nadzory przy realizacji zadaƒ inwestycyjnych. Z blisko 461 tys. z∏ oszcz´dnoÊci inwestycyjnych ponad 155 tys. z∏ b´dzie przeznaczone na realizacj´ rzàdowego programu „Radosna szko∏a”, w ramach którego zostanà zmodernizowane dwa place zabaw przy podstawówkach nr 26 na ul. Miedzianej oraz nr 137 przy ul. Deotymy. Pozosta∏e 280 tys. z∏ b´dà skierowane na trzy nowe zadania zwiàzane z przebudowà ulic: Czorsztyƒskiej, Zawiszy oraz Sitnika – Raszei – Ringelbluma. Reszta zaÊ (ponad 25 tys. z∏) pójdzie na kontynuacj´ wymiany pokrycia dachowego, z dociepleniem strychu, oraz na nowà elewacj´ III Liceum Ogólnokszta∏càcego przy ul. Rogaliƒskiej.

Sprzeda˝ mieszkaƒ Wolscy radni jednog∏oÊnie podj´li dwie uchwa∏y pozytywnie opiniujàce bezprzetargowà sprzeda˝ dwóch mieszkaƒ na rzecz ich najemców w budynku przy ul. Ogrodowej 3 i M∏ynarskiej 31.

Bezzasadne skargi Na zakoƒczenie majowych obrad zgodnie z propozycjà komisji rewizyjnej rada Woli podj´∏a trzy uchwa∏y dotyczàce skarg mieszkaƒców. Wszystkie uzna∏a za bezzasadne. Dotyczy∏y one: skargi p. Jerzego S. w sprawie braku pomocy finansowej ze strony OPS, skargi Valentinasa F. na dzia∏anie urz´du Woli oraz skargi Andrzeja N. na dzia∏anie zarzàdu dzielnicy w zwiàzku z odmowà najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu m. st. Warszawy. (PON)

Grozi∏ atrapà Od d∏u˝szego czasu 65-letni m´˝czyzna grozi∏ swojej ˝onie pozbawieniem ˝ycia. Z dnia na dzieƒ sytuacja stawa∏a si´ coraz powa˝niejsza. Kiedy po raz kolejny pijany wróci∏ o pó∏nocy do domu i znowu grozi∏, ˝e jà zabije, przera˝ona kobieta poprosi∏a o pomoc funkcjonariuszy policji. W czasie interwencji Wojciech K. by∏ agresywny, w pewnym momencie odwróci∏ si´ i chwyci∏ przedmiot przypominajàcy broƒ, kierujàc go w stron´ policjantki. Natychmiastowa reakcja i szybka interwencja kolegi z patrolu doprowadzi∏a do obezw∏adnienia napastnika. Zabezpieczony przedmiot okaza∏ si´ atrapà broni. Wojciech K. zosta∏ zatrzymany i majàc prawie 2 promile alkoholu we krwi zosta∏ przewieziony do izby wytrzeêwieƒ. Us∏ysza∏ ju˝ zarzut kierowania gróêb karalnych wobec funkcjonariusza policji i ˝ony. Gro˝à mu 2 lata wi´zienia. Oficer prasowy (jb)

NietykalnoÊç policjanta Wolscy policjanci interweniowali w jednym z bloków w centrum dzielnicy. W trakcie wykonywania przez nich czynnoÊci s∏u˝bowych do klatki wesz∏a kobieta. Gdy zobaczy∏a mundurowych, zacz´∏a ich obra˝aç. Policjanci próbowali uspokoiç 62-latk´, ta jednak zacz´∏a szarpaç za koszul´ funkcjonariusza. Na d∏onie kobiety b∏yskawicznie zosta∏y na∏o˝one kajdanki. Nast´pnie zosta∏a wyprowadzona do radiowozu i przewieziona do komendy. Ostatecznie noc sp´dzi∏a w izbie wytrzeêwieƒ: w organizmie mia∏a 1,7 promila alkoholu. Nast´pnego dnia przyzna∏a si´ do zarzucanego jej czynu i dobrowolnie podda∏a si´ karze. Naruszenie nietykalnoÊci cielesnej funkcjonariusza publicznego jest zagro˝one karà do 3 lat pozbawienia wolnoÊci.

Chcieli zaimponowaç Obni˝a si´ wiek osób dopuszczajàcych si´ przest´pstwa. Coraz cz´Êciej motywacjà m∏odych ludzi jest ch´ç popisania si´ przed rówieÊnikami i poczucia adrenaliny, która tu˝ po pope∏nieniu przest´pstwa zmienia si´ w strach. Ale nie mo˝na cofnàç czasu, trzeba ponieÊç konsekwencje. Pope∏nienie przest´pstwa wià˝e si´ nie tylko z odpowiedzialnoÊcià karnà, ale tak˝e pozostawia trwa∏y Êlad w ˝yciu m∏odego cz∏owieka. Wiedzà o tym dwaj ch∏opcy zatrzymani przez policjantów z wydzia∏u patrolowo-interwencyjnego. W sobotnie po∏udnie m∏odzi ludzie sp´dzali czas na jednym z wolskich podwórek. W pewnym momencie ich uwag´ przyku∏a starsza pani, która sz∏a chodni-

kiem. Dwaj ch∏opcy szybko wymienili mi´dzy sobà porozumiewawcze spojrzenia, szepn´li kilka s∏ów i podbiegli do kobiety. Jeden z nich wykr´ci∏ starszej pani r´k´ i wyrwa∏ jej torebk´. Sprawcy uciekli, a kobieta zadzwoni∏a na policj´. Funkcjonariusze zatrzymali ch∏opców w mieszkaniu jednego z nich. 14latek, bojàc si´ konsekwencji, wszed∏ na balkon sàsiedniego mieszkania – by∏ przekonany, ˝e uniknie odpowiedzialnoÊci. Obaj zostali przewiezieni do wolskiej komendy i przes∏uchani. W torebce, którà ukradli ch∏opcy, by∏y zakupy, portfel z dokumentami i 80 z∏otych. ¸àczna wartoÊç strat to 110 z∏otych. 14- i 16-latek us∏yszeli zarzut rozboju. Jakà poniosà kar´, niebawem zdecyduje sàd.

Czekoladki pod kurtkà Do sklepu przy ul. Karolkowej wszed∏ 35-letni klient i nerwowo przechadza∏ si´ mi´dzy rega∏ami. Po kilku minutach po∏o˝y∏ na taÊmie do kasy wybrane produkty i czeka∏ na swojà kolej. W pewnym momencie zamaszyÊcie ruszy∏ do wyjÊcia, pozostawiajàc zakupy. W wyniku energicznego dzia∏ania m´˝czyênie wypad∏y spod kurtki skradzione czekoladki. Pracownicy ochrony uj´li nieuczciwego klienta i wezwali na miejsce policjantów. Przy 35-letnim Robercie N. funkcjonariusze zabezpieczyli 17 bombonierek wartoÊci 260 z∏otych i clonazepam. M´˝czyzna noc sp´dzi∏ w policyjnym areszcie i zosta∏ ju˝ przes∏uchany.

Ponad sto zarzutów Dzi´ki wyt´˝onej pracy operacyjnej wolskich policjantów z wydzia∏u do walki z przest´pczoÊcià przeciwko mieniu i funkcjonariuszy z Gdaƒska 22letni Adam M. odpowie za swoje czyny. M´˝czyzna w ubieg∏ym roku proponowa∏ przez Internet sprzeda˝ do∏adowaƒ do telefonów komórkowych. Dzi´ki atrakcyjnej cenie oferta cieszy∏a si´ du˝ym zainteresowaniem. Na poczàtku dzia∏alnoÊci m´˝czyzna wywiàzywa∏ si´ ze swoich zobowiàzaƒ. Niestety, gdy zdoby∏ zaufanie klientów, przesta∏ wysy∏aç has∏a niezb´dne do uruchomienia us∏ugi, a pieniàdze uzyskane ze sprzeda˝y przyw∏aszcza∏ sobie. Administrator strony zareagowa∏ na negatywne wpisy oszukanych klientów i zablokowa∏ 22-latkowi konto. O zdarzeniu zostali poinformowani tak˝e policjanci. Z ustaleƒ funkcjonariuszy wynika, ˝e Adam M. w miesiàc oszuka∏ 116 osób z ca∏ej Polski na ponad 100 tysi´cy z∏otych. Akta jego spraw liczà 45 tomów, niebawem rozpatrzy je sàd. 22-latkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolnoÊci. Oficer prasowy (eg)

3 czerwca 2011

Jezioro TECHIRGHIOL powsta∏o przed tysiàcami lat. Zatoka Morza Czarnego, po∏o˝ona kilkanaÊcie kilometrów na po∏udnie od Konstancji, zosta∏a oddzielona mierzejà od morza. Powsta∏e w ten sposób jezioro ma obecnie du˝e zasolenie – ok. 8 proc. Ta s∏ona woda i mu∏ gromadzàcy si´ na dnie majà w∏asnoÊci lecznicze.

128/TF/2011

Na przestrzeni kilku wieków obserwowano wielokrotnie zdecydowanà popraw´ stanu zdrowia u ludzi za˝ywajàcych kàpieli w s∏onym jeziorze. W koƒcu XIX wieku zacz´li tu przyje˝d˝aç chorzy, a w pocz. XX wieku powsta∏y pierwsze sanatoria. W miejscowoÊci nazwanej Eforie powsta∏o wiele hoteli, sanatoriów i kilka du˝ych szpitali przede wszystkim o specjalnoÊciach ortopedycznych i reu-

matologicznych. W Eforii leczone sà choroby uk∏adu kostnego – g∏ównie kr´gos∏upa i choroby reumatyczne. Dobre wyniki leczenia osiàgane sà w takich chorobach jak osteoporoza i ∏uszczyca. B∏oto lecznicze wydobywane jest z dna jeziora i wystawiane w ∏azienkach b∏otnych. Po wejÊciu na ich teren smarujemy cienkà warstwà b∏ota miejsca chore lub ca∏e cia∏o. Spacerujemy ok. 30 minut a˝ do wyschni´cia posmarowanych miejsc. Wchodzimy do jeziora (ok. 26 – 28 °C) na ok. pó∏ godziny. W wodzie zmywamy b∏oto, po wyjÊciu z niej znowu spacerujemy a˝ do ca∏kowitego wyschni´cia. Nale˝y wziàç ok. 10 – 12 takich zabiegów. Zbawienne skutki kuracji odczujemy po 6 – 8 tygodniach. Zabiegi sà podobne do naszych borowin, ale o wiele skuteczniejsze.

Wakacyjne w´drówki

Cilento – per∏a Kampanii cj´, co powoduje, ˝e nawet znawcy Italii, którzy tam nigdy nie byli, niewiele o nim wiedzà. Czeka wi´c, bo zas∏uguje na to dysponujàc rozlicznymi atrakcjami turystycznymi, na odkrycie nie tylko przez polskich turystów. Tak zachwala Cilento dziennikarz podró˝nik, cz∏onek Stowarzy-

fot. Zenon ˚yburtowicz

Na po∏udnie od Neapolu, w Kampanii, znajduje si´ bardzo ma∏o znany, a b´dàcy prawdziwà per∏à tej cz´Êci W∏och region Cilento. Po∏o˝ony nad Morzem Tyrreƒskim, nieco na uboczu g∏ównych tras wiodàcych przez Pó∏wysep Apeniƒski z pó∏nocy na po∏udnie, ma bardzo ograniczone Êrodki na promo-

WÊród gór niewielkie urocze miasteczka pami´tajà czasy Êredniowiecza

Biuro Podró˝y KWATOUR s.c. w Warszawie jest jedynym w Polsce, które organizuje takie wyjazdy: 15dniowe z Warszawy, samolot, autokar do hotelu po∏o˝onego w dzielnicy willowej Eforii Sud, w pobli˝u nadmorskiej pla˝y. W hotelu klimatyzacja, w pokojach ∏azienki, telewizory i lodówki, smaczne i obfite Êniadania i goràce, trzydaniowe kolacje. Po codziennej kuracji b∏otnej mo˝na korzystaç z pla˝y i kàpieli w ciep∏ym Morzu Czarnym. Jest to wi´c po∏àczenie kuracji z urlopowym wypoczynkiem! Sà jeszcze miejsca na wyjazd w terminie od 21 sierpnia. Cena ok. 3500 z∏. Informacje i zg∏oszenia telefonicznie lub e-mailem. Kazimierz Kwasiborski

Biuro Podró˝y KWATOUR s.c. – cz∏onek Warszawskiej Izby Turystyki, organizator wielu wyjazdów dla lekarzy – istnieje od roku 1993.

01-703 Warszawa, ul. Gàbiƒska 9/37 tel./fax (22) 834 84 71 e-mail: [email protected] www.kwatour.pl szenia Dziennikarzy Podró˝ników Globtroter, Czarek Rudziƒski. Jego zainteresowanie i zachwyt wzbudzi∏a prezentacja przedstawiona przez mieszkaƒca i fana tego regionu, Giuseppe Orlando. Senior Giuseppe, dyrektor Grand Hotel Maria di Castellabate, zaprosi∏ grup´ dziennikarzy do W∏och, aby osobiÊcie poznali walory tego pi´knego, a nieznanego regionu. RzeczywistoÊç przesz∏a nasze najÊmielsze oczekiwania. Cilento – ten bajkowy zakàtek po∏udniowych W∏och, le˝àcy w∏aÊciwie na granicy Kampanii i Kalabrii, mo˝e zaskoczyç urodà najwybredniejszych podró˝ników. Ponad 90 km pi´knych, czystych pla˝, a tu˝ obok skalne kilkusetmetrowe zbocza gór. Droga wzd∏u˝ wybrze˝a prowadzi poprzez liczne, malownicze tunele – niektóre wykute r´cznie w mi´kkiej wapiennej skale, a czasami nad skrajem przepaÊci. WÊród gór niewielkie urocze miasteczka, pami´tajàce czasy Êredniowieczne, po∏o˝one w kotlinach lub dos∏ownie przyklejone do skalistego zbocza. Prawie wszystkie domy zwrócone do morza. Spacer uliczkami tych miasteczek dostarcza niepowtarzalnych wra˝eƒ, chodzimy

GABINET „REGIO” ul. Zi´bicka 3 01-466 Warszawa zapraszamy na kompleksowe zabiegi piel´gnacyjno-upi´kszajàce stóp i d∏oni...

tel.: 22 877-25-64, 22 877-25-67 fax 22 877 25 66 e-mail: [email protected]

PI¢KNO TWOICH D¸ONI JEST TU! tel. 602 422 712

– TECHNIK FARMACEUTYCZNY – ASYSTENTKA STOMATOLOGICZNA – HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA * uprawnienia szkó∏ publicznych Warszawa, ul. Saska 78, (budynek Zespo∏u Szkó∏ Nr 21) tel. 22/617 33 74 w. 105, lub 617 07 75

WWW.OMEGA.SZKOLA.PL

Morze Tyrreƒskie w Zatoce Salerno ma bardzo intensywny kolor

przecie˝ po bruku sprzed wieków. Urocze kafejki zapraszajà na doskona∏ kaw´ espresso. JeÊli zechcemy zjeÊç kolacj´ w restauracji, poznajemy kolejny walor Cilento – wspania∏à kuchni´. To w∏aÊnie ten region uwa˝any jest za kolebk´ s∏ynnej, smacznej i zdrowej kuchni Êródziemnomorskiej. Jak zapewni∏ senior Giuseppe Orlando, Cilento jest regionem, który mo˝e zaspokoiç oczekiwania ka˝dego turysty, ale zw∏aszcza tych

spragnionych pi´knych widoków, a jednoczeÊnie spokoju. Zatoka Salerno, ze ska∏ami dochodzàcymi do samego Morza Tyrreƒskiego, morza o bardzo intensywnym kolorze, pla˝e piaszczyste i kamieniste, groty w nadmorskich ska∏ach, do których mo˝na si´ dostaç wy∏àcznie od strony morza – to naprawd´ miejsce wyjàtkowe, a tak ma∏o znane. Tekst Danuta Wieluƒska Zdj´cia Zenon ˚yburtowicz

Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe ˚UBR zaprasza na

Bemowskie Spacery Fotograficzne Informacje i zapisy: www.sks-zubr.blogspot.com [email protected] lub tel. 691 286 789 123/AM/2011

121/M/2011

Rumuƒskie b∏ota lecznicze

Zamawianie og∏oszeƒ

116/AM/2011

Fenomen natury

str. 3

133/S/2011

Nr 11

fot. Zenon ˚yburtowicz

Nasza GAZETA Woli i Bemowa

Pierwsze spotkanie 5 czerwca o godz. 9.30 Fort Bema przy parafii Êw. Jozafata

3 czerwca 2011

Przychodnia Weterynaryjna o Szpital Zwierzàt Egzotycznych

o Leczenie psów i kotów, gadów, ptaków, królików, tchórzofretek, gryzoni. o Interna, profilaktyka, chirurgia, po∏o˝nictwo, wizyty domowe, obs∏uga weterynaryjna hodowli. o Badania laboratoryjne, cyfrowe RTG. o Hotel dla królików i zwierzàt egzotycznych.

137/AM/2011

36/S/2011

131/GK/2011

ul. Potocka 4 Warszawa tel. 22 406 68 12 www.oaza-wet.pl

Ma∏y kleszcz – wielkie zagro˝enie Nie dopilnowa∏am. Choç przecie˝ nie raz czyta∏am o niebezpieczeƒstwie. Pewnego dnia Rudy nie zjad∏ Êniadania, za to zaczà∏ wymiotowaç: raz, drugi, trzeci… Nie poszed∏ na spacer, widaç by∏o, ˝e jest s∏aby i êle si´ czuje. PomyÊla∏am, ˝e zaszkodzi∏o mu coÊ, co zjad∏ na spacerze. Nast´pnego dnia by∏o jeszcze gorzej. Z przera˝eniem stwierdzi∏am, ˝e pies siusia na bràzowo. W lecznicy okaza∏o si´, ˝e wynik testu na babeszjoz´ jest dodatni. ZostaliÊmy w klinice, gdzie biednego Rudego pod∏àczono do kroplówki i zacz´∏a si´ pe∏na napi´cia walka o jego ˝ycie. Pod kroplówkami sp´dziliÊmy dwa tygodnie, po osiem godzin dziennie. I nie byliÊmy jedyni – obok inne psy i ich w∏aÊciciele

prze˝ywali podobne dramaty. Nam si´ uda∏o, Rudy uciek∏ spod kosy Êmierci. Jednak choroba poczyni∏a w jego organizmie du˝e spustoszenie. Uszkodzi∏a nerki i wàtrob´, os∏abi∏a wszystkie pozosta∏e organy. Rudy ˝y∏ jeszcze oko∏o roku i ju˝ ca∏y czas skazany by∏ na leki. Smutne doÊwiadczenie sprawi∏o, ˝e teraz zawsze pami´tam o zabezpieczeniu zwierzàt przed kleszczami. Noszà przeciwkleszczowe obro˝e i dodatkowo skrapiam ich skór´ preparatem. Te obro˝e majà na sobie okràg∏y rok, tak˝e zimà. Zdarza si´ przecie˝, ˝e temperatura jest dodatnia i kleszcze sà aktywne. Renata Markowska

Maluchy z Otwocka Pod blok w Otwocku zosta∏a podrzucona ma∏a, terierkowata suczka wraz z pi´cioma szczeniakami. Na szcz´Êcie znalaz∏a si´ osoba, która zaopiekowa∏a si´ tymczasowo mamà i dzieçmi. Szukamy sta∏ych, dobrych domów dla szczeniaczków. W tej chwili majà oko∏o czterech tygodni, wi´c jeszcze chwil´ muszà pozostaç z mamà, ale ju˝ za miesiàc b´dà gotowe do adopcji. Osoby, które chcia∏yby si´ zaopiekowaç maluchami, prosimy o kontakt: 603 978 119, mail: [email protected]

Nasza GAZETA Woli i Bemowa

Nr 11

Niebezpieczeƒstwo czai si´ w zaroÊlach Wiosnà i latem zarówno my, jaki i nasi czworono˝ni przyjaciele pragniemy sp´dzaç jak najwi´cej czasu na ∏onie natury. Jednak musimy pami´taç, ˝e tereny zielone to równie˝ siedlisko krwiopijnych paj´czaków, jakimi sà kleszcze. Ró˝ne gatunki tych bezkr´gowców czatujà na swoje ofiary na ga∏´ziach drzew i krzewów oraz wÊród traw. Mylà si´ Ci, którzy uwa˝ajà, ˝e kleszcze zamieszkujà tylko tereny pozamiejskie. Warszawskie parki i skwery, a nawet osiedlowe trawniki sà niestety zasiedlone przez licznà rzesz´ tych „podst´pnych” bezkr´gowców. Wi´kszoÊç z nas s∏ysza∏a o chorobach odkleszczowych. Pierwsze, co nam przychodzi do g∏owy, to borelioza, która doÊç cz´sto jest diagnozowana u ludzi. W przypadku psów rozpoznaje si´ jà znacznie rzadziej. Du˝o cz´Êciej do lecznic weterynaryjnych trafiajà zwierz´ta, w bardzo z∏ym stanie, w wyniku babeszjozy, inaczej zwanej piroplazmozà, wywo∏anej przez pierwotniaka. Chorujà nie tylko psy, ale równie˝ konie, owce, niekiedy koty. Ale co z tym wspólnego majà kleszcze? Pierwotniak, który atakuje krwinki czerwone dostaje si´ do krwioobiegu zwierz´cia wraz ze Êlinà kleszcza. W czerwonych krwinkach, czyli erytrocytach, gwa∏townie si´ mno˝y, powodujàc degradacj´ komórek, a nowo powsta∏e paso˝yty, atakujà i niszczà kolejne krwinki. Dochodzi do znacznej anemii, zwierz´ s∏abnie z godziny na godzin´. W tym miejscu nale˝y z ca∏à stanowczoÊcià zaznaczyç, ˝e babeszjoza jest chorobà Êmiertelnà! Bardzo wa˝ne jest, aby jak najszybciej jà zdiagnozowaç i podjàç stosownà terapi´. Zbyt póêno rozpocz´te leczenie mo˝e byç ma∏o efektywne, poniewa˝ w wyniku rozpadu erytrocytów, dochodzi do uszkodzenia nerek i wàtroby.

Co powinno zaniepokoiç opiekuna zwierz´cia? Przede wszystkim osowia∏oÊç, brak apetytu, nag∏a s∏aboÊç. W okresie wiosenno-letnim nie powinniÊmy lekcewa˝yç takiego zachowania u psa, mogà byç to pierwsze objawy piroplazmozy. Natychmiast powinniÊmy udaç si´ do lekarza weterynarii, gdy zaobserwujemy u swojego podopiecznego ciemne, bursztynowoczerwone zabarwienie moczu lub bladoÊç albo za˝ó∏cenie skóry i spojówek. Chorobie towarzyszy wysoka goràczka 40 – 41 C, niekiedy mo˝e si´ pojawiç biegunka lub wymioty, które bywajà podbarwione krwià. W ci´˝szych przypadkach mogà pojawiç si´ zaburzenia krà˝eniowo-oddechowe. Jak rozpoznaç babeszjoz´? Aby potwierdziç podejrzenie piroplazmozy, konieczne jest badanie krwi. Lekarz weterynarii powinien wykonaç nie tyko badanie w kierunku babeszjozy, ale tak˝e zleciç pe∏ne badanie morfologiczne, co pozwoli oceniç, jak zaawansowana jest anemia i w jakim stopniu pierwotniak uszkodzi∏ krwinki, a tak˝e badanie biochemiczne, aby oceniç „szkody” wyrzàdzone w narzàdach wewn´trznych. Na czym polega leczenie babeszjozy? Przede wszystkim rolà lekarza jest wyeliminowanie pierwotniaka z organizmu zwierz´cia, poprzez podanie leku dzia∏ajàcego piroplazmobójczo. Dodatkowo, konieczna jest ochrona narzàdów wewn´trznych – nerek i wàtroby, przeciwdzia∏anie anemii oraz infekcjom wtórnym, obni˝enie goràczki. Chore zwierz´ta koniecznie muszà mieç podawane kroplówki, które sà najbardziej efektywne, jeÊli podaje si´ je do˝ylnie. Niestety w przypadku babeszjozy terapia jest doÊç kosztowna. JeÊli dojedzie do powa˝nego uszkodzenia nerek i wàtroby, mo˝e trwaç

nawet kilka miesi´cy. W przypadku zwierzàt, u których stwierdzono silnà anemi´, konieczna mo˝e byç transfuzja krwi. Dlatego tak wa˝ne jest zapobieganie inwazjom kleszczy. W przypadku tych bezkr´gowców obserwuje si´ aktywnoÊç sezonowà. Sygna∏em, ˝e trzeba zabezpieczyç nasze zwierzaki, powinny byç ju˝ pierwsze dni z dodatnià temperaturà. Najwi´cej przypadków zachorowaƒ u psów notuje si´ wczesnà wiosnà, nawet gdy Ênieg le˝y jeszcze za oknem oraz póênà jesienià. Choç nie oznacza to, ˝e zwierz´ta nie chorujà latem. Jak zabezpieczaç naszych podopiecznych? Na rynku dost´pnych jest wiele preparatów. Niektóre mo˝na dostaç w sklepach zoologicznych, jednak wi´kszoÊç jest dost´pnych tylko u lekarzy weterynarii. Cz´Êç z nich ma postaç p∏ynu, który zakrapla si´ na skór´ w okolicy karku, sà spraye oraz obro˝e. Cz´sto preparaty te tak˝e dzia∏ajà przeciwpchelnie. Pami´taç jednak nale˝y, ˝e efektywnoÊç dzia∏ania przeciwkleszczowego jest znacznie krótsza ni˝ przeciwpchelnego. Producenci zalecajà stosowanie pipet i sprayów raz na 4 tygodnie. Z doÊwiadczenia wiem, ˝e okres 4 tygodni jest zbyt d∏ugi. Zazwyczaj ju˝ po up∏ywie 21 dni kleszcze ponownie zaczynajà atakowaç zwierz´ta. Dobrym rozwiàzaniem wydaje si´ zastosowanie dwóch Êrodków, obro˝y oraz pipet, zw∏aszcza w przypadku psów bardziej nara˝onych na ataki kleszczy. Czy jest szczepionka na „kleszcze”? Obecnie na rynku dost´pne sà szczepionki przeciw boreliozie i przeciw babeszjozie. Pami´taç nale˝y, ˝e zaszczepienie zwierz´cia nie ochroni go w 100 proc. przed zachorowaniem, z∏agodzi jedynak przebieg choroby. dr n. wet. Aleksandra Maluta

Kleszcz i pch∏a nie siada Wysokie temperatury na zewnàtrz i d∏u˝sze, s∏oneczne dni, sk∏aniajà w∏aÊcicieli zwierzàt do cz´stszych spacerów z pupilami. Jednak psy i koty wychodzàce mogà byç nara˝one na bolesne ukàszenia pche∏ lub kleszczy, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia. Kleszcze przenoszà wirusy lub bakterie, powodujàce groêne choroby jak na przyk∏ad odkleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz borelioz´ u ludzi czy babeszjoz´, która nie rozpoznana odpowiednio wczeÊnie mo˝e doprowadziç nawet do Êmierci zwierz´cia. Ukàszenia pche∏ w niektórych przypadkach mogà doprowadziç do alergicznego pchlego zapalenia skóry u zwierzàt. Odpowiedzialni i Êwiadomi zagro˝eƒ w∏aÊciciele zwierzàt powinni zaopatrzyç si´ w preparaty biobójcze i odstraszajàce insekty.

Wybierajàc obro˝´ przeciwpchelnà i przeciwkleszczowà nale˝y wziàç pod uwag´ jej skutecznoÊç, czas dzia∏ania oraz rozmiar – powinna byç odpowiednio dopasowana do szyi psa lub kota. Receptura obro˝y Sabunol dla psów oparta jest a˝ na 3 sk∏adnikach aktywnych: permetrynie, imidakloprydzie i piryproksyfenie, a w przypadku obro˝y dla kotów: imidakloprydzie i piryproksyfenie. Dzi´ki temu produkty te stanowià wyjàtkowo skutecznà ochron´ przeciwko pch∏om i kleszczom, a dodatkowo ich stosowanie jest bezpieczne dla ludzi i zwierzàt. Opiekunom zwierzàt zwracajàcym szczególnà uwag´ na estetyczny i atrakcyjny design produktów powinny przypaÊç do gustu stylowe przeciwpchelne obro˝e ozdobne Sabunol (z ró˝owà lub czarnà ozdobnà tasiemkà) ∏àczàce funkcje ochronne z eleganckim wyglàdem. Obro˝a Sabunol dla kotów jest bardzo bezpiecznym rozwiàzaniem, gdy˝ dzi´ki specjalnym perforacjom u∏atwia zrywanie przy nag∏ym obcià˝eniu, a tym samym zapobiega zagro˝eniu ˝ycia kota, który zaczepiajàc obro˝à o jakiÊ wystajàcy element móg∏by na niej zawisnàç. Innym skutecznym Êrodkiem sà wygodne w stosowaniu krople przeciwpchelne i przeciwkleszczowe dla

psów Sabunol. Preparat wystarczy zaaplikowaç na kark psa, aby uzyskaç ochron´ na wiele tygodni. Krople sà dost´pne na rynku w ró˝nych wielkoÊciach – poczynajàc od 0,7 ml przeznaczonych dla psów miniaturek (Yorki, Maltaƒczyki, Chihuahua) a˝ do 6 ml dla du˝ych psów. Warto zwróciç uwag´ na fakt, ˝e pch∏y mogà przebywaç równie˝ w otoczeniu zaatakowanego psa, czyli na legowisku, kanapie, dywanie, w budzie czy piwnicy. Aby je zwalczyç, warto zastosowaç Sabunol p∏yn i spryskaç nim otoczenie zwierz´cia.

Laboratorium DermaPharm Sp. z o.o. ul. Cz∏uchowska 12a, 01-100 Warszawa tel. kom. 600 553 890 tel. (22) 634 47 53/51, fax (22) 634 48 53 www.dermapharm.com.pl

127/AM/2011

str. 4

Nr 11

Na Woli

Orient w Bibliotece tak˝e odwa˝nych panów, którzy z równym entuzjazmem wskakiwali w hanbok. Du˝ym uznaniem cieszy∏y si´ warsztaty plastyczne przygotowane przez Centrum Kultury Koreaƒskiej oraz Bibliotek´ Publicznà w Dzielnicy Wola. Mo˝na by∏o m.in. otrzymaç swoje imi´ napisane w j´zyku koreaƒskim, poçwiczyç cierpliwoÊç przy kaligrafii, a tak˝e poznaç tajniki papieru hanji. M∏odsi uczestnicy z wielkim zaanga˝owaniem ozdabiali maski i wachlarze oraz tworzyli smoki. Uzupe∏nieniem by∏a mo˝liwoÊç pomalowania twarzy oraz ozdobienia d∏oni indyjskim mehendi. Dla osób

fot. Archiwum BP Wola

Tegoroczna Noc Muzeów poÊwi´cona by∏a niezwykle barwnej i ró˝norodnej kulturze azjatyckiej. Blisko 500 osób wzi´∏o udzia∏ w atrakcjach przygotowanych przez Bibliotek´ Publicznà w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy i partnerów. Podziwiano przygotowany przez Centrum Kultury Koreaƒskiej pokaz walki wschodniej Teakwondo oraz Aikido w wykonaniu uczniów Centrum Aikido Aikikai w Warszawie. Niezwykle barwne stroje koreaƒskie zwane Hanbok mogli przymierzyç zarówno doroÊli, jak i dzieci. Kobiety, w d∏ugich i obszernych, ale niezwykle korowych sukniach wyglàda∏y uroczo. Nie zabrak∏o

fot. Archiwum Artbem

Artbem ma pi´ç lat!

fot. Archiwum Artbem

fot. Archiwum Artbem

Urodziny nie mog∏y obyç si´ bez tradycyjnego tortu i Êwieczek

Mo˝na by∏o poszaleç fizycznie...

... lub intelektualnie – Artbem zadba∏ o ka˝dego

3 czerwca 2011

str. 5

lubiàcych ∏amig∏ówki Centrum Gier Japoƒskich przygotowa∏o rozrywki umys∏owe w formie gier zr´cznoÊciowych typu kendama czy gier karcianych – hanafunda. Sebastian ¸ab´da, podró˝nik oraz warszawski przewodnik, zabra∏ swoich s∏uchaczy w podró˝ do Indii, wzd∏u˝ rzeki Ganges, trasami rzadko odwiedzanymi przez turystów. Natomiast o kulturze oraz literaturze indyjskiej opowiedzia∏ Dariusz Rusin – z∏oty medalista Mistrzostw Âwiata K-4 w Dartmouth w roku 1989, obecnie cz∏onek Mi´dzynarodowego Towarzystwa ÂwiadomoÊci Kryszny. W holu Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wola m.st. Warszawy przy al. SolidarnoÊci 90 do koƒca maja mo˝na by∏o oglàdaç dwie wystawy: „Komiks japoƒski – bogactwo stylów, bogactwo treÊci” oraz fotografie El˝biety Wieteski-Czechowicz „Wielobarwny Êwiat Kultur Muzycznych”. Tu˝ przed pó∏nocà o japoƒskich duchach opowiedzia∏a Magdalena Tomaszewska-Bola∏ek. RozmaitoÊç demonów i duchów w Japonii jest dla Europejczyka niema∏ym zaskoczeniem. Zebrani poznali równie˝ histori´ mangi oraz sztuk´ rysowania komiksu japoƒskiego. ˚adna noc w Bibliotece nie mog∏aby si´ obyç bez ciekawej literatury, którà mo˝na by∏o wypo˝yczyç z bogatej oferty placówki lub kupiç bezpoÊrednio od zaproszonych wydawnictw.

Czytelnicy proszà o pomoc

Bemowskie Centrum Kultury Artbem powsta∏o 2006 roku. Rozwijajàce si´ Bemowo potrzebowa∏o miejsca, w którym mieszkaƒcy mogliby rozwijaç swoje pasje. Dwa lata póêniej zosta∏ otworzony amfiteatr w Parku Górczewska, który umo˝liwi∏ organizacj´ wielkich plenerowych imprez. Z okazji jubileuszu Artbem zaprosi∏ mieszkaƒców na piàtkowà imprez´. 20 maja zaprezentowali si´ muzycy, tancerze, streetart`owcy i inni podopieczni centrum. Wszystkie atrakcje trudno wymieniç: gry i zabawy dla dzieci, bitwy freestyle, graffiti jam, barbecue, skatepark, freestyle BMX, pokazy aikido to tylko niektóre z nich. Gwiazdà wieczoru by∏ hip-hopowy zespó∏ „Trzeci Wymiar”. Zdj´cia potwierdzajà, ˝e wielu mieszkaƒców Êwi´towa∏o jubileusz razem ze swoim centrum kultury. I ˝e dobrze si´ bawili.

W Szkole Podstawowej nr 82

Czy oÊwiata przesta∏a byç priorytetem dla Bemowa? Zacz´∏o si´ od telefonu zdenerwowanej Czyteniczki. „W szko∏ach bemowskich coraz gorzej si´ dzieje. Dzieci uczà si´ na trzy zmiany, plan lekcji jest bardzo cz´sto zmieniany, rodzicom trudno jest ustaliç godziny zaj´ç pozalekcyjnych, a szko∏a takich zaj´ç nie zapewnia. Klasy sà przepe∏nione, a przecie˝ w dzielnicy powstaje coraz wi´cej nowych osiedli, dzieci przybywa. A teraz jeszcze us∏yszeliÊmy, ˝e od nowego roku szkolnego klas b´dzie jeszcze mniej. Zajmijcie si´ tà sprawà, bo to ogromny problem dla dzieci i rodziców” – us∏yszeliÊmy w s∏uchawce. Jeszcze nie zdà˝yliÊmy pozbieraç myÊli po tym telefonie, a ju˝ by∏y nast´pne: od rodziców i nauczycieli. Wszystkie w tej samej sprawie. Zdaniem naszych rozmówców êle si´ dzieje w bemowskiej oÊwiacie. W wi´kszoÊci szkó∏ klasy sà bardzo liczne, przepe∏nione. Przepisy zalecajà, aby klasa liczy∏a nie wi´cej ni˝ 27 osób, ale ju˝ teraz jest sporo klas liczniejszych. Dlatego te˝ pog∏oski o likwidacji niektórych klas, co oznacza przecie˝ zwi´kszenie liczebnoÊci pozosta∏ych, bardzo niepokojà. Ten problem sp´dza sen z oczu i rodziców, i nauczycieli. I jedni, i drudzy martwià si´ o poziom nauczania i wychowania w przepe∏nionych klasach, a nauczyciele dodatkowo o swoje miejsca pracy. Mniej klas to przecie˝ mniej nauczycieli. Jak si´ nieoficjalnie dowiedzieliÊmy, przed tygodniem dyrektorzy bemowskich szkó∏ zostali niespodziewanie wezwani do ratusza, gdzie ich poinformowano, ˝e od

nowego roku szkolnego wszystkie klasy liczàce poni˝ej 30 osób majà zostaç zlikwidowane, bo trzeba szukaç oszcz´dnoÊci. Zebranych bardzo ta wiadomoÊç zaskoczy∏a, tym bardziej, ˝e organizacj´ przysz∏ego roku szkolnego dyrektorzy majà obowiàzek przedstawiç w∏adzom oÊwiatowym dzielnicy do koƒca kwietnia, co oczywiÊcie wykonali. Do koƒca maja dzielnica powinna t´ organizacj´ zatwierdziç, a tu w ostatnim tygodniu maja taka nag∏a dyspozycja, wydana w wyraênym poÊpiechu. Dyrektorzy wrócili do szkó∏ wraz z tà wiadomoÊcià i si´ zacz´∏o. Wczoraj (31 maja) pod bemowski ratusz przyszli z transparentem zbulwersowani rodzice dzieci jednej ze szkó∏ i rozpocz´li protest. ˚àdali rozmowy z zast´pcà burmistrza Albertem Stomà, odpowiedzialnym w dzielnicy za sprawy oÊwiaty. Do takiej rozmowy dosz∏o. O jej przebieg i wynik zapytaliÊmy wiceburmistrza. W rozmowie telefonicznej Albert Stoma powiedzia∏ nam, ˝e rozmawia∏ z grupà protestujàcych rodziców i z dyrektorem szko∏y. Rozmowa dotyczy∏a ∏àczenia klas piàtych. W efekcie tej rozmowy – zdaniem burmistrza – osiàgni´to porozumienie. Burmistrz obieca∏ udzieliç naszej Gazecie wywiadu w tej sprawie. W nast´pnym wydaniu wrócimy do problemów bemowskiej oÊwiaty. Naszych Czytelników prosimy o listy, telefony i maile w tej sprawie. Jak zwykle zapewniamy anonimowoÊç. Redakcja

Rzecznik Praw Dziecka

fot. Archiwum SP nr 82

Nasza GAZETA Woli i Bemowa

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w krzy˝owym ogniu pytaƒ m∏odych dziennikarzy

W piàtek 13 maja w Szkole Podstawowej z Oddzia∏ami Integracyjnymi nr 82 przy ul. Górczewskiej 201 goÊci∏ Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Powodem wizyty by∏o przyznanie placówce, jako jednej z trzech szkó∏ w Polsce, certyfikatu „Szko∏a Bezpiecznego Internetu”. Podj´cie dzia∏aƒ na rzecz bezpieczeƒstwa w sieci przez SP 82 jest bardzo istotne, poniewa˝ uczniowie, korzystajàc z dwóch pracowni komputerowych oraz stanowisk multimedialnych w czytelni, majà szeroki dost´p do sieci. Odwiedziny Rzecznika przypad∏y w Dniu Europejskim. Z tej okazji uczniowie przygotowali zabawny program artystyczno-edukacyjny poszerzajàcy wiedz´ o poszczególnych krajach naszego kontynentu. Uczestnicy mieli te˝ okazj´ degustowaç potrawy

charakterystyczne dla ró˝nych narodów. W czasie uroczystoÊci nagrodzono laureatów konkursu „Warszawa, miasto które kocham”. Przeprowadzono równie˝ test wiedzy o Unii Europejskiej i konkurs muzyczny. Drugà cz´Êç imprezy rozpoczyna∏ spektakl, dotyczàcy przestrzegania praw dziecka, po którym odby∏a si´ konferencja prasowa z udzia∏em Rzecznika. Mali adepci sztuki dziennikarskiej zadawali pytania, dotyczàce przestrzegania praw dziecka i roli Rzecznika w tym zakresie. Dyskutowano tak˝e na temat bezpieczeƒstwa uczniów i nauczycieli w polskiej szkole. Poruszano tematy wa˝ne i powa˝ne, jednak atmosfera ca∏ego spotkania by∏a serdeczna i radosna, o czym mo˝na si´ przekonaç odwiedzajàc galeri´ zaj´ç na stronie: www.sp82.edupage.org

str. 6

3 czerwca 2011

Nr 11

2/S/2011

To miejsce czeka na Twojà reklam´

Nasza GAZETA Woli i Bemowa

R.G. ELEKTRONIK

SERWIS RTV-VIDEO-LCD

Jak zamówiç og∏oszenie?

n Naprawa telewizorów: Elemis, Philips, LG, Sony i inne – LCD n Naprawa i monta˝ radioodtwarzaczy samochodowych LCD i DVD n Autokarowe systemy AUDIO-VIDEO n Monta˝ w mikrobusach sprz´tu AUDIO-VIDEO i mikrofonów n Monta˝ czujników parkowania z wyÊwietlaczem LCD

• faxem – 877 25 66 • e-mailem – [email protected] • telefonicznie – 877 25 64/67

Dom Kultury „Dzia∏dowska” w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy ul. Dzia∏dowska 6, 01-184 Warszawa tel. (22) 632 31 91, 632 31 96, 631 69 89 www.dzialdowska.pl

w czerwcu: galeria „M∏ynek” • od 20 czerwca do 2 wrzeÊnia – „Made in Dzia∏dowska”. Wystawa prac plastycznych powsta∏ych na warsztatach w DK „Dzia∏dowska”. Wernisa˝ w poniedzia∏ek 20 czerwca 2011 r. o godz. 17.00. Wst´p wolny. galeria fotografii „Korytage” • 13 czerwca do 26 sierpnia – „FOTOgrafia cyfrowa FOTOgrafia tradycyjna”, wspólna prezentacja fotografii wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych w DK „Dzia∏dowska”. Wernisa˝ w poniedzia∏ek 13 czerwca 2011 r. o godz. 19.00. Wst´p wolny. „Czwartkowe wieczory na Dzia∏dowskiej” • 9 czerwca (czwartek) godz. 19.00 – „K∏ania si´ PRL”, satyryczny program z „przebojami z tamtych lat”, oparty na felietonach Stefanii Grodziƒskiej. Bezp∏atne wejÊciówki***

OÊrodek Kultury im. Stefana ˚eromskiego ul. Obozowa 85 w czerwcu: • 4 czerwca (sobota) godz. 12.30 (Sala widowiskowa) – „Tak ma∏o powiedzia∏em nie zdà˝y∏em...” – Czes∏aw Mi∏osz. W programie: „Szcz´Êliwy naród, który ma poet´..” – monodram, wystawa prac plastycznych zainspirowanych poezjà Czes∏awa Mi∏osza Wolskiej Pracowni Plastycznej dla Doros∏ych. Wst´p wolny.

Wola na pikniku Piknik „Na Wol´ po Zdrowie” jest corocznym dniem zdrowego i aktywnego odpoczynku z rodzinà. Od godz. 13.00 w Parku Sowiƒskiego nieodp∏atne badania s∏uchu, mammografii, cytologii, a tak˝e fluoryzacja z´bów dzieci. W programie równie˝ porady specjalistów: pedagoga, psychologa, internisty, po∏o˝nej, dietetyka i prawnika. Ofert´ prozdrowotnà zaprezentuje ponad 40 instytucji i organizacji pozarzàdowych. Od godz. 16.00 na scenie amfiteatru m.in.

• 16 czerwca (czwartek) godz. 19.00 – „Klasyka na Dzia∏dowskiej”, koncert fortepianowy w ho∏dzie Franciszkowi Lisztowi w 200. rocznic´ urodzin w wykonaniu w wykonaniu Piotra Podemskiego. Bezp∏atne wejÊciówki*** • 30 czerwca (czwartek) godz. 19.00 – „Wieczór kabaretowy z Jackiem Fedorowiczem i Markiem Majewskim. Bezp∏atne wejÊciówki*** Bajka • 8 czerwca (Êroda) godz. 17.30 – „Wielki wyÊcig w poziomkowym lesie”, spektakl dla dzieci od lat 3 w wykonaniu Teatru Banasiów. Wyst´pujà m. in.: Krasnal Klakson, Krasnal Pompka, Ochmistrz Poziomka, wiedêma, niebieski jegomoÊç i inni. Dzieci wst´p wolny* *

Liczba miejsc ograniczona – bilety na bajk´ dla rodziców 7,50 z∏; *** bezp∏atne wejÊciówki dost´pne w sekretariacie z mo˝liwoÊcià rezerwacji telefonicznej. Odbiór biletów najpóêniej godzin´ przed spektaklem / koncertem (liczba miejsc ograniczona). Z powodów niezale˝nych od organizatora w programie mogà nastàpiç zmiany. * * * III Przeglàd Grup Teatralnych Rodziców warszawskich przedszkoli pod has∏em „Rodzice dzieciom” (sala widowiskowa) • 6 czerwca (poniedzia∏ek) godz. 11.10 – 14.45. Wst´p wolny. • 7 czerwca (wtorek) godz. 10.30 – 14.10. Wst´p wolny. • 8 czerwca (Êroda) godz. 10.30 – 12.50. Wst´p wolny. • 9 czerwca (czwartek) godz. 11.10 – 15.25. Wst´p wolny. pokaz Tai-chi i koncert wolskich zespo∏ów m∏odzie˝owych pod has∏em „rytmie Woli”. O godz. 18.00 Kabaret LIMO. Piknik „Bezpieczne dziecko w podró˝y i na drodze” organizowany przez fundacj´ „Jedê ostro˝nie” odb´dzie si´ w godzinach 11.00-19.00 w Parku Szymaƒskiego. B´dzie mo˝na zobaczyç modele fotelików dla dzieci i przeçwiczyç prawid∏owy monta˝ w samochodach. Dla ma∏ych rowerzystów miasteczka ruchu drogowego, na których b´dà si´ mogli nauczyç przepisów obowiàzujàcych na drodze i zdaç egzamin na kart´ rowerowà.

• przelewem bankowym • wp∏ata na poczcie

Amfiteatr w Parku Sowiƒskiego ul. Elekcyjna 17 www.amfiteatr.okwola.pl w czerwcu: • 4 czerwca (sobota) godz. 17.00 – „W rytmie reggae i ska” zespó∏ „Ca∏a Góra Barwinków”. Wst´p wolny. • 5 czerwca (niedziela) godz. 13.00 – Piknik „Na Wol´ po zdrowie”, organizowany przez Urzàd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz OÊrodek Kultury im. Stefana ˚eromskiego. Wst´p wolny. godz. 13.00 – 18.00 (teren parku) – miasteczko namiotowe: badania profilaktyczne, porady specjalistów oraz prezentacja oferty prozdrowotnej samorzàdu, placówek ochrony zdrowia i organizacji pozarzàdowych. Zabawy dla ca∏ych rodzin. godz. 16.00 (Amfiteatr) –Rozstrzygni´cie konkursu M∏odzie˝owej Rady Dzielnicy Wola –„W rytmie Woli”. godz. 18.00 – wyst´p Kabaretu „Limo”, grupy z Gdaƒska, za∏o˝onej w 1999 roku. • 11 czerwca (sobota) godz. 16.00 – XXXI Przeglàd Amatorskich Zespo∏ów Artystycznych – Koncert Laureatów. Wst´p wolny. Wr´czenie pucharów i dyplomów. Nagrodzone zespo∏y zaprezentujà na scenie swoje programy artystyczne.

Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy ul. Górczewska 201, tel. 22 532 04 26 www.artbem.pl w czerwcu: • 5 czerwca (niedziela) godz. 13.30 (Sala Koncertowa) – Teatralny Poranek Bajkowy „Duch Indianina”. Przedstawienie dla dzieci ukazujàce w zabawny sposób kultur´ amerykaƒskich Indian. Bilety: 9z∏ • 11 czerwca (sobota) godz. 18.00 – 22.00 (Amfiteatr Bemowo) – Orientalny Koktajl na Bemowie. Najwi´ksze gwiazdy polskiej sceny Belly Dance. Wst´p wolny. • 14 czerwca (wtorek) godz. 12.00 (Sala Koncertowa) – Koncert arii operowych i operetkowych z okazji zakoƒczenia roku akademickiego Uniwersytetu III Wieku. Wykonawcy: gwiazdy polskiej sceny ope-

87/S/2011

%

20/S/2011

Jak zap∏aciç?

ul. Obozowa 61, 01-418 Warszawa (22) 836 35 21

• 12 czerwca (niedziela) godz. 19.30 – Wolski Teatr Letni: Teatr Syrena „Zamach na Mocarta, czyli je˝eli Êpiewaç to nie indywidualnie”. Wst´p wolny. Wyst´pujà: Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Grupa MoCarta. • 18 czerwca (sobota) godz. 19.30 – Wolski Teatr Letni: Teatr Kwadrat „O co biega?” Wst´p wolny. Spektakl dla widzów od lat 16. Bardzo elegancki i przystojny pan, którego gra Grzegorz Wons, ma wiele k∏opotów, których powodem jest m∏oda ˝ona, by∏a aktorka (Lucyna Malec). Jej zachowanie budzi wiele zastrze˝eƒ wÊród mieszkaƒców miasteczka, a zw∏aszcza u miejscowej bigotki (w tej roli Ewa Zi´tek). Poczàtkiem wielu dalszych nieporozumieƒ i zabawnych sytuacji jest przypadkowe spotkanie ˝ony pastora z jej by∏ym partnerem ze sceny, którego gra Pawe∏ Wawrzecki. • 19 czerwca (niedziela) godz. 19.00 – Wolski Teatr Letni: Uroczysty Koncert Warsztatowej Akademii Musicalowej na 5-lecie dzia∏alnoÊci artystycznej – z udzia∏em solistów z Teatru Muzycznego Roma! Wst´p wolny. • 25 czerwca (sobota) godz. 17.00 – VI Wolskie Zdarzenia Kabaretowe – Kabareton Wola 2011: „Mistrzowie Dobrego Humoru”. Wst´p wolny. Wystàpià: Kabaret „Âwierszczy

retkowej Witold Matulka i Ma∏gorzata D∏ugosz. Wst´p wolny. godz. 17.30 (sala 215) – Spotkania pasjà – wieczór autorski Bogumi∏y Siedleckiej. Wst´p wolny. • 17 czerwca – 31 lipca (Galeria na II pi´trze) – „Bujanie w ob∏okach” – wystawa prac wykonanych w pracowni sitodruku Artbem. Wernisa˝ 17 czerwca o godz. 18.00. Wst´p wolny. • 19 czerwca (niedziela) godz. 13.30 (Sala Koncertowa) – Filmowy Poranek Bajkowy „Aladyn i król z∏odziei”. Bezp∏atne kart wst´pu dost´pne od 3 czerwca 2011. • 19 czerwca (niedziela) godz. 17.00 (Amfiteatr Bemowo) – Mi´dzynarodowe Spotkania Szkó∏ Muzycznych – „Ma∏e Instrumenty”. Wst´p wolny. • 20 czerwca (poniedzia∏ek) godz. 19.30 (Sala Koncertowa) –Szymanowski Big Band Warsaw „100 % Swing”. Bilety: 10 z∏.

Dzielnica Bemowo m.st. Warszawy zaprasza do Biblioteki Publicznej w czerwcu: • 4 czerwca (sobota) godz. 16.45 (Czytelnia nr XVII – Ogród lub Sala Czytelni Edukacyjnej, ul. Powstaƒców Âlàskich 17) – „VII Piknik Literacki dla dzieci i rodziców”. W programie m.in. zabawy teatralne, malowanie twarzy, zabawy z kolorowà chustà, taƒce integracyjne, zabawy cyrkowe, klanzobus: cymbergaj i Êlimaki, s∏uchanie bajek, teatrzyk ∏y˝eczkowy i wiele innych atrakcji. • 16 czerwca (czwartek) godz. 18.00 (Czytelnia nr XVII, ul. Powstaƒców Âlàskich 17) – Koncert uczniów Zespo∏u Paƒstwowych Ogólnokszta∏càcych Szkó∏ Muzycznych nr 3 im. Gra˝yny Bacewicz w Warszawie; godz. 16.45 (Wypo˝yczalnia nr 119, MEDIATEKA, Pe∏czyƒskiego 28 c) – „Wakacyjne przeboje – karaoke dla dzieci”, wspólna zabawa z Patrycjà Lipiƒskà dla dzieci umiejàcych czytaç. Na wszystkie imprezy wst´p wolny. Organizator imprez (Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy) zastrzega sobie prawo utrwalania wydarzenia w formie zdj´ç lub nagrania oraz ich rozpowszechniania, a obecnoÊç na imprezie oznacza zgod´ uczestnika lub opiekuna prawnego na powy˝sze – bez roszczeƒ do zap∏aty honorarium.

Og∏oszenia drobne • ANTYKWARIAT KUPI KSIÑ˚KI (22) 663-39-19, 509 548 582 • CHWILÓWKI I KREDYTY trudne 668308435 • NOWA GENERACJA OKULARÓW progresywnych w pe∏ni indywidualizowanych, akceptujemy kart´ EUROrabat; tel. 22 665 34 01 PRYZMAT ul. Górczewska 212/226 Warszawa • OKULARY KOREKCYJNE S¸ONECZNE ochronne, atest bezpieczeƒstwa; przemys∏, sport, wojsko, inne. Tel. 602 466 536 PRYZMAT ul. Górczewska 212/226 Warszawa • PRANIE DYWANÓW, WYK¸ADZIN, TAPICERKI meblowej, samochodowej, tel.: 509 672 530, 22 638 52 84, 505 593 654 • PRZEPROWADZKI 24h/7, UTYLIZACJA mebli, AGD i RTV, tel. 663 833 288

• SKUP KLOCKÓW LEGO, dowolne iloÊci, dojazd, tel. (22) 717 95 57; 516 550 097

Nasza GAZETA Woli i Bemowa

Nr 11

3 czerwca 2011

Teatr na Woli ul. Kasprzaka 22 tel. 632 00 05

str. 7

10 3

2

1

www.teatrnawoli.art.pl

4

5

6

4

9

7

LEW (23 VII – 22 VIII) Nastaw si´ na sukces i przyjmij go z otwartymi r´kami. Los b´dzie teraz dla Ciebie bardzo ∏askawy. W tym ca∏ym zamieszaniu ˝ycia nie zapominaj o wa˝nych sprawach do za∏atwienia i terminach, które Ci´ obowiàzujà. Twoja si∏a wewn´trzna pozwoli Ci na za∏atwienie pozytywnie wszystkiego, co masz do zrobienia. W uczuciach s∏uchaj g∏osu serca i nie traç nadziei na lepszy czas.

RYBY (19 II – 20 III) Wszystko, co dzieje si´ w Twoim ˝yciu, jest pozbawione przypadku i czasem naprawd´ nie mo˝esz na to wp∏ynàç. Musisz to zaakceptowaç. Unikaj sytuacji konfliktowych, zw∏aszcza z cz∏onkami rodziny. Wkrótce mo˝esz przekonaç si´, jak bardzo sà Ci potrzebni. Uczuciowo to b´dzie dobry czas na zawieranie nowych znajomoÊci. Zdrowie pozostanie bez zmian.

PANNA (23 VIII – 22 IX) JeÊli oczekiwa∏eÊ pomocy ze strony innych osób, teraz b´dziesz móg∏ na nià liczyç. Otworzy si´ przed Tobà tak˝e mo˝liwoÊç spe∏nienia skrytych marzeƒ. B´dziesz tym bardzo zaskoczony, ale i szcz´Êliwy. W zwiàzku uczuciowym stawiaj na szczeroÊç wobec partnera. Pami´taj tak˝e o odpowiedzialnoÊci za w∏asne czyny. Zdrowotnie nic nie b´dzie zak∏ócaç Ci spokoju.

BARAN (21 III – 20 IV) Nie obejdzie si´ bez podj´cia wa˝nych, kluczowych decyzji w Twoim ˝yciu, ale jeÊli tylko ws∏uchasz si´ w siebie, g∏os wewn´trzny podsunie Ci w∏aÊciwe rozwiàzanie. Nadejdzie teraz dla Ciebie czas imprez i b´dziesz go sp´dza∏ radoÊnie w gronie najbli˝szych. W uczuciach pozwól sprawom biec swoim torem. JeÊli chodzi o zdrowie – wszystko w normie.

WAGA (23 IX – 23 X) Wykorzystaj w∏asne doÊwiadczenie i wiedz´ w ró˝nych sferach swojego ˝ycia. Zawodowo mo˝esz teraz znacznie poszerzyç horyzonty, otrzymaç nowà, Êwietnà propozycj´. Decyzji nie podejmuj pochopnie, wiedz jak wiele od nich zale˝y. Mo˝e si´ zdarzyç, ˝e ktoÊ b´dzie bardzo potrzebowa∏ Twojej pomocy – udziel mu jej, a nie po˝a∏ujesz. W uczuciach zachowaj ostro˝noÊç.

BYK (21 IV – 21 V) Postaraj si´ zajmowaç jedynie sprawami, które sà dla Ciebie wa˝ne, pomyÊl raz tylko o sobie, a przestaƒ braç na siebie sprawy innych. Masz przecie˝ ograniczonà wytrzyma∏oÊç. Nie próbuj te˝ w sobie t∏umiç wszystkich emocji, poniewa˝ jest to bardzo niezdrowe i mo˝e odbiç si´ negatywnie na Twojej psychice. W uczuciach bàdê teraz bardzo ostro˝ny i miej ograniczone zaufanie do ludzi. BLIèNI¢TA (22 V – 20 VI) B´dziesz teraz bardzo pomys∏owy, wiele Twoich projektów, pomys∏ów ujrzy Êwiat∏o dzienne. Wykorzystaj ten moment jak najsilniej. W uczuciach natomiast powinieneÊ zostawiç za sobà przesz∏oÊç, a skupiç si´ na teraêniejszoÊci, która mo˝e przynieÊç wiele dobrego. Nie myÊl te˝ za wiele o przysz∏oÊci, korzystaj z chwili obecnej. Zdrowie nie powinno przynosiç problemów. RAK (21 VI – 22 VII) Zdecydowanie nie mo˝esz wierzyç plotkom, które pojawià si´ wokó∏ Ciebie. Ufaj swojej intuicji i sobie samemu, Ty najlepiej znasz prawd´ o sobie. Do osiàgni´cia pe∏ni szcz´Êcia w ˝yciu uczuciowym i zawodowym konieczne jest Twoje dzia∏anie, dlatego nie marnuj czasu. JeÊli b´dziesz mia∏ jakieÊ k∏opoty, nie bój si´ poprosiç o pomoc zaprzyjaênionà osob´. Zdrowie – w normie.

SKORPION (24 X – 21 XI) Niech to, czego pragniesz nie przyçmi tego, o co naprawd´ powinieneÊ zawalczyç. Twoje pragnienia powinny chwilowo zejÊç na dalszy plan. Ju˝ niebawem polepszà si´ twoje relacje z partnerem, ale i spotkania rodzinne przyniosà du˝o dobrego. Zrozumiesz, ˝e nie jesteÊ sam. JeÊli chodzi o zdrowie – zdecydowanie powinieneÊ mocniej o nie teraz zadbaç, aby uniknàç pogorszenia. STRZELEC (22 XI – 21 XII) Sp∏ynie do Ciebie multum dobroci od losu, wi´c przyzwyczaj si´ do tego, ˝e teraz po prostu musisz byç szcz´Êliwy. Zdecydowanie musisz sam kreowaç swojà przysz∏oÊç, nie sugeruj si´ a˝ tak opinià innych ludzi, bo przecie˝ to jest Twoje ˝ycie. W mi∏oÊci na pewno warto zachowaç umiar, nie anga˝uj si´ a˝ tak emocjonalnie we wszystkie znajomoÊci, bo potem cierpisz. Zdrowie nie przysporzy Ci zmartwieƒ. KOZIORO˚EC (22 XII – 19 I) Nie stresuj si´ tak ka˝dà sytuacjà, lepiej dla Ciebie, jeÊli zaczniesz podchodziç z dystansem do niektórych spraw. Nie zawsze masz wp∏yw na to, co si´ wydarzy i g∏owà muru nie przebijesz. Nie wracaj do przesz∏oÊci, czas na otworzenie zupe∏nie nowych drzwi, zw∏aszcza w kwestii uczuç. Tracisz zbyt wiele cennego czasu na przesz∏oÊç. Zdrowie pozostanie w normie.

Za∏atwiamy formalnoÊci w domu klienta

Redutowa 25, tel. 22 836 67 31 Staszica 7/9, tel. 22 632 73 66 175/S/2010

Mi´dzynarodowy Transport Zmar∏ych

CA¸ODOBOWO: 195 88 – po∏àczenia bezp∏atne 22 836 69 16, 608 053 943

8

8 1 9 17 10

11 13 12

13

19

10

15

14

16

11

20

19 15

16 21 3

w lipcu: • 2, 3 lipca (sobota, niedziela) godz. 19.00 – „Nasza klasa” • 7, 8 lipca (czwartek, piàtek) godz. 19.00 – „Tiramisu” • 13 lipca (Êroda) godz. 19.00 – „Amazonia” • 14 lipca (czwartek) godz. 19.00 – „Amazonia” • 15 lipca (piàtek) godz. 18.00 – „Malambo. Argentyƒska historia” • 16 lipca (sobota) godz. 18.00 – „Malambo. Argentyƒska historia” Bilety mo˝na zarezerwowaç piszàc mail ([email protected]) lub dzwoniàc do biura obs∏ugi widzów tel. (22) 632 24 78, 632 00 05 (do 8) wew. 124, 132, 133. Rezerwacja dokonywana jest bezp∏atnie.

18

17 18

7

2

22 23 5

6

Litery z pól ponumerowanych w prawych dolnych rogach od 1 do 19 utworzà rozwiàzanie. Poziomo: 1) dokument wystawiany przez dostawc´ towaru; 7) Êlimak morski, wyst´puje u brzegów mórz europejskich; 8) wzd´cie; 9) pokarm z dodanà truciznà; 10) dramat Zygmunta Sarneckiego; 12) brunatny p∏yn antyseptyczny; 14) koi rany; 16) np. kabaretowa; 19) miasto w pó∏nocno-zachodnim Iranie; 21) kraina reniferów; 22) miasto ˚eromskiego; 23) surowiec do wyplatania. Pionowo: 1) Wojciech, polski tenisista; 2) jednostka odleg∏oÊci; 3) frajda; 4) pasiasty kamieƒ; 5) niedorzecznoÊç; 6) ampu∏ka; 11) dom studencki; 13) owczy ser; 15) rzeka, lewy dop∏yw Berounki (Czechy); 17) miasto na Fid˝i; 18) obchodzi imieniny 02.05; 20) tu myjesz naczynia.

Teatr Scena Prezentacje ul. ˚elazna 51/53 tel. 620 82 88

faks 620 34 90

19/S/2011

od 3 do 15 czerwca 2011 r. WODNIK (20 I – 18 II) Znajdziesz wreszcie czas by prze˝yç przygod´ i zrelaksowaç si´ bardziej ni˝ do tej pory. Skorzystaj z tego czasu i odetnij si´ na chwil´ od otaczajàcej rzeczywistoÊci – nie zawsze pozytywnej. Gdy ju˝ zmagazynujesz si∏y, przystàp do dzia∏ania. Mo˝e wtedy zamkniesz pewien etap w ˝yciu i rozpoczniesz nowy. Oka˝ partnerowi wi´cej zainteresowania i czu∏oÊci, a otrzymasz w zamian to samo.

14

12

www.teatrprezentacje.pl [email protected]

w czerwcu: • 3, 5 czerwca (piàtek, niedziela) godz.19.00 – „Harcerki” • 7 czerwca (wtorek) godz. 19.00 – „TenisiÊci” • 8 czerwca (Êroda) godz. 19.00 – „TenisiÊci” • 9 czerwca (czwartek) godz. 19.00 – „TenisiÊci” • 10 czerwca (piàtek) godz. 19.00 – „Niebezpieczna gra” • 12 czerwca (niedziela) godz. 19.00 – „Diabe∏ w purpurze” • 13 czerwca (poniedzia∏ek) godz. 19.00 – „Diabe∏ w purpurze”. Spektakl jubileuszowy zamkni´ty. • 14 czerwca (wtorek) godz. 19.00 – „Bloczek” (scena SZOPA) • 15 czerwca (Êroda) godz. 19.00 – „Proca” • 17 czerwca (piàtek) godz. 19.00 – „Proca” • 18 czerwca (sobota) godz. 19.00 – „Bloczek” (scena SZOPA) Kasa czynna (tel. 0 22 620 82 88): wtorek – sobota w godz. 12.30 – 19.30 oraz w niedziele i Êwi´ta trzy godziny przed spektaklem. WejÊcie na widowni´ otwarte 30 min. przed spektaklem. Sala teatralna jest klimatyzowana.

MINI-informator

• POGOTOWIA Ratunkowe % 999 Oddzia∏ Wola, ul. Górczewska 27/35 % (22) 632 11 99 Oddzia∏ Bemowo, ul. Kartezjusza 2 % (22) 666 85 50 Gazowe % 992, (22) 628 45 87 (97) Ciep∏ownicze % 993, (22) 849 38 45 Energetyczne % (22) 821 51 11 Wodno-kanalizacyjne % 994, (22) 841 04 75 Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, % (22) 668 70 00

POLICJA tel. 997 • Komenda, ul. ˚ytnia 36 % (22) 603 72 55, 603 72 56 Komisariat, ul. Raginisa 4

% (22) 638 36 69 STRA˚ MIEJSKA % 986

• STRA˚ PO˚ARNA % 998 • Jednostka Ratowniczo-GaÊnicza nr 4, ul. Ch∏odna 3 % (22) 620 62 76 (77) JRG nr 7, ul. Powstaƒców Âlàskich 67 % (22) 664 02 21, 665 02 22 Bemowski telefon zaufania % (22) 664 15 58

NASZA

Horoskop

w czerwcu: • 3 czerwca (piàtek) godz. 10.00 i 12.30 – „Kozio∏ek Mato∏ek” • 4 czerwca (sobota) godz. 19.00 – „Nasza klasa” • 5 czerwca (niedziela) godz. 19.00 – „Nasza klasa” • 6 czerwca (poniedzia∏ek) godz. 19.00 – „Amazonia” • 7 czerwca (wtorek) godz. 19.00 – „Amazonia” • 9 czerwca (czwartek) godz. 19.00 – „Tiramisu” • 16 czerwca (czwartek) godz. 10.00 i 12.30 – „Kozio∏ek Mato∏ek” • 17 czerwca (piàtek) godz. 10.00 i 12.30 – „Kozio∏ek Mato∏ek”

BEZP¸ATNY DWUTYGODNIK

Adres redakcji (do korespondencji): Redakcja „Naszej Gazety Woli i Bemowa” 01-125 Warszawa 102 skrytka pocztowa 13 tel. 877 25 64, 877 25 67 faks 877 25 66 e-mail: [email protected] Redaguje zespó∏ Wydawca: AWI GAZETY Sp. z o.o. (adres jak wy˝ej) Reklamy i og∏oszenia: tel. 877 25 64, 877 25 67, faks 877 25 66 [email protected] Ceny og∏oszeƒ: Modu∏ podstawowy (5x5) cm – 106 z∏ Pierwsza strona + 100% Ostatnia strona + 50% Og∏oszenia drobne: 1–10 s∏ów – 15 z∏, 11–20 s∏ów – 25 z∏. Dla sta∏ych klientów du˝e rabaty Powy˝sze ceny nie zawierajà podatku VAT.

Og∏oszenia p∏atne z góry. Za treÊç og∏oszeƒ, reklam i artyku∏ów sponsorowanych redakcja nie odpowiada.

3 czerwca 2011

Na Bemowie

fot. Edyta Âmigoszewska

Niepowtarzalna szko∏a

Zwyci´zcy dzielnicowego Turnieju SzeÊciolatka

W dniach 8 – 9 maja br. w Zespole Szkó∏ nr 46 na Boernerowie uroczyÊcie obchodzono Dni Szko∏y z okazji 45. rocznicy nadania tutejszej podstawówce nr 150 imienia Walerego Wróblewskiego. Obchody rozpocz´∏a okolicznoÊciowa niedzielna msza Êw., odprawiona w koÊciele Matki Boskiej Ostrobramskiej, podczas której poÊwi´cono sztandar szko∏y ufundowany w latach 60. z dobrowolnych sk∏adek oficerów, podoficerów i pracowników cywilnych Wojskowej Akademii Technicznej. W ramach zaÊ poniedzia∏kowych uroczystoÊci w imieniu w∏adz dzielnicy, uczniów, rodziców i nauczycieli z∏o˝ono kwiaty pod pomnikiem p∏k. Ignacego Augusta Boernera (patrona Gimnazjum nr 86 wchodzàcego w sk∏ad 46 ZS) oraz pod tablicà „Peowiaków”. G∏ówne ponad trzygodzinne uroczystoÊci odby∏y si´ w wype∏nionej po brzegi nowej sali gimnastycznej. Dyrektor Gra˝yna ˚ó∏towska z radoÊcià powita∏a licznie przyby∏ych goÊci, w gronie których byli m.in. senator RP Andrzej Szewiƒski, wizytator Zofia Szmytkowska (która przekaza∏a list gratulacyjny od mazowieckiego kuratora), przedstawiciele rady Bemowa z przewodniczàcym Grzegorzem Popielarzem na czele oraz zarzàdu dzielnicy (zast´pcy burmistrza Bohdan Szu∏czyƒski i Pawe∏ Bujski), a tak˝e reprezentanci WAT i Jan Boerner – wnuk patrona gimnazjum, by∏e dyrektorki podstawówki oraz dyrektorzy bemowskich placówek oÊwiatowych, rodzice, a tak˝e s∏awni absolwenci, sympaty-

cy, przyjaciele i uczniowie tej najstarszej dzia∏ajàcej nieprzerwanie od 1934 roku szko∏y. Po szkolnej piosence przypomniano, ˝e patron „150-ki” Walery Wróblewski (˝yjàcy w latach 1836 – 1908) to nie postaç z lamusa, choç to honor, godnoÊç i rzecz Êwi´ta. By∏ nie tylko polskim dzia∏aczem rewolucyjno-demokratycznym, dowódcà w powstaniu styczniowym i genera∏em Komuny Paryskiej, ale i nauczycielem. Jego patriotyzm, umi∏owanie wolnoÊci, prawoÊç charakteru to cenne wartoÊci godne naÊladowania dla kolejnych pokoleƒ m∏odzie˝y. W okolicznoÊciowym przemówieniu, si´gajàc w g∏àb historii, dyrektor szko∏y przypomnia∏a o rozpocz´tej w 1964 roku wspó∏pracy z Wojskowà Akademià Technicznà, która to obj´∏a wówczas podstawówk´ patronatem, wyposa˝y∏a szkolne pracownie i pokój nauczycielski. Równo zaÊ 45 lat temu, 9 maja 1966 roku, na WATowskim stadionie odby∏y si´ uroczystoÊci nadania szkole imienia W. Wróblewskiego i wr´czenie ufundowanego przez wojskowych sztandaru. Dyrektorujàca szkole od 1999 roku G. ˚ó∏towska poinformowa∏a, ˝e to za jej kadencji w ramach reformy oÊwiaty utworzono Zespó∏ Szkó∏, w sk∏ad którego wesz∏y SP nr 150 oraz gimnazjum. W ciàgu zaÊ minionych 12 lat zasz∏y tu du˝e zmiany. W 2001 roku przebudowano pierwszy budynek zwany barakiem i przystosowano go do nauki dla najm∏odszych uczniów przemianowujàc go zarazem na szkolniaczka.

Niedawno szkolny gmach zyska∏ kolorowà elewacj´, przyby∏a nowa sala gimnastyczna, kompleks boisk szkolnych i dwa place zabaw dla dzieci. Dzi´ki poczynionym modernizacjom i inwestycjom 724 uczniów ZS nr 46 ma mo˝liwoÊç pobierania nauki w lepszych warunkach. Szko∏a Podstawowa nr 150 mo˝e si´ pochwaliç du˝ym dorobkiem i wykszta∏ceniem 5 tys. absolwentów. W ich gronie sà liczni prawnicy, lekarze, naukowcy (jak np. historyk Zofia Kunert), sportowcy (siatkarze: Andrzej Szewiƒski, bracia Tomasz i Fabian Drzyzga, Anna Kamiƒska – mistrzyni Êwiata w rowerowej jeêdzie na orientacj´), aktorzy: Ma∏gorzata Socha, Marcin Pi´towski czy raper muzyk Leszek Kaêmierczak – ELDO. W obecnej siedemdziesi´cioosobowej kadrze nauczycielskiej pi´ç osób to tak˝e byli uczniowie podstawówki. Pani dyrektor podkreÊli∏a, ˝e jej „150-ka” to szko∏a otwarta, przyjazna i zdrowa. Uzyska∏a m.in. II stopieƒ Zielonego Certyfikatu, zdoby∏a jako jedna z 10 placówek w Polsce tytu∏ Lidera Zrównowa˝onego Rozwoju i tytu∏ Innowacyjnej Szko∏y. Jest te˝ szko∏à z klasà, bez przemocy, starajàcà si´ wspieraç uzdolnionych uczniów w myÊl tego, ˝e ka˝de dziecko ma uzdolnienia. Umys∏ niczym ogieƒ trzeba bowiem roznieciç. Od lat te˝ kultywuje szkolne wartoÊci, jest wierna tradycji i historii.

Statuetki W ramach podzi´kowaƒ jubileuszowe statuetki i kwiaty zosta∏y wr´czone by∏ym, d∏ugoletnim dyrektorkom szko∏y: Izabeli Patej (z lat 1964 – 1983), El˝biecie Mo˝aƒskiej (w latach 1988 – 1999) oraz dyrektorujàcej dwunasty rok Gra˝ynie ˚ó∏towskiej. Ponadto statuetki otrzyma∏y te˝ inne osoby zas∏u˝one dla szko∏y, które w SP nr 150 przepracowa∏y ponad 25 lat. By∏y wÊród nich nauczycielki: Wies∏awa Góralska, Wies∏awa Zasiewska, Nina Huzarska, Janina Drzyzga, Wies∏awa Szymanek, Magdalena Cebulska, Halina Kalinowska i Hanna Paêdzierz oraz pracownicy administracji: Barbara Buczek, Gra˝yna Starosz i Tomasz Flis. Specjalnie podzi´kowano za pomoc w rozwiàzywaniu trudnych problemów i listy gratulacyjne wr´czono rodzicom dzia∏ajàcym w komitetach rodzicielskich i radach rodziców, w tym i obecnemu przewodniczàcemu Dariuszowi Pierzchale. Statuetkami nagrodzono te˝ s∏awnych absolwentów, bioràcych udzia∏ w uroczystoÊciach: senatora Andrzeja Szewiƒskiego i kolark´ Ann´ Kamiƒskà. A na r´ce rodziców przekazano upominki dla Tomasza i Fabiana Drzyzga.

Nasza GAZETA Woli i Bemowa

Nr 11

fot. Edyta Âmigoszewska

str. 8

UroczystoÊci towarzyszy∏ poczet sztandarowy szko∏y

go szko∏a jest na miar´ XXI wieku, taka ˝e a˝ chce si´ do niej chodziç. Niezapomnianych i wielce wymagajàcych nauczycieli: polskiego – Ew´ Cecetka-Cymerman oraz rysunku – Janusza Adamka mile wspomina∏a absolwentka sprzed 30 lat, Zofia Kunert. Inna zaÊ, nieco m∏odsza, te˝ dumna ze swej szko∏y, pochwali∏a si´ ˝e jej córka z radoÊcià chodzi do odnowionego szkolniaczka.

Gratulacje Szko∏a nr 150, mimo up∏ywu lat, z roku na rok m∏odnieje i w rankingach pnie si´ w gór´. Nale˝y do najlepszych nie tylko w dzielnicy, ale i w stolicy. Bemowo te˝ si´ zmienia, rozbudowuje, przybywa dzieci, w tym i tych chcàcych do niej chodziç. K∏opot w tym, ˝e placówka nie jest z gumy i nie jest w stanie wszystkich przyjàç. Dlatego w trakcie majowych uroczystoÊci wÊród okolicznoÊciowych gratulacji niezwykle wa˝ne by∏o wystàpienie Grzegorza Popielarza, przewodniczàcego rady dzielnicy, który b´dàc pod wra˝eniem tego, co dzieje si´ w szkole i wokó∏ niej, ˝yczàc jej dalszych sukcesów i powodzenia, majàc na wzgl´dzie jej dotychczasowe osiàgni´cia i to ˝e p´ka w szwach, podkreÊla∏, ˝e warto jej dalej pomagaç i patrzeç w przysz∏oÊç z optymizmem. Powiedzia∏, ˝e miejsce wokó∏ jest, wi´c mo˝e czas pomyÊleç o rozbudowie. Tak˝e wiceburmistrz Bohdan Szu∏czyƒski, sk∏adajàc podzi´kowania nauczycielom SP 150 za prac´ i trud wk∏adany we wpajanie uczniom nie tylko wiedzy, ale i wartoÊci, przypomnia∏, ˝e w∏adze dzielnicy zrobi∏y wiele, aby w tej najstarszej szkole zapewniç dzieciom i m∏odzie˝y odpowiednie warunki nauki i rozwoju. Nie ukrywa∏ te˝, ˝e majà zwiàzane z nià kolejne projekty. By∏y i inne dobre nowiny. Rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. in˝. Zygmunt Mierczyk w specjalnym liÊcie gratulacyjnym skierowanym

do dyrekcji podstawówki, oprócz ˝yczeƒ wielu dalszych sukcesów z okazji jubileuszu szko∏y (wspominajàc przy okazji tak˝e 60-lecie bemowskiej uczelni), zaproponowa∏ po 47 latach kolejne nowe porozumienie. Jeszcze w trakcie uroczystoÊci dosz∏o do podpisania przez przedstawicieli WAT, w∏adz dzielnicy i szko∏y umowy o wspó∏pracy, dotyczàcej m.in. szkolenia absolwentów. Wielce tym usatysfakcjonowany by∏ D. Pierzcha∏a, przewodniczàcy rady rodziców. Jego zdaniem szko∏a im. W. Wróblewskiego jest niczym niepowtarzalny dom, a jej chlubà sà ludzie i klimat. Nie starzeje si´, jest wiecznie m∏oda i ma przysz∏oÊç. Najlepiej Êwiadczy∏y o tym g´ste szpalery wyró˝niajàcych si´ uczniów nagrodzonych przez w∏adze dzielnicy, wÊród których byli m. in. najm∏odsi zerówkowicze, którzy zdobyli puchar burmistrza Bemowa w Turnieju SzeÊciolatków, olimpijczycy, informatycy, matematycy, finaliÊci „Âpiewajàcych szkó∏” i specjaliÊci od udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W cz´Êci artystycznej goÊciom i szkolnej spo∏ecznoÊci tradycyjnie umili∏ czas wyst´p ponad stuosobowego chóru pod kierownictwem energicznej Niny Huzarskiej (uczàcej Êpiewu od 28 lat). Zabrzmia∏y piosenki z 45-lecia, w tym tak˝e w wykonaniu solistów i w popisowych duetach (np. s∏awna „Ma∏goÊka” wykonana przez samà panià Nin´ i panià Gosi´). Na scenie zaprezentowa∏a si´ te˝ utalentowana starsza m∏odzie˝ oraz najm∏odsze dzieci w musicalowym pokazie „Koty”. Brawom i taƒcom nie by∏o koƒca. A poniewa˝ na jubileusz goÊcie nie przyszli z pustymi r´koma, do szkolnych zbiorów przyby∏o sporo upominków w tym, m. in. nowa statuetka WAT, monografia Senatu RP i ksià˝ki ofiarowane przez Jerzego Raczka, w tym tak˝e jego autorstwa o Boernerowie. (PON)

W trakcie uroczystoÊci przedstawiciele WAT, w∏adz dzielnicy i szko∏y podpisali nowà umow´ o wspó∏pracy

fot. Edyta Âmigoszewska

fot. Edyta Âmigoszewska

Mi∏e wspomnienia W ramach uroczystych obchodów Dni Szko∏y nie zabrak∏o wspomnieƒ. Minione lata wspominali m.in. dyrektor Izabela Pataj, która 45 lat temu, na zupe∏nie innym Bemowie, na wojskowym stadionie bra∏a udzia∏ w ceremonii wr´czania szkole ufundowanego przez WAT sztandaru oraz nadaniu imienia Waleriana Wróblewskiego. Z ∏ezkà w oku o oÊmiu latach sp´dzonych w bemowskiej podstawówce, która zaszczepi∏a mu mi∏oÊç do sportu oraz zasady, którymi kieruje si´ w ˝yciu (a mianowicie szanowanie drugiego cz∏owieka i rzetelna praca) mówi∏ senator A. Szewiƒski. Chyli∏ czo∏o przed nauczycielami i cieszy∏ si´, ˝e je-

Wyst´py uczniów klas I–III by∏y jednym punktem z bogatego programuDnia Szko∏y w SP 150